Rozważania o Katalonii, o Polsce i o prezydenckich wetach

 

       Od razu na samym początku zaznaczam, że nie jestem fachowcem od spraw Półwyspu Iberyjskiego i że celem notki nie jest żadna naukowa analiza zdarzeń. Jest nim raczej inspiracja do dalszych przemyśleń i poszukiwań, tym bardziej, że mimo aktualności i dramatyzmu wydarzeń dość trudno jest znaleźć głębsze i rzetelne opracowania czy analizy wyjaśniające postawy nie tylko Hiszpanii i Katalonii ale i UE i ważniejszych unijnych graczy z drugiej strony. Zamiast tego w wiodących mediach – i to zarówno rodzimych jak i zagranicznych - mnóstwo bicia piany, ogólników i półprawd (poza bardzo nielicznymi wyjątkami).Zadziwiająca jest też dysproporcja poświęconego czasu przez media zachodnie na zadymy w Polsce i na wczorajsze zdarzenia w Katalonii.

       Najlepiej chyba zacząć od budzącej zdumienie postawy UE. A więc wg unijnych elit nic się właściwie nie dzieje, wszystko zgodnie z konstytucją i wszystko to wewnętrzna sprawa Hiszpanii. Porównania z Polską, gdzie z powodu kilku tysięcy protestujących zadymiarzy UE wytaczała najcięższe działa, są widoczne dla każdego. Interesujące jest jednak coś jeszcze innego. Mianowicie to, że przez wiele lat UE wspierała faktycznie coraz bardziej postępujący rozdźwięk między Katalonią a Hiszpanią finansując tzw.rozwój regionów i osłabiając tym samym władze centralne. Gdy wieloletnie i konsekwentne wspieranie odrębności zaowocowało wczorajszym referendum, ta sama UE (zresztą nawet reprezentowana od lat przez te same twarze), mówiąc kolokwialnie, po prostu wypięła się na Katalończyków i ich odrębność. Przywódcy dużych unijnych państw stanęli za to murem za Rajoyem i długo dawali do zrozumienia, że nie będą się w nic wtrącać. Dopiero gdy sprawy przyjęły dramatyczny obrót a zachodni telewidzowie wychowani na prawach człowieka z przerażeniem patrzyli na zakrwawione starsze panie i pałowane dziewczyny, zaczęto tu i ówdzie przebąkiwać o potrzebie mediacji. Możliwość wyjaśnienia tej dziwnej niespójności jest właściwie jedna – przez pewien czas UE oraz jej najwięksi gracze byli zainteresowani osłabianiem centralnie rządzonych, większych państw (a wspieranie regionów stanowiło tu świetny instrument), potem nastąpiło jednak coś, że Hiszpania zaczęła być im na gwałt potrzebna. Zapewne dogadano się w jakiś sposób z Rajoyem. Za co UE zdecydowała się nie reagować na sytuację/demokrację w Hiszpanii? Za udział Hiszpanów w nagonce na Polskę? Za coś jeszcze innego? To pytanie nasuwa się samo i pozostaje otwarte. 

       Kolejna sprawa to po prostu nagie i brutalne (dosłownie) fakty. Przy oczywistym politycznym interesie Polski polegającym na wspieraniu jedności państwowej, należy uznać, że Katalończycy od dawna czują swoją odrębność i od dawna czują się upokarzani przez Hiszpanię. Katalończycy są też odrębnym narodem z własną historią i kulturą, tego nikt nie kwestionuje i tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Nie oznacza to, że większość Katalończyków popierała niepodległość – sondaże były tutaj jasne, właściwie korzystne z punktu widzenia Madrytu. I w tę sytuację wdepnął niczym słoń w skład porcelany, ciężkim krokiem i bez śladu jakiejkolwiek finezyjnej refleksji na twarzy, szef hiszpańskiego rządu Rajoy, znany od lat z pewnej awersji wobec Katalończyków. Nie tylko wdepnął ale i pokazał – za przeproszeniem – wstrętną gębę bezsilnej władzy. Bo chciał huknąć, bo chciał zademonstrować siłę, bo chciał pokazać, że on tu rządzi i żadni separatyści nie będą mu podskakiwać. Z punktu widzenia konstytucji oczywiście słusznie. Czy mądrze? Nie, wprost przeciwnie, kompletnie głupio. Jeżeli hiszpańską racją stanu jest utrzymanie jedności państwa, to dokładnie to samo osiągnąłby albo siadając z Katalończykami do stołu i proponując im lepsze warunki, choćby finansowe i podatkowe (które mają np. Baskowie) albo nawet, w ostateczności, zgadzając się na referendum – sondaże i tak nie dawały zwolennikom niepodległości większości. Po dramatycznych wydarzeniach jakakolwiek wiara w jedność państwa jest iluzją i nie pomogą tu żadne wywody Rajoya oraz katalońskiej opozycji, że referendum było nielegalne nawet, jeżeli w myśl przepisów tak było. Zwolenników niepodległości gwałtownie przybyło, lawina ruszyła i nikt jej nie powstrzyma. Rajoy może brnąć dalej, może teraz aresztować szefa Rządu Katalonii, może powsadzać Mossos (katalońska policja) – i tak nic mu już nie pomoże.

