Nowa ordynacja wyborcza do gmin

Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w małych miastach [...] - takie zapisy mają pojawić się w nowym kodeksie wyborczym [...]
Jeżeli te jednomandatowe okręgi wyborcze zostaną gdziekolwiek ruszone, to będę robił wszystko, by nawet drogą rewolucyjną walczyć o demokrację - ostrzegał PiS znany muzyk  [Kukiz]*
----------------------------------------------------------------------------------
O samorządzie w Polsce napisałam niezliczoną ilość notek, komentarzy, opisałam historię powstawania i zmian, działające obecnie mechanizmy - na różne sposoby. Dziś przywołam fragment tylko jednej, napisanej tuż po wyborach (29.10.2015)** > 
Dlatego oświadczam, że sposób, w jaki PiS potraktuje sprawy samorządu, będzie dla mnie prawdziwym sprawdzianem intencji zwycięskiej partii > jeśli przywróci rangę gminom i rozbije polityczne powiązania układowe nie poprzez nowe wybory do sejmików, tylko poprzez zmianę zasady ich wyboru – będę zachwycona. Jeśli nie – będę wiedziała, że pod pięknymi hasłami nie kryje się żadna „dobra zmiana”.
________________________________________________
Jeśli informacje podane dzisiaj na temat zmian w ordynacji wyborczej do samorządu w małych gminach nie są fejkiem, to ja wysiadam z tego pociągu.  Uzasadnienie > TUTAJ.
Trzeba nie mieć krzty wyobraźni, żeby dokańczać „dzieło zniszczenia” samorządu, tak skutecznie rozpoczęte przez Buzka i Tuska. Dobra zmiana miała przywracać solidarność i samostanowienie, a nie kultywować partyjniactwo. 
I piszę to bardzo serio - nie da się zrobić głębokich reform systemowych bez szerokiego współ-zaangażowania społeczeństwa, a nie można zmusić wszystkich do upartyjnienia. 

Nie w Polsce.
I guzik mnie obchodzą lamenty tutejszego ludu pisowskiego (zachłystującego się procentami z sondaży) – nad moją rzekomą „zdradą”. Wszystkim obrońcom „jedynie słusznej linii partii” dedykuję piosenkę.
  

*https://www.salon24.pl/newsroom/815958,tak-maja-wygladac-zmiany-w-kodeksie-wyborczym-wedlug-pis-kukiz-bedzie-protestowal
**https://www.salon24.pl/u/eska/676939,o-ustroju-panstwa-temat-pierwszy :
 
 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika nieprzekupny

17-10-2017 [14:22] - nieprzekupny | Link:

Przecież ty już dawno wysiadłaś z pociągu o nazwie Dobra Zmiana i trzymasz z tymi wszystkimi zdrajcami jak Duduś Pięknousty,którzy robią wszystko co w ich mocy żeby było tak jak było.Poza tym nie wiem po co przytaczasz słowa tego głupka i wielbiciela Tuska ,Kukiza.Jak dla ciebie ten oszołom jest autorytetem wartym cytowania to mogę ci tylko współczuć.Bardzo dobrze,że PIS chce w samorządach robić zmiany bo patologie tam kwitną na niewyobrażalną skalę,a apartyjność lokalnych działaczy samorządowych to fikcja i bajki dla naiwnych takich jak ty czy Kukiz.

Obrazek użytkownika eska

17-10-2017 [15:17] - eska | Link:

Poczekamy, zobaczymy - jak przed wyborami parlamentarnymi wylezą "nagle" afery w pisowskich samorządach, to ja nawet okiem nie mrugnę, bo to już dziś można przewidzieć. Będzie piękny sabotaż przedwyborczy, ale co mi tam, skoro ktoś chce koniecznie uwalić sobie przyszłe wybory, to ja przecież tego nie zablokuję.
I rzeczywiście "trzymam" z tym "zdrajcą Dudusiem". Lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć...

