Teoria III Wojny Światowej

Teoria III Wojny Światowej

Czyli jej pierwsza faza – wojna o heartland ( serce lądu )

Brytyjski geograf i geopolityk  H.J. Mackinder twierdził na początku ubiegłego stulecia, że opanowanie haertlandu ( stepy Azji Środkowej )  daje panowanie nad Eurazją.

Założenia

1. Na świecie może być tylko jeden hegemon

2. Jeśli stary hegemon słabnie to pojawia się pretendent do przejęcia jego roli.

3. Nikt nie oddaje władzy bez walki.

Niemcy jakby pokonały najpierw Rosję z Polską jako sojusznikiem, a potem zachód Europy to plan Hitlera by się prawdopodobnie udał.

Beck wyprowadzony w pole przez sprytnych Angoli  pokrzyżował Adolfowi plany  i ściągnął przez to na Polskę masę niekończących się do tej pory nieszczęść.   

Uratował za darmo ówczesnego hegemona - Albion kosztem swojego kraju. Hitler wyładował całą swoją frustrację najpierw na Polsce a potem dopiero na Francji. Na Rosji połamał zęby. Za wszelką cenę nie wolno powtórzyć tego błędu.

Jak jest teraz.

Nie ulega wątpliwości, że dotychczasowy hegemon ( od 1944 roku )  USA słabnie. Już w tej chwili Chiny prześcignęły Stany w wielkości produkcji przemysłowej. Dlatego USA tak usilnie zabiega np.na  podpisanie TTIP z unią, by  uzależnić  ją  gospodarczo.

Chiny wychowane w tradycji konfucjańskiej i sztuce  prowadzenia wojny Sun – tzu nie dążą do wojny. Nie zaczną jej bez całkowitej pewności, że wyjdą z niej jako zwycięzcy. Nie będą jej też prowadzić na swoim terytorium, chyba że nie będą miały innego wyjścia.

Wiedzą jednak, że upadający hegemon będzie za wszelką cenę starał się sprowokować konflikt, bo póki co -  dysponuje potężnym  potencjałem militarnym, który pozostał mu jeszcze i stanowi  o jego wielkości.

Takim polem konfliktu może być wojna o Tajwan. Jak wspomina red. St. Michalkiewicz w swoich wykładach – hasło z lotniska w Nowym Yorku " Nie wolno izolować niezależnych narodów " wzbudziło jego zainteresowanie. Wyjaśnienie jakie otrzymał to w  podtekście – należy przyjąć Tajwan do ONZ.  Realizacja tego byłaby praktycznie wypowiedzeniem wojny Chinom.

Chiny są największym wierzycielem USA. Mają ich obligacji rządowych  na kwotę ok 3-4 bilionów dolarów ( trzy lub cztery tysiące miliardów ) i od czasu do czasu rzucają jakiś pakiecik – kilkudziesięciu miliardów  na rynki finansowe, gdy zbliża się jakiś mały kryzys polityczny np. Iran.

USA mogą zechcieć, podobnie jak Hitler, zlikwidować wierzyciela  zamiast spłacać swoje długi. A potem nałożyć przegranemu kary finansowe, jakieś kontrybucje.

W ostateczności ( z punktu widzenia USA ) lepiej podpalić świat, zrobić reset i budować go od nowa na swoich warunkach niż pozwolić na oddanie pałeczki przywódcy światowego  na dekady, a być może stulecia w chińskie ręce.

Pokojowe przejęcie hegemonii to niestety mit, który można między bajki włożyć  tak samo jak pokojowa koegzystencja trzech hegemonów ( USA, Chiny, Rosja ew. z Niemcami ) w świecie urządzonym przez USA po drugiej wojnie ( dolar jako waluta rezerwowa, Bretton Woods, Bank Światowy, MFW ). Ten porządek gospodarczy ( uzależnienie ) służy USA i nikomu więcej. Pilnują tego porządku lotniskowce US Navy pływające po morzach i oceanach.

