Propozycja dla pana Schetyny

Zastrzegam na wstępie, że jest to tylko i wyłącznie mój pomysł, żadna partia za tym nie stoi, żadne środowisko nie było konsultowane itd.  Pochlebiam sobie, że swego czasu, ponad trzy lata temu, jako pierwsza opisałam i udowodniłam publicznie na mapach, jakie są faktyczne zamiary wobec Polski spółki Tusk/Bieńkowska/Boni. Byłam wtedy nie tylko przeciwko politykom władzy, ale także przeciw własnemu środowisku zawodowemu. Tylko Józkowi Orłowi zawdzięczam fakt, że ta opinia została jakoś upowszechniona, a dzisiaj z przyjemnością słucham, jak bardzo poważni ludzie na poważnych stanowiskach powtarzają moje argumenty i traktują je jako oczywiste - dlatego wierzę, że można również w pojedynkę wpływać na bieg zdarzeń i stąd moja dzisiejsza notka.
Najpierw wyjaśnię, dlaczego to propozycja dla Schetyny – otóż nie kieruję się żadną naiwną wiarą w dobre strony ludzkiej duszy ani innymi podobnymi złudzeniami. Pan Schetyna to twardy i ostrzelany żołnierz przeciwnika, dobrze wiem, kim jest. Jednak z powodów stricte politycznych Schetyna ma kilka zalet,  które mogą być przydatne - po pierwsze, poza ogólnym wsparciem polityki PO, nie jest osobiście ubabrany w Smoleńsk, po drugie, poza „aferą cmentarną”, gdzie jego rola też nie była jednoznaczna, nie jest specjalnie ubabrany w te wszystkie afery poprzedniej władzy, których wyliczać nie muszę, bo są powszechnie znane. Po trzecie Schetyna został co prawda szefem partii, ale ta partia za chwilę mu się rozleci i obecnie nie ma żadnego pomysłu, natomiast musi szczerzyć  zęby do Kijowskiego, co, jak sądzę, wkurza go niepomiernie. Po czwarte w końcu PO przywrócona do rozumu i działająca jak normalna opozycyjna partia polityczna, a nie jak mafia czy banda korporacyjnych pajaców, jest po prostu potrzebna dla równowagi porządku demokratycznego. Oto moja propozycja i zapewniam, że lepszej nie dostaniecie:
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Warunek 1.
Sędzia Rzepliński podaje się do dymisji i odchodzi z TK, to jest podstawa. Ten do cna skompromitowany politykier musi zostać usunięty z przestrzeni politycznej. Bez spełnienia tego warunku następne nie wchodzą w grę.

Warunek 2.
Zgodnie z duchem ustawy zasadniczej i dotychczasową praktyką polityczną PiS jako zwycięzca wyborów ma prawo do pięciu sędziów w TK, wybrał ich i są oni pełnoprawnym członkami tego gremium. Pozostaje i tak dziesięciu z nadania PO i nawet jeśli to się będzie z czasem zmieniało, to jeszcze długo potrwa.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Po spełnieniu tych warunków propozycja brzmi tak:
Obydwa obozy polityczne wycofują się z ustaw stworzonych w 2015 roku.  Nie ma ani ustawy z czerwca ani ustawy z grudnia, wracamy do starej ustawy sprzed lat i przystępujemy do tworzenia nowej, która tylko w niewielkim stopniu uzupełni poprzednią. Uzupełnienie musi dotyczyć:

a. sądzenia wg kolejności wpływu poza przypadkami nadzwyczajnymi, które należy precyzyjnie opisać (np na wniosek prezydenta, 1/3 posłów lub Sądu Najwyższego),

b. zdecydowanego zapisu, iż Trybunał nie pełni roli prawotwórczej (bo to kompetencja sejmu), czyli nie wymyśla interpretacji, tylko sprawdza zgodność faktyczną ustaw z konstytucją. W zamian można dopuścić prawo TK do wydawania opinii z zakresu interpretacji prawotwórczej, które będą przedstawiane pod dyskusję w sejmie.

c. ustalenia, że wyrok o niekonstytucyjności ustawy musi być poparty przez większość wg konstytucji, czyli przez ośmiu sędziów z piętnastu. W tym momencie skład samego sądu orzekającego jest oczywisty, wynika on po prostu z konstytucji – jest piętnastu sędziów i już, i ośmiu z nich musi być przeciw. Jeśli któryś z nich nie stawi się na rozprawę, to problem będzie miało środowisko, które go wybrało i tyle.

