Lekceważymy Ziemie Zachodnie. Dlaczego?

W dniu 17.09.2017 dowiedziałam się, że Wojciech Cejrowski udzielił wywiadu niemieckiej ARD, w którym stwierdził:

  "Proszę pana, wbrew temu, co pan sobie teraz pewnie myśli, natychmiast oddałbym Szczecin Niemcom, bo Szczecin nie jest polskim miastem. Jak pan się przespaceruje po cmentarzu w Szczecinie tam są same niemieckie groby. Milion niemieckich grobów. Szczecin trzeba oddać z powrotem Niemcom. Ale zapłaćcie kontrybucję za II wojnę światową" {TUTAJ}.

  Ciekawe, ile Niemcy zapłacili mu za to? Następnego dnia znana blogerka Eska zupełnie za darmo napisała notkę  "Niewygodna data 17 września 1939" {TUTAJ}.  Znalazły się w niej zdania:  "W tej sytuacji jest istotne, czy w końcu zadamy kilka prostych pytań, np. kiedy odzyskam mój dom w Dubnie na Wołyniu? On tam nadal stoi. Chętnie oddam poniemiecki badziew, przyznany po tzw. „repatriacji”  za tamten dom rodzinny.".  Wynika z nich, że Polacy wciąż marzą o utraconych ziemiach na Wschodzie, natomiast Ziemie Zachodnie mają gdzieś.  W tej sytuacji nie pozostaje mi nic innego, jak przypomnieć mój tekst sprzed trzech lat "Kresy Wschodnie, Kresy Zachodnie i niemieckie wpływy" {TUTAJ}.  Oto jego fragmenty;

  "Od kilku lat mamy istny festiwal publikacji na temat utraconych Kresów Wschodnich.  To dobrze, że przypomina się ich tradycję i poniesione tam ofiary.  Zupełnie nie myślimy jednak o czym innym....
  W roku 2008 w Salonie24 ukazała się notka blogera Ras Fu Fu /Adama Fularza/ "Polska zniszczyła Ziemie Odzyskane jak małpa zegarek"  {TUTAJ}.  Autor porównał w niej obecny stan tych terenów /konkretnie - okolic Zielonej Góry/ z tym sprzed drugiej wojny światowej i doszedł do /słusznego, niestety/ wniosku, iż dokonał się tam koszmarny regres.
  Komentatorzy wytknęli mu, że za to odpowiadają przede wszystkim: sama wojna, sowiecki rabunek i fatalne rządy komunistów z PRL.  To prawda, ale w III RP nie zrobiono nic, by zadbać o tzw. Ziemie Odzyskane.  Po prostu przestano o nich mówić.  Nie załatwiono nawet sprawy przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności.  Swoje wpływy umacniają tam natomiast Niemcy, n.p. wykupując ziemię przez podstawionych "słupów". (...)  Sytuacja jest więc następująca:  Całą energię poświęcamy opłakiwaniu utraconych na zawsze Kresów Wschodnich, nie myśląc wiele o Kresach Zachodnich, które są nasze i z którymi moglibyśmy coś pożytecznego zrobić.
 Warto przypomnieć, że nawet po sowieckich rabunkach wartość mienia otrzymanego przez Polskę na Ziemiach Zachodnich była WIĘKSZA niż utraconego na Wschodzie.  Komuniści wiele z tego potem zmarnowali, ale przecież nie wszystko.".

  Dodałam także w komentarzu:  " Powinniśmy wreszcie przestać mówić o Kresach Zachodnich "ziemie poniemieckie".  Mieszka tam już teraz trzecie  i czwarte pokolenie Polaków.".

  Należy wreszcie pogodzić się z rzeczywistością.  Kresów Wschodnich NIE odzyskamy.  Pani Eska nie będzie miała ani Wołynia, ani tego domu należącego niegdyś do jej rodziny.  Pan Cejrowski nie sprzeda Niemcom Szczecina [równie dobrze mógłby sprzedawać Kolumnę Zygmunta].  Ziemie Zachodnie są ważną częścią Polski i trzeba o nie dbać. To NIE jest "poniemiecki badziew" Bez nich liczylibyśmy się w Europie mniej niż Rumunia.  O wschodnich mrzonkach lepiej zapomnieć.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

20-09-2017 [20:14] - xena2012 | Link:

Bardzo dobry tekst ale brak podkreślenia,że Ziemie  Zachodnie tak dziś nazwane zamieszkiwane były przez Słowian.Niestety społeczeństwo polskie nauczono uważać,że to ziemie niemieckie które nam się dostały po II-ej Wojnie Światowej.

