Stempel PRL nadal obowiązuje

Nie rozwiązana po dziś dzień sprawa reprywatyzacji wzbudza ogromne społeczne emocje, co widać choćby przy okazji doniesień z obrad komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Już z treści przekazów medialnych widać jak często mylone są w tym przypadku dwa nakładające się na siebie problemy.
Z jednej strony oszustw i nadużyć części prawników „odzyskujących” - z ewidentnym naruszeniem prawa - kamienice osobom, które nie miały nic wspólnego z potomkami właścicieli nieruchomości. Z drugiej zaś - pozostałości po czasach komunizmu, tj. braku ustawy, która rozwiązałaby całościowo problem reprywatyzacji. A zatem zwrotu kamienic, pałaców, fabryk, aptek, ziemi rolnej i wszelkich innych nieruchomości zabranych przez komunistyczne państwo ich prawowitym właścicielom. Bądź pieniężnych rekompensat za utracone mienie.
Zjawisko to doskonale ilustruje przypadek skrajnie lewicowego Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Jego zdaniem już samo występowanie o zwrot/rekompensatę - mimo, że zgodne z obowiązującym prawem - jest jakimś niebywałym przestępstwem lub co najmniej rzeczą wymagającą najwyższego potępienia. SMJN z jednakową mocą potępia zarówno tego typu działania, jak i występujące „przy okazji” - nadużycia, nieprawidłowości i inne bezprawne działania.
Przy okazji przedstawiania własnych kandydatów w wyborach samorządowych w stolicy takie opinie wysuwało kilka dni temu. Wówczas pod ministerstwem sprawiedliwości SMJN zorganizowało manifestację, której „negatywnym” bohaterem - z wyboru Stowarzyszenia - stał się prawnik prof. Maciej Kaliński. Jego „winą” jest bowiem to, że dla starających się o rekompensaty za odebrane nieruchomości warszawskie odzyskał ich przez całe lata starań najwięcej (230 mln zł) spośród zajmujących się tym prawników. To nieważne, że wobec żadnego z uzyskanych przez Kalińskiego zwrotów nie było żadnych zarzutów o przekręty, nadużycia etc. Zarzut wobec niego ze strony MJN sprowadzić można do jednego: bo odzyskał najwięcej!
Powtórzę: całemu zamieszaniu winny jest brak ustawowej reprywatyzacji. Dodajmy, że najczęstszym sposobem na uzyskiwanie rekompensat za odebrane nieruchomości jest udowodnienie przed sądem cywilnym, że owo odebranie nastąpiło z naruszeniem prawa PRL-owskiego (sic!). Wystarczy dowieść, że np. odebrano nieruchomość niepodlegającą dekretom o tzw. reformie rolnej, czy o nacjonalizacji przemysłu (bo odebrane mienie było zbyt małe), bądź dekretowi bierutowskiemu w Warszawie. W tym ostatnim przypadku owo komunistyczne „prawo” odbierało wszelkie nieruchomości w stolicy ich prywatnym właścicielom (a jednocześnie nie przyznano im obiecanych w dekrecie odszkodowań) itd.
Przypomnijmy w tym miejscu, że uchwalenie reprywatyzacji w naszym kraju nie jest niemożliwe i że tak naprawdę wszystko zależy tu od dobrej woli rządzących. W końcu nie tak dawno temu uchwalono możliwość wypłaty rekompensat za majątki odebrane przez Związek Sowiecki na Kresach Wschodnich. Wszyscy, którzy mogą odpowiednimi dokumentami udowodnić swoje prawo do odszkodowań za tzw. mienie zabużańskie, otrzymują od państwa stosowne rekompensaty.
Ostatnia realna próba całościowego rozwiązania problemu reprywatyzacji została podjęta na przełomie 2000/2001 r. Niestety zakończyła się w marcu 2001 r. wetem ówczesnego, wywodzącego się ideowo z komuny, prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Swą decyzję uzasadniał on wtedy w rozmowie z RMF FM, że reprywatyzacja „godzi w podstawowy dziś interes Polaków jakim jest stworzenie możliwie najlepszych warunków do rozwoju gospodarczego naszego kraju. Dlatego tej ustawy nie podpiszę”. W opinii Kwaśniewskiego sprawą zwrotu bezprawnie zagarniętego mienia powinny zajmować się sądy, a specjalna ustawa nie jest do tego potrzebna.
Od tego czasu reprywatyzacja została odłożona ad acta. Jeśli nie liczyć próby podjętej niemal dokładnie rok temu przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, obecnego kandydata PiS na prezydenta Warszawy. Opracowany przez niego projekt ustawy mocno zawężał m.in. krąg spadkobierców upoważnionych do starania się o 25-proc. rekompensaty pieniężne za utracone nieruchomości, odrzucał możliwość starania się o owe rekompensaty przez firmy i inne osoby prawne, a także osoby, które w chwili odebrania im majątku nie miały obywatelstwa polskiego - a więc np. pochodzenia żydowskiego czy pozbawionych tego obywatelstwa Sybiraków. W dodatku praktycznie zakazywała możliwości starania się o zwrot nieruchomości bądź rekompensatę pieniężną przed sądami cywilnymi.  
A jest to w dalszym ciągu jedyna taka możliwość dla chcących osiągnąć te cele. Należy jednak dodać, że tego typu sprawy ciągną się najczęściej latami, są kosztowne i - rzecz jasna - nie ma gwarancji, że zawsze kończą się po myśli powodów.
Tak czy inaczej projektu min. Jakiego ostatecznie nie procedowano w parlamencie. Zaś tysiące potomków dawnych właścicieli zabranych przez komunistów nieruchomości, wciąż czeka na ustawowe załatwienie problemu reprywatyzacji. Niestety, jak widać, ten swoisty stempel komuny jest wciąż obowiązujący.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

13-10-2018 [20:47] - Jabe | Link:

Obecnie hasłem przewodnim jest „repolonizacja”, a nie reprywatyzacja, a to są przeciwieństwa. Rządzący socjaliści starają się zresztą reprywatyzację możliwie zohydzić, nazywając tak szwindle warszawskie.

Obrazek użytkownika Natalia Wybicka

15-10-2018 [07:30] - Natalia Wybicka | Link:

Kiedy wreszcie sprawiedliwość stanie się oczywistością? Jak na razie ciągle trzeba o nią walczyć i niestety często z marnym skutkiem.

Obrazek użytkownika AndrzejRadomski

15-10-2018 [11:18] - AndrzejRadomski | Link:

Dlaczego nie dojrzeliśmy do tego aby sprawiedliwość była na pierwszym planie . Tylko wszystko dla siebie nie  patrząc  na innych  którym  się należy . 

Obrazek użytkownika Baca

15-10-2018 [12:32] - Baca | Link:

Nasz państwo nie oderwało się i długo jeszcze nie oderwie się całkowicie od pokłosia komuny. Niby prawie 30 lat minęło od teoretycznego jej upadku, jednak jeszcze możemy doświadczyć jej działań. Idealnie widać to na przykładzie ustawy reprywatyzacyjnej. Każdy racjonalnie myślący człowiek wie, że skoro komuś komunistyczne władze coś zabrały, to tym osobom należy się zwrot w naturze, bądź rekompensata finansowa. Każdy poza komunistami i ich potomkami. 

Obrazek użytkownika ŁukaszP

15-10-2018 [12:39] - ŁukaszP | Link:

Ustawa reprywatyzacyjna jest bezwzględnie potrzebna. Cytując Adama Hofmana obawiam się, że jeśli powstanie to "będzie działać na zasadzie prosa i kury, Kura wydziobie proso, a później wejdzie lis i zje kurę".

Obrazek użytkownika sidi1975

15-10-2018 [12:40] - sidi1975 | Link:

Nie powinno być tak, że dawni właściciele utraconych nieruchomości czekają latami na ustawę reprywatyzacyjną ta sprawa powinna być jak najszybciej rozwiązana.

Obrazek użytkownika Irek

15-10-2018 [15:25] - Irek | Link:

XXI wiek, a stempel PRL nadal obowiązuje i nie zapowiada się aby miało to się zmienić. Jeszcze przed kandydowaniem, a nawet planami, aby Jaki miał kandydować na prezydenta Warszawy, zapowiedział duża ustawę reprywatyzacyjną, a wygranymi mieli być ludzie, dla których projekt miał być jak wygrana na loterii. Chodzi o osoby, którym zabrano nieruchomości na podstawie dekretu Bieruta. Kiedy jednak zdecydowano, że min. Jaki będzie kandydował na stanowisko  prezydenta Warszawy, czar prysł, a on zupełnie zmienił język - mówiąc, że być może duża ustawa reprywatyzacyjna by pomogła, ale nie rozwiązałaby wszystkich problemów, a jeżeli zostanie prezydentem, to już nie będzie wydawał mieszkań z lokatorami. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. 

 

Obrazek użytkownika Kacper Głowacki

16-10-2018 [07:33] - Kacper Głowacki | Link:

Niby to takie proste.... wprowadzić w życie ustawę którą Kwaśniewski miał przed nosem i będzie chyba najsprawiedliwiej. i najtaniej unikając wielu spraw sądowych. Problem należy szybko rozwiązać gdyż to nie chodzi tylko o Warszawę. W kraju jest od groma dworków które niszczeją bo właściciele nie mogą go prawnie odzyskać. 

Obrazek użytkownika lanserote

17-10-2018 [12:20] - lanserote | Link:

Za długo kocioł z reprywatyzacjami się ciągnie, a końca nie widać.

Obrazek użytkownika Alicja P.

17-10-2018 [13:27] - Alicja P. | Link:

Jak widać każdemu rządzącemu od czasów obalenia komuny staje kością w gardle słowo reprywatyzacja. Nawet jak ma w nazwie prawo i sprawiedliwość to sytuacji spadkobierców to nie zmienia. 

Obrazek użytkownika Jan Sobolewski

30-10-2018 [15:53] - Jan Sobolewski | Link:

Bez względu na ustrój ciągły brak ustawy reprywatyzacyjnej pokazuje że temat nie należy do łatwych. A biedni spadkobiercy poczekają jeszcze pewnie wiele lat zanim znajdzie się mądry i odważny który taką ustawe napisze.