69% szczęśliwych Polaków

Dzisiejszy dzień obfitował w ważne wydarzenia. Powołany został nowy rząd, a Piotr Woźniak, prezes PGNiG ogłosił, że jego firma nie będzie przedłużać kontraktu jamalskiego z Gazpromem. Moją uwagę przykuła także inna informacja, która pojawiła się rano – jeszcze na stronie ministerstwa przedsiębiorczości i technologii, która po południu zmieniła się w stronę nowego resortu – rozwoju. Dotyczyła ostatnich badań Eurostatu, które wykazały, że deklarowany przez naszych obywateli poziom ogólnego zadowolenia z życia przewyższa w tym względzie średnią unijną.
Jak się okazuje wśród najbardziej zadowolonych (powyżej 76%) znajdują się mieszkańcy Belgii, Holandii, Austrii i Finlandii. Tylko nieco mniej zadowoleni okazali się Szwajcarzy (75%), Luksemburczycy (74%), Hiszpanie (72%) i Duńczycy (70%). Na drugim biegunie znaleźli się Łotysze (tylko 31%), a także Bułgarzy (35%), Chorwaci (42%), Litwini (45%), Grecy i Rumuni (po 46%).
Dla nas najciekawsze okazały się wyniki badań Eurostatu odnoszące się do Polski. Otóż zadowolenie ze swojego życia potwierdziło 69% badanych w naszym kraju. Oznacza to, że jest ich o 7 pkt proc. więcej niż średnia dla wszystkich badanych krajów unijnych oraz Norwegii i Szwajcarii.
Jeszcze bardziej interesujące okazały się wyniki innych badań przytaczane przez resort rozwoju. Opublikowane przez Pew Research Center dotyczyły opinii na temat przyszłości finansowej własnych dzieci. I w tym przypadku Polacy okazali się większymi optymistami od mieszkańców wielu innych krajów europejskich.
Badania te wykazały, że 57% naszych rodaków uważa, że ich następcom z kolejnego pokolenia będzie się powodziło lepiej od nich. Wyszła przy okazji pewna prawidłowość. Otóż większymi optymistami pod tym względem okazują się mieszkańcy krajów „na dorobku”. Jeszcze bardziej optymistycznie od Polaków nastawieni są Ukraińcy (61%) i Litwini (60%), nieco mniej - Czesi (51%). Z kolei Niemcy wykazują optymizm w tym względzie jedynie w 48%.
Mieszkańcy południowych i zachodnich krajów europejskich okazali się największymi pesymistami jeśli chodzi o przyszłość finansową własnych dzieci. O tym, że będzie im się powodziło lepiej jest przekonanych jedynie 16% Francuzów, 23% Włochów, 26% Greków, 25% Hiszpanów. Podobnie wygląda to w Wlk. Brytanii - tylko 22% mieszkańców tego kraju wierzy, że ich dzieci będą miały lepiej pod względem finansowym od nich samych.
Wszystkie te nacje osiągnęły już obecnie średni poziom materialny na stosunkowo wysokim poziomie, a w obliczu nadciągającego spowolnienia gospodarczego uważają widocznie, że kolejnemu pokoleniu nie będzie powodzić się lepiej. Tym bardziej, że w tych krajach z roku na rok rośnie wysokość zadłużenia publicznego, co może w przyszłości skutkować kryzysem finansowym.
Jak widać w społeczeństwach takich, jak Polacy, które wciąż nadganiają średni poziom zamożności w krajach unijnych (obecnie na poziomie ok. 70 proc. średniej w UE, choć jeszcze 15 lat temu było to ok. 50 proc.), panuje przekonanie, że kolejna generacja w końcu dogoni pod tym względem UE i powodzić się jej będzie lepiej.
I tak trzymać! Wiara czyni cuda.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

15-11-2019 [22:17] - Marek1taki | Link:

"Badania te wykazały, że 57% naszych rodaków uważa, że ich następcom z kolejnego pokolenia będzie się powodziło lepiej od nich. Wyszła przy okazji pewna prawidłowość. Otóż większymi optymistami pod tym względem okazują się mieszkańcy krajów „na dorobku”. Jeszcze bardziej optymistycznie od Polaków nastawieni są Ukraińcy (61%) i Litwini (60%), nieco mniej - Czesi (51%). Z kolei Niemcy wykazują optymizm w tym względzie jedynie w 48%."
To chyba oczywiste, że tym na dorobku się poprawi bardziej, a tym dorobionym już relatywnie mniej.
Tak samo z pesymizmem południowców - to oni ponieśli największy koszt wejścia do strefy Euro.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

16-11-2019 [00:35] - wielkopolskizdzichu | Link:

Czy informacja o ile staniały elektrowozy w Polsce też jest zawarta?

