Symbol używany jako cep

Dyrektor wrocławskiego oddziału IPN dr. Tomasz Greniuch został zmuszony do rezygnacji za to  że jako działacz ONR używał tak zwanego salutu rzymskiego funkcjonującego potem  jako hitlerowskie pozdrowienie. W oczach atakującej Greniucha lewicy jego największym przewinieniem była jednak przynależność do ONR. ONR był zawsze przedmiotem ataków nie tylko lewicy lecz również jej różnych mutacji. „Jest ONR-u spadkobiercą Partia” napisał Czesław Miłosz w  „Traktacie poetyckim”. Trudno wyobrazić sobie większy nonsens. Komunistyczny internacjonalizm, walka z rodziną, tradycją i religią stawiały te ideologie na przeciwnych biegunach. W czasach kiedy Miłosz to pisał było jednak w modzie wykrzywianie się na komunistyczną partię przez jej byłych a nawet aktualnych członków natomiast nienawiść do ONR  lewica pozostawiła w spadku swoim sympatykom jeszcze z przedwojennych czasów. Teraz kiedy potępienie komunizmu należy do kanonu poglądów komunistycznych zaprzańców, ( „małowiernych” jak ich nazywał Putrament, albo „transformersów” jak ich nazywają inni)  najłatwiej im przychodzi prosta  inwersja słów Miłosza-  „jest Partii spadkobiercą ONR”. Za Miłoszem piszę słowo „partia” z dużej litery. Szacunek, feblik czy lęk wobec partii pozostał mu do końca życia. A przede wszystkim lewacka nienawiść do ONR wyssana już nie wiem z czym bo przecież nie z mlekiem matki . A intelektualnym dysydentom komunizmu pozostała do dziś wyssana (też nie wiem z czym) miłość do Miłosza. „ My z niego wszyscy” napisał kiedyś o Miłoszu Wojciech Karpiński posługując się słowami wypowiedzianymi przez Krasińskiego o Mickiewiczu.

Do Tomasza Greniucha nie dotarła prosta zasada: „ nie wolno igrać ze skompromitowanymi symbolami”. Jak wielokrotnie pisałam, a niedawno przypominałam, swastyka, symbol religijny obecny w wielu kulturach świata, używany przez Karłowicza do znakowania szlaków tatrzańskich został splugawiony i raz na zawsze unieważniony przez hitlerowców. Nikt obecnie nie powinien używać swastyki jako symbolu szczęścia, jak to robią nieświadomi tego Hindusi. Swastyka została zdelegalizowana, wykreślona ze spisu symboli ludzkości raz na zawsze. To samo dotyczy znaku błyskawicy używanego przez lewactwo uzurpujące sobie prawo do reprezentowania wszystkich kobiet. To samo dotyczy salutu rzymskiego. Jest skompromitowany, splugawiony i raz na zawsze unieważniony prze Hitlera. Do Greniucha  to jednak nie dotarło. Z niefrasobliwości czy zwykłej młodzieńczej głupoty - nie wiem. Nie dociera również do niejakiej Lempart a co gorsza do wszelkich sprzyjających jej Julek. Nie zauważyłam jednak aby posługiwanie się znakiem błyskawicy kompromitowało Lempart w oczach jej sympatyków, aby przekreślało (wątpliwy zresztą) dorobek jej życia. Głupota czy brak elegancji nie jest zbrodnią, a poza tym nie takie zbrodnie były i są  w naszych czasach wybaczane. Jeżeli można było człowiekiem honoru nazwać Kiszczaka, który ma na rękach krew księdza Popiełuszki, jeżeli Mazowieckiemu nikt nie wypominał nawoływania do skazania biskupa Kaczmarka, a w każdym razie nie przeszkodziło mu to w karierze i nikt nie żądał odwołania go ze stanowiska premiera, jeżeli Baumanowi nikt nie odebrał tytułów naukowych za prześladowanie podziemia niepodległościowego dlaczego tak histerycznie reaguje się na wybryk Greniucha? Argumentem antagonistów Greniucha  jest fakt, że zabawiając się prezentowaniem rzymskiego salutu był dorosły. Mazowiecki  nawołując do skazania biskupa Kaczmarka też nie był już nastolatkiem, był dojrzałym człowiekiem, intelektualistą.

Zastanówmy się czy w ogóle jest możliwe odwrócenie wymowy znaków, zdjęcie anatemy z raz zhańbionego symbolu?
  W dziejach ludzkości zdarzyło się to tylko raz. Krzyż, który w czasach rzymskich był symbolem hańby został poprzez męczeństwo Chrystusa uświęcony i wyniesiony na ołtarze. Znak krzyża dla chrześcijan jest symbolem przynależności do wspólnoty, dla niektórych elegancką ozdobą, na krzyż przysięgało się i przysięga do dziś dnia w amerykańskich sądach, czyli jest gwarantem prawdy. Krzyż jako symbol został zatem całkowicie zrehabilitowany.

Próbę zmiany wymowy symbolu sierpa i młota podjął boliwijski prezydent Evo Morales. W  lipcu 2015 roku w czasie podróży papieża Franciszka do krajów Ameryki Łacińskiej Morales wręczył mu wykonaną w drewnie figurę Chrystusa rozpiętego na krzyżu utworzonym z sierpa i młota.  Rzeźbę wykonał Luis Espinal, jezuicki kapłan, zwolennik teologii wyzwolenia, zamordowany 21 marca 1980 r. przez „oprawców z prawicowej dyktatury” jak to określił wówczas ( to znaczy w 2015 roku) Tygodnik Powszechny. Tylko ktoś bardzo naiwny mógłby zechcieć rozumieć ten symbol jako wyraz solidarności z ofiarami komunizmu. Gest Moralesa był znakiem poparcia dla teologii wyzwolenia, a figurka miała w założeniu uświęcić splugawiony przez komunizm symbol sierpa i młota, przywrócić mu szacunek. Papież podarunek przyjął. Było to znakiem jego poparcia dla teologii wyzwolenia pomimo, że wykorzystywanie marksizmu w teologii wielokrotnie potępiał Jan Paweł II  a także ówczesny przewodniczący Kongregacji Nauki Wiary kardynał Joseph Ratzinger jako niezgodne z doktryną i powołaniem kościoła. Opisując to wydarzenie w książce „Poza polityczną poprawnością” Paweł Lisicki zadaje retoryczne pytanie. „ Czy podobnie milcząco reagowalibyśmy, gdyby jakiś przywódca światowy wręczył Chrystusa na swastyce twierdząc, że nazizm był pierwotnie formą protestu przeciw niesprawiedliwości światowego kapitalizmu? Nie sadzę. Dla zbrodniczych symboli nie powinno być tolerancji”. Nie powinno być tolerancji dla swastyki, dla znaku błyskawicy malowanego obecnie na ścianach kościołów i wystawianego w oknach, dla sierpa i młota choć kiedyś były to tylko narzędzia pracy. Dlaczego jednak lewactwu zupełnie nie przeszkadza symbol błyskawicy natomiast jednakowo przeszkadza krzyż w Sejmie jak salut rzymski wykonany kiedyś przez prezesa IPN ? Bo lewactwo nie rozumie znaczenia symbolu, używa go  jako cepa do prostackiej walki z ludźmi i instytucjami.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika tricolour

06-03-2021 [13:25] - tricolour | Link:

@Izabela

Pani jest niekonsekwentna albo ja czegoś nie rozumiem. Prosze o doprecyzowanie lub wyjaśnienie.

Czy Pani uważa, że symbol strajku kobiet, błyskawica, nawiązuje do SS? I z tego powodu jest taki wraży?

Jeśli Pani tak uważa, to - konsekwentnie do swastyki - prosze postulować usunięcie symbolu błyskawicy ze wszelkich ostrzeżeń o pracy urządzeń pod niebezpiecznym napięciem, usunąć ze schematów, na których tak właśnie obrazujemy wyładowanie elektryczne - słowem: usunąć możliwie ze wszystkiego, tak jak usunęliśmy swastykę. Ale tego Pani nie postuluje. Może dlatego, że graficznie jest to jednak zupełnie coś innego, o innym wyrazie, co dokładnie widać i czuć. Zresztą narysowanie łąmanej składającej się z trzech odcinków zawsze będzie się kojarzyło wedle osobistych doświadczeń.

To jak to jest?

Obrazek użytkownika izabela

06-03-2021 [14:11] - izabela | Link:

Niekonsekwencją było dymisjonowanie naukowca za głupawe wybryki młodości. Albo traktujemy serio i jako przestępstwo samo użycie znaku, gestu,czy zbioru kolorów. Wtedy posadźmy do więzienia Lempart, wszystkie głupie Julki i elektryka ze spółdzielni mieszkaniowej który znak błyskawicy namalował na transformatorze. Albo dajmy sobie spokój z karaniem za użycie salutu rzymskiego ubolewając, że zohydzono nam swastykę, sierp i młot i tęczę raz na zawsze. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

06-03-2021 [14:17] - Pani Anna | Link:

Z tego felietonu wynika jeden wniosek, jak ktos chce uderzyc psa, to kij zawsze znajdzie. A jak nie chce, to nie znajdzie. Tyle.

Obrazek użytkownika tricolour

06-03-2021 [14:43] - tricolour | Link:

@Izabela

No i widzi Pani...

Tu obok, kolega z Gdyni, pisze serwilistyczne wypowiedzi i widzi w Pani elitę. Ja - osoba o pokolenie młodsza - też bym pewnie chciał, bo jest rzeczą bardzo dobrą mieć układ odniesienia. Ale nie mogę. Szczerze piszę, że mnie to uwiera, bo nie zauważa Pani (ale dlaczego?), że od szefa IPN wymagami znacznie więcej niż od spółdzielnianego elektryka.

Lempart - realnej ulicznicy, ale bez seksualnych konotacji - obyczaj pozwala na o niebo więcej niż szefowi IPN. Tez zaś może o niebo więcej niż - dajmy na to - biskup. To z tego hierarchicznego powodu zżymamy się gdy np. sędzia ukradnie pendrive, bo sędzia - z natury rzeczy - jest związany prawem jak nikt inny. Od biskupa wymagamy moralności kryształowej bez skazy i wyjątków, bo biskup nas naucza,jak mamy postępować. Od szefa IPN wymagamy, by nie heilował nigdy (nawet w niemowlęctwie) z racji nasze historii. A od elektryka wymagamy, by płynął prąd, a on - elektryk -  może sobie machać kończynami właściwie jak chce. W obrębie prawa.

Szefa IPN nie ukarano wsadzając do więzienia za heilowanie tylko zwolniono z pracy, w której takie zachowanie nie przystoi. 

A Pani wszystko, lekko do jednego wora...

Obrazek użytkownika izabela

06-03-2021 [18:20] - izabela | Link:

Czyli obowiązuje proste odwrócenie znanego przysłowia. Teraz będzie ono brzmiało: " co wolno tobie narodzie nie wolno wojewodzie". Od czasów rzymskich znana jest i przywoływana  zasada :: "żona cezara musi być wolna nawet od cienia podejrzeń". (na marginesie -w ten sposób Juliusz Cezar usprawiedliwiał oddalenie swej żony, Pompei.,czyli zamianę jej na nowy model).Nie znaczyło to jednak,ze w czasach rzymskich plebs miał prawo znieważać świątynie i instytucje państwa.  

Obrazek użytkownika tricolour

07-03-2021 [11:24] - tricolour | Link:

@Izabela

Dokładnie: plebs może sikać pod płotem, wojewoda też może, ale wylatuje ze stanowiska. Więc jako wojewoda nie może.

Poza tym dobrze jest skupić się na temacie i nie rozwadniać go dygresjami. Świątynie bardziej znieważyli pracujacy tam strażnicy moralności, którzy kazali sobie zlizywać bitą śmietanę z kolan przez swych wychowanków usprawiedliwiając nieodpartą pokusą. Plebs jedynie to graficznie przedstawił na murach. Swoiste Lascaux.

Znajmy miarę.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

06-03-2021 [14:52] - wielkopolskizdzichu | Link:

Pani Izabela jest z tych, co molestowanie ministranta przez 50 letniego biskupa traktują jako nieszkodliwe  uleganie pokusie.

Obrazek użytkownika Centrystka

06-03-2021 [16:55] - Centrystka | Link:

Wybryk młodości w wieku 31 lat? Pani żartuje. A wcześniejsze jego teksty z ducha neonazistowskie to też wybryki młodości?

Obrazek użytkownika izabela

06-03-2021 [18:24] - izabela | Link:

W tym samym weku Mazowiecki nawoływał do skazania biskupa Kaczmarka. I tłumaczono to młodością chociaż był to "wybryk" o wiele poważniejszy w skutkach niż machanie kończynami. Pojęcie młodości jest jak wszystko i jak widać względne.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

06-03-2021 [13:41] - RinoCeronte | Link:

Karuzela z szaleńcami kręci się dalej. Właśnie Pan Gdula rozpoczął walkę z dziełami Henryka Sienkiewicza. Bezmyślne nadużywanie danej nam wolności prowadzi do jej utraty...

Obrazek użytkownika izabela

06-03-2021 [18:25] - izabela | Link:

Wczoraj słuchałam bardzo ciekawej konferencji naukowej na ten temat. Opiszę to.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

07-03-2021 [22:49] - RinoCeronte | Link:

Czasem miałem wrażenie, że kiedyś już to gdzieś widziałem... W końcu odgrzebałem w pamięci spektakl Biesów w Starym Teatrze w Krakowie (lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku).
Historia zatoczyła koło. Wszystkiego najlepszego z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-03-2021 [13:48] - Imć Waszeć | Link:

Na japońskich mapach tym znakiem 卍 (manji) oznacza się lokacje świątyń buddyjskich. Młodzież japońska używa go w swoim slangu 'マジ卍' (maji manji - suuuper!!). Można ten znak zobaczyć tutaj na zdjęciu:
1. https://justmyjapan.com/langua...
2. https://www.youtube.com/watch?...
Ze słownika: 卍巴 (manjitomoe) - the quality or state of falling in swirls, especially of one after another. Ex. 卍巴になって戦う (manjitomoe ni natte tatakau) - clash in a furious storm.

Obrazek użytkownika izabela

06-03-2021 [18:26] - izabela | Link:

Dziękuję, skopiowałam do swego archiwum. 

Obrazek użytkownika admin

06-03-2021 [14:02] - admin | Link:

Czytając początek można odnieść wrażenie, że Greniuch salutował przed wybuchem wojny.. 

Obrazek użytkownika izabela

06-03-2021 [14:17] - izabela | Link:

   "Potem" w stosunku do czasów rzymskich. To  podobno mit, że tak pozdrawiali się żołnierze  w starożytnym Rzymie ale to mit ugruntowany w literaturze".

Obrazek użytkownika admin

06-03-2021 [15:41] - admin | Link:

Jasne, Greniuch jednak jakieś ciągoty ma (miał) do AH. Został przyłapany na linkowaniu wśród znajomych na fejsie wideo do muzyki jakiegoś włoskiego zespołu, gdzie m.in. oddziały SS paradują przed AH.

Obrazek użytkownika Centrystka

06-03-2021 [14:09] - Centrystka | Link:

Trochę dziwi,że taka znawczyni symboli dawnych i obecnych oraz ich historycznych losów,podjęła się rozwijać i bronić  tezy innego wybitnego znawcy problemu (a raczej wszystkich możliwych problemów) czyli Prezesa Polski. To on bowiem w Sejmie (jak zwykle bez żadnego trybu) wołał do opozycji,tym razem do strajkujących kobiet, żeby przestała używać  hitlerowskiego symbolu błyskawicy. Błyskawica tymczasem to był znak grup szturmowych Armii Krajowej,ale zarówno pani Autorka, jak i pan Prezes pomylili tę błyskawicę z gotyckim napisem na kołnierzach mundurów SS-manów - gotyckie litery SS przypominają błyskawicę,w tym przypadku podwójną.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

06-03-2021 [14:32] - Ryszard Surmacz | Link:

Zaproszony kiedyś zostałem na pewien opolski portal. I tam przytrafiła mi się niecodzienna dyskusja z młodym narodowcem, właśnie na temat hajlowania. Trwała kilka godzin, bo nie mogłem uwierzyć, że nie rozumiał o czym mówi. Jego koronnym argumentem był fakt, że hajlowano na pogrzebie Dmowskiego. 
Ale problem jest głębszy. Po transformacji, gdzieś w okolicach lat 90-ych odbywały się dziwne szkolenia w województwach olsztyńskim czy białostockim. Pierwsze skrzypce grał tam wówczas niejaki Bryczkowski. Mam wrażenie, że stamtad pochodzi tradycja tych pochodni i zapewne też hajlowania. Prawdopodobnie ci ludzie byli przygotowywani w jakimś politycznym kierunku, albo dla skompromitowania polskiego ruchu prawicowego, albo samych Polaków, jako nazistów. Potem już tego problemu nie śledziłem. Teraz się objawił. I bardzo ciężka z nimi rozmowa. Bardzo trudno łata się wieloletnia bezczynność państwa, nawciskano nam badziewia, a my myśleliśmy, że to Europa. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-03-2021 [17:26] - Imć Waszeć | Link:

Hajlowanie można wyeliminować z życia w bardzo prosty sposób. Kiedy wszyscy zaczną hajlować przy każdej okazji, to już nikt na ten gest nie będzie zwracał uwagi. Tymczasem metodami ostracyzmu robi się z hajlowania gest niezwykle cenny dla różnych ksenomorfów, czyli osobników mających za cel szokowanie i wkurzanie innych. W podobny sposób "rozpropagowano" zioło albo dopalacze wśród młodzieży. W ten sam sposób obecnie propaguje się zboczenia seksualne. Warto zbadać w jaki sposób z różnego rodzaju kontrowersyjnymi symbolami żyją inne narody, nie koniecznie europejskie. Kiedyś linkowałem tu film o japońskiej mafii, gdzie symbolika jest czymś jeszcze ważniejszym niż w naszej kulturze. Tam pokazano beznadziejną walkę miejscowych władz i policji z kulturą tatuażu, kulturą hazardu, prostytucją i innymi kulturowymi używkami (np. hentai). Bezpośrednie zwalczanie do niczego nie doprowadziło. Rozmycie tych symboli w różnych subkulturach, można powiedzieć "splamienie" ich powszechnym użyciem w niepasujących kontekstach i sytuacjach, spowodowało osłabienie siły oddziaływania, zmniejszeniem atrakcyjności dla procesu elitaryzacji, wprowadziła do dyskursu element ośmieszenia i banału, zabiła kryjący się za nimi smakowity patos. (na przykładzie tatuaży klanowych)

Obrazek użytkownika izabela

06-03-2021 [18:32] - izabela | Link:

Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Elitarność ( à rebours oczywiście ale więzienia też mają swoje "elity") zabita demokratyzacją, upowszechnieniem znaku czy obyczaju.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-03-2021 [19:48] - Imć Waszeć | Link:

Właśnie chciałem znaleźć ten film o Yakuzie i przypomniałem sobie, że to była taka dłuższa sesja i seria 3 filmów (ponad rok temu). Ten najważniejszy jest tu:
1. "Twilight Of The Yakuza": https://www.youtube.com/watch?...
Drugiego nie zalinkuję, bo ma taki podpis "RT jest podmiotem finansowanym w całości lub częściowo przez rząd Federacji Rosyjskiej", chociaż trafia w sedno problemu (chodzi o stosunek do tradycji i rozumienie konserwatyzmu ;)
2. Tutaj jest film o tatuażach (horimono): https://www.youtube.com/watch?...
A tak wygląda stosunek Japończyków do prostytucji, która jest zakazana. Słynny Oiran Dochu Matsuri, czyli procesja :)
3. https://www.youtube.com/watch?...
PS: Żeby nie było nieporozumień, to nie są gejsze.I jeszcze taka uwaga dla porządku, że Yakuza uważa się za prawowitego spadkobiercę tradycji samurajów, a ich kodeks oparty jest na Bushido :]

