Koniec przepychanek w Zjednoczonej Prawicy?

Dziś [26.09.2020] podpisano umowę koalicyjną Zjednoczonej Prawicy  {TUTAJ}.  Czytamy:

  "Liderzy Zjednoczonej Prawicy: prezes PiS Jarosław Kaczyński, Porozumienia - Jarosław Gowin i Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro podpisali nową umowę koalicyjną. W jej zapisach znalazły się m.in. rekonstrukcja rządu, deklaracja wspólnego startu w kolejnych wyborach oraz wspólnych uzgodnień projektów legislacyjnych. (...)
  - Umowa zawiera deklarację realizacji koalicyjnego programu, z którym Zjednoczona Prawica szła do wyborów. Zawiera też ustalenia dotyczące działań na przyszłość, m.in. zapowiadanej przez nas jesiennej ofensywy programowej - poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.
Według wcześniejszych zapowiedzi polityków PiS wspomniana ofensywa programowa zakłada m.in. dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwości, a także reformę mediów.
W umowie znalazła się kwestia wspólnych konsultacji pomysłów legislacyjnych. - Nad realizacją oraz konsultacjami propozycji legislacyjnych ma czuwać Rada Koalicji, czyli ciało składające się z kierownictwa PiS oraz 2-3 przedstawicieli każdej z mniejszych partii koalicyjnych - powiedziała rzeczniczka. W umowie zawarto też - przekazała Czerwińska - deklarację ścisłej współpracy w ramach klubu parlamentarnego. (...)
  Ponadto w umowie znalazły się zapisy dotyczące zbliżającej się rekonstrukcji rządu. - "W związku z planowaną rekonstrukcją rządu strony porozumienia zobowiązują się do proporcjonalnego zredukowania rekomendowanych sekretarzy i podsekretarzy stanu" - zacytowała treść umowy rzeczniczka PiS. Oznacza to - jak wyjaśniła - zgodę na rekonstrukcję rządu oraz na redukcję stanowisk wiceministrów.
Według nieoficjalnych informacji PAP, w toku negocjacji wewnątrz Zjednoczonej Prawicy uzgodniono, że liczba ministerstw, obecnie jest ich 20, ma zostać zmniejszona do 14; część resortów ma być połączona. Ponadto przedstawiciele Porozumienia i Solidarnej Polski mają dostać po jednej tece ministerialnej. Obecnie każda z tych partii kieruje dwoma resortami. Dodatkowo mniejsi koalicjanci PiS mają mieć zagwarantowane po jednym stanowisku ministerialnym w KPRM. Ponadto zarówno Solidarna Polska, jak i Porozumienie mają mieć po trzech wiceministrów.
W umowie koalicyjnej znalazła się też deklaracja wspólnego startu PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia w najbliższych wyborach samorządowych, parlamentarnych, europejskich i prezydenckich.".

  Różni politycy PiS [m.in. Terlecki i Macierewicz] twierdzą też, że Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu i zostać szefem komitetu nadzorującego pracę Ministerstwa Sprawiedliwości, MON oraz MSWiA.  Jak można to ocenić?

  Dobrze się stało, że w ogóle doszło do jakiegoś porozumienia, kończącego dyskusje o przedterminowych wyborach, czy też rządzie mniejszościowym.  Przypomnę, iż całe zamieszanie wywołał sam Kaczyński forsując na sile ustawy o zwierzętach i "bezkarności plus" na posiedzeniu Sejmu w dniach 16 i 17 września b.r.  Moim zdaniem była to nieudana próba "przeczołgania" koalicjantów PiS.  Pisałam o tym {TUTAJ}.  Uważam, że jeśli nawet Kaczyński odniósł pewien sukces taktyczny i zdołał przytłumić nieco ambicje swych koalicjantów - to poniósł strategiczną klęskę.  Po pierwsze niewydarzona [a przegłosowana przez Sejm] ustawa o zwierzętach nastawiła przeciw PiS elektorat wiejski i wywołała zamęt w żelaznym elektoracie PiS.  Sam Kaczyński zaprezentował się jako więzień swych obsesji, a jego autorytet ucierpiał.

  Po drugie - Kaczyński mocno popierał Mateusza Morawieckiego.  Jeśli wejdzie teraz do rządu jako wicepremier nadzorujący ministerstwa "siłowe" to zada bolesny cios premierowi.  Pokaże, iż jego zdaniem Morawiecki nie radził sobie z rządzeniem i potrzebuje nadzorcy.  W efekcie powstanie rząd przypominający dwugłowego smoka.  Trudno tu mówić o stabilności.  Konflikty będą nieuniknione.  W przyszłym tygodniu będą się toczyć prace nad rekonstrukcją rządu.  Warto poważnie zastanowić się nad jego kształtem.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-09-2020 [21:06] - Marek1taki | Link:

Mateusz Morawiecki nie jest chyba stroną umowy ani jej przedmiotem? Może odejść.
Na wartości prawicowe to się chyba nie umawiali, więc gniot zwany ustawą futerkową "udoskonalą" i przepchną.

Obrazek użytkownika Jabe

26-09-2020 [22:30] - Jabe | Link:

To sukces Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ konsultacje z koalicjantami sprawią, że będzie miał okazję do refleksji.

Obrazek użytkownika Pani Anna

26-09-2020 [23:19] - Pani Anna | Link:

Komunikat do starych i wiernych członków PIS " jesteście za głupi, za ciemni, za mało europejscy, nie umicie się zachować na salonach dlatego Morawiecki choć jest tylko kilka lat w partii będzie moim nastepcą, więc mordy w kubeł!". 

Obrazek użytkownika angela

27-09-2020 [20:21] - angela | Link:

Zbigniew Ziobro woli pracować,  niż tkwić w wiecznej opozycji wespół z Konfederacją.
Dlatego,  pomimo pewnych animozji pomiędzy ministrami,  to dla dobra Polski po prostu się dogadali. 
Umiejętność porozumienia, cechuje ludzi odpowiedzialnych i dojrzałych, którzy stawiają dobro Polski,  jako najważniejsze zadanie, które powinno cechować każdego polityka. 
Bo nic nie robic, miec tam perę procent,  i siedzieć w sejmie latami,  pewnie najwygodniej,  bo za nic się nie odpowiada, ale przecież nie o to chodzi. 

Obrazek użytkownika Jabe

27-09-2020 [20:42] - Jabe | Link:

Jak Pani sobie wyobraża porozumienie dla dobra Polski między partią Jarosława Kaczyńskiego a Konfederacją? Nie sądzę, żeby w zamian za stanowiska poparli lewackie fanaberie w rodzaju ustawy futerkowej, czy sankcjonowanie bezprawia pod pretekstem pandemii. Sądzę, że inaczej dobro Polski rozumieją.