Chiny doskonale wiedzą, że metody  pokojowe wcześniej czy później zawiodą. Stąd  przezornie i powoli wciągają Rosję w pułapkę, budują obronę przed USA i pracują a nawet  zapewne mają już doktrynę zajęcia Syberii i wypchnięcia Rosji na zachód.  Demografia jest dla nich na razie korzystna.  Syberia jest wyludniona a ci, którzy tam mieszkają i tak zapijają się na śmierć.  Już w tej chwili  istnieje na Syberii  milionowa chińska diaspora.
 
Chiny jeżeli będą zmuszone do wojny to zamiast iść na wymianę ciosów z USA pójdą na Rosję. Technologicznie są  wprawdzie w stanie  rozwalić lotniskowce USA,  przynajmniej w pierwszym łańcuchu wysp. ( wg J. Bartosiaka ) .  Nic to im jednak nie da. Mogą zająć nawet wszystkie tereny na około ale  nic dalej nie będą w stanie zrobić. Na desant za Pacyfik ( ogrom wody )  są za słabi i nim dopłyną USA będzie przygotowane. W tym sensie USA są i będą bezpieczne dopóki nie pójdzie w ruch broń atomowa.  

USA do wojny z Chinami potrzebują sojuszników głównie Japonię, Filipiny i  Australię.  Przygotowania i pertraktacje idą  pełną parą.

O Rosję w przypadku jej wojny z Chinami  – USA ( NATO ) nie będzie walczyć - przynajmniej nie na początku. Nie ma żadnego powody, by  to zrobić. Ze strategicznego punktu widzenia może to się okazać błędem, ale opinia publiczna nie zaakceptuje umierania za Moskwę, która jest przedstawiana jako ucieleśnienie zła i diabeł świata.  Francuzi czy Anglicy też nie chcieli umierać za Gdańsk i co z tego wynikło każdy wie.

Tymczasem Chiny sądzą, że lepiej uzależniać Rosję finansowo i powoli w sposób pokojowy wypierać ją z Syberii wykupując po kawałku jej terytorium i zasiedlać je  Chińczykami.  Putin chyba zdaje sobie z tego sprawę i długofalowo na to nie pozwoli – co może przyspieszyć konflikt.

Jak już pójdzie rzeczywiście na ostro  z USA to zmierzą się dwie potężne gospodarki z tym, że Chiny zdają sobie doskonale sprawę, że ich gospodarka jest zależna od surowców ( tak jak Japonia w drugiej wojnie ) a  nie mając surowców będą skazani na porażkę.

Nic im więc nie pozostaje jak iść w głąb Syberii i to zanim dojdzie do wojny z hegemonem USA.  

W przypadku takiego scenariusza  Polska i Europa Środkowo Wschodnia może być przez jakiś czas prawdziwą oazą spokoju.

Zachód Europy  stanie w ogniu,  gdyż imigranci  rozpoczną wojnę religijną  która będzie logicznym,  naturalnym następstwem sytuacji gdy dwa tygrysy skoczą sobie do gardeł.  

" Co robi mędrzec gdy widzi dwa tygrysy walczące ze sobą na śmierć i życie ?

Nic. Staje z boku i się przygląda. "

Ta chińska przypowiastka niech będzie i dla nas wyznacznikiem postępowania w polityce zagranicznej.

Europa na zachód od Odry i na północ od Bałtyku jest praktycznie rozbrojona i  dowodzona przez panienki na wysokich obcasach jako ministry wojny.

