Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Tylko koni żal

Izabela Brodacka Falzmann, 12.03.2016
Wyobraźmy sobie, że kierownik artystyczny filharmonii warszawskiej naraził się komuś, zwolniono go  i na jego miejsce powołano szefową bufetu.
To sytuacja dokładnie porównywalna z odwołaniem dyrektorów stadnin arabskich Janowa i Michałowa i powołaniem na dyrektora Janowa, Marka Skomorowskiego, który publicznie oświadczył, że się na koniach nie zna.
Niezależnie od zasług i zalet pana Skomorowskiego– hodowla arabów to bardzo trudna dyscyplina, która oprócz wielu lat doświadczenia wymaga specyficznego talentu. Nie da się tego nauczyć z książek tak jak z książek nie da się nauczyć prowadzenia orkiestry symfonicznej.
Walka toczy się o uratowanie ogromnego skarbu polskiej kultury jakim jest kilkaset lat polskiej hodowli konia arabskiego. Powierzanie tego skarbu laikowi jest po prostu nieporozumieniem.
Za czasów rządów PO docierały do mnie sygnały, że sporządzana jest wycena Janowa. Pisałam wtedy, że sprzedanie Janowa to zarżnięcie kury znoszącej złote jajka. Nie ma możliwości wyceny takiej stadniny. Jej wartość nie jest sumą wartości ziemi i budynków, a także wartości aktualnego stada lecz jest to wartość nienarodzonych jeszcze źrebiąt o niezwykłym potencjale genetycznym. 
W obronie dyrektorów Janowa i Michałowa wystąpiło ( i słusznie) bardzo wiele osób. Niepokoi mnie jednak fakt, że te same osoby nie wyraziły najmniejszego zainteresowania likwidacją stadnin koni pełnej krwi angielskiej , oraz konsekwentnym niszczeniem Wyścigów Konnych na Służewcu. Tor Wyścigów Konnych z zabytkowymi budynkami i chronionym przez konserwatora zespołem przyrodniczym to nasze narodowe dziedzictwo podobnie jak dla Czechów tor wyścigowy w Pardubicach oraz stadnina koni w Kladrubach. Czesi potrafią swoje skarby docenić i ustawowo objęli je ochroną. Tymczasem nasz tor wyścigowy od lat jest przedmiotem gry mającej na celu przejęcie i wykorzystanie w celach komercyjnych ich ogromnego i atrakcyjnego terenu.
Wyścigi to instytucja na którą składa się zabytkowa infrastruktura, ludzie i tradycja powiązane ze sobą w nierozerwalny sposób. Wszelkie operacje na takim organizmie kończą się jego zagładą. Wprowadzanie na teren wyścigów obiektów nie związanych z końmi i jeździectwem to dokładnie  tak jakby zaproponować utworzenie w budynku filharmonii agencji towarzyskiej bo nie wszyscy przecież  lubią muzykę klasyczną.
Wyścigi konne na Służewcu odbywają się od 4 czerwca 1939 roku. Ten najnowocześniejszy wówczas tor w Europie stworzyło Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni. Po roku 1945 Towarzystwo zawieszono, a następnie zlikwidowano, powołując Przedsiębiorstwo Państwowe Tory Wyścigów Konnych.
 30 grudnia 1993 r. Przedsiębiorstwo Państwowe Tory Wyścigów Konnych zlikwidowano, a majątek przedsiębiorstwa przeszedł w ręce Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
 W maju 1994 r. AWRSP aktem notarialnym powołała spółkę z o.o. pod nazwą "Służewiec – Tory Wyścigów Konnych" (S-TWK), w której miała100 procent udziałów. 4 stycznia 2000 r. AWRSP sprzedała swoje udziały w S-TWK za przysłowiową złotówkę Totalizatorowi Sportowemu (TS). S-TWK stała się dzierżawcą na 30 lat nieruchomości, czyli toru wyścigowego, jako spółka-córka Totalizatora. Wydzierżawiającym była AWRSP.
1 marca 2001 r. weszła w życie ustawa z 18 stycznia 2001 r. o wyścigach konnych, która powołała Polski Klub Wyścigów Konnych (PKWK), który w imieniu AWRSP ma być właścicielem majątku nieruchomego i ruchomego. W gestii PKWK znalazła się selekcja i hodowla koni rasowych. Przekazany majątek to 138 ha w atrakcyjnej dzielnicy Warszawy wraz z zabudowaniami wpisanymi do rejestru zabytków oraz zespołem przyrodniczym podlegającym opiece wojewódzkiego konserwatora przyrody. Totalizator Sportowy oddał swoje udziały w spółce Służewiec–Tory Wyścigów Konnych Ministerstwu Skarbu. Od sezonu 2003 spółka przejęła prowadzenie zakładów wzajemnych.
 