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

06-03-2021 [23:42] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Imć Waszeć
Właśnie dzisiejszy świat daży do tego, aby wszystko zrelatywizować. Na tym polega siła ofensywy. Czy tego Imciu chcesz? Hajlowanie to pryszcz, ale na mordzie.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

07-03-2021 [11:21] - Imć Waszeć | Link:

Można bez hajlowania kopcować masowo ludzi w dołach z wapnem. Na tym właśnie polega ta relatywizacja, aby można było uczepić się symbolu, a nie sedna sprawy, w tym celu, żeby symbol zebrał całe odium, a bandyta bez inkryminowanej symboliki mógł czuć się komfortowo. Był to jeden ze sposobów samo wybielania się Niemców po II WŚ. Mało kogo tam pociągnięto do odpowiedzialności za hitleryzm, za to symbole tępi się wzorcowo. Tępią ci sami, co ich używali, dodam. Liberalna demokracja BEZ HAJLOWANIA jest tak samo zdolna do ludobójstwa (genocide) jak hitlerowcy. Problem bowiem stanowi niedoskonałość natury ludzkiej, a nie ludzkiego języka, w tym wpływ symboliki. Zresztą co najbardziej zapalczywi mordercy nawet języka (w szerokim sensie wraz z kodem kulturowym i symboliką) nie znali jak Pan Bóg przykazał, co nie powstrzymywało ich przed zbrodniami. Polpot np. nakręcił ciemnych chłopów. Ci zatłukli widłami i siekierami swoich "rodaków", bo mieli okazję, a nie że mieli symbolikę. Jeszcze raz symbol stał się jedynie odgromnikiem sumienia. Czy ci chłopi znali dzieła Marksa na wyrywki? Wątpię. Bardziej prawdopodobne jest to, że byli na swój sposób "bardzo religijni". Daleko nie szukając, mamy przykład własnych ciemnych chłopów, "wielce religijnych" w wyznaniu Wielkości Ukrainy, których nakręcił popowicz Bandera. Stosowana symbolika nie mająca związku z tą "religijnością" nie ma tu więc nic do rzeczy, prócz - jak wspomniałem - odwracania uwagi od meritum.

Wpieranie Hindusom lub Japończykom przez lewaków, że są twórcami nazizmu, bo używali lub używają nadal symbolu swastyki, to kolejny konstrukt o wadliwych założeniach. Humbug. Zresztą widać do czego prowadzi folgowanie takiej postawie czerni - do obalania każdego pomnika postaci z czasów kolonializmu. Bez wyjątku. Równie gładko można by przejść do tematu, że "każdy Polak urodzony w PRL to parszywy komuch, a Rosjanie to tylko ich nieświadome ofiary". A dlaczego komuch? Bo nie zwalczał symboliki, tylko żerował spokojnie w jej cieniu. A dlaczego nie Rosjanie? Tu typowy zwód stalinowców - A czy ktoś ich widział przy tym? Królestwo Belgii czy Holandii obcinało nogi krnąbrnym murzynom na plantacjach w koloniach, nie wymyślając do tego żadnej nowej symboliki, a jak na razie nikt nie zamierza jeszcze Metoo'ować symboliki monarchistycznej. Tworzenie atraktorów uwagi, tak jak specyficzna symbolika, jest jedną z bardziej skutecznych form propagandy i manipulowania percepcją mas.

Reasumując, dobrze rozumują niektórzy z przedmówców, że chcą przy tym powiązać stosunek państwa do swastyki ze stosunkiem państwa do sierpa i młota. Bo ewidentnie szaleńcze ataki na różne przejawy lub tylko same cienie swastyk (vide "Dmowski hajlował" czy ONR), to jest jednocześnie szaleńcza obrona ponadczasowych "dokonań" wyznawców sierpa i młota. To odwracanie uwagi od sierpa i młota, a także przy okazji (każdej okazji - dodam) od przedłużeń baczków i nic więcej. :]

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

07-03-2021 [19:04] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Imć Waszeć
Ładny i szeroki tekst, ale w ostatnim akapicie dochodzimy wspólnie (tak mi się wydaje) do wniosku, że bez konsekwentnych, jak matematyka, zasad, relatywizacja może nie mieć końca, aż rozbije sie o własne absurdy. Prawda jednoznacznie wyjaśnia, że sprawca ma swoja osobowość, a sprawstwo swoja narodowość. I tu nie sposób od czegokolwiek uciec. Czarne jest czarne, a białe - białe. Tylko te zasady trzeba bez strachu wprowadzać do szkół, bo potem mamy głupie społeczeństwo... Ale pierwsze dwa akapity Waszmość trochę zrelatywizowałeś. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

07-03-2021 [19:56] - Imć Waszeć | Link:

Nie, chyba nie zrelatywizowałem. Nie sądzę po prostu, żeby symbol czy gest sam w sobie stanowił zagrożenie, tak jak nóż lub pistolet nim nie jest. Jeśli jednak chcemy prewencyjnie zabronić stosowania pewnych gestów i symboli, żeby utrudnić zadanie "rekruterom", którzy wiedzą z której strony chleb jest posmarowany, to należy to zrobić symetrycznie, czyli zwyczajnie uczciwie. Ucieczka młodzieży od PIS-u jest właśnie pokłosiem dziwnego braku symetrii i cichego wspierania prac wrogiego obozu w przejmowaniu kontroli symbolicznej nad młodzieżą. Przecież wiemy, że wpuszczenie LGBT do szkół będzie skutkowało zwiększeniem procenta zboków w społeczeństwie, to dlaczego nie chcemy zrozumieć, że to samo tyczy się lewackich ideologii? Usuwanie lewakom sprzed nosa ściany oporowej, to zwyczajne działanie na szkodę Polski.

https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Jabe

07-03-2021 [20:25] - Jabe | Link:

Ucieczka młodzieży od PiS-u jest efektem braku pozytywnego programu, z którym mogłaby się identyfikować. Wobec tego – jak to młodzież – jest przeciw. Tak to przyszłe pokolenia są wpychane w objęcia postępowców.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

07-03-2021 [20:51] - Imć Waszeć | Link:

Konfederacja też na tym trochę korzysta. Ale fakt, największym beneficjentem "wahań wzdłużnych" PIS jest obecnie Hołownia.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

08-03-2021 [02:30] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Przecież wiemy, że wpuszczenie LGBT do szkół będzie skutkowało zwiększeniem procenta zboków w społeczeństwie"

Można postawić pytanie. 
Czym miało zaowocować wpuszczenie katechetów do szkół?
Jeśli biologia, w tym nauka o człowieku, staje się zbędnym utrudniającym indoktrynację przedmiotem, to nie dziwota, że LGTB w szkołach, ma w tej chwili pole do popisu. 
Ostatecznie ich rola jest taka sama jak katechetów.
Uczynić człowieka powolnym i bezkrytycznym.
Niespełna 30 lat obecności indoktrynacji w szkołach, mediach, na ulicach przynosi teraz opłakane skutki.

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-03-2021 [07:06] - Marek1taki | Link:

Nie widzi Pan różnicy między katolicyzmem i deprawacją? Mało prawdopodobne.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

08-03-2021 [08:48] - wielkopolskizdzichu | Link:

Uważa Pan że nieokrzesani, wścibscy, materialnie wyedukowani, katecheci prowadzą dziatwę ścieżką, Pana Naszego, Jezusa Chrystusa?

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-03-2021 [14:44] - Marek1taki | Link:

Dziękuję za podjęcie tematu. Zaskoczyło mnie nieprzyjemnie, że osoby deklarujące konserwatyzm zapałały oburzeniem.
"dlaczego tak histerycznie reaguje się na wybryk Greniucha?"
Otóż to! Czyżby impregnacja propagandą lewicy była tak dogłębna a odwaga cywilna staniała?
Nasuwa się wniosek, że po raz kolejny nastąpiła konfrontacja poglądów i uległości wobec propagandy lewicy z zasadami naszej cywilizacji, czyli zasadami prawicy.

 

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-03-2021 [15:05] - Marek1taki | Link:

„ nie wolno igrać ze skompromitowanymi symbolami”
1. Nie mam pretensji do Hindusów i Japończyków za używanie symbolu swastyki. W tych krajach to tradycja silniejsza niż ich skojarzenia z symbolem hitleryzmu.
Co innego w Polsce. Czy heilowanie narodowców jest tożsame z gloryfikacją nazizmu? Możliwe, że w konkretnych przypadkach. Gest ten jest też sprzeciwem narodowców wobec międzynarodówki komunistycznej i politycznej poprawności. Nie interesowało mnie czy ONR używał tego gestu. Dla mnie natomiast równie skompromitowane jest wygrażanie pięścią przez komunistów.
2. Nie symbolem a słowem dla wielu skompromitowanym jest liberalizm. Nie z winy strasznych liberałów bo takich nie było. Czy walczyć z tym?
W USA liberałowie to lewica od umiarkowanej po czystych marksistów. W Europie również mało kto utożsamia z konserwatyzmem i prawicą. Zwykle z "róbta co chceta".
Nastąpiło zwycięstwo nowomowy. Czy walczyć z nowomową lewicy czy przyjmować jej dyktat ideologiczny bo za słowami kryją się idee?
W Polsce liberałowie spuścili z tonu i nazwali się wolnościowcami. Elektorat konserwatywny (nie mylić z prawicowym, zwłaszcza w świetle ostatniej szczerej wypowiedzi europosła Legutki) nie dostaje od tej nazwy białej gorączki więc jest to słuszna taktyka Konfederacji. Ja nie mam takich potrzeb więc znoszę obelgi z podniesionym czołem i komunie się nie kłaniam ;-)
 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

06-03-2021 [17:28] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Marek1taki
Widzę, że obrona Greniucha wywołuje wiatr, który spycha nas nie tylko na mieliznę, ale również na bezdroża głupoty. W Polsce wystarczy wywołać jakakolwiek dyskusję, a wyjdzie z niej lewactwo, albo jakiś potworek. Gdyby to był nawet sam papież i puścił takiego baka, jak Greniuch, to mamy do czynienia z dyskwalifikacja. Amen!
Wszyscy nasi wrogowie wokoło czekaja tylko na taki obrót, który moga publicznie określić, jako zidiociały. Określone stanowiska wymagaja określonych poziomów, bo postawa ich przedstawicieli przekłada się wizerunek całej Polski. Panie Marku, to nie piaskownica, trzeba rozumieć. Ja mogę mieć wielka sympatię do dr. Greniucha, ale to już jest moja prywatna sprawa. Nie możemy iść w zaparte, musimy dorosnać do jakiego poziomu. Po zakończeniu II wojny hejlowanie (czy jak kto woli heilowanie) ma wydźwięk hitlerowski. I niczego tu nie da się zmienić.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-03-2021 [17:36] - Imć Waszeć | Link:

Tak. Dorobiono nam celowo taką piętę achillesową, żebyśmy wciąż sami wśród siebie węszyli wrogów. Wystarczy rzucić "prokurator i z PZPR" a zaczyna się czysty folklor jak na wiejskiej dyskotece. Nikt nie myśli tylko na ślepo nap..la, jak w bandzie Kmicica. A jak działają nasi wrogowie? Sprzysięgną się nawet z diabłem, żeby dopiąć celu. Mają w tym wielowiekowe doświadczenie, że przypomnę tylko zatrudnienie żydów przez Gestapo do wyłapywania żydów. Widać więc, że to jest też nasza słabość.

Jeszcze raz zalinkuję dyskusję: https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-03-2021 [18:26] - Marek1taki | Link:

@Imć Waszeć
PZPR już przestał być jedynym kryterium lewicowości. Wyrosły gorsze szatany, akurat częściej z korzeniami z epoki UB i PPRu i odnalezione po latach w UW a teraz czynne na nowych frontach - np.mięsowstręt Pani Holland.
Tak jak padło w którymś komentarzu początek lat dziewięćdziesiątych był próbą eksperymentu z ruchami różnych ideologii nie bez moderacji służb. To generalnie nie wypaliło do stygmatyzacji Polaków nazizmem bo równolegle działała propaganda antyfaszystowska jako jeden z leitmotywów ówczesnej międzynarodówki.
Folklor wiejskiej dyskoteki: nie chodzi by dać się wodzić za nos i robić czystki wśród swoich ale ukrócić wrogą agenturę. Sprawa nie jest łatwa od kiedy PiS się zatracił w awangardzie rewolucji (piątka dla zwierząt np.).

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

07-03-2021 [00:02] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Imć
Kryteria musza być jasne, jak w zasady w matematyce. Świat jest ułożony wg określonych praw i zasad i tak musi być w życiu człowieka. Nie ma na to rady. Patologia to proces gnilny i musi sie obrocić w proch. Jak kryteria będa jasne, nie będzie sztucznych wrogów. Na przykład IPN dostał teczki, ale nie wypracowal kryterium oceny ani TW, ani agenta, ani zdrajcy, ani nawet bohatera. Sama współpraca nie wystarczy, samo bycie w UB/SB również, jakie jest kryterium zdrajcy, a jakie bohatera? Brak tego kryterium powoduje zamęt, który destabilizuje państwo i oglupia młodzież. Nie było ani dekomunizacji, ani deubekizacji. Tu nie trzeba się sprzysięgać z diabłem, diabeł kreci hołubce w naszych głowach. Wieluwiekowemu doświadczeniu wrogów musimy przeciwstawić własne doświadczenie i wówczas będzie sytuacja jasna. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-03-2021 [17:44] - Marek1taki | Link:

Dlatego pisałem na NB wcześniej, że skoro już Greniuch został odwołany, co powinno nastąpić w procesie kompleksowym a nie wybiórczym pod dyktando, to powinien zostać wzorem do dekomunizacji urzędów od góry poczynając. Bezkompromisowej. Sądownictwo zostało obronione dla lewicy przez Panią Romaszewską z Panem Prezydentem. Czyż nie piękny przykład jak głęboko sięga patologia? A jako alternatywę mieliśmy krzewiciela pederastii by nie wspominać o innych powikłaniach fekalnych Pana Trzaskowskiego.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-03-2021 [18:19] - Imć Waszeć | Link:

Ależ to się dzieje na każdym poziomie. Władza nie odbiega w tym znacząco od radykałów. Wystarczy przypomnieć tylko regularnie wzbudzane przez "prawicę" krucjaty przeciwko Polańskiemu, przy jednoczesnym całkowitym milczeniu w sprawie "ojca i założyciela Unii Europejskiej" niejakiego Daniela Cohn Bendita.

