Tak zatrzymamy wyprzedaż polskich ciepłowni dla zagranicy

W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje, że w miastach rządzonych przez totalnych, trwają przygotowania do sprzedaży infrastruktury ciepłowniczej i wodociągowej podmiotom zagranicznym. Starożytna medycyna twierdzi, że tam, gdzie źródło choroby, tam też lekarstwo. Chodzi o to, że sprzedający gwarantują sobie, w zawieranych umowach sprzedaży, miejsce w organach statutowych, np w Radzie Nadzorczej, co wiąże się z olbrzymimi profitami. Dla przykładu, Gdańsk, gdzie mienie ciepłownicze nabyło miasto Lipsk w Niemczech, w krótkim czasie zakup się zwrócił i miasto Lipsk zarobiło na tym 100 mln. EUR (dane historyczne, bo ten zysk cały czas rośnie). W przestrzeni publicznej pojawiły się też informacje o gigantycznym uposażeniu Prezydenta miasta.

Lekarstwo

Wystarczy zmiana prawa, gdzie przedstawicieli miasta powołuje Premier, albo Prezydent, np. na kadencję pięciu lat. Mam podstawy podejrzewać, że za decyzją o sprzedaży mienia stoją motywy osobiste, korzyści finansowe. W ten sposób włodarze miast ucieszą się, że w ten sposób, zdejmie się z nich odium. prywaty. Trudno zakazać włodarzom miast sprzedaży mienia, ale byłaby to decyzja merytoryczna, a nie skok na kasę mieszkańców. Takie nominacje winny też dotyczyć przeszłych "prywatyzacji".

Zachęcam Szanownych Czytelników, aby tę propozycję przekazać parlamentarzystom. To prosta ustawa i może być błyskawicznie procedowana.

Piotr Solis

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

16-03-2021 [16:52] - Czesław2 | Link:

Niczego nie zatrzymamy. Samorządy to patologia. Ludzie idą tam nie dla zarządzania miastami, lecz dla profitów z rad nadzorczych.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

16-03-2021 [19:52] - piastolsztyn | Link:

I dlatego proponuję zabranie im tych profitów, a do RN wyznaczałaby władza centralna. I co z tego, jak ktoś sprzeda, skoro nie lokalna klika zasiądzie w RN?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-03-2021 [20:14] - Imć Waszeć | Link:

A nie można po prostu rozszerzyć ustawy o korupcji i wykorzystaniu stanowisk państwowych do prywaty? Pewnie nie, bo bije to w obie strony.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

16-03-2021 [21:18] - piastolsztyn | Link:

Od razu Polska byłaby oskarżona o dyktaturę i łamanie praw obywatelskich, niszczenie samorządów. No tak, brak demokracji, bo nie wyzbywamy się majątków za bezcen. A tak, nie ma formalnego zakazu sprzedaży, tylko zabranie ukrytych korzyści i to wystarczy.

Obrazek użytkownika tricolour

16-03-2021 [20:57] - tricolour | Link:

Pensje też powinna wyznaczać władza centralna. Z tabeli zaszeregowania. I ceny urzędowe. I planowanie.

Marzy sie komuna, co?

Obrazek użytkownika piastolsztyn

16-03-2021 [22:01] - piastolsztyn | Link:

Można brać przykład z UE i ustalać kształt ogórka, wielkość śliwki węgierki itd. Cóż, do kołchozu mam stosunek... po co się wyrażać... Jest patologia, więc pozbawić korzyści sprawców i to wystarczy. A co dochodów podstawowych itp. lewackich dyrdymałów, przemilczę, bo mogę być bardziej dosadny, niż Obajtek...

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

17-03-2021 [07:45] - AŁTORYDET | Link:

Pomysł dobry, ale tylko do momentu, gdy koalicja rządząca nie jest tożsama z w władzami lokalnymi. Przy rządach PO, dzidzia z Gdańska szybko by się dogadała w kwestii nominacji. O wiele lepszym rozwiązaniem, byłaby konieczność uzyskania kontrasygnaty premiera (lub właściwego delegowanego przez niego ministra), decyzji o sprzedaży elementów tzw. infrastruktury krytycznej. To nie powinna być wyłączna kompetencja samorządu. Podobnie powinno się postępować w, w przypadku inwestycji wysoko kosztowych. Może warto wrócić do dyskusji o ustawie RIO?