       Jak ma się sprawa konfliktu hiszpańsko-katalońskiego do Polski? Jak już pisałam wyżej, Polska jest z przyczyn oczywistych zainteresowana utrzymaniem jedności państwowej i niestwarzaniem precedensów, które mogłyby być wykorzystane przez nieprzyjazną wierchuszkę UE przeciwko Polsce. To jasne, dlatego też państwa jak Hiszpania powinny być swego rodzaju naturalnym sojusznikiem Polski. Powinny, nie znaczy jednak, że są. Posłowie z hiszpańskiej PP, która w PE jest członkiem frakcji EPL, brali dość aktywnie udział w nagonce na Polskę, o czym pisałam swego czasu na Salonie24 w notkach „Euroinkwizytorzy- kim oni są?” oraz „Występ Beaty Szydło przed cyrkiem”. Z punktu widzenia interesów Hiszpanii nie jest to zbyt zrozumiałe, zapewne więc robili to za coś. W komedię pod tytułem „sytuacja/demokracja w Polsce” przy współudziale przedstawicieli PP w każdym razie dziś już nikt nie uwierzy. Ponadto pomimo pewnych analogii Polska to nie Hiszpania a Katalonia to nie Śląsk - różnic, i historycznych i aktualnych, jest jednak dużo więcej niż wszelkich podobieństw. Dlatego też zalecałabym daleko idącą ostrożność w zachwytach nad Rajoyem i jego brutalnym postępowaniem. Owszem, konstytucja to konstytucja (hiszpańska), jedność państwa to też rzecz wiele warta ale z żadnym bezgranicznym poparciem dla średnio mądrych arogantów nie należy się spieszyć. Wprost przeciwnie, dobrze byłoby nawet nieco huknąć z powodu łamania praw człowieka w Katalonii (oczywiście nie muszą tego robić najważniejsze osoby w państwie ale kilku zatroskanych z dalszych szeregów można przecież znaleźć) a na pewno mieć kilka argumentów w rękawie na wypadek, gdyby znów komuś przyszło do głowy awanturować się z powodu sytuacji/demokracji w Polsce. Można też oczywiście wesprzeć inicjatywy zmierzające do pokojowego rozwiązania konfliktu a wtedy nawet wesprzeć i samego Rajoya oraz jego starania o pokojowe rozwiązania (o ile wykaże taką wolę) – pod jednym wszak warunkiem: że wściekłym i nieuzasadnionym nagonkom na Polskę zostanie położony kres. To że są one nieuzasadnione widać wyraźnie w kontekście wczorajszych wydarzeń w Katalonii (i nie tylko – ciekawa jest też sprawa sądownictwa w Hiszpanii, trybunału konstytucyjnego, itp. – to byłaby dobra okazja, żeby o tym, tak mimochodem wspomnieć, powinni to zresztą zrobić fachowcy pracujący za pieniądze, bo my blogerzy nie bardzo mamy czas na takie opracowania). Czyli troszczmy się o prawa człowieka a poza tym nic za darmo.

       I na koniec o prezydenckich wetach w kontekście wydarzeń na Zachodzie Europy. To, że czasami warto jest przeczekać i zastosować rozwiązanie dyplomatyczne a nie iść na całość, wynika z notki i z efektów działania Hiszpańskiego Premiera dość wyraźnie. I właśnie rozwiązanie dyplomatyczne a nie gwałtowne wybrał Prezydent Andrzej Duda wetując ustawy. Atmosfera była gorąca a podgrzewała ją i opozycja i UE – wszystko zmierzało do wywołania zamieszek w Polsce na wielką skalę. Można było w tamtych warunkach wszystko przepchnąć na siłę z niewiadomym skutkiem – być może nawet utraty władzy przez Rząd Beaty Szydło i pogrążenia Polski w chaosie. Przepchnięcie ustaw „na rympał” byłoby oczywiście zgodne z wolą części elektoratu i z wolą niektórych ministrów, mądre by to nie było. Już wiele razy na tym forum pisałam, że jesienią na Zachodzie Europy będą się działy rzeczy, o których nie śniło się filozofom, że to wszystko to walka z czasem a czas pracuje na naszą korzyść. Najważniejsze osoby w państwie mają w takich sprawach zresztą dużo lepszy dostęp do informacji niż my, blogerzy, nawet ci najbardziej dociekliwi - mają do dyspozycji cały sztab analityków oraz informacje od wywiadu, to oczywiste. I to wszystko właśnie zaczyna się dziać – Hiszpania pogrążona w awanturze, w Niemczech trudności z zawiązaniem koalicji, we Francji znów islamiści w akcji. Polska jawi się pośród tego chaosu jako stabilny i spokojny kraj i chyba nie ma już najmniejszej wątpliwości, że awanturnicy ze szczytu UE, dotychczas równie ochoczo jak i nienawistnie atakujący demokratycznie wybrane władze RP, będą musieli skierować swe zainteresowania w inną stronę. I o to chodzi. Czasami warto przeczekać i pomyśleć, zanim zacznie się jątrzyć przeciwko własnemu Prezydentowi i wyzywać go od zdrajców.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ptr

03-10-2017 [13:14] - Ptr | Link:

 Katalońskie podstawy do niepodległości są słabe. Frekwencja naciągana przekrętami tylko ok. 42 % z tego ok. 10 % przeciw. Hiszpania ostatnio miała wesprzeć Polskę w sprawie planów Macrona. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

03-10-2017 [14:07] - Imć Waszeć | Link:

Ten ostatni wątek warto drążyć, bo i mi coś dziwnie wygląda ta ściszona "obrona demokracji" w KE oraz PE i głośne żądanie RAŚ, żeby Unia objęła opieką separatyzmy i najlepiej do tego upoważniła wspólną armię. Czas, kiedy można było się śmiać z takich "niekonsekwencji" już minął. Mamy obecnie wojnę.

Obrazek użytkownika Jan1797

03-10-2017 [17:33] - Jan1797 | Link:

"Czas, kiedy można było się śmiać z takich "niekonsekwencji" już minął. Mamy obecnie wojnę."

Pełna zgoda, należy zaopiekować się tematem.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Kataloński nacjonalizm ma historycznie lewy smak. Rosyjski interes, mniej zainteresowany ideologią
a bardziej tworzeniem miejsc i ruchów secesjonistycznych. Rosyjski interes chaosu, nie tylko
w Hiszpanii, ale w Unii Europejskiej."
Https://WWW.theatlantic.com/international/archive/2017/09/trump-spain-catalonia-referendum-independence/541572/.
Wracając na nasze podwórko, ludzie Dudy – szkoda słów, wyróżnia się jedynie Szczerski.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

03-10-2017 [17:44] - Goral Supreme | Link:

Tak se czytom tom wydumanom refleksje i skrobie sie jak chlop ..wiadomo gdzie...
Uwage moja przyklulo sformulowanie ,ze Slask to nie Katalonia...Jerunie..toz to prowda !!!
Wieksza polowa Slaska to byle wojewodztwo Podbeskidzkie..gdzie wierny i lojalny Polsce lud Goralski krzywym okiem patrzy na palantow z RAS oplacanych przez Hitlerowcow..
Patrzy i ORGANIZUJE sie (oczywista na wszelki wypadek) w tzw. RAP...co mozna rozszyfrowac jako : Ruch Autonomi Podbeskidzia..
Gorzelik i jego ciule z RAS nawet nie wiedza co ich czeka jak Gorale z Podbeskidzia przyjada do Katowic i Chorzowa i zrobia platnym Hitlerowskim pacholkom z RAS tzw.."jesien sredniowiecza"...tak wiec uspakajam tych ,ktorym intelektualne konstypacje autorki wyraznie nie smakuja..
Podbeskidzie i Slask ZAWSZE z Polska...Amen..
 

