Sąd Najwyższy, czyli parada mędrców

Jak wiadomo, już Platon twierdził, że państwem winna zarządzać kasta mędrców, która sama siebie stanowi, bo przecież nie można dać władzy hołocie. Jeśli przyjrzymy się współczesnym demokracjom, to zauważymy, że wszystkie one powstały w oparciu o to przekonanie, a dopuszczenie do demokracji wykluczonych (hołoty) odbywało się na drodze buntów, rewolucji itp.
W Polsce było inaczej, nawet za I RP awans do kasty rządzącej (szlachty) był możliwy na drodze innej niż nepotyczna kooptacja. W II RP konstytucja załatwiła to jednym ruchem, bez potrzeby buntów i rewolucji. PRL, czyli komuna, wróciła do systemu kastowego i ten system został przeniesiony do III RP. I oto mamy bunt kasty, który paraliżuje de facto działanie państwa. Powód? Ustawy i KRS i SN.
A teraz będzie o PiS, bo uważam, że sposób, w jaki PiS rozgrywa te spory, jest - delikatnie mówiąc – niefortunny:

1. Ustawa o KRS
Jest dla mnie oczywiste, że spór o kadencyjność jest sporem zastępczym. Głównie chodzi o to, żeby pokazać, kto tu tak naprawdę rządzi. 
Osobiście uważam wybór sędziów przez sejm za pomysł nietrafiony > raz, że zawsze upolityczniony, dwa – nietrwały w swej istocie. Pisałam już kiedyś i podtrzymuję – trzeba było owych 17 sędziów wybrać w wyborach powszechnych, po jednym na województwo plus jeden ze stolicy. Można to było zrobić przy wyborach samorządowych. Wtedy bunt sędziów byłby nie przeciw PiS, tylko przeciw narodowi – a to zupełnie inna kategoria sporu. Poza tym, znając ciut ludzką naturę można przyjąć, że sędziowie raczej by się nie buntowali, tylko wykorzystali ten rok do zabiegania o przychylność wyborców. PiS umyłby ręce, a naród sam by sobie mógł napluć w kieszeń, gdyby sądy nadal były do kitu – ale jest to oczywiste ryzyko polityczne, na które Kaczyński nie pójdzie, bo nie ufa wyborcom.

2. Ustawa o SN.
Nie wiem, czemu likwiduje się odrębność wojska w SN, wszak jest to temat specyficzny. Uważam także, że izba dyscyplinarna powinna załatwiać normalne sprawy uchybień zawodowych, wykroczeń czy przestępstw pospolitych, natomiast jest coś, co powinno działać z automatu i być w prerogatywie Prezydenta RP – chodzi mi o automatyczne  wywalenie z zawodu za działalność polityczną, zgodnie z art. 178, pkt 3 konstytucji:
Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Powinno istnieć ciało, które od razu po stwierdzeniu faktu wywala z zawodu za taką działalność, a dopiero odwołania w trybie normalnym mogą to cofnąć, i to w wyjątkowych wypadkach. Nie wiem, w której ustawie to należy dopisać, ale trzeba to zrobić natychmiast. Gdyby taki mgr Stępień z dnia na dzień dostał zwykłą emeryturę i zero przywilejów zamiast płacy i pozycji sędziego „w stanie spoczynku”, to by nie latał po politycznych wiecach. Gdyby sędzia Żurek z automatu wyleciał z zawodu, a więc także z KRS – to też by siedział cicho. Itd., itp.
Tymczasem PiS robi kosmetyczne zmiany, do tego dość nietrwałe (bo zbyt upolitycznione), a kasta rozwydrzonych „mędrców”, wsparta emerytami z SB, ZOMO, WSI i resztą złogów po PRL – zrobiła sobie państwo w państwie i wspiera czynnie bunty uliczne.

