Mowa miłości, mowa nienawiści

 

Wszelkie partie, stowarzyszenia, ugrupowania i autorytety prześcigają się obecnie w walce z tak zwaną „mową nienawiści”. Wykorzystywani są w tej walce nawet nieletni. Pomysłodawcom spotów reklamowych wydaje się, że publiczność łatwiej zaufa słowom niewinnego dziecka niż opłacanym, zblazowanym i zużytym aktorom. Paradoksem jest, że te niewinne dzieci to tacy sami tyle, że trochę gorzej opłacani aktorzy, którzy za wszelką cenę usiłują się wcisnąć do świata reklamy mody i filmu. Poszukiwanie w nich szczerości i autentyczności to skrajna naiwność Twórcy i fundatorzy spotów przeciwko mowie nienawiści i w ogóle nienawiści w życiu społecznym powinni przede wszystkim zastanowić się na jakim założeniu oparta jest większość popularnych programów telewizyjnych oraz jaką wadę ludzką te programy bezwzględnie eksploatują. Wadą tą jest czerpanie satysfakcji z cudzego niepowodzenia, upokorzenia i sponiewierania. Rzadko oglądam podobne programy ale konsultacja z pracownikami mediów pozwala mi sformułować następującą tezę- prowadzący programy są nakłaniani czy wręcz zmuszani do pomiatania ich uczestnikami.
Na przykład Magda Gessler w każdym odcinku „ Kuchennych rewolucji” doprowadza do płaczu właścicieli i obsługę wizytowanej restauracji, wymyśla im, rzuca garnkami, wyciąga z szafek kompromitujące dla nich  brudy. Po tym popisie, który dla personelu odgrywa rolę swoistego catharsis Gessler wprowadza mniej czy bardziej rewolucyjne zmiany wystroju lokalu i organizacji pracy, po czym pogodzona z personelem i udobruchana świętuje wspólnie z nim oczekiwany sukces.
Pani Gessler nie znam i nie wiem czy pomiatanie ludźmi sprawia jej osobistą satysfakcję. Musi jednak to robić, bo taka jest formuła programu, bo za to właśnie jej płacą.
Taki program uczy widzów, że osoba posiadająca przewagę nad ludźmi, bardziej kompetentna, stojąca wyżej w hierarchii służbowej, zarządzająca funduszami ma prawo nimi pomiatać, niejako dla ich własnego dobra. Zakłada się, że wstrząśnięci zachowaniem Gessler pracownicy czy właściciele restauracji zrozumieją swoje błędy i nie będą do nich powracać.
Podobnie niejaka pani Zapendowska miała zwyczaj w bardzo brutalny sposób recenzować wokalne popisy kandydatów do piosenkarskiej kariery. Nie znoszę muzyki rozrywkowej, więc z czystego obowiązku obejrzałam jej program tylko raz. Znawcy środowiska zapewniali mnie jednak, że pani Zapendowska to prywatnie bardzo miła i kompetentna osoba natomiast znęca się nad uczestnikami konkursu tylko dlatego, że tak musi, że tego wymaga od niej producent.
Na zawsze utkwił mi w pamięci emitowany przed laty program w którym ofiarowywano przechodniom bodajże 1000 złotych za wykonanie jakiegoś wymyślonego przez prowadzącego zadania. W niemym osłupieniu oglądałam dziewczynę, która za 1000 złotych zgodziła się jeść zupę pomidorową z postawionej na chodniku miski, jak pies. Moczyła w zupie swe długie włosy, zalewała ubranie i robiła dobrą minę do złej gry udając, że świetnie się bawi. Musiała faktycznie mieć poważne braki finansowe.  Odrażające wydaje mi się przede wszystkim przeświadczenie producenta programu, że publiczne upokarzanie młodej osoby sprawi satysfakcję widzom.
Programu zwanego przeze mnie „ Big brothel” nie oglądam i nie oglądałabym nawet z obowiązku. Wiem jednak, że o tym kto ma odejść z programu decydują widzowie drogą głosowania. Zgodnie z założeniami autorów tego formatu satysfakcję widzom przynosi rola kata, możliwość zniweczenia jednym kliknięciem cudzych planów, marzeń i nadziei – wszystko jedno mądrych czy głupich.
Wiele razy słyszeliśmy o okrucieństwie systemu liberalnego z jego bezwzględną konkurencją. Faktycznie w systemie liberalnym wybierasz w swoim własnym interesie najlepsze pomidory na targu, najlepsze ubrania w sklepie, a także najlepszego lekarza i nauczyciela. Gorsi są jednak eliminowani tylko dlatego, że są gorsi a nie dla jakiejś podłej satysfakcji, są eliminowani niejako en passant. W systemie totalitarnym wskazywano kogoś zasługującego na zagładę ( ziemianina, Żyda, kułaka) najczęściej tylko dla podłej satysfakcji czerpanej z czyjegoś cierpienia. System totalitarny się dla nas skończył ale relikty zachowań inspirowanych tą satysfakcją pozostały. Ich wiwisekcję uczynił Eric Berne w książce „ W co grają ludzie”. Mechanizm tej satysfakcji sprowadza się do (nie zawsze uświadamianego sobie) faktu, że ktoś czuje się lepiej gdy ktoś inny czuje się gorzej. Ta sama podła satysfakcja jest podłożem niezwykle popularnej zabawy jaką jest dręczenie przez grupę wybranej ofiary – grubasa, rudego, gorzej ubranego. Konsolidacyjna dla grupy rola kozła ofiarnego jest zjawiskiem ponadczasowym. Pojawia się jako fala w wojsku, w więzieniach, obozach ale również w elitarnych brytyjskich szkołach. Polecam klasyka- „Niepokoje wychowanka Törlessa” Musila. Oszczędzę sobie i państwu streszczania tej książki , można również obejrzeć film pod tym samym tytułem.
„Mowa nienawiści” to obecnie termin prawny, związany z penalizacją pewnych poglądów, których nie akceptują organizatorzy nowego wspaniałego świata. Można zostać wyrzuconym z pracy a nawet skazanym nie za prześladowanie kogoś lecz za artykułowanie niepożądanych poglądów. Jednocześnie uwadze prawa wymyka się problem autentycznego prześladowania przez grupę rówieśniczą nielubianej osoby, albo osoby którą grupa wybrała sobie na ofiarę. Wszelkie przepisy zakazujące mobbingu tutaj zawodzą. Czy można ukarać dziewczyny umawiające się na imprezę nad głową lekceważonej szkolnej koleżanki traktowanej jak powietrze? Czy można ukarać panie otwierające manifestacyjnie okno po każdym wejściu do ich pokoju nielubianej koleżanki z pracy, co doprowadziło ją do próby samobójczej? Pamiętam wycieczkę nad morze podczas której cała klasa, której towarzyszyłam wyśmienicie się bawiła nie zwracając najmniejszej uwagi na kolegę nazywanego przez nich Ludek odludek. Jak mogłam zmusić ich do odzywania się do kolegi i sdo włączenia go do zabawy? Nie było tu żadnej mowy nienawiści lecz zabrakło zwykłej empatii.
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Trotelreiner

