Polska gospodarka wraca na ścieżkę wzrostu

Dobry stan finansów publicznych naszego państwa wskutek odpowiedniej polityki władz przyniosło „solidne podstawy makroekonomiczne naszej gospodarki” - jak w swoim komentarzu do ogłoszonego wczoraj ratingu Polski jednej ze światowych agencji ratingowych zaznaczył min. finansów Tadeusz Kościński. To także m.in. wynik stosunkowo niskiego poziomu długu publicznego (poniżej 60% PKB).
Na temat relatywnie dobrego stanu gospodarki mówiono wiele także podczas zakończonej wczoraj czwartej edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
W wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudę i odczytanym w Gdyni przez jego doradcę Piotra Karczewskiego prezydent napisał m.in., że „droga do normalności w polskiej gospodarce jest niedaleka”. Co więcej, „ostatnie wskaźniki pokazują, że polska gospodarka powróciła już do stanu sprzed pandemii”. W opinii prezydenta „to buduje dobre perspektywy na przyszłość”.
Także premier Mateusz Morawiecki zwracał uwagę podczas Forum Wizja Rozwoju, że „Polska powróciła na tory szybkiego wzrostu gospodarczego”. Zaś „oprócz wzrostu PKB, inwestycji, zatrudnienia czy eksportu, uwagę zwraca jednoczesny wzrost wysokości wynagrodzeń. Bo u źródeł naszego rozwoju jest człowiek i polityka społeczno-gospodarcza. A praktyczny brak takiej polityki przed 2015 r. był błędem, bo z owoców wzrostu gospodarczego powinni korzystać wszyscy Polacy”.
- Musimy (...)wzmacniać polską gospodarkę - to będzie źródło naszej siły i bezpieczeństwa kraju - dodał premier.
Tymczasem Fitch w swojej ocenie ogłosił decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A- dla długoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej, jak również A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej oraz o podwyższeniu oceny dla krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej na F1.
Co istotne komunikat agencji wskazuje w komunikacie, że podstawą oceny takiej oceny Polski była jej zdywersyfikowana gospodarka, stabilny wzrost gospodarczy w ostatnich latach oraz solidne podstawy makroekonomiczne. Ponadto według Fitch stabilna perspektywa ratingu stanowi odzwierciedlenie odporności polskiej gospodarki na skutki pandemii COVID-19.
Przy czym agencja podwyższyła swoje prognozy wzrostu gospodarczego dla naszego kraju: - do 5,2% w 2021, 4,5% w 2022 i 3,8% w 2023 r.
Co więcej, jak napisał Dziennik Ekonomiczny PKO Banku Polskiego „lepsza od oczekiwań sytuacja sektora publicznego, wysokie tempo wzrostu gospodarczego oraz spadek relacji zadłużenia zagranicznego do PKB sugerują, że perspektywa ratingu ma potencjał, żeby już niedługo powędrować do góry”.
Jak zaznaczył resort Tadeusza Kościńskiego, podniesienie oceny ratingowej Polski umożliwia spadek wskaźnika zadłużenia zagranicznego netto kraju do PKB do poziomów zbliżonych dla krajów z oceną ratingową „A”. Jak również „w przypadku konsolidacji fiskalnej, prowadzącej do trwałego spadku relacji długu publicznego do PKB. Ponadto do podwyżki ratingu może prowadzić dalszy wzrost gospodarczy, w kierunku poziomu rozwoju gospodarczego krajów o ocenie ratingowej „A””.
Jednocześnie, jak zaznaczył Fitch „ujemne realne stopy procentowe, domykająca się luka popytowa oraz solidny wzrost płac oznaczają, że średnia inflacja, choć opadająca, nadal wynosić będzie w 2022 r. 3,9 proc, a w 2023 r. 3,6 proc.”.
W opinii min. Tadeusza Kościńskiego pozytywna opinia agencji o polskiej gospodarce to wynik działań rządu „wspierających polską gospodarkę, która powraca na ścieżkę wzrostu”.
Ponadto zdaniem szefa MF agencja potwierdziła swoją oceną, że „dzięki odpowiedzialnej polityce gospodarczej i fiskalnej polskiego rządu nasza gospodarka bardzo dobrze poradziła sobie z kryzysem spowodowanym przez pandemię”. A także „stabilną sytuację fiskalną i solidne podstawy makroekonomiczne naszej gospodarki”.
Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie „A2”. Rating Polski według Fitch i S&P to „A-” - jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne - przypomina PAP.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

28-08-2021 [14:52] - Jabe | Link:

Po co zaśmiecać artykuł frazesami, Panie Dziennikarzu?

Obrazek użytkownika u2

28-08-2021 [15:02] - u2 | Link:

"Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie „A2”. Rating Polski według Fitch i S&P to „A-” - jeden poziom niżej niż Moody's."

Czyli to nie jest propaganda sukcesu rodem z epoki Gierka jak twierdzi niejaki "Jabe". Tak oceniają polską gospodarkę niezależne od polskiego rządu agencje międzynarodowe :-)

Obrazek użytkownika Jabe

28-08-2021 [17:25] - Jabe | Link:

A jak owe agencje oceniały w czasach Gierka?

Obrazek użytkownika u2

28-08-2021 [20:11] - u2 | Link:

#Żabę

To ty oskarżasz rząd PiS o propagandę jak za Gierka. Widać nie znasz nawet podstawowych faktów i danych :-)

Obrazek użytkownika Jabe

28-08-2021 [22:58] - Jabe | Link:

Jakie fakty i dane przeoczyłem, oskarżając PiS o uprawianie propagandy sukcesu?

Obrazek użytkownika Jan1797

28-08-2021 [22:52] - Jan1797 | Link:

Jabe, zastanów się, jak można oceniać człowieka, który nie potrafi zrozumieć
że hałda w eksploatowanej niecce zasypana do poziomu zero to też hałda.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

28-08-2021 [18:21] - Marek Kudła | Link:

Nikt przecież nie mówił, że dorównanie do najlepszych w Europie będzie łatwe ! Konkurencja jest olbrzymia i bezpardonowa.  I niczym dziwnym jest , że będą nam podkładać nogi !  Ważnym jest to, że mamy w rządzie najlepszych negocjatorów i strategów politycznych i ekonomicznych ! Poziom wzrostu gosp. już przekracza poziom sprzed pandemii, a wzrost wpływów z WAT podwoił się. Brawo PIS, Brawo M. Morawiecki !  Mamy jak dotąd wszystkie sprawy międzynarodowe załatwione pozytywnie.  Najgorszym dla rządu i dla Polski jest jednak permanentne zdradzanie Polski przez część europosłów oraz przez członków PO na różnych forach międzynarodowych !  To smutne.