Inteligencja i motłoch

Naomi Klein w swojej książce „Doktryna szoku” opisała  metodę odsunięcia w niebyt i w niepamięć takich wartości jak demokracja czy państwo narodowe. Społeczeństwa  wprawia się w stan lęku,  przed terroryzmem, wojną lub  zarazą. W sytuacji zagrożenia albo nawet tylko lęku przed możliwym zagrożeniem ludzie szukają ratunku. Szukają więc silnego przywódcy, który wybawi ich z opresji. Łatwiej godzą się na pozbawienie ich praw obywatelskich. Nie protestujemy gdy na lotnisku obsługa wyrzuca do kosza buteleczkę z mlekiem przeznaczonym dla naszego niemowlęcia, bo boimy się terrorystów. Nie protestujemy gdy musimy paradować w filharmonii podczas koncertu w szmacie zasłaniającej twarz, bo boimy się epidemii. Najzabawniejsze jest gdy spotykają się całkowicie sprzeczne i jednakowo surowo egzekwowane obostrzenia. Na przykład we Francji w obawie przed islamskim terroryzmem zakazano zasłaniania twarzy szmatami zwanymi  czador, nikab czy też burka. Mieszkające we Francji  znajome licealistki narodowości polskiej  (posiadające jednak francuskie obywatelstwo)  poczuły się nagle muzułmankami i zadręczały szkołę awanturami o prawo do zakrywania twarzy. Jest w tym pewna logika, jeżeli dziewczyna może z dnia na dzień poczuć się chłopcem i ma prawo wchodzić do męskiej ubikacji dlaczego nie mogłaby się nagle poczuć muzułmanką? Po wybuchu pandemii gdy okazało się, że obowiązkowe jest zakrywanie twarzy, rozwścieczone nauczycielki egzekwowały przymus noszenia maseczki medycznej lub wręcz chirurgicznej nadal jednak zabraniając używania burki. Batalię przerwała dyrekcja gdy pewnego dnia kilka uczennic pojawiło się w szkole w wygrzebanych w piwnicy maskach przeciwgazowych z czasów I Wojny Światowej i jedna z nich wylądowała w szpitalu z objawami silnego niedotlenienia gdyż czegoś tam w masce nie przestawiła albo była ona zepsuta. Gdy rozpaczliwie machała rękami usiłując zedrzeć z twarzy gumowy ryj koledzy płakali ze śmiechu traktując to jako jej brawurowy aktorski popis.
Powstała podkultura maseczki traktowanej jako przekaz. W Warszawie widywałam maseczki zdobione nutkami na pięciolinii z kluczem wiolinowym,  kwiatkami, kotkami,  oraz z logo znanych firm  (Naomi Klein jest autorką równie znakomitej książki „ No logo” ) albo z dowcipnymi hasłami. Aborcjonistki paradowały w maskach z czerwoną błyskawicą. W nieformalnym obiegu pojawiły się ostatnio maseczki ze znanym  hasłem z Wyspy Węży ,które stało się zawołaniem nie tylko ukraińskich patriotów i międzynarodowej młodzieży szkolnej lecz przede wszystkim wyrafinowanych intelektualistów. Ja też uległam zmysłowi zupełnie niestosownej w moim wieku zabawy i zeznając w sądzie jako świadek  wezwana do nałożenia maski wyciągnęłam z torebki służbową maseczkę PTWK z galopującymi na zielonym tle wyścigowymi końmi. Zrobiłam błąd, zdumiona sędzia słuchała mnie niezbyt uważnie i będę zapewne musiała zeznawać ponownie. Dodam, że sędzia siedziała za szybą, w plastikowej przyłbicy,  adwokaci byli w czarnych, przypominających przestępcze maskach, nikt