Przygotowania do takiego scenariusza idą pełną parą. Jak donoszą różne niezależne źródła ( p. internet )- ktoś już zaczyna gromadzić poważne zapasy broni, umundurowania  i  amunicji w Europie Zachodniej.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika anakonda

08-05-2016 [20:16] - anakonda | Link:

Brawo, swietna analiza, jedno co mnie w niej troche " przeszkadza "
to,to ze autor wychodzi z mocnego zalozenia iz dojdzie do wojny
Chin z Rosja, a dopiero po jej pokonaniu dojdzie do konfliktu
Chin z USA.
Osobiscie jestem sklonny zaryzykowac teze, ze to polaczone sily
Rosji i Chin w pierwszej kolejnosci rozprawia sie z USA, a dopiero
pozniej, jesli zaistnieje taka " potrzeba " skocza sobie nawzajem
do gardla.
Pozostaja Niemcy majace wysokozaawansowana technologicznie
bardzo silna gospodarke, tym samym zdaje sie byc rzecza naturalna,
ze sa tak dla Rosji jak i dla Chin cennym partnerem w rozprawie
z Amerykanami.
Nie wiem jak w Polsce ale tu w Niemczech idea osi Berlin - Moskwa - Pekin
jest dosc popularna choc o tym sie nie mowi.

" ktoś już zaczyna gromadzić poważne zapasy broni, umundurowania i amunicji w Europie Zachodniej."

Moze tu jest odpowiedz kim jest ten " ktos ".

http://www.focus.de/politik/de...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

08-05-2016 [20:23] - rolnik z mazur | Link:

Jankesi się bardzo tej osi obawiają - powiedział to bez ogródek w którymś wywiadzie gen. W. Clarck. Niemcy zostali upokorzeni przez USA dwa razy ( I i II wojna ) i jako państwo poważne doskonale to pamiętają. Robią wszystko, by USA z Europy wypchnąć. Konfrontacja Chiny Rosja wydaje się być najbardziej logicznym następstwem, choć Chiny wolą to załatwić w białych rękawiczkach. Rosja rozgrywa swoją grę jak zawsze. Chętnie skorzystam z linku. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika anakonda

09-05-2016 [12:55] - anakonda | Link:

Nie wiem czy uda mi sie Pana usatysfakcjonowac tym co
ponizej podam.

http://www.dzig.de/Die-Achse-C...

https://lupocattivoblog.com/ta...

http://www.ost-ausschuss.de/ge...

http://www.faz.net/aktuell/wir...

Dla wnikliwego obserwatora zapewne nie uszla uwadze niedawna wizyta
szefa Bawarskiej CSU w Moskwie, zapowiedz Pekinu o zamiarze oparcia
chinskiej waluty na zlocie oraz jednoznaczna postawa wobec USA na morzu
chinskim i jesli do tego dodamy wspolprace pomiedezy panstwami BRICS-u
obraz nabiera wyrazistosci u ktorej latwo poznac w jakim kierunku
droga prowadzi.

http://deutsche-wirtschafts-na...

http://www.heise.de/tp/artikel...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

09-05-2016 [20:52] - rolnik z mazur | Link:

Dziękuje za linki. Oczywiście wszystko to racja ale dopóki jedyną walutą świata jest dolar FED-u i większość transakcji na rynkach surowców odbywa się właśnie w nim to jankesi będą tego bronić jak niepodległości. I Chiny i Rosja z Niemcami testują wytrzymałość Hegemona. Banki centralne i Chin i Rosji to tylko takie duże kantory wymiany walut uzależnione od Fed - u. Z drugiej strony powoli przebija się myśl o nieuprawnionym dyktacie dolara. Fed drukuje dolary ( fiducjarny papier ) a otrzymuje za to realny produkt. Najwięcej na jedwabnym szlaku mogłaby zarobić Polska. Nie rozumiem dlaczego żaden polski rząd tej szansy nie chce dostrzec. To byłby niesamowity impuls rozwojowy. Niemcy to widzą, a nasi nie. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika anakonda

09-05-2016 [21:53] - anakonda | Link:

" Najwięcej na jedwabnym szlaku mogłaby zarobić Polska. Nie rozumiem dlaczego żaden polski rząd tej szansy nie chce dostrzec. To byłby niesamowity impuls rozwojowy. Niemcy to widzą, a nasi nie. "

------------------------

Zgadzam sie z Panem w 100% ale aby w tym kierunku pracowac musieliby polscy decydenci pozbyc sie PRL-owskiej
mentalnosci, ktora wyssali wraz z mlekiem z matczynych piersi. Dotyczy to w rownej mierze jednej i drugiej
formacji politycznej.

p.s.

