Rozważania o Katalonii, o Polsce i o prezydenckich wetach

 

       Od razu na samym początku zaznaczam, że nie jestem fachowcem od spraw Półwyspu Iberyjskiego i że celem notki nie jest żadna naukowa analiza zdarzeń. Jest nim raczej inspiracja do dalszych przemyśleń i poszukiwań, tym bardziej, że mimo aktualności i dramatyzmu wydarzeń dość trudno jest znaleźć głębsze i rzetelne opracowania czy analizy wyjaśniające postawy nie tylko Hiszpanii i Katalonii ale i UE i ważniejszych unijnych graczy z drugiej strony. Zamiast tego w wiodących mediach – i to zarówno rodzimych jak i zagranicznych - mnóstwo bicia piany, ogólników i półprawd (poza bardzo nielicznymi wyjątkami).Zadziwiająca jest też dysproporcja poświęconego czasu przez media zachodnie na zadymy w Polsce i na wczorajsze zdarzenia w Katalonii.

       Najlepiej chyba zacząć od budzącej zdumienie postawy UE. A więc wg unijnych elit nic się właściwie nie dzieje, wszystko zgodnie z konstytucją i wszystko to wewnętrzna sprawa Hiszpanii. Porównania z Polską, gdzie z powodu kilku tysięcy protestujących zadymiarzy UE wytaczała najcięższe działa, są widoczne dla każdego. Interesujące jest jednak coś jeszcze innego. Mianowicie to, że przez wiele lat UE wspierała faktycznie coraz bardziej postępujący rozdźwięk między Katalonią a Hiszpanią finansując tzw.rozwój regionów i osłabiając tym samym władze centralne. Gdy wieloletnie i konsekwentne wspieranie odrębności zaowocowało wczorajszym referendum, ta sama UE (zresztą nawet reprezentowana od lat przez te same twarze), mówiąc kolokwialnie, po prostu wypięła się na Katalończyków i ich odrębność. Przywódcy dużych unijnych państw stanęli za to murem za Rajoyem i długo dawali do zrozumienia, że nie będą się w nic wtrącać. Dopiero gdy sprawy przyjęły dramatyczny obrót a zachodni telewidzowie wychowani na prawach człowieka z przerażeniem patrzyli na zakrwawione starsze panie i pałowane dziewczyny, zaczęto tu i ówdzie przebąkiwać o potrzebie mediacji. Możliwość wyjaśnienia tej dziwnej niespójności jest właściwie jedna – przez pewien czas UE oraz jej najwięksi gracze byli zainteresowani osłabianiem centralnie rządzonych, większych państw (a wspieranie regionów stanowiło tu świetny instrument), potem nastąpiło jednak coś, że Hiszpania zaczęła być im na gwałt potrzebna. Zapewne dogadano się w jakiś sposób z Rajoyem. Za co UE zdecydowała się nie reagować na sytuację/demokrację w Hiszpanii? Za udział Hiszpanów w nagonce na Polskę? Za coś jeszcze innego? To pytanie nasuwa się samo i pozostaje otwarte. 

       Kolejna sprawa to po prostu nagie i brutalne (dosłownie) fakty. Przy oczywistym politycznym interesie Polski polegającym na wspieraniu jedności państwowej, należy uznać, że Katalończycy od dawna czują swoją odrębność i od dawna czują się upokarzani przez Hiszpanię. Katalończycy są też odrębnym narodem z własną historią i kulturą, tego nikt nie kwestionuje i tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Nie oznacza to, że większość Katalończyków popierała niepodległość – sondaże były tutaj jasne, właściwie korzystne z punktu widzenia Madrytu. I w tę sytuację wdepnął niczym słoń w skład porcelany, ciężkim krokiem i bez śladu jakiejkolwiek finezyjnej refleksji na twarzy, szef hiszpańskiego rządu Rajoy, znany od lat z pewnej awersji wobec Katalończyków. Nie tylko wdepnął ale i pokazał – za przeproszeniem – wstrętną gębę bezsilnej władzy. Bo chciał huknąć, bo chciał zademonstrować siłę, bo chciał pokazać, że on tu rządzi i żadni separatyści nie będą mu podskakiwać. Z punktu widzenia konstytucji oczywiście słusznie. Czy mądrze? Nie, wprost przeciwnie, kompletnie głupio. Jeżeli hiszpańską racją stanu jest utrzymanie jedności państwa, to dokładnie to samo osiągnąłby albo siadając z Katalończykami do stołu i proponując im lepsze warunki, choćby finansowe i podatkowe (które mają np. Baskowie) albo nawet, w ostateczności, zgadzając się na referendum – sondaże i tak nie dawały zwolennikom niepodległości większości. Po dramatycznych wydarzeniach jakakolwiek wiara w jedność państwa jest iluzją i nie pomogą tu żadne wywody Rajoya oraz katalońskiej opozycji, że referendum było nielegalne nawet, jeżeli w myśl przepisów tak było. Zwolenników niepodległości gwałtownie przybyło, lawina ruszyła i nikt jej nie powstrzyma. Rajoy może brnąć dalej, może teraz aresztować szefa Rządu Katalonii, może powsadzać Mossos (katalońska policja) – i tak nic mu już nie pomoże.

       Jak ma się sprawa konfliktu hiszpańsko-katalońskiego do Polski? Jak już pisałam wyżej, Polska jest z przyczyn oczywistych zainteresowana utrzymaniem jedności państwowej i niestwarzaniem precedensów, które mogłyby być wykorzystane przez nieprzyjazną wierchuszkę UE przeciwko Polsce. To jasne, dlatego też państwa jak Hiszpania powinny być swego rodzaju naturalnym sojusznikiem Polski. Powinny, nie znaczy jednak, że są. Posłowie z hiszpańskiej PP, która w PE jest członkiem frakcji EPL, brali dość aktywnie udział w nagonce na Polskę, o czym pisałam swego czasu na Salonie24 w notkach „Euroinkwizytorzy- kim oni są?” oraz „Występ Beaty Szydło przed cyrkiem”. Z punktu widzenia interesów Hiszpanii nie jest to zbyt zrozumiałe, zapewne więc robili to za coś. W komedię pod tytułem „sytuacja/demokracja w Polsce” przy współudziale przedstawicieli PP w każdym razie dziś już nikt nie uwierzy. Ponadto pomimo pewnych analogii Polska to nie Hiszpania a Katalonia to nie Śląsk - różnic, i historycznych i aktualnych, jest jednak dużo więcej niż wszelkich podobieństw. Dlatego też zalecałabym daleko idącą ostrożność w zachwytach nad Rajoyem i jego brutalnym postępowaniem. Owszem, konstytucja to konstytucja (hiszpańska), jedność państwa to też rzecz wiele warta ale z żadnym bezgranicznym poparciem dla średnio mądrych arogantów nie należy się spieszyć. Wprost przeciwnie, dobrze byłoby nawet nieco huknąć z powodu łamania praw człowieka w Katalonii (oczywiście nie muszą tego robić najważniejsze osoby w państwie ale kilku zatroskanych z dalszych szeregów można przecież znaleźć) a na pewno mieć kilka argumentów w rękawie na wypadek, gdyby znów komuś przyszło do głowy awanturować się z powodu sytuacji/demokracji w Polsce. Można też oczywiście wesprzeć inicjatywy zmierzające do pokojowego rozwiązania konfliktu a wtedy nawet wesprzeć i samego Rajoya oraz jego starania o pokojowe rozwiązania (o ile wykaże taką wolę) – pod jednym wszak warunkiem: że wściekłym i nieuzasadnionym nagonkom na Polskę zostanie położony kres. To że są one nieuzasadnione widać wyraźnie w kontekście wczorajszych wydarzeń w Katalonii (i nie tylko – ciekawa jest też sprawa sądownictwa w Hiszpanii, trybunału konstytucyjnego, itp. – to byłaby dobra okazja, żeby o tym, tak mimochodem wspomnieć, powinni to zresztą zrobić fachowcy pracujący za pieniądze, bo my blogerzy nie bardzo mamy czas na takie opracowania). Czyli troszczmy się o prawa człowieka a poza tym nic za darmo.