"Poseł do Parlamentu Europejskiego od 1994, należący do Grupy Zielonych – Wolny Sojusz Europejski. W wyborach w 1999 wszedł do Parlamentu Europejskiego z listy francuskich Zielonych, w 2004 – z listy Zielonych niemieckich, zaś w 2009 ponownie we Francji, z listy skupionej wokół Zielonych koalicji Europe Écologie. W kadencjach 1999-2004 i 2004-2009 oraz 2009-2014 współprzewodniczący Grupy. Członek Komisji Gospodarczej i Monetarnej oraz Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego. Popiera ideę federalistyczną w Unii Europejskiej"

Widać, że nawet dla dyżurnej prawicy są sprawy "pilne" i "mało istotne w obliczu okoliczności". Jak dla marksistów. Nie mówię, jak powinna się zachowywać w konkretnej sprawie prawica, ale apeluje o zgodność słów i czynów, żeby powstrzymać meandrowanie w kierunku "prawicy marksistowskiej".

Obrazek użytkownika Es

06-03-2021 [19:32] - Es | Link:

Wobec tego jest Pan za tym aby ciąć każdego równo z ziemią za każdy szczeniacki wygłup, jeśli tylko przyjdzie taka dyspozycja z wiadomej ambasady. Gratuluję " właściwej" wykładni polityki personalnej w polskich instytucjach i urzędach. Skoro każdy z decydentów trzęsie upą , to przed każdą nominacją na stanowiska w instytucjach państwowych  należy stosować procedurę konsultacji z wiadomą...itd, aby nigdy więcej nie było takich personalnych " pomyłek" a dupochron dla wasali zapewniony.
Gratuluję wizji świetlanej przyszłości ojczyzny.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

06-03-2021 [15:30] - Kazimierz Kozio... | Link:

"red is bad" kolor czerwony tez skompromitowali i anektowali, i znak.teczy. t-shirty z symbolem lewactwa - zbrodniarzem chegewara jakos dziwnie nie wzbudzaja emocji w politporawnych mediach

Obrazek użytkownika Trotelreiner

06-03-2021 [15:41] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Witam Pania!
1.Krzyż rzymski to import z Persji i wyglądał zupełnie inaczej. Do słupa wbitego/zakopanego w ziemi,przybijano poprzeczną belkę,na której był przywiązany skazaniec,
następnie podnoszono belkę i mocowano na słupie.Po śmierci skazanego...belkę zdejmowano i słup służył do następnej egzekucji.
Jezusowi Sanhedryn zafundował przybicie nadgarstków i stóp....wtedy śmierć była jeszcze bardziej bolesna.

Opis anatomiczny śmierci....można sobie wygooglać...są nawet rysunki klatki piersiowej i dokładny opis męki oraz przyczyny śmierci.

Co do "salutu/pozdrowienia rzymskiego"...nigdzie nie znalazłem opisu i rysunku...zdjęcia też :-)))
Dla potrzeb filmu i ilustracji książkowych...wymyślono jakiś gest...czy jest prawdopodobny?

Jak zostaną wynalezione podróże w czasie...to obiecuję,że sprawdzę...i zdam relację...

PS.Nawet na dostępnych rycinach oraz monetach rzymskich..."hajlowania nie zauważyłem" :-))
vale atque salve

 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

06-03-2021 [15:55] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Obrazek użytkownika sake3

06-03-2021 [15:46] - sake3 | Link:

Do świadomości pani Lempart używanie symbolu nie musi wcale dochodzić,bo jest ona w obecnej chwili na topie.Do niej wręcz stosuje się zasada,,niektórym wolno więcej'' a nawet wszystko wolno.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

06-03-2021 [16:33] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Niekonsekwencją było dymisjonowanie naukowca za głupawe wybryki młodości. "
Facio, który jest/był pieszczochem Szarka, Macierewicza i Rydzyka miał ciągoty do hitleryzmu będąc dorosłym człekiem.

Obrazek użytkownika Andy51

06-03-2021 [18:12] - Andy51 | Link:

Gest dr Greniucha był po prostu głupi i niemądry, dla lewactwa to okazja do ataku . Co innego taki Kamiński "Misiek", który należał do NOP, czy rączy Romek, który wskrzesił  "Młodzież Wszechpolską" w myśl zasady, swoich nie ruszamy choćby popełnił najgorsze głupstwo.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

06-03-2021 [19:21] - NASZ_HENRY | Link:

☺ ¯\_(ツ)_/¯ ☻
 

Obrazek użytkownika izabela

07-03-2021 [09:47] - izabela | Link:

小さくて奥ゆかしい日本語ヘルパー
 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

07-03-2021 [11:37] - NASZ_HENRY | Link:

 ♥♥♥