Obrazek użytkownika eska

03-10-2017 [20:50] - eska | Link:

Dżisas, co za durna dyskusja!
Antykomuniści od siedmiu boleści, czyli etatowe trolle agentury - znam ja takich, od prawie 40 lat się od nich oganiam :))
Co do RAŚ - zrobił PiS metropolię śląską? Ano zrobił, z wielkim hukiem - no to posłuchajcie > Częstochowa nasza, Podbeskidzie nasze, nawet rybnickie nasze.
Za to w tej "metropolii" RAŚ już się pokumał z innymi i tworzą nową, wspólną partię.
Ta metropolia, pożal się Boże, to właśnie zaczyn do autonomii i tylko te wstrętne komuchy z Zagłębia (Sosnowiec) jeszcze Polski bronią w tej metropolii. Reszta nogami przebiera do kasy z Faterlandu. Taka jest prawda tu na miejscu, a nie te wasze głupoty. Podziękujcie panu wojewodzie z PiS za czynny udział w tworzeniu tego potworka na gruzach GOP.
I żadne wyzwiska "patriotów" nie pomogą - takie są gołe fakty. 

Obrazek użytkownika Jan1797

03-10-2017 [21:14] - Jan1797 | Link:

"Wracając na nasze podwórko, ludzie Dudy – szkoda słów, wyróżnia się jedynie Szczerski."

http://www.gazetapolska.pl/245...

Tyle tytułem odpowiedzi.

Obrazek użytkownika eska

03-10-2017 [22:12] - eska | Link:

Przecież wicemarszałkiem województwa jest facet z RAŚ i on własnie został szefem nowej "pro -autonomicznej" partii.

Obrazek użytkownika Leonarda

03-10-2017 [21:40] - Leonarda | Link:

Niestety, dyskusja zrobiła się durna kompletnie. W dodatku nie bardzo rozumiem dlaczego, ale ktoś próbuje ze mnie zrobić jakąś podporę RAŚu - to jakaś kompletna paranoja. Nie bardzo rozumiem, dlaczego, bo ani ich nigdy nie popierałam ani nigdy o tym nie pisałam, poza tym, że kilka razy na Salonie jacyś butni zwolennicy tego ciała robili mi wściekłe awantury o różne rzeczy tudzież systematycznie trollowali moje notki. W ogóle zresztą Śląskiem się nigdy nie zajmowałam - to zupełnie nie moje tematy, właśnie poza kilkoma awanturami tam, gdzie twierdziłam, że RAŚ otwarcie występuje przeciwko Konstytucji i porządkowi państwowemu. Teraz za to okrzyknięto mnie tutaj komuną, zwolenniczką tego ciała, że przyszłam od jakichś mocodawców, itp. Ta sytuacja to coś zupełnie niebywałego, to zaczyna przekraczać wszelkie granice. No i bardzo przykre, że w gruncie rzeczy jakiś troll, który posuwa się do ordynarnych kłamstw i insynuacji zaczyna tutaj na portalu jakby rządzić i decydować, którzy blogerzy są słuszni a którzy nie a ja jestem za to poddana bacznej obserwacji. Zupełnie tego nie rozumiem ale z reakcją poczekam do jutra, muszę się trochę uspokoić, bo nerwy nie są dobrym doradcą. Serdecznie pozdrawiam

Obrazek użytkownika eska

03-10-2017 [22:09] - eska | Link:

Olać! Powiem brutalnie i tyle.
Tu się już nie da normalnie rozmawiać, kompletnie im odbiło po wetach Dudy i po prostu staram się tu nie bywać, bo czasu szkoda dla popaprańców.

Obrazek użytkownika Leonarda

03-10-2017 [23:17] - Leonarda | Link:

Chyba masz rację, bo na użeranie się z takim czymś to właściwie nie mam ani czasu ani energii. Nie wiadomo, co wymyślą, raz zrobią z człowieka komucha i zdrajcę, potem jakiegoś zwolennika RAŚu a na koniec jeszcze Bóg wie kogo, nie ma potrzeby narażać się na takie coś. W sumie każdy może tutaj przyjść, napisać jakieś bzdury a potem wychodzi na to, że jeszcze bloger musi się tłumaczyć.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

04-10-2017 [05:54] - wielkopolskizdzichu | Link:

Psze Pani. Tu nie jest wojna, tu są Nasze Blogi, tu się jeńców nie bierze, tylko nabija na pal.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-10-2017 [14:05] - Imć Waszeć | Link:

W zasadzie każdy, kto zaklnie, powinien wrzucać piątaka do puszki na Caritas.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

04-10-2017 [15:53] - zbieracz śmieci | Link:

Ty wielkopolski a ja też zdzichu ale sudecki,co do pala dochodzą mnie mnie głosy ,że dotychczas zapalowani skarżą się ,że mimo możliwości wyboru wybrali za cieńki
i żądaja ponownego zapalowaina grubszym bo jak ma być dobrze to musi boleć.Jak chcesz też zmienić to da sie zrobić ale teraz juz odpłatnie ,odpłatnie ale ci się i tak opłaci bo jak sobie zaaplikujesz grubszy to gdy będziesz szedł z kodziarzami to mucha nie kuca, szerzej nogi będziesz rozstawiał jak matros z awrory.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

04-10-2017 [15:58] - wielkopolskizdzichu | Link:

Żar neofity przez Ciebie przemawia czy chęć zalegendowania się na NB?

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

04-10-2017 [17:09] - zbieracz śmieci | Link:

Zdziwisz sie ale ja tu nie potrzebuję sie legendowac bo jestem tu prawie od startu z małymi przerwami bo poprzedni admin był wyrywny i pamiętliwy i za jednym zamachem dlatego tutaj kilka razy zmieniałem nick.
Tutaj pisało wielu madrych ludzi  w tym i ja oczywiscie a 200 komentarzy to norma a rekord to chyba ponad 400 i ,mam nadzieje ,że to wróci .
Nie było śmierdzących trolli ani płatnej agentury bo nikt z komuchów jeszcze nie płacił tak jak teraz i mysleli ,ze Polska jest im dana na zawsze  a internet lekceważyli .
Dopiero jak dostali w dupę to aj waj , słać płatnych pachołków tylko ,ze wsze psie głosy nie ida pod niebiosy a my jesteśmy wszędzie i banowanie na innych portalach nic już nie da.Kropelki rozmiękczyły i kacapską stal i już ta od Kruppa też wkrótce pójdzie na złom a i muslimy nad nią mocno pracują.
Co wtedy z wami będzie zdzichu...!? Ja wiem ale nie powiem bo to niespodzianka .Papatki

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

04-10-2017 [19:13] - wielkopolskizdzichu | Link:

Synek, ja na tych blogach byłem jak jeszcze nikt o moderacji nie myślał. Twoje teksty wyraźnie wskazują, że miałeś nieudane dzieciństwo i młodość w szkole a teraz dorabiasz sobie etykietkę,.twardziela idiotycznymi tekstami. Nie ty jeden zresztą, ujadasz, na  NB niczym ratlerek na smyczy swojej pańci..

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

04-10-2017 [20:30] - zbieracz śmieci | Link:

cieszy mnie jedno ,twoja tutaj obecność bo gwaranacja ,ze dostaniecie kolejny raz po tyłku i to będzie ostatni raz dla was wszystkich i to się zdaży szybciej niż myślisz
Nie moim jest zmartwieniem ,że już nie zarobisz ani grosza na piwko w barze "Zacisze" najgorszej mordowni w okolicy..
PS.Dziwi mnie jedno ,czy ci co ci płacą kumają ,że to kasa wywalona w nic...!?
 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

04-10-2017 [20:47] - wielkopolskizdzichu | Link:

Dziwną fascynację zauważam u ciebie. Któryś wpis z rzędu obraca się u ciebie dookoła 4 liter. Chyba nie tylko dzieciństwo i młodość miałeś kiepską..

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

04-10-2017 [23:04] - zbieracz śmieci | Link:

Zdzichu wyjaśnie ci jak najprościej zakładajac ,że zrozumiesz .Cały świat opiera sie na tyłku[bynajmniej nie twój tu chodzi] i pieniądzach i o to idzie cały czas walka.
Nie smuci mnie perspektywa jaka cię czeka ,zostaniesz bez kasy nawet na piwko ale ze zbitym tyłkiem ,taka twoja mantra.
Papatki .

