5 błędów PiS. Refleksje - aby #dobrazmiana trwała.

Gaszenie pożarów – zamiast dbanie o warunki w których wybuchnąć nie powinny
Partia PiS nieustannie musi gasić jakieś „pożary” – czego przykładem są protesty podczas reformy sądów. Wcześniej były to „czarne protesty”, Trybunał Konstytucyjny itd. Czemu nikt przed wprowadzaniem „kontrowersyjnych”(z punktu widzenia reszty społeczeństwa, nie naszego) zmian nie myśli nad tym, czy mogą spotkać się ze sprzeciwem? Pewnie każdy wie że się spotkają. Być może jednak zamiast rozkoszować się „wyciem” lepiej czasami pomyśleć o jakiejś strategii która je zminimalizuje?
 
Działanie ad hoc i brak konsekwencji 
Ilekroć wybucha „pożar” mamy do czynienia ze wspomnianym „gaszeniem” skutków. Czasami pojawia się jakieś rozwiązanie. Po sprawie „Misiewicze” dało się zauważyć większą aktywność PiSu w sieci – powstawały memy, spoty. Ale to wszystko trwa chwilę i potem następuje wygaszenie i powrót do wcześniejszego stanu. Czemu nie trwa to cały czas? Dlaczego brak w tych działaniach konsekwencji?
 
 
Nieumiejętne przygotowanie gruntu pod zmiany 
Gaszenia pożarów i działania „ad hoc” dałoby się uniknąć, gdyby wprowadzanie „kontrowersyjnych” zmian poprzedzone było odpowiednim działaniem PR przygotowującym społeczeństwo do odbioru. Przykład zmian w SN. Dlaczego miesiąc wcześniej nie zaczęto tłumaczyć ludziom, iż  takie same zmiany miały miejsce na zachodzie Europy? Dlaczego nie zorganizowano jakiegoś eventu z młodzieżą, gdzie przy użyciu atrakcyjnej prezentacji  przedstawiającej, jakie korzyści da zmiana w sądownictwie, tłumaczyłoby się konieczność zmian? Zapiski z takiego eventu powinny krążyć po sieci, docierać do ludzi.
 
Każda zmiana która może być odebrana przez społeczeństwo jako „kontrowersyjna”  powinna mieć „zabezpieczenie” marketingowe w mediach… przygotowanie gruntu. Nawet tylko kilkudniowe jeśli boicie się zdradzenia szczegółów – ale powinno.
 
Kampania NIE kończy się w dniu wyborów – trwa cały czas 
Mam wrażenie, że po wygranych wyborach prezydenckich i parlamentarnych PiS doszedł do przekonania, iż „wszystko jest już OK”. Tymczasem promocję trzeba prowadzić cały czas! Popatrzcie jak atakuje was opozycja – wynajmują agencje marketingowe, „Sok z Buraka” itd. Oni walą w PiS non STOP…nie dziwcie się, jeśli w końcu ich działania zaczną przynosić rezultaty. Żadna władza nie trwa wiecznie.
W PiS powinna działać specjalna komórka, która będzie ciągle zajmować się promocją zarówno PiS jak i działań. Żadnego ad hoc aby gasić pożar – działania NON STOP. Każdego dnia. Pracy nad państwem  jest tyle, że zawsze potrzebna będzie „osłona marketingowa”.
 
Najlepszą obroną jest atak . Chcesz kontrolować sytuację? Kontroluj zasady i miejsce gry.
Dlaczego PiS ciągle musi gasić pożary i działać ad hoc? Ponieważ nie kontroluje sytuacji. PiS jedynie REAGUJE na wydarzenia. Aby tego uniknąć PiS musi zacząć TWORZYĆ rzeczywistość. Debata musi toczyć się na warunkach wyznaczonych przez PiS – tylko wtedy PiS będzie miał kontrolę nad przebiegiem wydarzeń. Gdy tworzysz zasady na których gra przeciwnik, zawsze masz nad nim przewagę, ponieważ to przeciwnik musi reagować i dostosowywać się do tempa. Jak to zrobić?