       I na koniec o prezydenckich wetach w kontekście wydarzeń na Zachodzie Europy. To, że czasami warto jest przeczekać i zastosować rozwiązanie dyplomatyczne a nie iść na całość, wynika z notki i z efektów działania Hiszpańskiego Premiera dość wyraźnie. I właśnie rozwiązanie dyplomatyczne a nie gwałtowne wybrał Prezydent Andrzej Duda wetując ustawy. Atmosfera była gorąca a podgrzewała ją i opozycja i UE – wszystko zmierzało do wywołania zamieszek w Polsce na wielką skalę. Można było w tamtych warunkach wszystko przepchnąć na siłę z niewiadomym skutkiem – być może nawet utraty władzy przez Rząd Beaty Szydło i pogrążenia Polski w chaosie. Przepchnięcie ustaw „na rympał” byłoby oczywiście zgodne z wolą części elektoratu i z wolą niektórych ministrów, mądre by to nie było. Już wiele razy na tym forum pisałam, że jesienią na Zachodzie Europy będą się działy rzeczy, o których nie śniło się filozofom, że to wszystko to walka z czasem a czas pracuje na naszą korzyść. Najważniejsze osoby w państwie mają w takich sprawach zresztą dużo lepszy dostęp do informacji niż my, blogerzy, nawet ci najbardziej dociekliwi - mają do dyspozycji cały sztab analityków oraz informacje od wywiadu, to oczywiste. I to wszystko właśnie zaczyna się dziać – Hiszpania pogrążona w awanturze, w Niemczech trudności z zawiązaniem koalicji, we Francji znów islamiści w akcji. Polska jawi się pośród tego chaosu jako stabilny i spokojny kraj i chyba nie ma już najmniejszej wątpliwości, że awanturnicy ze szczytu UE, dotychczas równie ochoczo jak i nienawistnie atakujący demokratycznie wybrane władze RP, będą musieli skierować swe zainteresowania w inną stronę. I o to chodzi. Czasami warto przeczekać i pomyśleć, zanim zacznie się jątrzyć przeciwko własnemu Prezydentowi i wyzywać go od zdrajców.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ruisdael

02-10-2017 [12:51] - ruisdael | Link:

Co do "jątrzenia" przeciw Prezydentowi to za niedługo okaże się czy rację ma p. Targalski, którego nie podejrzewam o brak informacji, naiwność czy brak wyciągania wniosków (co wszystko można zaliczyć do fachowości).

Obrazek użytkownika Leonarda

02-10-2017 [17:46] - Leonarda | Link:

Sorry - ale pod pojęciem zdrady rozumiem coś innego niż to, co robi Prezydent.

Obrazek użytkownika michnikuremek

02-10-2017 [14:13] - michnikuremek | Link:

Nie mam współczucia do pałowanych osobników, którzy wymachują czerwoną flagą z sierpem i młotem...

Obrazek użytkownika Leonarda

02-10-2017 [17:50] - Leonarda | Link:

W polityce nie chodzi o współczucie, chodzi o fakty - co się dzieje i jakie wnioski powinna z tego wyciągnąć Polska. A jak kogoś gdzieś biją, to ludziom po prostu należy współczuć - i tyle. Chyba od tego nic nam nie ubędzie ani nie stanie się a można zdobyć sporo punktów i pewnej sympatii. Nie zauważyłam, żeby to cokolwiek komukolwiek kiedyś szkodziło. Poza tym to byłby chyba dobry sposób na zwrócenie uwagi na obłudę i paranoję, którą uprawia KE wobec Polski - więc jakby dwie pieczenie na jednym ruszcie.

Obrazek użytkownika Marek1taki

02-10-2017 [14:49] - Marek1taki | Link:

Prezydent Duda wybrał utrzymanie ciągłości z PRLem i ciągłości kpin z niezawisłości sędziów. Brak podstaw by sędziów podejrzewać o niezawisłość od służb. Z tego względu nie podejmowane są być może jawne działania wobec RAŚ i proniemieckich polityków Trójmiasta, aby nie zostali uwolnieni na drodze sądowej od zarzutów zdrady.
Sytuacja w Katalonii o tym przypomina.
Opisywana przez Panią odrębność Katalończyków jest faktem tak samo jak to, że są Hiszpanami. Z racji położenia geograficznego są dzielnicą strategiczną gospodarczo i dlatego poddawani są naciskom politycznym. Tym samym naciskom, jak Kurdowie. Ci też, zbiegiem okoliczności, a wczesniej Szkoci, odbyli festiwal demokracji i wolności. Z Kurdami jest tak, że jak Kurd Saladyn był u władzy to potrzeby suwerenności nie widział - i miał rację. Jak ZSRR potrzebował dywersantów to zorganizował komunityczna partię kurdystanu, która tworzyła partyzantkę na pograniczu Turcji i Iraku. Teraz ten teren objęty jest przekształceniami politycznymi naszych wielkich braci i słychać w Polsce głosy entuzjazmu wobec tej idei. Nic bardziej mylnego, że z racji dążeń do suwerenności Polski mamy interes dzisiaj w destrukcji suwerennych państw, co Pani akurat dostrzega. Za chwilę jednak pisze Pani:
"dobrze byłoby nawet nieco huknąć z powodu łamania praw człowieka w Katalonii"
Na nic więcej nie czekają macherzy lewicy niż aby państwa narodowe na siebie pohukiwały. Oni siebie obsadzili w roli arbitrów. W jakiej jest obsadzony rząd w Madrycie nie wiem, ale warto patrzeć mu na ręce, bo jego prawicowość jest raczej niskiego lotu.
Wczorajsze "wybory" były taką samą farsą polityczną jak spędzanie "migrantów". Mamy jeszcze "separatystów" na Ukrainie.
Warto łapać polityków za słowa, bo jak ktoś używa tej nowomowy to znaczy, że nie ma własnego zdania.
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

02-10-2017 [16:39] - Imć Waszeć | Link:

Zobaczymy gdy już RAŚ wytoczy na ulice urny. Jak to mówią "Polak przed szkodą i po szkodzie...".

Obrazek użytkownika Leonarda

02-10-2017 [18:01] - Leonarda | Link:

Przepraszam, poprzedni komentarz jest oczywiście nie do Pana, kliknęłam nie w to, co trzeba i nie tam, gdzie trzeba. Nie wiem jak ale coś nie tak, zaraz sprawdzam.

Obrazek użytkownika Leonarda

02-10-2017 [18:05] - Leonarda | Link:

@Imć Waszeć - zrobił się bałagan w tych komentarzach, teraz odpowiadam na Pana komentarz z 16:39.
Uważam, że sprawy trzeba bardzo mocno pilnować ale w obecnej chwili nie wydaje mi się to możliwe. Jednak sytuacja na Śląsku jest zupełnie inna niż w Katalonii. Ale patrzeć na ręce, monitorować i pilnować trzeba, to nie ulega wątpliwości.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

02-10-2017 [18:14] - Imć Waszeć | Link:

U mnie komentarze są we właściwej kolejności.
RAŚ już zaczął podchody, wykorzystując nadarzającą się okazję. Dowody są na niemieckich portalach, u blogerów i w YT, że właśnie coś kombinują:

Niemiecki portal POlskojęzyczny napisał: "Śląsk czeka droga Katalonii? Ruch Autonomii Śląska wydał oświadczenie": https://wiadomosci.wp.pl/slask...

"Zarząd RAŚ od polskich władz oczekuj, że "wobec zaistniałego konfliktu twardo staną w obronie zasad demokracji, stanowiących jeden z fundamentów Unii Europejskiej"."

Brzmi znajomo? Owszem, JKM nazywa to coś impasem (brydż). Fronda wprost napisała "RAŚ 'podnosi łeb'. Katalonia paliwem autonomistów".

Dziś Hiszpania, jutro Polska - https://www.pch24.pl/dzis-hisz...

Obrazek użytkownika Leonarda

02-10-2017 [18:24] - Leonarda | Link:

A czy władze RP muszą reagować na krzyki RAŚu?
Poza tym ani Śląsk nie jest Katalonią ani Polska nie jest Hiszpanią. Sytuacja jest naprawdę zupełnie inna - i  ilościowo i jakościowo, samo to porównanie jest grubą manipulacją właśnie na korzyść RAŚu i wszelkich antypolskich szkodników. Nie rozumiem więc, po więc w te ich rozważania w rodzaju, że "Śląsk to jak Katalonia" w ogóle wchodzić. Może zamiast tego lepiej jakoś ludzi informować na temat sytuacji w Hiszpanii i w Katalonii, historii, współczesności, itp., to wtedy pojmą, że to jednak trochę coś innego niż Śląsk - im większa wiedza tym mniej ludzie wtedy wierzą w manipulacje. W Polsce jest od groma iberystów (przecież wypuszczali przez dziesięciolecia z kilkudziesięciu rok w rok), pewnie też dziennikarzy z takim wykształceniem więc nie wiem, czym oni się do cholery zajmują - to byłoby zadanie właśnie dla nich. Ja na to nie mam czasu ani nie zajmuje się tym zawodowo, zwracam tylko uwagę na pewne sprawy.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

02-10-2017 [19:17] - Imć Waszeć | Link:

Wszystko byłoby w zasadzie OK, gdyby nie umknął Pani pewien szczegół. RAŚ to nie jest samoistna wyspa, ale organizacja silnie wspierana przez Niemcy, podobnie jak Ziomkostwa. Z całą pewnością w Polsce nie będzie jak w Hiszpanii, bo np. u nas nie rosną na ulicach daktyle i mandarynki. Co zaś do chęci uruchomienia separatystów, to jest jak wszędzie na świecie. Wystarczy mocno pompować i samo popuści. Na uwagę zasługuje też zaangażowanie się mniejszości ukraińskiej w działalność RAŚ.

Polityka chowania głowy w piasek to najgorsza rzecz, jaką możemy teraz zrobić i to właśnie pokazuje lekcja katalońska. Teraz muszą zginąć ludzie - dużo ludzi - żeby przywrócić poprzednią kruchą równowagę. Oczywiście nikt by nie zginął, gdyby po prostu Hiszpanie sobie łaskawie odpuścili i nie wysyłali policji ani wojska na ulice. Kłopot w tym, że nie wszyscy Hiszpanie są idiotami i pięknoduchami z pacyfą po wewnętrznej stronie puszki mózgowej, a więc skończy się to wszystko źle, bo musi się tak skończyć.

Jeżeli będziemy z separatystami niemieckimi postępować tak samo jak rząd Hiszpanii, to czekają nas takie same problemy i wiele śmierci. Proszę mnie przekonać, że nie, skoro nawet Lepper się "powiesił" za jakieś GWno, a generałowie za jakieś tam michałki strzelają sobie w łeb w garażach. Proszę na te sytuacje patrzeć tak, jak na okazję dorwania się przez jakąś radykalną grupę do władzy. Tak będzie w Hiszpanii, jeśli rząd nie poradzi sobie. Tak może niedługo będzie w Polsce, jeśli rząd zaśpi.

Obrazek użytkownika Leonarda

02-10-2017 [20:24] - Leonarda | Link:

Proszę Pana - nie jestem właściwą osobą do przekonywania i nie jest to moją rolą. Przekonać powinny Pana liczby. Zwolenników niepodległości Katalonii przed zakazaniem referendum było trochę mniej niż 50%. 40 i coś, nie mam teraz czasu tego sprawdzać, proszę sobie sprawdzić samemu, jak ma Pan czas. Po zakazie liczba ta się zwiększyła - nie wiem też dokładnie o ile, wiem, że się zwiększyła. Po wczorajszych zadymach zakładam, że zwiększyła się na pewno - tak więc można się domyślać, że przy najniższym założeniu będzie to dziś ok.60%, przy jakimś wyższym trochę więcej. Ile jest zwolenników RAŚu? Chyba wyraźnie piszę, że nie należy tego bagatelizować ale porównywanie z Katalonią, gdzie za oderwaniem od Hiszpanii byłoby ok.60% chyba naprawdę jest przesadzone. Ponadto spośród tych 40% też nie wszyscy protestowaliby przeciwko oderwaniu się - to też należy uwzględnić przy różnicach.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

02-10-2017 [21:11] - Imć Waszeć | Link:

Właśnie Pani sama podała metodę na zwiększenie liczby wyznawców RAŚ.

Obrazek użytkownika Domasuł

02-10-2017 [21:35] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

A Imć Waszeć jest zdaje sie za jakimis drakonskimi rozwiazaniami tylko dlatego ze istnieje w ogole cos takiego jak RAŚ. Tak po prawicowemu - z czółka i z buta kazdego kto smie sie w jakis sposob wylamywac z ustalonego porzadku. Jak PiS bedzie zbyt miekki to sie poprze kogos kto jest twardszy. Kto wie, moze pan Macierewicz doprowadzi do jakiegos rozlamu i wtedy cala prawdziwie patriotyczna prawica (wiek 55+) dostanie ekstazy i podąży za panem Antonim.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

02-10-2017 [22:42] - Imć Waszeć | Link:

"Wspólnota europejska powinna wypracować zasady i procedury rozwiązywania podobnych konfliktów. Jej obojętność wobec siłowego tłumienia dążeń Katalończyków do samostanowienia odbierana będzie jako wyraz słabości i pogłębi kryzys zaufania wielu Europejczyków do instytucji unijnych” - przestrzegł lider RAŚ.