Obrazek użytkownika michnikuremek

20-09-2017 [21:09] - michnikuremek | Link:

Lekceważymy?
Nieeee.... Prawdopodobnie to Niemcy opłacają kogo trzeba, by odbywało się to "lekceważenie". Zdrajców i sprzedawczyków u nas nigdy nie brakowało.
Niemcy są państwem poważnym (St. Michalkiewicz) i prowadzą swoją politykę w perspektywie kilku pokoleń naprzód.....

Obrazek użytkownika Domasuł

20-09-2017 [23:04] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Sprawa jest o wiele bardziej zlozona. Rozumiem Cejrowskiego bo czuję podobnie bedac na ziemiach poniemieckich (np we Wroclawiu). Jasne ze kiedyś były to ziemie slowianskie i po prostu polskie, ale ostatnich kilku wiekow nie da się wymazac (no chyba żeby wszystko co wtedy wybudowane zburzyć). Przypuszczam, ze podobne wrazenia, tylko tym razem na korzyść polskosci, musza być odczuwane na Kresach (niestety nigdy nie podrozowalem za wchodnia granice).

Obrazek użytkownika mmisiek

21-09-2017 [04:45] - mmisiek | Link:

Należy wreszcie pogodzić się z rzeczywistością.  Kresów Wschodnich NIE odzyskamy. 
- - -
Otóż to.
Efekt tego sterowanego z Niemiec "lekceważenia" może być taki, że Ziemie Zachodnie stracimy, a Kresów i tak nie odzyskamy.
A jak jeszcze inni sąsiedzi korzystając z okazji upomną się o "swoje" to nawet i kadłubek nie zostanie.
I być może o to właśnie chodzi - Moskwie i Berlinowi wreszcie by się rozwiązał odwieczny problem z Polską.
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-09-2017 [07:23] - Marek1taki | Link:

Jakby zrobić "biopsję grobów" - tych z nagrobkami gotykiem pisanych - to by archeologom wyszła w przewadze genetyka typowa dla Słowian. O Szczecinie oczywiście mówimy.
Skoro Cejrowski taki wyrywny, to może by poprosił Panią Merkel o próbkę krwi. Mają wszak wspólne zainteresowania: właśnie kupiła hacjendę w Urugwaju.

Obrazek użytkownika Domasuł

21-09-2017 [11:25] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Glupoty wypisywane przez prawicowych komentatorow po prostu kosmiczne. Nie wiadomo czy się smiac czy wspolczuc.

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-09-2017 [13:05] - Marek1taki | Link:

Warto się wygłupiać skoro to mierzi lewusów. Dla reszty leczenie bodźcowe.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

21-09-2017 [20:43] - zbieracz śmieci | Link:

Cejrowski wyszedł na zwykłego nie tylko idiotę ,jesli odrzucimy idiotyzma to doskomale wpisuje się w powiernictwo pruskie jako ich rzecznik!
Cejrowski ,czemu tylko Szczecin ,oddać wszystkie ziemie nie tylko te Zachodnie ale  i Pólnocne w zamian za odszkodowania ,niemcy pewnie się zgodziły zapłacić ale wystawią rachunek za bezumowne użytkowanie i trzeba będzie dopłacić.
Co do eski to co ona wypisuje o kresach i jej znajomość tematu to jakby pisała historię kresów od nowa ale dla nieuków którzy to łykną,ale to nie jest w jej w tej notce celem a tradycyjne dowalenie rządowi za pozostawiewnie samym sobie tych Polaków co tam zostali a to juz jest podłe pomówienie a sprawa ani prosta ani szybka do rozwiązania i nie z winy rządu.
Z tych co tam pozostali wiekszośc nie chce tu przyjechac z róznych powodów i ich wole nalęży uszanowac po tym wszystkim co tam przeszli i wspomagać i pilnowac aby dalszych krzywd nie doznali ,szczególnie delkatna to materia z tą resztówką co pozostała w Kazachstanie i na Ukrainie .
Ziemie Zachodnie błyskawicznie odbudowano tam gdzie były zniszczenia po przejściu frontu ,taki Głogów był zniszczony w 98%ale pozostała infrastruktura jak drogi ,tory kolejowe .linie enegetyczne ale skarbem były setki małych przedsiebiorstw nie wyrabowanych przez kacapów z jakiś powodów i ch urochemie wymagało tylko ludzi .Do czasu gierka te tereny były traktowane jak kolonia ,wyrwac wszystko co sie da bo włądze sie bały ,ze moga wrócic do Niemiec ,dlatego nie pozwalano rfemotowac budynków ani gospodarstw rolnych.
To te Ziemie pozwoliły wyjśc z niebywałej nedzy Mazowsze i kilka jeszcze regionów z odbudową Warszawy włącznie.
Ja tu sie urodziłem i to moja Ojczyzna a moi rodzice nie przyjechali z Kresów z własnej woli oddac niemcom i pozostac i na własne rzadanie zostac podludzmi skoro oni za niepełno wartościowych niemców nie uznają volksdojczy ani nawet tych co ściągneli z Rosji a ci żyją w gettach.
Oddać niemcom i uciec to sie pytam gdzie te miliony znalazły by swoje miejsce po raz kolejny...!?
Zgoda na zmiane granic to powstałoby państewko jeszcze mniejsze niz Księstwo Warszawske bo pomniejszone o Kresy a te w r,ekach Ukrainców,Litwinów ,Białorusinów,Słowację i Czechy co moze juz odpusciły ale też by się upomnieć niby po swoje...!?

Obrazek użytkownika Jabe

21-09-2017 [21:54] - Jabe | Link:

jej w tej notce celem a tradycyjne dowalenie rządowi za pozostawiewnie samym sobie tych Polaków – Kto nie klaszcze równo, ten wróg! – a to juz jest podłe pomówienie – Z czyjej strony?

Z tych co tam pozostali wiekszośc nie chce tu przyjechac – Skąd to wiadomo? – ich wole nalęży uszanowac po tym wszystkim co tam przeszli – A to dobre!

wspomagać i pilnowac aby dalszych krzywd nie doznali – Święte słowa. Jak dotąd ważniejsze było zasmucanie Wielkiego Misia ze Wschodu.

To te Ziemie pozwoliły wyjśc z niebywałej nedzy Mazowsze – Niestety nie z nędzy gramatycznej.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

22-09-2017 [10:50] - zbieracz śmieci | Link:

Już się cieszyłem ,że cie gdzies wcieło i to na zawsze ale próżne były moje nadzieje.
Jabelku nie zadawaj pytań bo mi szkoda pereł a znam takich co ich specjalnością zawodową było zadawanie tylko pytań i wiesz co jak ich spotykam na ulicy to wszyscy jak jeden kocie mordy mają.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

22-09-2017 [23:47] - Ryszard Surmacz | Link:

@Jabe
Jak nie ma pojecie, to się nie odzywaj.

Obrazek użytkownika Jabe

23-09-2017 [00:20] - Jabe | Link:

Ma Pan pojęcie, czego chcą Polacy na wschodzie?

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

22-09-2017 [23:40] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Autorka
Dziękuję Pani za tekst. Na temat ziem odzyskałem napisałem dużo. Z jednym tylko nie mogę się z Panię zgodzić, że na zachodzie dostaliśmy więcej, niż zostawiliśmy na kresach. Na kresach zostawiliśmy polską cywilizację zbudowana własnymi rękami. Stalin wiedział co robi. Polska nie mogła być zbyt mała, bo przestałaby być ścianą zaporową dla Rosji. Zbyt mała terytorialnie nie stanowiłaby żadne przeszkody. Ukułem też pewne geopolityczne prawo: Kto rządzi ziemiami zachodnimi, ten rządzi ziemiami północnymi; kto rządzi ziemiami odzyskanymi, ten rządzi Polska, kto rządzi Polską, ten rządzi Europą Środkową itd..
W pozostałej części wypowiedzi ma Pani całkowitą rację. Fala propagandowego najazdu na kresy odbywa się cyklicznie i z cała pewnością ma finansowanie niemieckie. Można udowodnić, że inspiracja idzie z Niemiec, ponieważ w sposób podprogowy wciskany jest Polakom do głów taki oto targ: my Niemcy mamy takie samo prawo do swoich ziem wschodnich, jak wy Polacy do kresów. Wykorzystują więc sentyment z obu stron i macą. A w Polsce pożyteczni idioci znajdą się zawsze - na pęczki. Pozbawieni wyobraźni politycznej nie zdają sobie sprawy, że żądanie zwrotu kresów wskrzesza wszystkie litewskie i ukraińskie najgorsze diabły. I co natychmiast zrobią obydwa te państwa? Poproszą o pomoc Niemcy i być może Rosję. A te zrobią z nas takich durniów, że nie pozbieramy się z rozumem. Rosja i Niemcy oczywiście czekają na taka sytuację i w ten sposób stracimy jednocześnie ziemie odzyskane i co najmniej te na wschodzie, do których pretensje mają Ukraina i Litwa. Sami w ten sposób poderżnęlibyśmy sobie gardło. Czysta głupota!!
Co do Cejrowskiego, to od jakiegoś czasu widzę zmianę w jego narracji. Nie chciał płacić podatków i prawdopodobnie chce brać pieniądze. Z "eską", to niekontrolowana egzaltacja.Na naszych blogach pisałem wiele na temat ziem zachodnich, ale, jak widać, wszystko poszło w kosmos.
Raz jeszcze dziękuję za tekst.i pozdrawiam, RS.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

