Partyzanckim szlakiem ku przepaści?

Mamy do czynienia z zasadniczą różnicą zdań w koalicji rządzącej Polską. Jest to różnica nie dotycząca celu, tylko drogi dojścia doń. Cel został jasno określony i nikt go nie podważa, natomiast różnice występują zarówno na etapie oceny bieżącej sytuacji jak i sposobów jej zmiany/naprawy.
Wbrew zaleceniom Kaczyńskiego nie udało się zbudować spójnej strategii rządu, ponieważ niektórzy jego członkowie działają na własną rękę, raczej nie licząc się z resztą. Jest to poniekąd wina Prezesa, bowiem za mało wzmacniał pozycję premier Szydło i teraz mamy skutki. Niemniej zasadnicza oś sporu, ta najbardziej widoczna, przebiega pomiędzy prezydentem Dudą i dwoma ministrami, Macierewiczem i Ziobrą. Ponieważ mam już serdecznie dość histerycznych oskarżeń, spróbuję opisać problem tak, jak go widać bez zacietrzewienia:

Po pierwsze - mamy bardzo trudną sytuację międzynarodową. Nie dlatego, że grozi nam Rosja, tylko dlatego, że Niemcy próbują wypchnąć USA z Europy, a to by oznaczało hegemonię niemiecką w UE, ze wszystkimi katastrofalnymi skutkami dla państw-byłych demoludów, a więc i Polski. Nie wiemy jednak, jak gra się potoczy, dlatego podkładanie się plackiem Ameryce za frico to też nie jest metoda na wygraną. Jeśli USA chcą mieć sojusznika przeciwko Niemcom, który siłą rzeczy zapłaci za to wysoką cenę – ok, to niech bulą kasę i to ostro. Przekupienie państw Trójmorza to podstawowe narzędzie walki.
Wniosek - flirt z Chinami jest jak najbardziej wskazany, bowiem zamiana nadzorcy z Angeli na Trumpa, bez zabezpieczeń dodatkowych, jest żałosną naiwnością.

Po drugie – tradycyjna wojna raczej nam nie grozi, mamy już od dawna wojnę hybrydową, a więc wykorzystywanie przeróżnych narzędzi, w tym ekonomicznych i prawnych, dla rozbicia przeciwnika. Jednym z klasycznych elementów takiej wojny jest sianie zamętu w szeregach obrońców.
Wniosek – każdy, kto lata i wrzeszczy o zdradzie, o ile nie jest agentem, jest zwykłym głupcem.

Po trzecie – podstawowa różnica zdań w Koalicji ZP nie dotyczy celu, tylko metod wprowadzania zmian systemowych w obecnej sytuacji. 
Rozróżniamy dwie metody, rzec by można, klasyczne:
– wojna „partyzancka” > odbić urzędy, obsadzić swoimi, wrogów najlepiej unicestwić (metoda Erdogana jako przykład krańcowy), 
- wojna „kupiecka” > tak zmienić zasady systemu, żeby jak największej ilości ludzi opłacało się to poprzeć z powodów czysto osobistych.
Do tej pory PiS w głównych swoich reformach opierał się na metodzie kupieckiej, dzisiejsze twarde poparcie dla władzy wynika w dużej mierze z konkretnych korzyści osobistych, odczuwanych przez elektorat. Teraz zarówno Ziobro, jak Macierewicz postanowili zagrać po partyzancku, czyli „zniszczyć wroga”, zamiast go podzielić, przekupić i przeciągnąć na swoją stronę. Z kolei Duda twardo obstaje za kontynuacją metody kupieckiej, czyli pozyskania kolejnych grup ludności dla „dobrej zmiany”.
Obie metody mają swoje wady i zalety, partyzancka daje szybkie i efektowne, ale niekoniecznie trwałe i oczekiwane w dalszej przyszłości skutki, bowiem jest bronią obusieczną. Kupiecka o wiele trwalej uzależnia, ale z kolei nie zapewnia spektakularnych, szybkich sukcesów, co w fazie wstępnej może  zniechęcić elektorat, zwłaszcza ten najbardziej zacięty. Co wybrać?
Wszystko zależy od kompleksowej oceny sytuacji, w tym międzynarodowej, przy czym strony sporu mogą to widzieć inaczej ze swoich pozycji, bo jak wiadomo, nie tylko punkt widzenia zależy od ..itd., ale też pozyskiwane informacje mają inną perspektywę. Jedno wszakże jest pewne – w takim, bardzo trudnym momencie rzeczą najgorszą z możliwych jest pośpiech i bałagan tudzież rozbijanie zaufania. 
Z własnego doświadczenia, jeszcze z czasów wojny polsko-jaruzelskiej, wiem jedno – jeśli o kimś krzyczeli głośno, że agent, to był on zazwyczaj najtwardszym przeciwnikiem i nie dawał się omamić ani złamać. Dlatego trzeba go było zniszczyć na początek. Potem resztę się już „wyzbierało” spokojnie. Nigdy, jak długo żyję, nie spotkałam się z tym, żeby taka nagonka dotyczyła prawdziwej wtyki, wręcz odwrotnie – ci prawdziwi byli fantastycznie zakamuflowani do końca. Dlatego na nagle zintensyfikowaną akcję typu „agent” mam od razu cofkę.