Na przykład "wspólną armię". Nadal Pan nie zauważa problemu? To proszę:
http://katowice.wyborcza.pl/ka...

Materiał ośmieszający pokazuje kto stoi za wszystkim. I jeszcze Wprost: "Zarząd Ruchu Autonomii Śląska uważa, że nie powinno się traktować sporów między członkami Unii Europejskiej i ich „zbuntowanymi prowincjami” wyłącznie jako wewnętrznej sprawy tych państw. Oczekuje też zajęcia stanowiska przez Polskę, która miałaby bronić zasad demokracji." To już szykowanie gruntu pod bunt województw w Polsce. Za to nawoływanie powinno się siedzieć, a nie władze czekają na kataloński finał.

Obrazek użytkownika Domasuł

02-10-2017 [23:34] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

"Bunt wojewodztw"? Come on! Czy to Pana panikarskie usposobienie czy jakies wizje silnej jak zelazna pięść wladzy centralnej? Polska jest wyjatkowo jednolitym panstwem I to ze RAŚ probuje na wydarzeniach w Katalonii zbic jakis kapitał spoleczno-polityczny nie powinno budzic wiekszego niepokoju. A nawet gdyby kiedys mieszkancy Śląska chcieli sie opowiedziec za autonomią to co, wysylac tam wojska, zeby spacyfikowaly niepokornych obywateli? Czy chcemy zyc w panstwie dajacym ludziom wolnosc czy w panstwie opresyjnym?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

03-10-2017 [10:07] - Imć Waszeć | Link:

Mówisz Pan jak niemiecki agent wpływu.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

03-10-2017 [14:37] - Imć Waszeć | Link:

Biorę ten tekst paluszkami w gumowych rękawiczkach, ale proszę przeczytać zdanie o RAŚ i autonomii u źródła: http://www.polityka.pl/tygodni...

Czyli po hipotetycznym uzyskaniu autonomii natychmiast będziemy mieli żądania autonomii od autonomii i tak w kółko. Nie lepiej samemu spakować plecak i przeprowadzić się do Niemiec, zamiast tarabanić tam cały Śląsk z tymi "upartymi Polakami"?

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

02-10-2017 [20:22] - zbieracz śmieci | Link:

Krzyki RAŚ-nawet za poprzedniego nierzadu nie chciano ich zarejestrowac ale opcja niemiecka dopieła swego .
Waszeć ma reację ,że niew olno im pozwolic na działalność i juz dawno powinni byc zdelehalizowani a tuzy powinny siedziec w więzieniu z wysokimi wyrokami za samo słowo "Autonomia"w nazwie partii a raczej V-kolumny niemiec .Radze poczytac sobie Konstytucje i co tam napisano o Polsce i jakim krajem jest a jak za mało to podpowiem  art.127128 KK Zdrada Stanu i pod te artykuły podpadają do dozywocia włącznie a w stanie wojny na sznur a przed likwidacja kary śmierci nawet podczas pokoju groził im powróz.
Pani boleje nad Katalonią gdzie jeszcze kredw nie wyschła tych których bolszewia katalońska mordowała tysiącami a lekceważy RAŚ,bardzo to dziwne delikatnie rzecz ujmując.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

03-10-2017 [08:46] - Roz Sądek | Link:

Taaaaa, MY będziemy IM (tym Ślązakom) patrzeć na ręce, monitorować i pilnować.
Wypadałoby jeszcze zdefiniować kto to jest "MY".

 

Obrazek użytkownika Leonarda

02-10-2017 [18:00] - Leonarda | Link:

Tak tak, niedługo mi Pan tutaj wysmaży, że Prezydent Duda to w ogóle PRLowski agent i nie wiem, kto jeszcze. Proszę sobie te bzdury darować. 
Poza tym najwyraźniej nie dostrzega Pan, że gdy ta cała KE zajmie się prawami człowieka gdzie indziej, to wtedy będzie się siłą rzeczy mniej zajmować sytuacją/demokracją w Polsce. Więc chyba to leży w Polskim interesie, żeby wrzask przeniósł się od nas na Półwysep Iberyjski, niech sobie wrzeszczą tam. A popierać nikogo za bezcen specjalnie nie należy - Rajoy też nas nie poparł w tych debilnych euroawanturach, wprost przeciwnie, jego europosłowie darli się zgodnie z Verhofstadtami i Timmermannsami. Więc o poparciu i przychylności można ewentualnie pomyśleć ale ostrożnie i tylko w określonych warunkach.

Obrazek użytkownika Leonarda

02-10-2017 [18:03] - Leonarda | Link:

Sorry, coś się tutaj pokręciło, już porządkuję. Komentarz z 18:00 jest adresowany do Marek1taki.

Obrazek użytkownika Marek1taki

02-10-2017 [20:11] - Marek1taki | Link:

Nie napisałem, że Prezydent jest PRLowskim agentem tylko to co napisałem.
Działania Rajoy'a zgodne z Verhofstadtem i Timmermansem wskazują, że jest tylko wydelegowany do bycia prawicą, by prawica w Hiszpanii nie była przy głosie. Faktem jest, że aresztowania siatki występującej przeciw suwerenności państwa to normalne działanie i nie zostało podjęte, mimo, że nawet w Polsce słyszeliśmy o przygotowaniach. To tak jak z najazdem tzw. migrantów - pozorowanie działań, aby doszło do eskalacji. Poparcie należy mieć wobec Hiszpanów i Hiszpanii, a nie wobec agentury uzurpującej sobie prawo do reprezentowania Katalończyków aby prowadzić rewolucję marksistowską. Niewiarygodne co się stało z Hiszpanią po odejściu Franco, że można prowadzić działalność marksistowską pod różnymi jawnymi i fałszywymi flagami - całkiem jak w Polsce.

Obrazek użytkownika Andrzej W.

02-10-2017 [15:38] - Andrzej W. | Link:

" I na koniec o prezydenckich wetach w kontekście wydarzeń na Zachodzie Europy. To, że czasami warto jest przeczekać i zastosować rozwiązanie dyplomatyczne a nie iść na całość, wynika z notki i z efektów działania Hiszpańskiego Premiera dość wyraźnie. I właśnie rozwiązanie dyplomatyczne a nie gwałtowne wybrał Prezydent Andrzej Duda wetując ustawy. Atmosfera była gorąca a podgrzewała ją i opozycja i UE – wszystko zmierzało do wywołania zamieszek w Polsce na wielką skalę. Można było w tamtych warunkach wszystko przepchnąć na siłę z niewiadomym skutkiem – być może nawet utraty władzy przez Rząd Beaty Szydło i pogrążenia Polski w chaosie. Przepchnięcie ustaw „na rympał” byłoby oczywiście zgodne z wolą części elektoratu i z wolą niektórych ministrów, mądre by to nie było."

Teleecho organów Michnika dostępne na Naszych Blogach.
Jakież przerażające zestawienie. Rozumiecie tę bolszewicką zakłamaną dialektykę ?

Jeden z wielu przykładów leninowskiej Propagandy - Leonardy: "z wolą niektórych ministrów".