  1. Przed każdą zmianą(kontrowersyjna ustawą) musi być przygotowana strategia marketingowa – promocji i odpierania  ewentualnych zarzutów
  2. Ciągłe narzucanie własnych tematów i tempa
  3. Punktowanie przeciwnika – jak wtedy gdy PiS pytał PO o „program” czym całkowicie rozbroił opozycję.
  4. Skłócanie opozycji
  5. Przedstawianie nowych pomysłów „dobrych zmian” w kraju – i wciąganie opozycji w dyskusję.
  6. Nie przemęczać społeczeństwa „gorącą atmosferą”(jak teraz) – co jakiś czas dać coś obywatelowi(obniżka VAT? Kwota wolna? Itd.)

I jeszcze raz.. KOMUNIKACJA, KOMUNIKACJA i przewidywanie reakcji!(planowanie socjotechniczne)
 
Ksawery Meta-Kowalski
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabollissimus

23-07-2017 [15:33] - Jabollissimus | Link:

Trzeba by stanąć w poprzek "kolejności dziobania", jak to ktoś określił. Dało radę przy ostatniej kampanii wyborczej włączyć specjalistów od komunikacji społecznej. Są symptomy, że się to zwolna rusza, ale opór materii jest też przeogromny. Ważny, klarowny wpis.

Obrazek użytkownika Lektor

23-07-2017 [15:38] - Lektor | Link:

Dobrze wypunktowane refleksje !  Myślę, że z takich ludzi Premier B. Szydło powinna mieć grupę doradców.
Proszę przynajmniej tą notkę wysłać do pani Premier (beata.szydlo@premier.gov.pl) .

P.S. Ci tzw. demonstranci poszczekają, poszczekają, jak psy,  i znikną. Ta ich głupota połączona z wścieklizną nie może trwać długo. Oglądam transmisje w TVP i myślę sobie, skąd tacy bezmózgowcy się biorą ?  Toż to szkoda żywności dla takich małpiszonów !

Obrazek użytkownika Józef Darski

23-07-2017 [16:18] - Józef Darski | Link:

Dopóki będzię kasa nie znikną. trzeba uderzyć w zaopatrzenie a ono idzie Także  z rządu, np. Igor Isajew, jeden z organizatorów, jest finansowany przez min. Błaszczaka itp. itd.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

23-07-2017 [18:22] - zbieracz śmieci | Link:

Ma Pan nadzieje na zatrzymanie finansowanie protestów bo ja nie .Skal idacych w setki miliardów zajumanych złotówek i jeszcze wieksze plany ,nic z tego ,kasay nie braknie.
EWygodnie zwalać wszystko na sorosa a nie widziec sieci marketów które beda musiały płacic podatki tutaj ,gadzinówek sprnngera mających ulec przejeciu ,to tylko dwa podmioty zainteresowane aby wszystko było jak było i aby platforma wróciła .To tylko dwaj płatnicy a przeciez złodzieje VAT  i innych naleznych danin tez maja kase i tez finansuja ,firmy ochroniarskie w rekach esbeków tez swoje dołoża a i ludzi podesla na demonstracje,ruska agentura i niemiecka tez nie od tego .Sporo chetnych do fianansowani totalniaków .
Nie wiem kto igor Isajew ale nie posadzam Błaszczaka aby jak rozumien finasował kogoś kto działa przeciwko Polsce,ma Pan takie informacje to proszę sie z nimi podzielić.
Podzielam natomiast Pana ocene działania Prezydenta ,ma Pan racje podobnie jak Kowalski z którym nigdy nie było po drodze i nie bedzie.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

23-07-2017 [18:41] - zbieracz śmieci | Link:

PS.Tylko LIdl dał do puchy owsiaka 10 mln.złotych i nie wydaje mi sie ,że jego centralę nie stać na więcej .
Dał ten sam Lidl co staraszył nas opuszczeniem bo tu jedzie na stratach jak i inne niemieckie markety ,dobrodzieje sobacza ich mac!

Obrazek użytkownika Józef Darski

23-07-2017 [20:12] - Józef Darski | Link:

Dlatego niech dalej PiS finansuje przeciwników.

Obrazek użytkownika mmisiek

23-07-2017 [20:34] - mmisiek | Link:

No ale gdzie jest problem?
Trzeba to porządnie opodatkować i powołać odrębny zespół skarbowy wyspecjalizowany w badaniu przepływów finansowych "fundacji".
Przestępstwa karno-skarbowe to poważna sprawa, już wieki temu identycznie sobie poradzono z Alem Capone, a nasi jakoś nie potrafią na to wpaść do dzisiaj.
 