19-10-2019 [09:16] - Trotelreiner | Link:

Witam Panią.
Dziwi mnie,że w "tymkraju" jeszcze cokolwiek dziwi...kraj w którym USTAWOWO wprowadza sie jazdę na suwak (sic!) co już istnieje na świecie od 100 lat!
Jest tu na NB x notek,w których poruszam debilizm tego tłumu dzikusów...nazywanych Narodem/narodem/a nawet społeczeństwem.

Mowa nienawiści,to wynalazek XIX wieczny...wiele podręczników socjologicznych opisuje mechanizm tego zjawiska i jego zastosowanie...nihil novi.
Tym tłumem pospolitych idiotów ....naszych mieszkańców miast i wsi....można rządzić za pomocą mediów...nie potrzeba czołgów,ani knuta...wystarczy TVN24 i TVP.

Poziom umysłowy tego "narodu" ja miałem okazję sprawdzać podczas egzaminów na studia...i później (sic!)

Wystarczy krótki kontakt...w tramwaju,aucie,na chodniku czy na szosie....tylko moi zagraniczni koledzy sie dziwią: "Was jest prawie 30 milionów?! Dziwne...że jeszcze tylu żyje..."
I muszę przyznać jedno, Miro Drzewieckiemu...gdy powiedział: "TO DZIKI KRAJ".niestety miał racje...i jest coraz gorzej.

Miłego weekendu...
 

