Zwycięstwo polskiej dyplomacji, porażka Izraela

Od wielu dekad Izrael pozostaje kluczowym partnerem USA. Dzięki wydarzeniom nie tylko ostatnich dni, ale nawet lat, widać wyraźnie, że w strategii geopolitycznej Amerykanów, Polska nie tylko przejęła rolę Niemiec, ale zajmuje stanowisko co najmniej równorzędne Izraelowi.

W swoim przemówieniu sekretarz stanu administracji prezydenta Trumpa Pompeo, zachęcił (lub nawoływał jak raczej należałoby tłumaczyć słowo „urge”) Polskę do zaprojektowania ustawy regulującej zwrot majątków osobom, jakie straciły je podczas holokaustu.

Należy zwrócić uwagę na dobór słów w powyższym zdaniu - każde zapisane w nim słowo zostało bowiem rozważone przez wiele osób z najściślejszego kręgu prezydenta. Zanim cały zwrot ostatecznie sformułowano, zdanie było wielokrotnie zmieniane i redagowane, a w doborze słów sprawdzano wszystkie możliwe synonimy każdego z nich.

Po pierwsze i co najważniejsze - nie użyto słowa „oczekuje" (expect). Użycie słowa „expect” oznaczałoby postawienie warunku. Ominięcie tego słowa konotuje fakt wywierania presji na Polskę pod wpływem swoich głównych interesariuszy, ale nie stawia sprawy jako warunku do kontynuowania sojuszu z Polską w obecnym lub nawet rozszerzonym kształcie.

Po drugie, nie padają żadne sugestie co do zakresu lub kształtu sugerowanej ustawy. Ustawę można przecież napisać w różny sposób. Można na przykład wyjaśnić, że po odszkodowania należy kierować się do Berlina.

Jak zatem interpretować powyższe słowa sekretarza stanu USA?

Powszechnie wiadomo, że środowiska kierujące pod adresem Polski roszczenia finansowe, mają duży wpływ zarówno na politykę Izraela jaki i USA. Na dzień przed Konferencją Bliskowschodnią, przedstawiciel prezydenta USA musiał zabrać w tej sprawie głos w sposób jaki zadawalałby władze Izraela, ale jednocześnie nie nadwyrężył sojuszu z Polską.

Administracja prezydenta Trumpa postanowiła złagodzić akcent zgodny z linią interesu wielu środowisk żydowskich, na korzyść innego sojusznika jakim jest Polska. Wystąpienie sekretarza Pompeo to ważny sygnał określający równowagę w tym kluczowym dla sytuacji globalnej sojuszu, którego środek ciężkości przeniósł się bliżej Warszawy.

Innymi słowy, Amerykanie jasno wyartykułowali swoją postawę względem Tel Awiwu i Warszawy: nasze związki z Izraelem są niezwykle cenne i będziemy namawiać innych sojuszników do rozwiązań korzystnych dla Izraela, ale stosunki z Warszawą są na tyle ważne, że nie zostaną postawione w trybie warunkowym przez wzgląd na interes innych sojuszników.

W skali polityki międzynarodowej to wydarzenie niebywałe i bez precedensu. 

Teraz ruszy kierowana z Moskwy propaganda próbująca tej rzeczywistości zaprzeczyć. W innym przypadku Kreml musiałaby bowiem przyznać się do dotkliwej porażki międzynarodowej, a do tego oczywiście drużyna Putina nie będzie skłonna.

=====

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika mmisiek

14-02-2019 [05:24] - mmisiek | Link:

Abstrahując od złowrogiego Kremlina to przede wszystkim uderza jak amerykańska administracja chodzi pod dyktando wiadomej nacji niemal identycznie jak nasz PiS. W tej sytuacji mówienie o amerykańskich interesach i amerykańskiej polityce względem naszego regionu, a Polski w szczególności, staje się pewnym nieporozumieniem. Mniej więcej takim samym jak mówienie o "polskiej" polityce względem Ukrainy czy Iranu.

Obrazek użytkownika Piotr Węcław

14-02-2019 [07:02] - Piotr Węcław | Link:

Może być Pan pewien , że gdyby ktoś tu chodził "pod dyktando wiadomej nacji" świat wyglądał by zgoła inczej niż wygląda. Szukanie kompromisów i równowagi wśród interesów wielu grup, to nie chodzenie pod dyktando, to sztuka uprawiania polityki. 

