Czy jesteś ONR-owcem? - quiz społeczno-polityczny

Zapraszam do odpowiedzenia sobie na kilka łatwych pytań.  Następnie podam odpowiedzi "rasowego" ONR-owca na te pytania. Porównanie odpowiedzi pozwoli określić stopień podobieństwa. Zobaczymy w ten sposób, czy i my nie jesteśmy skażeni poglądami zasługującymi i podlegającymi „klątwie” rzuconej na ONR.
 
1. Czy uważasz, że zbyt duże mniejszości etniczne, odmienne kulturowo, mogą być niebezpieczne dla państwa i społeczeństwa? [zawsze tak lub nie]
2. Czy zgadzasz się z poglądem, że nie należy pozwalać na obecny napływ emigrantów ekonomicznych lub ich ewentualną relokację w Polsce?
3. Czy uważasz, że część emigrantów ma nieczyste intencje wobec państwa goszczącego, i może okazać się kryminalistami lub terrorystami?
4. Czy zgadzasz się, że jedynym rozwiązaniem dla krajów zachodnich, to zatrzymanie imigrantów, i odesłanie imigrantów nielegalnych z powrotem?
5. Czy uważasz za trafne porównanie obecnej fali uchodźców, z problemami etnicznymi (diaspora żydowska, mniejszość ukraińska) przedwojennej Polski?
6. Czy uważasz za słuszne przypominanie niechlubnej – kolaboranckiej roli mniejszości żydowskiej po 17 września 1939 r. oraz po 1944, kiedy kadry terrorystycznej organizacji komunistycznej UB zasilane były w dużym stopniu przez ową mniejszość?
7. Czy uważasz rzeź wołyńską dokonaną przez Ukraińców na Polakach za ludobójstwo?
8. Czy rozróżniasz nacjonalizm niekatolicki, np. niemiecki szowinizm, od nacjonalizmu polskiego, katolickiego, czyli patriotyzmu?
9. Czy w obronie rodziny przed bezpośrednią agresją, gotów byłbyś dopuścić się zdecydowanych aktów „przemocy” wobec agresora?
10. Czy w obronie Ojczyzny zaciągnąłbyś się do wojska lub oddziału paramilitarnego, aby zbrojnie walczyć za niepodległość Polski?
 
Pytania możnaby mnożyć, ale równa dziesiątka, ułatwi określenie procentowej zgodności naszych poglądów z poglądami głoszonymi przez ONR.
 
Klucz: ONR odpowiada na wszystkie pytania „TAK”.
-------------------
 Zakładam, że większość czytelników, mogę pozdrowić powitaniem po nacjonalistycznej, narodowej stronie mocy.
------------------- 
Zbierałem się od dłuższego czasu do wypowiedzenia się na temat ONR. Dziękuję koledze Loskowi za inspirację.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

30-04-2016 [11:53] - Jabe | Link:

A jakby się nadarzyła okazja ścisłej unii Polsko-Białoruskiej, jak by ONR-owcy do tego podeszli? [tak lub nie]

Obrazek użytkownika gorylisko

30-04-2016 [12:17] - gorylisko | Link:

a czy nadarzy się okazja unii polsko-białoruskiej (tak/nie)

Obrazek użytkownika maks jamnicki

01-05-2016 [00:08] - maks jamnicki | Link:

Świetne.:)

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

30-04-2016 [13:31] - NASZ_HENRY | Link:

Problemem nie jest Kowalski jest Chojecki ;-)

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

30-04-2016 [13:59] - zbieracz śmieci | Link:

Na wszystkie pytania odpowiadam na tak ! Problem z ONR leży gdzie indziej a nie w pytaniach bo na nie każdy patriota powinien odpowiedzieć na tak .

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

30-04-2016 [14:23] - Ula Ujejska | Link:

Na wszystkie pytania TAK, oprócz pytania nr. 7 - bo to pytanie jest źle sformułowane.