Tak, jakby leninowski kocmołuch nie słyszał głosu Pani Premier Beaty Szydło.

 

Obrazek użytkownika Leonarda

02-10-2017 [18:08] - Leonarda | Link:

Chyba oszalałeś kretynie i chamie na dodatek. Mogłabym cię podać do administracji z powodu pospolitego chamstwa ale nie mam czasu na użeranie się z idiotyzmami. Więc wysmażaj sobie te debilstwa dalej.

Obrazek użytkownika Domasuł

02-10-2017 [18:56] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Niestety, widzi Pani jakim blotem tutaj się obrzuca wszystkich którzy maja inne zdanie. Ja tak samo im odpowiadam, jak tutaj Pani, tylko admin mi tego nie puszcza. A obrzydliwe teksty roznych smieciowych (sami daja sobie takie ksywki) komentatorow przechodzą przez sito admina bez problemów.

Obrazek użytkownika admin

02-10-2017 [19:03] - admin | Link:

Spokojnie, po tym i paru innych komentarzach Andrzej W. stracił uprawnienia blogera a tym samym wzięty został pod baczną obserwację. Więc proszę nie wyjeżdżać mi tu z żadnymi sitami! Przyganiał kocioł garnkowi. 

Obrazek użytkownika Domasuł

02-10-2017 [19:13] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Tak? To proszę sobie zobaczyć jak na mój ironiczny ledwo komentarz dotyczący "prawicowego Pavarottiego" odpowiedział mi niejaki zbieracz śmieci, i jak tu pluje na mnie ciągle niejaki Lektor (którego w zasadzie w ogole ignoruję) i czy faktycznie to jest "przyganiał kocioł garnkowi". Wystarczy ze odpowiem im troche ostrzej i to już nie przechodzi.

Obrazek użytkownika admin

02-10-2017 [19:18] - admin | Link:

Im też nie wszystko przechodzi, proszę mi wierzyć :)

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

02-10-2017 [19:52] - zbieracz śmieci | Link:

Ja Panu wierzę,nie wszystko co moje nie przechodzi ale ma Pan szczegolną empatię do wymagajacych specjalnej troski i niech sobie hasają do woliTrochę materiału na rozpłódek trzeba pozostawić Niby codziennie traci przyroda bezpowrotnie jeden gatunek ale ich utrata byłaby zbyt bolesna i za duża dziura w faunie.
Podobnie jak z armią czerwoną -była ,jest i będzie.

Obrazek użytkownika Leonarda

02-10-2017 [20:06] - Leonarda | Link:

Ok., to dobrze. Dziękuję. Można się różnić poglądami ale jakaś granica chamstwa, której w cywilizowanym miejscu nie powinno się przekraczać, jednak istnieje. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Andrzej W.

02-10-2017 [20:33] - Andrzej W. | Link:

Czekam na odpowiedź Admina.

Obrazek użytkownika Leonarda

02-10-2017 [20:11] - Leonarda | Link:

Najczęściej nie odpowiadam na takie bzdety ale ten pajac naprawdę przekroczył wszelkie granice. Kiedyś na S24 zwyzywali mnie pod jednym tekstem od "faszystki" a kilka komentarzy dalej od "starej żydowicy" - to była swego rodzaju ciekawostka, bo tych wszystkich "PiSowskich k... " itp., ot nawet już nie liczę - to banał kompletny. No ale ten to już naprawdę przeholował - "Michnikowym organem" to jeszcze nie byłam.:)))))))

Obrazek użytkownika Andrzej W.

02-10-2017 [20:48] - Andrzej W. | Link:

Zaczekam, aż Pan Admin pozwoli....

Obrazek użytkownika Domasuł

02-10-2017 [21:28] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Ale panie Andrzeju, na co admin ma pozwolić? :)

Obrazek użytkownika Andrzej W.

02-10-2017 [20:54] - Andrzej W. | Link:

Czekam na Admina

Obrazek użytkownika HenrykHenry

02-10-2017 [21:46] - HenrykHenry | Link:

A pisalem i mowilem ... ten portal zrobil sie "Nowoczesny" . Tacy jak Domasul i paru innych ma tu lepsza ochrone niz za czasow "Barracudy"

Obrazek użytkownika Andrzej W.

03-10-2017 [03:51] - Andrzej W. | Link:

To prawda, lecz już z Panem Adminem pewne rzeczy sobie wyjaśniliśmy.

Obrazek użytkownika Andrzej W.

03-10-2017 [07:44] - Andrzej W. | Link:

Jak wyciąć marksistowskie insynuacje leninowskiego kocmołucha z GieWu to zostanie pusta strona...

Obrazek użytkownika Domasuł

02-10-2017 [16:07] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

W przeciwienstwie do obciachowo żenujących, wrecz oszolomskich, komentarzy na blogu pani Elig na ten sam temat, pani Leonarda ciekawie probuje analizowac go z roznych perspektyw. W relacje hiszpansko-katalonskie nie wchodzilbym zbyt zdecydowanie, bo za malo mamy danych. Co do UE, faktycznie politycy unijni prawdopodobnie zglupieli w tej sytuacji, bo ich polityka mogla sie do niej przyczynic. Nie mialbym jednak wielkiej nadziei, ze zmieni to ich stosunek do Polski, a wlasciwie do pisowskiego rzadu. I upieram sie, mimo wciaz bardzo wysokich sondazy, ze to PiS powinien cos zrobic w tej sprawie. Co do prezydenta Dudy (szkalowanego przez starczych oszolomow na NB), milo jest widziec blogera ktory wylamuje sie z prawicowej poprawnosci politycznej :)

Obrazek użytkownika Jabe

02-10-2017 [16:20] - Jabe | Link:

Byłby Pan łaskaw nie używać przymiotnika prawicowy w tym kontekście? Dziękuję.

Obrazek użytkownika Leonarda

02-10-2017 [18:16] - Leonarda | Link:

@Jabe
Jest mi zupełnie wszystko jedno, jakim przymiotnikiem będziecie mnie pan i panupodobni określać.

Obrazek użytkownika Jabe

02-10-2017 [18:20] - Jabe | Link:

Mnie nie jest wszystko jedno. W imieniu podobnych się nie wypowiadam.

Obrazek użytkownika Domasuł

02-10-2017 [19:19] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Jabe (przepraszam za poufalosc), niestety nie mogę spelnic tej prośby. Czytanie komentarzy na NB pozbawilo mnie zludzen co do prawicy.

Obrazek użytkownika Jabe

02-10-2017 [20:11] - Jabe | Link:

Z tutejszą prawicą jest jak z wolnym rynkiem. Im jest jej mniej, tym bardziej rozczarowuje.

Obrazek użytkownika Domasuł

02-10-2017 [21:27] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Przeciez na NB na wyscigi dziadki przescigaja sie kto jest wiekszym prawicowcem. Bardzo to byloby komiczne, gdyby nie to ohydne prostactwo co niektorych smieciowych (od ich ksywek) komentatorow, na ktore nie wiadomo dlaczego jest przyzwolenie. To ja dziekuje takiej prawicy. Jabe zdaje sie znosi te obelgi w imię tej bardziej cywilizowanej prawicy. Kibicuję :) 

Obrazek użytkownika Jabe

02-10-2017 [23:10] - Jabe | Link:

Dla mnie to nie kwestia etykietek.

