Ameryka czyli wolność

Widzisz: Amerykanie to ludzie, którzy, gdy powiedzą, że coś zrobią, to znaczy że tak się stanie i to już za chwilę. - Jennifer zamyślona patrzyła przez okno. -  I tym różnią się od innych. Podziwiam ich za to. Nam, Kanadyjczykom, bardzo tego brakuje - powiedziała odkładając filiżankę.

Pożegnaliśmy się. Wsiadając do samochodu pomyślałem, że Jennifer ma rację. Miałem w życiu wielkie szczęście poznać Amerykę. Kraj zupełnie inny od wszystkich w jakich byłem. Na czym polega ta wyjątkowość USA? W skrócie mówiąc na ucieleśnieniu słowa "wolność". Człowiek legalnie przebywający w Stanach Zjednoczonych jest wolny jak nigdzie indziej na świecie. Trudno to zjawisko opisać, jest ono obce mieszkańcom innych krajów. Za jego ilustracje służyć mogą tradycyjni Amerykanie - ludzie będący afirmacją życia, osoby o jakich mawia się, że są "doers". A więc ludzie od pierwszej żarówki i telefonu, przez program Apollo, NASA, Apple, Microsoft, GPS... Lista właściwie się nie kończy. Jaki ubogi byłby świat gdyby nie ta właśnie niezrównana w świecie amerykańska kreatywność, innowacyjność i energia do realizowania pomysłów?

Dla typowego Amerykanina nie istnieje "nie da się", a przeszkody stojące na drodze do celu są wyzwaniem, pobudzają myśl aby je pokonać.  Skąd bierze się ten "drive', a mówiąc po polsku "żądza sukcesu" czy raczej "potrzeba działania"?  Z wielu powodów.  Podstawowym jest jednak, mam tego głębokie przekonanie,  wolność w jakiej od ponad 200 lat żyją Amerykanie. Minimalna ingerencja rządu, biurokratów i wszelkiego rodzaju urzędników pozwala skupić uwagę na własnych celach. Symboliczna rola biurokracji i związana z tym faktyczna niezależność indywidualnych stanów  to również mniejsza niż w większości krajów korupcja.

I dlatego w Ameryce ludzie zawsze brali sprawy w swoje ręce - mieli poczucie, że sukces jest na wyciągnięcie ręki. Nie tylko w czasach Dzikiego Zachodu, ale także dzisiaj.  Pomimo niekorzystnych wydarzeń ostatnich lat, ten 'American dream' ciągle istnieje,  a najświeższym jego ucieleśnieniem jest Elon Musk i prowadzony przez niego program SpaceX. 

Amerykańskiego snu nie zmienił Wietnam i nie zmieni Afganistan.

Ameryka to kraj, gdzie do wszystkiego wystarcza prawo jazdy, talent i gotowość do ciężkiej pracy. Firmę można założyć w jeden dzień.  Znam osoby jakie po przybyciu za Wielką Wodę uważały, że w USA panuje chaos i bałagan. Co to za kraj gdzie nie istnieją dowody osobiste, a studenci nie mają nawet indeksów? Ameryka jest dowodem, że istnienie ausweisów to tylko i wyłącznie biurokratyczny pomysł kontrolowania społeczeństw, a pozbawiona papierów Ameryka to żywy symbol wolności i swobody. 

Wolność jednak oznacza wybór - i na tym opiera się funkcjonowanie Ameryki: na wyborze, jaki dokonywać może każda osoba. W wielu przypadkach ten wybór oznacza rezygnacje z, lub przelicytowanie, ryzyka, jakie zawsze niesie ze sobą chęć "brania spraw w swoje ręce".  W efekcie, pozbawieni opieki socjalu, takiego państwa - niani (the nanny state), niektórzy wpadają w objęcia szarej strefy, czarnego rynku, gangów, slumsów i narkotyków. Taka jest cena wolności i możliwości wyboru, i tę cenę wielu Amerykanów płaci.

Nie zmienia to faktu, że pomimo lewicowej propagandy próbującej przedstawić Amerykę jako piekło na Ziemi, jakie uzdrowić może tylko i wyłącznie wprowadzenie w USA komunizmu, Ameryka to ciągle wspaniały kraj, a marzenia wrogów wolności o rychłym końcu Wuja Sama ciągle są przedwczesne.  USA jeszcze długie lata będzie krajem pobudzającym wyobraźnie i emocje u ludzi nawet w dalekich zakątkach świata, osób, które Ameryki nigdy nie widziały.