 
W 2008 roku prezesem PKWK był Feliks Klimczak. To on podpisał umowę na 30-letnią dzierżawę z TS .
Najbardziej niebezpieczny dla Wyścigów jest aneks do tej umowy zawierający zgodę PKWK na opracowanie i realizację przez dzierżawcę (TS) własnej koncepcji zagospodarowania sporej części terenów Toru, a przede wszystkim  na wybudowanie na torze obiektów biurowych, hotelowych, handlowych lub innych o komercyjnym charakterze.
PKWK powinien stać na straży mienia narodowego jakim jest hodowla koni ras szlachetnych i Toru, na którym odbywa się selekcja rasowych koni. Tymczasem Totalizator próbuje zawłaszczyć PKWK poprzez politykę personalną.
W obecnej radzie PKWK zasiada już 3 członków Totalizatora S: Włodzimierz Bąkowski (dyrektor oddziału Służewiec-Wyścigi Konne), Tomasz Chalimoniuk, który w ub. roku został wybrany na Przewodniczącego Rady, oraz Paweł Dobrzyński. Kadencja Prezesa Klimczaka skończyła się w 2014 r. Na funkcję nowego prezesa wybrano wówczas Agnieszkę Marczak od lat związaną z wyścigami konnymi i działającą od lat w Stowarzyszeniu Właścicieli i Hodowców Koni pełnej Krwi Angielskiej.
Pani Marczak urzędowała niespełna rok., Proces odwoływania jej jak i ogłoszenie konkursu na nowego prezesa naruszało wszelkie obowiązujące procedury.
 Minister Krzysztof Jurgiel odwołał p. Marczak i mianował przewodniczącego Rady PKWK p. Chalimoniuka na p.o. prezesa PKWK.
Tomasz Chalimoniuk był przez wiele lat prezesem spółki Totolotek, jest prezesem firmy TtComm, która obsługiwała naszych żołnierzy w Afganistanie. Był przedstawicielem m.in. operatora loterii greckiego Intralotu. Obecnie oprócz kierowania TTComm jest prezesem i współwłaścicielem spółki E-Toto Zakłady Bukmacherskie. Związany jest poza tym ze skandalem dotyczącym dzierżawienia łącz satelity należącego do Gazpromu.
Jak widać jego wszechstronne zainteresowania i kwalifikacje nie tylko nie mają nic wspólnego z końmi, ale są dla spraw hodowli i selekcji wręcz zagrożeniem.
Dla wszystkich jasne jest, że wokół stadnin tak jak wokół atrakcyjnych terenów na Służewcu toczy się gra brudnych interesów. Nie zapominajmy jednak, że hodowla koni rasowych to ważna część naszej kultury i gospodarki.
No i koni żal.
Tekst drukowany w Warszawskiej Gazecie
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 27080
Jabe

Jabe

12.03.2016 16:13

Po co hodować Arabów, skoro można darmo sprowadzić z zagranicy?
gorylisko

gorylisko

12.03.2016 17:12

Dodane przez Jabe w odpowiedzi na Po co hodować Arabów, skoro

towarzyszu, nie wiem czy pan uważnie czytał powyższy tekst, mowa jest o koniach arabskich... a koń jaki jest, każdy widzi... nieprawdaż ? ;-)
Jabe

Jabe

12.03.2016 17:25

Dodane przez gorylisko w odpowiedzi na towarzyszu, nie wiem czy pan

Zaraz... Czy to znaczy, że koń jest wartościowszy od Araba?
gorylisko

gorylisko

12.03.2016 19:13

Dodane przez Jabe w odpowiedzi na Zaraz... Czy to znaczy, że

koń by się uśmiał towariszczi... post powyżej dotyczy hodowli koni arabskich... proszę czytać ze zrozumieniem... jakby nie patrzeć, koń ma cztery nogi zaś człowiek (arab też) tylko dwie nogi...co wcale nie oznacza, że dwoje ludzi to równowartość jednego konia... czy odwrotnie... jeden koń równoważny jest dwóm ludziom... choćby z tego powodu że koń nie wie ile jest dwa dodać dwa...
Jabe

Jabe

12.03.2016 19:35

Dodane przez gorylisko w odpowiedzi na koń by się uśmiał

A dwugłowy koń?
gorylisko

gorylisko

12.03.2016 23:16

Dodane przez Jabe w odpowiedzi na A dwugłowy koń?

jak pan takiego przyprowadzi to obiecuję się zastanowić...
NASZ_HENRY

NASZ_HENRY

12.03.2016 17:34

Kopytne nie protestowały jak bufetowa zostawała prezydentem Warszawy ;-)
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

13.03.2016 04:48

Dodane przez NASZ_HENRY w odpowiedzi na Kopytne nie protestowały jak

Ja protestowałam a nawet umieściłam tekst na temat kradzieży kamienicy. Tyle, że na poparcie swoich tez mam pełną dokumentację.
Domyślny avatar

szara_komórka

12.03.2016 17:51

Pani Izabelo. Podchody i działania mające na celu zawłaszczenie PKWK trwają już jak Pani pisze od dłuższego czasu. Ciekawi mnie jak zwolnieni dyrektorzy stadnin, mając jak sądzę w światku koniarzy pewien autorytet, zachowywali się w minionym okresie i co zrobili aby zagrożeniom o których czytam zapobiec. (Jak można było przeczytać większość zysków stadnin przechwytywała prywatna spółka). -"W obronie dyrektorów Janowa i Michałowa wystąpiło ( i słusznie) bardzo wiele osób."- Rozumiem Pani troskę ale nie wiem czy dyrektorzy sami sobie na zwolnienie nie zapracowali. Sądzę, że nowe kierownictwo jest tylko tymczasowe aby przerwać konsekwencje szeregu złych decyzji podjętych w sferze zarządzania stadninami i jest na tyle świadome, miejmy taką nadzieję, że nie będzie wtykać nosa w sferę hodowli. Mimo wszystko bardziej ufam ministrowi Jurgielowi niż Sawickiemu.
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

