Tańszych paliw na razie nie będzie

Prognoza detalicznych cen paliw w okresie  w najbliższym tygodniu 18-24 października 2021 zaprezentowana w przedwczoraj przez specjalistyczny portal e-paliwa.pl nie pozostawia złudzeń.
Benzyna Pb98 zdrożeje do poziomu ok. 6,10-6,25 zł/l, Pb95, a olej napędowy będzie kosztować 5,90-6,03 zł/l. Zaś za gaz LPG, który całkiem niedawno dawno przebił „psychologiczną” granicę 3 zł/l, w najbliższym tygodniu kierowcy mają płacić 3,11-3,20 zł/l.
Jak podsumowuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl, „ceny paliw w Polsce są nie tylko rekordowo wysokie, ale też znacznie wyższe niż przed rokiem. Benzyna kosztuje średnio o 1,50 zł/l więcej niż rok temu, olej napędowy o 1,61 zł/l, a autogaz o 1,07 gr/l. Rosnące ceny na stacjach paliw są jednym z kilku czynników podbijających inflację”.
Także władze nie mają dobrych informacji dla kierowców. Jarosław Sellin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu stwierdził w ubiegłotygodniowej rozmowie dla jednej z rozgłośni radiowych, że rząd nie planuje obniżki akcyzy na paliwo w ramach Polskiego Ładu.
Pytany przeze mnie w wywiadzie dla filarybiznesu.pl o drożejące paliwa dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica potwierdził, że istotnym składnikiem cen paliw stanowi w naszym kraju jest wysokość akcyzy - u nas na poziomie minimów unijnych. „Przy tym - ze względu na politykę UE - żaden z rządów państw członkowskich, a więc i Polska, nie może już bardziej zmniejszyć stawki akcyzy na paliwa” - dodał.
Przypomniał także, iż podobne ceny obowiązywały na naszych stacjach paliwowych już na początku poprzedniej dekady. Przy czym, biorąc pod uwagę, ówczesną, znacząco niższą siłę nabywczą Polaków, tzw. statystyczny Polak za litr tej samej benzyny „mógł wówczas kupić dużo mniej niż obecnie (...) i gospodarka się nie zawaliła”.
Jak tłumaczy to Piekarz ceny na stacjach paliw wynikają w dużej mierze z drożejącej ropy naftowej na rynkach światowych. A to z kolei stanowi rezultat z jednej strony popandemicznego odbicia gospodarki światowej, ale też z drugiej - polityki państw OPEC, które „w odpowiedzi na rosnący popyt na paliwa zwiększyły wydobycie ropy tylko w stosunkowo niewielkim stopniu - bo kraje te chciały już od kilku lat wywindować ceny na wysoki poziom”.
Ekspert zaznacza przy tym, że nakłada się na to jednocześnie fakt, że „drożejący gaz i jego zmniejszona podaż, sprawiają, że paliwem alternatywnym staje się ropa naftowa. Rośnie więc na nią popyt dlatego, że brakuje gazu”. Piekarz nie spodziewa się w związku z tym „istotnego spadku” cen ropy. 
Z kolei Kolany prognozuje, że ceny paliw na polskich stacjach benzynowych utrzymają się na poziomie powyżej 6%. Wskazuje przy tym, że ma to bezpośredni związek z rosnącymi cenami hurtowymi paliw, na co bezpośredni wpływ ma drożejąca ropy Brent  (prawie 85 dol./baryłkę, a więc „blisko najwyższych poziomów od niemal siedmiu lat”). W dodatku na rosnące ceny paliw w hurcie istotny wpływ, „pomimo niedawnej podwyżki stóp procentowych w Polsce” ma wciąż słaby złoty. „W tej sytuacji polskie rafinerie płacą za surowiec najwięcej od siedmiu lat” - stwierdza ekspert.
Cała ta sytuacja wpływa jednocześnie na wzrost inflacji - jako jedna z jej głównych przyczyn. Według ostatnich wyliczeń GUS we wrześniu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych rok do roku sięgnął poziomu 5,9% (w sierpniu - odpowiednio; 5,8%). Zaś w transporcie był wyższy - w porównaniu z wrześniem ub. roku aż o 18,5%. Jak poinformował GUS, w tym samym okresie wyższe ceny w zakresie transportu, mieszkania (o 6,4%) oraz żywności (o 4,2%) podniosły wskaźnik inflacji we wrześniu br. odpowiednio o 1,65 p. proc., 1,60 p. proc. i 1,03 p. proc.
Zaś na wyższe ceny transportu miał największy wpływ wzrost cen paliw do prywatnych środków transportu (łącznie podrożały one w stosunku do września ub. roku o 28,6%). W tym samym czasie cena oleju napędowego wzrosła o 26,7%, benzyna - o 28,3%, a najbardziej: gaz LPG i pozostałe paliwa - o 37,7%.
Przypomnijmy jednocześnie, że o ile jeszcze w lutym br. inflacja była stosunkowo niewysoka - mieszcząca się w granicach tzw. celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej (2,5% z możliwym odchyleniem w górę do 3,5%) - od tego momentu niemal nieprzerwanie pięła się w górę. Już w maju sięgnęła poziomu 4,7%, w lipcu przebiła kolejny próg i wyniosła 5,0%, a obecnie zbliża się do kolejnego, 6-proc. progu.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