Obrazek użytkownika piastolsztyn

17-03-2021 [09:44] - piastolsztyn | Link:

Surowy pomysł, co oczywiste, wymaga doprecyzowania. Zawodowo zajmuję się innymi obszarami, ale prawo energetyczne, po części, znam. URE Gdańsk nigdy nie zgadza się na wpisywanie do kosztów kosztu kapitału. Więc jakim prawem zgodził się na zwrot inwestycji i zyski niemieckiego Lipska? Równi równiejsi wobec prawa? To osobny temat. A co robił przedstawiciel mieszkańców w RN? A co robi obecna dzidzia? Wystarczy uzyskać prawny dostęp do JPK, a tam jest każda transakcja. Tylko, w RN musi być osoba niezależna od lokalnej kliki. Do tego taka osoba musi mieć prawnie zagwarantowany dostęp do JPK w US. 

Pomysl z kontrasygnatą moze byc dobry.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika paparazzi

17-03-2021 [17:04] - paparazzi | Link:

@AŁTORYDET tak jest w cywilizowanych krajach. I jak napisał Ptr po niżej.

Obrazek użytkownika Kaciszek

17-03-2021 [10:12] - Kaciszek (niezweryfikowany) | Link:

Całkiem niedawno Warszawa pod rządami Hanny Gronkiewicz-Waltz sprzedała za bezcen perłę energetyki cieplnej tzn. STOEN. Kupiec nazywał się Dalkia a dziś już jest inna nazwa - Veolia.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

17-03-2021 [11:42] - piastolsztyn | Link:

Dlatego proponuję, aby proponowana ustawą objąć też wcześniejsze "prywatyzacje"/uwłaszczenia. Proponuję też ustawowy dostęp do JPK, aby mieć prawnie weryfikowalne dowody na działalność sprzeczna z prawem, na drenaż kieszeni.

Obrazek użytkownika Ptr

17-03-2021 [12:46] - Ptr | Link:

Zgodę na prywatyzację powinno się uzyskiwać w referendum większością 2/3, a rząd powinien mieć prawo veta i ewentualnie wskazywać inwestorów krajowych ze względów strategicznych bezpieczeństwa. Co to za pomysł , aby sprzedawać infrastrukturę ? To już było. Orange w rekach Francuzów. Itp. itd. 
Nasze dzieci nie powinny uczyć się historii. Dla wrażliwych będzie to zbyt uciążliwe przeżycie, gdyż będzie to histotia głupoty.
 
 

Obrazek użytkownika Roz Sądek

17-03-2021 [14:10] - Roz Sądek | Link:

@Autor
Wychodzi Pan z absolutnie błędnej tezy, że polskie ciepłownie to łakomy kąsek dla kogokolwiek, a dla Niemców w szczególności. Przez znaczną część życia budowałem ciepłownie i elektrownie w kraju i za granicą. Teraz już tylko przez sentyment interesuję się branżą, ale to wystarcza, by znać stan techniczny i ekonomiczny tych rodowych sreber. Szanowny Panie, może Pan zna Prawo Energetyczne, ale trzeba jeszcze stąpać, i to najlepiej zawodowo po ziemi. Nie chce mi się tematu rozwijać, ale proszę uprzejmie napisać pod artykułem jaki jest w energetyce, a  cieplnej w szczególności czas zwrotu z inwestycji. Nie zaszkodzi też zapoznać siedzących tu na NB gawędziarzy jaki jest stan techniczny średniej polskiej powiatowej - rzędu 100MW ciepłowni i przed jakimi te węglowe ciepłownie stoją w najbliższych latach problemami. Jeśli Pan dotrze do takich wiadomości, to jeszcze ilu średnio było chętnych na zakup zakładów ciepłowniczych w ostatnich 10, 20, 30 latach? I dlaczego je sprzedawano? Mam na myśli polski kapitał. Jak Pan uzupełni to o co proszę, to otworzy się dopiero pole do dyskusji. Aha, i jeszcze drobny detal. Ile kosztuje 20MW kocioł gazowy, których z 5 do 8 trzeba wstawić do każdej ciepłowni powiatowego miasteczka?
 