Obrazek użytkownika nieprzekupny

17-10-2017 [15:48] - nieprzekupny | Link:

Przecież ty byś się strasznie cieszyła jak by PiS uwalił następne wybory parlamentarne.Alę muszę cię zmartwić.Na pewno w PISowskich samorządach będzie dużo lepiej niż w tych w których obecnie rządzi postkomuna.Nawet jak jakiś PISowski samorządowiec będzie próbował kręcić lody to góra PISu z Jarosławem Kaczyńskim na czele go od razu postawi do pionu i utemperuje.Tak więc szanse na zwycięstwo PISu w następnych wyborach znacznie się zwiększą,a nie zmaleją.Tak Duduś jest strasznie mądry robiąc wszystko by nie zostać wybranym na druga kadencję.Nie znam obecnie żadnego wyborcy Dudusia i PISu który chciałby oddać po raz drugi głos na tego zdrajcę,hamulcowego dobrej zmiany,obrońcę kasty prawniczej i wszystkich patologi z nią związanych,obrońce WSI i wszyskich patologi które były w Armii..Duduś na prawicy jest po wsze czasy skończony i czeka go wkrótce żałosna kariera Kazia Marcinkiewicza.A więc chodzenie po łże mediach i wyżalanie się jaki to PIS i Jarosław Kaczyński jest zły.

Obrazek użytkownika eska

17-10-2017 [17:01] - eska | Link:

Fajną masz ksywkę, w sam raz pasuje do treści  :))))

Obrazek użytkownika paparazzi

18-10-2017 [00:52] - paparazzi | Link:

Fajnie odpowiedziałaś, merytorycznie. Kopsnij szluga xoo.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-10-2017 [16:25] - zbieracz śmieci | Link:

Tusk zapewniał swoich rabów "nigdy was nie opuszczę"i opuścił .kukiz zaklinał sie na wszystkie świetości -nie dotkniemy kasy która dostaliśmy po wyborach i co na początek nie tak dawno pobrali 900 tyś na coś tam a teraz już dobili do 2 mln złotych i nie powiedzieli na co .Trzeba by nie znać kukiza i jego ciętość na kase ,że pozwoli aby ta partyjna tak sobie leżała nietykana.

Obrazek użytkownika Jabe

17-10-2017 [15:24] - Jabe | Link:

Samorządy są jeszcze jednym miejscem, w którym tli się niezależna władza. To wszystko, co trzeba wiedzieć.

Obrazek użytkownika smieciu

17-10-2017 [15:52] - smieciu | Link:

Polacy zawsze mieli anarchizujący charakter. Czy się to komuś podoba czy nie. Należy, tak jak pisze eska, przekuć to na pozytyw a nie poddawać się  centralnie sterowanym Dudusiom.  Dziwi mnie czemu z jednej strony ludzie chcą zmian a z drugiej strony nie przeszkadza im coraz mniejszy wpływ jaki mają na władzę, na możliwość wpływania na zmiany.
Podam może przykład z mojego podwórka. Jak działa PiS na szczeblu powiatowym :)
Małe miasteczko. A tu potrzeba wepchnąć paru swoich na stołki. Ok, to można zrozumieć tylko czemu wpycha się po prostu kretynów, kretynki. Np. na dyrektorkę szkoły osobę, która nie miała ze szkolnictwem nic wspólnego, już dwa razy oblała weryfikację przez Kuratorium, zwyczajnie kobita nie ma pojęcia o niczym. Zdążyła już placówkę zadłużyć, zatrudnić kolejnych pociotków, w tym osobę do sekretariatu, która zajmuje się tam... piciem kawy i myciem rąk. Dosłownie! Wcześniej dyrektor innej szkoły, który ją miał, postawił ultimatum że jeśli starostwo (kontrolowane przez PiS) mu ją znów wciśnie to on poda się do dymisji...
Znam sprawę z pierwszej ręki...
Więc jeśli gminy, powiaty mają być dalej upartyjniane to... no zobaczycie, niezły cyrk nastanie. I tak wszystko kręci się już na zasadzie wysysania resztek pieniędzy. Wystarczy mały kryzys i nastanie tragedia. Myślę że wkrótce.