Obrazek użytkownika Leonarda

02-10-2017 [18:15] - Leonarda | Link:

Dziękuję Panu. Staram się nie traktować tego rodzaju zdarzeń w sposób schematyczny, bo z tego niewiele wyniknie. Czyli inaczej mówiąc jeśli chodzi o omawianą sytuację - pilnować naszej racji stanu ale przestrzegałabym jednocześnie przed nadmiernymi zachwytami i zbyt bezkrytycznym poparciem wobec tych, którzy na to specjalnie nie zasługują. Z dystansem i zawsze z myślą, co z tego można ugrać dla nas. A oszołomy niech sobie wyją, tutaj właśnie też mnie nieźle obsobaczyły. Ponieważ jednak zaczęłam pisać po katastrofie smoleńskiej i domaganie się prawdy o tym zdarzeniu było moim pierwszym tematem, to przywykłam już do bolszewickiego chamstwa i nie robi ono na mnie większego wrażenia. Jak się przeszło przez batalię lat 2010-2015, to te pomniejsze blogokretyny już niczym nie zadziwią. Pozdrawiam 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

02-10-2017 [18:19] - zbieracz śmieci | Link:

Nie jestem fachowcem od sprawPczycyółwyspu Iberyjskiego ale i tak zabiore głos-Baskowie maja coś tam bo sobie wywalczyli ale nie wiem co dostali przez lata Katalończycy i rozmawiajmy,rozmawaiajmy!Moze jednak lepiej sie dowiedziec jaki faktycznie ma status finansowy i polityczny autonomiczna Katalonia .
3/5 i trzy weta postapił dyplomatycznie wetując-czegoś tak absurdalnego dawno nie czytałem.Mam niby czekac az wiecej narobi gnoju jatrząc i waląc w ministrów jak Macierewicz,Ziobro,Waszczykowski i na bezczela podejmując próby ich zawłaszczenia,dobre sobie!
Niby te zmiany w Konstytucji które chce wymusić to niby pod kogo jak nie pod niego...!?

Obrazek użytkownika Leonarda

02-10-2017 [20:15] - Leonarda | Link:

Tak, postąpił dyplomatycznie, ponieważ sytuacja uspokoiła się a następne protesty nie wybuchły już (i zapewne póki co nie wybuchną) z taką samą siłą - przez ten czas Rząd mógł spokojnie pracować. A teraz sytuacja w Europie się zupełnie odmienia na naszą korzyść. Jak ktoś tego nie widzi, to nawet i ja nic na to nie poradzę.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

02-10-2017 [20:45] - zbieracz śmieci | Link:

Podkulił tylko ogon bo wyszły brzydkie rzeczy o ludziach których zatrudnił i których bez wątpienia słuchał .
Pan Prezes zabronił atakowania lokatora duzego pałacu politykom PIS i słusznie ale ja nie jestem politykiem wiec mnie to nie dotyczy.
Poczekamy jeszcze trochę ale tylko trochę to zobaczy jak las ruszy na pałac.Moja rodzina ani ja nie pozwolimy na utratę tego co przez dwa lata zyskaliśmy bo bój to jest nasz ostatni i nigdy zmarnowana okazja już sie nie powtórzy.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

02-10-2017 [21:21] - zbieracz śmieci | Link:

Pani dalej klepie swoja mantrę ale to nie jest odpowiedz a ja już niczego innego nie oczekuję.
Dobrej nocy i samopoczucia dobrego także .
PS.Nie da się nie zauważyć ,że powstał NOWY KOD-Komitet Obrony Dudy ale to nie moja bajka.
Szkoda ,że Eska już tu nie mieszka bo byłoby jeszcze  weselej bo ona aktywnie członków szuka do tego nowego kodu.

Obrazek użytkownika Michael5

02-10-2017 [19:56] - Michael5 | Link:

Pani Leonardo,
Nie wiem, kim Pani jest, ale myślę dokładnie tak samo, jak Pani.
W kwestii pana Prezydenta - ja nie wierzę, żeby nasz Prezydent nagle zapałał miłością do starego "układu III RP" i postanowił nas zdradzić. Gdyby tak było - dlaczego poparłby nasz rząd i naszą formację w kwestii Trybunału Konstytucyjnego jeszcze w 2015 roku? Poza tym, ale to tylko moja osobista opinia - nie sądzę, aby decyzje o wetach pan Prezydent podjął bez konsultacji z Bardzo Ważną Osobą w Polsce, ale o tym dowiemy się może za 20 lat z pamiętników.
A w kwestii Hiszpanii - my podświadomie, ale niesłusznie patrzymy na Partię Ludową jako na prawicę. Taką prawicą, jak nasze Prawo i Sprawiedliwość jest w Hiszpanii partia Vox Espania (choć pod względem obyczajowym przypominają Prawicę Rzeczpospolitej Marka Jurka, a pod względem gospodarczym - partię Janusza Korwin-Mikkego). Niestety, nie mają oni nawet jednego deputowanego w Kortezach.
A Partido Popolar to raczej taka ichniejsza Platforma Obywatelska. Jednak tak naprawdę to trudno porównywać kraj, w którym komunizm szybko został pokonany jeszcze w latach 30-tych, a naród mógł przez dziesiątki lat wzdychać, jak to dobrze byłoby, gdyby jednak komuniści wygrali (tym bardziej, że generał Franco też popełniał istotne błędy, szerzej napisał o tym Grzegorz Górny w swym artykule na wpolityce.pl), z naszym krajem, który komunistycznych zbrodni doświadczał na własnej skórze przez kilka dziesięcioleci.
Z wyrazami szacunku, Pani Leonardo!

Obrazek użytkownika Leonarda

02-10-2017 [20:46] - Leonarda | Link:

Dziękuję bardzo. W tej historii z Prezydentem wiele rzeczy jest omówionych pomiędzy najważniejszymi osobami w państwie a niektóre wynikają oczywiście z dynamiki między ludźmi (układy partyjne, intrygi, osobiste sympatie czy animozje). To jest w pewnym zakresie normalne, normalne jest też, że występują różnice zdań. Wg mnie nie ma żadnego powodu do robienia wielkiego dramatu, "zdrady", itp. W innych państwach takie różnice zdań są całkowicie normalne ale my jesteśmy przewrażliwieni - wiadomo, ostatnie lata były, jakie były. Staram się to rozumieć ale tego wycia o zdradzie i tych ordynarnych ataków po prostu nie akceptuję, zdrada to to, co wyrabia targowica a nie praca Prezydenta.
Co do Hiszpanii - chciałam tym wpisem zwrócić uwagę, że nie wszystko jest takie proste i czarno-białe, jak się wielu wydaje. Np.lewackie nastroje w Katalonii nie są jedyną przyczyną niechęci do Hiszpanii, jak to się czasami spotyka w komentarzach. To spore uproszczenie, rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Tak samo jak i racja Rajoya - rację w sensie zgodności z przepisami zapewne ma ale po prostu nie działa mądrze - zresztą sam to dość boleśnie odczuje. Politycznie straciłam do nich serce zupełnie po tych ekscesach w PE i atakach na Premier Szydło - działacze PP uczestniczyli w tym z całą tą usłużną euromasą i dobrowolnie powielali te bzdety o Polsce. Pozdrawiam Pana.