Obrazek użytkownika Kaciszek

17-03-2021 [15:44] - Kaciszek (niezweryfikowany) | Link:

..."błędnej tezy, że polskie ciepłownie to łakomy kąsek dla kogokolwiek"... - czy mamy rozumieć, że STOEN został kupiony przez Dalkię vel Veolię tak, charytatywnie z litości?

..."Nie zaszkodzi też zapoznać siedzących tu na NB gawędziarzy jaki jest stan techniczny średniej polskiej powiatowej - rzędu 100MW ciepłowni i przed jakimi te węglowe ciepłownie stoją w najbliższych latach problemami"... 
- przed laty stosowano taką "argumentację", że zły stan, że koszty, że się nie zwróci i ogónie Polacy powinni wszystko wyprzedać bo to wszystko śmiecie.
FSO - dno (chociaż Polonezy były lepszymi samochodami od Skody, która dziś kwitnie). Wniosek - likwidacja (nie wolno modernizować)
Stocznie polskie - tragedia, niereformowalne i kosztowne i materiałochłonne. Wniosek - likwidacja (nie wolno modernizować)
Polski przemysł elektroniczny - nie da rady, japończyki i chińczyki lepsze. Wniosek - likwidacja (nie wolno modernizować)
Przemysł odzieżowy - niemodny i drogi i chińczyki tańsze. Wniosek - likwidacja (nie wolno modernizować)
No i jeszcze ten ..."czas zwrotu z inwestycji"... - jak coś się nie zwróci 200% w ciągu sześciu miesięcy to oczywiście się nie opłaca. Wniosek - likwidacja (nieważny jest postęp techniczny i naukowy podczas modernizacji albo zyski długofalowe)
Etc., etc.,...
Przy mentalności Roz Sądka cały świat do dziś siedziałby na drzewach bo niczego by nie modernizował i nie poprawiał bo Rozsądek by zabił każdą próbę postępu.

Obrazek użytkownika Jabe

17-03-2021 [17:00] - Jabe | Link:

Likwidacja ma tę zaletę, że tubylcy nie muszą na to pracować.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

17-03-2021 [18:26] - piastolsztyn | Link:

Monopol naturalny ma to do siebie, że tubylcy zapłacą każdą cenę, a w naszym klimacie życie w szałasie, przez dłuższy czas, jest niemożliwe. A mieszkanie trzeba ogrzać. W biznesie nie ma działalności charytatywnej i dobrym przykładem jest niemiecki Lipsk, gdzie uzyskana cena pozwoliła nie tylko na spłatę zakupu, ale na solidny zysk. To klienci, bogaci Polacy, spłacili niemiecki zakup i każdego miesiąca płacą za zysk biednych Niemców z Lipska. Tak, mieszkańcy Gdańska finansują mieszkańców Lipska. 

To tak, jak z kupnem mieszkania na wynajem, gdzie najemcy splacaja jego zakup. Z ta roznica, ze mieszkanie splaca sie wiele lat, a Niemcy splacili błyskawicznie.

Obrazek użytkownika Jan1797

17-03-2021 [20:05] - Jan1797 | Link:

Panie Roz Sądek,
Hmm, co jeżeli richtig inwestor z metracięty zamieni węgiel na gaz, bo z dwururki będzie nadmiar.
Lokalsi co2 wypłacą i kary umowne za ciepło z kopalin?

Obrazek użytkownika Roz Sądek

17-03-2021 [21:10] - Roz Sądek | Link:

@Jan1797
Mógłby Pan to napisać tak, by normalny człowiek to zrozumiał?