W tym samym czasie PiS tworzy centralny fundusz drogowy dla samorządów, zapisując ustawowo prawo do podwyższania ceny paliw, który to fundusz będzie de facto dla swoich - w sejmikach i powiatach, a gminy guzik z tego zobaczą. Gdyby PiS chciał wesprzeć gminy, wystarczyłby niewielki odpis podatkowy na ten cel – ale PiS, a dokładnie Kaczyński i Morawiecki nie mają pojęcia o samorządzie i gospodarce przestrzennej. Chcecie dowodu? Proszę bardzo > 
Kogo JK opieprzył za słaby rozwój programu „mieszkanie+”? Ministra infrastruktury. A kto jest winien? Minister rozwoju, czyli Morawiecki – tyle, że on o tym nawet nie wie. A dlaczego tak jest, to wyjaśnię już kiedy indziej, może w komentarzach....
Nie mam czasu na bieżączkę,  stąd wszystkie tematy na raz, ale one się łączą, bo pokazują, że PiS de facto wyczerpał prosty program wyborczy i zaczął „z konieczności” zmiany ustrojowe, które -  niestety  - nie są już tak dobrze przemyślane, bowiem powodują różne paraliże i niechęć wyborców. Zmiany ustrojowe to powinien być znowu przemyślany komplet, zwłaszcza przemyślany w skutkach, a nie – jak ustawa „paliwowa” – będący efektem gier różnych lobby. 
I to by było na tyle na dziś...
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tarantoga

17-07-2017 [15:57] - Tarantoga (niezweryfikowany) | Link:

Wybierać sędziów w wyborach powszechnych...17 + 1 dla Wa-wy.
Zupełna abstrakcja i miraż...załóżmy,że w Krakowie startuje pan XY,kto go zna z miliona wyborców [zaokrąglam]? 
Facet,razy kilkuset, czyli wszyscy kandydaci pisze CV, stek kłamstw od UD,UW,PZPR [korzenie] po efemerydę WSI 
czyli Nowczesną ...córkę PO,stworzoną ad hoc dla odebrania głosów PiS.
I przeciętny zjadacz precelków ma się wypowiedzieć na ten temat...w wyborach?!
Wyborca w Krakowie od lat głosuje na Majchrowskiego...schizofrenia...

Obrazek użytkownika eska

17-07-2017 [16:04] - eska | Link:

To może w ogóle zrezygnujmy z wyborów? 
Jestem za.....:))))

Obrazek użytkownika Jabe

17-07-2017 [19:34] - Jabe | Link:

A odwoływać?

Obrazek użytkownika mmisiek

17-07-2017 [16:39] - mmisiek | Link:

Tylko bardzo wąskie grono ludzi zna ten sędziowski (pół)światek aby móc kogokolwiek świadomie wybierać.
W tej sytuacji wybory powszechne to raczej się nie sprawdzą.
 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-07-2017 [17:00] - zbieracz śmieci | Link:

Znowu napailłaś w piecu ,wybór do KRS i SN jest na okres przejsciowy a sędziowie pokoju tacy jak w USA to mrzonki .Wystarczy przeczytac Wąńkowicza jego opowieśc o takim sędzi i jak funkcjnuje i z czego żyje!
Były kolegia i to był twór chory ,taki robotniczo -chłopski a kto uwalił sady 24 godzinne ,uwalili ci sami co dziasiaj kwicza o zaległościach ,uwalili bo za duzo alkoholików na drogach traciło prawa jazdy i to ci swoi.Za mało czasu aby sprawie łeb ukręcić.
Trzeba iść na skróty i korzystac z mozliwo,sci jakie daje Konstytucja a takie daje i juz dawno piosałem ,że przez zmiane siedziby TK mozna było sie ich pozbyc i PIS tym postraszył ale tylko postraszył.
To że zurki ,magistry,i prof.włócza sie po wiecach to sami ułatwiaja wywalenie i zostana wywaleni.
Mozna dobrac się do złogów którzy pozakładali stowarzyszenia sędziów i tam sie politycznie wypowiadaja ,niby stowarzysznie to nie partia ale nie nazwa sie liczy ale działanie i mówienie.Prezesi z tych stowarzyszeń nader chetnie zabierają głos w sprawach w których nie powinni,skoro tak to i inni sędziowie tam zarejestrowani podzielaja ich poglady .
Bat Ziobrze sami wkładają do ręki i bardzo dobrze bo głupota ma zostać ukarana.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-07-2017 [17:09] - zbieracz śmieci | Link:

PS.Doliczyłem się trzech stowarzyszeń sędziowskich ,taka ich w morde wadza!

