84 helikoptery z polskim wkładem dla armii amerykańskiej

O tym, że amerykańskie wojska powietrzne stanowią istotną część czołowych na świecie sił militarnych przekonywać nikogo nie trzeba. Liczą niemal 320 tys. żołnierzy.
Dysponują prawie 5,5 tys. rozmaitych samolotów, śmigłowców i bezzałogowych aparatów latających (1730 myśliwców, 313 samolotów szturmowych, 158 samolotów bombowych, 564 powietrznych tankowców, 199 samolotów specjalnego przeznaczenia, 769 samolotów transportowych, 1201 samolotów szkolno-treningowych, 186 śmigłowców oraz 347 bezzałogowych aparatów latających). Corocznie przeznaczają ok. 100 mld dol. rocznie na modernizację i zakup sprzętu.
Dysponując tak pokaźnym budżetem nie dziwi, że w ostatnim czasie dowództwo „United States Air Force” zdecydowało o wymianie poważnej części śmigłowców. Chodzi konkretnie o zastąpienie maszyn typu UH-1N „Huey”. Co istotne w owej operacji istotny wkład będą mieli Polacy.
Wybór Sił Lotniczych USA padł na śmigłowiec MH-139 - oparty o maszynę AW139 Grupy Leonardo, która tym samym wygrała z Black Hawkiem. Nowy sprzęt ma spełniać kilka zadań. Śmigłowce przeznaczone mają być dla ochrony interkontynentalnych pocisków balistycznych oraz transportu rządowego i sił bezpieczeństwa. Dla nas istotny jest fakt, że część elementów (kadłub) MH-139 będzie produkowana przez PZL-Świdnik, a przy projekcie tej maszyny pracowali polscy inżynierowie.
W wyniku zwycięstwa w ogłoszonym przetargu 84 tego typu śmigłowce współprodukowane przez polskie zakłady (główna część produkcji będzie odbywać się w amerykańskich zakładach Leonardo w Filadelfii; dodatkowe komponenty będą integrowane w wojskowej wersji MH-139 w zakładach Boeing Filadelfia w Ridley Township, Pa.) mają być docelowo dostarczone Amerykanom do 2021 r. Program MH-139 oferowany przez firmę Boeing będącą głównym wykonawcą, ma wartość 2,4 mld dol. i obejmuje maksymalnie 84 śmigłowce, urządzenia szkoleniowe oraz powiązany sprzęt wsparcia z datą wstępnej gotowości określoną na rok 2021. Według Leonardo nowe maszyny przejmą rolę ochrony krajowych baz interkontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) a także transportu członków rządu USA oraz sił bezpieczeństwa.
Cała wymiana wysłużonych UH-1N „Huey” powinna zapewnić oszczędności rzędu 1 mld dol. w kosztach zakupu i całego cyklu życiowego nowej floty śmigłowców. MH-139, jak zapewnia Leonardo, „przekracza wymogi Sił Powietrznych USA w zakresie szybkości, ładunku użytecznego, uzbrojenia oraz przeżywalności dla ochrony baz ICBM i nadaje się idealnie do transportu VIP-ów”.
Firma podkreśla, że ponad 260 szt. helikoptera AW139, na bazie którego będzie produkowany MH-139, zostało zmontowanych i dostarczonych z zakładów w Filadelfii. Ponadto wiele spośród AW139, będących obecnie w służbie w USA, realizuje zadania w zakresie porządku publicznego i służby publicznej w stanach Maryland, New Jersey oraz Kalifornia.
Wypada w tym kontekście żałować, że polskie MON wciąż nie dokonało wyboru nowego sprzętu (śmigłowce i okręty podwodne) dla polskiej armii. Polskie zakłady (wspomniany PZL-Świdnik i PZL Mielec) oraz stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni czekają na nowe zamówienia. Stary, wysłużony sprzęt używany przez nasze wojsko za chwilę będzie nadawał się już tylko na złom. Co istotne - w przeciwieństwie do sprzętu, znajdującego się na wyposażeniu naszego północno-wschodniego sąsiada z obwodu kaliningradzkiego.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Baca

01-10-2018 [12:00] - Baca | Link:

Kto by pomyślał! Amerykanie, którzy tak bardzo zaślepieni są maszynami rodzimej produkcji, przyznali, że nie wszystko co amerykańskie, jest zawsze najlepsze. Świetna informacja dla Europy, całej grupy Leonardo, a także dla naszego zakładu PZL-Świdnik. Dodatkowo pełna zgoda z autorem, co do pointa'y tekstu. Nasze władze mogłyby pójść w końcu po rozum do głowy, aby konkretnie przymierzać się do kupna nowego sprzęty, gdyż nasz niedługo nie będzie mógł się wzbić w powietrze, a to byłaby już katastrofa. 

