"Protest studencki" czyli defilada ZSMP

            Kto spodziewał się na warszawskich ulicach obrazków jak z Paryża czy Berlina ’68 musiał się poczuć mocno zawiedziony. Nie doszło do rewolty studenckiej, nie było młodych ludzi na barykadach i nie było rzucania kamieniami w policjantów i innych reprezentantów władzy. Choć tak bardzo niektórzy chcieli... Eh... Marzenia...
       Rzeczywistość to jednak nie marzenia i zamiast Paryża ’68 zobaczyliśmy... ni mniej ni więcej jak rzewne (dla niektórych) wspomnienie komuny. Młodzież, ruchy młodzieżowe, organizacje młodzieżowe. W PRLu przykładano do nich wielką wagę, także w jej okresie schyłkowym. Tyle, że w takich latach 80-tych nie było już wielkich spędów ideologicznych jak wcześniej. Organizacje młodzieżowe – jakieś ZMP czy ZSMP, nie pamiętam nawet dokładnie, bo dla nas, normalnych studentów i normalnej młodzieży to było i tak wszystko jedno i obchodziliśmy to szerokim łukiem – funkcjonowały natomiast ciągle ale stanowiły nie tyle zaplecze ideologiczne co przede wszystkim ekonomiczne dla „młodych kadr”. W języku dosłownym oznaczało to, że działy się tam wiecznie jakieś przekręty i machloje, handelki dewizami i innymi dobrami i podobne („organizacje młodzieżowe” utrzymywały wtedy m.in.biura podróży, biura imprez, itp. - w warunkach komuny to było eldorado dla przekręciarzy wszelkiego sortu).
       Najciekawsza była jednak sama „młodzieżowa kadra” tych organizacji. Były to głównie – tak ich wtedy nazywaliśmy – jakieś stare pryki w okolicy czterdziestki czy pięćdziesiątki, zwykle z zaokrąglonymi brzuchami wylewającymi się znad zbyt opiętych, bardzo „młodzieżowych” dżinsów. Do tego owe pryki nosiły zwykle niezbyt świeże góry – jakieś pomięte koszule czy podkoszulki, w czym zresztą bardzo mijali się z młodzieżą autentyczną - akurat w moich rocznikach wielu chłopców „na czasie” nosiło się dość klasycznie, czyli w czystych koszulach i z porządnie ostrzyżonymi włosami. Swą "młodzieńczość" podkreślali zwykle dodatkowo niedbałym słownictwem i arogancją wobec dziewcząt i kobiet. Wbrew temu, co oko widziało, mówiono z uporem o tych niechlujnych i dość nadgryzionych zębem czasu gościach, że to jest „młodzież” albo „działacze młodzieżowi”.
       I mylił się ten, kto myślał, że zjawisko poszło sobie precz  wraz z komuną. Bo oto na ulice Warszawy znów wyległ jakiś zmumifikowany ZMP czy inny ZSMP robiący za ruch młodzieżowy. „Masy młodzieży” w wysłużonym wieku – tym razem już nie robotniczej czy chłopskiej ale „demokratycznej” - miały znów obalać reakcję i imperializm. I znów zupełnie jak za komuny – zainteresowanie „ruchem młodzieżowym” wśród autentycznej młodzieży raczej niewielkie. Zamiast tego defilada młodzieńczych ciotek rewolucji i innych podtatusiałych młodzieniaszków na ulicach Warszawy. Ale pomarzyć sobie miło o dawnych, dobrych czasach. Czyli jednym słowem –
„Naprzód młodzieży świata (...)” (https://www.youtube.com/watch?...)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika hostoja

26-01-2017 [16:55] - hostoja | Link:

Gdzieś chyba widziałam zdjątko Sewka B. znanego z tego, że p...li, ale nie rodzi. Czyżby poczuł zew natury, zrezygnował z p...lenia i poczłapał robić tłum na manifestacji?

Obrazek użytkownika Leonarda

26-01-2017 [17:24] - Leonarda | Link:

Ten to chyba też robi za wiecznego dyżurnego młodzieniaszka.:)))))
Serdecznie pozdrawiam

Obrazek użytkownika xena2012

26-01-2017 [17:21] - xena2012 | Link:

biedactwa organizujący ten spęd zapomniały ,że jest sesja i trwa karnawał.Który prawdziwy student da się namówić na jakieś tam głupie protesty jak w planie szampańskie imprezy z przerwą na naukę i egzaminy!.Musieli więc wytrzaskać ,,zawodowych" manifestantów wynajmowanych na takie okazje i o znajomych nam gębach.

Obrazek użytkownika Leonarda

26-01-2017 [17:35] - Leonarda | Link:

Te gęby są naprawdę ciągle te same i mocno wysłużone - na awanturach na Krakowskim, pod Sejmem a teraz na tym "zrywie młodzieży". Zresztą sesja sesją ale wydaje mi się, że prawdziwe "masy młodzieży" wcale nie są aż tak zainteresowane obalaniem tego rządu jak właśnie te postpeerelowskie pryki.
Pozdrawiam