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

17-07-2017 [18:18] - Imć Waszeć | Link:

Droga autorko, hołotą może być nawet synciu magnata, który będzie chlał na umór i spał z wieprzami. Tak więc argument błękitnej krwi (w przypadku milicjantów i resortowych jest to niebieska krew) nie ma tu żadnego zastosowania. Jeśli kryterium elitarności ma być skuteczne i sprawiedliwe, to powinno uwzględniać tylko i wyłącznie rzeczywiste zaistniałe zasługi, a nie jakieś niespełnione oczekiwania, na krechę lub na zeszyt, albo zasługi dziedziczne, jak dziedziczenie kota z kuwetą. Oczywiście nie neguję, że potomstwo elity będzie miało większą szansę na zostanie faktyczna elitą z powodu efektu tzw. dobrego domu i wychowania, ale przynajmniej pozostanie otwarta furtka dla innych. Wszelkie inne sposoby rozumienia elitarności, to proszenie się o kłopoty, co widać dziś wyraźnie po oPOzycji, kastowych i MWzDM.

W sprawie wyboru ludzi do KRS, również uważam, że należy wprowadzić zasadę wyboru powszechnego. Gdyby jeszcze to samo zrobić z radą mediów, to mielibyśmy już komplet. Wszystko demokratycznie wybieralne. No i nie zapominajmy o rzecznikach praw, żeby skutecznie zablokować kariery lewaków z fundacji Sorosów i marksistów.

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

17-07-2017 [18:53] - ExWroclawianin | Link:

"Powinno istnieć ciało, które od razu po stwierdzeniu faktu wywala z zawodu za taką działalność, a dopiero odwołania w trybie normalnym mogą to cofnąć, i to w wyjątkowych wypadkach. Nie wiem, w której ustawie to należy dopisać, ale trzeba to zrobić natychmiast."

100/100

Strzal w sama 10-tke!!!

Wlasnie trzeba zrobic WSZYSTKO aby sedziowie zajmowali sie ORZEKANIEM a nie polityka. Sedzia ktory jest uczciwym i porzadnym czlowiekiem powinien kazdego dnia przestrzegac 10 prostych przykazan! Poza tym powinien rozumiec kazda sytuacje o ktorej rozstrzyga a w watpliwych wypadkach osadzac korzystnie dla POSZKODOWANEGO, oraz ZAWSZE powinien kierowac sie INTERESEM PANSTWA w ktorym sam zyje. Nie moze byc tak aby "lekka" reka oddawal polskie dziecko Niemcom? Kiedy choc raz w historii niemiecki sad przyznal racje i oddal dziecko polskiemu rodzicowi??????????????????

Obrazek użytkownika eska

17-07-2017 [19:59] - eska | Link:

Oni nie utożsamiają się z polskim państwem, tylko z europejskością. To jest chore i wynika z kompleksów. Klasyczny przykład to Rzepliński, syn chłopa, co zrobił karierę dzięki PZPR.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-07-2017 [20:37] - zbieracz śmieci | Link:

Problem w tym ,że usilnie sie wmawia prostaczkom,ze zawód sędziego jest zawodem dożywotnim a sedzia osoba poza nie tylko krytyka ale i nietykalną.
Przeciez to są po prostu urzednicy których na to stanowisko kieruje suweren i jest obojętnie czy monarcha czy Naród przez swoich przedstawicieli,maja orzekać w ramach prawa jakie ustala suweren a za odejście maja być karani .suweren nie tylko ustanawia prawo ale im płaci i zapewnia miejsce pracy.Ponieważ jest sędzia czy prokurator narażony na zemstę ,pomówienia dostaje specjalna ochronę raz jako urzednik państwowy dwa to immunitet.
Bredniami są opowiesci o jakiejś trzeciej władzy tak samo jak o drugiej [wykonawczej}.Wymysł filozofa jakich było pełno w jego czasach o trójwładzy na który wpadł podczas wydłubywania brudu z pomiędzy palców i czochraniem podchwycili masoni i władowali do Konstytucji I Maja bo taki układ zabezpieczał ich działania i interesy .Nie ma drugiego państwa na tym padole który w swojej Konstytucji zastrzgł taki podział władzy ,nie ma i nie było poza Polska a my nawet po zmaianch dalej bedziemy brnąć w czymś co jest chore od poczatku.
Władza jest jedna i niepodzielna i nalezy zawsze do Suwenera kogokolwiek byśmy pod tym słowem umieścili.
Durnowate dyskusje o trójwładzy zabierają tylko potrzebny czas i energie która mogłaby byc spozytkowana w lepszych i skuteczniejszych działaniach co jest na rekę komuchom i ich bękartów.
W...ć w kosmos ten zapis w Konstytucji raz na zawsze bo inaczej nigdy nie bedziemy państwem prawa,ludziom należy wierzyć ale i kontrolowac a jak poblądzą to karac i dlatego potrzebne jest ciało które będzie mogło reagować i usuwać z zawodów prawniczych tych co sie sprzeniewierzą złożonym przysiegą na ręce Prezydenta  też urzędnika suwerena tylko ,że z wyboru jak posłowie czy senatorowie chronieni jak on immunitetem ale nie przed łamaniem prawa.