Wracając do wybranych metod działania  -  w wojnie prawdziwej metoda partyzancka jest absolutnie konieczna, w wojnie hybrydowej lepiej sprawdza się metoda kupiecka, czyli nie wytępienie przeciwnika, tylko przeciągniecie go na swoją stronę, nawet za cenę sporych ustępstw. Dlatego dobrze by było, aby cała koalicja ZP oceniła stan rzeczy i ustaliła w końcu, jakimi metodami należy działać w obecnej sytuacji. I żeby wszyscy się tego trzymali. 
Jest to pilne zadanie, które spada dziś na barki Kaczyńskiego, bowiem proste działania już się wyczerpały i wchodzimy w fazę dużo trudniejszą. Trzeba uczciwie przepracować program, a zwłaszcza dalekosiężne strategie i krótkoterminowe taktyki. Ocenić koszty ryzyka i coś ustalić na amen, na następne dwa lata. Przy okazji można też już ocenić i poprawić niedoróbki prawne oraz zdyscyplinować co bardziej ambitnych, samotnych fighterów. 
I jeszcze jedna rada z własnego doświadczenia – najłatwiej się (niestety) przegrywa w momencie zawrotu głowy od częściowego sukcesu, dzisiejsze zamieszanie w kręgach władzy to przypadek klasyczny! Prawica w III RP już dwa razy przegrała właśnie na etapie pierwszych, spektakularnych sukcesów, podobno do trzech razy sztuka....  Jeśli  z powodu własnej głupoty przerżniemy znowu, to możemy zapomnieć o niepodległości.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ptr

09-08-2017 [16:05] - Ptr | Link:

Dla dobra sprawy taką notkę powinno się pominąć milczeniem. Tym bardziej ,że nic nie wnosi. 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

09-08-2017 [16:40] - RinoCeronte | Link:

Pani zauważy jak nagle nam się Totalna wyciszyła. Przypadek?

Obrazek użytkownika Jabe

09-08-2017 [19:05] - Jabe | Link:

Prawdziwi Patrioci™ bez wroga żyć nie potrafią. Widocznie wykombinowali, że jeśli ucichną, wezmą się za łby.

Obrazek użytkownika eska

09-08-2017 [19:21] - eska | Link:

Nie przypadek, tylko paliwo zdechło, skoro SN i NSA uznały TK.

Obrazek użytkownika szara_komórka

10-08-2017 [10:37] - szara_komórka | Link:

Nie paliwo zdechło, ale zdechły reformy.
Czy widzi Pani różnicę?

