Dogmat i paradygmat

Jesus Luis Barron Lopez, nauczyciel biologii w publicznej szkole średniej w Alcala de Henares pod Madrytem został zawieszony na pół roku w obowiązkach nauczycielskich za mówienie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska. Obniżono mu również pensję o 600 euro. Instytut IES Complutense to szkoła średnia o najdłuższej historii w Alcalá de Henares, która powstała w 1933 roku. W 2008 roku została odznaczona Srebrnym Medalem Wspólnoty Madrytu oraz Srebrnym Medalem miasta Alcalá de Henares.
„Czuję się jakby mnie ukarano za twierdzenie, że Ziemia jest okrągła” - powiedział zawieszony nauczyciel. Podczas lekcji na temat seksualności człowieka poruszył takie kwestie, jak istnienie dwóch płci - męskiej i żeńskiej, w zależności od tego, czy ludzie rodzą się z chromosomami XX (kobiety) czy XY (mężczyźni). Wyjaśnił również uczniom, że chociaż istnieją osoby transseksualne, które mogą zmienić swoją płeć poprzez operacje, to genetycznie zachowają chromosomy swojej płci urodzenia. Nauczyciel gotów jest przeprosić osoby urażone  jego lekcją, ale jak powiedział nie może zaprzeczać faktom naukowym.
 Według raportu rady do spraw edukacji wypowiedź nauczyciela na lekcji biologii została uznana za "homofobiczną, rasistowską i patriarchalną, prezentującą pogardę dla innych ".
Lopez złożył skargę do sądu twierdząc, że jest ofiarą prześladowań ideologicznych.
Jak widać w kwestii definicji płci od pewnego czasu obowiązują w debacie publicznej nowe poglądy. Nie było jednak żadnej rewolucji naukowej, nie nastąpił przewrót w naukach biologicznych. Ten brutalnie narzucany pogląd, a właściwie stek nonsensów sprzecznych z biologią orz z elementarną logiką na pewno nie jest paradygmatem w sensie jaki nadawał  temu pojęciu historyk i filozof nauki Thomas Kuhn.
Thomas Kuhn w swojej książce „ Struktura rewolucji naukowych” (The Structure of Scientific Revolutions) wprowadza pojęcie paradygmatu jako zbioru obowiązujących w danym  czasie przekonań. Naukowcy uprawiający naukę instytucjonalną  ( normal science) zajmują się według Kuhna wyłącznie usuwaniem anomalii czyli obserwacji sprzecznych z obowiązującym paradygmatem. Gdy ilość tych anomalii staje się zbyt duża dochodzi do zmiany paradygmatu to znaczy do rewolucji naukowej. Kuhn podaje wiele przykładów takich rewolucji. Klasycznym przykładem jest tak zwany „przewrót kopernikański”.  Otóż uczeni przyjmując, że planety obiegają w swym ruchu Ziemię tłumaczyli i opisywali ich ruchy przez system skomplikowanych epicykli. Wybór układu odniesienia jest w zasadzie sprawą umowną, ale opis okazał się zbyt skomplikowany i anomalie narastały. Przyjęcie Słońca za centrum ruchu usunęło te kłopoty i do  tego sprowadził się słynny  „przewrót kopernikański”. Podporzadkowanie badań obowiązującemu paradygmatowi jest zjawiskiem z dziedziny socjologii nauki  i nie ma w tym nic dziwnego ani groźnego. Tak się toczy świat. O wiele gorzej gdy paradygmat staje się dogmatem. Przykładem takiego na pozór nieszkodliwego paradygmatu, który stał się dogmatem była marksistowska teoria walki klas. Groźny był fakt, że ta teoria stała się podstawą organizacji państwa komunistycznego, że w imię walki klas mordowano ludzi  i co najważniejsze każde odstępstwo od tej teorii było karane. Nie tylko wykluczeniem z naukowej społeczności lecz więzieniem lub zesłaniem. Dlatego marksizm nazywano religią i dlatego  po przezwyciężeniu komunizmu dobry stary Marks został objęty anatemą nawet jeżeli niektóre jego spostrzeżenia są słuszne jak na przykład istnienie mniej czy bardziej antagonistycznych klas społecznych.
Poglądy dotyczące liczby i rodzajów płci są obecnie również wprowadzane siłą przez neomarksistowskie ośrodki uniwersyteckie i jak w przypadku marksizmu nie są one paradygmatem lecz dogmatem, który podaje się do wierzenia bez żadnych dowodów naukowych. Odstępstwo od nich jest karane jak to było w przypadku hiszpańskiego nauczyciela i jako dogmat nie podlegają one dyskusji ani weryfikacji doświadczalnej. Nie bez przyczyny Hegel powiedział kiedyś: „ Jeżeli teoria nie zgadza się z faktami , tym gorzej dla faktów”.
My starsi to wszystko już przerabialiśmy. Karmiono nas w szkole podstawowej bredniami Miczurina I Łysenki, ludziom pracującym wpychano na siłę dzieła wszystkie Stalina potrącając za to bez ich zgody opłatę z pensji. Jak pamiętam było to 13 tomów w brązowej sztywnej oprawie.  
Dogmatem a nie paradygmatem są obecnie nie tylko poglądy na temat płci lecz również na temat epidemii Covid-19, szczepionek oraz ich skuteczności i bezpieczeństwa szczepień. Przede wszystkim dlatego, że nie podlegają dyskusji, a wszelkie dotyczące ich obiekcje są jak za Stalina karane. Lekarze przesłuchiwani są przez Izbę Lekarską, straszeni, odbiera się im prawo wykonywania zawodu. Wychowawcy obozów  młodzieżowych są zmuszani do zaszczepienia się pod groźbą utraty zatrudnienia.
Co ciekawe to wszystko przewidział i opisał Roland Baader autor wydanej w Polsce książki „ Koniec pieniądza papierowego”. Baader był całkowicie niezależnym badaczem ( nie żyje od 2012 roku) Studiował u Friedricha von Hayeka we Fryburgu, później przez dwie dekady był przedsiębiorcą. Opublikował kilkanaście książek i kilkaset artykułów. Był członkiem międzynarodowego Towarzystwa Mont Pelerin, skupiającego obrońców wolności i wolnej przedsiębiorczości. Upowszechniał idee wolności, bezlitośnie demaskując wszelkie rodzaje socjalizmu i etatyzmu. Opisując sposoby w jakie państwo może uzależniać od siebie obywateli przewidział nawet obecną pandemię. Zagrożenie widział jednak przede wszystkim w degradacji roli pieniądza w gospodarce. Poczynając od zlikwidowania parytetu złota, przez konstrukcje pieniądza zaufania, kończąc na likwidacji pieniędzy obecnych fizycznie, które stopniowo zastępuje, a docelowo ma całkowicie zastąpić elektroniczny zapis.
Baader całkowicie wykluczał rolę państwa w gospodarce, wielu współczesnych ekonomistów tę rolę obecnie ocenia pozytywnie. Ich poglądy są to paradygmaty, a nie dogmaty bo podlegają dyskusji i falsyfikacji.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