Obrazek użytkownika Zunrin

20-10-2019 [09:18] - Zunrin | Link:

Osobiście w jeździe na suwak nie widzę żadnej korzyści. Jest to sprzeczne z obowiązkiem jazdy prawym pasem, promuje cwaniactwo i sprawdza się może jedynie w idealnych symulacjach komputerowych. Wprowadzenie obowiązku tego wynalazku oznacza zwiększenie korków i ilości stłuczek. I wzrost obrotów sprzedawców kamerek samochodowych.

Edit
Właśnie w porannej prasówce widzę, że Jachira zapowiedziała zmiany w KRD w postaci likwidacji "wtargnięcia na jezdnię". Kochany św. Mikołaju, ja pod choinkę zamawiam kamerkę...

Obrazek użytkownika izabela

21-10-2019 [11:56] - izabela | Link:

Dziękuję,weekend spędziłam poza Warszawą faktycznie bardzo miło.Podrawiam.

Obrazek użytkownika cyborg59

19-10-2019 [10:37] - cyborg59 | Link:

Obserwacja własna.
Parada równości, Szczecin. Z platformy na kółkach, przez megafon grzmi prowadzący : 
- Pamiętajcie, to ONI nas nienawidzą - a my ich zaj*****my miłością !*
* miłość zrównana z seksem sado/maso.

Obrazek użytkownika Jabe

19-10-2019 [16:01] - Jabe | Link:

„To oni nas nienawidzą” słychać z obu stron. Od dawna marzy mi się, żeby zebrać wszystkich wrogów nienawiści na Błoniach. Najdalej po godzinie będą leżeć z poprzegryzanymi tętnicami szyjnymi. Takie katharsis jest temu krajowi bardzo potrzebne.

Obrazek użytkownika angela

19-10-2019 [19:33] - angela | Link:

W tym kraju, to pewnie Jabe, pomysłodawca będzie dla przykładu, rozpoczynał gryźć,  tylko wątpię,  żeby ktokolwiek w jego slady poszedł. 
Polacy, to naród bardzo goscinny, i przyjazny.
Jedyna Polakow wada, to  to, ze tez dadzą  sie czesto zmanipulowac, antypolskim mediom.
Dlatego tak wazna jest repolonizacja mediów. 
Żeby nikt, a nawet Jabe,  nie napuszczali Polaków na Polaków z żeby się  gryzli.

Obrazek użytkownika tricolour

19-10-2019 [21:25] - tricolour | Link:

@angela

To przyjazny i gościnny naród daje sie tak łatwo napuszczać? Normalnie obce stacje nadają napuszczalskie teksty a stado przyjaznych i gościnnych baranów skacze sobie wzajemnie do gardeł?

Repolonizacja mediow ma polegać na tym, by zrobic ze wszystkich odbiorców idiotów, ktorzy myślą, jak powyżej, tak?

Obrazek użytkownika Tomaszek

20-10-2019 [00:21] - Tomaszek | Link:

@tricolour
Naród daje się napuszczać . A repolonizacja przyniesie strukturę jak np w Niemczech . Czyżby to byli idioci z twoich proroctw ?

Obrazek użytkownika Jan1797

20-10-2019 [19:13] - Jan1797 | Link:

Szanowna Pani,
               W wątku zasadniczym faktycznie jak porównać występ dziecka w spocie wyborczym
z uczestnictwem malucha w manifestacji kodu, zdjęć z powodu śniadaniowej pory nie przytoczę.
Pozdrawiam, Jan.
@tricolour,
Restauracje,
U cytowanej pani omijam z przyczyn sobie znanych, natomiast bywałem dwa lub może...w miarę
jednak u Restauratora Gesslera. To Gość, kto nie trawi, niech pominie wątki krakowskie.
Nie zgadzam się, gdy Adam Gessler opisuje kultową potrawę „Maczanki obok kowala na
Zabłociu", nie zaznał, więc miał na ten temat raczej niewielką wiedzę; https://www.youtube.com/watch?...
Później zdarzyło się coś, na modłę omiń i zakończyło się dla mnie w Wadowicach, „towarzystwo”
mówiło do końca o ten kraju a Pan Adam w Naszym Kraju..

 

Obrazek użytkownika izabela

21-10-2019 [12:02] - izabela | Link:

Ten sam schemat nazwijmy to "bombardowania miłością inaczej" stosowany był w kampanii wyborczej a przedtem w całym przemyśle nienawiści uprawianym przez opozycję.Inteligentni inaczej i uczciwi inaczej potrafią tylko inaczej okazywać swoje uczucia.Amy ludzie prości wybraliśmy.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

19-10-2019 [11:03] - NASZ_HENRY | Link:

Kazimiera Szczuka prowadziła teleturniej w którym, z upodobaniem sadystki, pomiatała uczestnikami. Gessler przy niej to niewiniątko ☺
 

Obrazek użytkownika izabela

21-10-2019 [13:50] - izabela | Link:

Nie stawiam zarzutów pani Gessler. Twierdzę, że takiego a nie innego zachowania wymagają od prowadzących producenci. Agresja słowna jest więc wpisana w ich założenia programowe. Wyjątkową hipokryzją jest prowadzenie przez te same stacje walki z"mową nienawiści"

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

19-10-2019 [17:47] - SilentiumUniversi | Link:

Pierwszy raz z takimi praktykami spotkałem sie na początku lat 90 w USA. Byłem przerażony traktowaniem ludzi przegrywających konkurencje sportowe na spędzie korporacyjnym. To przyszło chyba wraz z poprawnoscią polityczną.

Obrazek użytkownika Zunrin

19-10-2019 [19:52] - Zunrin | Link:

Ogólnie z poprawnością. Nie można nikomu zwrócić żadnej uwagi, bo to już mowa nienawiści.

Obrazek użytkownika izabela

21-10-2019 [13:58] - izabela | Link:

Tak to są te " zdobycze" wolnego świata. Poprawność polityczna czyli kneblowanie wolnej myśli, programy typu big brothel   itd. Chcieliśmy zarabiać jak na zachodzie,to mamy ceny jak na zachodzie a zarabiamy jak na Ukrainie. Chcieliśmy zniesienia cenzury to mamy wyroki sądowe za wypowiadanie swoich poglądów nie mieszczących się w kanonie politycznej poprawności.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

19-10-2019 [21:13] - wielkopolskizdzichu | Link:

Mowa nienawiści, mowa miłości jako temat zapowiedzianego wcześniej kolejnego artykułu Pani Izabeli, na który to jej fraucymer czekał z niecierpliwością.

Jak zwykle góra urodziła mysz.

W czym jest problem? 
W tym, że konwencja pewnych programów zasadza się na oczekiwanym przez sporą część oglądaczy efekcie  podniesieniu swej wartości poprzez oglądanie bliźniego w niekomfortowej sytuacji? Toż jest znane od czasów antycznych.

Nie jest też niczym nowym pod słońcem, udawanie chama, jak również udawanie bałwana tudzież idioty, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu sława, choćby krótka i napływ gotówki, nawet niewielkiej.

W tekście Pani Izabeli jest coś ciekawszego niż wspominki o Gessler i Zapędowskiej co umyka zakochanym w jej propagandowych chwytach, wielbicielom bycia robionym w balona.

Tym najciekawszym jest ponowne wołanie  - łap złodzieja.
Wszak to z kasty Pani Izabeli, kasty zwącej się Lepszym Sortem, wywodzi się sejmowa bullterrierka - Panna Krysia. Panna Krysia ponoć prywatnie bardzo miła osoba i fachowiec w dziedzinie prawa, postanowiła być sławna. ale o Pannie Krysi, Pani Izabela ani mru mru. 
A przecież Gessler przy Panie Krysi to potulne jagniątko
Pani Izabela nie zająknie się o Cejrowskim, Pieli i jej promotorze, którzy to za pieniądze zarówno suwerena, jak i moje  - wedle wyobrażeń Lepszego Sortu wnuka przywiezionych na ruskich tankach - zachowywali się na antenie TVP gorzej niż Szczuka.
Zostali utemperowani gdy tylko ich ząbki delikatnie ugryzły karmiącą rękę.

Pani Izabela bardziej doświadczona i pełniejsza mądrości etapu niż wymienieni wcześniej.

Obrazek użytkownika tricolour

19-10-2019 [21:31] - tricolour | Link:

Kolego z Wielkopolski,

Fanatyków cechuje giętkość moralnego kręgosłupa i zdolność do widzenia źdźbeł w cudzych ślepiach. Nie można się zatem dziwić doborowi faktów do z góry zaprojektowanej ilustracji.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

19-10-2019 [23:06] - wielkopolskizdzichu | Link:

Proszę nie obrażać Pani Izabeli. Znam jej twórczość blogową od wielu lat, to nie fanatyzm to przemyślana strategia bycia.

