Wspomnienia ze wsi umarłej- upadek Niemiec u drzwi.

Upadek gospodarczy  Niemiec ante portas.

Może niektórzy by tak chcieli ale jest to tak zwane pobożne życzenie czyli chciejstwo ( za Wańkowiczem ) lub wishful thinking ( międzynarodowo za G. Friedmanem  ) i dodam od siebie, że to myślenie prymitywne.

Upadek ekonomiczny Niemieć byłby dla Polski równie tragiczny w skutkach a może i tragiczniejszy niż dla samych Niemiec.

Niektórzy upatrują ten rychły upadek sąsiada zza Odry w złej kondycji finansowej Deutsche Banku
związanej z derywatami, praniem pieniędzy ruskich oligarchów, nieudanymi spekulacjami na rynku nieruchomości w USA  etc.

Faktycznie kondycja banku nie najlepsza ( za 2018 wykazał jednak 341 milionów Euro zysku )  po stratach w ostatnich kilku latach. .

Deutsche Bank to jednak  nie całe Niemcy i gdyby nawet upadł ( co bardzo wątpliwe-  2big2fail  ) to i tak gospodarka niemiecka nie poszłaby z torbami.

Dlaczego ?  

- Postawiłem 100 zł na konia, że wygra w drugiej gonitwie za miesiąc.  

- I co z tego ?

- Nic. Tylko księgowa się pyta ile wart ten koń ?

Wzruszyłem ramionami.

- Okazuje się , że wart jest milion i ona mówi tak ksiegowa, że według ostrożnej wyceny trzeba w bilansie ująć ten milion jako wartość zakładu.

-I ?

-I nic – bilans się wydłużył i tyle- w aktywach - roszczenia w pasywach- zobowiazania.

Derywaty  to hazard trudny do wyceny.

Wycenia się na maksa albo na zasadzie fair value – czyli na maćkowe oko – kreatywna księgowość.

Jeśli Deutsche Bank  ( DB ) ma derywatów na 55 bilionów baksów - ( sprawdziłem i liczba się zgadza  - pięćdziesiąt pięć tysięcy miliardów – 55 i dwanaście zer  ) to liczba ta mówi tylko i aż o wartości zakładów na które Deutsche Bank się założyło z innymi najczęściej bankami, że coś nastąpi – np. koń za milion wygra w drugiej gonitwie za miesiąc,  inflacja w USA będzie poniżej 1 % p.a albo indeks giełdowy  Dax w 2020 wzrośnie więcej niż 10 % itd

Liczba ta nic nie mówi o ryzykach i stratach  związanych z zakładami -  derywatami .

Eksperci wyliczyli, że ryzyko związane z derywatami w bilansie DB wynosi 364 miliardy E. Jest to i tak olbrzymia liczba ale i ona nie mówi nic o stratach czy zyskach.

Liczba ta mówi o ewentualnych możliwych największych stratach.

Nie każdy zakład hazardowy musi się kończyć stratą.

Część z nich może zakończyć się zyskiem.

Nikt raczej nie zakłada się po to, żeby stracić.

Gospodarka nasza jest tak mocno ( niestety to fakt ) powiązana z niemiecką, że nawet małe tąpnięcie wzrost PKB u sąsiada odbija  się dla nas – głównie podwykonawców niemiecki firm  realnym spadkiem zamówień.

Kłania się niemicki projekt Mitteleuropa z 1915 r. , który został zrealizowany po 1989 r naszymi własnymi, polskimi rękami.

Polska nie ma żadnego strategicznego  projektu ekonomicznego.

Polska nie wykorzystuje swojego polożenia geograficznego na styku wielkich dróg handlowych.

Ba-  robimy wszystko, by być krajem biednym - zapleczem taniej siły roboczej dla bogatszych krajów takich jak Niemcy np.

Więc zanim się nie podniesiemy do pozomu suwerennego ekonomicznie państwa to nie nalezy wypisywać głupot o upadku Niemiec - bo zanim gruby schudnie to chudy dawno zdechnie.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika piastolsztyn

19-04-2019 [11:37] - piastolsztyn | Link:

Szanowny Panie, odbijając piłeczkę, również zwolennikom silnych Niemiec można przypisać chciejstwo i solidnie, w sposób weryfikowalnych to uargumentować. O ile derywaty itp. Niemcy mogą zrobić gest Kozakiewicza, to jest dziedziną, gdzie ich siła jest ich slaboscia. Niemcy mają silna pozycję w eksporcie i w przemyśle maszynowym. Tylko, że dokonuje się rewolucja przemysłowa, gdzie ta przewaga jest kamieniem młyńskim u szyi. Trzeba stan posiadania utrzymać, albo ponieść koszty jego restrukturyzacji. Te koszty są tym wyższe, im większy jest stan posiadania. Tych problemów nie mają nowi gracze w nowych technologiach, aktualnej rewolucji przemysłowej. Pomijam już fakt, ze wiele swych ważnych wynalazków Niemcy oddali Chińczykom. Kres potęgi Niemiec wyznaczy tempo rozwoju nowych technologii, a kamień na czaszkę Goliata z procy Dawida już rzucony.

Co do katastrofy Polski, to ta nastapi po przyjeciu EURo. W przypadku upadku Niemiec oberwiemy, ale przetrwamy, czego o Niemczech niekoniecznie można powiedziec. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

19-04-2019 [11:51] - rolnik z mazur | Link:

Tu nie chodzi o odbijanie piłeczek. Niemcy jako takie mnie zupełnie nie interesują, poza tym, że jestem zmuszony w Niemczech pracować. Tak samo jak setki tysiecy Polaków pracuje  w Niemczech, gdyż w kraju nikt ich nie potrzebuje. Upadek Niemiec jest nieunikniony ale nie jest bliski i nie z powodów o czym Pan pisze. Akurat rozmawiałem o nowych technologiach z niemieckim inżynierewm pracującym w ośrodku testującym auta  automatyczne  i Niemcy nie zasypiają gruszek w popiele. Raczej bym się martwił, że my nic nie robimy by te nowe technologie implementowac w gospodarce. Pzdr

Obrazek użytkownika piastolsztyn

19-04-2019 [12:28] - piastolsztyn | Link:

Kazda pliszka swój ogon chwali, tak samo ten inżynier. Ale nie o tym napisałem. Napisałem o kosztownym balascie, jaki stanowi stary przemysł i jakie z tego są skutki dla konkurencji kosztowej. Jeśli ktoś ma innowacyjny produkt, ale w cenie są koszty starego przemyslu, te konkurencję przegra. Kamień z procy Dawida już wypuszczony i takie dobre pytanie, czy do czaszki Goliata dotrze w 2022, czy w 2025 ?  Niemców zmiecie ich siła, ich potęga, nie my, czy ktokolwiek inny. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

19-04-2019 [12:45] - rolnik z mazur | Link:

Znam tą teorię. Do 2025 roku już niezbyt daleko, więc pażywiom uwidim. Jeśli ma się tak stac to ja sie pytam- czy jesteśmy na to tsunami przygotowani ? Ja bym sie tak bardzo Niemcami nie przejmował. Nasi przyjaciele nam pomoga i nas obronią  jakby co - wystarczy sms do pentagonu.Pzdr 

Obrazek użytkownika piastolsztyn

19-04-2019 [13:37] - piastolsztyn | Link:

Jest też powiedzenie, czekaj psie, aż koń zdechnie, ale Goliat silny i potężny, padł. Dorzucę powiedzenie, nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka. Wizja Jezusa, przekazana przez Św. Faustynę, tam jest upadek Niemiec. 

Obrazek użytkownika anakonda

19-04-2019 [12:47] - anakonda | Link:

Szanowny Panie Piastolsztyn, widze ze niewiele Pan wie o niemieckiej Gospodarce,
ponizej podaje link gdzie jest czarno na bialym na jakim miejscu Niemcy stoja
pod wzgledem inowacji technologicznej.
https://www.presseportal.de/pm...

Niemiecki problem to lewackie rzady a nie niemiecki przemysl,
rzady sie zmienia, a przemysl i infrastruktura pozostanie.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

19-04-2019 [13:32] - piastolsztyn | Link:

Ja o jednym, a Pan o drugim. Nigdzie, absolutnie nigdzie nie zanegowalem innowacyjności ichniej gospodarki. Napisałem o ich siłę, która jest ich słabością i jaki to ma skutek dla konkurencyjności. W skrócie jest to kamień młyński u ich szyi. Cóż, los Goliata jest przesądzony. 

Obrazek użytkownika anakonda

19-04-2019 [14:15] - anakonda | Link:

" Niemcy mają silna pozycję w eksporcie i w przemyśle maszynowym. Tylko, że dokonuje się rewolucja przemysłowa, gdzie ta przewaga jest kamieniem młyńskim u szyi."
-----------------------------------------------------------------------------------------
Hmm, ciekawe co to jest ( wedlug Pana ) ta " rewolucja przemysłowa ", czy chodzi Panu o tzw. " cyfryzacje " ( u nas sie mowi " Digitalisierung " ),
a moze o przejscie na zrodla energii odnawialnej itp. bajery ?
##########################################################

" Nigdzie, absolutnie nigdzie nie zanegowalem innowacyjności ichniej gospodarki. Napisałem o ich siłę, która jest ich słabością i jaki to ma skutek dla konkurencyjności. "
-----------------------------------------------------------------------
Podejrzewam iz Panski problem polega na tym, ze nie stac Pana na kupno Mercedesa - klasy.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