nic nie słyszał,  a cały proces stał się autentyczną choć niezamierzoną parodią. Bareja by tego nie wymyślił. Wkrótce potem przyłbice zdelegalizowano. W związku z nowym straszakiem jakim jest ukraińska wojna zniesiono wszelkie obostrzenia i można  przekraczać granicę bez szczepień, kwarantanny a nawet testów. Gorliwi, którzy zaszczepili się tylko dlatego, że planowali urlop na Hawajach albo w Turcji są teraz wściekli. Zostali z tą szczepionką jak Himilsbach z angielskim.
Wiele osób oburza, że cytuję i polecam Naomi Klein gdyż wywodzi  się ona  z lewicowej rodziny o żydowskich korzeniach. Wydaje mi  się jednak, że gdy Urban mówi, że dwa i dwa jest cztery nie powinniśmy tylko dla zasady temu zaprzeczać. Podobnie gdy Naomi perfekcyjnie opisuje w jaki sposób wielkie korporacje rządzą światem. O uczciwości intelektualnej Naomi Klein świadczy fakt, że  1990 roku opublikowała w piśmie „The Varsity” artykuł zatytułowany „Victim do Victimizer”, będący reakcją na brutalną politykę Izraela w Strefie Gazy, który to artykuł wywołał wściekłość środowisk żydowskich. Podobno Naomi Klein nie jest również zadowolona, że uczyniono ją ikoną antyglobalizmu. Pisze to co myśli nie oglądając się na intelektualne kody i mody. A to naprawdę jest bardzo trudne.
Zawsze przestrzegano nas przed rekcjami tłumu,  który potrafi w owczym pędzie zadeptać bliźnich na śmierć, który w czasach rewolucji francuskiej rozkoszował się oglądaniem  okrutnych egzekucji, który zażądał od Piłata ukrzyżowania Chrystusa. Bezrefleksyjne reakcje stadne były zawsze obyczajem motłochu.  Natomiast prawdziwi intelektualiści uważali, że poszukują prawdy wątpiąc we wszystko  (mówiąc za Sokratesem „wiem, że nic nie wiem”)  i że mają  prawo a nawet obowiązek we wszystko wątpić.  Od dłuższego czasu rejestrujemy jednak zamianę ról. Obecnie intelektualiści mówią jednym głosem nawet w tak niejednoznacznych sprawach jak globalne ocieplenie czy przymusowe szczepienia i prześcigają się w reakcjach stadnych wykluczając ze swego grona tych którzy ośmielili się wątpić w obowiązujący paradygmat. Intelektualiści przejęli więc rolę społeczną motłochu a ludziom prostym pozostawili sceptycyzm, wnikliwość, umiar i rozsądek. Nic dziwnego że pewien młody raper nazwał grupę społeczną z której się podobno sam wywodzi patointeligencją. To pojęcie jest bliskie pojęciu „wykształciucha”, które wymyślił przed laty Aleksander Sołżenicyn (образованщина), a  polski odpowiednik tego słowa  zaproponował Roman Zimand. Oznaczało ono ludzi posiadających formalne wykształcenie, którzy nie podjęli jednak zadania służenia prawdzie. Faktycznie za czasów komunizmu czołowi intelektualiści służyli komunie a nie prawdzie -przeprowadzali egzegezę dzieł Marksa,  pisali wiersze na cześć Stalina i popierali prześladowanie biskupa Kaczmarka. Tłumaczyli się potem pokąsaniem przez Hegla, strachem przed okrutną władzą, dobrymi intencjami. Czuli się ofiarami nawet gdy byli katami. Przypominamy to  współczesnym ku przestrodze.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

