Czy jest potrzebne referendum konstytucyjne?

Niedawno opublikowałem artykuł na temat polskiej konstytucji.
Temat jest dość trudny i wymaga nie tylko przygotowania pewnego poziomu wiedzy, ale przede wszystkim wysiłku umysłowego dla zrozumienia sensu rozwiązań konstytucyjnych, a także przemyśleń koncepcyjnych.
Nie spodziewałem się wielkiego odzewu, niestety jest znacznie gorzej, poza nikłym zainteresowaniem, na uwagi zdobył się tylko jeden czytelnik ukrywający się pod skrótem mjk 1 zarzucając mi wzorem Talleyranda „gorzej niż zbrodnię”, czyli błąd w pominięciu podstawowego artykułu konstytucji.
Obawiam się, że autor tej oceny podobnie jak wielu nie tylko czytelników, ale nawet zawodowych „konstytucjonalistów” nie bardzo zrozumiał moje intencje.
Nie miałem zamiaru proponować treści nowej konstytucji, a jedynie wychodząc z jedynej do przyjęcia merytorycznej i formalnej oceny stosowanego obecnie, obcego z ducha i litery, przepisu, a raczej szmatławca mającego imitować polską konstytucję – uznać jego nieważność od początku.
Równocześnie proponuję drogę postępowania w sprawie obowiązującej konstytucji
Stwierdzając, że nikt zgodnie z prawem i godnością narodu nie unieważnił ustawy zasadniczej z 23 kwietnia 1935 roku zawierającej część postanowień konstytucji z 17 marca 1921 roku, a przede wszystkim nie wycofał ani w 1935 roku ani w 1997 roku preambuły do konstytucji marcowej.
Mamy zatem do dziś aktualne podstawy ideowe i prawne dla niepodległego państwa polskiego, brakuje tylko woli i siły ze strony politycznej reprezentacji narodu polskiego, ażeby je ponownie zastosować w praktyce.
Mamy do czynienia z procesem odwrotnym, dąży się do spetryfikowania bezprawnego stanu odziedziczonego po PRL, a nawet przeciwnicy „III Rzeczpospolitej” proponują „IV Rzeczpospolitą” jakby nie zdając sobie sprawy, że takie rozwiązanie stanowi kontynuację bezprawia.
W tych warunkach proponowanie referendum mija się z sensem, bo o co można pytać w takim referendum?
Jeżeli ma dotyczyć pytania czy chcemy zmiany konstytucji to przecież jest pytanie o to czy ma być kontynuowane bezprawie?
Nie wspominam już o treści tej „konstytucji” obrażającej godność narodową, a nawet przeciętny poziom inteligencji Polaków.
Akt twórczy państwa polskiego musi nawiązywać do największych osiągnięć naszej kultury politycznej, nie może zatem pominąć ani Unii Lubelskiej, ani Konstytucji 3 Maja, ale też i obu konstytucji przedwojennych, a szczególnie preambuły do konstytucji marcowej określającej charakter państwa polskiego narodu.
Mamy zatem do czynienia ze zbiorem aktów historycznych składających się na fundament państwa.
Nie przeszkadza to dalszemu procesowi tworzenia ram organizacyjnych funkcjonowania całego aparatu władzy.
Tylko takie podejście do problemu tworzenia formuły polskiego państwa odpowiada wielkości zadania, niestety mam uzasadnione obawy, że poziom intelektualny, a co gorsze moralny wielu osobników żerujących na polskim targowisku politycznym uniemożliwia pojęcie tej sprawy.
Dlatego przed rozpoczęciem budowy niepodległego państwa polskiego osadzonego w ciągłości z naszymi historycznymi osiągnięciami, należy oczyścić polską scenę polityczną z pozostałości po PRL i haniebnych naleciałości „III Rzeczpospolitej”.
Na tym tle referendum w sprawie konstytucji jest niczym innym jak jeszcze jednym aktem zmierzającym do utrwalenia obecnego stanu prawnego, a korzyści polityczne wynikające z ewentualnego uzyskania odpowiedzi o konieczności zmian konstytucji są wątpliwe wobec grożącego ryzyka nie uzyskania kworum.
Nie można bowiem dokonywać powtórki z „referendum” w 1997 roku w naciąganiu na siłę frekwencji.
Jeżeli ktoś liczy na uzyskanie na tej drodze poparcia wyborczego to może srodze się zawieść, albowiem obecnie stosowany akt jest rekordowy pod względem zabiegów populistycznych, a to zawsze jest najłatwiejszy sposób na zdobycie elektoratu.
Tak więc nawet pod tym względem nie warta skórka wyprawki.
Zamiast referendum proponowałbym raczej rozesłanie ankiety z pytaniami na temat różnorakich rozwiązań konstytucyjnych traktując je jako materiał wstępny do prac nad projektami rozwiązań.
Ważne jest sformułowanie wstępne polegające na tym, że niezależnie od konieczności przestrzegania prawa należy mieć na uwadze zasadę nie mnożenia przepisów bez niezbędnej potrzeby, o czym zresztą pisałem przy innej okazji.
Dobrze jest skorzystać z doświadczeń amerykańskich gdzie konstytucja weszła w życie w 1789 roku i do dziś jest stosowana z odpowiednimi poprawkami.
My mamy zdobycze konstytucyjne nie mniejsze niż Amerykanie i powinniśmy je szanować, a nie tworzyć państwa za każdym razem „od pieca” godząc w jego ciągłość.



Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Goral Supreme

25-04-2018 [23:31] - Goral Supreme | Link:

Referendum "Konstytucyjne" jest potrzebne Dudzie .aby mogl oglosic Swiatu.ze Polska w "demokratyczny sposob" zadeklarowala wole bycia kolonia Germanska na Zachod od Wisly I Rosyjska na Wschod od Wisly..a nie Polakom..
ps. Jestescie zwyklymi Impotentami politycznymi..Smieszne i straszne co mozna odczytac jako PIS

Obrazek użytkownika mjk1

26-04-2018 [20:18] - mjk1 | Link:

Szanowny Autorze. Ubolewa Pan, że tylko jeden wpis i jeszcze go Pan nieuważnie przeczytał, albo nie zrozumiał. Mnie wcale nie chodziło o treść konstytucji, ale właśnie o ducha i literą prawa. Napisałem wyraźnie i wytłuściłem, że konstytucja powinna zawierać artykuł, którego przestrzeganie jest warunkiem koniecznym naszej suwerenności. Nie wiem komu udało się „wykręcić ten numer” i pełen szacunek dla  gościa, który umieścił ten artykuł w Konstytucji z 1997 r. Artykułu tego nie zawierała ani peerelowska konstytucja, jak również konstytucje, kwietniowa i marcowa. Jeżeli więc obowiązującą konstytucję, która ideałem nie jest, nazywa Pan szmatławcem, to jak nazwać te wcześniejsze? Chodzi  dokładnie o artykuł 227 punkt 1. Przestrzeganie tego artykułu gwarantuje nam suwerenność finansową a bez odzyskania suwerenności finansowej, nie może być mowy o niepodległości państwa i dobrobycie jego mieszkańców. Napisałem też, że nasz Naród skazany jest na nieistnienie, ponieważ nie wie co należy zrobić. Świadczą o tym choćby wyniki ostatnich wyborów prezydenckich. Tylko jeden kandydat powiedział: „… doprowadziliśmy do sytuacji, że nawet własne pieniądze musimy kupować”. Zrozumiało to najwyżej niecałe dwa procent wyborców a z pewnością kilkakrotnie mniej. Jak na ironię właśnie teraz TVP1 i TVP Info Adrian plecie farmazony na temat referendum konstytucyjnego. Można tylko zapłakać, bo śmiać się i kpić po prostu nie wypada. Pozdrawiam Michał Jacek Kaczmarczyk.  
 

Obrazek użytkownika xena2012

26-04-2018 [22:31] - xena2012 | Link:

W dzisiejszym wystapieniu prezydenta widać niestety,że chodzi wyłącznie o zwiększenie kompetencji prezydenta,czyli gra pod siebie.Puszczone oczko do ,,suwerena'' ma zapewnic naród jak ten ,,suweren''czyli my jest ważny.

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-04-2018 [22:39] - Marek1taki | Link:

Mogą odpowiedzieć za siebie, że Pańskie poglądy podzielam, a argumenty uznałem za przekonujące. Niestety utrzymaniem status quo jest zainteresowanych większość sił zewnętrznych i wewnętrznych. Uznanie PRL i IIIRP za okupację ma konsekwencje. Polska ma w tej sytuacji roszczenia wobec obu wrogów z 1939roku i wszystkich fałszywych sojuszników. Jednocześnie zobowiązanie finansowe PRL i IIIRP tracą ważność. Polacy, rzekomi suwereni, są w tej sytuacji zakładnikami swoich oczekiwań wobec siebie samych i z korzyścią dla zagranicy pilnują obecnego stanu. Nie ma potrzeby stosować wobec nas przemocy skoro sami się pilnujemy. Wystarcza rozbieranie po kawałku pod osłoną pożytecznej propagandy, służb i polityków.
Prezydent Duda nie próbuje nawet rozwiać wątpliwości, że referendum konstytucyjne jest czymś innym niż hucpą. Minęło dość czasu aby zrobić coś konstruktywnego. Możemy się spodziewać nijakich pytań pod zaplanowane gdzie indziej zmiany do kontynuacji starego/nowego ładu. Onegdaj słyszałem jego zachwyty nad dobrodziejstwem zawarcia w konstytucji z 1997r. słów, że "Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej."