Nowy - stary rząd, czyli kulawy kompromis

  Wczoraj [30.09.2020] poznaliśmy prawie pełny skład nowego rządu, który będzie zainagurowany w przyszłym tygodniu.  Pełen jego opis można znaleźć {TUTAJ}.  Warto też zajrzeć do notki Forosa {TUTAJ}.  Omawia on najistotniejsze zmiany personalne.  Najważniejszą z nich jest objęcie przez Jarosława Kaczyńskiego teki wicepremiera i szefa komitetu nadzorującego działalność MSWiA, MON oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.  Jest to skutek tego, iż Kaczyńskiemu nie udało się spacyfikować koalicjantów PiS i musiał zawrzeć z nimi kompromis.

  Efektem jest zadziwiająca struktura rządu.  Premierem pozostaje Mateusz Morawiecki i jest on teoretycznie szefem Kaczyńskiego.  W istocie jednak powstał drugi, prawdopodobnie silniejszy ośrodek władzy wokół Kaczyńskiego w roli "nadpremiera".  W mojej notce z 26.09 {TUTAJ} porównałam to do dwugłowego smoka i stwierdziłam, że:

  "Uważam, że jeśli nawet Kaczyński odniósł pewien sukces taktyczny i zdołał przytłumić nieco ambicje swych koalicjantów - to poniósł strategiczną klęskę.  Po pierwsze niewydarzona [a przegłosowana przez Sejm] ustawa o zwierzętach nastawiła przeciw PiS elektorat wiejski i wywołała zamęt w żelaznym elektoracie PiS.  Sam Kaczyński zaprezentował się jako więzień swych obsesji, a jego autorytet ucierpiał.
  Po drugie - Kaczyński mocno popierał Mateusza Morawieckiego.  Jeśli wejdzie teraz do rządu jako wicepremier nadzorujący ministerstwa "siłowe" to zada bolesny cios premierowi.  Pokaże, iż jego zdaniem Morawiecki nie radził sobie z rządzeniem i potrzebuje nadzorcy.  W efekcie powstanie rząd przypominający dwugłowego smoka.  Trudno tu mówić o stabilności.  Konflikty będą nieuniknione.".

  Ich źródła wcale przecież nie zniknęły.  Obaj "buntownicy" nie ponieśli kary. Gowin jest nadal wicepremierem i ministrem, a Ziobro - ministrem sprawiedliwości.  Koszty całego zamieszania poniósł jeden z najlepszych ministrów, czyli Ardanowski oraz Jadwiga Emilewicz.[wskutek konfliktu z Gowinem].  Wszystko to wygląda na tymczasowy rozejm.  Swoim nieopatrznym postępowaniem Kaczyński sprowadził sobie na głowę jeszcze jeden problem: co zrobić z 15 zawieszonym posłami PiS?  Wyrzucić z partii ich nie można - Konfederacja już złożyła im oferty, a bez 15 posłów Zjednoczona Prawica traci większość w parlamencie.  Skończy się co najwyżej na niewielkich karach finansowych za złamanie dyscypliny klubowej.  

  Jako wielki sukces przedstawiane jest zmniejszenie liczby resortów z 20 do 14.  Gdy jednak spojrzymy na polskie rządy w dłuższej perspektywie czasowej, to zauważymy, że stale zachodzi tam proces dzielenia i konsolidacji resortów.  Tak w kółko.  Nie wpływa to specjalnie na efektywność rządzenia.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

01-10-2020 [15:43] - NASZ_HENRY | Link:

Po co Kaczyński robi te szopki? Ja tego nie mogę zrozumieć. Zamiast rządzić (zmieniać sądownictwo, układ medialny, samorządy,  szkolnictwo, ..., to On ciągle drybluje ☺
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

01-10-2020 [20:55] - Marek1taki | Link:

Wolno dryblować. Gola wolno strzelić do własnej bramki.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

03-10-2020 [01:15] - hr.Levak-Levatzky | Link:

@Autorka
Świetny,mądry, prawidłowo przewidujący tekst - brawo! Można by jeszcze dodać,że od teraz nareszcie Główny Manipulator, Naczelny Ubek III.RP czyli Prezes di tutti Prezesi będzie odpowiadał za znacząco mocny obszar polityki. państwa,bo  do tej pory kompletnie za nic nie odpowiadał,a tylko dyrygował. Odpowiadać już może, a nawet powinien przed niezależnymi sądami powszechnymi oraz Trybunałem Stanu.