WOŚP - aspiryna na bazie cyjanku

Gdy w 1933 roku mistrz propagandy wymyślił zimową akcję pomocy dzieciom liczył na to, że będzie mógł promować nacjonalizm socjalistyczny i zamknie usta krytyki. Do akcji przystąpiło mnóstwo ludzi z puszkami, niemal terroryzując społeczeństwo do licznych datków. Młodzież ze swastykami na rękach domagała się pieniędzy na marznące dzieci. Odmowa oznaczała publiczne napiętnowanie, przypięcie łatki “nieczułego wobec dzieci”, wręcz prawo do linczu. Akcja zakończyła się hucznym podsumowaniem i ogłoszeniem sukcesu. Ideologia hitlerowska została skutecznie wypromowana, skojarzona z hojnością, a jej przeciwnicy nazwani diabłami.

Mechanizm tu opisany nie wystąpił jedynie raz w historii. Znany był już w Rzymie czasów Nerona, i z powodzeniem stosowany w Związku Radzieckim czy w Polsce w czasach komuny (np. w latach 60-tych Ogólnopolski Komitet Frontu Jedności Narodu prowadził zbiórkę na budownictwo szkolne). Jest jednak obecny w naszym życiu częściej niż się domyślamy. Można powiedzieć, że jego efekty widzimy na co dzień. (W tym miejscu bardzo proszę o nie łącznie ideologiczne przykładów, gdyż chodzi tu tylko o pokazanie pewnego mechanizmu - jedne przykłady są drastyczne inne dyskusyjne).
Mechanizm opiera się na dwóch elementach składowych: “aspirynie” i “cyjanku”. Ktoś, kto chce dokonać złego czynu wie, że może zostać za niego zdyskredytowany. W takiej sytuacji może cyjanek opakować aspiryną - jakąś bardzo dobrą, miłą lub słuszną sprawą. Dzięki takiemu zabiegowi bubel którym jest “pseudo-aspiryna” może zostać łyknięty a każdy kto odważy się skrytykować będzie od razu napiętnowany jako przeciwnik aspiryny.

Wydaje się, że tak właśnie została skonstruowana Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Działalność całej machiny polega na dwóch aspektach - po pierwsze organizowana jest zbiórka na chwytające za serce cele. Po drugie promowany jest styl myślenia, światopogląd, zachowania, stosunek do takich spraw jak aborcja, eutanazja, styl “róbta co chceta”, rozwiązłość na imprezach plenerowych, promowanie niektórych osób czy grup i in. Procesy sądowe o ukrywanie dochodów, czy przekazywanie połowy zebranych pieniędzy na inne cele są tutaj mniej istotne. Każda fundacja musi z czegoś żyć, a zatrzymane pieniądze po części służą temu aby w przyszłości zebrać ich jeszcze więcej. Być może nie powinno to być aż blisko 50% ale nie ten mechanizm jest tu najgorszy. Złe jest - podobnie jak miało to miejsce w 1933 - promowanie ideologii społecznie destrukcyjnej, związanej z poglądami lewackimi niszczącymi tradycje kraju i wartości społeczne. To ta działalność jest opakowana w aspirynę “ratowania dzieci”. Być może nie jest to aż takie jaskrawe jak w 1933 ale mechanizm który tu jest zastosowany wygląda podobnie. Świetnie czują to zwolennicy tych ideologii, promują akcję i hałaśliwie niszczą jej przeciwników.

WOŚP to tylko jeden z przykładów pokazywanej tu manipulacji. Podobny mechanizm stosują wszyscy zasłaniający złą działalność posądzeniem o rasizm czy antysemityzm. Czarnoskóry złodziej w chwili siłowego zatrzymania głośno krzyczy o rasizmie. Organizacja żydowska w chwili krytyki jej bezczelności głośno krzyczy o antysemityzmie. Geje obrażający innych i drwiący z przyzwoitości podczas Parady Równości głośno zarzucają homofobię, lewacy atakujący uznane wartości społeczne głośno krzyczą o braku tolerancji. Pół biedy gdy to argument używany podczas zatrzymania, gorzej jeśli to od początku zaplanowana taktyka.
Można mechanizm porównać do wież oblężniczych spod Cedyni (jak to błędnie użył jeden ze znanych aktorów), na których przypięci byli jeńcy. “Do swojego strzelasz?!” “Chcesz zabić naszych?” Zwolennikami tych “wież oblężniczych” będą wszyscy Ci którzy chcą zburzenia grodu - będą wołać “ocalmy jeńców” - “wspomóżmy te pojazdy aby mogły uratować naszych rodaków”.

Niestety ten sam mechanizm manipulacji pojawia się często też w polityce. Jest wykorzystywany do korumpowania. Np. za kulisami kolega spotyka kolegę i przedstawia mu projekt uchwały: “50.000 na moją fundację i 50.000 na dzieci z białaczką” - mówiąc: - poprzyj mój projekt, potem Ty zrobisz taki sam swój i masz mój głos. Ale jak nie poprzesz to będziesz określony jako nieczuły przeciwnik pomocy dla dzieci z białaczką! Do tego typu prób korupcji dochodzi notorycznie, nieustannie, w każdym mieście. Osoby które stawiają temu opór są zastraszane, przypina im się łatki nieczułych, radykalnych, faszystów i in.

Jeśli dany polityk uważa że jego “organizacja” powinna otrzymać wsparcie, nich zrobi uchwałę tylko w tym celu, nich rozdzieli zawartość i opakowanie. Niech zbiórka będzie tylko zbiórką - bez związku z ideologią, niech dyskusja o kolorze skóry, religii czy “orientacji seksualnej” nie ma podłoża publicznej nagonki, lecz niech będzie prowadzona tylko na ten temat, niech atak na polską gospodarkę leśną będzie odcięty od “ratowania puszczy. Niestety nie oczekujmy, że tak się stanie. Ludzie, stosujący ten bardzo częsty rodzaj manipulacji będą dalej istnieć, działać i próbować głośno krzyczeć o krzywdzie i naszej nieczułości. Będą łączyć dobro i zło, ciemne sprawy z jasnymi, a my powinniśmy uczyć się ich rozpoznawać i wiedzieć jak z manipulacją walczyć.

Jak więc przeciwdziałać?

Jak zawsze główną bronią jest wyświetlenie prawdy. Niestety sam mechanizm jest tutaj skomplikowany, więc trudny do prostego opisu. Nie jest to mechanizm zero-jedynkowy. Posiada aż trzy etapy a im więcej etapów, tym trudniej przedstawić prawdę o nim. Wobec korupcji politycznej dobrze jest dopuścić do procedowania i zgłosić sprawę do odpowiednich instytucji walki z korupcją. Trudniej jest przeciwdziałać w kwestiach obyczajowych czy społecznych.

Wydaje się, że najlepszą metodą jest tutaj budowa alternatyw. Ty promujesz A+B my promujemy tylko A i robimy to lepiej, nie używamy do tego nieczystych zagrań i ukrywania celu. Ty zbierasz na dzieci - my też ale nie niszczymy przy tym wartości społecznych.

Krytyka tej manipulacji jest tylko pożywką dla manipulantów. Każdy element krytyki mogą użyć jako formę ataku. Trudniej jest jednak atakować kogoś kto działa w tym samym celu co oni. Przy okazji takie działanie będzie wnosić dobro - walczmy słusznie z rasizmem, agresją religią, wspierajmy dzieci, chorych, potrzebujących. Budujmy żłobki, parki narodowe, walczmy o jeże, jaskółki, motylki, domagajmy się szacunku wobec ludzi i świata. Działajmy proaktywnie a zyskamy zwolenników. Będzie to najlepsza forma obrony przed destrukcyjną manipulacją typu “aspiryna na bazie cyjanku”.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Novalia47

06-01-2019 [20:42] - Novalia47 | Link:

Zbliża się kolejny finał WOŚP, już 26-ty i po raz kolejny wychynęli z nory moralizatorzy i pouczacze  wyjaśniający nam, prostaczkom ohydne manipulacje ludzi i instytucji żerujących na naszej naiwniej wierze w dobre cele pieniężnych zbiórek. W ub.r. mieniący się bardem prawicy i połetą niejaki Lech Makowiecki porównał Owsiaka do… alfonsa wysyłającego zamiast prostytutek biedne dzieci na ulice po pieniądze (po ostrej krytyce tej szkalującej, wrednej kalumni, Makowiecki postarał się o usuniecie swojego tekstu). Dzisiaj następny piewca szlachetnych idei niejaki Marcin Niewalda porównuje Owsiaka i WOŚP, ich działalność do budowania nazistowskiej propagandy w 1933 r. w Niemczech dla ułatwienia Hitlerowi zdobycia władzy! Czy słyszeliście coś równie idiotycznego? Widać jak odbiera rozum ludziom zdawałaby się inteligentnym sama myśl, że ogromna większość Polaków popiera jakąś akcję nie będącą pod kontrolą przewodniej siły narodu i jej wodza. I nie ważne są materialnie wymierne skutki tej największej na świecie akcji na rzecz ratowania życia, zwłaszcza niemowląt, ważne jest, że robi to Owsiak, nie zaczadzony miłością do dojnej zmiany, więc trzeba go zgnoić. Tego w każdym razie oczekuje władza, więc trzeba pośpieszyć z wazeliną, może za to coś tam się uzyska. Wprawdzie żadne kontrole instytucji będących w dyspozycji władzy nie wykazały nigdy  żadnych nieprawidłowości w rozliczaniu się WOŚP z zebranych pieniędzy (co roku większej sumy), ale Owsiaka trzeba cały czas błotem obrzucać, to wreszcie coś z tego do niego przyschnie. Więc dalej będzie się płodzić kłamliwe, wredne insynuacje, może wielu w końcu w to uwierzy, a już na pewno ciemny lud, który wszystko kupi.
 
 

Obrazek użytkownika Zunrin

07-01-2019 [16:28] - Zunrin | Link:

Ciekawe jakie to niby kontrole nie potrafiły niczego wykazać. Ale tak konkretnie bez ogólników. Bo jedyną kontrolą o jakiej słyszałem był nakaz sądu o udostępnienie dokumentacji w trakcie procesu, który Owsiak sam wytoczył. Cóż, jego holding nie dał rady wypełnić postanowienia sądu...

Obrazek użytkownika Novalia47

07-01-2019 [21:20] - Novalia47 | Link:

Nie  "niby kontrole", ale żadne, bo gdyby cokolwiek nieprawidłowego w rachunkach  wykazały, to już władza postarałaby się, żeby WOŚP kompletnie zniszczyć ku wielkiej uciesze takich Niewaldów i Zunrinów - nieprawdaż ?

Obrazek użytkownika Marcin Niewalda

09-01-2019 [02:56] - Marcin Niewalda | Link:

a - i jeszcze jedno - ja komentuję manipulacje od kilku lat, co jakiś czas - więc to Pani "wychynęła" z komentarzem

Obrazek użytkownika Marcin Niewalda

09-01-2019 [02:53] - Marcin Niewalda | Link:

Jak się nie umie czytać ze zrozumieniem to się takie komentarze pisze  - w zasadzie ten komentarz jest w ogóle taki jakby Novalia47 nie przeczytała tekstu który komentuje  - ale to typowe - wylać trochę jadu bez sensu i dalej brnąć w lewactwo bo się je kocha - kocha się nienawidzić dobra i moralności za to kocha się wszystko co jest próbuje zniszczyć. Takie to typowe.

Obrazek użytkownika Novalia47

10-01-2019 [18:13] - Novalia47 | Link:

Szalenie merytoryczna odpowiedź - dziękuje. Zresztą tekst także.

Obrazek użytkownika zbychbor

07-01-2019 [08:27] - zbychbor | Link:

Pełna zgoda, poza tym że nie Cedynia, a obrona Głogowa, ponad 1 wiek później.

Obrazek użytkownika Marcin Niewalda

09-01-2019 [02:50] - Marcin Niewalda | Link:

trochę za duży skrót myślowy zrobiłem - fakt - ale o Stuhra chodziło  :)

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

07-01-2019 [08:58] - wielkopolskizdzichu | Link:

Z tymi wieżami i Cedynią to Pan Bloger wyskoczył jak młody Stuhr. 
Nienawieść blokuje Pańską zdolność oceny rzeczywistości.

Obrazek użytkownika Marcin Niewalda

10-01-2019 [13:41] - Marcin Niewalda | Link:

a Panu zdolność myślenia :D

Obrazek użytkownika Novalia47

15-01-2019 [16:09] - Novalia47 | Link:

To jest jakieś niepojęte, nienormalne, jakieś wynaturzone: skąd w ciągu ostatnich lat namnożyło się w naszej Ojczyźnie tyle ludzkich gnid? Z jakiej tradycji się to plemię wywodzi, bo przecież nie z polskiej? Mienią się być patriotami, bo tym słowem najczęściej wycierają sobie gęby, bo poprzednia władza zrujnowała Polskę (tak bardzo, że udało się poza  500+ spełnić niektóre inne obiecanki wyborcze, a gospodarka ma się zupełnie dobrze). Ale nienawiść do władzy jeszcze można zrozumieć, przecież nienawidziliśmy władzy komunistycznej, ale żeby tak serdecznie, tak wrogo, tak złowieszczo nienawidzić własnych rodaków za to tylko, że nie kochają obecnej władzy, bo akurat mają inne poglądy na państwo, jak to w demokracji? Nienawiść to nie tylko opluwanie, pomawianie, szkalowanie, to także pogróżki i niestety czasem spełniające się – to są bowiem owoce szczucia, judzenia, napuszczania. I kłamstwa,  przeważnie prymitywne, bezsensowne, narzędzie niezbędne w takich akcjach: Kiedy dowiedzieliśmy się ,że nie żyje (prez.Lech Kaczyński), a trumna z ciałem wyladowała na lotnisku oczekujący rząd Tuska  śmiał się do rozpuku   (!!!)
W sądach  rodzinnych coraz więcej spraw rozwodowych tylko z powodu odmiennych poglądów politycznych, które  w wojnach domowych doprowadzają do nienawiści i rozpadu małżeństwa, najczęściej z krzywdą nikomu niewinnych dzieci. Czy to jest normalne, czy słyszeliście o takim zjawisku w jakimś kraju?
A co u nas, na Naszych Blogach? Podam tylko niektóre przykłady, autorzy tych haniebnych, nikczemnych wpisów zamieszonych tuż przed i tuż po zamordowaniu śp.Pawła Adamowicza z pewnością się rozpoznają:

Gdański mafioso, symbol degrengolady platfusowatej, aferał, kombinator, celebrycki złodziej, szuja komusza.
Teraz staracie się obarczyć nas za winę tego swoistego linczu czyli wymierzenia sprawiedliwości. Sami na niego zapracowaliście.
Najbardziej idiotyczna zbrodnia w Polsce
Wasi giną i ogłoście smutę.
No Adamowicz się nachapał i zmarł, a to niespodzianka.
gdzieś przeczytałem, że to nie owsiak zbira dla dzieci tylko dzieci zbieraja na owsiaka..
Prymitywna manipualcja na poziomie sekciarskim, zasłanianie się kwestującymi dziećmi i chorymi dziećmi pozwoliła mu omotać niemal cały naród
 

Może już wystarczy tych przykładów z ostatnich kilkunastu godzin na NB, o kalumniach i obrzucaniu błotem Owsiaka już nie będę wspominała, zebrało się tego tomy na innych, podobnych portalach.
I zaraz zacznie się atak gnid na mnie, ze ośmieliłam się to wszystko napisać (oczywiście o ile Strefa Wolnego Słowa mi tego nie zablokuje).
„OD NIENAWIŚCI BROŃ MNIE, PANIE!”