d. prezes TK zostaje wybrany na drodze porozumienia stron, a jego zadaniem jest zadbanie o to, żeby w składzie orzekającym była równowaga sił, czyli rozprawa jest ważna, jeśli bierze w niej udział co najmniej 10 sędziów, w tym po pięciu z obydwu stron sporu politycznego. Ale – jak powiedziałam wyżej – mają prawo do udziału w niej wszyscy sędziowie, prezes nie może nikogo wykluczyć ze składu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Prezes jest organizatorem pracy TK, a nie jednoosobową wyrocznią. Najważniejsza jest równowaga.  W sprawach dotyczących zwykłych błędów, nie stanowiących sporu politycznego – wystarczy skład dziesięcioosobowy, w razie zaostrzenia sporu sprawą sędziów jest dopilnowanie swojej obecności w pełnym składzie 15 osób.
Powyższa propozycja jest logiczna, daje przewagę opozycji jeszcze co najmniej na rok i jednocześnie przywraca rolę TK w naszym systemie ustrojowym, zaś Schetyna dostaje szansę przywrócenia powagi własnej partii i budowania racjonalnej opozycji na bazie starej PO.
Oczywiście nie musi tego robić, możemy się dalej bawić w awantury, wbrew pozorom to jest co prawda męczące, ale nie groźne. Nowoczesna to żałosna quasi korporacja, reprezentująca banki i inne podmioty wysysające Polskę, a KOD jest już żałosny do kwadratu. Jeśli ktoś wierzy, że zwykli Polacy pójdą obalać rząd pod przewodem tego podstarzałego kolesia w różowych spodenkach i z kucykiem, to chyba ma źle w głowie. Natomiast zewnętrzne otoczenie polityczne pogrąża się we własnym chaosie i co najmniej do wyborów w USA będzie tylko większy bałagan.
Podsumowując – pan Schetyna może pójść drogą Rokity sprzed roku 2005 - albo zniknąć w niedługim czasie w odmętach historii. Jego wybór.
Nie pytajcie mnie, proszę, jak on to załatwi we własnej partii (jeśliby potraktował rzecz poważnie) – to jego problem. Niemniej powinien wziąć pod uwagę karierę Palikota – coraz mniej ludzi daje się nabierać na hucpę i ta tendencja jest trwała. Nie da się odwrócić trendu, wahadło odbiło i leci coraz szybciej. Zwycięstwo PiS nie było przypadkiem, było skutkiem rządów PO/PSL. Elektorat PiS nie popiera rządu z miłości do Kaczyńskiego (co próbuje się nam znowu wmawiać). Ma serdecznie dość poprzedników, a histeria sędziów i bezczelne wtrącanie się lewacko-liberalnych  środowisk z zagranicy jeszcze te niechęć pogłębia, co widać w sondażach.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Cóż, panie Grzegorzu, może pan przejść do historii jako mąż stanu lub też jako ten, do którego będzie idealnie pasował znany cytat z Moliera >  Tu l'as voulu, George Dandin.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

13-03-2016 [17:51] - NASZ_HENRY | Link:

Propozycja dla Pani Eski
http://3obieg.pl/jak-rozpedzic...

5 zaprzysiężonych przez PADa sędziów składa dymisję i uziemia TK na rok! Po roku wybiera się już 8 nowych sędziów bo 3 starym upływa kadencja i kończy się POrządki ;-)

Obrazek użytkownika eska

13-03-2016 [18:54] - eska | Link:

Nie można - to byłoby niekonstytucyjne i niewłaściwe. Sejm PiS nie może pogrywać w taki sam sposób jak PO.

Obrazek użytkownika Sir Winston

13-03-2016 [22:13] - Sir Winston | Link:

Hm... jezuicka metoda, ale... to się może udać ;-)

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

14-03-2016 [11:03] - NASZ_HENRY | Link:

Niewłaściwe - to słowo nie jest ze słownika polityki!
Senat USA właśnie odkłada wybór sędziego Sądu Najwyższego do po wyborach!
Amerykanie nie widzą wtym nic niewłaściwego ;-)

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

14-03-2016 [14:49] - rolnik z mazur | Link:

Amerykanie, jeśli coś takiego istnieje to debile.