Obrazek użytkownika xena2012

02-10-2017 [21:36] - xena2012 | Link:

,,Tego wycia o zdradzie i tych ordynarnych ataków nie akceptuję.......'' Ale jednoczesnie uważa Pani/Pan dwie linijki wyżej ,że takie róznice zdań są normalne,lecz ludzie sa przewrażliwieni.Oczywiście histeria w internecie nikomu nie pomaga,ale gdzie merytoryczna dyskusja? Dlaczego nie ma odpowiedzi na takie pytania jak sprawa obecnosci i pracy pana Jóźwiaka w BBN? Sam szef BBN zdawkowo i lekko stwierdził ,że został zwolniony Każdy kto uważa ,że pracownicy BBN powinni być prześwietlani to oszołom i pisowiec. W zasadzie trudno nawet o cokolwiek sie spytać,bądź skomentować żeby nie być okrzyczanym jako ortodoks,frustrat,niewykształcony prostak.

Obrazek użytkownika Domasuł

02-10-2017 [21:47] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Kiedys, pani Kseniu, myslalem troche podobnie. Ale okazalo sie, ze tych ortodoksow, frustratow i niewyksztalconych prostakow (I to dosc lagodne okreslenia) po stronie popierajacej PiS (niestety!!!) jest calkiem sporo. I ze oni nie sa wymysleni na potrzeby propagandowe, ale istnieja naprawde. Po Pani wypowiedziach widac, ze jest Pani nabuzowana jakims swietym oburzeniem, ale moze jak tak Pani kiedys ochlonie to zobaczy Pani, ze to wszystko jest bardziej skomplikowane niz sie Pani teraz wydaje. I ze w tym swoim rozgoraczkowaniu zapedzila sie Pani za daleko. Bedzie to dosyc bolesne i wstydliwe otrzezwienie. A nawet zobaczy Pani ze ta "druga strona" naprawde ma sporo racji i glosowanie na PO wcale nie jest taka straszna rzecza. Zobaczy Pani :)

Obrazek użytkownika xena2012

02-10-2017 [23:27] - xena2012 | Link:

Hm,a gdzie Pan widzi w moim komentarzu nabuzowanie,świete oburzenie,rozgorączkowanie ? Rozumiem ,że reprezentuje Pan tę ,,druga stronę'' i głosuje na PO- w końcu w demokracji to chyba nic dziwnego że ludzie mają mozliwość własnych wyborów i poglądów.Tyle że ja z tego powodu nie nazywam Pana prostakiem ,idiotą czy ortodoksem. 

Obrazek użytkownika Domasuł

02-10-2017 [23:51] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Pani Kseniu, prosze sie skupic I czytac z wiekszym zrozumieniem. No naprawde :) Nie, nie reprezentuje tej drugiej strony. I nie, nie nazywam Panią prostakiem, idiota ani ortodoksem. Okay? :)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

03-10-2017 [14:45] - Imć Waszeć | Link:

A co Pan powie o tym?
http://www.pch24.pl/cezary-paz...

Obrazek użytkownika Domasuł

03-10-2017 [21:09] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Wlasnie widzialem rozmowe z Pazurą w TVP Info. Duzy szacun dla niego. Pewnie w jego srodowisku nie latwo sie przyznac do zarliwej, glebokiej wiary.

Obrazek użytkownika Leonarda

02-10-2017 [22:10] - Leonarda | Link:

Różnice zdań odnoszą się w tym zdaniu do osób z obozu władzy. Wśród ludzi różnice zdań też są normalne i to jest w porządku. Nie w porządku jest, jeżeli zaczyna się kogoś wyzywać od zdrajców albo od jakichś padalców (to wszystko wyzwiska faktyczne, nie urojone a znalezione wśród dyskutujących na prawicowych portalach) dlatego tylko, że ma inną koncepcję załatwienia jakiejś sprawy. Więc nie chodzi tu o różnicę zdań a o wyzwiska - to chyba jest naprawdę coś innego. Sama np.też nie zgadzam się z niektórymi politykami - czy to posłami czy ministrami z formacji, na którą głosowałam, co nie znaczy, że pozwalam sobie na wyzywanie ich od "zdrajców", "mend" czy innych tam gadów czy płazów. Choćby dlatego, żeby nie szkodzić całej formacji. A mimo że sobie na to nie pozwalam (mało tego, nawet nie myślę o nich w ten sposób a uważam właśnie, że po prostu niektóre sprawy widzą inaczej), to jak Pani sama widzi właśnie, sama zbieram za to jakieś zidiociałe wyzwiska. Więc może naprawdę pora się opanować i powrócić do rzeczowej dyskusji.
Nie powiem Pani nic o tym Jóźwiaku z BBN, bo po prostu zbyt mało znam całą sprawę, wiem tylko to, co gdzieś tam w przelocie przeczytałam i nie jestem w stanie tego ocenić. A to wg mnie stanowczo za mało, żeby wyrobić sobie zdanie na temat całej sprawy - nie wiem nawet dokładnie, czym on się tam zajmował, dlaczego tam pracował, kto go wprowadził, itp. a bez tego dyskusja o tym nie ma większego sensu. A co np.z agentami, którzy pracowali kiedyś dla kogoś a teraz zmienili front? Też polecałaby Pani np.polskiemu wywiadowi nie zadawać się z nimi? To byłby to chyba jedyny wywiad na świecie, który rezygnuje z tego rodzaju werbunku cennych agentów. To jest oczywiście inna sytuacja niż w BBN ale chcę tylko pokazać, że przypadki bywają bardzo różne a żeby wyrabiać sobie zdanie o nich, szczególnie jakieś bardzo stanowcze, to trzeba mieć sporą wiedzę. Ja jej w omawianej sprawie chwilowo nie posiadam.

Obrazek użytkownika xena2012

02-10-2017 [23:15] - xena2012 | Link:

No właśnie -i Pani i ja i inni na blogach posiadamy zbyt mało wiedzy dotyczacych różnych spraw i dlatego górę biorą emocje często niepotrzebne,nieuzasadnione,mało kulturalne. Ale proszę zauważyć ,że chociaz są wynikiem niewiedzy to jednak są wyrazem troski,rozczarowania i niepewności.Niemożność uzyskania prawdziwych informacji powoduje więc lęki i dystans.Pisze Pani o wyzwiskach pod swoim adresem,tyle ,że nie jst Pani w tym odosobniona.Bo wielu z nas z racji całkiem spokojnych komentarzy natychmiast zostaje osądzonych jako pensjonariusze psychiatryków,starcze oszołomy,jestesmy odsyłani do kółek różańcowych w najlepszym razie pogardliwie skwitowani jako tumany nie potrafiący czytac ze zrozumieniem. W rezultacie czytam blogi choć przestałam niektóre komentować po uporczywym obsmiewaniu mojego stanu umyslowego. Reforma sadownictwa i zwiazane z tym veta prezydenckie spodowały szok i niedowierzanie,tyle że ludziom zwłaszcza tu w internecie nikt nie wytłumaczył swoistego za i przeciw.Ja nie oceniam prezydenta tylko po tych vetach ale po całokształcie działań i pomimo pewnego rozczarowania moja ocena jest pozytywna zwłaszcza w porównaniu doupiornych prezydentur Wałęsy,Komorowskiego i Kwasniewskiego.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