Wyglada na to iz w Europie zanosi sie na spore zmiany,
na poczatek dzis podal sie do dymisji kanclez Austrii Faymann,

http://naszeblogi.pl/61916-kan...

i

http://www.n-tv.de/politik/Oes...

W Niemczech rosnie niezadowolenie z rzadow kanclerz Merkel,
w sondażach partie rzadzace osiagaja najgorsze winiki w powojennej
historii Niemiec,

https://jungefreiheit.de/polit...

a co trzeci Niemiec zyczy sobie wyjscia Niemiec z Unii.

https://jungefreiheit.de/polit...

Wyjscie UK z Unii jest prawie pewne.
Czy to nie sa oznaki, ze Unia w obecnej formie dogorywa???

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

09-05-2016 [22:27] - rolnik z mazur | Link:

To tylko kwestia czasu - zbyt dużo jałowej mocy w ujęciu cybernetycznym. Pewnie zostanie w jakiejś szczątkowej formie. Niemcy ją zdominowali totalnie i wszyscy się zorientowali. Z drugiej strony te olbrzymie nadwyżki w handlu zagranicznym Niemiec - to tylko cyfry na papierze. Niemcy zap...., eksportują jak szaleni a ich poziom średni życie tylko się obniża. Widza to i się buntują. Jeśli Merkel uratuje głowę, to znaczy, że wolne wybory to farsa. Pozdrawiam ro z m

Obrazek użytkownika anakonda

09-05-2016 [13:19] - anakonda | Link:

Nie wiem czy uda mi sie Pana usatysfakcjonowac tym co
ponizej podam.

http://www.dzig.de/Die-Achse-C...

https://lupocattivoblog.com/ta...

http://www.ost-ausschuss.de/ge...

http://www.faz.net/aktuell/wir...

Dla wnikliwego obserwatora zapewne nie uszla uwadze niedawna wizyta
szefa Bawarskiej CSU w Moskwie, zapowiedz Pekinu o zamiarze oparcia
chinskiej waluty na zlocie oraz jednoznaczna postawa wobec USA na morzu
chinskim i jesli do tego dodamy wspolprace pomiedezy panstwami BRICS-u
obraz nabiera wyrazistosci u ktorej latwo poznac w jakim kierunku
droga prowadzi.

http://deutsche-wirtschafts-na...

http://www.heise.de/tp/artikel...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

08-05-2016 [20:34] - rolnik z mazur | Link:

Przeczytałem artykuł z ciekawością acz bez specjalnego zaskoczenia. Reichswehr liczyła w 1933 roku też 100 tys żołnierzy. Hitler w ciągu pięciu lat ( i jego generalicja ) zbudowali najpotężniejsza armię świata. Niemcy są do wszystkiego zdolni i ten pośpiech wiele znaczy - pewnie nie zechcą być prokurentem jankesów na Europę. Widać, że coś jest na rzeczy i to jest b. niepokojące. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-05-2016 [20:38] - Marek1taki | Link:

@anakonda
W dalekiej przyszłości z Baśni jak Mały Miś dowiemy się kto szyje mundury, a kto komu buty.
Muzyka już napisana: Marsz Turecki

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-05-2016 [20:30] - Marek1taki | Link:

@rolnik z mazur
Za 50 lat wiele już będzie wiadomo.
Nie mam na myśli naszej długowieczności tylko tempo rozwoju sytuacji.
Pozostaje kwestia czy na tamtym świecie będziemy się interesować polityką. A jeśli tak, to czy da radę straszyć polityków i bezpieczniaków. Po nocach i w ogóle.
I dziwić się, że taka Merkel sprasza mahometan. Mahdi jej się przyśnił.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