Obecnie w Polsce potrzeba rewolucji a nie brnięcia w kolejne wariacje układów. Zwłaszcza w Systemie Partyjnym. Który z natury rzeczy przekształca się błyskawicznie w szereg dworów z lizusami otaczającymi lokalnych liderów, którzy z kolei są lizusami dworach wyższego rzędu. To zwykła partyjna selekcja naturalna. Selekcja negatywna, zwłaszcza w środowisku z ograniczonymi możliwościami finansowymi, gdzie tort do podziału jest niewielki i nie ma miejsca na kliku liderów i ich wizje.

W sumie to nie wierzę już w żadne zmiany. Ale ciekawi mnie jak daleko te absurdy mogą zabrnąć. Kto wie, zresztą. Może kiedyś nastąpi punkt krytyczny i doczekam się anarchii. Boję się tylko że już w otoczeniu pokręconych idiotów :)

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-10-2017 [16:04] - zbieracz śmieci | Link:

Może wreszcie powiesz o jakie to miasteczko chodzi w którym dochodzi do takich afer bo rządzi tam PIS.Jak nie to będziesz zwykłym kłamczuchem

Obrazek użytkownika smieciu

17-10-2017 [18:57] - smieciu | Link:

Ale ja nie zamierzałem się chwalić tymi informacjami. Tak mnie naszło po poście eski. Może moja mieścina jest wyjątkowa? A może wy nie macie wglądu jak wygląda rządzenie od środka, żyjecie sobie w oddali od tego i stąd wasze idealistyczne podejście do PiSu? Nie chce mi się pisać skąd jestem. Z tutejszych blogerów wie to danuta, z którą wymieniłem kiedyś parę informacji prywatną pocztą.
Być może też jest u mnie tak niewesoło ponieważ od dawien dawna rządziła u mnie jakaś lokalna mutacja PSLu, która doprowadziła do takiego totalnego pociotkowego nepotyzmu, że wydaje się to normalne?
Ok. PiS ich trochę wygryza, ale tamci są tak mocno okopani, uwłaszczeni w różnych biznesach że pewnie w PiSie doszli do wniosku że nie warto kopać się z koniem i po prostu lepiej coś tam uszczknąć dla siebie prostszymi sposobami.
 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-10-2017 [19:14] - zbieracz śmieci | Link:

To takie Twin Pinks ,ni dolina ni równina taka gmina -jak tam rządzi PSL to nikt nie uszczknie niczego ale PIS musiałeś wsadzić ,bo jak inaczej/

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-10-2017 [16:02] - zbieracz śmieci | Link:

Jowy do Senatu i mamy przykład stokłosyu a dlaczego tam wygrywał to kumatym tłumaczył nie będę.Jowy do gmin to albo kandudaci partyjni albo oszuści udających niezalażnych .wolę jak partia wystwaia bo wiadomo kogo obciązyć za złe kandytatury.
Co z tego ,że rada chce ale jak wójt ,burmistrz ,prezydent nie poprze to radny jest bezradny i tu potrzebne sa zmiany zmuszające lokalnych kacyków do współpracy z radą.
Odwołanie takiego kacyka ,który szkodzi to droga przez mękę i jak nieskuteczne są referenda to widać ,słychac i czuć.
Kukiz chce rewolucji ,może sobie chcieć ale niech najpierw przedstawi zaświadczenie ,że jest wolny od nałogów które go latami niszczyły.
Jego mentor i opiekun niejaki schetyna niedawno nawoływał do rozruchów a teraz ten dupek tym samym straszy,szybciej pójdzie siedzieć za pucz a jak nie to ucieknie razem ze schetyną na Ukrainę bo tam ich korzenie .
Jest na razie zapis ,nie ruszać kukiza ale przyjdzie czas to mu sie przypomni o jego związkach z byłymi służbami którymi tak się chwali  , w Sejmie to może sobie pokrzyczec albo u monisi ale w klubie to rządzi chorąży mareczek bo po to został wybrany .
Skończyć z sejmikami powiatowymi czy wojewódzkimi bo albo wojewoda odpowiada jako delegat premiera i państwa albo sejmiki które dzielą gigantyczna kasę i nie ma na nich bata gdy w sposób jawny trwonią kasę dla kolesi.