13.03.2016 08:24

Dodane przez szara_komórka w odpowiedzi na Pani Izabelo. Podchody i

Sawickiemu zupełnie nie ufam. W branży koniarskiej wszyscy wiedzieli, że nienawidzi koni ( tak otwarcie mówił) i robił wszystko żeby zlikwidować hodowlę koni w Polsce. Właściwie mu się to udało. Plękity, Jaroszówka padły ofiarą Wieczerzaka. Kozienice zostały sprzedane za około 3 miliony po czym nabywca za skrawek ziemi pod stację benzynową dostał zwrot tego co włożył. Ostatni taki światły jak Sawicki to był Gomółka. Też nienawidził koni i twierdził - dureń- że zjadają Polskę. Chciał je wszystkie wysłać do rzeźni nie licząc się z tym, że przeciętnego rolnika nie było wtedy stać na traktor. Jednak nawet Gomółce towarzysze potrafili wytłumaczyć, że kasa za araby jest warta uwagi i lepiej zostawić ich hodowlę fachowcom. Nienawidzi koni również Gronkiewicz. Od lat usiłuje zniszczyć Wyścigi.Chciała na tym terenie budować swój gigantyczny kosz do śmieci zwany od czasu pewnego meczu basenem narodowym. Jak tak dalej pójdzie to ten mecz będzie naszym znakiem firmowym.
lala

lala

13.03.2016 11:24

Dodane przez izabela w odpowiedzi na Sawickiemu zupełnie nie ufam.

Szanowna Pani, - Gomułka!!!! swoja drogą uzywane przez obecnych polityków wyrażenia są wieną kalka tamtej retoryki
marsie

marsie

12.03.2016 19:43

Droga Pani Izabelo! Prezesi zrobili sobie ze stadnin prywatne folwarki, prawdziwe zyski rozchodziły się po kościach, również końskich, a porównanie nowego kierownika do szefowej bufetu to chyba jednak przegięcie. Ja mogę sobie wyobrazić, że można wspaniale kierować stadniną, mając pod sobą tamtejszych fachowców (ci chyba wszyscy w ramach protestu nie poszli na ulice, konie pozostawiając samopas?), nie będąc koniarzem w dziesiątym pokoleniu i nie siedząc codziennie w siodle. Tak, nie tylko koni żal. Ale – kocham Panią nadal!
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

12.03.2016 21:40

Dodane przez marsie w odpowiedzi na Droga Pani Izabelo! Prezesi

Nowy kierownik sam powiedział, że nie zna się na koniach. Tego nie można się nauczyć w kilka dni czy nawet w kilka lat. Ja znam się trochę na koniach, spędziłam w środowisku koniarskim całe życie, ale nie przyjęłabym nominacji na dyrektora stadniny arabskiej-nawet gdyby mi ktoś ją oferował.
Marek1taki

Anonymous

12.03.2016 20:04

Pani Izo! Jeżeli zwolnieni dyrektorzy są kimś więcej niż zaufaną agenturą, to jeszcze w tym roku otworzą własne hodowle. Może z mniejszym rozmachem niż za pieniądze z państwowych dotacji, ale chyba ostatecznie czegoś się na naszej skórze nauczyli. Pieniędzy nie powinno im zabraknąć, bo padły oskarżenia o przenoszenie zysków do prywatnych kieszeni. Ten sam typ bezcennych fachowców działa w każdej dziedzinie, której nomenklatura partyjna i bezpieka nie mogły pozostawić samopas. Z faktu, że niektórzy się nadają do tego co robią nie wynika, że w mniej szacownych gronach same beztalencia.
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

12.03.2016 21:34

Dodane przez Marek1taki w odpowiedzi na Pani Izo! Jeżeli zwolnieni

Nie ma wątpliwości, że zwolnieni dyrektorzy sobie poradzą, na przykład zostaną zatrudnieni za wielkie pieniądze w Emiratach. Nie występuję w ich obronie -tylko hodowli, która jest znakiem firmowym Polski. Jerzy Białobok był uczniem Ignacego Jaworowskiego. Miałam zaszczyt znać jego siostrę Zofię, która poświeciła się opiece nad chorymi,choć mogła znaleźć bez trudu inną, prestiżową pracę. Ta rodzina to esencja środowiska koniarskiego starej daty.Ciekawe, że nawet komuna rozumiała co to znaczy fachowość i zatrudniała w stadninach na dyrektorskich stanowiskach tak zwanych bezetów choć byli przecież śmiertelnymi wrogami ustroju.Siostra pani Zofii Magdalena Jaworowska była kierownikiem doświadczalnej stacji hodowli tak zwanych tarpanów w Popielnie.Zgadzam się, że ekonomista może kierować szpitalem. Ale nie wykona operacji neurochirurgicznej. Hodowanie arabów wymaga precyzji wiedzy doświadczenia i talentu porównywalnego z operacją neurochirurgiczną. Rozmawiałam swego czasu ze znanym prywatnym hodowcą koni arabskich panem Ou. Jego dzieci uczyły się w mojej szkole. Pan Ou skarżył mi się, że wpakował w hodowlę ogromne pieniądze, ale rezultaty nie cieszyły go. Naprawdę nie wystarczy tu chęć szczera.
Domyślny avatar