Obrazek użytkownika smieciu

17-07-2017 [23:21] - smieciu | Link:

No mogę się zgodzić. Należy zacząć od usunięcia tej całej warstwy prawa. Studiów prawniczych, prawników zawodowych. To przecież absurd że do tworzenia prawa potrzeba jakieś osobnej kasty. Że zwykły człowiek, zwykły poseł nie może tworzyć prawa. Że zwykły człowiek nie może być sędzią. Że ważniejszy jest jakiś kwit, zaświadczenie niż moralność, honor, czy zwykła uczciwość! przy wyborze kogoś na sędziego.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-07-2017 [11:15] - zbieracz śmieci | Link:

Głuptasku ,dwa najstarsze zawody to prostytucja i prawnicy .Poniewaz ludzie sa tacy jacy sa potrzebne jest prawo .Nie zastapia dzis trójki sędziowskie z których nikt nie był czytaty ani pisaty,ani zebrania plemienne czy rodowe.
Głuptasku nie będe sie dalej rozpisywał o prawie międzynarodowym ,które trzeba znac ,umowach opartych na obowiazujacym prawie  ale do ciemniaków spod antify to zbyt skomplikowane nie wspomne o anarchistach .

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-07-2017 [20:55] - zbieracz śmieci | Link:

PIS sie wycofał z podwyzki akcyzy ale czy z tego ubedzie dróg wymagajacych naprawy ,czy uczciwe postawienie sprawy z informacja o ile będzie podwyżka jest zła decyzja czy moze po cichu ponieśc ceny paliwa w Orlenie a za nim zrobia inni i pozyskać w ten sposób środki to dobre rozwiazanie .
Dla ciemnoty i gówno jadów trzeba stosować drugą metodę a podwyżki zwalić na rosnące ceny ropy ,wzrost dolara i spadek złotówki.Majac do czynienia z durniami i przżuwaczami trzeba ich oszukiwać dla ich własnego dobra bo niby skad taki ma wiedziec po ile rafineria kupuje ropę.Dobre drogi to chciałby mieć ale najlepiej jak by to za kasę marsjan,ale gdyby jeszcze wylali asfalt za friko na ich podwórkach to dopiero ale niekoniecznie też byliby zadowleni  bo dlaczego czarny a nie lila-róż który to kolor uwielbia połowica,tłusta ,ogromna co pot z niej spływa i tłusta oliwa a nowy sąsiad miał pretensje ,że chodzi z gołymi piersiami a to tylko podgardle.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

17-07-2017 [22:47] - Imć Waszeć | Link:

To nie w tym problem. Obecnie też gminy zdzierają z ludzi ostatni grosz "na drogi", tylko nie nazywa się to dodatkiem do benzyny. Chodzi o parkowanie. Wszędzie w każdej Pipidówie jest od zeta do kilku zeta w zależności od pory dnia. Czasami jest to 1 zł za 15 minut postoju (4/h). To są też te dodatkowe miejsca pracy na prowincji, o których nigdy nie drą japy liberałowie, choć od urzędników niczym się nie różnią (kilka lub kilkanaście na każdą gminę razy liczba gmin). Posady próżniacze. Oczywiście te pieniądze trafiają gdzieś do budżetu, ale potem znikają jak kamfora. Czasami są wydawane na balety typu dni powiatu, czasami na ozdobienie ulic na pierwszego maja, w zależności od widzimisię "włodarzy". Na drogi jest w budżecie osobny fundusz i wszystko.

https://bs.net.pl/upload/File/...