Obrazek użytkownika eska

10-08-2017 [13:57] - eska | Link:

Zdechły dwa gnioty prawne, będące zarzewiem poważnych niepokojów, do tego pracowicie wcześniej przygotowanych i skorelowanych z pojawieniem się tych gniotów.
Cudowny zbieg okoliczności nastąpił?
Tak niby szybko i tajnie procedowane ustawy, a opozycja była znakomicie przygotowana do wojny? W cuda to ja nie wierzę.
Tak samo jak nie wierzę, ze dr Targalski, zatrudniony w ASzW, miał wizję w sprawie generałów, a potem PAD zablokował nominacje. 

Sami wizjonerzy, cholera....

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

09-08-2017 [16:57] - zbieracz śmieci | Link:

Twoja szybkość w wydalaniu notek to przypomina grypę jelitową a efekt końcowy ten sam.
Ile to biedna bufetowa lat musiała sie nabiegac do kościoła a naśpiewać aby się zalegendowaća o to pyta agenciak i to głupi!

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

09-08-2017 [17:32] - Imć Waszeć | Link:

Pamiętam jak w latach 80-tych krzyczeli w telewizorniach, że Michnik i Frasyniuk, to agenci, a wręcz agentozaury, agentogodzille imperialistyczne. Co z tego krzyczenia wyszło, to właśnie widzimy za oknem.

Nie, wcale nie zapomnimy o niepodległości, tylko wreszcie do władzy dojdzie ktoś, kto realnie i praktycznie zmniejszy POgłowie obrotowych, a POzostali POchowają kiepeły w piasek i wystawią kupry. To jest zawsze skuteczna metoda, bo jak damy obrotowym władzę za darmola, to będziemy tępieni jak Sinn Fein we własnym kraju. Oczywiście w takim przypadku żadne mordobicie nas nie ominie, a jedynie będzie jak w powiedzeniu "Mieli do wyboru wojnę lub hańbę, wybrali hańbę, a wojnę będą mieli i tak." I tym optymistycznym akcentem...

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

09-08-2017 [17:52] - Ryszard Surmacz | Link:

Osobiście mogę mieć satysfakcję tylko z tego, że wreszcie dotarła do świadomości komentatorów niezbędność dobrych układów z Chinami, zanim zaczną nam narzucać swoje siłą. Metoda kupiecka czy partyzancka. W kupieckiej za mało mamy pieniędzy,w partyzanckiej za małą siłę. Nasza przyszłość wisi na Kaczyńskim. Tylko on trzyma to towarzystwo. Dzisiejszy czas jest czasem Kaczyńskiego, nie Dudy, Ziobro, czy Macierewicza. To podstawa! Oczywiście, Kaczyński robi wiele błędów, ale jeżeli uwierzymy, że jest idiotą, sami zrobimy z siebie skończonych durniów i z siłą młota wytłumaczą to nam Niemcy lub Ruscy.  Woda sodowa, o której Pani pisze, dotyczy zwłaszcza Dudy. Duda zafundował nam trzeci pucz (wrześniowy). Nadal go podgrzewa i zbiera za to pochwały. Skóra cierpnie. Prezydent jeszcze (podkreślam - jeszcze) nie powinien być wybierany w powszechnych wyborach.
Zgadzam się natomiast co do Szydło - ma potencjał, ale jest nazbyt strofowana i dlatego nie może zapanować nad Macierewiczem i Ziobro - nie w sensie programowym, lecz ambicjonalnym. Ostatnie zdanie jest zdaniem prawdziwym. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Jabe

09-08-2017 [19:01] - Jabe | Link:

Proponuje Pan zlikwidować urząd prezydenta, czy tylko wybierać go inaczej? Jak?

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

09-08-2017 [19:35] - zbieracz śmieci | Link:

Skąd Pana wiedza o tym nad czym jest w stanie zapanowac a nad czym nie a szczegolnie nad Panami Ziobro i Macierewiczem Pani Premier,czy w ogóle ma taki zamiar...!?

