Szanse lepszego rozwoju także dla średnich

Nie da się rzec jasna zadekretować, że wszystkim będzie się dobrze żyło, że wszystkie miejscowości będą się jednakowo dobrze rozwijały, w krótkim czasie dogonimy najbogatszych, nie zaznamy większych trosk i zmartwień. Obecne władze podejmują jednak coraz bardziej spektakularne wysiłki, by przynajmniej wyrównywać szanse rozwojowe rodzin wielodzietnych, pokrzywdzonych przez los, poszczególnych sektorów gospodarki, regionów kraju, mniejszych i średnich firm itd.
Strategia odpowiedzialnego rozwoju premiera Morawieckiego określa konkretne działania w tych dziedzinach rozpisane na programy. Jednym z nich jest Pakiet dla miast średnich. Może to być - oprócz programu dla województw ściany wschodniej, Programu dla Śląska - jeden z najważniejszych instrumentów, dzięki którym w tym konkretnym przypadku setki tysięcy mieszkańców naszego kraju, zamieszkujących miasta o wielkości 50-250 tys. mieszkańców, zyskają szansę na nowe miejsca pracy i lepszy rozwój.
- Jednym z fundamentalnych celów polityki społeczno-gospodarczej naszego rządu jest wyrównywanie szans rozwojowych poszczególnych regionów kraju i skończenie z krzywdzącym oraz wstydliwym podziałem na Polskę „A”, „B” i „C”. To właśnie poza aglomeracjami, w małych i średnich polskich miastach, istnieje społeczny niedosyt oraz infrastrukturalny deficyt inwestycji poprawiających jakość życia mieszkańców - uważa premier Mateusz Morawiecki.  
Z kolei w opinii wiceministra rozwoju, Adama Hamryszczaka - Pakiet dla średnich miast to projekt strategiczny, który pomaga mniejszym ośrodkom konkurować z tymi dużymi w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, skorzystaniu z innowacyjnych źródeł finansowania i przyciągnięciu prywatnych inwestorów.
Na ostatnim Forum Ekonomicznym w Krynicy Pakiet dla miast średnich pilotowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu był przedmiotem jednej z debat. Inicjatywa ta opiera się na dwóch filarach: z jednej strony to wsparcie w podejmowaniu inwestycji publicznych, z drugiej - tworzenie warunków dla inwestycji prywatnych. Jej celem jest wyrównanie szans rozwojowych wszystkich obszarów, w szczególności tych z największymi problemami społeczno-gospodarczymi.
Podczas debaty w Krynicy min. Hamryszczak stwierdził, że w Pakiecie „to ośrodki średniej wielkości powinny stanowić dobre miejsce do lokalizacji inwestycji krajowych i zagranicznych”. - Dlatego szereg instrumentów, które przygotowaliśmy dla miast średnich, powinny tworzyć stabilne miejsca pracy. Uważamy, że szczególna rola w ich tworzeniu przypada mikroprzedsiębiorcom. Korzystają też na tym samorządy, którym się zwiększa się baza podatkowa.
Jak wygląda obecnie sytuacja w praktyce mówił w Krynicy Piotr Pilch, członek zarządu woj. podkarpackiego. Jego zdaniem jest ona trudna sytuacja zwłaszcza w tych średnich miastach, które utraciły status stolicy województwa. - Np. na Podkarpaciu wszystkie ważne urzędy, które wcześniej funkcjonowały w Krośnie czy Przemyślu, przeniesiono do Rzeszowa - mówił Pilch. - Choć od tego czasu minęło prawie 20 lat obie dawne stolice województw nie rozwijają się tak bardzo, jak obecnie Rzeszów, gdzie lokowana jest większość nowych inwestycji, w tym zakłady przemysłowe.
To szczególnie do średnich miast - w ramach Pakietu - Agencja Rozwoju Przemysłu kieruje Program Fabryka. W jego ramach agencja planuje zbudować „centra biurowo-usługowe w wybranych lokalizacjach”. - Przeanalizowaliśmy sytuację gospodarczo-społeczną 38. miast i spośród nich wybraliśmy grupę do pierwszego etapu Programu. Oprócz Radomia, gdzie trwają już prace nad rewitalizacją Fabryki Broni, planujemy do końca 2018 r. podpisać dwa-cztery listy intencyjne z miastami, które w naszej ocenie mają największy potencjał na sukces wspólnej inwestycji - mówił podczas debaty wiceszef ARP, Dariusz Śliwowski.
Szerzej o debacie Gazeta Polska napisze w najbliższym numerze, z 19 września.
To nie wszystko. Także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości włącza się w wyrównywanie szans rozwojowych średnich miast. Agencja prowadzi bowiem nabór wniosków w IV rundzie dwóch konkursów Badań na rynek. Jeden z nich kierowany jest do średnich miast. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie na wdrożenie innowacyjnych produktów (wyrobów lub usług) będących efektem przeprowadzonych samodzielnie, zleconych lub kupionych prac badawczo-rozwojowych. W puli znalazło się pół mld zł na inwestycje zlokalizowane w  średnich miastach. Konkurs zakończy się 5 grudnia 2018 r.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

15-09-2018 [00:47] - Marek1taki | Link:

"Nie da się rzec jasna zadekretować, że wszystkim będzie się dobrze żyło,.."
ale trzeba próbować.