Obrazek użytkownika Obywatel

14-03-2016 [19:56] - Obywatel | Link:

Sowieci to co innego, prawda?
Może jakiś mini-wykład o maxi-sprawie: "Amerykanie a klasyfikacja cywilizacji wg F. Konecznego"? Pan z takim zaangażowaniem o tych cywilizacjach, że ach.

Obrazek użytkownika Marek1taki

14-03-2016 [10:12] - Marek1taki | Link:

@NASZ_HENRY
Rybę nożem, a najlepiej ością.

Obrazek użytkownika marsie

13-03-2016 [20:06] - marsie | Link:

Grzegorz Schetyna mężem stanu - no, no! No - ale myślę, że nadal będę tutaj zaglądał!

Obrazek użytkownika eska

13-03-2016 [22:30] - eska | Link:

Och, mam dużą wyobraźnię.
Skoro elektryk po zawodówce mógł zostać prezydentem, kierowca generałem itp...... :)

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

14-03-2016 [14:21] - rolnik z mazur | Link:

Jak widać w Polsce nawet szeregowiec ma w kieszeni buławę marszałka. Właściwie czemu nie ?

Obrazek użytkownika Ewa G

13-03-2016 [20:29] - Ewa G | Link:

Nikomu nie można zabronić złożenia dymisji!

Obrazek użytkownika Sir Winston

13-03-2016 [21:49] - Sir Winston | Link:

Propozycja interesująca, ale niesłusznie opiera się Pani na dobrej woli strony Zła. TK jest zaufanym najwyższym strażnikiem status quo i pójdzie na żadne zmiany. Ta walka odbędzie się do końca: naszego lub ich.

Nieco poniżej Pani notki piszę trochę więcej na ten temat; to oczywiście tylko moja opinia.
Jeśli Pani propozycja miałaby zostać przyjęta, to - moim zdaniem - wyłącznie po pokonaniu ich lub w obliczu nieuchronnego ich pokonania.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika eska

13-03-2016 [22:27] - eska | Link:

Tak naprawdę chodzi o warunki owego kompromisu, o którym niektórzy bredzą.
Reszta to sztafaż, Schetyna wydał mi się jedynym, którego mogłam użyć. Przecież reszta to już tylko zombi.

Obrazek użytkownika mmisiek

13-03-2016 [22:01] - mmisiek | Link:

Ale teraz trwa swoisty casting - na największego szubrawca, który najbardziej gorliwie będzie występował przeciw próbie budowy podmiotowej Polski i będzie najbardziej użyteczny dla naszych zagranicznych "przyjaciół". To z takich źródeł Schetyna chce uzyskać POparcie i tu upatruje swojej jedynej szansy. Ta propozycja jest nie dla niego.

Obrazek użytkownika eska

13-03-2016 [22:27] - eska | Link:

I jest idiotą, ponieważ za chwile wróci Tusk i będzie po Schetynie.

Obrazek użytkownika mmisiek

14-03-2016 [03:03] - mmisiek | Link:

Pewnie tak :)
Ale, z drugiej strony, na kim taki Schetyna jako szef partii zdrady narodowej może się oprzeć jak nie na jakimś ośrodku zewnętrznym. Naród odpada, lewactwo i gejoza zagospodarowane, a sam element przestępczy i pensjonariusze kryminałów to jednak trochę za mało. Stąd pielgrzymki na Zachód i nerwowe poszukiwanie sponsora.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

14-03-2016 [11:48] - rolnik z mazur | Link:

I kto tego nieuka - drobnego krętacza i lokaja niemieckiego poprze ? Jeśli Tusk po powrocie z brukselskiego kołchozu wróci w chwale i zajmie jakieś znaczące miejsce to Polska ostatecznie straci państwowość - będzie jedynie niemiecką prowincją, jeśli już nią nie jest. Schetyna - Wrocław, Tusk - Kaszebe - wszystko na ten temat.
Pozdrawiam ro z m

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

14-03-2016 [12:31] - rolnik z mazur | Link:

A kto tego idiotę Tuska znowu zainstaluje ?