Obrazek użytkownika szara_komórka

17-10-2017 [16:54] - szara_komórka | Link:

Pełna zgoda.

Obrazek użytkownika eska

17-10-2017 [16:59] - eska | Link:

Wiesz, na to jest prosta rada > zmienić Lex Tuska, czyli wrócić do wyborów wójta/burmistrza/prezydenta przez rady gmin. Tak było, dopóki tego nie zmieniono z inicjatywy Ryżego.
I nie było takich baronii, jak teraz, a rady miały większe uprawnienia kontrolne - więc może mi powiesz, dlaczego tego tuskowego krętactwa PiS nie chce wywalić?
A o tym, co należy zrobić z sejmikami i powiatami - to masz w linku dokładnie opisane, pod TUTAJ - więc sobie najpierw dokładnie poczytaj.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-10-2017 [18:54] - zbieracz śmieci | Link:

Przecież dziś wiadomo po co takie ustawy o wyborach do gmin,roli wójta i jego władzy,wszystko było pod hasło "władzy raz zdobytej nigdy nie oddamy" i tak to leciało latami .PIS chce zmian i mogę zapewnić,że takich jakie i Ty zgłaszasz ale to nie taka prosta sprawa bo tu gwarantem dla złodziejstwa jest Konstytucja a bez zmian niczego ruszyć nie można,głosuj za PIS a doczekasz sie tego co chcesz ale tylko wtedy gdy będzie miał bezpieczną wiekszośc konstytucyjną ,bez takich wrzutek jak Gowin ,dwa lata z hakiem nieróbstwa i spłodził potworka.
Bez zmiany prawa nic sie nie uda i dobrze o tym wiesz ale nikt sie nie spodziewał ,że lokator pałacu 3/5 i trzy weta okaże sie bardziej "zatroskanym " niz KE i zawetuje trzy ustawy w tym jedną dotyczacą samorządów tą o RIO.
Bezpieczne 3/5 lezy na ulicy tylko sie schylić a wtedy pogadamy na powaznie o zmianach nie olądając się na nikogo ,nawet dudę.
Jemu pozostanie witanie i żegnanie plus klepanie po plecach,to mu sie spodobało.

Obrazek użytkownika smieciu

17-10-2017 [19:02] - smieciu | Link:

JOWy do senatu to akurat głupota. JOWy mają sens tam gdzie jest szansa na osobisty kontakt, znajomość z kandydatem. Maksymalna jednostka dla JOWu to powiat. W takim układzie dałoby się wybrać chyba posłów. Natomiast senatorowie nadają się tylko na ordynację partyjną, większościową.
Kiedyś pisał tu nijaki JacBiel, przedstawił tu dokładniej podobną ideę.

Obrazek użytkownika Jabe

17-10-2017 [19:34] - Jabe | Link:

Senat został wyzuty z uprawnień (nawet nie jest konieczny do uchwalenia ustawy), więc ludzie zapominają, że istnieje, a wybory do niego są dodatkiem do wyborów do sejmu. W moim okręgu kampanię robił jeden kandydat niezależny, ci partyjni smacznie spali. Aż się nie chce głosować. Choćby i okręgi były wielkości gminy, niczego to nie zmieni. Może poważniej byłby traktowany, gdyby senatorów było mało, bo byliby rozpoznawalni.

No i powinien być podział kompetencji między izbami. Prócz uchwalania ustaw, senat powinien się zajmować sprawami długofalowymi, natomiast sejm codziennymi, jak budżet.

JOW-y nie przeszkadzają w osobistym kontakcie w czasie kampanii, której nie ma.

Obrazek użytkownika ...Trzy kropki...