Obrazek użytkownika Kacper Głowacki

01-10-2018 [15:39] - Kacper Głowacki | Link:

Już się bałem że ten Polski wkład będzie polegał na wykupieniu ich starych i zdezelowanych maszyn aby oni mogli wstawić nowe :p

Tak na serio, to bardzo miło czyta się informacje, że taka lotnicza potęga kupuje sprzęt który projektowali polscy inżynierowie. 

Obrazek użytkownika sidi1975

02-10-2018 [00:14] - sidi1975 | Link:

Polskie firmy w gotowości czekają na zamówienia a MON nie wiedzieć czemu wciąż nie podpisuje umów na wymianę starego sprzętu. Czy to już tak zawsze będzie, że tylko skupujemy używane jednostki od innych państw? Czas naprawdę nie stać nas na własne produkowane w kraju wyposażenie wojska polskiego!?

Obrazek użytkownika AndrzejRadomski

02-10-2018 [11:38] - AndrzejRadomski | Link:

Nawet  taka jak potęga  lotnictwa  USA  doceniła naszych  inżynierów  że i u nas można  produkować części do śmigłowców  ( kadłub ) . Smutne  jest to że nasz MON lubi skupować stare   maszyny . 

Obrazek użytkownika ŁukaszP

02-10-2018 [17:34] - ŁukaszP | Link:

Tylko się cieszyć z tego, że Amerykanie wybrali PZL-Świdnik do współpracy przy budowie swoich śmigłowców. Zlecenie tak ważnego projektu polskiej firmie coś znaczy, bo przecież producentów tego typu sprzętu na świecie jest wielu. Nie ma się też co zamartwiać, że polskie MON nie decyduje się na kupno nowego sprzętu. Na początku artykułu jest podane jakim budżetem trzeba dysponować, aby być ważnym graczem w tej dziedzinie. Polsce to nie grozi, a wydawanie ogromnych sum na zabawki dla dużych chłopców jest trochę bez sensu.

Obrazek użytkownika Jan1797

02-10-2018 [21:01] - Jan1797 | Link:

Dobra kontynuacja "lotniska", gratuluję;-))  http://forsal.pl/artykuly/9464... 
Jeżeli ktoś uważa, że motorem rozwoju mogą być dotychczasowe miejsca pracy
w dyskontach, wypada mu tylko współczuć.
Pozdrawiam Jan.

Obrazek użytkownika Irek

03-10-2018 [15:25] - Irek | Link:

Amerykanie dali przykład, że sprzęt z tej firmy jest ceniony. Dziwie się, że nadal MON ma wątpliwości od kogo zakupić sprzęt, choć z drugiej strony nie wiem czy to nie będzie jakaś zagrywka wyborcza. Nasza armia jest kompletnie nieuzbrojona, a to co wyprawia MON to są kpiny. 

Obrazek użytkownika Maciej Janicki

04-10-2018 [08:13] - Maciej Janicki | Link:

Polska myśl techniczna doceniona przez Amerykanów! Oby więcej takich dobrych wiadomości.

Obrazek użytkownika sidi1975

08-10-2018 [22:53] - sidi1975 | Link:

Dobra wiadomość dla PZL-Świdnik to zamówienie świadczy o tym, że firma ze Świdnika jest liczącą marką na świecie. I tylko należy żałować, że nasze wojsko wciąż jest w posiadaniu złomu.

Obrazek użytkownika Alicja P.

09-10-2018 [12:38] - Alicja P. | Link:

Dobra wiadomość dla Polski, że nie tylko nam się sprzedaje sprzęt z USA, ale że i my będziemy mieli udział w sprzedaży na rynek Amerykański.