Polska vs KE

Czy KE może skutecznie ukarać Polskę? Tak, myślę że KE może nas skutecznie ukarać za dowolną sprawę / problem, niekoniecznie zgodnie traktatowym prawem, np. odebraniem Polsce należnych nam funduszy. Tylko w tym jest jedno małe ALE - bo ten kij na Polskę, ma dwa końce. Na szali jest 750 mld. zł, w tym kilkadziesiąt, to pożyczki na określony cel wraz z UE gwarancją spłaty. Dlaczego piszę że kij ma dwa końce?

Po pierwsze

Polska może wycofać swoje gwarancje co do unijnych pożyczek. I w to miejsce zaciągnąć kredyt w innych instytucjach finansowych. Skutek: prawdopodobnie oprocentowanie unijnej pożyczki wyraźnie wzrośnie, bo Polska jest jednak dobrym i wiarygodnym płatnikiem - i finansjera wolałaby podpisać z nami osobną umowę kredytową.

Po drugie

Jeśli KE skutecznie nas ukarze, to z naszych zamówień, zwłaszcza do Niemiec i Francji nic nie zostanie. A przypominam, że 70-80% z unijnej kasy wraca do UE w naszych zamówieniach, dając pracę dla ok. 3,5mln. ludzi, głównie w Niemczech. Czy znajdzie się tak złośliwy rząd w Niemczech, który zaryzykuje zwolnienie z pracy takiej masy ludzi?

Po trzecie

Kapitał zachodni zainwestował w Polsce ogromne pieniądze, w tym Niemcy ponad 900 mld. euro. Polska zawsze może w odwecie za "głód" podjąć różne kroki, które to w jakiejś mierze zrównoważą. Czy w interesie Niemców jest "zagłodzenie" Polski? Stanowczo NIE. Dlatego odchodząca Kanclerz Merkel, daje wyraźnie do zrozumienia, że z polskim rządem trzeba rozmawiać o sposobie wyjścia z tego konfliktu, a miedzy wierszami mówi: dosyć wojenek. Wielu ważnych polityków i prawników w UE przyznaje Polsce rację.

Wniosek:
Ten konflikt Polski z KE to było tzw. "rozpoznanie bojem". Polska nie uległa, więc idzie czas pokoju i twardych negocjacji. Jak to się skończy? Jak zawsze win-win, a my zachowamy suwerenność.

Aktualizacja 19.10.2021

Dzisiejszy "Süddeutsche Zeitung" - Kurt Kister komentuje

Es gibt kaum Sanktionsmöglichkeiten

Polen will ein anderes Europa - und zur Wahrheit gehört, dass es mit diesem Wunsch nicht alleine ist. Deutschland steht am anderen Ende des Spektrums und mag es gar nicht verstehen, dass die Verrechtlichung Europas nicht als Segen betrachtet wird. Für die künftige Bundesregierung und die Kommission gehört aber auch dies zur bitteren Erkenntnis: Es gibt kaum eine Sanktionsmöglichkeit. Um den Rechtsstaatsmechanismus in seiner harmlosesten Form umzusetzen, fehlt im Rat die Mehrheit von vier Fünftel der Mitglieder. Für harte Sanktionen sind die Anforderungen noch weniger zu erfüllen.

So beginnt ein zäher Kampf um den Bestand der EU. Die Zeit der Moderation geht mit der Ära Merkel zu Ende, offenbar fühlen sich Polen und seine Verbündeten (nicht nur Ungarn, sondern auch Slowenien oder andere Mitteleuropäer) nun stark genug, die Maschinerie nach ihren Vorstellungen zurückzubauen. Die richtige Antwort auf diese Provokation will wohlüberlegt sein. Sicher ist, dass sie maßgeblich in Berlin formuliert werden muss. Polens Befindlichkeiten als noch immer suchende Nation müssen berücksichtigt werden - aber noch mehr zählen nun die eigenen Interessen. Die Rückkehr in den Nationalstaat und auf den rechtlichen Flickenteppich Europa steht im grotesken Gegensatz zur globalen Dynamik und zur historischen Erfahrung - die doch gerade Polen so leidvoll gemacht hat.