17-10-2021 [21:01] - Pers | Link:

A na Białorusi benzyna po 3 zeta.
Teraz wiem po co te zasieki i mur na granicy.
Żeby Polacy nie szmuglowali kacapskiego paliwa bo jeszcze Baćka kupi sobie jakiś nowy czołg.

Obrazek użytkownika Jabe

17-10-2021 [21:08] - Jabe | Link:

Nie zaznaczył Pan dość wyraźnie, że za wysokie ceny paliw odpowiada przede wszystkim rząd.

Obrazek użytkownika J z L

17-10-2021 [21:23] - J z L | Link:

Ile paliwa można było kupić za średnia pensje w czasach tuska a ile obecnie
Za PO przeciętny obywatel mógł kupić 600 litrów benzyny, dziś ponad 800

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

17-10-2021 [21:36] - Ula Ujejska | Link:

Jabe
I za gradobicie w Koluszkach tyż.
Mamy kapitalizm, a nie socjalizm i ręczne sterowanie cenami. Przyzwyczaił się pan do złych wzorów 😁😁😁 Cóż, lewizna tak ma, siedzi ciągle w starych butach.

Obrazek użytkownika Jabe

17-10-2021 [21:52] - Jabe | Link:

Większość ceny stanowi podatek.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

17-10-2021 [21:39] - Ula Ujejska | Link:

"Tańszych paliw na razie nie będzie"
A może jednak będą? Bo jak USA zwiększy eksport i wydobycie gazu i ropy, to Putas niewiele zarobi, a ceny mogą wyraźnie spaść.

Obrazek użytkownika u2

17-10-2021 [22:28] - u2 | Link:

"Bo jak USA zwiększy eksport i wydobycie gazu i ropy"

Nie za "rządów" sklerotyka Bidena. Teraz cena za baryłkę 80 USD, ale kilkanaście lat temu była i 150 USD.

 

Obrazek użytkownika tricolour

17-10-2021 [22:22] - tricolour | Link:

A mnie się najbardziej podoba, gdy się pomija ile kosztowała ropa przed laty, gdy też paliwa były w podobnej cenie. Bardzo mi się taka manipulacja podoba, bo to dobrze wróży. Przypominam, że za Tuska była po $150, a teraz jest po $80. Dwukrotnie niższa cena nazywana jest - uwaga - drożejącymi paliwami.

I doczekam się gdy benzyna będzie po osiem zlotych za litr, a wyrób chlebopodobny po 10. Bo zapowiadane podwyżki prądu są co najmniej 20%.

I bardzo dobrze. 

Obrazek użytkownika u2

18-10-2021 [08:59] - u2 | Link:

"Bardzo mi się taka manipulacja podoba, bo to dobrze wróży."

Nie ściemniaj. Patrz ile kosztuje ropa na świecie, w UE, a ile w Polsce.

 

Obrazek użytkownika tricolour

18-10-2021 [09:41] - tricolour | Link:

@u2

Ile kosztuje w detalu na stacji, hurtowo w rafinerii, netto bez podatków?

Sam ściemniasz, bo dobrze wiesz, że gdy brent był pi $150 to paliwa o nas byly po 5.5. A teraz brent jest dwa razy tańszy, a paliwa po 6.

No i średnie wynagrodzenie dostaje 30% pracujących, o medianie nie mówimy, bo gorzej wygląda.

To kto ściemnia?

Obrazek użytkownika u2

18-10-2021 [15:24] - u2 | Link:

"Ile kosztuje w detalu na stacji, hurtowo w rafinerii, netto bez podatków?"

Jak zwykle nie masz pojecia o czym piszesz więc ściemniasz :-)

Obrazek użytkownika tricolour

18-10-2021 [15:44] - tricolour | Link:

@u2

Nie, to nie ja ściemniam. Pisiacy postawieni przed konkretem zawsze rejterują, bo powerpoint nie podpowie czego mózg nie ogarnie.

I w tym konkretnym przypadku parametr "siłą nabywcza" czyli "ile można kupić paliwa za średnie wynagrodzenie" jest oczywiście jakimś tam parametrem. Dobranym wyłącznie do tego, by pokazać, że więcej niż kiedyś. Oczywiście nikt nie kupuje paliwa za średnie wynagrodzenie tylko tyle, ile potrzeba więc wyższa cena oznacza wyższy wydatek. A może się nawet okazać - czego nie możemy wykluczyć - że kupując koszyk dóbr (chleby, masła, prądy, gazy...) zostanie nam mniej (a może więcej, kto wie?) na zakup tego droższego paliwa więc realna siła nabywcza "na paliwo" będzie znacząco mniejsza? Tak wygląda rzeczywistość zredukowana do skalara. Nic z niego nie wynika poza tym, co MA wynikać w zamyśle osoby, która skalar konstruuje. To ona ŚCIEMNIA.

Ale ściema w końcu wychodzi na jaw. Moim zdaniem ściema się wysypie przy ośmiu złotych za litr paliwa. Te osiem nie weźmie się z ceny Brent tylko z inflacji, czyli za rok.

Możemy wrócić za rok do tematu?

Obrazek użytkownika u2

18-10-2021 [17:06] - u2 | Link:

"Pisiacy postawieni przed konkretem zawsze rejterują, bo powerpoint nie podpowie czego mózg nie ogarnie."

Czyli ty "pisiak" :-)

"Możemy wrócić za rok do tematu?"

Zadajesz dużo pytań, widać, że na niczym się nie znasz :-)

Obrazek użytkownika tricolour

18-10-2021 [18:39] - tricolour | Link:

@u2

Mnie jest bardzo do twarzy z tym nieznaniem się. Gdybym znał się na wszystkim jakbym był z Gdyni, to byłbym takim wrednym nieużytkiem.

Obrazek użytkownika u2

18-10-2021 [20:24] - u2 | Link:

"Gdybym znał się na wszystkim jakbym był z Gdyni, to byłbym takim wrednym nieużytkiem."

Czyli wolisz być użytkiem, ale nie potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie, tylko zadajesz serię pytań, nieudolnie maskując swoją niewiedzę :-)

Obrazek użytkownika tricolour

18-10-2021 [20:57] - tricolour | Link:

@u2

Nie pajacuj. Nie zadałeś pytania, przynajmniej w zasięgu ostatnich twych wpisów nie widzę pytania. Chcesz się onanizować, to proszę samemu, ja jestem hetero, a ty możesz robić comming out - mnie to nie interesuje.

Chcesz gadać? Gadamy. Chcesz się miziać? Znajdź koleżkę. We mnie partnera do macania się nie znajdziesz.

Obrazek użytkownika Jabe

18-10-2021 [10:05] - Jabe | Link:

Nikt nie twierdził, że państwo dobrobytu będzie za darmo.