17-10-2017 [17:11] - ...Trzy kropki... | Link:

...W moim mieście jest burmistrz z poparcia PiS-u ale starosta już z PSL-u...PSL bardzo stracił na znaczeniu po ostatnich wyborach  więc aby "odbić" miasto przysłali już "spadochroniarza" Bejdę !!!...Lecz póki co to mieszkańcy mojego miasta mają już dość "arbuzów" i dość dobrze pilnują wyborów aby wysiłki Bejdy coś wskórały!!!...Potrafiliśmy skutecznie pogonić Łuczaka,którego po przegranych wyborach do europarlamentu przygarnął NIK...więc damy radę Bejdzie przybłędzie z Łowicza!!!...

Obrazek użytkownika Francik

17-10-2017 [19:28] - Francik | Link:

Okręgi jednomandatowe to fetysz, który miałby zbawić Polskę wg ćwierćinteligenta Kukiza. Twierdzenie, że ich zniesienie w małych miastach upolityczni wybory to kolejna ściema. Nadal - jak do tej pory - będą startować lokalne komitety. Jednomandatowe okręgi w małych miastach są bzdurą - bywa, że osobnym okręgiem są dwa czy nawet jeden blok, jedna czy pół ulicy. Burmistrzowi łatwo stworzyć swoją klikę radnych, która okupuje stołki w radzie przez kolejne kadencje. Temu radnemu zrobi się chodnik, innemu obsieje skwerek, załata dziurę w asfalcie itd.itp. Mieliśmy już okręgi jednomandatowe, wielomandatowe, teraz znów jednomandatowe i nie widać zmian - ten sam burmistrz, ta sama klika radnych, tylko opozycji coraz mniej lub wcale. Problem nie jest w okręgach jedno- czy wielomandatowych. Problemem jest obecny ustrój samorządu, który jest właściwie samowładzą prezydenta, burmistrza czy wójta. Sposób wyboru radnych nic nie zmienia, bo nie mają oni nic do gadki. Ich rola sprowadza się do starań o drobne inwestycje czy remonty w swoim okręgu - żeby zapewnić sobie reelekcję. Burmistrz może więc bez problemu ich sobie ustawiać - pokorny dostanie, pyskatemu nic się nie zrobi. Może więc jednak większe okręgi lepsze - radni będą musieli spojrzeć szerzej niż na swoją ulicę czy osiedle, a burmistrzowi trudniej będzie manipulować. A współ-zaangażowanie społeczeństwa raczej nie zależy od wielkości okręgów wyborczych.

Obrazek użytkownika Czesław2

17-10-2017 [20:47] - Czesław2 | Link:

Do tego prasa lokalna wydawana przez władze lokalne za pieniądze z podatków. Tak samo lokalne portale. To dopiero patologia.....

Obrazek użytkownika kat

17-10-2017 [22:57] - kat | Link:

Witaj. Cieszy mnie , że o tym piszesz . Nie tylko w tej bardzo istotnej sprawie " Dobra Zmiana" ROZSTRZELAŁA W POLSCE ZDROWY ROZSĄDEK .....pozdrówka a ludek pisowski niech wyje jak nie widzi realnych zagrożeń AAAAAUUUUUU!!!!!!!!

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-10-2017 [07:05] - zbieracz śmieci | Link:

Toporek to narzędzie proste ale trzeba wprawy aby sobie samemu szkody nie narobić . W mieście mówią ,że ostrzem zrobiłeś rozszczep czerepu i sam sobie zrobiłes lobotomię stad tak długa nieobecność a powrót to bełkot  , natręctwo i nieuctwo jakie pokazałeś przy zmianie prawa.
Dobra zmiana i ludek pisowski mają sie znakomicie a kto wyje to zademonstrowałeś i to jak moszczu.

Obrazek użytkownika angela

18-10-2017 [10:45] - angela | Link:

Dobrze powiedziane, a ludek PiSowski nie obawia się PiSu, tylko o PiS, i takich osobników jak Kat. Oni robią w dla Polski dobrą robotę, a właśnie szkodniki teraz wyja, bo obawiają się odpowiedzialności za wszystkie przekręty.