Nowy podateczek cichuteńko wprowadzany

Jest to właściwie staro-nowy podatek akcyzowy od sprowadzanych zza granicy używanych samochodów.
 
Ministerstwo finansów uprzedzając obiekcje i niesprawiedliwe osądy stanowczo twierdzi, że skutek projektowanych zmian ma być neutralny dla budżetu. To po co ganiać do dodatkowej roboty połowę ludzi w ministerstwie? żeby efektem półrocznej pracy było zero? bez żartów proszę.
 
Dotychczasowa akcyza była daniną jednorazową, przy sprowadzania auta. Wynosi 3,1% wartości. Dla silników większych niż 2 litry pojemności - 18,6%. /TUTAJ
 
Obecnie plan zakłada, w zależności od wieku i normy katalizatora (Euro 4, 5 lub 6) coroczną daninę w wys. od 200 do 500 zł rocznie. Nowy haracz nie obejmowałby aut od 2008 r. produkcji /TUTAJ
 
Mądre głowy z ministerstwa z monoklem w oku i poważną miną tłomaczą makroekonomicznie, jak to przestanie się opłacać sprowadzać stare, a opłacać się zacznie kupować nowe auta.
 
Trafnie przyłapał ich na blagierstwie pan Dziambor z KNP pisząc: "Trzeba być kompletnie odrealnionym idiotą, aby uważać, że Polacy jeżdżą starymi samochodami, bo tak im się podoba. Nie jeździmy wszyscy samochodami z 2016 roku, bo nas nie stać! Podatek od starego samochodu nie sprawi, że nagle wyczarujemy sobie pieniądze na nowsze samochody (...)" /TUTAJ
 
Mówiąc inaczej, gołodupcy hop na rower, albo wrotki - będzie i ekologicznie i tanio. A mówiąc poważnie, zmiany te uderzają w najmniej zamożnych. Bogaci i tak jeżdżą nowymi furami. Czyli plan ratowania budżetu opiera się tradycyjnie na łupieniu najsłabszych. Co się stało ze społeczną empatią PiS?
 
Zaintrygowany neutralnością nowego podatku policzyłem sobie, co z tego wyniknie naprawdę.
Kupuję samochód 10-letni (2006), powiedzmy Renóweczkę Megankę, za 8000 zł (normalna cena) - dotychczasowa akcyza, to 3,1% z 8000 zł = 248 zł.
 
Wiceminister Jasiński, mądra głowa, twierdzi, że będzie to neutralne, jeśli teraz będę przez powiedzmy 5 kolejnych lat, płacił rocznie 200 zł.
 
Jak to nazwać?


 Wiceminister w Ministerstwie Finansów, Wiesław Jasiński, dla którego 248 = 1000
 ----------------------

Tekst publikowany również na stronie Stowarzyszenia RKW Ziemi Łódzkiej


 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika mada

15-07-2016 [16:42] - mada | Link:

Niech sobie zmienią pracę albo wezmą kredyt - za Tuska takie rady nikogo ne oburzały.

Obrazek użytkownika mmisiek

15-07-2016 [22:32] - mmisiek | Link:

no i jeszcze mogą poszukać szansy na emigracji

Obrazek użytkownika Lektor

15-07-2016 [17:43] - Lektor | Link:

Cieniuteńko podateczek, ławeczka ogródeczek ....... panie odkryłem w panu talent !!! Pan byłby najlepszy w pisaniu tekstów do piosenek – co pan na to ?!

Obrazek użytkownika Jabe

15-07-2016 [23:01] - Jabe | Link:

Polski kolektyw ma jeździć komunikacją publiczną, dotowaną oczywiście, nie jak jakiś burżuj tyłek autem wozić.

He, nawiasem mówiąc, co Niemcowi niepotrzebne, Polakowi luksusem.

Obrazek użytkownika Gniewko

16-07-2016 [12:07] - Gniewko | Link:

Jak chce pan jeździć starym gratem, to jedź pan na Kubę. Tam jeżdżą jeszcze z lat 50 z pana wpisów wynika, że tam by się czuł jak ryba w wodzie.

Obrazek użytkownika JacBiel

16-07-2016 [14:36] - JacBiel | Link:

Nie lituję się nad Panem, to nie miało by sensu, ale odpowiem raz jeszcze, żeby nawet największy cep zrozumiał o co chodzi:

"Trzeba być kompletnie odrealnionym idiotą, aby uważać, że Polacy jeżdżą starymi samochodami, bo tak im się podoba. Nie jeździmy wszyscy samochodami z 2016 roku, bo nas nie stać! Podatek od starego samochodu nie sprawi, że nagle wyczarujemy sobie pieniądze na nowsze samochody (...)"

Z tego cytatu wynika, że jest Pan odrealnionym idiotą - reklamacje proszę kierować do pana Dziambora.

I co Pan na to ?

Obrazek użytkownika Gniewko

16-07-2016 [21:16] - Gniewko | Link:

Po takiej chamskiej odpowiedzi wynika, że słoma z walonków ciągle wychodzi.

Obrazek użytkownika JacBiel

16-07-2016 [15:06] - JacBiel | Link:

PS.
okazał Pn ponownie wielką ignorancję uważając, że auta z lat 50-tych są bezwartościowe. To w przeważającej mierze drogocenne oldmomile.

A poza tym proszę nie zasmiecać mi bloga bzdurnymi uwagami nie na temat - proszę nie trollować po prostu - dotarło ponie Gniewko?

Obrazek użytkownika 3rdOf9

16-07-2016 [15:39] - 3rdOf9 | Link:

Szposzczeżenie nr 1: jakie sprawy Polaków interesują? Średnia odsłon dla artykułu na nb to jakieś 3000. Liczba odsłon artykułu o podatkach: 20000... Jednym słowem: nie ma żartów, gdy się Polakom zagląda do portfela, dobrze by tylko było, żeby się byli interesowali tym, jak byli okradani w latach wcześniejszych, np. 2007 - 2011. Bo łatwo się teraz zacietrzewić, "co to ten Kaczyński robi", zagłosować na PO i mieć wprowadzonych dziesięć różnych innych podatków od życia, oddychania tudzież opieki armii czer... tej... rosyjskiej.

Szposzczeżenie nr 2: niezbyt mi się podobają różne takie kombinacje "co by tu zrobić, żeby w Polsce było bezpieczniej na drogach", bo w tej sprawie jak nie staniesz... tył jest z tyłu. Autostrady trzeba wreszcie zbudować, ot co! Tyle, że branża zbankrutowała hurtowo za poprzednich rządów, więc nie wiem, czy aby jest komu...