24-04-2022 [14:30] - Pani Anna | Link:

Mądra kobieta ta Naomi. Muszę przeczytać te książkę. Osobiście uważam,  że wykluczenie jest teraz nobilitacją. 
 

Obrazek użytkownika Jarosław Banaś

24-04-2022 [15:15] - Jarosław Banaś | Link:

Naomi Klein robi wrażenie obserwacjami, lecz to trochę zakurzone opisy. Teraz by przeanalizować coś rozsądnie i by to jeszcze było aktualne trzeba napisać szybko i przesłać na tt, fb czy bloga. Po 12 godzinach obserwacja może być zupełnie inna i co innego znaczyć. Trzeba wielkiej przenikliwości by przewidzieć wojnę.  

Ostatni wpis N>K: Polecam, a pani Izabeli dzięki za zauważenie autorki.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

24-04-2022 [15:18] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Wkrótce potem przyłbice zdelegalizowano. "

Przyłbica jak sama nazwa wskazuje noszona jest przy łbie. Ta część,  hełmu rycerskiego, która zasłaniała twarz to zasłona.
Nie wiadomo z jakiego powodu mylone jest to przez liczne grona "specjalistów" od plexiglasu i prowadzenia bloga.

Obrazek użytkownika sake3

24-04-2022 [15:58] - sake3 | Link:

Intelektualiści nigdy nie służyli prawdzie tylko swojemu wydumanemu i przez siebie ukutemu pojęciu,że są lepsi od innych.I tu nie chodzi o to by przejąc rolę motłochu,oni już tym motłochem są,tylko jeszcze się maskują.Ostatni przykład-list otwarty ,,intelektualistów'' niemieckich do kanclerza Schotza.List cyniczny,wręcz podły nawet nie maskujący niechęci do tych których uważają za gorszych i nie maskujący pazerności w trosce o własne interesy.Nie o żadną prawdę wręcz tu chodzi ani nie o pacyfizm którym sobie wycierają gęby.Sugeroowanie  dużemu narodowi by dobrowolnie dalł się zabijać ,gwałcić,wywoziić za koło podbiegunowe,ograbiać niszczyć im domy i mienie jest po prostu czymś niepojętym.Oferowanie Ukraińcom zawieszenia wojny w zamian za kapitulację zakrawa już nie na ponury żart ale jest po prostu bezczelnością .Oskarżanie ich że się bronią że są dozbrajani pokazuje jak będzie wyglądać skala zniewolenia  po denazyfikacji obiecanej przez Putina. Intelektualiści są zniecierpliwieni przedłużająca się wojną,oni już liczyli na kokosy płynące do ich kieszeni a jak na razie dozbrajają Rosję zabraniając tego samego Ukrainie. Jak nawet można nazywać ich intelektualistami? 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

24-04-2022 [16:22] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Intelektualiści nigdy nie służyli prawdzie " Wreszcie ktoś wygarnął to w oczy Panom Legutce i Zybertowiczowi.

Obrazek użytkownika sake3

24-04-2022 [17:17] - sake3 | Link:

@Wielkopolskizdzichu........Nie, wygarnęłam panom intelektualistom niemieckim. Tyle,że co z nich za intelektualiści.Należy pojęcie intelektualista przedefiniowac na nowo.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

24-04-2022 [17:28] - wielkopolskizdzichu | Link:

"wygarnęłam panom intelektualistom niemieckim."
Czyżbyś sądziła że ktoś z za Odry czyta twe wypociny, a może jesteś na celowniku tamtejszego białego wywiadu niczym Macierewicz.

Obrazek użytkownika sake3

24-04-2022 [18:26] - sake3 | Link:

@Wielkopolskizdzichu.....Pomarzyć zawsze można.Tyle że stratni są oni nie mogąc przeczytać mojego komentarza.

Obrazek użytkownika Pers

24-04-2022 [17:25] - Pers | Link:

@sake
//Sugeroowanie  dużemu narodowi by dobrowolnie dalł się zabijać ,gwałcić,wywoziić za koło podbiegunowe,ograbiać niszczyć im domy i mienie jest po prostu czymś niepojętym//
Ty sake wielu rzeczy nie pojmujesz ale zawsze masz szansę się dokształcić.
Polecam moje notki :)

Obrazek użytkownika sake3

24-04-2022 [18:24] - sake3 | Link:

@Pers.....A nie usnę podczas czytania tych twoich notek? 

Obrazek użytkownika Kaczysta

24-04-2022 [18:39] - Kaczysta | Link:

dachowiec
Dodaj ze w 99.99% to ordynarne wklejki
​Autorem twoich wypocin jest wujek google

https://youtu.be/N4t2yhROFQY
 

Obrazek użytkownika sake3

24-04-2022 [19:14] - sake3 | Link:

@kaczysta......A gdzie mam szukać tych jego notek? Jak dotąd tylko agitki i agitki nudne jak flaki z olejem, niestrawne w treści i niechlujnie przetłumaczone z rosyjskiego.

Obrazek użytkownika Pers

24-04-2022 [19:41] - Pers | Link:

@sake
//A gdzie mam szukać tych jego notek? niestrawne w treści i niechlujnie przetłumaczone z rosyjskiego.//
Już służę @sake https://kurier-poranny.blogspo...

Tak się jednak składa, że z rosyjskiego praktycznie nic nie tłumaczę więc pudło.
Jedynie angielski, włoski, hiszpański, francuski i trochę z niemieckiego ale rzadko.
Czytaj, dowiesz się wielu ciekawych rzeczy :)))
I bucik może ci urośnie...
 

Obrazek użytkownika sake3

24-04-2022 [20:46] - sake3 | Link:

@Pers.....Wątpię aby po przeczytaniu twoich notek bucik mi urósł.Co najwyżej urosłoby przekonanie że jestes zwykłym kabotynem z przerośnietym ego.