Zgodnie z prawem międzynarodowym i orzecznictwem Trybunału Norymberskiego... za Rzeź Wołyńską odpowiedzialni są przede wszystkim Niemcy i Rosjanie, którzy wspólnie z podległymi im ukraińskimi jednostkami wojskowymi i organizacjami paramilitarnymi, na rozkaz niemieckich i rosyjskich władz okupacyjnych mordowali Polaków i inne nacje na Wołyniu. Klasycznym przykładem jest tu niesławna ukraińska dywizja SS Galizien uzbrojona i dowodzona przez niemieckich esesmanów.

Obrazek użytkownika xena2012

30-04-2016 [15:16] - xena2012 | Link:

to nie Onr jest problemem tylko ci którzy uporczywie poszukują wroga.Środowisko GW i liberałów postawiło sobie ambitny cel pokazaniu Polakom ,,czarnego luda''i ukształtowaniu opinii publicznej w niechęci i nienawiści.
Każdy ruch ręką narodowca choćby nawet podnosił papierek z ziemi to ,,nazistowskie pozdrowienie''.Stoją równo i karnie w kościele źle,bo to pewnie organizacja paramilitarna,nie wplno nawet im zamówić mszy bo przerażony duszpasterz odmawia jakby diabła zobaczył. Oczywiście niezrównana GW nas poucza,że to ludzie bez wykształcenia i tępe łyse osiłki choć nigdy tego nie sprawdziła i naturalnie faszyści,bo wyraz patriotyzm należy wyrugować ze słownika.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

30-04-2016 [15:17] - zbieracz śmieci | Link:

Pan Losek -Mucha jest zdeklarowanym narodowcem a tym samym w rekach rodziny giertychów co przekłada się na służalczość wobec Kremla i bycie jego V-kolumną .Szkoda tylko tych młodych ludzi którzy myślą ,że to co robią służy Ojczyżnie.
Bojówki narodowców pokazały na co ich stac podczas marszów i jak pięknie współpracowali z policją pod rozkazami nierządu.

Obrazek użytkownika JJC

01-05-2016 [08:21] - JJC | Link:

To jest sedno sprawy. I temu służą poglądy na "tak" w punktach 5 i 6.
Pozostałe zaś kwestie nie budzą wątpliwości u nikogo, kto na świat patrzy trzeźwo.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

01-05-2016 [13:07] - Ula Ujejska | Link:

@ zbieracz śmieci

O tu są przykłady tych "bojówkarzy ONR":

1.
http://niezalezna.pl/uploads/i...

2.

http://i1.kwejk.pl/k/obrazki/2...

Takich materiałów jest więcej, trochę chciejstwa i każdy znajdzie - proszę nie pisać więcej bzdur.
Mogłabym jeszcze przypomnieć tuskowych policjantów udających Narodowców i bijących żelaznymi prętami. Jednego nawet skazano i wyrzucono z Policji. Udaje Pan że tych faktów nie było?

Jeżdżę z młodzieżą od kilku lat na Marsze - więc wiem dokładnie jak było. Ostatni Marsz był spokojny - wystarczyło tylko sitwę odprawić z kwitkiem.

Obrazek użytkownika JJC

01-05-2016 [13:48] - JJC | Link:

To racja. Pisząc poniżej "W tym jest sedno." miałem na myśli pierwszy akapit wypowiedzi "zbieracza śmieci" .

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

01-05-2016 [16:08] - Ula Ujejska | Link:

Wśród Narodowców jest problem przywództwa ... nie ma problemu z młodzieżą, a za nią poszłabym w ogień.

Obrazek użytkownika JacBiel

30-04-2016 [16:34] - JacBiel | Link:

@all
dziękuję za obrzydliwie nacjonalistyczne komentarze.
Nawiązując do sygnalizowanych problemów, które "sprawia" ONR, pytanie dodatkowe: czy receptą na te problemy jest wygnanie ONR z kościołów (a), czy większe i ściślejsze związanie tej młodzieży z Kościołem (b)? [a czy b] ;-)

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

30-04-2016 [17:09] - Ula Ujejska | Link:

Panie Jacku

Nie wiem gdzie tej wspaniałej młodzieży nie chcą, na pewno nie w moim Kościele! Jeżdżę z tą młodzieżą od kilku lat na wszystkie Marsze Niepodległości - i póki życie się tli, ja i mój Kościół będziemy z nimi do końca.