Obrazek użytkownika Robert

14-03-2016 [18:36] - Robert | Link:

Szanowna Pani. Jeżeli Tusk wróci to tylko spakować do reszty manatki. A co do Pani pomysłu to widać, że mamy rok miłosierdzia, ale chyba trochę za dużo optymizmu przejawia Pani względem Pana Schetyny.

Obrazek użytkownika xena2012

13-03-2016 [23:12] - xena2012 | Link:

watpię czy Schetyna zdecyduje sie pójść droga Rokity.To zupełnie inny charakter nie wierzący w żadne wyimaginowane ideały jak Rokita,który naiwnie myślał że w PO jest niezastąpiony.Schetyna ze swoim ,,zniszczę cię'' pokazuje jakim jest twardzielem,prawie jak Chuck Norris.Wprawdzie Norris nie rozwiązywałby problemów za pomocą donosów,ale tez nie miał nigdy zaszczytu należeć do PO.

Obrazek użytkownika Lektor

14-03-2016 [10:37] - Lektor | Link:

Oj xena, Sketyna a Chuck Norris - co ty wygadujesz ?
Poczytaj: http://wpolityce.pl/polityka/2...

Obrazek użytkownika Lektor

14-03-2016 [09:57] - Lektor | Link:

Propozycja dla rządu:

Rząd powinien przedstawić narodowi plan rozwiązania problemu:
1. Pozostawić sejmowi i senatowi czas np. 2-3 miesiące na rozwiązanie problemu.
2. Jeśli w tym określonym czasie wybrany przez suwerena, którym jest naród polski, parlament nie będzie potrafił rozwiązać tego problemu, to należy się zwrócić bezpośrednio do suwerena. Tutaj rząd powinien zwrócić się do Prezydenta o referendum z jednym pytaniem: „Czy jesteś za rozwiązaniem obecnego TK i powołaniem jego nowych członków ?”
3. W wyniku referendum: A- większość narodu na TAK, odwołać obecnych sędziów i powołać 15 nowych, którzy będą pracowali zgodnie z ustawą o TK uchwaloną w grudniu 2015 przez parlament. B- większość narodu na NIE. Tutaj Prezydent powinien zwrócić się do TK z pytaniem, kiedy zamierza rozpocząć pracę zgodnie z ustawą z grudnia 2015 uchwaloną przez parlament. Na odpowiedz można więc czekać do grudnia 2016 aż wygaśnie kadencja buntownika rzeplińskiego.

Obrazek użytkownika eska

14-03-2016 [15:50] - eska | Link:

To jest bardzo dobry pomysł, niestety obdarzony jedna wadą - nie można usunąć sędziów przed końcem kadencji, tak mówi konstytucja, a na drodze referendalnej konstytucji zmienić nie można.
Dlatego byłaby to tylko mocna opinia popierająca, ale nie wiążąca nikogo - niestety.

Obrazek użytkownika jdj

14-03-2016 [10:52] - jdj | Link:

"coraz mniej ludzi daje się nabierać na hucpę" - dlatego `kompromis' idzie za daleko - winna być na ten czas równowaga w TK, odpowiadająca składowi Sejmu, a także wyroki większością, ale zawsze w pełnym składzie, sprawy, naturalnie po kolei, no i ostatnia rzecz - wyroki mogą być odwołane, bo nie może być tak, aby TK znosił lustrację z własnego prywatnego interesu sędziów, nie mając na uwadze interesu Polski.

Obrazek użytkownika witamina

14-03-2016 [11:50] - witamina | Link:

Kompromis ze Schetyną - ....hmm......cóż ....rozmawiać można

Obrazek użytkownika Lektor

14-03-2016 [11:52] - Lektor | Link:

I list dla pana Sketyny:

http://wpolityce.pl/polityka/2...

Obrazek użytkownika Dorota M

14-03-2016 [14:26] - Dorota M | Link:

Zbyt szybko ten świetny list pani dr Elżbiety Morawiec zniknał z Wydarzeń Niezaleznej. Należałoby go rozpropagować na wszystkich forach internetowych i z podpisami miliona Polaków wysłać nie tylko do Schetyny, ale także do jego "przyjaciół" na zachodzie.