17-07-2021 [17:32] - Pers | Link:

Witaj Izo
//ale jak powiedział nie może zaprzeczać faktom naukowym.//
Teraz "fakty naukowe" ustalają różnego rodzaju horbany i guty. Mają obowiązywać i kropka.

// Przykładem takiego na pozór nieszkodliwego paradygmatu, który stał się dogmatem była marksistowska teoria walki klas. Groźny był fakt, że ta teoria stała się podstawą organizacji państwa komunistycznego, że w imię walki klas mordowano ludzi  i co najważniejsze każde odstępstwo od tej teorii było karane.//
To jest dokładnie to co próbują nam wprowadzić teraz w formie "nowej normalności" bolszewicy, pogrobowcy Trockiego (mamy tu nawet na NB jednego, który w swoim opisie z dumą się do tego przyznaje).

//Dogmatem a nie paradygmatem są obecnie nie tylko poglądy na temat płci lecz również na temat epidemii Covid-19, szczepionek oraz ich skuteczności i bezpieczeństwa szczepień. Przede wszystkim dlatego, że nie podlegają dyskusji, a wszelkie dotyczące ich obiekcje są jak za Stalina karane. Lekarze przesłuchiwani są przez Izbę Lekarską, straszeni, odbiera się im prawo wykonywania zawodu. Wychowawcy obozów  młodzieżowych są zmuszani do zaszczepienia się pod groźbą utraty zatrudnienia.//
Tak dokładnie jest. Mamy tutaj nawet kilku zadaniowanych trolli, który najchętniej pozamykaliby wszystkich niewyszczepionych (albo gorzej). 
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika izabela

17-07-2021 [19:06] - izabela | Link:

Ja też pozdrawiam.