Obrazek użytkownika Lektor

23-07-2017 [19:34] - Lektor | Link:

Panie Józiu, aleś pan pieprznął - jak łysy o beton !!!

Obrazek użytkownika angela

23-07-2017 [16:29] - angela | Link:

To prawda. 
Dlaczego nie  protestujemy pod  domem Schetyny we  Wroclawiu, Nojmana Kosiniaka Kamysza, ze  100 kibicow plus przechodnie,w obronie Rzadu, niech zobacza jak to dobrze.

Obrazek użytkownika Tarantoga

23-07-2017 [16:30] - Tarantoga (niezweryfikowany) | Link:

Kancelaria Tuska zatrudniała ponad 100 fachowców od wizerunku,PR-u,od ubrania,fryzury,krawata,koszuli itp.
Nawet stało się jawne zarządzenie DT: KAMERY POKAZUJĄCE MNIE,MAJĄ MIEĆ ZAŁOŻONE NIEBIESKIE FILTRY NA OBIEKTYWY!! 
Niebieski filtr...powoduje to,że rudy wygląda na szatyna.
Zarządzenie poszło do TVN! :-))

Obrazek użytkownika gosc 76

23-07-2017 [16:48] - gosc 76 | Link:

Po pospolitym ruszeniu dzięki któremu udało się wygrać wybory stracilismy ponad 1,5 roku nie organizując się żeby dać odpór obecnej sytuacji.
Zero skoordynowanych działań, nawet nikt nie próbuje zrobic kontrmanifestacji wszyscy czekają.... albo nie wychlaja głowy np szef Solidarnosci.
Tymczasem druga strona coraz lepiej sie organizuje i wzmacnia. 

Obrazek użytkownika Lektor

23-07-2017 [19:12] - Lektor | Link:

Panie, skoro ci wściekli fanatycy demonstrują normalność, to po co jeszcze kontrdemonstrować tą normalność. A pośmiejmy się z tego leżącego bydła na ulicy walącego stopami po barierkach. To bezmózgowcy z zachowaniami bardzo zbliżonymi do zwierząt !

P.S. Naprawdę uważa pan, że ta grupka przygłupów jest coraz lepiej zorganizowana ?!

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

23-07-2017 [17:58] - zbieracz śmieci | Link:

Dobrymi radmi piekło wybrukowne a jesli już rady padaja po czasie .Młodzież ,ta co ja widac  jest nastawiona negatywnie do PIS i jako nastepców lemingów nic jej pogladów nie zmieni .Pan chce juz dziś dać a to obnizkę VAT a to obniżyć kwotę wolną a co na jutro ,danie wszystkiego dziś pod publicvzke a ta wszystko łyknie i bedzie chciała wiecej ,a co z budżetem ...!?
Pamietam jak Pan tu sie pojawił z tym mózgiem na wierzchu ,nic sie nie zmieniło ,ta pozorna troska o PIS jest taka sama.
Nie liczę na zmiane bo do tego odkrytego mózgu zbyt dużo trucizny sie dostało..

Obrazek użytkownika ...Trzy kropki...

23-07-2017 [18:45] - ...Trzy kropki... | Link:

...Jeżeli  jak najszybciej nie zorganizują  wielkiego marszu poparcia dla rządu  to już niedługo tego rządu  nie  będzie!!!...Oni się mnożą "przez pączkowanie" więc  trzeba  pokazać  im że nas jest dużo,dużo  więcej innej drogi nie ma !!!...Moim zdaniem nie ma co czekać do 15 VIII  tylko zrobić to wcześniej!!!...

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

23-07-2017 [19:16] - zbieracz śmieci | Link:

Kochani zadaniwocy ,specjaliści i stękacze,większość społeczeństwa wierzy platformie i nie nalezy jej od tej wiary odstręczać ,wierzy w zapowiedzi platformy ,że ta zabierze 500 +,powróci do starego systemu przechodzenia na emeryturę i wierzy ,że dołoży jeszcze z pięć lat,wierzy ,że zabiora damowe leki tym po 75,,wierzy ,że nie zbudują mieszkań na wynajm bo to wali w ich developerów,wierzy ,że sprowadzą nam muslimów w ilości takiej jak umyśli sobie merkel .Ta wiara jest głęboka i nalezy ja tylko podpierać i przypominać w stosowwnym czasie.