Obrazek użytkownika xena2012

30-04-2016 [21:30] - xena2012 | Link:

pozwólmy bez diagnoz i recept decydować ONR o własnej drodze.

Obrazek użytkownika Obywatel

30-04-2016 [23:58] - Obywatel | Link:

Tekst skrajnie bałamutny. Już wyjaśniam: wyobraźmy sobie sytuację, w której zwolennik skrajnej lewicy zadaje niewinne pytania typu:
-"Czy uważasz, że koncentracja kapitału może być niebezpieczna...?",
-"Czy uważasz za słuszny pogląd, że nie należy dopuszczać do sytuacji, w której majętni bogacą się kosztem ubogich?",
-"Czy odróżniasz socjalizm rosyjski (niesłuszny - WKP(b))/KPZR od polskiego (słuszny - np. Róża Luksemburg)",
-"Czy w obronie zdobyczy socjalnych stanąłbyś..."
Wiązanie prawicy z ONR-em, oswajanie ONR-u, promowanie ONR-u jako "prawicowej awangardy" jest celem Onych. Widać to w Newsweekach, GW, DW itd. itp.

Obrazek użytkownika JacBiel

01-05-2016 [07:42] - JacBiel | Link:

Komentarz skrajnie bałamutny. Już wyjaśniam.

ONR w sferze aksjologicznej, jest z definicji prawicowy. Głoszone hasło np. "Bóg, honor, Ojczyzna", czy "Polska katolicka, Polska dla Polaków" są konserwatywne i katolickie.

Problemem jest brak odpowiedniej formacji części ONR-owców, co powoduje często dziwne sytuacje, że wypytują oni o narodowość, zamiast o wyznanie :-)) a gdy nauczyć ich, że wyznanie katolickie jest najlepsze, bo tolerancyjne, epizodyczne wyjątki znikną, a pozostanie patriotyczna wartościowa młodzież.

Pańskie sugestie, że ONR należy sekować, marginalizować, i w ogóle się do niego nie przyznawać, jest realizacją lewackiej taktyki, gdyż lewacy boją się ONR, jak ognia. To proste, przy ONR-owcu żden lewak nie odważy się wsadzić polskiej flagi w gówno, ba natychmiast dostanie w mordę - i słusznie.

pozdrawiam

Obrazek użytkownika Obywatel

01-05-2016 [18:16] - Obywatel | Link:

Wie Pan doskonale, że na dużym poziomie ogólności wszystkie twierdzenia wydają się niekontrowersyjne. I właśnie tę właściwość wykorzystał Pan w "quizie".
Przeciwnicy zmian w Polsce nie boją się ONR; ONR to dla nich prezent od losu, nie przeciwnik.
"Narodowy radykalizm" jest teraz z nagła "odgrzewany", choć ta tradycja ideowa zawsze była marginalna, nawet w latach 30.
"Narodowy radykalizm" (pomijając już złożoną kwestię jego umiejscowienia na osi lewica-prawica; moim zdaniem lokuje się na skrajnej lewicy) jest tak historycznie obciążony, że wszelkie próby jego rehabilitacji są skazane na niepowodzenie. Oczywiście "GW" itp. , jak już pisałem, nagłaśnianie działań "narodowych radykałów" bardzo odpowiada - antykomunizm ma się wszak kojarzyć z "rajdem na Myślenice" i podobnymi historiami.
Temat RN (którego trzon tworzą ONR-owcy) w ogóle by nie istniał w społecznej świadomości, gdyby nie wymyślony naprędce projekt K'15.
Za sprawą K'15 dziarscy chłopcy i zwolennicy aneksji Krymu przez putinowską Rosję ocierają się o dużą politykę.
Krąg beneficjentów tego stanu rzeczy można łatwo ustalić.