Obrazek użytkownika angela

17-07-2021 [22:17] - angela | Link:

Po co was zamykać, z obserwacji wiem, ze najciezej przechodzili covid,  covidosceptycy.
""Dychali"  akuratnie, a wielu w szpitalu wylądowało, wielu  nabrało  rozumu, ale wielu też czując się posiadaczami przeciwiał, przedzierzgnelo się z kolei w antyszczepionkowcow.
Jest pytanie, dlaczego nie myślą o innych, byc moze ojcach dzieci, matkach, w koncu swojej rodzinie, czy znajomych, ich samych mi nie szkoda.

Obrazek użytkownika Pers

17-07-2021 [22:26] - Pers | Link:

angela
//Jest pytanie, dlaczego nie myślą o innych//
Nie próbuj mnie brać na wasze plewy.
Ja mam cię gdzieś i dla ciebie nie będę szczurem laboratoryjnym.
Ty możesz, nie bronię ci :)

A moja rodzina też ma cię gdzieś, zdrowo się odżywia i jest naturalnie odporna.
Ale ty wyszczepiaj się tylko nas się nie czepiaj.

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-07-2021 [08:34] - Tezeusz | Link:

Nie szczep się Persie po co czekaj na uścisk Covidka obu nie ostatni.

Obrazek użytkownika Adam66

17-07-2021 [22:12] - Adam66 | Link:

Bardzo przepraszam Autorkę, że nie na temat artykułu i bardzo wrażliwy temat osobisty, ale ostatnio pojawia się w sieci informacja jakoby: "Otóż okazuje się, że ostatnia osobą z którą spotkał się Falzmann przed tym fatalnym zawałem był… Kornel Morawiecki. " 
Wprawdzie jest to komentarz do artykułu na temat młodego Morawieckiego: https://www.kontrowersje.net/m... ale to jest już któryś raz kiedy widzę podobne komentarze. 
Nie wiem czy to prawda czy nie ale uważm za stosowne poinformować Panią, że takie pogłoski się pojawiają i być może byłoby warto się do tej informacji ustosunkować zanim zacznie ona żyć własnym życiem...
Jeszcze raz przepraszam za poruszenie tego osobistego tematu i serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika izabela

17-07-2021 [23:10] - izabela | Link:

Oczywiście, że tak, Kornel odwoził męża na pogotowie. Jutro jest 30 rocznica śmierci męża, W kościele S w.  Aleksandra . przy Placu Trzech Krzyży będzie o 8.30 odprawiona Msza w jego intencji. Proszę o modlitwę.

Obrazek użytkownika Adam66

18-07-2021 [02:27] - Adam66 | Link:

Cześć Jego pamięci!

Obrazek użytkownika Piotr Węcław

19-07-2021 [08:21] - Piotr Węcław | Link:

Cześć Jego pamięci. Niech spoczywa w Pokoju Wiecznym.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

18-07-2021 [09:06] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Moje uszanowanie Pani...
Stworzenie papierowego "pieniądza" nazwanego euro,było celowe.Ujednolicenie walut w Europie było nakazane przez twórców tego koryta...nazywanego UE.
Pieniądz bez parytetu,oparty na gospodarce Niemiec i Francji...[była panika kilkanscie lat temu] wtedy nagle odkopywano matryce narodowych walut...nawet Merkel
szukała marki.

Co gorsze pewnien bankster,który został premierem...juz realizuje rozkaz grupy Bilderberg...i powoli szykuje likwidację złotego.narodowej waluty.

Stąd wściekła propaganda,reklamy i nawet nakazy...WPROWADZAĆ WSZĘDZIE PŁATNOŚCI KARTĄ!!!  TERMINALE ZA DARMO!!! Nawet pęczek szczypiorku za 50 groszy zapłać
kartą.

Rząd PiS-u...jest uległy jak mały szczeniaczek...to są eunuchy...pozbawione męskości i honoru.Doprowadzą w 2023 do klęski...przegrają wybory...bo "elektorat" powie:

NAWET PO  ,NAWET LEWICA,   NAWET KONFEDERACJA...   BYLE NIE PIS!!!

Smutne? Alternatywa jest straszna...ale "naród" nie mysli...pójdzie za "starym nowym".