Obrazek użytkownika xena2012

14-02-2019 [10:01] - xena2012 | Link:

Naprawdę uważa Pan,że nasza polityka wobec USA i Izraela to poszukiwanie kompromisów i równowagi a nie całkowita żenujaca podległość? Przykładów jest mnóstwo. A cóż to za kompromis chodzić pod dyktando Mosbacher ,wysłuchiwać chamskich wypowiedzi takiego nadetego buca jak Pompeo czy Azari i milczeć przypochlebnie? Pompeo nie tylko bezstydnie dowsciągał się realizacji roszczeń ale dał nam w twarz gloryfikując w swoim bezczelnym przemówieniu żydowskiego bandytę Blachmana -pracownika UB odpowiedzialnego za śmierć wielu z AK. Po co Mosbacher wtrącajaca się nieustannie w polskie sprawy wyłudziła z IPN akta Żydów?Czy to jest rola ambasadora?Przestańmy wierzyć w mrzonki,że dla USA jestesmy partnerem.Zdaję sobie sprawę ,że haniebna ustawa 447 jest nawiazaniem do ustaleń przez 46 państw w czeskim Terezinie z 2009 roku (Deklaracja Terezińska) podpisaną w imieniu Donalda Tuska przez sekretarza stanu W.Bartoszewskiego. Nie mozna więc odpowiedzialnością obciążać wyłącznie obecne władze ale chciałabym aby ta władza bardziej sie szanowała w tych stosunkach..

Obrazek użytkownika Jabe

14-02-2019 [19:16] - Jabe | Link:

Nie chodzi o to, jak naprawdę Autor uważa, tylko jakie ma na to argumenty.

Obrazek użytkownika Adam66

15-02-2019 [19:52] - Adam66 | Link:

"Sztuka uprawiania polityki" - czyli użycie słowa "urge" to polityka wysokich lotów?
Mieszkam od 30 lat w Am. Pn. - słowa "urge" używa się żeby kogoś ponaglić i to w sposób zawstydzający - persistently to persuade someone to do something.
Skoro "w doborze słów sprawdzano wszystkie możliwe synonimy każdego z nich" to jeszcze gorzej, że właśnie tego słowa użyto.
Cytat z wypowiedzi Pompeo:
“We also appreciate the importance of resolving outstanding issues of the past, and I urge my Polish colleagues to move forward with comprehensive private property restitution legislation for those who lost property during the Holocaust era,”
To jest po prostu chamski nakaz namiestnika a nie "dyplomatyczne" nawoływanie...
 

Obrazek użytkownika Piotr Węcław

15-02-2019 [20:24] - Piotr Węcław | Link:

Adam66: po pierwsze przekręca pan tłumaczenie z angielskiego - jak sam pan cytuje, nie ma w nim nigdzie słowa shameful- "zawstydzajacy". Dlaczego pan to robi? Po drugie nie przeczytał Pan z uwagą mojego tekstu - zapraszam do ponownej lektury.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

15-02-2019 [20:38] - Imć Waszeć | Link:

On nie użył słowa "zawstydzające" w żadnym tłumaczeniu cytatu z wypowiedzi Pompeo. Słowo to zostało użyte do wyjaśnienia znaczenia użytego w wypowiedzi obraźliwego terminu. Czemu ma służyć taka manipulacja?

Obrazek użytkownika Piotr Węcław

15-02-2019 [21:32] - Piotr Węcław | Link:

Adam 66 napisał: "słowa "urge" używa się żeby kogoś ponaglić i to w sposób zawstydzający". Na więcej komentarzy nie będę już odpowiadał, ponieważ widzę że górę biorą emocje na rozsądkiem. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Adam66

15-02-2019 [22:25] - Adam66 | Link:

Tu nie chodzi o emocje, Imć Waszeć ma rację, tu nie chodzi też o dosłowne tłumaczenie.
Chodzi o to jaki praktyczny wydźwięk ma dane słowo (lub słowa) a nie jego dosłowne tłumaczenie, podobnie jak z użyciem "pretty good" i "very good". Dosłowne tłumaczenie jest praktycznie takie samo ale proszę rodowitemu kanadyjczykowi albo amerykanowi powiedzeć komplement używając zwrotu "pretty good" żeby się przekonać jaka to różnica.
Podkreślam - dosłowne tłumaczenie, zwłaszcza z google jest bardzo zwodne, trzeba znać kulturalne knowenanse danego kraju oraz wagę i wydźwięk danych zwrotów żeby się w maliny nie wpuścić.  Na przykład proszę sobie dosłownie przetłumaczyć dowolny idiom i zobaczyć czy to ma sens.  
Z tego względu przy tłumaczeniach korektorami są zawsze ludzie dla, których dany język jest językiem ojczystym...  

Obrazek użytkownika mmisiek

14-02-2019 [05:28] - mmisiek | Link:

I jeszcze jedno - są jakiekolwiek konkretne choćby poszlaki wskazujące na to, że cokolwiek tu działała polska dyplomacja czy tylko bardzo chcemy tak się domyślać i tej nadziei trzymać?

Obrazek użytkownika Marek1taki

14-02-2019 [07:55] - Marek1taki | Link:

Rzeczywistość nie jest tak skomplikowana, żeby się zachłystywać wodą z mózgu. Robią nas ordynarnie w konia. Gdyby USA chodziło o sojusz, to nie robiłoby z Polski żydowskiego wasala. W sferze faktów mamy akt447, mamy kupowanie fragmentów uzbrojenia za ciężkie pieniądze, mamy sprowadzanie obcych wojsk za pieniądze niewydane na budowę własnej armii. W sferze propagandy szyje się nam buty analogicznie jak Iranowi. Tymi samymi metodami.
Niech PiS zrobi to samo co powinno zrobić PO. Niech przestanie się zajmować czymkolwiek, bo wszystko p......

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

14-02-2019 [13:35] - Imć Waszeć | Link:

Prawda? Okrągłostolarze - okazuje się zawodowi zdrajcy, hucpiarze, którzy próbowali nam 30 lat wcisnąć kit o tym, że komuna nie "obaliła się" sama, a zrobiły to strajki (zwłaszcza studenckie). POobwieszali się orderami za walkę o realizację planu Jaruzela i Czekiszczaka i robią z nas głupków do dziś. Jeszcze jest jakaś rocznica "obalania komunizmu" przed nami, więc teraz chyba pójdą na całość i nawet 5 letnie wtedy dzieci poobwieszają orderami równoważnymi orderom za IIWŚ. Jeśli nie była potrzebna danina krwi i poświęcenia, to po co im teraz prawda, a w szczególności prawda o Polsce? Sprzedadzą ją nomem omen do żyda przy pierwszej nadarzającej się okazji.

Jacek Wilk | Żydom nie damy już ani złotówki: https://www.youtube.com/watch?...

Przypominam PIS-owi, że dopóki nie wprowadzą amerykańsko-żydowskiej dyktatury (to też zdrada), to istnieje Trybunał Stanu.https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika Trotelreiner

14-02-2019 [09:02] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

14-02-2019 [11:36] - Zygmunt Korus | Link:

Takiego naiwnego wpisu dawno nie czytałem. Bo propagandowe słyszymy zewsząd.
OK. Można być pełnym dobrej woli i plucie w twarz nazywać wiosenną mżawką, choć przymrozki w pełni, bo kiedyś coś może dzięki niej zakwitnie...
Poza wieloma zagrożeniami warto pamiętać, że Izrael bardzo często fauluje Polaków poprzez Moskwę. Natomiast Amerykanie są w stanie sprzedać ojca i matkę, gdy interesy będą wymagały odwrócenia sojuszy. Przecież liczy się także trzeci gracz - Chiny. Szeremietiew: "Kilka razy Chiny deklarowały bardzo wyraźne poparcie dla Iranu. Podkreślały, że są gotowe wspierać to państwo, nawet w sytuacji, gdyby doprowadziło to wybuchu III wojny światowej. To wydaje się strasznie ryzykownym stanowiskiem." [za: https://wpolityce.pl/polityka/... ]
Mało tych, porzuconych / wystrychniętych na dudka przez USA, przyjaciół było już w historii? Przypominam taki zestaw faktów/dokonań: https://naszeblogi.pl/64193-am...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

14-02-2019 [12:12] - Imć Waszeć | Link:

Czy dalszy ciąg wypowiedzi Pompeo również był rozbierany na słowa, które następnie były przez wybitnych specjalistów prezydenckich i amerykańskich fachowców od polityki wielokrotnie ważone i dyskutowane, żeby przyniosły właściwy efekt? Chodzi o tego żyda z NKWD i UB, stawianego nam za wzór cnót.

Obrazek użytkownika xena2012

14-02-2019 [12:53] - xena2012 | Link:

wokół tej konferencji wydarzyło się tyle skandalicznych sytuacji,że chyba trudno powiedzieć,że jest udana.Mozna tylko się spytać jaki jest cel tej hucpy zwanej konferencją .Premier Netanjahu wprost nawołuje na niej do wojny z Iranem, Sekretarz Stanu USA dowściąga się wypłaty roszczeń i opowiada bajeczki o żydowskim bandycie jako przykład do nasladowania.PAP ocenzurował te obie wypowiedzi przyczyniajac się do tworzenia kłamstw i oszukańczej propagandy a w mediach możemy usłyszeć że koferencja jest prestiżem,szansą na wypełnianie ideałów NATO.Reasumując wypłata nienaleznych odszkodowań Żydom jest ideałem  i zadaniem NATO oraz powinnością Polski jako jej członka. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

14-02-2019 [12:59] - Imć Waszeć | Link:

Mam nadzieję, że Niezależna wkrótce wyłączy się z tego frontu jedności propagandy suflowanej nam przez obóz zaprzaństwa i zdrady (płuco nr 2, czyli z prawej). Inaczej wszyscy stąd wylecimy na rozkaz z góry. I dobrze, moją powinnością jest służba Polsce, a nie kolejnej jedynej Partii i kolejnemu Wielkiemu Bratu.

Obrazek użytkownika krystal

14-02-2019 [13:52] - krystal | Link:

Paru inteligentnych i przyzwoitych blogerów już stąd wyleciało, wyleciało, albo sami uznali, że nie warto strzępić pióra. Nawiasem mowiąc, czy pamieta Pan ostatnią groźbę p. Bochwic wobec tutejszego blogera i jej interwnecję u admina?

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

14-02-2019 [16:33] - Zygmunt Korus | Link:

Dzięki.
https://naszeblogi.pl/comment/...
Tak ku pamięci...
 

Obrazek użytkownika Piotr Węcław

14-02-2019 [19:15] - Piotr Węcław | Link:

Imć Waszeć: tu rzeczywiście duża wpadka. Ale to okazja do kontry. Ma rację Waszczykowski że reakcja powinna być. Warto zwrócić uwagę że dobrze zareagował komitet Żydów Amerykańskich. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

14-02-2019 [19:42] - Imć Waszeć | Link:

Nie ma takiej informacji w żadnym obcym języku, więc całe to dementi jest picem dla Polaków, żeby odkryli piwo i poszli spać. Zareagował Daniels, a Szewach zwyczajowo bełkotał o współwinie i potrzebie dalszego badania i ważenia, aż wyważy się to, co żydzi chcą.

Co do Blaichmana, to jest artykuł pochwalny w Jews Washington Post, gdzie jest fragment:
The foundation also recounted the execution of two German collaborators by Mr. Blaichman’s unit. “They admitted they were the ones who brought the Germans when our people were murdered,”
https://www.washingtonpost.com...
Z Wikipedii: "Według pamiętnika Bleichmana oddział zamordował m.in. dwóch młodych żołnierzy AK."
I tyle w temacie innych "dementi".

Obrazek użytkownika maxilampus

14-02-2019 [12:36] - maxilampus | Link:

Moj komentarz sie nie pojawil...Pytalem w nim o "naczelnika" stosunek do obecnych wypowiedzi amerykanskich "dyplomatow" lub ich braku  ..Pal licho..Ktos wie gdzie jest "naczelnik" ?

Obrazek użytkownika krystal

14-02-2019 [13:49] - krystal | Link:

Aleś Pan,Panie Węcław, jaj sobie narobił! Ironia Pańska - prima sort.