08-05-2016 [20:40] - rolnik z mazur | Link:

Jeśli Makrela jest sterowana z Departamentu Stanu to by wiele wyjaśniało jej na pozór durne zachowanie. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika Marek1taki

09-05-2016 [08:12] - Marek1taki | Link:

@rolnik z mazur

Wracając do głównego wątku analizy i jej posumowania:
"" Co robi mędrzec gdy widzi dwa tygrysy walczące ze sobą na śmierć i życie ?
Nic. Staje z boku i się przygląda. "

Przypomniała mi się opinia Józefa Cat-Mackiewicza - tego "jeszcze gorszego" z braci,
że do wojny należy wchodzić jak najpóźniej.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

10-05-2016 [07:48] - rolnik z mazur | Link:

Cały szacunek dla Józefa Cat- Mackiewicza, który jako jeden z nielicznych zrozumiał czym naprawdę jest komuna i jej się nie sprzedał, pomimo biedy i trosk materialnych. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-05-2016 [08:46] - Marek1taki | Link:

@rolnik z mazur
Przepraszam. Cat-Mackiewicz miał na imię Stanisław. Osobiście mam wielkie uznanie dla obu braci Stanisława i Józefa. Stanisław to "ten jeszcze gorszy" bo nie dość, że bił bolszewików, sprowadzał Piłsudskiego na złą drogę organizując zjazd w Nieświeżu, to krytykował sanację, a szczególnie Becka, potem krytykował Sikorskiego, sam został premierem rządu w Londynie, a na koniec skusił się na pieniądze bezpieki i wrócił do PRLu, gdzie też okazał się "wichrzycielem".

Obrazek użytkownika twardek

08-05-2016 [22:37] - twardek | Link:

Rosja nie może wchodzić w konflikt konwencjonalny ani z USA ani z Chinami, ponieważ z każdym z tych państw go przegra i oczywiście wie, że przegra. Z kolei wie też, że dysponując nie gorszym a może nawet lepszym potencjałem atomowym, jako jedyna z tej trójki - ze względu na gigantyczne rozmiary swego terytorium – jest w stanie konflikt atomowy nie tyle wygrać, co jakoś szczątkowo przetrwać. Nie wykluczone, że tego rodzaju oświadczenie woli Moskwy zostało wrzucone, jako przestroga, obu (kontr)partnerom. Można by to domniemać po skuleniu ogona przez Amerykanów tak odnośnie Iranu jak i Syrii. Gdyby tak, to licząc się z tym, że z chwilą wybuchu „nie treningowego” starcia z Chinami i/lub z NATO, Rosja natychmiast rozpocznie eskalację konfliktu – atak na nią wg pańskich scenariuszy jest chyba mało prawdopodobny.
„Dramatem” jest, że USA nie mogą napaść a równocześnie gwałtownie przegrywają pokój, gdyż staje się widoczne, że tzw. sankcje podtrzymują rosyjsko-chiński duet, który Amerykanom planowo podcina nogi .
Ani tak, ani tak. Nie wykluczone więc, że zorganizowanie historycznej wędrówki ludów jest pomyślane jako sposób na przysposobienie mięsa armatniego, które zasilając biologicznie Europę (także planowo, albo głównie Środkowo-Wschodnią) ułatwi jakieś tam "poza-natowskie" uwikłanie Europy w nie atomową wojnę z Rosją. Ukraina jest dobrym zaczynem. A Polacy i szanowne sąsiedztwo, choć nie Czesi, są dostatecznie głupi.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

09-05-2016 [08:13] - rolnik z mazur | Link:

To następny scenariusz z punktu widzenia jankesów prawdopodobny. Wikłamy Polskę w konflikt z Rosją. Do tego Polaków specjalnie zapraszać nie trzeba. Wystarczy jakaś prowokacja. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika twardek

09-05-2016 [13:10] - twardek | Link:

O ile dobrze wyczuwam społeczne nastroje, to skłonność Polaków do wejścia w "regularną" wojnę na Ukrainie - bo tam otwarto scenę takiego konfliktu - jest raczej niewielka. Pomijając oczywiste, antyrosyjskie zidiocenie niektórych czołowych polityków - ale oni akurat na front nie pójdą.
Piszę zidiocenie, bo jak na razie w kwestii tragedii smoleńskiej, która znowu dramatycznie podzieliła oba narody i państwa, wszystko co wiemy o roli Rosji, to niewątpliwe zacieranie "tropów" tragedii. Zresztą nieudolne.Tak więc kształtowanie bieżących relacji z tym państwem powinno być adekwatne do tej roli. A nie jako zbrodniczych sprawców zamachu, bo to jest jeszcze nie udowodnione.
Nawiasem mówiąc, dla mnie jest oczywiste, że zlecenie zamachu dla Polaków i Rosjan przyszło z Zachodu. Jak rozłożono akcenty można ustalić w kraju, o ile jeszcze żyją ludzie serwisujący tą zbrodnię.
Za pozdrowienia dziękuję i z wzajemnością odwracam .

Obrazek użytkownika StachMaWielkieOczy

09-05-2016 [13:59] - StachMaWielkieOczy | Link:

". Pomijając oczywiste, antyrosyjskie zidiocenie niektórych czołowych polityków"

Pan będzie łaskaw konkretniej....
Który z polityków jest zidiociały antyrosyjsko?

". A nie jako zbrodniczych sprawców zamachu, bo to jest jeszcze nie udowodnione"

??? czyli jak? Najnormalniejsza chęć profesjonalnego wyjaśnienia przyczyn "smoleńska" to antyrosyjskie zidiocenie?

Czy specjaliści którzy udowodnili ze Malezyjski samolot został zestrzelony przez Rosjan tez byli antyrosyjsko zidiociali?

Również pozdrawiam , kłaniam się ,zdrowia i szczęścia życzę itd itp

Obrazek użytkownika twardek

09-05-2016 [20:52] - twardek | Link:

Ci ludzie mają dość kłopotów i ciężkiej roboty bym sobie tutaj wycierał gębę ich nazwiskami. Nadto antyrosyjskie zidiocenie, jako tak zorientowane, ma charakter jakby "punktowy". Co do nazwisk, Pan doskonale wie o kim piszę.
Chcę też zauważyć, że wyjaśnianie przyczyn tragedii smoleńskiej nie ma nic wspólnego z moim zarzutem. Sam na to czekam i jako obywatel twardo stanę przy polskim rządzie, który - gdyby wykazano winę Rosjan - zerwie z nimi stosunki dyplomatyczne i zacznie im szkodzić jak się da i gdzie się tylko da. Póki co jednak nie dawajmy wiary prowokacyjnym pierdołom o samolocie malezyjskim, bo jest w nich tyle prawdy, co w broni atomowej Saddama Husseina, czy chemicznych atakach Asada na syryjskie "kobiety i dzieci". Zresztą my tutaj, możemy sobie takie rzeczy wypisywać, bez większej szkody, gorzej jednak gdy tego rodzaju wykładnię, bez zmrużenia oka przyjmują oficjalni przedstawiciele w publicznych wypowiedziach.
Żeby jakoś "spuentować" - póki co można puszczać przez granice motocyklowe grupy, bo można przejść do historii jako "ten polski minister od cyklistów".

Obrazek użytkownika StachMaWielkieOczy

09-05-2016 [21:22] - StachMaWielkieOczy | Link:

"nie dawajmy wiary prowokacyjnym pierdołom o samolocie malezyjskim, bo jest w nich tyle prawdy, co w broni atomowej Saddama Husseina, "

.. "nie dawajmy" ... no właśnie ...dawaj ...dawaj

приве́т !

Obrazek użytkownika twardek

09-05-2016 [22:24] - twardek | Link:

To już jest brzydkie.
Kilkadziesiąt lat temu w tygodniku Kultura pisywał swoje felietony pewien publicysta, pod literackim pseudonimem "Hamilton". Otóż kiedyś tam, przy barze w kawiarni "Stolica" stałem obok niego i jego rozmówcy. Rozmówca próbował usprawiedliwić się z jakiegoś świństwa wyrządzonego Hamiltonowi. Ten ostatni spokojnie słuchał poczem rzekł: "skończyłeś pan? tak, padła odpowiedź. No więc od dzisiaj jesteś pan dla mnie słupem powietrza obrośniętym bakenbrodami"
No więc panie Stachu... od dzisiaj jesteś Pan dla mnie słupem powietrza obrośniętym/ nie obrośniętym bakenbrodami.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

09-05-2016 [13:57] - Ryszard Surmacz | Link:

Bardzo ciekawa dyskusja. Mackinder o Heartlandzie pisał raczej jako o miejscu dotąd niezdobytym. Ale był to punkt widzenia brytyjski.Dziś, gdy do głosu doszły Chiny, od strony Azji stracił już swoje strategiczne znaczenie dlatego, że Chinom nie powinno sprawić trudności zdobycie Heartlandu. Natomiast z punktu widzenia angielskiego jest bez zmian.

W XIX w.opanowanie Europy Środkowo-Wschodniej dawało Rosji gwarancję nienaruszalności Heartlandu a Niemcom pewność nienaruszalności ziem pruskich i trwanie Prus.Francja była jakby poza polem rywalizacji, ale korzystała skrzętnie z nadarzającej się okazji. Wiek XX przyniósł zmianę w nastawieniu Rosji.Zobaczyła ona, że Niemcy mogą zagrozić Heartlandowi, a więc panowaniu Rosji i dlatego musiały zostać zhołdowane. Heartland zachowywał więc swoje znaczenie aż do ustabilizowania się mocarstwowej pozycji Chin.

Dziś natomiast, moim zdaniem, w tej konfiguracji ważniejsza jest Europa Środkowo-Wschodnia jako przedpole Heartlandu (por. Spykman). Reasumując, Rosja i Chiny, a także USA zmuszone są grać o całą Europę,ale każdy na inny sposób. Europa Środkowo-Wschodnia jest tu więc "języczkiem u wagi" Zachód bo E.Ś-W jest przeszkodą w porozumieniu z Rosją; Rosja, bo przeszkadza w podporządkowaniu Europy, a sami są uziemieni przez potęgę chińską. USA chce przeszkodzić Rosji w opanowaniu E.Ś-W i chce ją oddzielić od Rosji i Niemiec, ale jednocześnie podporządkować sobie całą Europę. Jedynie w interesie Chin jest utrzymanie status quo, bo odrębna E.Ś-W jest przeszkodą w rosyjskich planach panowania od Władywostoku po Lizbone.

Rzecz jednak w tym, że każde mocarstwo ma sprzeczne interesy, ale, jak na razie w tej sprzeczności są pola wspólnego działania. Natomiast dla Chin taką "Europą Środkową" dziś jest Syberia. Europa Środkowo-Wschodnia nadal jest więc terenem, który jednego wzmacnia, drugiego osłabia a trzeciemu służy swą niezmiennością.

Ten układ sił może jednak zmienić się, ze względu na bogactwa Arktyki (dziś Arktyka dla Rosji, ze względu na zagrożenie chińskie staje się ważniejsza niż E.Ś-W.) lub zmianę taktyki na szachownicy.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

09-05-2016 [15:57] - NASZ_HENRY | Link:

III Światowa trwa!
I ma już wiele frontów ;-)

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

09-05-2016 [20:30] - rolnik z mazur | Link:

Słusznie. II wojna też nie zaczęła się w 39 tym. Przedtem były jej preludia choćby w Hiszpanii i Mandżurii Pozdrawiam ro z m