Wielkie manewry

 
Pandemia koronawirusa może skłonić nas do różnych niepopularnych w czasach politycznej  poprawności refleksji. Światowe kryzysy ekonomiczne pojawiają się mniej więcej co 11 lat. Ostatni kryzys to przełom 2008 oraz 2009 roku, więc czas już na kryzys następny. Należy jednak odróżnić kryzys i zarządzanie kryzysem od zarządzania przez kryzys. Zarządzanie przez kryzys (management by crisis) polega na wywołaniu kryzysu w przedsiębiorstwie lub w społeczeństwie dla osiągnięcia określonych celów. Na przykład dla  zamaskowania, albo zażegnania powstającego prawdziwego kryzysu. To co obecnie obserwujemy może być właśnie zarządzaniem przez kryzys, które pokrywa nieznane nam cele. Zastanówmy się wiec nad ewentualnymi celami podobnej operacji i jej scenariuszami. Takie wydarzenia jak zamach 11 września i walka z terroryzmem czy epidemia są poza wszystkim pretekstem do odbierania ludziom ich wolności. Można nas zatrzymać na lotnisku, przymusowo hospitalizować i szczepić, można wchodzić siłą do mieszkań.
Wśród zalewu niesprawdzonych informacji pojawiło się stwierdzenie, że używanie papierowych albo co gorsza metalowych pieniędzy może przyczynić się do szerzenia się zarazy. Od dłuższego czasu w mediach nachalnie reklamowane jest posługiwanie się przy zakupach kartą, telefonem czy nawet zegarkiem. Tym łatwiej zatem będzie obecnie przekonać ludzi do praktycznego zastąpienia obiegowej waluty cyferkami na kontach będących całkowicie poza zasięgiem naszej kontroli. Takie konta można w każdej chwili zablokować, opodatkować, albo reglamentować kwotę wypłaty.
Wirus skuteczniej likwiduje ludzi starych niż młodych. Trudno się oprzeć podejrzeniu, że zmiana struktury wieku w społeczeństwie byłaby dla rządzących niezwykle pożądanym prezentem od losu. Eutanazja propagowana i wprowadzona w społeczeństwach zachodnich budzi opór i jest globalnie za mało skuteczna. Wszystkie społeczeństwa się starzeją i problemem staje się wypłata świadczeń emerytalnych, oraz system opieki zdrowotnej. W wielu krajach systemy te się wręcz zapadły i nikt nie ukrywa i  nigdy nie ukrywał problemów z utrzymywaniem ludzi bezproduktywnych. Jak pamiętamy za czasów komuny krążyło żartobliwe hasło: „emerycie Polsce służ, jak najprędzej kładź się wzdłuż”.
Nie ukrywa się też zadowolenia, że dwutygodniowe  „ koronaferie” dla młodzieży szkolnej i akademickiej wyzwoliły konieczność wypróbowania a raczej  wprowadzenia w życie różnych wariantów tak zwanej „e-edukacji”. Od lat o tej formie edukacji mówiło się i pisało ale tylko konieczność mogła wymusić na bezwładnej jak zwykle biurokracji znalezienie odpowiednich form i schematów działania.
To samo dotyczy różnych spraw urzędowych, które teoretycznie rzecz biorąc powinny być załatwiane również przez Internet ale zawsze okazywało się to z różnych przyczyn utrudnione. Teraz urzędnicy w swoim dobrze pojętym interesie będą nakłaniać petentów do unikania osobistego kontaktu, a po wygaśnięciu ( miejmy nadzieję) pandemii ten nawyk powinni utrwalić.
Te wszystkie pośrednie  korzyści z pandemii prowadzą wprost do modelu życia społecznego opisywanego przez Lema w jednym z jego opowiadań. Oto na końcówkach terminali komputerowych siedzą tłuste, niezdolne już do ruchu i nie komunikujące się ze sobą bezpośrednio tołuby, których wszystkie potrzeby życiowe są zaspakajane automatycznie.
Warto spojrzeć na pandemię kronawirusa również z drugiej  strony. Na przełomie wieków i na początku obecnego wieku obowiązywał w świecie nauki paradygmat „końca historii”. Kiedy w roku 1989 Francis Fukuyama z opublikował swój słynny „Koniec historii?” większość uwierzyła, że liberalne społeczeństwo bezkonfliktowo  rozwiąże wszystkie problemy ludzkości. Jak pamiętamy Fukuyama w swoich pracach przewidział intensyfikację globalnego ruchu idei, reguł prawnych i kapitału. Nie wspomniał jednak o przemieszczaniu się ludzi, o migracjach co trafnie zauważył bułgarski politolog Iwan Krastew.
Tezy Fukuyamy tak zdominowały myślenie naukowców, że sceptycy byli wyśmiewani i wręcz stygmatyzowani  jako polski ciemnogród. Opowiadała mi kandydatka na wydział socjologii UW,  która zdawała egzamin wstępny w 1995 roku, że gdy w odpowiedzi na pytanie  „Europa bez granic czy z granicami?” opowiedziała się po stronie granic argumentując, że brak granic umożliwia niekontrolowane przenoszenie się przestępców oraz epidemicznych chorób, przewodniczący komisji powiedział: „ależ pani ma kosmatą wyobraźnię młoda damo”, na co  reszta komisji usłużnie ryknęła gromkim śmiechem. Pomimo piątki z egzaminu z matematyki dziewczyna nie dostała się na socjologię czego wcale nie żałuje. Otrzymała ostatnio (pośrednio) e-mail od profesora Ireneusza Krzemińskiego, rozpowszechniany wśród jej egzaminatorów i niedoszłych wykładowców, który upewnił ją, że los jej sprzyjał (skończyła fizykę). Z braku miejsca podam tylko fragmenty tego kuriozalnego tekstu ( stylistyka oryginału): „Zamieszczam pożyteczną informację otrzymaną od prof. Ewy Dolińskiej.(-) Wirus z Wuhan nie jest odporny na ciepło i zostanie zabity w temperaturze 26–27 stopni Celsjusza. Dlatego pij więcej gorącej wody, aby zapobiec tej chorobie. Spaceruj więcej pod słońcem. Picie gorącej wody jest koniecznością.(-) Staraj się w ogóle nie pić lodu. To twoje osobiste zbawienie od tego wirusa, który nie pojawił się w wyniku jego naturalnej mutacji”
Jak widać pani profesor, nie odróżniając zresztą ciepła od temperatury, wydaje się nie rozumieć, że gdyby to co twierdzi było prawdą wirus nie przeżyłby kontaktu z ludzkim ciałem. Państwo profesorostwo milczkiem zaakceptowali również zamkniecie granic, które tak wyśmiewali w 95 roku. Również milczkiem muszą wycofać się z akceptacji wędrówki ludów nieodpowiedzialnie sprowokowanej przez Angelę  Merkel. Natomiast ostatnie zdanie ( pomijając jego niezręczną konstrukcję) to przecież esencja spiskowych teorii. Wynika z niego, że wirus nie pojawił się w sposób naturalny a więc to co się dzieje to jakieś wielkie manewry (strach pomyśleć przecież to myślo-zbrodnia) jakiegoś rządu światowego.
 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

28-03-2020 [08:51] - Lech Makowiecki | Link:

Słynne "błyskotliwe" XI. przykazanie rekinów z Wall Street: "Chciwość jest cnotą" zdemolowało nasz świat... Dziś światem rządzi lichwa, czyli dorabianie się na przekładaniu obligacji, akcji, weksli itp. bezwartościowych "papierów wartościowych"  z kupki na kupkę, a nie na wytwarzaniu dóbr (produktów)... Wojna hybrydowa jest ważnym (najważniejszym?) elementem tego "biznesu"...Etos pracy zastąpiło ekonomiczne cwaniactwo... Z tomiku "Pro publico bono" (2012) polecam mój stary wierszyk na ten temat..

          WSZYSCY DZIŚ KRADNĄ...

Sprosiłem mych przyjaciół, wieki nie widzianych,  
By świat z nimi naprawiać –  przy winie, do rana.
Marzenia nasze dawne druhom przywołałem;
Zobowiązania wielkie... Piękne ideały...

Koledzy popatrzyli na mnie ze zdumieniem,
Potem śmiechem ryknęli w wielkim rozbawieniu,
Że aż im łzy pociekły i oddech zabrało...
Na koniec –  klepiąc w plecy (trochę to bolało),
Poczęli mnie pouczać (naiwnego grajka)
Mówiąc: „Dorośnij stary! Życie to nie bajka”...
I myśl złotą jak tombak  któryś z głowy palnął:
„Wszyscy dokoła kradną! I to jest normalne...”

Tu zawrzała dyskusja; każdy przykład dawał:
„Złodziej kradnie ci portfel... Ot, złodziejskie prawo!”

„Lekarzowi sam wciskasz w kopercie banknoty!”
(Życie droższe pieniędzy. Wszyscy wiedzą o tym.)

„Policjant też szmal liczy, z kolegą do spółki”...
(Zwłaszcza, gdyś trochę wypił. I siadłeś za kółkiem...)

„Urzędnik jest przychylny, gdy dostanie w łapę”...
(Haracze przy przetargach... Nie wiesz? Toś jest gapa!)

„Rząd sam się nie wyżywi –  lecz z naszych podatków;
Ci dopiero nas łupią! Stąd te niedostatki...”
(Nic dziwnego, że naród kombinuje skrycie;
Szara strefa –  jak nigdy – ma się znakomicie...)