Ponadto pomysł z benzyną był chamski w samym założeniu, bo preferował gminy z dużym ruchem samochodów, czyli miejskie lub położone w pobliżu tras. Na przykład Anin w Warszawie. Natomiast największe potrzeby są w gminach, gdzie jest stosunkowo mało stacji paliw, czyli wiejskich. Takie Siemiatycze albo Bielsk Podlaski miałyby z tego wielki pikuś, a nie fundusz remontowy. Mimo, że tam wali cały tranzyt na Białoruś i z powrotem. Po prostu na trasie jest 1 stacja może 2, a ludzie tankują dopiero w Siedlcach lub przed Białymstokiem.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-07-2017 [11:20] - zbieracz śmieci | Link:

Gdzies ty wyczytał głuptasku ,że dotacja na drogi lokalne ma być uzależniona od ilości stacji paliw ,czy blikości dróg trazytowych ,autostrad ,czy szybkiego ruchu.
PS.Mam pytanko ,kto rządzi w Siemiatyczach i jaka partia ma z tego okregu najwiecej posłów ,tylko nie łżyj bo sprawdzę

Obrazek użytkownika Marek1taki

17-07-2017 [20:59] - Marek1taki | Link:

Ad.1 Sędziowie KES powinni być wybierani i i odwoływani przez wyborców, jednak to cel do osiągnięcia w przyszłości. Wśród kandydatów dominowaliby fachowcy i autorytety równie niezawiśli od układu PRL/IIIRP i marksizmu kulturowego jak obecni. Nie ma niezawisłych mediów, w których można byłoby poznać kandydatów. Należałoby zacząć od antymarksistowskiej cenzury radia i telewizji i demokratycznego parytetu czasu antenowego w mediach państwowych.
Na czasie jest też wprowadzenie cenzury antymarksistowskiej w programach szkolnych. Chyba wybieliłoby więcej kartek w podręcznikach obecnych niż w PRLowskich.
Jesteśmy w trakcie wojny hybrydowej z marksistami i wybory powszechne do KRS byłyby obecnie błędem taktycznym.

Obrazek użytkownika eska

18-07-2017 [01:41] - eska | Link:

To jest argument rozsądny, dlatego rozumiem działania PiS. Niemniej obawiam się skutków w dłuższym okresie czasu. Nie zapominajmy, że takiego Stępnia wypromował właśnie Kaczyński lata temu. Wiara w lojalność za umożliwienie kariery to czysta naiwność.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-07-2017 [11:08] - zbieracz śmieci | Link:

Panów Kaczyńskich było dwóch ale Tobie chodzi zapewne o śp.Lecha Kaczyńskiego ,nie wypromował ale wybrał i miał wybór miedzy cholerą a dżumą ,magister leżał krzyzem i przysiegał jaki to z niego prawicowiec i konserwatysta i wszyscy wiedzieli ,że łże.Wyroki TK gdy tylko nastał potwierdziły ,że jest kłamca i lewakiem oddanym szczerze juncie. 
Dzis durnowata opozycja wyje ale to nie PIS zrobił takie zapisy w Konstytucji które pomagaja usunąc niewygodnych sędziów nawet wszystkich z byle jakiego sądu,komuchom tez na cos był ten zapis potrzebny a ,ze PIS użył bata który sami sobie ukręcili na grzbiety rabów to nie wina PIS a takich koncesjonowanych opozycjonistów jak nieszczęsny łgarz i utrwalacz z zacięm na ałtorytet moralny jakim jest niejaki strzembosz ,postać ponura nawet wśród komuchów.
Niech cała zgraja zollów i innych co pisali ich Konstytucje ,że władowali tam zapisy które przeciwko nim wykorzystano.Paszli won ,szybko i na wieki ,niech wreszcie przestana zabierać tlen Polakom.