Skąd się bierze elita?

 
Tak samo, jak mleka nie bierze się z lodówki, a pieniędzy ze ściany, tak samo elit nie można wziąć z poszczególnych partii politycznych czy nawet z uniwersytetów. Wyłania je kultura, poczucie odpowiedzialności za kraj i zdrowy rozsądek. Krótko mówiąc, elity wyłaniają: historia, przekaz pokoleniowy (edukacja) i aktualne potrzeby polityczne narodu oraz państwa. W przypadku Polski, albo wyłoni je 1000-letni naród i 1000-letnia szeroko pojęta kultura, albo nie wyłoni ich nikt. Jeżeli społeczeństwo nie podejmie wysiłku odtworzenia swoich elit, zrobi to za nas ktoś inny – oczywiście we własnym interesie. I ta zależność, jak życie, ma charakter warunkowy i matematyczny. Każde elity wyznaczone są bowiem do najbardziej odpowiedzialnych zadań, rozwijają kulturę, są odpowiedzialne za politykę i bezpieczeństwo intelektualne i fizyczne obywateli, których reprezentują. W przypadku Polski, zdrada lub sprzeniewierzenie się jednej z tych zasad powinno skutkować utratą przywilejów, a nawet ostracyzmem. Reprezentacja tego typu posiada bowiem najwyższą klauzulę odpowiedzialności i nie jest zabawą w piaskownicy. Owszem, elity można wymordować w ciągu jednego pokolenia, ale odbudować nie sposób ich nawet na przestrzeni kilku. W normalnym państwie elity kształcą elity. Jeszcze po II wojnie, dopóki żyli ludzie wychowani i wykształceni w niepodległej II RP, mówiło się o nich – inteligencja. Większość z nich znakomicie rozumiała swoje powinności.
 
W każdym logicznym rozumowaniu rolę porządkującą wyznacza czas i punkt odniesienia. Punktem odniesienia dla polskiego społeczeństwa, a zwłaszcza polskich elit nie jest powojenny okres, lecz są 1000-letnie dzieje naszej kultury i powszechnej myśli kulturowej i politycznej. To sposoby walki o dobro wspólne i dziejowe doświadczenia zadecydowały o naszej specyfice kulturowej, o naszym sposobie myślenia i reagowania. To one ukształtowały ten czynnik emocjonalnej łączności, który decyduje o poczuciu przynależności, odpowiedzialności i przewodnictwa. Dla jasności… nie jest to polski wynalazek, bo tak samo dzieje się we Francji, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Rosji. Tamte elity zachowały ciągłość przekazu i ciągłość myśli i co najważniejsze, nie straciły swojego kodu kulturowego, który jest stały, ale podlega ciągłym retuszom dostosowawczym. Elity z tamtych krajów nie muszą dublować ścieżek, po których szli ich przodkowie i powtarzać tych samych argumentów – bardziej przekonując siebie, niż obcych.
 
Punkt odniesienia decyduje również o poziomie analizy, poziomie ogólnego wykształcenia i o odpowiednim wychowaniu społecznym. Ten sam punkt odniesienia i tysiącletnia perspektywa porównawcza pozwalają ocenić poziom i kategorię intelektualną polskiej myśli, jej historyczną i społeczną przenikliwość i adekwatność. Nie trzeba dodawać, że tylko taka perspektywa jest w stanie wyłonić właściwe kierunki nauczania i kryteria oceny samych elit - w przeszłości i dla przyszłości. Tylko taka perspektywa jest w stanie sprecyzować czego chcemy, czego nie chcemy i czego potrzebujemy. Tylko taka perspektywa eliminuje w dużym stopniu społeczną dezorientację, a czasami nawet głupotę i w sposób racjonalny, wyrównuje poziom świadomości politycznej, bez której nie zbudujemy ani rozsądnego narodu, ani dobrego państwa.
 
W tym miejscu warto odwołać się do faktów historycznych, na przykład do ostatniego Jagiellona, Zygmunta Augusta, który jednolite kulturowo Królestwo Polskie musiał przekształcić w Rzeczpospolita Obojga Narodów – z cała jej złożonością kulturowa, administracyjna i polityczną. Polska w tym czasie wchodziła nie w małe uwarunkowania kulturowe, lecz wielkie – cywilizacyjne, a więc łacińsko-bizantyńskie. Król korzystał z wzorców starożytnych i własnych. Mógł to zrobić, bo posiadał nie tylko wszechstronnie wykształconą kadrę uniwersytecką, ale również niezależnie myślące umysły. Umysły zdolne do wielkich czynów i globalnego projektowania. Pracowało nad tym kilka pokoleń ostatnich Piastów i cała dynastia jagiellońska.
 
Po II wojnie wróciliśmy na terytorium, które prof. Zygmunt Wojciechowski określił, jako „macierzyste” i nie tylko wstydzimy się tego terminu, ale również nie chcemy przyjąć do wiadomości, że jeżeli tzw. III RP nie będzie nowoczesną kontynuacją II RP, będzie po prostu PRL-em, do którego już nikt nie chce się przyznać. Dziwimy się, że Polacy coraz bardziej stają się bezpaństwowcami, że coraz mniej identyfikują się z państwem i kulturą które mają, a coraz głębiej wzdychają do UE, która wciąż jest efemerydą. Niby rozumiemy, że dziś na uwarunkowania niemiecko-rosyjskie nałożyły się na kolejne – szersze uwarunkowania amerykańsko-chińskie i że te uwarunkowania nakładają na nas obowiązek dokonania syntezy piastowsko-jagiellońskiej, ale mimo to jakoś nie możemy znaleźć w sobie ani wystarczającej energii, ani odwagi i zrozumienia do podjęcia obrony własnej. Nadal śmiejemy się z przodków, że stosowali politykę: jakoś to będzie, zupełnie nie dostrzegając że sami czekamy na Boskie zmiłowanie. I prawie nikomu nie przychodzi do głowy, że ta „dupowatość” wynika z braku tradycyjnych elit i skutków wspólnego pogrzebania II RP, że zbudowaliśmy państwo na fundamentach „Solidarności”, która już nie istnieje. Tak, to bardzo przykre, bardzo, ale już tylko kombatanci mają z niej korzyść, i to nie wszyscy. Druga RP czerpał siłę z historii i zwycięstwa w 1920 r., a z czego ma czerpać siłę III RP?
 
Zależność uwarunkowań, jak w przyrodzie, są proste i jednoznaczne: jeżeli zdążymy odbudować bazę swojej prawdy i po polsku myślące elity, będziemy mieli dobre państwo, jeżeli natomiast połowa społeczeństwa poddana antypisowskiej i „goebbelsowskiej” propagandzie nie jest w stanie zauważyć, że obecny rząd współpracuje z nim dzieląc się pieniędzmi i podejmuje budowę dwóch epokowych przedsięwzięć (przekop Mierzei i CPK), to sytuacja jest poważna. Nic bowiem nie da się zrobić ze społeczeństwem, które nie ma poczucia obowiązku i poczucia państwa. Ale też nic nie da się zrobić ze społeczeństwem, któremu nie powiedziano w jakim kierunku idziemy, co mamy robić i dokąd zmierzamy. Młodzi, jak to młodz,i wielu z nich mając tylko postpeerelowskie doświadczenie, nie zdaje sobie sprawy w jak tragicznym położeniu się znaleźli.
 
Na pocieszenie - pokolenie młodego Mickiewicza, ale też pokolenie młodego Piłsudskiego i Dmowskiego było w równie fatalnym położeniu i równie kiepskich uwarunkowaniach i dało sobie radę - zaczynając od podstaw, a więc od kółek samokształceniowych. Oni mieli swoich bohaterów, mieli z kim się identyfikować, mieli tradycyjne elity i zdrowe wzorce. Współczesna młodzież tych elit jest pozbawiona, pozbawieni są też wzorców, które zniszczył PRL. Pokolenie Mickiewicza i Piłsudskiego nie chciało uciekać z kraju, ba, nie przyszło im to nawet do głowy. I na tym m.in. polega różnica tych i tamtych pokoleń. Ale niezależnie od tego, najważniejsze jest to z jakim nastawieniem opuszcza się ojczyznę.
 
Wracając do meritum, elity są wybrańcami prawdy i godności – i w takim duchu muszą się kształcić i kształtować. Fałszywa treść nauczania zniechęca, tworzy nieuków, kombinatorów i ludzi, którym nie można ufać.
 
To tyle smutnych refleksji powyborczych. Najgorsze jest jednak to, że stopień zacietrzewienia odsłania nam twarz i d… i zaciemnia dziejową prawdę, że nadal żyjemy na beczce prochu, którą sami możemy podpalić i w ten sposób „ogień boży” przywróci nam rozum. I sprawdzi się to fatalne przysłowie, że Polak mądry po szkodzie. I niech się nikomu nie wydaje, że propozycja oddania dwóch województw: lubelskiego i podkarpackiego Ukrainie jest dziełem jakiegoś autystycznego chłopca. To kolejny sondaż naszej głupoty i nieuświadomionej bezdomności.
 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

18-07-2020 [17:07] - Jabe | Link:

jeżeli zdążymy odbudować bazę swojej prawdy i po polsku myślące elity, będziemy mieli dobre państwo, jeżeli natomiast połowa społeczeństwa poddana antypisowskiej i „goebbelsowskiej” propagandzie nie jest w stanie zauważyć, że obecny rząd współpracuje z nim dzieląc się pieniędzmi i podejmuje budowę dwóch epokowych przedsięwzięć (przekop Mierzei i CPK), to sytuacja jest poważna.

Po wzniosłych słowach walnął Pan takie coś. Oto okazuje się, że po polsku myślące elity odbudowane mają być na „bazie naszej prawdy”. Triumfowi tej prawdy przeszkadza „goebelsowska” antypisowska propaganda. Ta propaganda sprawia, że nie jest doceniane elitotwórcze dzielenie się przez władzę pieniędzmi podatnika, a nawet epokowe przedsięwzięcia na miarę naszych możliwości.

Obrazek użytkownika tricolour

18-07-2020 [18:18] - tricolour | Link:

@Autor

Szanowny Panie,

W każdym sensownym kraju, na jego czele stoi osoba jawna. Czy to starodawny król, czy to osoba pokroju Stalina, Pol Pota, Merkel, Macrona, czy innego Putina. Nie chowają się za plecami, nie udają strusia przed wyborami - zwyczajnie dają przykład.

Panie Surmacz - Pan rozumie pojęcie "dawać przykład"? Być wzorem dla innych?

Jesli Pan rozumie, to proszę nie obrażać mojej inteligencji pomysłem, że będę elitą, gdy docenię jakiś rów w poprzek, czy lotnisko na miarę biura konstrukcyjnego mieszczącego się na jednym piętrze.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-07-2020 [18:50] - rolnik z mazur | Link:

Miałem sie zmknąć i nie komentować ani nie pisać ale po przeczytaniu kolegi  ( czytam tylko kilku blogerów ) musże mimo wszystko powiedzieć cos na temat elit. Kolega reprezentuje mity polskiego inteligenta. Elity faktycznie nie biorą sie jak mleko z lodówki. Elity biorą sie dlatego, że po prostu pewna grupa ludzi uważa, że to państwo jest gwarantem ich sukcesu intelektualnego i  materialnego. Po prostu warto to państwo wspierać - i nic więcej.  Tu chodzi o interes a nie o sentymenty.    Zapomnijmy o ideologiach jakims romantyzmie i duszu szczipiatelnuju ( ruski troll ). Polska nie jest krajem suwerennym i dlatego nie jest w stanie wykształcic elit. Elity in spe sp.... z tego kraju, bo ich nikt nie dopuści do tego by sie w elity przekształciły. Mamy pseudo elity i na dodatek skundlone i podmienione. Znam wielu ludzi, którzy mogliby być polskimi elitami ale oni już dawno wyp.. z " tenkraju ". II RP nie była żadną kuźnią elit. To głos w dyskusji.Pzdr

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

18-07-2020 [22:18] - Ryszard Surmacz | Link:

@ rolnik z mazur
Widzi Pan, problem jest w tym, że w ostatnich 70 latach wypłukano z naszej świadomości bardzo wiele fundamentalnych znaczeń, które konstytuuja nasza wspólnotę i uniemozliwiaja wzajemne rozumienie. Do jednego z nich należa elity. Pan pisze o "elitach" sezonowych, ja pisałem o elitach bezprzymiotnikowych - takich, jakie maja Niemcy, Francuzi, Anglicy itd.  A to diametralna różnica i z tej różnicy wypływaj szanse... My tych szans nie mamy, bo jak Pan pisze, bo nie mamy niepodległości. Natomiast posiadanie elit to nie jest kwestia statusu państwa (niepodległości czy podległości), to kwestia poczucia niepodległości osobistej. W czasie zaborów mieliśmy elity bezprzymiotnikowe, ktore zachowały ciagłość myśli i kodu. Te same elity potrafiły zbudować niepodległe państwo i zdały z tego swój egzamin. W II wojnie i po jej zakończeniu wymordowano je i zastapiono je czymś, co Pawełczyńska nazwała lumpenelitami. Potem to się zmieniło, ale grzech pierworodny pozostał.
Problem elit, to przede wszystkim problem wyobraźni, wiedzy historycznej i socjologicznej.  To tyle, o reszcie już pisałem podczas naszych poprzednich rozmów. I naprawdę już nie mam ochoty na na kolejne bleblanie. 

Obrazek użytkownika Valdi

19-07-2020 [20:08] - Valdi | Link:

Jak to czasami trzeba ludziom tłumaczyć podstawowe sprawy ....

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

18-07-2020 [19:34] - wielkopolskizdzichu | Link:

"przekop Mierzei i CPK"
To powiedzmy sobie otwarcie. 
Ekipa która wyliczyła koszt przekopu na niecały miliard i wydumała sobie iż sfinansowany będzie po części ten pomysł złożami bursztynu, na elitę się nie nadaje.
Na elitę nie nadają się też osobnicy, którzy powielają niemiecki pomysł na wsparcie prywatnych biznesów pod nosem UE, bo to legło u podstaw budowy lotniska pod Magdeburgiem.
Przy czym pieniądze niemieckiego podatnika trafiły do niemieckich biznesmenów, a pieniądze polskiego podatnika trafią przy okazji budowy CPK po części do tej samej niemieckiej kieszeni.a to dlatego że Polska nie jest producentem urządzeń i akcesoriów niezbędnych w infrastrukturze lotniskowej, a Niemcy między innymi są. Jeszcze są USA ale niestety ich produkty są cholernie drogie i wcale nie lepsze.

Niemcy odetchnęły z ulgą, gdy dowiedziały się iż PiS nie lubi pasa zachodniego i nie bedzie  tam inwestować w rozwój między innymi lotnisk.
Biznes niemiecki bardzo szanuje i lubi PiS, chociaż tego oficjalnie nie okazuje.

Krótko pisząc, nie uważam że ludzie związani z PO są jakąś elitą lub że z nich elita powstanie, natomiast uważam że ludzie związani z PiS to skończone głąby, z wyjątkiem tych którzy głosowali z powodów czysto finansowych.
 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

18-07-2020 [22:21] - Ryszard Surmacz | Link:

@ wielkopolskizdzichu
O dziwo, w wielu przypadkach przyznaję Panu rację. Natomiast ja pisałem o czymś zupełnie innym.

Obrazek użytkownika angela

20-07-2020 [08:32] - angela | Link:

Elity POniemieckie. Po co lotnisko w Polsce, jak jest w Berlinie.  Niemcy też nie inwestują na 'ścianie wschodniej " a okolice Wrocławia przewaznie.

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-07-2020 [21:52] - Pani Anna | Link:

A ja też wiem, skąd się bierze elita. Z TVP kurskiego, od 5lat mamy wysyp nowych talentów artystycznych, dziennikarskich, dr.Ogórek... Ktoś kto ośmieli się twierdzić, że to mało jak na 5lat to na pewno ruski troll albo niemiecka agentura.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

18-07-2020 [23:04] - Imć Waszeć | Link:

Witam po przerwie.
Przede wszystkim przyszła elita nie powinna brać się z partyjniactwa, a już w żadnym wypadku ze stronnictw obcych państw. To warunek podstawowy, żeby elita przemawiała własnym głosem, a nie głosem ambasadorów jak w XVIII wieku. Dzisiejsze pookrągłostołowe "elity" są więc raczej jurgieltnikami obcych stronnictw, co wychodzi za każdym razem, gdy tylko ma okazję otworzyć swój żółty dziób. Stąd wciąż słyszymy, że bez Unii nie ma życia, albo że USA albo śmierć. Są to kompletni geopolityczni impostorzy, co słychać, widać i czuć.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

19-07-2020 [13:02] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Imć Waszeć
Pełna zgoda. Po kampanii wyborczej pozostał głęboki niesmak. Jesteśmy kompletnie bezbronni.

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-07-2020 [23:19] - Marek1taki | Link:

Niewielkie mam oczekiwania od elit, a i to za wysokie w wypadku osób sprawujących urzędy centralne, których znamy z mediów dzięki temu, że tych oczekiwań nie spełniają.
To nie przypadek. Ideologiczna cenzura działa skrupulatnie. Nawet status miski jest objęty rygorem politycznej poprawności i to wstecznie. http://www.bibula.com/?p=115461
Nie muszę się zastanawiać czy media głównego obiegu grzały ten temat jako kuriozum. Tam przecież elit nie ma, jest tylko nomenklatura z lewicowego klucza.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

19-07-2020 [13:06] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Marek1taki
To nie cenzura, to stan umysłu. Jak nie otworzymy szeroko bram do II RP, udusimy się we własnym postpeerelowskim sosie. Tylko tam jest świeże powietrze. Wiem, że to Panu się nie podoba, ale tak jest.

Obrazek użytkownika Jabe

19-07-2020 [13:25] - Jabe | Link:

Za II RP była cenzura, i zamordyzm (kult marszałka chociażby). Jednak dla Pana to świeże powietrze. Nie przypadkiem Pańskiemu uwielbieniu II RP nie towarzyszy odwołanie się do tego, co faktycznie było. Notorycznie międli Pan jedynie swoje mgliste wyobrażenia.

Obrazek użytkownika Pani Anna

19-07-2020 [14:42] - Pani Anna | Link:

Co to znaczy cenzura i zamordyzm II RP przekonał się dobitnie na własnej skórze Dołęga-Mostowicz, pobity niemal na śmierć za krytykę Marszałka... Jak wieść gminna niesie to nie kto inny, tylko Marszałek był pierwowzorem Nikodema Dyzmy. Wiele mówi również historia Korfantego, czy Witosa. Nie da się niczego wartościowego zbudować na mitach i legendach, na zakłamywaniu prawdy. 

Obrazek użytkownika Valdi

19-07-2020 [20:13] - Valdi | Link:

Droga pani Anno !
To było prawie 100 lat temu. Za pyskowanie wówczas brało się w mordę albo strzelało się ... To zmuszało ludzi do trzymania pionu - nie to co teraz.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

19-07-2020 [16:33] - Imć Waszeć | Link:

@Marek1taki:
No to teraz Pan już wie, o co mi chodzi z tym oddzieleniem się enklawami od zakusów rozmaitych integratorów i globalistów ;)
To jedyna metoda, żeby przerwać marsz ich rewolucji w przedsionku. Oczywiście ton tej rewolucji albo wszystkich rodzajów rewolucji nadają żydzi z Rosji (włącznie z emigrantami od ponad stu lat). Proszę przestudiować dwa teksty:

1) Leszek Żebrowski: ŻYDOKOMUNA - mit, czy rzeczywistość? https://www.youtube.com/watch?...
Np. fragment o Bermanie to jest normalny opis wzorca marszu przez instytucje.
2) Kto stoi za Google i Youtube? Ujawniamy prawdziwe fakty! || Tomasz Sommer NCzasTV: https://www.youtube.com/watch?...
Warto zwrócić uwagę, że w "biznesie" amerykańskim trwa ta sama sztama, co w wykonywaniu "pracy" przez żydokomunę w Polsce przed wojną. Ta sama sztama i ten sam rodzaj apartheidu.

PS: Nie dajmy sobie wmówić, że mówienie o tym jest jakąś przestępczą ideologią. Szabesgoje polskie będą tego chwytu próbować, bo takie mają wytyczne z góry. Dyskusja trwa nie od dziś, nie tylko u nas i nawet na forum naukowym:
Jews, Money & The Media: https://www.youtube.com/watch?...

PS2: Dziennik "Algemeiner" (USA) - "‘Go Home!’: US Ambassador to Warsaw Draws Antisemitic Fury From Polish Far Right": https://www.algemeiner.com/202...
Wyjaśnienie tego wpierania dziecka w brzuch: "Prawdziwe fakty o Mosbacher 2. Ujawniamy, kim napradę jest Georgette || NCzasTV" (około połowy filmu): https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Marek1taki

19-07-2020 [18:53] - Marek1taki | Link:

@Imć Waszeć. Leszek Żebrowski jak zwykle mówi normalnym językiem a nie nowomową i posługuje się zakresem pojęciowym i logiką cywilizacji białego człowieka. Słuchając nie trzeba symultanicznie dokonywać przekładu. To może właśnie jest cecha elity polskiej. Spotykamy się z tym, szkoda, że rzadko.
Redaktor Sommer jak zwykle w formie: "Pani Mosbacher ma wielkie przywiązanie do mienia bezspadkowego." Czyż można celniej? Można: ma też biegłość w pozyskiwaniu. Przecież pozyskuje drogą rozwodów.
Nie bądźmy antygojami per analogiam z antysemityzmem. Oddajmy komunie nieżydowskiego pochodzenia co jej się przynależy. Właśnie wczoraj oglądałem film "Czwarta władza". O tym jak zdobywano ją. Zbiegiem okoliczności akurat przed debiutem giełdowym podupadającej Waschington Post dochodzi do ujawnienia tajnych dokumentów wywiadu wojskowego z czasów wojny wietnamskiej przez New York Times, a jest rok 1971. Te dwa pisma rzekomo konkurujące ze sobą ostro mimo wspólnego wydawania międzynarodowej wersji NY Herald Tribune mają ostatecznie wspólnego informatora. W trakcie dramatycznych decyzji o przeciwstawieniu się władzy poznajemy powiązania bohaterów z partią zwaną demokratyczną, bo żydokomunistyczną przecież zdelegalizowano, a straszny McCarthy robił za inkwizycję. Nie dziwi więc, że kowal zawinił cygana powiesili, tzn. Nixona (niepozbawionego wkładu w postępy postępu) propaganda wiesza za egzekwowanie obowiązku utrzymania tajemnicy państwowej. Film kończy się przypomnieniem o aferze Water Gates, którą ujawnili dziennikarze niezależni.... oczywiście Washington Post. Dostali za to Pulitzera Trudno żeby było inaczej. Nawiasem mówiąc Pulitzer pisał w XIX wieku dla Washington Post Razem z Teodorem Roseveltem - prezydentem USA 1901-1909, twórcą potęgi morskiej USA, twórcą Uczciwego Ładu (Square Deal), dalekim kuzynem Franklina Delano.
Lindona Johnsona (rzekomo nic nie wiedział) nawet chyba nie wymieniono w tym filmie mimo pełnienia obowiązków prezydenta i prowadzenia wojny w Wietnamie opisanej w raporcie, i pisania raportu przez Roberta Mac Namarę - sekretarza obrony od czasów Kenedyego do Johnsona. Mac Namara został potraktowany elastycznie zgodnie ze swoją doktryną "elastycznego reagowania". W tym czasie był już zresztą prezesem Banku Światowego (1968-1981) - w końcu zaczynał jako księgowy.
Wspominam o tym bo mówimy tu o elitach i o tym, że świat jest mały a Washington Post ujawniając Pentagon Papers za NYTimes poszerzył zakres wolności słowa w zakresie kontroli rządu przez koncesjonowaną prasę.
O Pentagon Papers pisano na Niezależni.pl
https://niepoprawni.pl/blog/fa...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

19-07-2020 [23:09] - Imć Waszeć | Link:

Ciekawe. Przypomniało mi to dziwnie zapomnianą aferę Panama Papers sprzed kilku lat. Tutaj uzupełnienie tego amerykańskiego filmu z linku (chodzi o tych wspomnianych miliarderów filantropów): "Paradise Papers Show Where Major Jewish Political Donors Stash Their Cash": https://forward.com/fast-forwa...
To właśnie po tej mega wpadce Soros w jednym ze swoich przedwyborczych wystąpień wieszczył rychłą rewolucję w USA, przypomnę. A skoro już jesteśmy przy temacie "faszystów" indukowanych przez sam kontakt z innymi uznanymi "faszystami", to warto przeczytać to: "Panama Papers: Hundreds of Israeli Companies, Shareholders Listed in Leaked Documents Detailing Offshore Holdings": https://www.haaretz.com/world-...
Być może już wkrótce, idąc po tym śladzie, dowiemy się dlaczego była "arabska wiosna" ;) - https://jewishjournal.com/news...

PS: Polacy im śmierdzą skrajną prawicowością i nacjonalizmem, ale już rasowi naziści z Niemiec nie. O tempora, o mores! ;)

Obrazek użytkownika Marek1taki

20-07-2020 [08:10] - Marek1taki | Link:

Panama - kanał łączący oba wybrzeża Ameryki też z czasów Teodora Roosevelta. Inwestycja pracuje w wielu dziedzinach: raj podatkowy, bankowość, tania bandera.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

20-07-2020 [11:21] - Imć Waszeć | Link:

Widocznie elyty całego świata zawsze docierały do szmalu jakimiś kanałami i tak im zostało. Kanały ściekowe cywilizacji to jakby wielka finansjera, a korupcja to taka sedymentacja.

Obrazek użytkownika Marek1taki

20-07-2020 [18:41] - Marek1taki | Link:

Kawalarze ci kanalarze a biedni kolekcjonerzy zegarków muszą beknąć.
I słusznie: nie można było patrzeć na tak marne przekręty, że żal ściskał serca finansistów.

Obrazek użytkownika angela

19-07-2020 [07:39] - angela | Link:

Elity kształtują się pokoleniowo, i pokoleniami.  MIłość do ojczyzny i praca dla jej dobra, patriotyzm  są największym ich zadaniem. 
Nasi  najwięksi wrogowie, zaborcy, wiedzieli że żeby posiąść kraj trzeba uderzyć w głowę,  w elity, a wtedy nie będzie komu myslec i wszystko w kraju  się rozprzegnie. 
Dlatego mordowane sa elity polskie masowo przez Niemców, i Rosjan   II wojna światowa,  obozy koncentracyjne,masowe  wywozki za Ural, Katyń,  Smolensk.
Obecnie Polska stara sie odbudować elity, nauczyć Polaków patriotyzmu od nowa, bo wpływ zniewolenia komunistycznego po wojnie przez ponad 70 lat, był ogromny. 
Widac to podczas wyborów, kiedy ludzie o chwiejnych kręgosłupach patriotycznych dają się łatwo zmanipulować, lub nie zależy im, kto Polska rządzi.
Iluzoryczny interes swój, przedkładają nad dobro państwa, tylko ze jak obcy rządzą , to rządzą  w swoim interesie, a słabe państwo w który żyją,  szkodzi również im samym.
 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

19-07-2020 [13:12] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Angela
Ogólnie ma Pani rację, ale podczas wyborów jakoś nie wyłapałem racjonalnych patriotycznych akcentów. Dominował populizm pt. mamy mieć lepiej. Nikt nie zapytał co to znaczy, tylko każda partia podczepiała się pod rozwijanie tego tematu. A przed nami nie jakieś sukcesy, lecz zaciskanie pasa, z III wojna swiatowa w tle - rzecz w tym, że ten pas nie bedziemy zaciskać my sami, lecz będa go zaciskać nam inni. Marnujemy czas na przegrupowanie.

Obrazek użytkownika sake3

19-07-2020 [07:55] - sake3 | Link:

@Imć Waszeć...Przecież na naszych oczach tworzy się ,,nowa elita'' zwana ,,nowa solidarnością''.Co do jej jakości nie musimy dywagować ani spekulować.Nowe elity z hasłem *****PiS zajmą się kolejnym rozkradaniem Polski,likwidacją polskości i znienawidzonej przez nich polskiej flagi.Pani Dulkiewicz już nawet dała wyraźny sygnał,że czas to zrobić.Tym elitom wykształcenie na nic się nie przyda,ani nie jest potrzebne,przecież uciążliwym rządzeniem Polską zajmą się Niemcy i Bruksela.Tak też będzie mógł funkcjonować przedstawiciel elity elit Trzaskowski i nikomu nie będzie przeszkadzać jego dyletanctwo,nieróbstwo i zwykłe chamstwo.Można się spytać tych elitarnych już działaczy mających w pogardzie społeczeństwo,rolników i pracujących na nich ludzi co będą żarli i pili jak już wszystkich wytępią swoją pogardą,Nitrasem i bojówkami?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

19-07-2020 [14:55] - Imć Waszeć | Link:

To hasło jest trochę dłuższe: "my nie ruszamy waszych, wy nie ruszacie naszych, a wspólnie nie ruszamy smakoszy kamienic o pierwszorzędnych korzeniach". Warto spojrzeć za plecy tych różnych Dulkiewiczów, na tych za kotarą, bo to, że na czoło do twarzowania wysuwa się jakiegoś przygłupa albo cynika do wynajęcia, któremu trzeba pisać przemówienia, to wygląda mi na ogólną metodę.

Obrazek użytkownika tricolour

19-07-2020 [11:33] - tricolour | Link:

Tworzą się nowe elity. Facet na wyjeździe zdradza żonę, rozwodzi się, zostawia trójkę dzieci, bierze rozwód kościelny, potem partyjny ślub kościelny z nowszym modelem, bo stary, używany się znudził. 

Na nowym ślubie, nówka nieśmigana, sami partyjni notable jako goście i świadkowie.

Wykuwa się nowa elita... Bardzo Panu dziękuję za ten wątek.

Obrazek użytkownika Pani Anna

19-07-2020 [14:00] - Pani Anna | Link:

@Tricolour
pozostaje mieć nadzieję, że "młodzi" chociaż ze współżyciem powstrzymali się do ślubu kościelnego...
Żarty żartami, ale jak czuje się była żona pana Kurskiego i jego 3dzieci, które, jak się okazuje są "nieślubne"? Jan Paweł II, który przed laty udzielił błogosławieństwa rodzinie Kurskiego (zdjęcie dostępne w internecie, bo Kurski jak każdy koniukturalista natychmiast je opublikował) przewraca się w grobie...
Strach, jak to szybko postępuje, sa równi i "równiejsi" również wobec Boga jak widać. Kiedyś ksiądz o mało nie odmówił udzielenia mi ślubu, bo "karteczkę od spowiedzi" miałam sprzed 3tygodni, więc według niego zdążyłam już za dużo nagrzeszyć... A ci tutaj o "elitach"... Same "elity" były obecne na tym cyrku, Holecka, Terlecki, Adamczyk i niestety sam Kaczyński.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

19-07-2020 [15:46] - rolnik z mazur | Link:

Tak wykiwała się stal. Jeden Kurski w TVP drugi w Wyborczej. Taka mądrość etapu. Patrzta i uczta się a nie rozdziawiajta gęby w jakby to nazwać - w durnym zdziwieniu. Mamy durne społeczeństwo i jak to mówią na pochyłe drzewo każda koza sra. Pzdr

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

19-07-2020 [18:05] - Ryszard Surmacz | Link:

@ rolnik z mazur
Tu muszę stanać w obronie tego społeczeństwa, choć często sam je krytykuję... jeżeli jakaś grupa społeczna nie posiada swojego ośrodka wiedzy, prędzej czy później zgłupieje. Patrzac na nasza historię ostatnich powiedzmy 250 lat, to nie wyglada to tak źle, choć zapłaciliśmy cenę wielka. Czas obecny jednak się różni od wcześniejszego właśnie tym, że nie posiadamy elit, które byłyby zdolne przedłużyć czas naszego trwania i czekania na drugi taki rok 1918. Może inaczej, one gdzieś prawdopodobnie sa, ale pozbawieni praktyki władzy. 
Z Kurskimi jest jak z koniem, każdy widzi jakim jest.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

19-07-2020 [15:47] - rolnik z mazur | Link:

Tak wykiwała się stal. Jeden Kurski w TVP drugi w Wyborczej. Taka mądrość etapu. Patrzta i uczta się a nie rozdziawiajta gęby w jakby to nazwać - w durnym zdziwieniu. Mamy durne społeczeństwo i jak to mówią na pochyłe drzewo każda koza sra. Pzdr

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

19-07-2020 [17:45] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Pani Anna
Piszacych tu kilku blogerów, łacznie z Pania,  kompletnie nie rozumie czym sa elity. Elity, to mózg. Tak jak człowiek bez mózgu nie jest w stanie funkcjonować, tak samo każde społeczeństwo pozbawione elit staje się niewolnikami i zostaje podłaczone do obcego ośrodka sterowania. Przykładem jest powojenna Polska.

Tragizm polega na tym, że większość z nas tego problemu w ogóle nie dostrzega. Wychowali się jak ptaszki w klatce i myśla, że wolność ogranicza się do kilku przeskoków z patyczka na patyczek i czekania na żarcie. Od ostatnich 70 lat nie mieliśmy do czynienia z ludźmi wielkimi, prawdziwymi elitami. Wyjatkiem jest kilku hierarchów kościelnych, jak Hlond, Wyszyński, Wojtyła, Baraniak. Dlatego np.  tak trudno zrozumieć nam poświęcenie i bohaterstwo Pileckiego; dlatego nie rozumiemy wkładu Polskiego Państwa Podziemnego i sensu walki Żołnierzy powojennego podziemia. To kalectwo, które wyalienowuje z polskiej kultury i prowadzi do bezdomności kulturowej i na końcu do wyrżnięcia. Tak, tak, mimo istnienia praw człowieka, świat i poszczególne narody nadal balansuj na krawędzi życia i śmierci.
Elity zbędne sa tylko niewolnikom i ludziom pozbawionym rozsadku. To taka konstatacja.

Obrazek użytkownika Pani Anna

19-07-2020 [17:56] - Pani Anna | Link:

@RS
jasne, niczego nie rozumiemy, niczego nie wiemy, taka z nas banda prostaczków. Pan natomiast nawet nie usiłuje zrozumieć o czym ja i inni tak naprawde piszemy. Odwołuje się Pan do mitów i zakłamanej rzeczywistości IIRP. Ale ponieważ Pan funkcjonuje tu, w rzeczywistości NB ja mam prawo skomentować to, o czym Pan pisze, czy to się komu podoba, czy nie. Chociaż miedzy Bogiem a prawda, to spokojnie mógły Pan te swoje artykuły powielać na zasadzie "wklej kopiuj" i tylko zmieniać daty. Prosze najpierw skonstatować, że Polska jest wciąż kondominium i komu niby ma zależeć na tym wykuwaniu elit? Tłustym purpuratom, którzy już całkiem się zatracili i nie wiedza nawet komu służą? Kurskiemu? Kaczyńskiemu, który to wszystko firmuje? A może naszym sąsiadom? A jak już Pan to skonstatuje, to wtedy można szukać antidotum.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

19-07-2020 [23:43] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Pani Anna
No droga Pani, sprawa jest prosta, jak drut: albo wybieramy komunistyczne elity, które przyniesione do Polski zostały na sowieckich bagnetach, a które maja 40 lat (powiedzmy 70), albo uznajemy swoje, tradycyjne, które maja 1000 lat? Czy to jest jasne? Proszę, niech Pani się zdecyduje? 
Jeżeli uznajemy swoje, to jakaś konsekwencja obowiazuje. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

19-07-2020 [23:58] - Imć Waszeć | Link:

Trzaskowskich i przodków wielu innych polszewików (wcześniej też komunistów) nikt nie przywiózł na sowieckich tankach. Zacytuję "Jego pradziad Bronisław Trzaskowski był językoznawcą, nauczycielem i dyrektorem szkoły w Tarnowie, zakładał pierwsze żeńskie gimnazja w Polsce". To są właśnie tysiącletnie elity, ale kompletnie spsione. Stąd rozumiem doskonale te obiekcje.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

20-07-2020 [20:02] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Imć Waszeć
Oj, Waszmość... Każdy człowiek ma swój genotyp. I on warunkuje jego istnienie; genotyp go składa i określa szanse w życiu. Analogicznie, swój genotyp posiada też każda kultura, bez którego nie będzie istniał odpowiadajacy mu naród.

Mnie nie chodzi o patologię, bo ta zdarza się wszędzie, lecz o ten wzorzec, bez którego także nas Polaków nie będzie. Zatracamy materię odtwarzajaca; niszczeje to ziarno, które daje życie. I teraz jeżeli zdecydujemy się na powielanie wzorca komunistycznego, będziemy dalej mieli komunę i dalej będziemy głupieć, aż bez wyjatku staniemy się niewolnikami. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na swój kod, który został wypracowany przez 1000 lat naszego trwania, to możemy wrócić do tzw. normalności. Ten stan ogłupienia, który dziś przeżywamy, to skutek działania homo sovieticus, obecny elity go nadal firmuja.

Zachowania, które jeszcze dziś nas cechuja wypracowane zostały nie po II wojnie, lecz na przestrzeni wieków - liczac od  czasów piastowskich. I to dość łatwo da się udowodnić.

Ani genotypu, ani żadnego wzorca kulturowego nikt nie wypracuje się przez 100 lat - tylko naiwni moga w to uwierzyć. Charakter narodowy to kwestia wieków. Tak ma każdy naród: Niemcy, Francuzi, Włosi itd. I te narody bardzo dbaja o zachowanie swojego przekazu i swojej prawdy, my się z tego śmiejemy.

Natomiast jeżeli chodzi o patologie dawnej inteligencji. To zaczałem kiedyś zbierać materiały na ten temat. I powiem, że skala tego zjawiska jest zastraszajaca. Nie ma badań na ten temat. Ale to kolejna rzeź ze współdziałaniem. I co najgorsze, że nikt za nia nie odpowie. Gdyby proces odbywał się w sposób naturalny, można by powiedzieć, że takie życie. Jeżeli natomiast stoi za tym zbrodnia, to sprawiedliwość domaga się choćby świadomości tego faktu wśród współczesnych elit. Już dziś jesteśmy narodem znikad, bezpaństwowcami do wyrżnięcia. I nikt się o nas nie upomni - nawet sami o siebie. Sprzedajemy się nieświadomie za kilka srebrników.

Obrazek użytkownika Pani Anna

20-07-2020 [00:01] - Pani Anna | Link:

@RS
niestety zupełnie nie rozumiem o co Panu chodzi - tym razem to przyznaję. Na co niby mam się "zdecydować"? Głosowałam za PIS, tym razem niestety jako na "mniejsze zło", ale jednak. Nie mam już wielu złudzeń co do nich, ani że wyprowadzą nas na suwerenność, ani że wychowaja elity. Jedynie przedłużamy tę odrobinę normalności, która nam jeszcze pozostała, tylko tyle, albo aż tyle.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

20-07-2020 [13:06] - rolnik z mazur | Link:

@ Ryszard surmacz
powtarza pan mity polskiego intelygenta
 Mam wrażenie , ze to pan nie rozumie co to są prawdziwe elity. Trzeba spojrzeć w lustro i zabrać się za myślenie. Powtarzam to ciągle i do znudzenia - tylko po czynach a nie po dobrych checiach poznacie ich. To jest takie proste ze aż durne. Ani polskie państwo podziemne nie dzialalao w interesie Polski, byc może pomimo dobrych chęci, ani 2 rp nie byla po 26 roku kuźnią elit co pokazalo wpuszczenie jej pod niemiecki walec w 39 tym. Musimy się z tycj mitów wyzwolic, bo zadnych elit nie zbudujemy. Pzdr

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

20-07-2020 [13:23] - wielkopolskizdzichu | Link:

W Katyniu wymordowana tysiące polskich intelektualistów, czy można nazwać ich elitą?
Czy wzorcem elitarności w połączeniu z troską o kraj jest trwanie na pozycji, która jest moralnym zwycięstwem czyli nagrodą pocieszenia dla przegranych.
Prosżę popatrzeć na zachowanie Marka Rymkiewicza, jeszcze niedawno pupila okołomichnikowego towarzycha, który jednym zdaniem przekształcił się w pisowskiego apologetę i tym samym awansował do roli przewodnika duchowego dla  pisowskiego ludu.
Inny przykład to Arcybiskup Jędraszewski który jak opoka stał wraz z władzami Poznania, rektorami poznańskich uczelni i biznesmenami za Petzem i nagle stał się, gdy wyczuł gdzie frukta zimują, gorącem tępicielem, wszelkich obleśnych zachowań.
W Polsce bardzo łatwo stać się z dnia na dzień elitą.

Obrazek użytkownika Pani Anna

20-07-2020 [13:33] - Pani Anna | Link:

@Rolnik z Mazur
podsumowując i kończąc już ten temat - poważne państwo, które prowadzi poważną politykę potrzebuje do tego poważnych i utalentowanych ludzi, czyli można powiedzieć elit, jak zwał tak zwał. Państwo - kondominium nie prowadzi żadnej własnej polityki, a z pewnościa nie poważnej. Utrzymuje się w nim jedynie kilka zwalczajacych się nawzajem gangów i lokalnych kacyków, którzy pilnuja interesów mocodawców. Kondominium (kolonia) ma być źródłem niewolników i rynkiem zbytu dla własnych artykułów, najczęściej o wiele gorszej jakości niż tych produkowanych na własny rynek. Brzmi znajomo? Do tego nie potrzeba żadnych elit, wystarczy kilku dozorców.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

20-07-2020 [14:02] - rolnik z mazur | Link:

@ Pani Anna,
dokładnie. Lepiej nie można tego  ujac. Tak dlugo jak będziemy kondominium zadnych elit nie stworzymy. Pogoda piękna więc szkoda czasu na zbędne dyskusje. Pzdr
 
 
 

Obrazek użytkownika mmisiek

21-07-2020 [05:00] - mmisiek | Link:

Tak długo jak będziemy kondominium nie stworzymy elit, a bez elit nie wybijemy się na podmiotowość bo jej się nie dostaje od nikogo w prezencie. Tym sposobem robi się błędne koło.

