Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Dieta: Czy tracąc wagę, chudniemy czy wydalamy wodę?

Zbyszek, 12.03.2022
Energia z pożywienia znajduje się w orgranizmie w trzech formach i miejscach:
  1. Glukoza – we krwi.
  2. Glikogen – wewnątrz komórek.
  3. Tłuszcz – w komórkach tłuszczowych.

Gdy zabraknie glukozy znajdującej się w krwioobiegu, to organizm zaczyna zużywać glikogen. Glikogen to cząstki glukozy połączone ze sobą cząstkami wody. Wagowo mniej więcej trzeba 3-4 części wody na 1 część glukozy. Tak zbudowany jest glikogen.
Więc gdy organizm spala ten glikogen, a czyni to generalnie przed sięgnięciem po zasoby tłuszczu, to tak naprawdę tracimy wagę właśnie wskutek rozkładu glikogenu na glukozę i wodę, która jest wydalana.
Ile zatem wagi człowieka mieści się w tym glikogenie? Ile możemy stracić na wadze, nie naruszając wcale zgromadzonego w ciałku tłuszczu? Otóż glukozy w postaci glikogenu jest ok 0,5 kg. Wody, która ją wiąże jest zatem 1,5 – 2 kg. Można zatem „spaść z wagi” 2,5 kg, nie tracąc tłuszczu, i to się dzieje właśnie w przypadku ostrych postów, ciężkich wysiłków i diet bez węglowodanów.
Jeśli po takim wydarzeniu węglowodany zaczniemy jeść normalnie, to skok wagi znów będzie szybki, bo ów glikogen się odtworzy. Zatem pierwsza utrata wagi, tak ok 2,5 kg, w niewielkim lub żadnym stopniu dotyczy tłuszczu. To w większości woda. Dopiero potem, zaczyna się normalne spalanie tłuszczu!
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 996
JanAndJan

JanAndJan

12.03.2022 19:45

Szwejk über alles
Kropka
admin

Admin Naszeblogi.pl

13.03.2022 07:57

No ale idąc tym tropem wydaje się, że post jest niezbędny żeby spalić tłuszcz. Jeśli będziemy ciągle dostarczać węglowodanów, nawet intensywnie ćwicząc, to nigdy nie spalimy zapasów tłuszczu. No chyba, że naprawdę porządny wysiłek sobie zapodamy
Zbyszek_S

Zbyszek

13.03.2022 10:55

Dodane przez admin w odpowiedzi na No ale idąc tym tropem wydaje

Tak. Dlatego, żeby pozbyć się tłuszczu trzeba ograniczyć węglowodany (poziom we krwi), co można zrobić przez:
1. Post (np. Dąbrowskiej lub na wodzie)
2. Spożywanie węglowodanów o niskim ładunku glikemicznym (bez bułek, pieczywa, słodyczy itd)
3. Diety niskowęglowodanowe typu ketogenna
4. Post krótkotrwały - duże przerwy w jedzeniu np. 16 godzin.
Można oczywiście - przy silnej woli - ograniczyć ilość węglowodanów z wysokim IG i powoli też się będzie chudnąć, ale ograniczanie przy pomocy silnej woli w skali społecznej nie działa, indywidualnie czasem tak, ale indywidualnie to ludzie palą papierosy i pozostają zdrowi. Chyba nawet częściej niż ci, co ograniczyli swoją wagę przez dietę ŻP czyli żryj połowę:)
Zbyszek
Nazwa bloga:
W drodze
Zawód:
wolny
Miasto:
Lublin

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 656
Liczba wyświetleń: 947,309
Liczba komentarzy: 4,831

Ostatnie wpisy blogera

  • MŚ w piłce - bardzo ładne zawody
  • Google, mój blog i wolność słowa
  • #6 AI: Ludzie, wzorce i PRAWDA

Moje ostatnie komentarze

  • "niezdolności części prawicy do zrozumienia, że wybory wygrywa się nie tylko racją, ale również wiarygodnością. A wiarygodność zaczyna się tam, gdzie kończy się plemienna ślepota."Nie. Wybory wygrywa…
  • "Dlatego nie wierzę ani w całkowicie scentralizowaną energetykę, ani w całkowicie rozproszoną. Przyszłość wg mnie będzie wyglądała inaczej."Polegać na wiedzy i racjonalnej argumentacji, zamiast wiary…
  • Św Michał Archanioł jest - może szczególnie dzisiaj - postacią nieco frapującą. Oto bowiem chrześcijaństwo stało się - pokojowe, to znaczy hierarchia indukuje w ludzie postawy uległości, poddaństwa,…

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Czy da się żyć bez Boga?
  • Prawda o nas - głupi, nieodpowiedzialni i źli
  • Pożegnanie roku 2021 i powitanie 2022 w 6 punktach

Ostatnio komentowane

  • r102, 5. Czarni Afrykanie proszę pisać.  W Afryce mieszka z 200 milionów białych ludzi.Jeden z białych Afrykanów - Elon Musk nawet jest najbogatszym człowiekiem świata - jego autor tekstu chyba…
  • Ijontichy, Mecz Francja vs.Senegal...tylko strojami sie różnią...wsio czornyje!
  • Mrówka, Cyt: "chęć kształtowania odbiorców poprzez dobór treści dostarczanych przez wyszukiwarkę, prawdopodobne na 5%"Wg mnie to kształtowanie odbiorców poprzez dobór treści przekracza solennie 50%.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności