Syria. Rosyjska "Incepcja"-wyższy poziom manipulacji

Od czasu ataku rakietowego na Syrię w internecie dzieją się dziwne rzeczy. Jak grzyby po deszczu odzywają się ludzie nawołujący do „zatrzymania niesprawiedliwych ataków państw zachodu” czy też płaczący, iż „to nie nasza wojna”. Nie mogło też zabraknąć dość wyrafinowanej roboty specjalnej Rosji i właśnie jej chciałbym poświęcić ten artykuł.
 
Ze zdumieniem obserwuję, iż każdego dnia pojawią się nowe tweety, zdjęcia lub filmy rzekomo obrazujące „fałszowane” przez zachód ujęcia dzieci lub dorosłych będących ofiarami ataku chemicznego reżimu Al-Asada.  Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, wszak zachód nie jest święty i też potrafi manipulować, gdyby nie fakt, iż materiały te zaczęły się pojawiać dopiero po ataku rakietowym koalicji Zachodu na Syrię. Zupełnie jakby wcześniej, po ataku gazowym, nie było ich. Nie było ich i nagle są? Ktoś sobie przypomniał po 10 dniach, że zrobił takie nagrania wskazujące na „amerykańską ustawkę”?
 
Incepcja
 
Dlaczego Incepcja? Ano dlatego, iż to właśnie te filmy które teraz krążą po sieci, są manipulacją(o manipulacji).  To wyreżyserowane sceny. To manipulacja gdzie wynajęci aktorzy udają swych przeciwników przygotowujących inscenizowane filmy. Zatem manipulacja zarzuca manipulację stronie drugiej. Tego jeszcze nie było, prawda? Jak w filmie Incepcja – sen w śnie.

Jeśli chodzi jednak o same próby przypisywania przeciwnikowi złych intencji, polegających na przedstawianiu sfingowanych dowodów z rzekomych miejsc ataku wojsk wspieranych przez Moskwę, to już kilka takich przypadków mieliśmy rok temu. Dość słynne było zdjęcie chłopca wynoszonego z ruin przez ratowników. Chłopiec podawany był z rąk do rąk kolejno trzem różnym ratownikom. Co zrobili Rosjanie? Wycięli trzy zdjęcia gdzie chłopak niesiony jest przez różnych ludzi sugerując, że został on wynajęty przez Zachód i użyty...w trzech różnych miejscach!
 
Klasyczna szkoła rosyjska
 
O tym jakie funkcje spełniają tego typu manipulacje pisałem już w wcześniejszym artykule(TUTAJ). Szczególnie polecam zwrócić uwagę na teorię „Lustrzanego odbicia”. Rosji zależy na tym, aby funkcjonowały dwie przeciwstawne wersje niewygodnych dla niej wydarzeń – jedna znosi drugą, a dodatkowo też pozwala neutralizować postronnych obserwatorów którzy tracąc wiarę w to co jest prawdą a co nie i wycofują się, nie zabierając głosu.
Akurat manipulacje z wynajętymi aktorami w różnych scenach to domena Rosji, więc zapewne nie trudno było im użyć takiego pomysłu i próbować oskarżyć przeciwnika właśnie o wynajmowanie aktorów. Podczas najgorętszych dni walk między Rosją a Ukrainą hitem w internecie była kobieta a później „cała rodzina”, która widoczna była na wielu zdjęciach, za każdym razem udając kogoś innego na potrzeby fotoreporterów i ekip filmowych rosyjskich mediów. Zawsze udawała kogoś innego-ale zawsze przeciw Ukrainie i za Rosją:


 
Proszę zatem z przymrużeniem oka traktować te materiały próbujące udowadniać, iż to zachód sfingował atak gazem. Rosyjska manipulacja czasami szyta jest zbyt grubymi nićmi.
 
Ksawery Meta-Kowalski
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika gorylisko

17-04-2018 [16:51] - gorylisko | Link:

i ten nagły wysyp proputinowskich sympatii a raczej prorosyjskości...nie wspominając o turbosłowianach, płaszczakach etc.