Tekst po polsku

Nie ma prawie żadnych możliwości nałożenia sankcji

Polska chce innej Europy - a prawda jest taka, że nie jest osamotniona w tym pragnieniu. Niemcy są na drugim końcu spektrum i mogą nie rozumieć, że legalizacja Europy nie jest postrzegana jako błogosławieństwo. Dla przyszłego rządu federalnego i Komisji jest to jednak również część gorzkiej świadomości: nie ma prawie żadnej możliwości nałożenia sankcji. Aby wdrożyć mechanizm praworządności w jego najbardziej nieszkodliwej formie, Radzie brakuje większości czterech piątych członków. W przypadku surowych sankcji wymagania są jeszcze mniejsze do spełnienia.

W ten sposób rozpoczyna się ciężka walka o istnienie UE. Czas umiarkowania kończy się wraz z erą Merkel, najwyraźniej Polska i jej sojusznicy (nie tylko Węgry, ale także Słowenia czy inni środkowi Europejczycy) czują się teraz wystarczająco silni, aby zdemontować maszynerię zgodnie ze swoimi pomysłami. Właściwa reakcja na tę prowokację musi być dobrze przemyślana. Pewne jest to, że musi ona zostać sformułowana zdecydowanie w Berlinie. Wrażliwość Polski jako narodu wciąż poszukującego musi być brana pod uwagę - ale jej własne interesy liczą się teraz jeszcze bardziej. Powrót do państwa narodowego i do prawnej mozaiki Europy stoi w groteskowym kontraście z globalną dynamiką i doświadczeniem historycznym , które uczyniło Polskę tak bolesną.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

17-10-2021 [13:30] - u2 | Link:

Czy KE może skutecznie ukarać Polskę?

W KE zdecydowaną przewagę mają 'ludowcy' EPL i socjaliści EPS. Karanie za brak praworządności jest ... słuszne. Tyle że lewuski nie podają jakie przepisy prawa Polska naruszyła.

Praworządność to postępowanie zgodnie z prawem i w granicach prawa.

KE uzurpuje sobie prawo do dyktowania prawa w Polsce, a to nie jest ujęte w traktatach. KE nie może być źródłem prawa w Polsce.

PMM tłumaczy jak zamierza pozyskać fundusze na Polski Ład, no i tłumaczy wiele innych spraw na FB :

https://www.facebook.com/Moraw...

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

17-10-2021 [15:43] - Ula Ujejska | Link:

U2
Premier to twardziel, dobry negocjator i  mówca. Klimat nie tylko polityczny nam sprzyja.

Obrazek użytkownika J z L

17-10-2021 [14:02] - J z L | Link:

 Do końca 2021:
1. UE zacznie wypłacać należne nam środki z KPO
2. Ruszy ostra reforma sądów według ustaw min. Ziobry
3. Upadnie temat Polexitu 
4. PiS wróci do ponad 44% w sondażach 
5. Po 11.11 mobilizacja społeczna polskich patriotów będzie rosła

A tusk to sobie może podebatować z Lempart,Hołdysem lub Owsiakiem bo to jego liga

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

17-10-2021 [15:40] - Ula Ujejska | Link:

Tak będzie.
Amen.

Obrazek użytkownika J z L

17-10-2021 [14:05] - J z L | Link:

Ciekawostka od Ziemkiewicza

W finale Konkursu Chopinowskiego tylko 3 kobiety i 9 mężczyzn, zero identyfikujących sie jako trans, bi, niebi, inter czy pan. W niektórych krajach konkurs już byłby unieważniony a jury w pierdlu

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

17-10-2021 [15:39] - Ula Ujejska | Link:

Józku
Ciekawe co na to KE i EP - będzie debata?

Obrazek użytkownika J z L

18-10-2021 [06:34] - J z L | Link:

Niby śmieszne, ale taka jest rzeczywistość "wolnego" świata

Obrazek użytkownika Pers

17-10-2021 [14:59] - Pers | Link:

@ujejska
//Polska nie uległa, więc idzie czas pokoju i twardych negocjacji.//
Do twardych negocjacji trzeba twardzieli a nie, jak ładnie powiedział pan minister Ziobro, miękiszonów.

//a my zachowamy suwerenność.//
Jak można zachować coś czego się od dawna nie ma?

Obrazek użytkownika tricolour

17-10-2021 [17:09] - tricolour | Link:

@Pers

Suwerenność to oni mają na ustach, a potem do Lidla.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

17-10-2021 [19:25] - Ula Ujejska | Link:

Tricolour
A co ma na ustach / w ustach pana opcja?  Cytaty mogłabym tu wrzucić, ale Admin przyzwoity człowiek, wytnie, bo byłyby zbyt wulgarne.
Pa misiu 😁 Podobnie jak sierściuch, w tym temacie nie ma pan nic mądrego do powiedzenia.

Obrazek użytkownika tricolour

17-10-2021 [22:26] - tricolour | Link:

@Ula

Moja opcja ma w ustach piękne uzębienie (że też Pani nie przyszło to do głowy, rzecz pewnie dla Pani zupełnie obca).

I proszę nie robić z siebie słodkiej idiotki, bo nie przystoi. Naprawdę. Zresztą lepiej być misiem niż królewną śnieżką po siedmiu krasnoludkach.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

18-10-2021 [08:56] - Ula Ujejska | Link:

Tricolour
A na temat nie masz pan nic mądrego do powiedzenia, kolejne pierdu pierdu - jak już wyżej pisałam. Szkoda czasu na te pańskie bzdety.

Obrazek użytkownika J z L

18-10-2021 [06:36] - J z L | Link:

Suwerennym krajem byliśmy od września 39r do września 89r
I komu to przeszkadzało

Obrazek użytkownika mjk1

17-10-2021 [17:52] - mjk1 | Link:

„Do twardych negocjacji trzeba twardzieli a nie, jak ładnie powiedział pan minister Ziobro, miękiszonów”.
Jakich miękiszonów?
Mateuszek twardo zapowiedział, że skróci termin wyłączenia polskich elektrowni węglowych o 8 lat.
„Jak można zachować coś, czego się od dawna nie ma?”.
Skoro są trzy góralskie prawdy wg Józia (Tischnera), może być też kilka suwerenności wg. Usi.  
 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

17-10-2021 [21:20] - Ula Ujejska | Link:

@mjk1
Mateuszka to ma pan w domu, a tutaj mowa o polskim Premierze Mateuszu Morawieckim. Jeśli nie chce pan odnosić się z szacunkiem do Premiera, to takie wpisy zamykają dyskusję z panem.
Pa misiu 😂 a bzdecić to sobie idź na portal POgłowia, tam bedziesz miał branie.

Obrazek użytkownika mjk1

17-10-2021 [21:15] - mjk1 | Link:

Usia.
Ja naprawdę myślałem, że to jakiś Mateuszek zapowiedział, że skróci termin wyłączenia polskich elektrowni węglowych o 8 lat.
Nigdy bym nie pomyślał, że to Pan Premier Mateusz Morawiecki może działać na szkodę własnego kraju.
Najmocniej przepraszam Ciebie Usia i Pana Premiera też.
Pana Premiera za Mateuszka przepraszam.
Za działanie na szkodę naszego kraju nie przepraszam.

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-10-2021 [19:24] - Tezeusz | Link:

@mK1 wracaj do swego Scierwoneona 
 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

17-10-2021 [19:21] - Ula Ujejska | Link:

Kocie
Pa sierściuchu 😁😁😁
Jak zwykle nie masz nic mądrego do powiedzenia w temacie -  tylko bzdecisz.

Obrazek użytkownika J z L

17-10-2021 [20:09] - J z L | Link:

Ulko

​Jemu dodatek pielęgnacyjny już się należy. Na pam..persy

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-10-2021 [19:22] - Tezeusz | Link:

"Jak można zachować coś czego się od dawna nie ma?"

@Pers ty od dawna nie masz rozumu i żyjesz.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

17-10-2021 [19:27] - Ula Ujejska | Link:

Tezeusz
To nie tylko to. Dla sierściucha i POgłowia suwerenność jest pojęciem względnym.

Obrazek użytkownika tricolour

17-10-2021 [22:30] - tricolour | Link:

@Ula

Oczywiście, że względnym. Czym Pani jeździ, jaka to marka samochodu? A telefon gsm, to jaki Pani ma? A choćby telewizor i pralkę?