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

09-08-2017 [21:07] - Ryszard Surmacz | Link:

@ zbieracz śmieci
To nie kwestia wiedzy, lecz elementarza politycznego. Tyle.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

10-08-2017 [13:09] - zbieracz śmieci | Link:

Pan go zna na pamiec i na wyrywki zapewne stad ta pewność...!? Panie Marcinkiewicz ,przestań pan opowiadać,ze to wszystko co pan wie to od ludzi z PIS  będących bardzo blisko władzy,jajcarz z ciebie kaziu!

Obrazek użytkownika spike

09-08-2017 [19:28] - spike | Link:

"najłatwiej się (niestety) przegrywa w momencie zawrotu głowy od częściowego sukcesu"

to dotyczy tylko i wyłącznie Prezydenta, wskazują na to wszelkie znaki.
.........................
"Jeśli  z powodu własnej głupoty przerżniemy znowu, to możemy zapomnieć o niepodległości."

Jak długo będzie Kaczyński, tak długo PiS będzie na powierzchni, straci tylko i wyłącznie Duda, ludzie go nie poprą, prędzej przeklną, że wstrzymał jedną z najważniejszych reform o sądownictwie, który skrzywdził dziesiątki tysięcy ludzi.
.........................
Mam jeszcze kilkadziesiąt dni nadziei, że Prezydent się opamięta z kim szedł do pałacu, komu to zawdzięcza i komu obiecał, zdrada Dudy, będzie porównywalna ze zdradziecką śmiercią Prezydenta Kaczyńskiego, ale może też być coś innego, PiS może uzyskać większość konstytucyjną, a wtedy nawet prezydent nie da rady.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

09-08-2017 [19:30] - zbieracz śmieci | Link:

Mam pytanko do Ciebie gdzie wieś Twoja to już więcej niż Nowogrodzka a nawet Sulejówek,moze przeoczyłem ale od 3/5 ogłoszonych przez Twojego idola nie widziałem ani jednego sondażu dotyczacego popularności w/w-cisza niezwykła a nie wierzę ,że takich badań nie przeprowadzono ,dlaczego nikt ich nie publikuje i jaki kto ma w tym interes...!?Jakie według Ciebie a TY potrafisz przewidywać ma dziś poparcie lokator dużego pałacu pokażą się to je zweryfikujemy..

Obrazek użytkownika eska

10-08-2017 [14:00] - eska | Link:

Była sonda na twitterze, jakiś głupek z PO zrobił, na 10 tys. uczestników Duda miał 68% poparcia. Inni mają sondy, ale nie publikują, bo i PiS wzrosło i Dudzie wzrosło - z czego nie da się żadnego bata ukręcić :)))

Obrazek użytkownika szara_komórka

10-08-2017 [10:47] - szara_komórka | Link:

PIS ma stały, twardy elektorat w okolicach (25-30)% i cały czas nawet w czasach najgorszych tak było.
A.Duda nic na tym elektoracie nie ugra a jedynie pomoże odsunąć PIS od władzy.
Powiem wyraźnie mimo, że Prezydent - EGO uderzyło mu do głowy. Bez PIS będzie chodził na smyczy eurolewactwa.
Straci na tym Polska.

Obrazek użytkownika eska

10-08-2017 [14:04] - eska | Link:

Napiszę jasno i wyraźnie i proszę sobie zrobić screena, to porównamy za jakiś czas :
PAD zablokował harce dwóch ambitnych ministrów, których pomysły miały zdecydowanie zredukować władzę Kaczyńskiego w obozie prawicy.
Teraz jasne?

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

10-08-2017 [18:13] - zbieracz śmieci | Link:

Harce Ministra Sprawiedliwości i Ministra Prokuratury!? Dla Ciebie jasne a dla mnie Twoja ściema a bronisz czegoś czego obronić się nie da..
Działając w nowym KOD masz szanse zająć miejsce myszy agresorki czy wielgus.

Obrazek użytkownika Andrzej W.

11-08-2017 [08:52] - Andrzej W. | Link:

Duda szkodzi i, niestety, już nie zawróci. Nie po to dostawał "błogosławieństwo" hierarchów. 
Żadne próby odwracania kota ogonem, jak choćby ta o obronie pozycji Kaczyńskiego, tego nie zmienią. 
Brnie Pani coraz głębiej, trudno się będzie wygrzebać.
Screeny obiecał już p. Targalski; z pewnością nie będzie to przyjemne. Szkoda...

A tytuł powinien brzmieć: "Prezydenckim szlakiem ku przepaści". Bez pytajnika.

Obrazek użytkownika spike

11-08-2017 [01:30] - spike | Link:

"pomysły miały zdecydowanie zredukować władzę Kaczyńskiego w obozie prawicy."

większej głupoty nie czytałem, jaką niby władzę ma rząd nad Kaczyńskim? skoro to partia decyduje kto będzie zasiadał w rządzie.
Jedynie prezydent jest poza zasięgiem prezesa, nie sądzę, by na następną kadencję wyłożyli kasę i poparcie, prędzej wystawi kogoś innego, choćby p.Szydło czy Morawieckiego, w pisowcy jak narazie bezgranicznie wierzą Kaczyńskiemu, choć za często ma pecha do wielu swoich protegowanych.

Obrazek użytkownika Andrzej W.

11-08-2017 [09:09] - Andrzej W. | Link:

"pisowcy jak na razie bezgranicznie wierzą Kaczyńskiemu"
Bo Jarosław Kaczyński popełniał błędy ( tych nie popełnia tylko Pan Bóg), ale nigdy nie zdradził, podobnie, jak Antoni Macierewicz.
"choć za często ma pecha do wielu swoich protegowanych"
Nie obciąża to jego, pokazuje raczej, jak niebezpieczny jest dla systemu, jaka jest przeciwko niemu prowadzona walka oraz jacy są niektórzy ludzie.
Weźmy np. takiego Dudę. Niektórzy tutaj, a także ludzie z jego kancelarii opowiadają nam, jak to wspaniale zwyciężył, a następnie pociągnął do zwycięstwa PIS. Ja tam nie wiem, czy inny kandydat PIS pokonałby tow. Lewatywę; może nie, a może tak; dziś to już tylko spekulacje, których nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Ale wiem, i nikt przy zdrowych zmysłach temu nie zaprzeczy, że bez decyzji Kaczyńskiego Duda nie mógłby być nawet kandydatem na kandydata. 
Dlatego rację ma prof. R.J. Nowak, gdy mówi o Dudzie: "wyjątkowo niewdzięczny typ".

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-08-2017 [19:08] - Imć Waszeć | Link:

Świetna analiza obecnej sytuacji Polski: https://www.youtube.com/watch?...
Jest też o NGO-sach oraz o skutkach tracenia czasu zamiast sczyszczenia nadzwyczajnej kasty - oczka w głowie Niemców, jako dysponentów polityki niemieckiej na GG.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

10-08-2017 [22:31] - rolnik z mazur | Link:

A moze po prostu wziac sie profesjonalnie do pracy w sluzbie RP? Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

11-08-2017 [12:56] - Goral Supreme | Link:

Byla ale sie nie sprawdzila :-)) Eska ma kompleks Jaja Kobyly (..ja ,jako byly posel...etc) no i wylewaja sie z niej frustracje z kompleksem zwiazane...Pzdr..

Obrazek użytkownika Marek1taki

11-08-2017 [13:37] - Marek1taki | Link:

Korzystanie z zasad konstytucji do tworzenia prawa w interesie dobra wspólnego zostało opisane jako metoda partyzancka. Do tego doszło. Normalność jest wyczynem tępionym za brawurę. Jakoś nikt nie mówił o partyzantce gdy planowano wydatki budżetu bez pokrycia w dochodach, np. wydatki na 500+ bez wprowadzenia podatku od marketów, obniżanie wieku emerytalnego bez oglądania się na brak wpływów ze składek ZUS od wielu wielu lat.
Ja nie mówię, że nie dało to wyniku. I nie mówię, że to partyzantka, bo by się partyzanci w grobie przewrócili.