Wracając do domu po rozmowie z Jennifer i jej mężem, usłyszałem w mojej pamięci okrzyk z bieszczadzkiej Wetliny, którą odwiedzałem na początku studiów. Opiekun schroniska, chcąc uchronić się od wysokiego rachunku za prąd, oznajmiał, że zagotowała się woda wzywając na pomoc... Amerykę.  I mimo, że wtedy mało kto z nas wiedział co to jest freeway, wszyscy od razu zrywali się w stronę czajnika:
- wrzątek stygnie - Ameryka! - huczało w schronisku.
 
=====

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

17-08-2021 [10:24] - Zygmunt Korus | Link:

Mity, panie B...!
A tak na ostudzenie głowy może to:
https://naszeblogi.pl/64193-am...

"Ameryka!" ze schroniska to wynik "Królika i oceanów" Melchiora Wańkowicza, który pokazał oszczędność USA na przykładzie minimalnie cieknącego kranu. 
Dziś dobre pytanie o trwonienie pieniędzy na wojny, właśnie gigantyntyczne góry dolarów w walce z Talibami wywalone w kosmos... 
W zeszłym roku oglądałem wielogodzinny reportaż jak się wojskowi z USA (w tym kobiety z pagonami wyższej szarży) puszyli i przechwalali do kamer ile to sukcesów odnieśli na różnych frontach. W tle były najpierw miasta, ludzie, życie, a potem logistyka, wybuchy i ogień, zagłada...!!! Coś strasznego - żeby tyle godzin szczycić się opowiadaniem o swych zbrodniach. 
Mogę to porównać w proporcji do kropli wody, mając na uwadze dokument Niemców pt. "Ruiny Warszawy".

Wielu ludzi na świecie nienawidzi napastników, ale żaden ludobójca się nie pokazuje tak jawnie, że umie to robić doskonale... USA to Global Lucyfer. Dlatego tak dużo hitlerowskich koincydencji i powiązań szatańskich dwukierunkowych od dawna. Pod żydowską banderą. 
Pean na temat Ameryki ma się nijak do rzeczywistości.
 

Obrazek użytkownika Piotr Węcław

17-08-2021 [19:35] - Piotr Węcław | Link:

@Zygmunt Korus

Zapomniał Pan jeszcze napisać, że Amerykanie zrzucali na nas stonkę przez całe lata PRLu.  Ale mimo to Stalin byłby dumny z Pana wpisu. A pomyśleć że to już prawie 70 lat od śmierci tego zbrodniarza, który nienawidził Ameryki.

Obrazek użytkownika Pre-Iliryjczyk

17-08-2021 [20:49] - Pre-Iliryjczyk | Link:

A byles ty kiedys w USA ? Bo ja tam mieszkalem przez wiele lat..
Mlody Polak wlasnie wedruje po niej ..link do jego spostrzezen :-)0. 
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
Nic dziwnego ,ze przenosza sie do POLSKI : 
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

17-08-2021 [23:36] - Zygmunt Korus | Link:

Do Autora po Stalinie:
Tak, panie B...

Obrazek użytkownika Pre-Iliryjczyk

17-08-2021 [10:41] - Pre-Iliryjczyk | Link:

Amen Zygmuncie !!
 

Obrazek użytkownika sake3

17-08-2021 [11:40] - sake3 | Link:

Ameryka i wolność?Przeciez sa pod okupacją Izraela.

Obrazek użytkownika Ptr

17-08-2021 [13:28] - Ptr | Link:

Nie ma jednej Ameryki. Jest wiele kultur i wiele różnych odmienności. Generalnie karty zostały już rozdane - kto inny pracuje , a kto inny rządzi. Wolność była , ale nie wiadomo czy rządzącym nie przyjdzie do głowy , aby ją zlikwidować. Wolność może się sama nie uratować przed narzuceniem myślenia z góry, co następuje szybko. Zachwyt nad mocarstwowością  jest w złym tonie i guście, szczegolnie jak się nie patrzy na to jak jest robiona ta kiełbasa. 
Warto poflirtować z Ameryką jak Europa Zachodnia pamiętając ,że to kraj stu fortepianów. 

Obrazek użytkownika Ptr

17-08-2021 [15:25] - Ptr | Link:

c.d. Ameryka ma coś z I Rzeczpospolitej , coś wzięła z każdego kraju europejskiego, np, paski biało czerwone na fladze widziałem wcześniej na herbach węgierskich. Ale to jest też wielka piramida , gdzie biedni ludzie zachwyceni wolnością pracują na bogatszych , a ci na jeszcze bogatszych. Czy można tam zrealizować american dream ? Nie. Karty są rozdane , a gra jest nieczysta. Zachwyt nad Ameryką trochę jak zachwyt nad giełdą : Możesz postawić na dowolną firmę , tylko ty o tym decydujesz , możesz osiągnąć wszystko. Tylko nie wiesz ,że to jest gra na niby. Ty faktycznie nie kupujesz akcji, to pośrednik je kupuje , i wypłaca ci prowizję. Nie masz szans na wygraną w sensie rozbicia banku. System jest regulowany. 
Wolność- nie ma dowodów osobistych, pięknie. Możesz głosować kilkukrotnie i nikt tego nie sprawdzi. Świat patrzy.  