19-04-2019 [17:22] - piastolsztyn | Link:

I znowu, ja o jednym, a Pan o drugim. Czy trudno zrozumieć, że stary przemysł i związany z nim eksport jest kosztem? Niemcy wymyślą coś tam fajnego i ktoś wymyśli coś takiego samego, ale Niemcy poniosą koszt utrzymania, bądź restrukturyzacji infrastruktury, armii ludzi. Jeśli nawet nie, to bilans musi się zgadzać i zlikwidowany majątek wchodzi bezpośrednio w koszty. Ktoś, kto tego nie ma, zapłaci jedynie za wdrożenie wynalazku do produkcji, tak jak Niemcy, ale bez tych dodatkowych kosztów występujących u Niemców. Zwykła matematyka, zwykła logika i jeśli to do Pana nie dociera, ... znajdź Pan sobie inne zajęcie, które ktoś Panu zleci, ale takie proste, typu przynieś, podaj, pozamiataj.

Wesołych Świąt

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

19-04-2019 [15:46] - rolnik z mazur | Link:

No proszę i Pl na 25 tym miejscu. Całkiem nieźle wzrost prawie 20%. Wesołych świąt.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

19-04-2019 [12:44] - wielkopolskizdzichu | Link:

Z tym radosnym oczekiwaniem na upadek teutonów, to tak samo jak z wyczekującym  spoglądaniem w niebo "wyklętych" czy amerykanie już spuszczają atomówki na ruskich.  Kojarzy mi się to również z proroctwami o kacapach pod gruszką i wspólnej granicy polsko-chińskiej, tylko nie wiem jaki z tego miałby być zysk.
Chyba to syndrom padłej po sąsiedzku krowy. 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

19-04-2019 [15:41] - Trotelreiner | Link:

No proszę! @wielkopolskizdzichu!!! A Admin mi pisze w mailu," że osoba ta została zbanowana".
Jak mawiał Dr House---Everybody lies....

Obrazek użytkownika admin

19-04-2019 [17:10] - admin | Link:

Admin nigdy nie kłamie. Ban nie był dożywotni 

Obrazek użytkownika Zunrin

19-04-2019 [15:58] - Zunrin | Link:

Ekhem właśnie na dniach przeczytałem, że mimo hamowania niemieckiej gospodarki zyskujemy na tym. Bo niemieckie firmy zaczynają kupować nasze tańsze dobrej jakości produkty...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

19-04-2019 [17:25] - rolnik z mazur | Link:

@ Zunrin

hamowanie gospodarki to jeszcze nie katastrofa. Niemieckie firmy tną koszty i szukają tańszych dostawców więc krótkoterminowo możemy na tym zyskać. Trzeba jeszcze uwzglednić ewentualny Brexit. Pzdr

Obrazek użytkownika Zunrin

20-04-2019 [08:38] - Zunrin | Link:

Tak, tylko że cały czas mądre ekonomiczne głowy złowróżą nam, że już samo spowolnienie niemieckiej gospodarki niby ma być dla nas fatalne. Jak zwykle się mylą.

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-04-2019 [17:45] - jazgdyni | Link:

Polska nie ma żadnego strategicznego  projektu ekonomicznego...

Panie Waldku, skąd ta pewność?
Ja wiem co innego. jest bardzo poważny i dobry projekt. Jak w latach 20-tych ub. wieku.

Tylko ludziska mogą wszystko popsuć.

A Friedmana bym nie lekceważył. 8 z 11 jego prognoz się sprawdziły.Ostatnia to Erdogan w Turcji.

Wesołych świąt i Alleluja!

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

19-04-2019 [17:56] - rolnik z mazur | Link:

Ja znam jeden poważny strategiczny projekt dotyczący Polski ale mam nadzieję, że nie wypali i w tym sensie weselmy się Alleluja i do przodu. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-04-2019 [18:53] - jazgdyni | Link:

Może nie gospodarczy, ale strategiczny i geopolityczny opiszę w V części mojego eseju o przyszłości RP.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

19-04-2019 [22:19] - RinoCeronte | Link:

Przyszłością Polski jest młodzież, którą  właśnie teraz niemiłosierna komuna ZNP chce okaleczyć intelektualnie. Jeżeli chodzi o Niemcy to stoi za nimi najbogatsza część Europy, a my lubimy sobie gdybać, więc gdybajmy :-)

Obrazek użytkownika Czesław2

20-04-2019 [18:16] - Czesław2 | Link:

Redakcja W Polityce banuje mi taki komentarz:
Powstaje pytanie, czy rządzący Niemcami to ci, których wybrało społeczeństwo. Skoro w Gdyni mogą rządzić rolnicy z PSL...