Obrazek użytkownika angela

20-07-2020 [08:54] - angela | Link:

 Tzw Polacy,  próbują wdzystko zniszczyć co polskie,  naszych bohaterów Narodowych, każdy nasz sukces .
Juz Westerplatte chcieli utarzać w błocie, Marię Konopnicką, polskie obozy, nawet walki na  Monte Cassino" wygrali Francuzi,"  Polska rozpętała II wojne światowa,  ile jeszcze tego będzie?????
Narod bez korzeni, bez historii latwo zniszczyc.
Najpierw osmieszyc, zmanipulowac fakty, podciać korzenie, potem zniszczyć
Po co komu takie byle co.
To walka z polskościa  na wszystkich frontach, a szczególnie bija w Kościół, bo jest ostoją patriotyzmu.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

20-07-2020 [13:20] - rolnik z mazur | Link:

@ Angela
Nauka fałszywej historii jest matką złej polityki. To cytat. Ten kto nie zna własnej historii jest zmuszony powtarzać ciągle te same błędy. Do k... nędzy przestaniemy walczyc za waszą wolność... powalczmy o naszą wolność i w swoim własnym interesie. Odrobimy w końcu naszą lekcje historii i nie karmy się fałszywymi mitami. Pzdr

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

20-07-2020 [14:38] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Juz Westerplatte chcieli utarzać w błocie, Marię Konopnicką, polskie obozy, nawet walki na  Monte Cassino"
1. O Westerplatte w sposób abstrahujący od wiedzy pisano za czasów Stalina, ponieważ był to wspaniały przykład kiedy to wraży rząd II RP wystawił do wiatru swych żołnierzy, nie wspominając o wiarołomstwie Aliantów.
Nie wolno przeprowadzać rzetelnych badań nad fenomenem tej placówki ponieważ jest to opluwanie mitu.
2. Maria Konopnicka nawet jak na obecne czasy prowadziła daleko zaawansowanie życie towarzysko seksualne.
3. Polacy owszem zatknęli sztandar na Monte Cassino, ale nie zdobywali go samodzielnie, przed nimi  oddali swe życie Nowozelandczycy, oddziały zamorskie Francji / niestety po wycofaniu zaczęli rabować i gwałcić w okolicznych wioskach /, Anglicy, Hindusi. 

Jesteś angelo jak każdy pisowiec, zwolennikiem zamieniania wiedzy i historii na dziwkę polityki.
Dla Polski, życie w oparciu o mity kończy się źle.

Obrazek użytkownika Tomaszek

20-07-2020 [20:36] - Tomaszek | Link:

@Zdzichu
Ja z każdym kałmuckim jełopem zadaniowym nie widzę pola do dyskusji merytorycznych . Reszta to prezentacja i kopiuj wklej . Mentor płaci , mentor wymaga , mentor ma .
P.S.
Twoja Armia radziecka rabowała i gwałciła w innej okolicy i tej bitwy nie wygrali .

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

20-07-2020 [22:16] - wielkopolskizdzichu | Link:

Tomuś. Przecież każdy twój wpis jest  zdradzający  świeżą aspirację do bycia kimś. Obrałeś kierunek  bycia Prawdziwym Patriotą.. Dyskusja merytoryczna jest poza Twoim zasięgiem dla tego że wychodzisz z założeń wymyślonych dla bałwanów takich jak Ty.
Widzisz  Tomusiu. Nie opiszę Ciebie, ani twej rodziny jako wywodzących się z obszarów gwałcicieli i rabusiów, a to z tej przyczyny że nie mam żadnych dowodów na to.
Po prostu przyjmuje że  Twoja rodzina jest w porządku , ale Ty jesteś idiotą. który tenże idiotyzm nabył a nie odziedziczył.

Obrazek użytkownika Tomaszek

21-07-2020 [13:14] - Tomaszek | Link:

Ot , i dyskutant merytoryczny  się trafił . Już chyba poniektórym  (może i tobie też betonie ) pisałem , ze z konspektami mentorów nie dyskutuję . Ja je olewam . I nie udawaj erudyty i nie próbuj wciągać mnie w dyskusję z twoim konspektem . Dla ciebie Monte Cassino mogli zdobyć murzyni raadzieccy przy pomocy dzid . Fajno jest .I wal się .
P.S.
To do Wielkopolan . Ja nie wierzę że toto jest wielkopolskie . To tylko taka wena i stan umysłu bolszewika . Coś jakby Jaśko tytułował sie Johnym .

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

25-07-2020 [23:00] - Imć Waszeć | Link:

Prawdziwi szlachcice czekają na restaurację stanu co najmniej z II RP, a może i oddanie im pól i lasów. Oto zasłużony szlachcic z Lubelszczyzny: http://januszlewandowski.pl/o-...

"Pochodzę z Lublina, gdzie są groby moich przodków, rozsiane na niezwykłej nekropolii przy ulicy Lipowej, jednej z najstarszych w Polsce. Tamże grób powstańców z roku 1863, w wśród nich pradziada z linii matki – Leona Frankowskiego, dowódcy powstania na Lubelszczyźnie. Szybko schwytany i stracony, obecny w naszej rodzinnej legendzie."

Przez ostatnie 100 lat zepsiło się lub poczerwieniało tych szlachciców tak wielu, że trzeba być idiotą, żeby w oparciu o ich potomków budować jakiekolwiek polskie elity. Elementy obrotowe i koniunkturalne, na gwizdnięcie byle pana z Zachodu. W takim przypadku trzeba budować wszystko od początku, nową szlachtę za nowe zasługi, bo w gęstym futrze okrągłych frazesów znów nam wjadą wszy do domu i będzie d... Już lepiej by było poprosić cesarza Japonii o jakiegoś skośnookiego króla, niż czekać aż demokracja europejska wykończy te kreatury, a to i tak jest dużo bardziej prawdopodobne niż to, że potomkowie starej arystokracji (często z bocznymi korzonkami w niemczarni) nauczą się być minimum porządni, czyli nie kłamać i nie kraść.

PS: Oto co naród myśli o takiej szlachcie: https://niezalezna.pl/forum/34...