Obrazek użytkownika JacBiel

02-05-2016 [08:25] - JacBiel | Link:

Pan również uogólnił, umiejscawiając ONR na lewicy - ja dałem chociać kilka haseł na poparcie prawicowości ONR, Pan - nic.

Jedyną istotną kwestią, jaką Pan poruszył, jest stosunek ONR, czy szerzej, RN, do polityki na linii rosyjskiej, która jest pro.
I co z tego?
Na tym polega dyskusja, że analizuje się różne opcje. Anty-rosyjskość nie może być dogmatem w dynamicznie zmieniającym się środowisku m-narodowym.

Chodzi o ogólne tło, które dzięki RN i ONR staje się polskie - Polacy dyskutują o najlepszej polityce z Polakami. Obecnie Polacy dyskutują z Targowicą. Moim zdaniem lapsza dla Polski jest opozycja narodowa.

Obrazek użytkownika Obywatel

02-05-2016 [11:28] - Obywatel | Link:

Czy rzeczywiście poruszyłem tylko kwestię proputinowskiego nastawienia ONR można przekonać się powyżej.
Miłej majówki.

Obrazek użytkownika Obywatel

02-05-2016 [12:32] - Obywatel | Link:

Co do kwestii lewica-prawica - sądzę, że podobne tematy siłą rzeczy są dość "hermetyczne", a dyskusje z nimi związane- akademickie. Odróżniam pojęcia "nacjonalizm" i "narodowy radykalizm". "Nacjonalizm" kiedyś nie był nikomu potrzebny, wystarczył patriotyzm. Nacjonalizm jest dzieckiem rewolucji francuskiej (stanowisko to jest powszechnie przyjmowane, ale przywołam tu tylko nazwisko historyka Janusza Pajewskiego). Z upływem czasu część nacjonalistów przyjmowała - choć z reguły tylko naskórkowo - niektóre ideały konserwatywne. Część ta może być co do zasady uważana za prawicę.
Nie dotyczy to jednak z pewnością polskich "narodowych radykałów" (zwłaszcza "falangistów", in. zw. bepistami - od Piaseckiego), tak jak nie dotyczy np. "narodowych syndykalistów" (falangistów) z Hiszpanii i "narodowych syndykalistów" z Włoch (in. zw. "faszystami").
Zaznaczam - nie jest to z mojej strony redukcja "do Mussoliniego", tylko przypomnienie istotnych faktów historycznych. Jeśli sięgnąć po deklaracje ideowe ONR, zwłaszcza ONR-Falangi z lat 30. widać tam fascynację faszyzmem włoskim.
Jeśli ktoś niespełna sto lat później sięga do tej tradycji - musi być świadomy wszystkich tego konsekwencji.
Oczywiście znajdzie Pan wielu ludzi związanych z przedwojennym ONR (i szerzej: z formacją narodowo- radykalną, obejmującą także tzw. młodych ze Stronnictwa Narodowego), którzy byli dobrymi Polakami, dobrymi katolikami, dobrymi ludźmi. Ale ocena "narodowego radykalizmu" musi być, moim zdaniem, jednoznacznie negatywna. Nie każdy się z tym zgodzi - np. część współczesnej MW (ukłony dla mecenasa Giertycha) jest dumna ze wspomnianego kilka komentarzy wyżej "rajdu na Myślenice". Można i tak.

Obrazek użytkownika JacBiel

02-05-2016 [14:22] - JacBiel | Link:

Z tego, co Pan napisał wynika, że nacjonalizm nie jedno może mieć oblicze. Czyli podobnie, jak ja.
Przy czym nie zapominajmy, że nacjonalizm polski jest specyficzny. Na zachodzie nie ma rozróżnienia narodowiec, czy nacjonalista, dlatego jeśli mówią nacjonalista, to zawsze pejoratywnie.
U nas pojęcia te się ze sobą zlewają, są bowiem w jakiś sposób etymologicznie, wymienne.