Obrazek użytkownika piastolsztyn

17-03-2021 [22:18] - piastolsztyn | Link:

Swego czasu było głośno o Gdańsku, a to za sprawą raportu z niemieckiego Lipska. Należy zauważyć, że wszelkie inwestycje w ciepłowni w Gdańsku przeprowadziła ciepłownia z Gdańska, a zapłacili za to mieszkańcy Gdańska, w comiesięcznych rachunkach. Te rachunki były zawyżone o zwrot zakupu i zysk, które poszły do Lipska. Miasto Lipsk nie wniosło żadnej wartości dodanej, chyba, że za taką uznać dodatkowe koszty, które, zgodnie z prawem energetycznym, nie są uzasadnione. URE Gdańsk, który "trzepał" koszty wszystkich firm i nawet próbował negować prawo pracowników do dwu par kalesony na rok, nie "dostrzegł" grubych milionów dla Lipska. To dlatego proponuję niezależnych reprezentantów mieszkańców w organach statutowych, np. w RN, którzy byliby niezależni od lokalnych klik i którzy mogliby skutecznie monitorować przepływ pieniędzy, za pomocą dostępu do JPK (Jednolity Plik Kontrolny), który firmy muszą co miesiąc składać w US.

Obrazek użytkownika Jabe

17-03-2021 [23:40] - Jabe | Link:

„Prywaciarze” pilnowaliby swojego interesu. Na tym polega wyższość gospodarki opartej o własność prywatną od „przedsiębiorczości” państwowej czy komunalnej, która jest podatna na prywatę. To wydawałoby się oczywiste, a jednak brnie się we własność „narodową”. Brak wyobraźni to, czy prywata właśnie?

Obrazek użytkownika piastolsztyn

18-03-2021 [06:55] - piastolsztyn | Link:

Ideologia odbiera zdolność logicznego myślenia. Wszędzie tam, gdzie istnieje monopol naturalny, czy oligopol, tam ceny szybują w kosmos. Dobrym porównaniem jest służba zdrowia prywatną w USA i państwowa w Kanadzie. W USA koszt ns mieszkańca jest statystycznie 10 razy wyższy, niż w Kanadzie.. Prywatny może się sprawdzić tam, gdzie nie ma monopolu, a na rynku jest 100 lub więcej podmiotów. Czy wyobraża sobie Pan to w branży ciepłowniczej? Wyobraźnia może być szeroka, nawet 100 podmiotów w danym mieście spowodowałoby, może nie 100-krotnu wzrost cen, ale 50-krotny już tak, a sprawiłyby to koszty stałe. Taka jest specyfika branży. Proszę zaprząc rzetelną wiedzę, a nie ideologię z podręczników, bo z przeciętnej wypłaty nie wystarczy na rachunek za ciepło. Wiem, że współczesna szkoła nie uczy dzieciaku myślenia, ale zalecam, warto.

Obrazek użytkownika Jan1797

18-03-2021 [16:44] - Jan1797 | Link:

Panie Roz Sądek, Hmm,
Niezbyt to zapraszające, ale przywykłem do totalnych i pominę. Wrócę do 2014 roku:
Bankierzy i inwestorzy zastanawiają się, czy warto jeszcze lokować kapitał w paliwa kopalne.
Bo, w razie przyjęcia nowego porozumienia ws. ochrony klimatu, być może to drogocenne
dobro zostanie na wieki w ziemi.
https://www.dw.com/pl/w%C4%99g...
Po czym w 2018 roku „PB”: Miliardy z CO2 i tak trafią do energetyki..... mogą zasilić budżet
ale także firmy, którym zostaną odebrane uprawnienia coś z tego dostaną”

https://www.forbes.pl/gospodar...
Tak "edukowano" w ubiegłym roku;"Mając świadomość braku zdolności pojmowania zbyt wielu;
„kolejne państwa wprowadzają zakazy lub ograniczenia montowania urządzeń gazu ziemnego
do ogrzewania nowych budynków”
https://www.gramwzielone.pl/tr....
By ostatecznie dzisiaj odkryć karty; „Niemcy chcą podważyć sukces Polski w sporze o OPAL.
Ciąg dalszy nastąpi dzisiaj” https://biznesalert.pl/opal-or...
Wystarczy wziąć się do pracy, a nie wyglądać inwestora katarskiego lub zza Odry.
Reasumując, oczywiście staram się współpracować z sąsiadem, jak to jednak zrobić
gdy co dnia przypomina, bym omijał go z zasady.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-03-2021 [08:43] - rolnik z mazur | Link:

@ róż
A co szanowny pan sądzi o planach zastąpienia energetyki węglowej( kopalnie sprzedać) przez OZE ( wiatraki, fotowoltaiczne panele) do 2035 wyprodukowane przez nomen omen Min Klimatu szanownego ministra Kurtyke? Bardzo ciekawy jestem zdania specjalisty? Pzdr

Obrazek użytkownika piastolsztyn

18-03-2021 [14:05] - piastolsztyn | Link:

Rozszerzę Pańską kwestię, bo gaz też ma być zlikwidowany. Na forach wielokrotnie wyraziłem się negatywnie o Morawieckim i tego się trzymam. Niestabilne źródła potrzebują 100% pokrycia w źródłach konwencjonalnych, czyli koszty razy dwa, albo więcej. Mam mało czasu, bo chcę napisać większy artykuł, w którym przeprowadzę merytoryczną analizę. Gesty Rejtana na nic się zdadzą, ale jeśli coś jest potrzebne i rezygnujemy z jednego źródła, to musimy je zastąpić innym. Morawiecki nie zrobił absolutnie nic, a kupowanie technologii u innych, to oddawanie bogactwa. Ale może kiedyś skrobnę taki artykuł.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-03-2021 [14:36] - rolnik z mazur | Link:

@ piastolsztyn, 
A czy to zrozumieją? Morawiecki historyk. Toć oni nawet nie wiedzą co to niestabilne źródła energii. Ale próbować trzeba. Pzdr

Obrazek użytkownika piastolsztyn

18-03-2021 [14:59] - piastolsztyn | Link:

Przykłady można mnożyć, chociażby ustawa o ochronie zwierząt. Uderzenie w patologię wielkoprzemysłową może być słuszne, ale po co, przy okazji, niszczyć polskie rolnictwo? Mój śp. Ojciec był rolnikiem, a ja, po drodze, "popełniłem" średnią rolniczą, więc wiem, co piszę. 

Wątpię, aby laik Morawiecki cokilwiek rozumiał, ale co otoczenie Kaczyńskiego?  Jestem niezależny, niczego im nie zawdzięczam, nic od nich nie zależy, ani odeń oczekuję. Prawica, ta genetyczna, przeżyła wojny i komunę, trzecia RP i dalej żyje. A Morawiecki, tak mniemam, stanie kiedyś przed trybunałem, ale nie totalnych, bo tych też trzeba rozliczyć, bez przedawnienia.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-03-2021 [16:07] - rolnik z mazur | Link:

@ piastolsztyn, 

tu nic nie trzeba rozumieć. Tu trzeba umieć liczyć w zakresie dawnej podstawówki i nic więcej. Co się z tymi Polakami stało? Jakaś amnezja czy co? Pzdr

 

Obrazek użytkownika Roz Sądek

18-03-2021 [18:41] - Roz Sądek | Link:

@rolnik z mazur
Jeśli podpisaliśmy jakieś kwity na eko, albo "eko" logię, to pacta sunt servanda, natomiast widzę to tak, trzeba jeszcze parę lat brać z Unii co się nam należy, odbudować maksymalnie gospodarkę i armię a potem powoli zwijać. Z punktu widzenia technicznego nie da się dla zurbanizowanego kraju uzyskiwać energii wyłącznie z OZE. Pozostaną 3, 4 kopalnie dla energetyki zawodowej i 3, 4 dla gospodarstw domowych. Tak będzie.
 

Obrazek użytkownika tricolour

18-03-2021 [16:25] - tricolour | Link:

Hehehe...

"Rusza kolejna runda rozmów pomiędzy rządem a związkowcami na temat wygaszania branży górniczej w Polsce. Jak zaznaczył wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, umowa powinna być gotowa w ciagu kilku dni" - będziemy od Niemców kupowac ruski gaz, by zasilic nim elektrownie i ciepłownie.

Po co  sprzedawać skoro można je utrzymywac naszymi rękoma, ale zasilać cudzymi? Czysty zysk dla naszych sąsiadów.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-03-2021 [18:34] - rolnik z mazur | Link:

@ tricolor
bo węgiel niedobra jest. Pzdr

Obrazek użytkownika tricolour

18-03-2021 [19:18] - tricolour | Link:

@RzM

Nasz węgiel niedobra. Ich węgiel dobra.

Nasz niedobra trzeba zamknąć, a ich dobra trzeba kupić do tych elektrowni, za które trzeba zapłacić karę za emisję Co2.

Czyli mamy zapłacić za węgiel oraz za spaliny z tego węgla. I za elektrownie, bo Rafako już nie ma.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-03-2021 [20:13] - rolnik z mazur | Link:

@ tricolor, 
Otóż to. Będziemy kupować prąd z niemieckich elektrowni węglowych, będziemy płacić za elektrownie OZE i oczywiście za CO2 bo nasz węgiel niedobra jest ale pacta sunt servanta. Poza tym wszystko gra. Pzdr

Obrazek użytkownika tricolour

18-03-2021 [21:01] - tricolour | Link:

@RzM

Czyli będziemy biedniejsi skoro będziemy wywozić pieniądze za granicę. Mądrzejsi wyjadą, głupsi zostaną przez co będą jeszcze biedniejsi. Przez głupotę.

A za sto lat będzie nas połowa czyli zapłacimy sami z siebie za własne unicestwienie.

Jaka piękna katastrofa czyli polityka gospodarcza.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

18-03-2021 [18:32] - Roz Sądek | Link:

@Autor
Piszę to do autora, ale pod artykułem jest parę wystrzałowych komentarzy, proszę więc ich autorów o trochę umiaru, bo w tematach ekonomicznych, a inżynierskich w szczególności wszystko jest sprawdzalne i mierzalne. Tu drobna  - wystarczająca do wyrobienia sobie poglądu porcja materiału. Chcący ogarnie to w pół godziny.
https://tinyurl.com/en776kzt
Dla tych, którym nie chce się powyższego czytać i wiedzą lepiej:
- czas zwrotu z inwestycji w energetyce, a ciepłownictwo jest ubogą siostrą energetyki wynosi 15 lat. Kto nie wie, co to jest czas zwrotu, wyjaśniam: złotówka włożona w ten biznes zwróci się po 15 latach, ALLLE, pod warunkiem, że w ciągu 15 lat nie zmienią się założenia projektu, tzn. przez 15 lat będą panowały takie warunki ekonomiczne i techniczne, jakie zdołaliśmy przewidzieć przed jej wyłożeniem.
- Od 2002 r. – tj. od czasu pierwszego badania ciepłownictwa przeprowadzonego przez URE - liczba koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych zmniejszyła się o ponad połowę. Energetyka cieplna to ciężki kawałek chleba - ludziska nie tylko od 20 lat ocieplają chałupy i na dodatek z rezerwą patrzą na ciepło z rury, choć średnia krajowa to ok. 47zł/GJ.
- sprostanie ekowymogom w obecnym stanie energetyki to wydatek ca 5,5mld zł.
- i z dokumentów URE: Po raz pierwszy od 2013 r. przychody osiągnięte przez koncesjonowane przedsiębiorstwa ciepłownicze nie umożliwiły pokrycia kosztów prowadzenia działalności związanej z zaopatrzeniem odbiorców w ciepło. Obniżenie wyniku finansowego wiąże się również z obniżeniem rentowności przedsiębiorstw ciepłowniczych. Wskaźnik rentowności w 2019 r. osiągnął wartość ujemną – prawie (-) 3 proc. i obniżył się w stosunku do roku poprzedniego o 4,8 punktu procentowego
- i jakby ktoś nie wiedział - ceny ciepła są w Polsce regulowane przez państwową agendę - URE.
Więcej mi się nie chce pisać.

 

Obrazek użytkownika piastolsztyn

18-03-2021 [18:54] - piastolsztyn | Link:

Średni statystyczny okres amortyzacji 12.5 roku, tak dla porządku. URE Gdańsk nie uznaje za koszt uzasadniony zwrot z kapitału, a jedynie amortyzację, którą należy do przedsiebiorstwa, a nie właściciela. Jak więc Lipsk otrzymał tak szybki zwrot? Amortyzacja, to nie zysk lądujący na koncie wwłaściciela.

A tak do węgla, plan UE i morawieckiego zaklada też likwidacje gazu. Jeszcze trochę, norawiecki stanie przed TS..