HenrykInny

12.03.2016 22:18

Dodane przez izabela w odpowiedzi na Nie ma wątpliwości, że

Ale co to ma wspolnego ...?!!! z ordynarnymi przekretami. Powtarzam jeszcze raz jak sa tacy swietni fachowcy to sobie poradza i o co ten krzyk. Ze dom bedzie trzeba za 170 zl czynszu miesiecznie do konca zycia ... opuscic ?!!! A z tymi Szejkami stawiam dolary przeciwko orzechom ze sie usmiejemy ... gorzko , jak ze stoczni. Na co oni Szejkom teraz , juz wyprowadzili to co najcenniejsze , z tego co wiem pozostaly dwa zarodki i ... zdechly kon wart 3 mln eur. ))-" Ta rodzina to esencja środowiska koniarskiego ... i co z tego. Zlodziej to zlodziej !!! - "byli przecież śmiertelnymi wrogami ustroju" - co to tlumaczy co to ma do rzeczy ?!!!. Tacy wielcy szlachetni ... przed wojna to by sobie w leb strzelic musial po tym co tam zastano ... ))- "Zgadzam się, że ekonomista może kierować szpitalem. Ale nie wykona operacji neurochirurgicznej. Hodowanie arabów wymaga precyzji wiedzy doświadczenia i talentu porównywalnego z operacją neurochirurgiczną." To znaczy ze zalogi tych stadnin skladaly sie tylko z tych prezesow nie ma tam innych fachowcow.Tylko Pan Prezes podtrzymywal ogierowi ... a w wolnych chwilach prezesowal z pania Mazur. Co za bzdety. Obrona czegos czego sie nie da obronic a na dokladke dzis sie wszyscy koncentruja by przywalic ... w PiS. No i Pani wali. Jeszcze jedno ... "Nie ma wątpliwości, że zwolnieni dyrektorzy sobie poradzą," ... taaak , to droga wolna , choc watpie , ale najpierw niech wyrownaja szkody ktore poczynili !!!
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

13.03.2016 00:10

Dodane przez HenrykInny w odpowiedzi na Ale co to ma wspolnego

Niestety to PiS popełnia błąd. W ocenie wydarzeń opiera się Pan chyba na niesprawdzonych informacjach. Faktycznie padła Pianissima, ale kolka i skręt kiszek u koni to bardzo zdradliwa choroba i zdarzają się upadki najbardziej ukochanych prywatnych zwierząt. Handel zarodkami mi też się nie podoba, ale jest przyjęty wszędzie na świecie. W każdym środowisku dochodzi do gry interesów i wszelkie przemiany prowokują różnych intrygantów do działania.Osobom słabo zorientowanym łatwo jest wtedy popełnić błąd. Aby być sprawiedliwą dodam, że w środowisku koniarskim nie ma świętych i prawie każdy ma coś za uszami. Ważne jest czy bilans działalności jest na plus czy na minus Kibicuję wiernie PiS, głosowałam zawsze na PiS, byłam mężem zaufania z ramienia PiS i kierownikiem komisji wyborczej wystawionym przez PiS. Ale jak to się powiada: "Amicus Plato, sed magis amica veritas".
Marek1taki

Anonymous

12.03.2016 23:56

Dodane przez izabela w odpowiedzi na Nie ma wątpliwości, że

Pani Izo! Neurochirurdzy w większości nie potrzebują managerów tylko wynająć salę operacyjną. Z hodowcami jest to samo. Nie przypisuję cudownych zdolności zdymisjonowanym hodowcom, bo sami nie wiemy ile talentów mamy póki robimy im konkurencję dotacjami państwa do posad nomenklatury bezpartyjnej. W sprawie Służewca rozwiązanie widziałbym w spółce akcyjnej z 10%kapitałem państwa przy decydującym głosie zarządu państwowego. Nie ze wzgl. na wiarę w państwowe zarządy, ale ze wzgl. na brak siły finansowej polskiego obywatela.
Domyślny avatar

