Dymisja czy rejterada generalska?

Stała się rzecz niespotykana w historii wojska polskiego, generałowie – dowódcy wojska – podali się do dymisji w przeddzień wyborów, rzekomo z powodu incydentu z grudnia ubiegłego roku. Już samo to tłumaczenie czyni ich postawę niewiarygodną, a tym samym uwłaczającą godności żołnierskiej. Zarzut osobisty jest jednak w tej sprawie drugorzędny, a nawet nieistotny.

Problem leży w czymś znacznie ważniejszym, a mianowicie w podważeniu całego dorobku zaufania społecznego do wojska, zdobywanego znacznym wysiłkiem rządu PiS, co nie było łatwe, mając na względzie rodowód obecnego dowództwa, sięgający czasów PRL. Najgorsze jednak jest jednak niweczenie pozycji wojska jako reprezentacji narodu w obronie przed wszelkiego rodzaju agresją.
Nie zrobili tego przecież zupacy na najniższym poziomie dowodzenia, bo i tacy bywają, ale naczelni dowódcy i to w sytuacji szczególnych zagrożeń dla naszej tożsamości i egzystencji państwa.
Jest to klasyczny przypadek, kiedy dobru nadrzędnemu trzeba poświęcić własne ambicje, nie mówiąc o urazach. Jeżeli ktoś tego nie dostrzega to oznacza, że nie jest godny postawy żołnierza, nie mówiąc już o oficerskiej, a nawet generalskiej.

Z racji upływu lat trudno jest mówić o weryfikacji w stosunku do służby w LWP, która de facto była ramieniem armii sowieckiej, dostarczając na to dowodów w inwazji czechosłowackiej, a przede wszystkim w wojnie Jaruzelskiego z narodem polskim, zwanej kłamliwie „stanem wojennym”.
Obecni generałowie mogli zapewne dopiero rozpoczynać służbę wojskową w czasach PRL, a z jakimi intencjami to dziś trudno zgadywać, nawet mając do dyspozycji pisemne oświadczenia z tamtych czasów. Mamy bowiem dowody na fakty celowego buntu przeciwko roli jaką narzucano LWP, nie można zatem stosować totalnego potępienia decyzji obioru w niej służby w odróżnieniu od służby bezpieczeństwa wewnętrznego,

Cios, jaki został zadany idei służby wojskowej jako najwyższego stopnia zaangażowania na rzecz narodu i państwa polskiego, jest szczególnie bolesny, gdyż wobec braku właściwej reakcji ze strony pozostałej kadry dowódczej, grozi nam zastąpienie „dymisjonerów” przez następców o podobnej mentalności.
Ze strony „opozycji”, traktującej całe to zdarzenie w kategoriach uprawianej przez nią rynsztokowej walki politycznej, jest to powód do swoistego triumfu w stosunku do wysiłków rządu w dziedzinie stworzenia bezwzględnie oddanych Polsce sił zbrojnych.
Z całego tego haniebnego zdarzenia należy przede wszystkim wyciągnąć przynajmniej jeden wniosek, a mianowicie – weryfikacji wszystkich dotychczasowych nominacji, przynajmniej generalskich. Jest ich tak dużo w zestawieniu z rzeczywistymi siłami WP, że nie powinny przynieść uszczerbku w poziomie dowodzenia.

Powinno się także uwzględniać odpowiednie kryteria doboru kadr dowódczych na przyszłość.
Dziś jest to łatwiejsze nawet na samym początku służby przez zaangażowanie młodzieży w różnych działaniach na rzecz realizacji podstawowych wartości narodowych. Bez uwzględnienia tych czynników możemy stworzyć jedynie armię najemników, może nawet i nieźle przygotowaną zawodowo, ale bez gotowości do największych poświęceń, czym powinna charakteryzować się armia narodowa.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika paparazzi

12-10-2023 [18:52] - paparazzi | Link:

"weryfikacji......WP, że nie powinny przynieść uszczerbku w poziomie dowodzenia."
To jeszcze jedna cegiełka poza sądownictwem do ogarnięcia przez Rząd RP. 
 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

12-10-2023 [19:35] - NASZ_HENRY | Link:

Cosik ruszyło

Wojsko podobnie jak nauka to system bazujący na kooptacji w którym  awanse zależą wyłącznie od przyłożonych.
Aby taki system zmienić potrzeba reformę rozpocząć od góry piramidy. Widać, że w wojsku reforma ruszyła. Prezydentowi Dudzie coś się udało zrobić. W nauce lawina jeszcze nie ruszyła , komusze kadry okupują wszystkie decyzyjne stanowiska. Reforma Gowina była tak skuteczna jak reforma sądów Strzembosza! 😎  
 

Obrazek użytkownika angela

12-10-2023 [23:42] - angela | Link:

Agentury i w wojsku jest dość, a ujawnili się przed wyborami .

Obrazek użytkownika Jabe

13-10-2023 [10:04] - Jabe | Link:

podważeniu całego dorobku zaufania społecznego do wojska, zdobywanego znacznym wysiłkiem rządu PiS

O czym mowa?