Kresy Wschodnie, Kresy Zachodnie i niemieckie wpływy

  Od kilku lat mamy istny festiwal publikacji na temat utraconych Kresów Wschodnich.  To dobrze, że przypomina się ich tradycję i poniesione tam ofiary.  Zupełnie nie myślimy jednak o czym innym....

  W roku 2008 w Salonie24 ukazała się notka blogera Ras Fu Fu /Adama Fularza/ "Polska zniszczyła Ziemie Odzyskane jak małpa zegarek"  /TUTAJ/.  Autor porównał w niej obecny stan tych terenów /konkretnie - okolic Zielonej Góry/ z tym sprzed drugiej wojny światowej i doszedł do /słusznego, niestety/ wniosku, iż dokonał się tam koszmarny regres.

  Komentatorzy wytknęli mu, że za to odpowiadają przede wszystkim: sama wojna, sowiecki rabunek i fatalne rządy komunistów z PRL.  To prawda, ale w III RP nie zrobiono nic, by zadbać o tzw. Ziemie Odzyskane.  Po prostu przestano o nich mówić.  Nie załatwiono nawet sprawy przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności.  Swoje wpływy umacniają tam natomiast Niemcy, n.p. wykupując ziemię przez podstawionych "słupów".

  Nie ograniczają się oni zresztą do tych terenów.  Oto trzy dni temu dowiedzieliśmy się  /TUTAJ/ , iż:

  "Jesienią ubiegłego roku alarmowaliśmy, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta najprawdopodobniej zgodzi się, aby [niemiecka] Polskapresse wykupiła całą prasę lokalną i portale informacyjne do firmy Mecom Media. Tak się właśnie stało. (...)

Do jesieni ub. r. w niemieckich rękach było 49,8 procent własności dzienników lokalnych, w tym takie tytuły jak np. „Dziennik Zachodni” bardzo wspierający separatystów z Ruchu Autonomii Śląska. Po zgodzie UOKiK dostał kolejne 36,8 procent. Po wczorajszej transakcji stał się właścicielem niemal stu procent gazet lokalnych.

Specjaliści nie mają wątpliwości. Niemiecki właściciel nie pozwoli, aby w prasie wydawanej w Polsce pojawiały się teksty niezgodne z linią polityczną Berlina. Na ironię zakrawa fakt, że w Niemczech obowiązuje prawo zakazujące sprzedaży niemieckich mediów w obce ręce. Właśnie po to, aby niemiecki odbiorca nie padł ofiarą propagandy obcej racji stanu.".

  Jest rzeczą charakterystyczną, że wiadomośc tę podalo tylko kilka prawicowych portali informacyjnych.  W mainstreamie - cisza.  W blogach znalazłam tylko notki Mojsiewicza  /TUTAJ/ i Sowińca  /TUTAJ/.

  Wpływy Niemiec rozciągają się zresztą daleko poza naszą WSCHODNIĄ granicę.  W portalu Pomniksmoleńsk.pl ukazała się notka Kazi p.t.  "Finansowanie partii politycznych w Polsce i na Ukrainie przez Niemcy"  /TUTAJ/.  Czytamy w niej o dotowaniu przez Niemcy polskiego Kongresu Liberalno-Demokratycznego oraz ukraińskiej Partii Swoboda.

  Sytuacja jest więc następująca:  Całą energię poświęcamy opłakiwaniu utraconych na zawsze Kresów Wschodnich, nie myśląc wiele o Kresach Zachodnich, które są nasze i z którymi moglibyśmy coś pożytecznego zrobić.

 Warto przypomnieć, że nawet po sowieckich rabunkach wartość mienia otrzymanego przez Polskę na Ziemiach Zachodnich była WIĘKSZA niż utraconego na Wschodzie.  Komuniści wiele z tego potem zmarnowali, ale przecież nie wszystko. 

  

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

09-09-2014 [20:26] - Teresa Bochwic | Link:

Bardziej niż poniemieckich ziem, żaluję zniszczonej kompletnie całej Polski, w której oba systemy - powojenny i III RP uprawialy kolejne ideologie. Komuniści zmarnowali systemowo również Ziemie Zachodnie, niszcząc tam, jak wszędzie, dokąd doszli, własność prywatną i przedsiebiorczość. Sowieci wywieźli stamtąd wcześniej wszystko, co się dało (mój Ojciec widział, jak wyciagali z ziemi kable w Wałbrzychu, demontowali szyny kolejowe itd.). Sądze, że Polacy nie wierzyli w to, że te Ziemie długo pozostaną w naszych rękach (pod Wrocławiem przesiedleni tu w 1946 roku podlwowscy chłopi nie reperowali nic w przydzielonych im poniemieckich gospodarstwach, bo zaraz Niemcy mieli wrócić), więc niemieckimi dobrami zasilano zniszczoną doszczętnie Warszawę i inne miasta polski centralnej. Szczególnie, że nie doczekaliśmy w tamtych czasach zadnych odszkodowań. I do dziś, poza wyplatami dla robotników przymusowych i więźniow obozów, także króliki doświadczalne, nie było odszodowań.
A III RP jak wiemy zlikwidowala większość polskiego przemyslu od wschodu do zachodu.
Ja bym raczej oczekiwała, że Niemcy przypomną sobie o zaplacie za zrównanie z ziemią Warszawy i wymordowanie 6-9 mln obywateli, niż martwila się, że w granicach Polski Niemcom żal serce ściska, jak patrza na owoc m.in. swojej polityki w XX w. Żałujmy mieszkajacych tam wyzutych już ze wszystkiego milionów Polaków, dla których miala to być rekompensata za wojnę.
Jeżeli Polacy to małpy, którym dano zegarek, kim sa Niemcy, z brzytwami w rękach w latach II wojny?

Obrazek użytkownika elig

10-09-2014 [13:36] - elig | Link:

  Powinniśmy wreszcie przestać mowić o Kresach Zachodnich "ziemie poniemieckie".  Mieszka tam już teraz trzecie  i czwarte pokolenie Polaków.  Polska wcale nie jest doszczętnie zniszczona.  Na tle innych krajów postkomunistycznych prezentuje się całkiem nieźle.  Prosze wpisać w Google "nowa fabryka" i zobaczy Pani, co wyjdzie.

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

11-09-2014 [14:09] - Teresa Bochwic | Link:

Jeżdże po Polsce i widzę setki kilometrów różowych chodniczków, za które płaci Unia, pseudoautostrady i nowe bida domki plus palace, nieogrzewane zimą. 30 m chodnika z kostki na metr szerokiego kończy się na Kaszubach ogromną tablica dziękczynną dla Unii i władz lokalnych.
Fabryki wrzuce.
To Pani napisała o tym, jak Niemcy mówią o Kresach Zachodnich i jak ich żal ściska, nie ja.

Obrazek użytkownika elig

11-09-2014 [15:54] - elig | Link:

  Co napisałam???  Nie rozumiem - o co Pani chodzi?

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

11-09-2014 [17:02] - Teresa Bochwic | Link:

Rzeczywiście, miałam na myśli to wszystko, co przeczytałam pod wpisem ras Fu Fu na salonie24. Przepraszam, to nie Pani.