darek kolbiarz

12.03.2016 20:26

Witam Panią Obiecałem sobie 6 miesiecy temu :" Darek odpóść sobie , nie "udzielaj się" daj sobie spokój , nie komentuj i tak nikt tego nie słucha" ale niestety nie wytrzymałem :-( Na początku ustalmy pewne podstawowe fakty 1. To Pani jest ekspertem i znawcą koni , Ja jedyne doświadczenia jakie miałem z końmi, to kiedy tzw."wozak" przywoził nam węgiel , posiadał on Qunia marki PERSZERON wielkie i ciężkie bydlę a w dodatku ów stwór składał się z dwóch jakby oddzielnych bytów, jak przód filuternie łypał oczkiem zeby dać mu trawy albo wody to tył chciał mnie kopnąc , albo przynajmniej trafic ogonem ,i odwrotnie jak głaskałem toto po zadzie to przód chciał mnie ugryźć.To tyle mojej znajomości z końmi . 2.Nie zamierzam komentowac drugiej części Pani wpisu ( tej o torach wyscigów) Chodzi mi o powtarzane od kilku dni jak mantra informacje , ogólny przekaz brzmi ( i Pani się w niego wpisuje) "Świat się skończył! w Janowie i Michałowie odwołano dyrektorów stadnin! Koniec Polskiej lini "Arabów"tragedia,katastrofa itp.itd."Proszę łaskawie jako ekspert odpowiedzieć na kilka pytań 1.Czy odwołano Dyrektora? Czy może super ogiera rozpłodowego który krył klacze i dzięki temu mieliśmy "Polską linię Arabów? 2.Czy to oznacza że wszyscy zootechnicy,inseminatorzy,koniuszy,stajenni,itp.czyli ci ludzie którzy realnie zajmowali się tymi końmi i którzy de facto są "ojcami" tych sukcesów naszych koni na świecie , popełnili zbiorowe samobójstwo? na wieść że "dyrehtura" odwołali?Czy oznacza to ze konie te stoją w stajniach bez opoieki?. Pani Izo odczuwam pewien dysonans poznawczy (choć mam 47 lat)z jednej strony wmawia sie nam cyt:"Niema ludzi niezastąpionych"a z drugiej strony okazuje sie ze podobno takowe ewenementy istnieja i chwilami mam takie wrazenie ze Katar albo Arabia Saudyjska wypowie nam wojne ,a juz na pewno zatrudnią "prześladowanych dyrektorów" z Bulandy.Ciekawe jak długo ?
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

12.03.2016 23:51

Dodane przez darek kolbiarz w odpowiedzi na Witam Panią Obiecałem sobie 6

W hodowli arabów niezwykle ważna jest specyficzna intuicja. Można to nazwać talentem, można przypisać doświadczeniu. Odwołani dyrektorzy bardzo długo praktykowali pod okiem mistrzów. Oczywiście, ze odwołanie dyrektora nie oznacza, że wyzdychały czołowe ogiery. Ale koncepcja prowadzenia hodowli,dobór ogiera do klaczy jest całkowicie w rękach dyrektora. W hodowli arabów nie da się kojarzyć par na zasadzie dobierania papierów w szufladzie. Takie małżeństwa z rozsądku, bardzo często dają nieudane potomstwo pomimo, że rodzice rasowi. Dlatego twierdzę, nominacje przypadkowych osób są nieporozumieniem. Nie znam pana Treli ani Białoboka i personalnie nic mnie nie obchodzą. Jednak jako fachowcy się sprawdzili. Zarzuciłabym im tylko, że nie wychowali sobie godnych następców. Chciałabym wierzyć, że jak to się mówi :" dłużej klasztora niż przeora" i jeżeli araby przetrwały ruska i Tuska może przetrwają i czasy dobre dla nas ale nie dla nich.
Domyślny avatar

HenrykInny

12.03.2016 21:00

Pani Izabello nie zgadzam sie ... zbyt duzo tu nie prawdy . Przytocze jedna ... "Za czasów rządów PO docierały do mnie sygnały, że sporządzana jest wycena Janowa. Pisałam wtedy, że sprzedanie Janowa to zarżnięcie kury znoszącej złote jajka." To zlote jajko przynosilo straty prosze Pani a ta wycena za PO ?!!! , moze to byl ruch uprzedzajacy ta sprzedaz. A jeszcze jedno czy uniemozliwienie sprzedazy tych stadnin przypadkiem nie spowodowalo ze ci "fachowcy" wyprowadzili najlepszy material genetyczny na bliski wschod ?!. Cos mi mowi ze na dziesiec jakichs super zarodkow osiem juz jest w rekach Szejkow a nam pozostaly tylko dwa. O Koniu wartym 3 mln euro i jego padnieciu to juz nie wypada wspomniec ... o tuczeniu sie na naszym bo to panstwowe (chyba nie powie Pani ze panstwowe to niczyje) czyli nasze narodowe kliki cwaniakow wlacznie z prezesuniami ... utworzeniu jakiejs spoleczki pani Mazur do dojenia kasy z tych stadnin ... to tez ... nie , nie mowmy , to nie wazne , to sie nie liczy. Taka argumentacja bo to fachowcy i bez nich ... koni szkoda. A tego za 3 mln nie szkoda !!!. Jeszcze jedno najbardziej to mnie ubawilo to powtarzanie ze to tacy fachowcy ze Szejkowie rece zacieraja ze sa wolni i juz natychmiast beda ich brac , zatrudniac. Ja sie pytam ktory to taki glupi Szejk z ktorego emiratu ?! , chyba nie z tej ziemi ?!!! ... zeby zlodziei u siebie zatrudniac. Wrocili by pewnie po tygodniu !!! - bez rak !!! ... bo tam sie rece obcina za zlodziejstwo. Ale to pewnie taka prawda jak i o tym Szejku co mial stocznie kupowac. Jest jeszcze duzo , nazwe to , "przeinaczen" w Pani artykule ... ale 2500 znakow mocno ogranicza ich opisanie.
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

13.03.2016 05:37

Dodane przez HenrykInny w odpowiedzi na Pani Izabello nie zgadzam sie

Pana informacje są nieścisłe. Wycena Pianissimy jest wzięta z sufitu. Piszę poniżej o cenach koni arabskich. Oczywiście, że szkoda każdego konia, który padł. Jeżeli Panu szkoda koni proszę wpisać w wyszukiwarkę :" araby Cholewy" i obejrzeć zdjęcia. Ten hodowca nie był fachowcem. Ostatecznie podobno konie mu odebrano. Piszę podobno bo również podobno jego konie są w obrocie.
lala

lala

13.03.2016 01:20

szkoda, że tak szybko uciekła Pani od oceny faktów tj. odwołania dyrektorów stadnin, na (wygodniejszy?) teren wyscigów warszawskich
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

13.03.2016 05:29

Dodane przez lala w odpowiedzi na szkoda, że tak szybko uciekła

Są to wydarzenia jeszcze groźniejsze. Bez Treli być może konie czystej krwi ( araby) przetrwają natomiast bez wyścigów nie ma hodowli koni rasowych bo tylko wyścigi odgrywają rolę selekcyjną. Bez selekcji nie ma hodowli koni pełnej krwi ani czystej krwi czyli arabów. Faktem jest, że wyścigi arabów podupadają bo wszędzie na świecie nastawiono się na produkcję konia pięknego a nie użytkowego i to za te piękne konie sprawdzone w niezliczonych konkursach a wyhodowane własnie przez zwolnionych dyrektorów uzyskiwano ogromne ceny. Specyfika tej branży jest taka, że za konia można dostać przeszło milion euro a jego rodzeństwo, wybrakowane idzie za cenę rzeźną. Jak już pisałam nie da się dobrać rodziców według samego pochodzenia, trzeba mieć do tego nosa. Za komuny obrót końmi arabskim czyli sprzedawanie ich w prywatne ręce był zakazany. Byli jednak amatorzy, którzy kupowali konia wybrakowanego , brzydkiego, nie rokującego i uzyskiwali od niego świetne potomstwo. Taką odważną i z pewnością ustosunkowaną osobą była znana rzeźbiarka pani Anna Dębska. Jej hodowla trafiła w niefachowe ręce i została zmarnowana. Jeżeli ktoś jest ciekaw niech sobie wpisze w wyszukiwarkę: "araby Cholewy". Co do cen - za klacz Pepita z Janowa kupiec ze Szwajcarii zapłacił 1.400.00 euro. Za michałowską Kwesturę 1.125.000 euro zapłacił szejk z Ajmanu. Janowski ogier Bandos poszedł za 806.000 USD. Kupił go David Murdock. El Paso, w 1981 roku poszedł za milion dolarów. Kupił go amerykański biznesmen Armand Hammer.To osiągnięcia zwolnionych dyrektorów. Jak widać wycena padłej Pianissimy jest przesadzona. Araba czystej krwi można również kupić w Polsce za 1000 złotych.
Domyślny avatar

Orlando2000

13.03.2016 13:03

Dodane przez izabela w odpowiedzi na Są to wydarzenia jeszcze

Grubą przesadą jest pisanie, że w Polsce hoduje się konie czystej krwi arabskiej kilkaset lat.Najstarsza stadnina hodująca te konie powstała w Janowie Podlaskim w 1817 r.W Michałowie jak i w Janowie selekcja wyścigowa nie jest najważniejsza, ponieważ konie są hodowane w kierunku pokazowy. I tutaj odnoszą sukcesy. Matka klaczy Kwestura - Kwesta nie była wybitna wyścigowo , ale dała bardzo dobrą klacz pokazową.Nikt jej nie wybrakował, tylko była użyta w hodowli. Zwolnieni dyrektorzy nie mają nie mają nic wspólnego z osiągnięciami ogierów Bandosa i El Paso. Hodowcą obu był nieżyjący już legendarny dyrektor Andrzej Krzysztofowicz. I to jest jego sukces.Nie jest prawdą, że konia czystej krwi arabskiej można kupić za 1000 złotych. Nie ma takich cen, nie ma takich możliwości. Ktoś z Pani zakpił.
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

13.03.2016 13:31

Dodane przez Orlando2000 w odpowiedzi na Grubą przesadą jest pisanie,

Niech Pan śledzi ogłoszenia o sprzedaży. Aktualnie jest taki koń do sprzedania. Akurat w tej dziedzinie jestem na bieżąco. Oczywiście koń może być z wadą ale to nie decyduje o sukcesach hodowlanych. Może na przykład nie nadawać się tylko do jazdy. Ostatnio za 3 tysiące (b. tanio) poszedł piękny welsh.Choć wnęter dostał prawo krycia, bo miał inne zalety.
Domyślny avatar