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

04-10-2017 [23:49] - wielkopolskizdzichu | Link:

Jakoś mnie nie przerażają twoje nocne urojenia frustracie. . 

Obrazek użytkownika Jan1797

04-10-2017 [15:48] - Jan1797 | Link:

Zrezygnowałem z „salonu”, gdy nastąpiło zjawisko pełnej kontroli blogowiska przez określoną
grupę komentatorów. Właściciel równocześnie zdecydował o logowaniu przez FB.
Pewnie to przypadek, ale taktycznie jednoznaczny.
Proszę zauważyć, że NB są nie do przejęcia poprzez podobne działania. 
Wracając do meritum.

Jeżeli nasza słynna blogerka, trzasnąwszy klawiatura na „przyjaznym salonie” zjawia się na NB
tylko po to by nawrzucać niepokornym to jatka jest pewna, lecz nikt zdrowo myślący nie kojarzy
Leonardy z RAS-iem.
Pozdrawiam serdecznie

Obrazek użytkownika xena2012

04-10-2017 [17:14] - xena2012 | Link:

Przecież nikt nie kojarzył tej blogerki z RAS-iem.Po co ten cały niepotrzebny szum?

Obrazek użytkownika Leonarda

04-10-2017 [21:29] - Leonarda | Link:

Tak, do tej pory jakoś faktycznie nikt mnie z tym nie kojarzył i była to ostatnia rzecz, o której przypuszczałam, że można mnie tak skojarzyć. Jak widać jednak granice bywają przekraczane, zapewne ci co to zrobili i w tym uczestniczyli mieli jakiś wiadomy sobie powód, żeby puścić tego rodzaju insynuacje w świat -  i stało się, skojarzono mnie z RASiem - proszę zajrzeć do komentarzy na poprzedniej stronie. Absurd kompletny ale nie zamierzam się nim dłużej zajmować, bo szkoda mi na takie idiotyzmy czasu, ani nie zamierzam nikomu udowadniać, że nie jestem wielbłądem. Tak więc możecie sobie Państwo tutaj dyskutować dalej do kolejnego bladego świtu o moich urojonych związkach i sympatiach do RASiów i innych podobnych, ciskać ile wlezie zidiociałymi obelgami i insynuacjami dalej, jeżeli sprawia to komuś przyjemność i nawet wymieniać się tą wiedzą z Adminem ale na pewno już beze mnie - jestem normalna i mi ten sposób dyskutowania żadnej przyjemności nie sprawia. Poza tym cenię sobie pewną przewidywalność i nie przepadam za sytuacjami, gdy robię coś w dobrej wierze a nagle dowiaduję się, że sympatyzuję z jakimiś RASiami. Miłego wieczoru.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

03-10-2017 [22:19] - zbieracz śmieci | Link:

Dobry wieczór,mieszkasz koło Raciborza a tam w ostatnich wyborach wygrał po raz pierwszy PIS a Racibórz chyba to opolskie  i  siedlisko RAŚ.
Nie Tobie należą się podziekowania za wygraną ale Szamance piszącej i tutaj a głównie w salonie do czasu aż jej zbrzydło i o ile wiem to między innymi nią zainteresowały się służby z tych co pisali w salonie.
Co obiecywali właściciele salonu 24 -ujawniny nazwiska wszystkich którzy pisali w salonie 24 a którymi zainteresowały się słuzby nierzadu i co i  nico!
Dobrej nocy .

Obrazek użytkownika Leonarda

03-10-2017 [22:55] - Leonarda | Link:

Czy ty trollu to już kompletnie nie masz żadnej godności?
Niestety, nie mogę ciebie stąd wywalić na zbity pysk z powodu chamstwa i obrażania autora - takiej opcji tu nie ma - ale każdy normalny człowiek, który ma odrobinę godności, to już by się po prostu z mojego bloga zmył sam z siebie, po tym, co tutaj narobiłeś. A ty jeszcze masz czelność tutaj przyłazić, jakby nigdy nic - i śmiesz jeszcze ludzi tutaj pouczać i komentować! Takie coś, to jak wyrzucą drzwiami, zawsze wepcha się jeszcze oknem.

Obrazek użytkownika OLI

05-10-2017 [00:44] - OLI | Link:

Ale się zrobił coming out starszej pani! Rany Boskie!
Myślałam, że to nieszkodliwa wersja KP, starsza pani niewiele już pojmuje z bieżących spraw, ale potrzebuje się powywnętrzać, to się takie osoby traktuje jak stuletnią babcię w rodzinie.
A tu masz ci los! Babcia gryzie, kopie, pluje i się wyzywa!
Pani Eska to jest osobny przypadek.
Pan Pan Józef Orzeł z klubu Ronina raczył był powiedzieć o niej, że mieszkając na wsi nie ma kontaktu bezpośredniego z materią polityczną, o której się wypowiada, więc czasami zgaduje, ale jej opinie pomimo tego defektu uznał za ciekawe i inspirujące.
Z czym się nie zgadzam, bo szczyt formy pani Eska moim skromnym zdaniem ma już dawno za sobą.
To, co proponuje nam ostatnio, to są zaledwie mniemania i pobożne życzenia, które jak na złość nie chcą mieć nic wspólnego z rzeczywistością.

Obrazek użytkownika Leonarda

06-10-2017 [07:16] - Leonarda | Link:

Następny kretyn kompletny.
Sądząc po zdemenciałej formie twojej wypowiedzi to musisz być sporo starszy ode mnie. W dodatku przejmujesz jak najlepsze wzorce PO i pokazujesz swoją nienawiść do starszych ludzi ("zabrać babci dowód").
Poza tym dobra rada dla takich jak ty: Piłeś - nie pisz.

Obrazek użytkownika OLI

06-10-2017 [10:05] - OLI | Link:

Nobliwy wizerunek starszej pani poszedł się p...ć .
Opowiadanie własnymi słowami tego, co się przeczytało, bądź zoglądało - to jeszcze nie twórcza publicystyka.

Wojciech Młynarski - Po co babcię denerwować

https://www.youtube.com/watch?...

Koci - łapci, kici, kici
ole, olejanko,
zajmujemy razem z babcią
urocze mieszkanko.
My mieszkamy na parterku,
babcia w oficynce
drepce, żądna informacji o całej rodzince.

Lecz choć u nas trwa od rana
z sodomką gomorka,
babci o tym się nie mówi,
by była w humorku.

Wujek Ziutek, co za smutek,
choć kawał mężczyzny,
świat pożegnał przy pomocy
sznurka od bielizny.
"Co z Ziuteczkiem? - głos babuni
dźwięczy na przygórku. -
Jak mu idzie?" "Idzie, babciu,
idzie - jak po sznurku!"

A dokładniej informować
babci nikt nie śpieszy.
Po co babcię denerwować,
niech się babcia cieszy!

Kuzyneczka Ernestynka,
ozdoba rodziny,
kawki z gniazda wybierała
i spadła z drabiny.
"Co z malutką? - głos babuni
z góry brzmi radośnie. -
Co tam u niej?" "Krzywa rośnie,
babciu, krzywa rośnie!"

A dokładniej informować
babci nikt nie śpieszy.
Po co babcię denerwować,
niech się babcia cieszy!

Tata zasię manko w kasie
miał i siedzi w kiciu,
były o tym wzmianki w prasie,
w "Expressie" i w "Życiu",
ale fakt ten się nie stanie
dla babci udręką,
bowiem się drukuje dla niej
osobne pisemko

Na domowej drukarence
wszystko się wyłuszcza
i w ogóle się babuni
na parter nie wpuszcza!

Aż rodzinnie osiągniemy -
prawda ta nas krzepi -
sytuację, w której może
być nam tylko lepiej,
panie i panowie,
to się babci, koci - łapci,
o tym też nie powie!

Niech zażywa główka siwa
spokojnych pieleszy.
Po co babcię denerwować?
Niech się babcia cieszy!

Obrazek użytkownika xena2012

03-10-2017 [22:34] - xena2012 | Link:

O wypraszam sobie nazywanie Zagłębiaków komuchami choć z drugą częścią zdania można się zgodzić. Dla nich liczy się Polska,a nie marsze i marszyki kanalii z Ras-iu. 

Strony