03-10-2017 [10:42] - zbieracz śmieci | Link:

Niejaki domasuł poucza ,że ta duga strona ma sporo racji [PO] i głosowanie na nia nie jest niczym strasznym. Od dawna wiedziałem ,że ta popirduła platfusiana cuchnie na odległośc padliną ale jeszcze gryzie i dzis dał dowód jak on widzi Polskę a raczej co zobic aby znikneła z mapy i świadomości Polaków.
Broni Katalończyków i to jego sprawa ale jeśli twierdzi ,że w imie ich porąbanej demokracji nalezy zezwolić RAŚ na referendum i odłączenie od POlski bo wszystko wolno to juz Zdrada Stanu.
Wystawjaą bojówki w róznych miejscach ,łażą w marszach protestu bo niby Konstytucja jest przez PIS łamana ale gnój popierając RAŚ łamie podstawowe zapisy w tej samej Konstytucji o integralności Polski gdzie o żadnej autonomii mowy nie ma a dla takich co jej chcą to jest Kodeks Karny z karami jak za najcięższe zbrodnie.
Dla mnie domasuł jest skonczony jako dyskutant  i mam nadzieję ,że ABW prowadzi ich rozpracowanie kontrwywiadowcze i czas zapłaty nadejdzie nie tylko dla niego .

@Leonarda.
Ta pani od dawna wlewa swoje postkomusze przemyślenia  wsystko niby na oko jako wspierająca obecny rząd.
To zwykła zmyła bo jak sie wczytać to im wiecej zadymy wewnatrz nas to tym lepiej ,broni lokatora pałacu ale nic nie wie co się tam dzieje a o wsioku jako wtyce to pierwsze slyszy a jak już się dowie to ma za mało danych aby zabrac głos.Taka oczytana ,taka sledząca bieżąca polityke a tu zero wiedzy.
To spijanie z ust dmasuła jak to nic nie szkodzący jest RAŚ,nie zwracać uwagi ,ot dobrzy ludzie zabawiają sie jak dzieci w politykę to nie jest z jej strony coś co wynika z głupoty aleświadome działanie i dlatego masz na drogę -paszła won tam skąd sie przywlokłaś i gdzie są twoi inspiratorzy.
Drogii Adminie ,wiem co daje klikalność i ile sa warte wejścia ale jest granica ,gdzie nawalanka to nic złego a gdzie interes Polski i ja wiem ,że Pan też wie co ważniejsze.
 

Obrazek użytkownika admin

03-10-2017 [12:35] - admin | Link:

Wszystko widzę i zaręczam, że z tego forum pierwszy poleci ten, kto choćby w najbardziej grzecznych wpisach akceptuje separatyzm RAŚ, na wydumanych podstawach zresztą, niż ktokolwiek inny za choćby bardzo niegrzeczne i niecenzuralne wpisy. Są nomen omen granice. Rzeczypospolitej, za którą miliony oddały życie i zmiłowania mojego nie będzie. Można to traktować jako wyraźne ostrzeżenie. 

Obrazek użytkownika xena2012

03-10-2017 [15:13] - xena2012 | Link:

Trzeba być i mieszkać w Katowicach lub w okolicy żeby móc coś wiecej o RAŚ cokolwiek powiedzieć.Tylko w chorych głowach może narodzić się myśl,że to przyjazna Polsce organizacja.To hydra podnoszaca swój wstretny łeb.Najwyzszy czas poswiecić artykuł czy blog działalnosci tej organizacji.

Obrazek użytkownika Domasuł

03-10-2017 [18:06] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Czyli rozni smieciowi komentatorzy mogą pluć żółcią (i generalnie na portalu robic syf) i nic, a jeśli ktoś wyrazi chec zrozumienia sytuacji na Śląsku to jest persona non grata? Chyba admin powinien się nad sobą i życiem zastanowić. No chyba ze to ma być portal tylko dla oszolomow. Na tym portalu brylują takie tuzy intelektu i szarmancji jak zbieracz śmieci, Lektor i michnikuremek. Każdy z innym zdaniem zostaje przez nich od razu obszczekany. Adminie, obudź się.

Obrazek użytkownika Leonarda

03-10-2017 [19:34] - Leonarda | Link:

@Admin
Przepraszam bardzo, bo czegoś tutaj nie rozumiem. Czy to ma być sugestia, że ja popieram RAŚ i że jest to jakieś ostrzeżenie pod moim adresem? Bo jeżeli tak, to w takim razie nie pozostaje mi nic innego, jak stwierdzić z ubolewaniem, że ktoś posuwa się do oszczerstwa - i to dość paskudnego i całkowicie przeczącemu temu, co od 7 lat pisałam najpierw na moim blogu na Salonie24 a potem i tutaj - i po prostu zrezygnować z pisania w tym miejscu. Nic nie muszę i nie muszę także znosić tego rodzaju obelg. Bardzo proszę Administrację o ustosunkowanie się do tego i wyjaśnienie, o co chodzi w tej dziwnej dyskusji odbywającej się na moim blogu. Oświadczam też, że nie zamierzam nikomu "psuć" portalu ani nigdzie się wpychać ale na pewne insynuacje nie godzę się. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Domasuł

03-10-2017 [21:03] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Zapewne ja tutaj zostalem "zrozumiany" jako zwolennik RAŚ (to trzeba miec tęgą głowę zeby tak wykoncypowac), chociaz majac tutaj takich "komentatorow" jak zbieracz śmieci (pisze z malej litery o tym chamie tylko dlatego ze sam sie tak pisze; on zawsze moj nick napisze z malej litery, mimo ze ja podpisuje sie z duzej) nigdy Pani nie bedzie wiedziec o co Pani tu nie oskarżą i jakimi obelgami nie obrzucą. Stąd moja goraca prosba (o zdrowy rozsądek) do admina, zeby po prostu takich "komentatorow" jak zbieracz śmieci odeslac na inny smietnik. Od razu bedzie przyjemniej. Oczywiscie pewnie to ja juz predzej zostane stad usuniety (a pani Leonarda sama zniesmaczona odejdzie). 

Obrazek użytkownika Leonarda

03-10-2017 [21:44] - Leonarda | Link:

Zidiociałe trolle mogą się pojawić wszędzie, to nie jest aż taki straszny problem, my, blogerzy, jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Problemem jest, gdy trolle zaczynają ustalać normy obowiązujące w danym miejscu i gdy zaczynają rzucać obelgami i insynuacjami, które są następnie brane na poważnie przez osoby odpowiedzialne za to miejsce.

Obrazek użytkownika Leonarda

03-10-2017 [19:57] - Leonarda | Link:

@Zbieracz śmieci
Na razie to ty się tutaj, chamie jeden, przywlokłeś na mój blog i mnie bezczelnie obrażasz i rzucasz oszczerstwami. Więc sam się stąd wynieś, ja po blogach kretynów i chamów się nie włóczę i od nich nic nie chcę.

Strony