I tak wrzała dyskusja, że żal opowiadać;
Wszyscy wszystkich z wszystkiego na gwałt chcą okradać!

Przytaczano nazwiska... Nazwy instytucji...
Warianty nepotyzmu, szabru i korupcji...
Większość –  w tonie podziwu (lub nawet zazdrości) –
Niczym wyrazy hołdu dla tej zaradności...

Nieśmiało się włączyłem: „Przepraszam, że truję;
Jeśli każdy dziś kradnie, to kto tu ... pracuje?”...

Zapadła chwila ciszy (cisza czasem krzyczy)...
Ktoś rozbawił ferajnę krzycząc: „Kto? Chińczycy!
Chciwość jest dzisiaj cnotą! Tak na Wall Street mówią...
Nie zostawajmy w tyle! Kradnijmy! A równo!”

Spotkałem dziś przyjaciół, wieki nie widzianych,  
By z nimi świat naprawiać przy winie, do rana.
Lecz z ulgą ostatniego z kumpli pożegnałem,
A z nim nasze marzenia... Nasze ideały...

 

Obrazek użytkownika izabela

28-03-2020 [09:04] - izabela | Link:

Dziękuję bardzo i serdecznie pozdrawiam

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

28-03-2020 [09:07] - NASZ_HENRY | Link:

Jak zawiodą średniowieczne kwarantanny to jedyna nadzieja, że Świat uratuje globalne letnie ocieplenie
 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

28-03-2020 [09:08] - NASZ_HENRY | Link:

Wesprzyj ZUS czynem i umieraj przed terminem ☺
 

Obrazek użytkownika Kryspin

28-03-2020 [16:56] - Kryspin | Link:

Z internetu: Ostrzeżenie! Kto prowadzi zdrowy tryb życia, ten naraża się na długotrwalą egzystencję na koszt ZUS!

Obrazek użytkownika Trotelreiner

28-03-2020 [09:18] - Trotelreiner | Link:

Już na temat płatności bezgotówkowej....i o co w tym chodzi...napisałem @kjaw.
Wystarczy sięgnąć do genezy UE...punkt chyba 4...na przełomie lat 50 /60 grupa najbogatszych żydów amerykańskich napisała...PAKT EUROPEJSKI...potem ta grupa
nazwała sie Grupą Bilderberg...a Pakt...stał się Wspólnotą Węgla i Stali,EWG i wreszcie UE..
Można sięgnąć do źródełka: Jim Marrs---Oni rządzą światem...etc.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

28-03-2020 [10:07] - Kazimierz Kozio... | Link:

Kazdego dnia umiera ponad tysiac Polakow, w tym ok 300 na nowotwory zlosliwe, niezaleznie od zadekretowania tej czy czy innych klesk. 
Kilkanascie przypadkow zakwalifikowanych jako zmarlych w wyniku Covid-19 to wciaz wielokrotnie mniej niz ilosc przypadkow smiertelnych w wyniku komplikacji po przechorowaniu grypy.
Ilosc nieszzcesnikow ktorzy straca zycie z powodu zamkniecia przychodni, SORow, odwolania zabiegow - zapewne wielokrotnie przewyzszy ilosc ofiar "zarazy".
Nie wnikajac w teorie spiskowe i przepowiednie - jedno wiadomo: zrobiono (czy tez sam sie sam zrobil...) reset ekonomiczno-spoleczny w wyniku ktorego pozyczymy od banksterow miliardy przy wyrozumialej akceptacji mas. pojawia sie tysiace bankrutow i masowe bezrobocie. bedzie mozna ustalic nowe reguly gry. reguly gry ustala ci u ktorych zadluzyli sie biedacy.
 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

28-03-2020 [10:23] - wielkopolskizdzichu | Link:

Sinusoida zachowań blogerskich weszła w fazę wątpliwości związanych z decyzjami miłościwie panującej nam kliki. 
Czyli Lepszy Sort to nie ja, skądże, nigdy w życiu, absolutnie.

Obrazek użytkownika Jan1797

28-03-2020 [10:24] - Jan1797 | Link:

Co się tyczy banknotów, dokumentów z szacunkiem powtórzę - sposoby czasu wojny. Otóż jedna
z Pań przypomniała o prasowaniu banknotów, czy dla własnego spokoju można, nawet trzeba.
Oczywiście waluta narodowa rzecz podstawowa, złotego pilnować trzeba?
Co się tyczy urzędnika, czyli tułowia z czymś tam u góry, powoli staje się stereotypem a zdecydowanie
po informacji telefonicznej, miło mi/grzecznie, muszę do pani/ pana przyjść/przyjechać - jak mam się ;))
- dziękuję, nie trzeba - naprawdę-pozdrawiam! Skutkuje nader często, to też nasi, da się żyć?
Co się tyczy służby zdrowia, Lekarz, powinienem napisać imię i nazwisko pani doktor, zadzwoniła
zapytała, ładnie podziękowałem z życzeniami, wspaniała kobieta. E- recepta - ktomalek - przygotowane
- odbieram. Są Wielcy-moja mała ojczyzna-trzymajcie się ciepło.  https://www.youtube.com/watch?...   
Jestem, nie muszę wracać.
Prawdziwe dno kryzysu, miejsca pracy, mógłbym zaufać po czy konfiguracji, tia - na pewno.
Jak będzie nie wiem, póki co w blokach startowych -oczywiście pracujemy - ponawiam prośbę.
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

28-03-2020 [10:43] - Marek1taki | Link:

Niezależnie czy ten wirus jest sztuczny czy naturalny, czy rozprzestrzenił się spontanicznie, czy był rozsiewany, to reakcja rządu była początkowo racjonalna w sytuacji powszechnej niewiedzy o biologii wirusa i niewiedzy czy nie zostaniemy nim zaatakowani. Przeprowadzono stosowne przygotowania i ćwiczenia, które mogą się przydać w sytuacjach zagrożenia. Obecnie rząd sięga jednak po kolejne działania dezorganizujące Polskę ze skutkami ekonomicznymi i zdrowotnymi (niezależne od nosicielstwa koronawirusa). Aktywność propagandy i polityków nie pozostawia złudzeń, że świadomie wykorzystują pretekst do paniki, a panikę do działań antypolskich. Każdego dnia przybywa decyzji dezorganizujących pracę, w tym opiekę nad chorymi. Co więcej planują dokonaną przez siebie dezorganizacją gospodarczą wykorzystać by doprowadzić do kryzysu finansowego. Trudno nie zastanawiać się czy to głupota czy sabotaż. Tak czy owak gotują nas - żaby.

Obrazek użytkownika Jan1797

28-03-2020 [15:29] - Jan1797 | Link:

Każdego dnia przybywa decyzji dezorganizujących pracę, w tym opiekę nad chorymi.
Co więcej planują dokonaną przez siebie dezorganizacją gospodarczą wykorzystać
by doprowadzić do kryzysu finansowego. Trudno nie zastanawiać się czy to głupota
czy sabotaż.

To już są j.j., po tym co napisałem; Co się tyczy służby zdrowia, Lekarz
(powinienem napisać imię i nazwisko) pani doktor, zadzwoniła zapytała, ładnie
podziękowałem z życzeniami, wspaniała kobieta. E- recepta - ktomalek -
przygotowane - odbieram.
Są Wielcy-moja mała ojczyzna-trzymajcie się ciepło.

Takie uwagi, czyżby nasz Marek nie bywał w Krakowie, nie miał internetu, nie wiedział
co to jest E-recepta i ktomalek. Problem mają ludzie starsi i samotni jeżeli wspólnota
jest g.wn..n.
Trudno nie zastanawiać się czy to głupota czy sabotaż.

Obrazek użytkownika Marek1taki

28-03-2020 [17:50] - Marek1taki | Link:

Póki leczy e-recepta system działa. Może faktycznie wystarczą 4 cyfry, a cała reszta to 4 litery.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

28-03-2020 [11:18] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Picie gorącej wody jest koniecznością"
Nie ma z czego się śmiać. Picie wody, może nie gorącej, ale letniej ma ścisły związek z ukrwieniem nabłonka śluzówki. Wyschnięta jest drzwiami dla bakterii i wirusów.
 Stąd dietetyczny nakaz wypicia zaraz po obudzeniu co najmniej 1,2 litra wody 

 

Obrazek użytkownika mmisiek

28-03-2020 [15:11] - mmisiek | Link:

Pan premier na taśmach wspominał o konieczności redukcji oczekiwań ludu i zap... (przepraszam, słownictwo oryginalne) za miskę ryżu.
Jak pamiętam to całe towarzystwo bardzo zachwycało się tam wojną, tylko nikt tam nie zauważył, że w dobie atomówek to nie takie proste bo przy pełnoskalowym konflikcie oberwą również bezcenni główni macherzy. Bądź co bądź siedzenie w luksusowym schronie do końca życia to raczej niezbyt atrakcyjna dla nich perspektywa.
Zamiast wojny jest więc "pandemia" i ręczne odgórne wygaszanie gospodarek, za chwilę będzie potężne zubożenie przez bezrobocie z jednej strony, a wywołaną inflacją z drugiej. Nie sposób też nie zauważyć, że dla Polski wszystko złożyło się szczególnie "szczęśliwie" bo akurat mamy właściwego człowieka na właściwym miejscu, który świetnie się orientuje o co w tym chodzi, taki zbieg okoliczności...