Orlando2000

13.03.2016 13:32

Dodane przez Orlando2000 w odpowiedzi na Grubą przesadą jest pisanie,

Wkradł mi się błąd w nazwisku -Andrzej Krzyształowicz
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

13.03.2016 13:36

Dodane przez Orlando2000 w odpowiedzi na Grubą przesadą jest pisanie,

Krzyształowicz wyhodował sobie godnego zastępcę. Sam go wybrał.Jego decyzję kwestionuje kto? Urzędnik? Znawca? Nie, najczęściej czytelnik popularnej sensacyjnej prasy dla pań.
joawa123

joawa123

14.03.2016 10:27

Dodane przez Orlando2000 w odpowiedzi na Grubą przesadą jest pisanie,

To prawda, że araby z koni użytkowych stały się "laleczkami barbie". Wielka szkoda, ale takie są prawa rynku. Podobne tendencje mają miejsce w hodowli psów rasowych, gdzie ważniejszy jest eksterier od przydatności poszczególnych ras. Stąd mamy NAGRADZANE medalami tchórzliwe owczarki niemieckie na krzywych nogach i z dysplazją, oraz flegmatyczne, leniwe collie. Szkoda bardzo, bo polskie araby były przez wiele lat naszą wizytówką na świecie, nie tylko z powodu walorów urody, ale i dzielności w sporcie. Nawiasem , stadnina w Janowie nie jest najstarszą w Polsce, a jedynie najstarszą PAŃSTWOWĄ. A araba można kupić nawet za 300 PLN. Albo dostać za darmo Chce Pan?
Domyślny avatar

Orlando2000

14.03.2016 12:29

Dodane przez joawa123 w odpowiedzi na To prawda, że araby z koni

W 1817 r. na mapach nie ma takiego państwa jak Polska.Trudno mówić o PAŃSTWOWYCH stadninach. Za 300 PLN to chyba w stanie agonalnym. Kogoś nie stać na uśpienie i utylizacje . Mój znajomy, który zajmuje się sprzedażą koni , również to potwierdził. Nie ma arab za 1000 PLN.
joawa123

joawa123

14.03.2016 13:59

Dodane przez Orlando2000 w odpowiedzi na W 1817 r. na mapach nie ma

janow.arabians.pl - warto poczytać. To, że Pana kolega handluje końmi , nie czyni go ekspertem od cen akurat TEJ rasy. Ja hodowałam araby od lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych, napisałam o tym powyżej. Można sprawdzić w necie. Źle jest gdy ktoś wypisuje się na temat o którym ma nikłe, lub żadne pojęcie.
Domyślny avatar

Orlando2000

14.03.2016 15:44

Dodane przez joawa123 w odpowiedzi na http://www.janow.arabians.pl/

To była tak do dobra hodowla, że już jej nie ma. I Pani poucza innych i mówi o pojęciu. Komu chce Pani wmówić, że arab kosztuje 300 PLN. A kolega jest na pewno większym ekspertem od Pani. On nie sprzedaje ludziom padliny.
joawa123

joawa123

14.03.2016 18:43

Dodane przez Orlando2000 w odpowiedzi na To była tak do dobra hodowla,

Wie pan coś o tej hodowli, twierdząc, że padła? Może coś od swojego wszechwiedzącego handlarza końmi?
Domyślny avatar

Orlando2000

14.03.2016 22:24

Dodane przez joawa123 w odpowiedzi na Wie pan coś o tej hodowli,

Pani sama napisała, że historia stadniny skończyła się tragicznie. Czasami trzeba umieć się pogodzić z porażką .Przy prowadzeniu stadniny poza wiedzą hodowlaną potrzebna jest również ekonomiczna.
joawa123

joawa123

15.03.2016 00:37

Dodane przez Orlando2000 w odpowiedzi na Pani sama napisała, że

"Klęska " była całkiem innej natury...Jakby pan miał o tym jakieś pojęcie, to nie bawił się w insynuacje. Czasem zanim się wyzłośliwiać wychodząc na hmmm... ignoranta - warto sobie poszukać informacji. Są dostępne.
Domyślny avatar

HenrykInny

15.03.2016 01:51

Dodane przez joawa123 w odpowiedzi na "Klęska " była całkiem innej

Wszyscy jestesmy ignorantami a wy takimi fest fachowcami. Tylko Minister tego nie zauwazyl i powierzyl ta robote takiemu jak my. To was boli najbardziej.
NASZ_HENRY

NASZ_HENRY

13.03.2016 09:20

Nie ma ludzi niezastąpionych, zwłaszcza dyrektorów ;-)
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

13.03.2016 12:34

Dodane przez NASZ_HENRY w odpowiedzi na Nie ma ludzi niezastąpionych,

Nieprawda, Pana nie da się zastąpić:)
NASZ_HENRY

NASZ_HENRY

13.03.2016 13:12

Dodane przez izabela w odpowiedzi na Nieprawda, Pana nie da się

A Pani podmienić ;-)
Domyślny avatar

HenrykInny

13.03.2016 14:25

Dodane przez izabela w odpowiedzi na Nieprawda, Pana nie da się

W zacietrzewieniu , w nerwach nie uznając swojej błędnej interpretacji faktów wstąpiła Pani w obszary ... powiedzmy Pani nie przystajace.
Mikołaj Kwibuzda