Obrazek użytkownika Pers

24-04-2022 [21:54] - Pers | Link:

@sake
//Pers.....Wątpię aby po przeczytaniu twoich notek bucik mi urósł.Co najwyżej urosłoby przekonanie że jestes zwykłym kabotynem z przerośnietym ego.//
Z pewnością by ci trochę urósł :)
Ale mam dla ciebie świeżutką notkę, którą właśnie zredagowałem. To felieton indyjskiego dyplomaty, byłego ambasadora na temat wizyty B. Johnsona w Indiach. Mówił tam ciekawe rzeczy o których w polskich mediach ani mru mru.
Polecam  https://kurier-poranny.blogspo...

Obrazek użytkownika sake3

25-04-2022 [08:45] - sake3 | Link:

@Pers.........Dzięki za troskę o mój rozwój intelektualny i to o tak późnej porze,czuję się wręcz wzruszona.Tyle,że o tej godzinie mam o wiele przyjemniejsze zajęcia niż chłonięcie twojej twórczości.Tobie też bym tak polecała 

Obrazek użytkownika Pers

25-04-2022 [09:22] - Pers | Link:

@sake
//Tyle,że o tej godzinie mam o wiele przyjemniejsze zajęcia niż chłonięcie twojej twórczości.//
Nie no, jasna rzecz!
Taka niekwestinowana piękność jak ty ma z pewnością bardziej intrygujące zajęcia wieczorami i nocami.
Żałuję niezmiernie, że nie mogę się ustawić w kolejce wielbicieli...

Ale teraz mamy już piękny, słoneczny poranek i możesz poświęcić tę godzinkę na rozwój intelektualny, prawda?

Obrazek użytkownika sake3

25-04-2022 [10:01] - sake3 | Link:

@Pers......Nie każdy może  w słoneczny poranek rozwijac się tak duchowo jak tego oczekujesz .Ktoś musi pracować,więc ja też,nawet po ,,intrygującej'' nocy......

Obrazek użytkownika Pers

24-04-2022 [21:59] - Pers | Link:

@sake
A ta dzisiejsza notka jest moja autorska, została dość dobrze oceniona.
Także polecam  https://kurier-poranny.blogspo...
Zobaczysz, bucik ci drgnie o cały milimetr :)

Obrazek użytkownika Pers

24-04-2022 [19:47] - Pers | Link:

@kaczuś
//Dodaj ze w 99.99% to ordynarne wklejki//
Ordynarne wklejki to robisz ty i twoi koledzy.
Ja surowy tekst po wujku guglu zanim opublikuję muszę najpierw zredagować i zrobić korekty.
Ale najpierw muszę znaleźć tekst oryginalny w języku obcym.
To jest coś co cię kaczuś zdecydowanie przerasta. Ty rżniesz na żywca z niezalezna.pl albo z Onetu.
Jeszcze nie widziałem nic co byś sam napisał.

Obrazek użytkownika Kaczysta

24-04-2022 [20:52] - Kaczysta | Link:

dachowiec
wskaż ruski leszczu vel kopiarko mój wpis z Onetu?
​Jesli nie wskażesz to jesteś zwykłym sowieckim śmieciem z Toy-Toya

Obrazek użytkownika Kaczysta

24-04-2022 [20:52] - Kaczysta | Link:

dachowiec
wskaż ruski leszczu vel kopiarko mój wpis z Onetu?
​Jesli nie wskażesz to jesteś zwykłym sowieckim śmieciem z Toy-Toya

Obrazek użytkownika J z L

24-04-2022 [22:01] - J z L | Link:

ruszkiewicz kocia stjopa ma największego  IQia ze względu że ma największy rozmiar obuwia wśród  tych tuzów intelektu z Szamba 24 r.u
Tam w szambie przeważnie IQ = rozmiar obuwia.  
Ponoć stwierdzono naukowo

Obrazek użytkownika angela

24-04-2022 [17:46] - angela | Link:

Jak putler rozpyli jakieś świństwo, to też nie zakładajcie masek,   trwajcie konsekwentnie przy własnych przekonaniach. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

24-04-2022 [18:04] - Pani Anna | Link:

Angela, dzięki za troskę,  ale jestem już dużą dziewczynką i potrafię sama o siebie zadbać.  Cala "plandemie" przechodziłam bez maski i bez boostera i jakoś żyję.  Jako chodzące zaprzeczenie wiedzy i zaleceń twoich "ekspertów ".