Obrazek użytkownika Tomaszek

19-10-2019 [23:21] - Tomaszek | Link:

@tricolour 
To zupełnie jak słynny trcet " tres trolles " czyli ty , jabe i zdzichu.
P.S.
A komputer to już dzieciom kupiłeś , czy liczysz na zapowiadaną przeze mnie zrzutkę . Z premią PO wyborach może być krucho , bo mocodawcy znów cztery lata z dala od koryta .

Obrazek użytkownika xena2012

19-10-2019 [22:06] - xena2012 | Link:

A dlaczego nie podano sztandarowego przykładu ,,mowy miłości'' niejakiego Hartmana.Jemu trzęsąca restauracjami chamska.. Gessler mogłaby co najwyżej buty czyścić.Zadziwiające,że kiedy trzeba odnieść się do mowy nienawiści zaczyna się zwyczajowe wywlekanie Krystyny Pawłowicz,która wprawdzie mówi ostro ale nigdy ordynarnie.Kolejny raz nie pozwolono jej wsiąść do taksówki,a przewodził tym działaniom były doradca Komorowskiego Henryk Wujec.To indywiduum na przrjściu dla pieszych  przejechało mężczyznę który został kaleką a mimo,że jego wina była ewidentna rozgrzany sedzia go uniewinnił.Taki człowiek ma jeszcze śmiałość opluwać innych?To może wprowadzimy miary języka milości i nienawiści wraz z listą tych których mamy kochac i tych co powinniśmy nienawidzieć.Bedzie łatwo i przewidywalnie.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

19-10-2019 [22:20] - wielkopolskizdzichu | Link:

Hartman nie jest Posłem na Sejm Polski. Jest faciem który chce zaistnieć w mediach udając wizjonera.

Można wspomnieć Niesiołowskiego który z trybuny bluzgając był ulubieńcem tzw prawicy, do czasu gdy te same bluzgi dotyczyły jej.
Wówczas stał się chamem.

Obrazek użytkownika xena2012

20-10-2019 [12:22] - xena2012 | Link:

To język milości i jezyk nienawiści liczy się tylko w przypadku posłów na Sejm?Jak rozumiem Jabe uważa,że innych to nie dotyczy.Czyli mozna urągać dowoli co widać niemal w kazdej wypowiedzi opozycji.

Obrazek użytkownika Jabe

19-10-2019 [23:44] - Jabe | Link:

Pani Xena jest czołową na Naszych Blogach tropicielką nienawiści i pogardy.

Obrazek użytkownika xena2012

20-10-2019 [11:15] - xena2012 | Link:

A Pan jest na NB czołowym tropicielem komentarzy xeny.Splendor to dla mnie wielki i zaszczyt.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

20-10-2019 [18:55] - Imć Waszeć | Link:

To indywiduum sprzymierzyło się z kim trzeba i dlatego od lat zasiada w placówkach eksterytorialnych na terenie Polski. Kiedyś mówiło się na to szpieg, a teraz rządzi PIS i nic się nie mówi. Przy okazji zdjęcia indywiduum skojarzyło mi się takie zdarzenie, jak wymuszanie przez postępaków obsadzania w filmach - także historycznych i dla dzieci - co najmniej jednego geja, może nawet murzyna albo imigranta, żeby było sprawiedliwie. No to ja żądam, też aby było sprawiedliwie, żeby w różnych chórkach i zespołach chirliderek koniecznie występował co najmniej jeden gruby, spocony, łysy facet, capiący przy tym nikotyną oraz skarpetkami jak koksownik w fabryce karmy dla psów. Wtedy też będzie bardziej lewacko i sprawiedliwie, bo przecież wszyscy ludzie są jednakowi. Zagospodaruje się przy okazji w ten sposób kilku zasłużonych dziadków politycznych, kiedy już im koryto zwieje spod pyska mimo porobionych machlojek z ordynacjami.

Obrazek użytkownika Jan1797

20-10-2019 [21:24] - Jan1797 | Link:

<teraz rządzi PIS i nic się nie mówi.>
Jest na petycji tej z 2014 podpis Waszeci?
Z resztą, chętnie się zgodzę.

Obrazek użytkownika izabela

21-10-2019 [14:01] - izabela | Link:

Nie chodziło mi o wytykanie braków w wychowaniu poszczególnych osób lecz o wskazanie, że agresja słowna jest jednym z założeń programowych mediów.