23-09-2017 [00:25] - wielkopolskizdzichu | Link:

Na pólkach księgarni zapewne znajdzie się cała masa książek podróżniczych ciekawszych i rzetelniejszych niż książki Cejrowskiego, ale dzięki takim zabiegom jak teksty o Szczecinie, homosiach, etc ma znane nazwisko. Jego wyskoki są w pełni przemyślane. Nie dziwne, że znajdują się ludzie biorący za dobrą monetę szum, jaki robi dookoła siebie..

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

23-09-2017 [12:15] - Ryszard Surmacz | Link:

@wielkopolskizdzichu
To prawda, ale są granice, nawet kabotynizmu.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

23-09-2017 [13:53] - zbieracz śmieci | Link:

Panie Surmacz nie wiem jakie ma Pan zwiazki z Ziemiami Odzyskanymi ,czy Pan tutaj mieszka i zna problemy od podszewki i nie wiem co Pan pisała i siegał nie będę jeśli tam będzie to samo w tym samym klimacie.Bie ma ma Pan najwyrżniej pojęcia albo jest Pan porażony ślepotą polityczną.Do tyczy to także jakis żądań ,jakiejś litwy i jakiś litwinów którzy rzekomo istnieją,nie ma żadnej pieprzonej litwy bo nigdy jej nie było a więc i nie ma żadnych żądań nie ma i nie było zadnych litwinów to zwykli oszuści i złodziej ze swja stolica w Kownie i ziemia dalej na północ i to resztki żmudzinów podpiętych pod żywioł polski.Złodzieje bo istania lo Wielkie Ksiestwo Litewskie[Jagiełło.Witold] ze stolica w Miń sku gdzie posługiwano sie językiem białoruskim a nie jakimś litewskim .Podobnie jest żądaniami banderowców co im pachnie nie tylko Białystok i okolic .
Prze braki w znajomości historii Polski ,niecheci z lenistwa do spojrzenia na mapy rodza sie takie pisane potworki i na dodatek powielane prze niedouczonych polityków a druga strona zaciera tylko ręce i się domaga.
Radzę sprawdzić kiedy tak powstały takie języki jak litewski czy ukraiński a tym samym ukraińskość czy litewskość.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

23-09-2017 [16:09] - Ryszard Surmacz | Link:

@zbieracz śmieci
Drogi Panie, na ziemiach zachodnich się urodziłem i wychowałem i mam z nimi stały kontakt. Posiadam litewski atlas z zaznaczonymi ziemiami (po stronie polskiej), do których Litwa ma pretensje. Tak, że proszę spokojniej, wiem, co piszę. Czy się Panu podoba czy nie, język litewski istnieje (ukraiński także) i posiada swoją literaturę. Po utracie państwowości Rosja z dawnego terytorium I RP wydzieliła tzw. Ziemie zabrane. I na tych ziemiach Rosjanie bardzo starali się zlikwidować wszelkie ślady polskości - nie tyle materialnej, co kulturalnej. Na tej bazie zrodziła się współczesna litewskość (i ukraińskość). Pomogło w tym uwłaszczenie chłopów. Ruscy płacili za wykształcenie chłopów, a polski Kościół pomagał w uformowaniu języka litewskiego. Dzisiaj na terenie dawnych polskich kresów istnieją trzy, uznane przez Polskę, państwa. One są faktem. Niedostrzeganie tego wydarzenia, to nakręcanie kolejnego krwawego "Wołynia", może nawet na terenie Litwy. 
Moja rodzina pochodzi ze Lwowa, ja zrozumiałem, że jeżeli nie będziemy dbać i rozwijać ziem odzyskanych, stracimy wszystko: ziemie odzyskane i wszystkie ziemie, do których mają pretensje nasi sąsiedzi! Czy to jest dla Pana jasne? Czy nadal będzie pan brnął w jakieś nonsensowne mity? Mamy ziemie odzyskane, nie mamy kresów. Przykro, ale prawdziwie.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

23-09-2017 [17:50] - zbieracz śmieci | Link:

Fakty na modłę jaka Pan uprawia to nie prawda a jedno wielkie oszustwo! Dzisiejsza Ukraina jest podzielona na umownie nazwaną Wschodnia I Zachodnią i jezyk ukraiński na tej części 
Wschodniej jest tak znany jak u nas język Czukczów a tam tak samo nienawidzi sie UPA jak u nas ,Zachodnia i Wschodnia to dwa wrogie i obce sobie światy i kacapy dobrze o tym wiedzą i tą wiedzą robią co chcą.Gdyby USA im zezwoliło to rezuny z zachdniej zaraz po majdanie by się odłączyli olewając Kijów i Krym.
Ci pana "litwini" to zmieniali nazwiska zalężnie kto był okupantem jak niemcy to liweskie ,jak kacapy to polskie ,teraz znowu sa czystej rasowo krwi "litwinami".może ich i polscy kapłani uczyli religii bo ci musieli uczyc jak i chodzic do kościoła skoro mieli polskie nazwiska.Może Pan nie wie kto wypędził z polskiej katedry polskich katolików i kto mu w tym pomagał.
Polacy na Litwie nie zapomnieli szaulisów a Żydzi i owszem mimo tego ,że to oni wymordowali Żydów na Litwie a niemcy tylko nadzorowali .
Po wojnie ruscy rozwalili kilku za donosy na swoich a resztę przerobili na swoja agenturę do pilnowania naszych.Te ścierwa ponownie przyjąwszy polskie nazwiska byli najbardziej zajadłymi członkami Kompartii i osadzili tam najwazniejsze stanowiska -vide dzisiejsza prezydent a poprzednio grzybowska ,jej poprzednicy zrobili tak samo,
Zaprzeczanie faktom to plucie nagroby swoich przodków których i tak już nie ma od Karpat po Kowno a ja nie mam zamiaru tego robić w ramch realpolityk.Uznać fakty dnia dzisiejszego to nie znaczy zapomnieć.Pana na to widocznie stać mnie nie!
To nie resentyment bo ja tu się urodziłem i tu moja Polska i moja Ojczyzna.
CO ci "litwini "czy upowcy zyskali po naszym wypędzeniu i mordach ,nic nie stworzyli pozytywnego nawet gdy mieli do dyspozycji to co zrabowali ,nic ,nawet się nie podtuczyli bo to są pasożyty które potrafią istnieć podłączeni do cudzego krwioobiegu ale jak okazja się trafia to zabiją dobrodzieja bo tak mają.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

23-09-2017 [23:11] - Ryszard Surmacz | Link:

@ zbieracz śmieci
Proszę Pana, piszemy na dwóch różnych falach, ale tak naprawdę różnica miedzy nami jest niewielka. Chcę powiedzieć, że Polacy na kresach nie maja już czego szukać, tak samo, jak Niemcy na naszych ziemiach odzyskanych.I basta! Napisałem dość ostro, bo od jakiegoś czasu obserwuję wzmożone podbechtywanie Polaków w kierunku kresów. I coraz więcej ludzi w ten proceder wchodzi, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Do polskich głów nie może dojść jeszcze oczywista oczywistość, że świat jest już w stanie wojny i szuka miejsca na wybuch. To miejsce, jak gorący kartofel, jest przerzucane z jednego miejsca zapalnego na drugie. Resentymenty są problemem wtórnym.
Pozdrawiam