Obrazek użytkownika Adam66

14-02-2019 [15:19] - Adam66 | Link:

Na konferencji same "sukcesy", prawie jak za Gierka...

Relacja dziennikarki telewizji NBC i MSNBC. Andrea Mitchel stojac w centrum Warszawy tlumaczyla widzom swojej stacji, ze powstanie w getcie w 1943 roku bylo wymierzone przeciw "polskiemu i nazistowskiemu rezimowi".
Mike Pompeo w trakcie konferencji bliskowschodniej zwrócil sie do "polskich kolegów", by przyspieszyli prace nad ustawa, która umozliwialaby obywatelom amerykanskim uzyskanie odszkodowan od... Polski. Chodzi o osoby pochodzenia zydowskiego, które utracily nieruchomosci w dobie Holocaustu.
To o tyle zaskakujace, ze kwestia roszczen majatkowych zostala zamknieta juz w 1960 roku. Rzad USA na mocy umowy z Polska przejal na siebie wszelkie roszczenia wlasnych obywateli i zobowiazal sie, ze nie bedzie wysuwal, ani popieral zadnych dalszych roszczen.
Pompeo w tym samym przemówieniu pochwalił Franka Blajchmana, obywatela USA o polsko-żydowskich korzeniach. Zmarły przed kilkoma tygodniami deweloper po wojnie był stalinowskim oprawcą - pracował w Urzędzie Bezpieczeństwa w Kieleckiem
A na koniec Pence zacytował słowa "wielkiego polskiego bohatera" Lecha Wałęsy. - Trzymamy głowy wysoko w górze, bo wiemy, jaka jest cena wolności - powiedział.

Same "sukcesy"... 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

14-02-2019 [16:18] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Rzad USA na mocy umowy z Polska przejal na siebie wszelkie roszczenia wlasnych obywateli i zobowiazal sie, ze nie bedzie wysuwal, ani popieral zadnych dalszych roszczen."
Trzeba się zdecydować, nie ma tak że zje się ciasteczko i nadal ciasteczko się ma.
Skoro umowy podpisywane za czasów PRL - czyli wtedy gdy byliśmy pod okupacją sowiecką nadal mają moc obowiązującą to tym samym uznajemy ciągłość pomiędzy PRL a IV lub jak niektórzy piszą V RP.

Obrazek użytkownika Skrzetuski

14-02-2019 [15:42] - Skrzetuski | Link:

no i wysyp ruskich trolli w komentarzach nastąpił...

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

14-02-2019 [16:34] - Zygmunt Korus | Link:

By się pan Skrzetuski lepiej nie wygłupiał, naprawdę...

Obrazek użytkownika Piotr Węcław

14-02-2019 [19:03] - Piotr Węcław | Link:

Skrzetuski: Dziękuję za komentarz. Część tu piszących to być może trolle, ale większość to raczej wynik mieszanki wielu czynników jak lata bolszewickiej propagandy w Polsce i braku informacji. Myślę że właśnie brak informacji jest główną przyczyną. Kaczyński powiedział niedawno że jednym z największych sukcesów ostatnich lat jest deklaracja polsko-izraelska. Kaczyński wie co mówi.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

14-02-2019 [19:06] - Imć Waszeć | Link:

Obraz w którym moskiewskie trolle wystepują przeciwko trollom żydowskim nie jest najwłaściwszy. Kaczyński nawet nie wie co robi, niestety. Właśnie dzieli Polaków, a tak zapierał się że nie nie!

Obrazek użytkownika xena2012

14-02-2019 [19:39] - xena2012 | Link:

Pan to tak na serio?

Obrazek użytkownika maxilampus

14-02-2019 [15:51] - maxilampus | Link:

Kto w tym kraju rzadzi ?
Braun ,Winnicki,Tyszka walcza o Polska Racje Stanu    https://www.youtube.com/watch?...     a Duda i Kaczynski "znikneli sie" gdzies ( czytaj zastosowali metode na strusia)..
W co nas wpuscil Kaczynski z Duda ?

Obrazek użytkownika Jabe

14-02-2019 [16:31] - Jabe | Link:

Teraz ruszy kierowana z Moskwy propaganda próbująca tej rzeczywistości zaprzeczyć. – Kto nie podziela rojeń, tego Zły nasłał.