No, deklarowana partyjotko? Cztery odpowiedzi i wyjdzie względność suwerenności. Plus odwaga, w bonusie. Albo i nie.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

18-10-2021 [09:02] - Ula Ujejska | Link:

Tricolour
No no, teraz chciałby się pan zająć autorką, bo w temacie notki to jest pan wsiowym głupkiem? 
Misiu próbuj dalej - może przebijesz Dziuńka. Tylko na skargę do Prezesa nie leć, paru już latało - ale nie chcieli się pochwalić wynikami. 😁😁😁

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-10-2021 [19:52] - Tezeusz | Link:

@ Pers odezwał się :
 "ograniczony umysłowo palant"

Obrazek użytkownika Marek Kudła

17-10-2021 [17:52] - Marek Kudła | Link:

Nie ma co oglądać się na Brukselę, trzeba uciekać do przodu. Mamy wspaniałego Prezydenta i wspaniały rząd więc nie oglądajmy się na innych ! O obliczu UE decydują dziś ludzie tak miernego formatu jak Timmermans, Jourova, Merkel, Macron, U. von der Leyen - wracamy do poziomu z początku lat 90-tych XX wieku; cofamy się o 30 lat. Z takim przywództwem Unia nie ma żadnych szans przetrwania.  Włochy, Hiszpania czy Grecja nie zdołają podnieść się z kryzysu w ramach reguł rządzących strefą Euro.  Obserwujemy upadek Unii Europejskiej jako konstrukcji wzniesionej na fundamencie traktatu z Maastricht.  Ta konstrukcja stała się wytworem obłąkanych wizji lewackich zajobów i imperialnych zapędów Niemiec. Ten model UE obecnie bankrutuje w sposób spektakularny !!!
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-10-2021 [18:05] - Tezeusz | Link:

Cham @Pers cd.

"zbig71 14:17:35
Banowanie adwersarza to podstawowa cecha trolla, który nie jest w stanie sprostać dyskusji.
Tacy menele internetowi jak ten tezeusz, husky, AgnieszkaS czy wykopany ostatnio bezmetki są zaprogramowani jedynie na smrodzenie i sianie fermentu. To zwykle ograniczone umysłowo palanty.
nadużycie link skomentuj
Jarek Ruszkiewicz SL 17.10.2021 17:31:02"

Kto jest palantem ograniczonym umyslowo  chyba jednak ty ! dodaj jeszcze chamem !

Adminie kiedy wywalisz tego trolla chama @Persa 

Obrazek użytkownika angela

17-10-2021 [18:58] - angela | Link:

KE sama zagoniła się w ślepą uliczkę, bo widzi ze Polska tylko im popukała  palcem w czolo.
Nie widząc wyjscia z tego  impasu, ustepujaca Merkel pospieszyla z pomocą " zeby rozmawiac". 
Polska caly czas rozmawia,  i pisze co rusz  wytlumaczenia na wnioski   ich durnych decyzji, tracac czas  zamiast zajmowac się sprawami kraju.
Teraz ani kroku w tył.  
Reszta krajów dołączy, lub juz dołączyła do Polski, w obronie przed hegemonią unijną i wygramy,  bedzie dobrze.
A rudy nie problem,  najwyzej schowa się do szafy na jakiś czas, a potem wyjedzie do swoich, znów na jakieś intratne stanowisko jako zapłatę, bo walczyl przeciw Polsce  jak tylko mógł. 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

17-10-2021 [19:30] - Ula Ujejska | Link:

Angela
Dokładnie.  Już im rura mięknie nie tylko ta pod Bałtykiem. A jak przyjdzie ostra zima, to sie bedzie działo.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

17-10-2021 [19:45] - NASZ_HENRY | Link:

Zimę ostrą racz im zesłać Panie ☻☺
 

Obrazek użytkownika J z L

17-10-2021 [20:01] - J z L | Link:

Polska ma największe zapełnienie magazynów w gaz  na poziomie 97 %

Obrazek użytkownika angela

17-10-2021 [20:55] - angela | Link:

I ani kropli Niemcom ani Francuzom. 
Co oni nie wiedzieli ze Rosja kurek zakręci i ich gospodarki leżą, bez jednej kuli mają ich w garści. 
Durnie durnie.
A co pan Orban na to, czy na Węgrzech tez magazyny puste.
 

Obrazek użytkownika Jabe

17-10-2021 [21:00] - Jabe | Link:

Głupotą byłoby nie zarobić na takiej sytuacji, co Pani właśnie proponuje.

Obrazek użytkownika Pers

17-10-2021 [21:04] - Pers | Link:

@angela
//A co pan Orban na to, czy na Węgrzech tez magazyny puste.//
Pan Orban to mądry polityk, dba o swój naród i podpisał z Gazpromem umowę na 15 lat.
Śpi spokojnie, tym bardziej, że ich gaz omija Ukrainę.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

17-10-2021 [21:30] - Ula Ujejska | Link:

Angela
Z tego co wiem, na Węgrzech są zapasy i bezpieczne dostawy.