Obrazek użytkownika angol

16-11-2019 [01:56] - angol | Link:

Zdzichu ty nie jestes wielkopolski, ty jestes malopolski, jestes z pozapolski

Obrazek użytkownika angela

16-11-2019 [09:49] - angela | Link:

Gdzie było to 69% gdy były wybory,  bo jeżeli teraz w wyborach na prezydenta Dudę nie pójdą,  to NIECH NIE MARZĄ O ŻADNYCH LEPSZYCH PETSPEKTYWACH, znów cmentarne układy że Schetyną,  i mafie watowskie wrócą, spółki SP MILIARDY rozkładane,  a sądy będą robiły to co robią,  tzn uniewinnialy złodziei , i zniszczyły Polaków, bo bez konstytucyjnej większości PiS nic nie zrobi, zawsze znajdzie się ktoś,  kogo mogą  zastraszyć, bo życie jego i rodziny mu miłe. 
 

Obrazek użytkownika xena2012

16-11-2019 [10:30] - xena2012 | Link:

Te 69% siedziało w papuciach przed telewizorami nie chcąc marnować czasu na pójście do urn,bo przecież ktoś zawsze jakoś zagłosuje.

Obrazek użytkownika Jabe

16-11-2019 [10:39] - Jabe | Link:

Kogo sądy uniewinniły?

Zbliża się festiwal drożyzny (m.in. władza ludowa zabrała się za walkę z alkoholizmem). To prezydentowi nie pomoże.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-11-2019 [12:09] - Imć Waszeć | Link:

A co to za różnica? Z PIS-em cmentarne układy też już wróciły (mówi o tym Gadowski i inni). Samorządowcy (i odpady sortowane po PSL-u) odbierają zapewne premie za twarzowanie, rząd tuli się do aferałów i "prywatyzatorów" z kuzynami na Brooklynie; bo to przeca mundre USA a polaki som gupie. Po prostu coraz więcej ludzi nie chce brać udziału w tym cyrku, bo "gdyby wybory miały coś zmienić, to by ich zakazano". PIS pokazał już, że i z większością parlamentarną gie umie zrobić, więc im chyba chodzi raczej o większość kosmiczną, transgalaktyczną, a i tak zrobią za to pewnie tylko kolejne ministerstwo niemądrych kroków. Otrzeźwiejcie wreszcie, bo jest w tej kadencji w zasadzie banksterski POPIS a nie PIS. Ponadto, na razie to PIS pokazuje, że potrafi skutecznie zastraszać i niszczyć narodowców oraz sceptyczną wobec umów z szulerami Polonię.

PS: Pytałem wielokrotnie i nikt dotąd mi nie udzielił odpowiedzi na pytanie "Co PIS chce wpisać do konstytucji, żeby w Polsce było dobrze, a ludziom żyło się dostatniej"? Wg mnie to jest zwykły wykręt i czekanie na Godota, gonienie króliczka póki koryto żre. Jakby PIS oświadczył przed wyborami, że chce przez zmianę konstytucji zbudować sądownictwo od zera, to już miałby taka większość. Ale widocznie nie chce ruszać kolegów po wódce u Kiszczaka i z prawniczej żydokomuny.

Obrazek użytkownika angela

16-11-2019 [12:56] - angela | Link:

Pan Gadowski nie jest dla mnie żadnym autorytetem,  podobno podwójnie widzi i  piszą w sieci,  ze myszki gania.
Komu płynie krew w żyłach GW, choćby nie wiem jak daleko odleciał,  zawsze do GW  wróci,  pidobnie jak max  k.
Co do PiS,  
trzeba najpierw udowodnić,  dopiero zarzucac, a rozgrzane sady,  co do PiS , każdą rzecz rozdlubia  bardzo skrupulatnie,  i jeszcze dołożą. 
Bardzo ważne obecnie jest to, ze  zanosi się na niezłą wojnę,  i różnie może być,  a  obecny rząd,  TAK USTAWIŁ GOSPODARKĘ,  ZEBY POPRZEDNICY, KTÓRZY TAK PRĄ  DO WLADZY, NIE MOGLI NIC RUSZYĆ. 
Pozabezpieczac spółki,  i wwszystko co się da, żeby się udlawili ta władzą. 
OFE juz zalatwione, żeby nie okraść ludzi, a będzie  więcej.