Obrazek użytkownika Jan1797

17-08-2021 [18:48] - Jan1797 | Link:

...., Ameryka to ciągle wspaniały kraj, a marzenia wrogów wolności
           o rychłym końcu Wuja Sama ciągle są przedwczesne....

Dzisiejszy dzień potwierdza każde słowo. Oczywiście nie znajduję żadnych przesłanek
abyśmy musieli rezygnować z czegokolwiek we współpracy ze Stanami. Dokładnie jak
w notce, gdy powiedzą, że coś zrobią, to znaczy, że tak będzie, wystarczy pilnować
kije w szprychy wrzucane. Oczywiście wygodnie jest krytykować bieżącą sytuację, ale
też nie potrzeba intelektualnego wysiłku, by ze snu się wybudzić, dzisiaj w Kabulu i na
naszej wschodniej granicy; https://twitter.com/i/status/1...
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Piotr Węcław

17-08-2021 [19:44] - Piotr Węcław | Link:

Jan 1797
Dziękuję. 

Obrazek użytkownika Jan1797

17-08-2021 [21:14] - Jan1797 | Link:

Drobiazg,
Proszę mi wierzyć, próbowałem dzisiaj oglądać opozycyjne media, cóż Alfred Nobel
nie miałby wątpliwości przy nagradzaniu twórcy pilota. Czytałem też krytyczne komentarze
sytuacji na wschodniej granicy, tego nie można nazwać faux pa, to ocieranie się o dno.
Destabilizacja w Polsce wg nich miałaby być rozwiązaniem problemu? Tak, przez zatajenie
prawdy? Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Pers

17-08-2021 [19:42] - Pers | Link:

Czy to artykuł sponsorowany?
USA przeżywają obecnie ciężkie czasy...

Obrazek użytkownika Piotr Węcław

17-08-2021 [20:18] - Piotr Węcław | Link:

@ Pers
To prawda, ale Europa jest w jeszcze większym kłopocie, gdzie marksiści mają jednak dużą silniejsza pozycję, co stało się wyraźne w ostatnim roku.

Obrazek użytkownika paparazzi

17-08-2021 [21:12] - paparazzi | Link:

Hmm, jak napisać o USA? Tak prosto jak to możliwe. A wiec, możliwości. Mam znajomych Polaków którzy wyemigrowali 20 30 40 lat temu. Któż to jest, a od ludzi bez zawodu do ludzi wykształconych pracujących w swoim fachu. Pani sprzątająca domy, maż pracujący w malej fabryczce, dom piękny z basenem. Rodzina z pod Białegostoku, robotnik w fabryce ona jest pielęgniarką, dwa domy na 5 hektarach z jeziorkiem, dzieci na studiach. Właściciel firmy ścinającej drzewa z Bieszczad dzieci po studiach, córka lekarz, syn architekt. Właściciel warsztatu samochodowego z Warszawy, 4 kondominia, dzieci wykształcone córka CEO farmaceutycznej kompanii syn w egzekutywie Boeing. ITD, itd mogl bym wymieniac wiecej ale po co. Tylko dwóch wróciło do Polski, oczywiście z majątkiem bo system nie dawał im zarobić "over night".A przyzwyczajeni do milionów co to reklamówkami się nosiło. Ta macocha dala szanse dla wszystkich ludzi tu przybywających. Teraz dostają szanse wszyscy co się praca brzydzą. To nowa era Ameryki która nigdy taka nie istniała. Jeszcze jest szansa by to odwrocic, God Bless USA.

Obrazek użytkownika Pre-Iliryjczyk

17-08-2021 [21:47] - Pre-Iliryjczyk | Link:

No i co oni maja wspolnego z Polska ? Ano nic..Amerykanie..
Pany na 5-u chalpach z Basenem :-)) i obledem w oczach aby ktos ich tego nie pozbawil..czy pierwszy lepszy bandyta czy czorny narkoman nie zachcial wykapac sie w ich basenie a nstepnie zrobic im Bum-Bum..
Znasz to z autopsji ale tym sie nie chwalisz ( poza tymi chalpami i basenem )..w tej Anglo-saskiej Syjonistycznej Komunistycznej Kanadzie..Po co tutaj przychodzicie ,jak wam tam tak dobrze ? :-)) My Polacy mamy gleboko w d...e wasza Komunistyczna Kanade czy Zydowska Hameryke :-))

Obrazek użytkownika paparazzi

18-08-2021 [00:00] - paparazzi | Link:

Obywatelu ale u was nienawiści. https://www.youtube.com/watch?...
To na uspokojenie.