Obrazek użytkownika marco.kon

14-03-2016 [23:36] - marco.kon | Link:

Żadnych ustępstw. Jeden krok PiS w tył i ubywa 20 % poparcia społecznego. Głosujący na PiS i Prezydenta Dudę to nie tylko zwolennicy PiS. Zagłosowali bo mieli dość patologii PO/PSL/SLD/TR. I ci Polacy mają głęboko w .... opinie komisji weneckiej, junii jewrejopejskiej czy usraela. Chcą być suwerennym Narodem w suwerennym państwie.
Sądziłem że Narodowcy RP nie powinni stawać po stronie PiS ale wobec rozwoju sytuacji doszedłem do wniosku że MUSIMY wystąpić w dniu 3 Maja w obronie konstytucyjnych praw Polaków a jednym z tych praw jest sprawowanie władzy za pośrednictwem swoich przedstawicieli wybieranych w demokratycznych wyborach. Póki co w naszym imieniu władzę sprawuje PiS i należy wszelkimi siłami nie dopuścić aby opozycja wbrew Konstytucji mogła ich pozbawić władzy.

Antyrządowa nagonka, choć została rozkręcona do granic, nie przynosi opozycji żadnych efektów. Z najnowszego sondażu TNS Polska wynika, że Prawo i Sprawiedliwość jest bezwględnym liderem Wśród osób, które zadeklarowały udział w wyborach, na PiS zagłosowałoby 38 proc., na Nowoczesną - 13 proc., na PO - 12 proc., a na Kukiz‘15 - 9 proc. - wynika z marcowego sondażu TNS Polska. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego.

ps.

warto obejrzec i posłuchać https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika twardek

15-03-2016 [02:33] - twardek | Link:

Zgadzam się. Ani jednego kroku w tył. Im nie chodzi o Polskę tylko o rywala politycznego, w którym dostrzegają sędziego i kata. Autorka wywiodła całkiem zgrabny koncept wszakże obarczony nadmiernie optymistycznym założeniem. Rzecz mianowicie w tym, że apel do Schetyny mnie się kojarzy z wezwaniem nogi od stołu, aby zakwitła na dzień św. Zofii. Przecież to błazen i żulik !
---
Skorzystam, jeżeli Autorka pozwoli, na zamieszczenie apelu do szefa polskiej dyplomacji:

1. Gdyby szczyt NATO był planowany w Madrycie czy w La Valetta, czy też w stolicy Buru-Muru królestwa Bomboko, to tuz przed szczytem niektóre nasze gazety podałyby informację o tym wydarzeniu a znakomita większość czytelników opuściłaby lekturę tego doniesienia, mając, za przeproszeniem, w dupie sam szczyt i miejsce jego planowanego odbycia. Dokładnie tak samo, jak znakomita większość Europejczyków. To samo jest z Warszawą - i w oczach cudzoziemców i nas , zwykłych obywateli. Pora więc nauczyć się stosować właściwą miarę, jak ów Fortnum w „Sedno Sprawy” Grahama Green’a. Nie zaszkodzi też trochę umiejętności dyplomatycznego handlu: jak Panu będzie zależeć na kupnie (lokalizacji szczytu w Warszawie), to będą Panu podbijać cenę, śmiejąc się do rozpuku z pańskiego stresu.
Jeżeli Pan sam nie jest w stanie opanować własnych emocji, to niech się Pan zlituje i weźmie pod uwagę, że pańscy rodacy mają wysokie poczucie godności własnej.

2. Czytam o zamyśle interwencji u władz Rosji w sprawie owej ukraińskiej nawigatorki. Tak sobie myślę, że dobrze byłoby zapoznać się z aktami sprawy i dokonać monitoringu procesu a w razie stwierdzenia, że coś jest nie tak, albo jest tak jak np. w naszych śledztwach i sądach (choćby w sprawie Olewnika), to podjąć oczywiście umotywowany apel o uwolnienie. Takie inicjatywy – „och, jest okazja”, nie do końca uświadamiane jako rezultat inspiracji przez NATOintrygantów, ustawiają nas w roli harcowników-idiotów. Za co się płaci, np. wysoką ceną gazu.

3. Słyszę, że „złotówka się umacnia”. Dobrze byłoby przemyśleć tą sprawę. Dla mnie to przygotowywany atak na złotego, który znowu wypruje nam miliardy dolarów, spuszczając w kanał drobnych spekulantów (przepraszam, inwestorów).