Obrazek użytkownika U1

24-04-2022 [18:04] - U1 | Link:

Ty zdzichu intelektualistą nigdy nie będziesz.Za szeroki horyzont.Ale jak się nadal będziesz tak starał możesz zostać wykształciuchem.

Obrazek użytkownika sake3

24-04-2022 [19:20] - sake3 | Link:

@u2......Żeby być prawdziwym wykształciuchem to trzeba spełnić 3 warunki:coś tam liznąć na jakiejś uczelni niekoniecznie do końca edukacji,pochodzić z wielkiego miasta i być młodym.Coś mi się widzi,że on żadnego nie spełnia. 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

24-04-2022 [19:46] - wielkopolskizdzichu | Link:

Ty jakie warunki intelektualne spełniasz pisiorko?

Obrazek użytkownika EsaurGappa

24-04-2022 [18:07] - EsaurGappa | Link:

Kapłani nowego porządku świata.Władcy słowa obrazu świadomości.Kim właściwie są?Ewolucja pokazała że są nauczycielami zmysłów,odkrywcami tajemnic,powiernikami prawdy.Jednak z czasem stali się zakochani sami w sobie,tworząc aspołeczne enklawy, budując międzyludzkie mury,w końcu zgodnie z literą prawa zabijając prawo Boskie.

 

Obrazek użytkownika Chatar Leon

24-04-2022 [18:23] - Chatar Leon | Link:

Co do tych strasznych masek najciekawsi są ci kowidianie, którzy noszą toto nadal, ale jedynie na ustach bez zasłaniania nosa. Wierzący niepraktykujący? Niewierzący praktykujący?

Obrazek użytkownika ruisdael

25-04-2022 [09:30] - ruisdael | Link:

Witam, też mnie to śmieszy. Wierzący, niepraktykujący- takich nie ma, w przeciwieństwie do tych drugich.

Obrazek użytkownika Jan1797

24-04-2022 [20:22] - Jan1797 | Link:

Społeczeństwa  wprawia się w stan lęku,  przed terroryzmem, wojną lub  zarazą.... Łatwiej godzą się na pozbawienie ich praw obywatelskich. 

Czy aby na pewno, może odwrotnie? W zamierzeniu grupy sprzeciwu wprawiają społeczeństwa w stan bezmyślności, foliarstwa, braku rozsądku. Te tracą zdolności oceny sytuacji i samoobrony, by w końcu uznać, diabła nie ma? Dowód w dzisiejszej homilii Marka Jędraszewskiego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Po wtóre bezkrytycznie przyjmowane przez grupy sprzeciwu, wszelkie teorie spiskowe można liczyć w dziesiątkach. Byle antypaństwowe, w końcu mają doprowadzić do upadku państwowości w imię im „głupiej, tym lepiej”. Cel wymuszenie na jak największej grupie wyborców anarchizacji i aprobaty dla samounicestwienia?

Obrazek użytkownika izabela

24-04-2022 [22:56] - izabela | Link:

Dziękuję za komentarze. ( może nie wszystkie)  ale dysponuję tylko telefonem więc nie mogę odpowiadać. 

Obrazek użytkownika Zofia

25-04-2022 [11:14] - Zofia | Link:

Ten krótki artykuł nie odebrałam jako opis "inteligencji i motłochu" a raczej jako manipulacja ludzkim umysłem i ludzkim zachowaniem.  Przestaliśmy wierzyć w autorytety i zatraciliśmy instynkt samozachowawczy. Jeżeli we Francji nie ma zwyczaju nosić burek, to dobrze, że ich zabronili, dostosowując azylantów do kultury kraju goszczącego. U siebie mieli swoje zwyczaje i kulturę. Jeżeli była pandemia, to Ci co mieli coś do powiedzenia o niej, szukali rozwiązań aby zmniejszyć skutki. I nie ma co się oburzać na maseczki, choć były uciążliwe dla wszystkich a nie tylko dla zbuntowanych. Ale znaleźli się ludzie, którzy zasiali niepokój w ludzkich umysłach, bo wierzymy nie w autorytety tylko w media. Tak się dzieje w każdym kraju wśród społeczeństwa.  A Pers na tym portalu przechodzi sam siebie. Musi dołożyć każdemu kto ma inne zdanie, bo to taki tym społeczny.