Obrazek użytkownika Pers

17-10-2021 [21:39] - Pers | Link:

@ujejska
//na Węgrzech są zapasy i bezpieczne dostawy.//
Podobno Orban chciał najpierw kupować gaz taki prawdziwie patriotyczny, z USA ale okazało się, że nad Balatonem nie da się pobudować gazoportu.
I został mu tylko Gazprom...
I pomyśleć, że nasi bratankowie, najwięksi nasi sojusznicy (po USA i Izraelu oczywiście) poszli na pasek Putina...

Obrazek użytkownika angela

17-10-2021 [23:28] - angela | Link:

Do czasu Persie, nie ciesz się z sukcesów putasa,  Polacy nową rurą mu mocno zamieszają juz w nastepnym 22 roku. 

Obrazek użytkownika Pers

17-10-2021 [23:45] - Pers | Link:

@angela
//Polacy nową rurą mu mocno zamieszają juz w nastepnym 22 roku. //
Jasne! Z wysychających norweskich złóż :))))
Żeby tylko dla nas starczyło choć na parę lat.

Czemu wy pisfani jesteście tacy naiwni?
Miał być tani amerykański gaz i gdzie on jest? Ani tani i go nie ma.
Teraz podniecacie się jakąś rurką, którą nie bardzo ma co płynąć.
Gdyby to był jakiś biznes to Niemcy już dawno by do siebie pociągnęli.

Śnijcie na jawie dalej. Węgrzy przynajmniej mają poważnego przywódcę, który dba o swój naród.

Obrazek użytkownika angela

18-10-2021 [18:10] - angela | Link:

Persie. Bzdury wypisujesz, a nuż ktoś uwierzy.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

17-10-2021 [21:29] - Ula Ujejska | Link:

Józku
I tego tutejsi bzdeciarze nie widzą. Bo na tle łunijnej głupoty, gdzie np. Niemcy swoje magazyny gazu oddali Rosjanom, jest bardzo niewygodną informacją. Oj zmiękła rura Niemcom i łunijnym pierdokratom - my sobie poradzimy... a oni? Będą Putina tulić i bulić coraz więcej 😁😁😁

Obrazek użytkownika J z L

18-10-2021 [20:11] - J z L | Link:

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić żali się, że nie stać ich na ceny gazu proponowane przez... Rosję.
Tak, Rosję, na którą Serbia w 100% postawiła w energetyce.
Zamiast 270$ za tys. m3 od nowego roku ma być 790$

To info dla tych debili  co mówią o dobrych relacjach z Rosja i tanim gazie.
https://pbs.twimg.com/media/FB_Nh2ZWUAA1u1f?format=png&name=small

Obrazek użytkownika Jan1797

18-10-2021 [21:19] - Jan1797 | Link:

Czy  do Serbów dotrze? Powinno.
Pani Ulu i JzL do miłego :-)

Obrazek użytkownika J z L

18-10-2021 [22:39] - J z L | Link:

Do UK codziennie przez kanał La Manche próbuje się przedostać łodziami kilkudziesięciu, kilkuset emigrantów.
Zawracają ich, strzelają gumowymi kulami, itd...
W żadnych angielskich mediach nie znajdziecie głosów krytykujących rząd UK za takie działania

Obrazek użytkownika Jan1797

19-10-2021 [16:21] - Jan1797 | Link:

Dzisiaj w PE debata z takim oto skojarzeniem z komentowaną notką? Skojarzeniem
wynikającymi ze słów Pani Premier Szydło i Pana Premiera Morawieckiego.   Kto co
tam w Brukseli PO kolei występów; Sikorski i Miler. Pierwszy zapamiętany z wypowiedzi
dotyczącej Ukrainy; poddajcie się dla waszego dobra, dzisiaj usłyszałem do nas;
poddajcie się dla wizji zbierania szparagów. Następny znany z tego, jak skończył;
ponad czteromilionowym bezrobociem dzisiaj przypomniał, po co wam praca. Jeżeli
słyszę z PE, po co Wam demokratyczne wybory, co wnioskuję z prostej analizy kolejnych
europejskich wystąpień, to stwierdzam jedno; dzisiaj każdy Prawy i Niezależny stoi po
stronie Polski, bezkrytycznie, to odnotuję -19.10.2021 r.