Dobrej niedzieli---P

Obrazek użytkownika izabela

18-07-2021 [10:36] - izabela | Link:

Reklama płatności kartą albo  zegarkiem jest faktycznie bardzo nachalna.Bez przyczyny nie robi się takich rzeczy. Reklama kosztuje.  Młodym podoba się płacenie na plaży za lody zegarkiem. Tak jak kupowanie przez internet. To bardzo wygodne i nowoczesne. Nikt nie myśli o konsekwencjach.

Obrazek użytkownika J z L

18-07-2021 [13:27] - J z L | Link:

place zegarkiem od lat i jakie z tego powodu poniose konsekwencje
Bankrucja?

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

18-07-2021 [13:10] - Kazimierz Kozio... | Link:

placenie karta czy zegarkiem to tylko etap przejsciowy. w dajacej sie przewidziec przyszlosci niewolnicy zgodza sie na wszepienie mikroprocesorow. odpowiednia technologia juz funkcjonuje np. z chipowaniem zwierzat. reklamowanie nowej generacji karty platniczczej bedzie latwe bo przeciez nie zapomni sie jej zabrac ani nie zgubi no i beda mialy tez opcje paszportu nie tylko kowidowego, funkcje lokalizacyjne, i multum funkcji specjalnych dla nadzowrcow niewolnikow. piny zastapi sie danymi biometrycznymi. a wszystko to jest gotowe, tylko czeka na dostateczne podgotowanie zaby

Obrazek użytkownika juur

19-07-2021 [14:55] - juur | Link:

Sądzę, że niebawem w miarę wprowadzania "nowego ładu" będą powstawały bieda szyby. Znane z przed wojny i ostatniej historii np. Wałbrzycha gdzie zamknięto kopalnie antracytu, chyba jedyne w EU. Polecam entuzjastom zielonego ładu wycieczkę by zobaczyli jak region "rozkwita" i ślady dawnej świetności. Bieda szyby będą powstawały z konieczności a nie jak to przedstawi TVP czy Niezależna, że to ekscentryczni milionerzy.......itd... Oczywiście muszą powstać służby, które nie pozwolą "milionerom" na nielegalne wydobycie.....itd...Proponuję nazwać tą formację imieniem twórcy  M.Morawieckiego by upamiętnić jego wkład. Trzeba być sprawiedliwym i medale za osiągnięcia na tej niwie to pewnie będą na awersie z wizerunkiem Sasina, Sobonia......

Obrazek użytkownika RinoCeronte

18-07-2021 [10:20] - RinoCeronte | Link:

A tymczasem w USA ... Angela Merkel otrzymała honorowy doktorat:
https://www.publico.es/tremend...
Idzie nowe???

Obrazek użytkownika Jan1797

18-07-2021 [19:34] - Jan1797 | Link:

My starsi to wszystko już przerabialiśmy. Karmiono nas w szkole podstawowej
bredniami Miczurina I Łysenki........

Skutecznie, większość kupi wszystko u przysłowiowego sprzedawcy z Pueblo byle
nie u naszego rolnika, najczęściej wlokąc słomę własnych butów, przy okazji oddając
obcym domenę własnej wspólnoty. Przykład proszę bardzo, degradacja pieniądza;
Kto jak nie liberałowie przez swój samorządowy wybór sprzyjają eliminacji rodzimego
handlu bezpośredniego. Zapominając, że ta przysłowiowa już degradacja roli pieniądza
w gospodarce rozpoczyna się jego zakupami. Wprzódy, nielogicznym wyborem oddali
gospodarkę szemranym biznesmenom, by teraz wykluczać rolę państwa w gospodarce.
Całe szczęście wielu współczesnych ekonomistów tę rolę obecnie ocenia pozytywnie :-)
W ripoście; państwo może uzależniać od siebie obywateli nawet obecną pandemią, bo
cóż ma napisać ;-) Bez urazy, Jan.
A honorowy doktorat, tak uroczysta ceremonia; https://twitter.com/ReutersLat...

 Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

20-07-2021 [00:49] - wielkopolskizdzichu | Link:

"właściwie stek nonsensów sprzecznych z biologią orz z elementarną logiką "
Największy nonsens jaki się pojawił to "cnoty niewieście" Skrzydlewskiego.
Czyli  Kinder, Küche, Kirche.
Cóż,  Pani Izabela o twórcy tego nonsensu się nie zająknie bo oznaczało by to plucie na rydzykowe gniazdo.
A było by o czym opowiadać.