Obrazek użytkownika Baca

17-09-2018 [11:41] - Baca | Link:

Granica, pomiędzy wschodem, a zachodem Polski już powoli się zaciera. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale patrząc wstecz - wiele już się dokonało. Podobna sytuacja jest także z inwestycjami przy mniejszych aglomeracjach. Coraz więcej stref przemysłowych tworzonych jest przy mniejszych miejscowościach. Daje to realną szansę na rozkwit rynku, który wcześniej był niemożliwy. 

Obrazek użytkownika Jan Sobolewski

17-09-2018 [12:03] - Jan Sobolewski | Link:

Trochę to taka praca u podstaw ta strategia odpowiedzialnego rozwoju premiera Morawieckiego. Pakiet dla średnich miast, stabilne miejsca pracy i budowa centrów biurowo usługowych - trzymam kciuki choć wydaje mi się to mrzonką. Ale przecież gdyby nie tacy racjonalizatorzy świat nie posuwał by się do przodu. Powodzenia!

Obrazek użytkownika Jan Sobolewski

17-09-2018 [12:04] - Jan Sobolewski | Link:

Trochę to taka praca u podstaw ta strategia odpowiedzialnego rozwoju premiera Morawieckiego. Pakiet dla średnich miast, stabilne miejsca pracy i budowa centrów biurowo usługowych - trzymam kciuki choć wydaje mi się to mrzonką. Ale przecież gdyby nie tacy racjonalizatorzy świat nie posuwał by się do przodu. Powodzenia!

Obrazek użytkownika sidi1975

18-09-2018 [08:38] - sidi1975 | Link:

Faktycznie sytuacja nie wygląda najlepiej po zredukowaniu miast wojewódzkich. Mieszkam w Koszalinie i wiele spraw muszę jeździć załatwiać do oddalonego o 160 km Szczecina, na szczęście poprawiła się znacznie infrastruktura i można jechać. A jeśli chodzi o rozwój mojego miasta to nie narzekam i widać, że władze wiele działają aby mieszkańcom żyło się lepiej.

Obrazek użytkownika AndrzejRadomski

18-09-2018 [13:15] - AndrzejRadomski | Link:

Trochę to   jest  trudne  aby strony wschodnie  a  zachodnie , południowe  a  północne  wyglądały  .  Bo ciężko  poprawić  byt  małym  miastom  gdyż o  wiele  lepszy  start mają  duże  miasta ( miejsca  pracy  , rozrywek kulturalnych itp. )  A strategia  rozwoju małych  miast  premiera  Morawieckiego  może  i  dobra  . Ale  na pewno  trudne  do  zrealizowania  -  może  się  uda .

Obrazek użytkownika xena2012

18-09-2018 [18:10] - xena2012 | Link:

Wydaje mi się,że już zapomnieliśmy i nie chcemy wracać do wspomnień o trudnej o ile nie tragicznej sytuacji jaka po terapii szokowej Balcerowicza doświadczyła Polska B.Ile ludzkich tragedii,ile wyjazdów za chlebem,ile upokorzeń w szukaniu jakiejkolwiek pracy.Dlatego teraz zamiast patrzeć kpiąco należy takie inicjatywy wspierać.Zrozumiałe,że nie  wszędzie bedzie dobrze,że każdy zaniedbany dotąd region błyskawicznie sie rozwinie,że zmiany które wymagają czasu i nakładów dokonają się błyskawicznie.Nawet jeśli częśc planowanych przedsięwzieć da się zrealizować to już jest dobrze.

Obrazek użytkownika ŁukaszP

19-09-2018 [13:51] - ŁukaszP | Link:

Tutaj dużo do powiedzenia mają samorządy, bo to one najlepiej wiedzą, jakiego typu inwestycje przyczynią się do rozwoju danego regionu.

Obrazek użytkownika Leonardo

20-09-2018 [11:58] - Leonardo | Link:

Najgożej jest w małych miastach tutaj naj więcej mają do powiedzenia lokalne samorzady !

Obrazek użytkownika Kacper Głowacki

27-09-2018 [12:42] - Kacper Głowacki | Link:

Aby ludzie i miasta szybciej się rozwiali trzeba dać im więcej wolnej ręki. Nie dzielmy Polski na ABC tylko niechaj ludzie wezmą swój los w swoje ręce. Im więcej ingerencji państwa w nasze życie tym jest mniej po równo bo nie da rady wszystkim tak samo dogodzić 

Obrazek użytkownika Irek

01-10-2018 [16:16] - Irek | Link:

Trzy nowe flagowe inwestycje, o których mówił PMR, czyli fabryka silników Mercedes w Jaworze, fabryka baterii do samochodów elektrycznych w Biskupicach Podgórnych oraz zakład serwisowania i naprawy silników lotniczych w Środzie Śląskiej. Jednak sprzeczne jest to z programem PiS mówiącym o zrównoważonym rozwoju Polski. Nic nie rozumiem

Obrazek użytkownika Maciej Janicki

05-10-2018 [09:23] - Maciej Janicki | Link:

Jeszcze nigdy nie było tak, żeby wszyscy mieli super dobrze, super łatwo, czy super wygodnie. Ale fajnie, że ktoś wreszcie próbuje "wyrównać te nierówności". My tego jeszcze aż tak nie odczujemy, ale nasze dzieci na pewno. Oby się udało.