Dobrym ćwiczeniem jest tutaj zrozumienie, o co chodziło Mickiewiczowi, kiedy pisał "Litwo, ojczyzno moja".
Mamy tutaj i patriotyzm do Rzeczpospolitej, której Litwa była częścią, i nacjonalizm.

Więc jak widać, można by być nacjonalistą, ale nie być patriotą, co Pan w swoich analizach pomija.

również miłego wypoczynku życzę

Obrazek użytkownika Obywatel

02-05-2016 [15:54] - Obywatel | Link:

Nie wiem dlaczego chce Pan wiązać inwokację Mickiewicza z nacjonalizmem. Wieszcz na patrona nacjonalistów nadaje się słabo.
Jeśli już to nadaje się na patrona tzw. krajowców (Czesław Jankowski, Edward Woyniłłowicz, Roman Skirmunt) - i rzeczywiście nim był. Nie wszyscy krajowcy byli konserwatystami, ale Jankowski czy Woyniłłowicz to właśnie konserwa.
Wybitne postacie.
Wspomnienia Woyniłłowicza z lat 20. wznowiło wyd. Bernardinum, jeśli się nie mylę, w 2013 r.
Świetna lektura. Przy okazji antidotum na "narodowy radykalizm".
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika JacBiel

03-05-2016 [08:32] - JacBiel | Link:

Gdzie w takim razie umiejscowiłby Pan RAŚ?

Obrazek użytkownika Obywatel

03-05-2016 [21:30] - Obywatel | Link:

O RAŚ wiem niewiele i tylko to co wchodzi do wiedzy ogólnej: że w sojuszu z PO, że szef z upodobaniem przytaczał wypowiedź polakożercy D. Lloyda George'a , że powstania śląskie to dla nich coś na kształt wojny domowej. Co będę się wymądrzał.
--
Edytuję, bo nie jestem pewien pewnego szczegółu dot. kariery politycznej dr. Gorzelika.

Obrazek użytkownika JacBiel

04-05-2016 [10:00] - JacBiel | Link:

Ja również dysponuję jedynie wiedzą potoczną:

- uważają Ślązaków za odrębną narodowość (nację)składali wniosek do sejmu o uznanie narodowości śląskiej - przegrali;
- jest to ruch separatystyczny, a wiec niepatriotyczny w odniesieniu do Polski.

To wystarcza, aby obalić Pańską tezę o zamienności pojęć nacjonalizm i patriotyzm cyt: ""Nacjonalizm" kiedyś nie był nikomu potrzebny, wystarczył patriotyzm."

Podobnie rzecz ma się z "krajowcami" - to odmiana nacjonalizmu zachodniego - kto ma paszport, ten należy do nacji - raczej tak bym to rozumiał, zamiast wymyslać kolejną kategorię, jedynie na użytek Polaków mieszkających na Litwie.

To deliberacje pozornie bez znaczenia, jednak moim celem jest "udomowienie" opinii o radykalnych nacjonalistach.
Polecaną przez Pana lekturę, z przyjemnością przeczytam.

pozdrawiam

Obrazek użytkownika Obywatel

04-05-2016 [13:05] - Obywatel | Link:

Chyba zaszła pomyłka. Nigdy nie uważałem, że nacjonalizm i patriotyzm są pojęciami "zamiennymi". Chodziło mi raczej o to, że sami nacjonaliści tworzą zamęt pojęciowy i wykorzystują go, utrzymując że nacjonalizm jest po prostu czymś w rodzaju miłości do własnego narodu.
A doktryna krajowców zakładała po prostu identyfikację kulturową i polityczną z Wielkim Księstwem Litewskim połączonym unią z Koroną. Stąd krajowiec mógł uważać się i za Polaka i za Litwina, albo i za Polaka i za Białorusina.

Obrazek użytkownika Marek1taki

03-05-2016 [11:45] - Marek1taki | Link:

@autor
zdałem ale pkt. 10 to wkrótce już tylko z pasem szahida lub w misji Almanzor.