Mikołaj Kwibuzda

13.03.2016 09:32

Prawdę mówiąc, tutejsze reakcje na Pani tekst - a to tylko odbicie reakcji na sprawę widocznych w większych mediach - są jeszcze bardziej niepokojące, niż materia rzeczy. Pokazują one bezwzględną dominację w publicznym dyskursie dobrze znanego aksjomatu: 1. Partia ma zawsze rację. 2. Jeśli partia nie ma racji - patrz punkt 1. Inaczej mówiąc, pycha i zaślepienie, niezdolność do korygowania własnych błędów, które doprowadziły poprzedni rząd do upadku a państwo polskie do ruiny, towarzyszą obecnie rządzącemu ugrupowaniu już od chwili objęcia władzy. Również wieści o walkach frakcyjnych (Szałamacha vs. Morawiecki) skutkujących odwołaniem bardzo cennego ponoć wiceministra, widoczna nieudolność ministra spraw wewn., który jednak jest nieusuwalny ze wzgl. na oparcie w aparacie partyjnym, działalność p. Jurgiela (by zostawić na boku niejasną dla mnie sprawę p. Szyszki) - wszystko to budzi niepokój o przyszłość tego rządu i nadziei, które z nim wiążemy.
joawa123

joawa123

14.03.2016 13:50

Dodane przez Mikołaj Kwibuzda w odpowiedzi na Prawdę mówiąc, tutejsze

Niestety, ma Pan absolutną rację. Wielka szkoda, że wybrana przez nas formacja ( zakładam, ze głosował Pan podobnie do mnie) tak bardzo boi się wszelkiej krytyki. "Ślepa pseudo - lojalność" moim zdaniem to czysta głupota. Wydaje mi się, że słuszniej byłoby wycofać się z błędu ( któż ich nie popełnia?!) niż brnąć dalej przy poklasku głupców...
Domyślny avatar

JJC

13.03.2016 10:39

"Wyobraźmy sobie, że kierownik artystyczny filharmonii warszawskiej naraził się komuś, zwolniono go i na jego miejsce powołano szefową bufetu." Ale nowym dyrektorem stadniny nie została bufetowa, tylko doświadczony menadżer. To po pierwsze. A, z drugiej strony, czy fakt, że ktoś dobrze kieruje przedsiębiorstwem daje mu prawo do jego okradania? PS. "Tylko koni żal"... Taki tytuł widziałem także gdzieś w sklepie na okładce michnikowskiej gadzinówki pt. "Angora".
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

13.03.2016 11:10

Dodane przez JJC w odpowiedzi na "Wyobraźmy sobie, że

Angory nie czytuję więc zapożyczenie jest mimowolne. Doświadczony menadżer może zarządzać kasą filharmonii ale nie zagra wariacji Goldbergowskich . Chyba że jest pianistą. Nowy szef nie zna się na koniach.Czyli nie zagra i tyle. Cudów nie ma. To Lenin uważał, że kucharka może rządzić państwem czyli, że każdego można zastąpić. A to nie jest prawda.
Domyślny avatar

HenrykInny

13.03.2016 14:12

Dodane przez izabela w odpowiedzi na Angory nie czytuję więc

Czy dużo zna Pani dyrektorów filharmoni grających koncerty u siebie ?! ... ba , koncertujacych muzykow ?! Używa Pani non stop fałszywych porównań i ... no dobra. A to porównanie z Leninem jest skandaliczne. Napisałbym ostrzej ale ograniczę się tylko do prośby. Niech Pani juz zamilknie w tym temacie ... Szacunek jest wielce ulotna sprawa.
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

13.03.2016 19:37

Dodane przez HenrykInny w odpowiedzi na Czy dużo zna Pani dyrektorów

W mojej kamienicy mieszka muzyk regularnie koncertujący i jego żona śpiewaczka operowa też regularnie śpiewająca w różnych gronach. No i co z tego? Poza tym proszę mi nie zamykać ust. Tak się składa, że się na tym znam w jawnym przeciwieństwie do wielu komentatorów.Sama zastanawiałam się, czy nie przemilczeć tematu dla tak zwanego "dobra sprawy".Ale proszę uwierzyć, ratowanie wyścigów to sprawa niezwykle ważna.Mogę dać spokój arabom, ale wyścigi będę drążyć. Swego czasu jeździłam na wyścigach na klaczy arabskiej o imieniu Sasanka u trenera Kucharskiego. Czy to coś Panu w ogóle mówi? Nikogo nie porównuję z Leninem. Po prostu cytuję Lenina.
Domyślny avatar

HenrykInny

13.03.2016 23:54

Dodane przez izabela w odpowiedzi na W mojej kamienicy mieszka

Prosze nie przeinaczac. Pani nie popelnila tekstu o Sluzewcu tylko o stadninach i stanela w obronie ich prezesow. Raz po raz pani manipuluje sensem swoich wypowiedzi i niedostrzeganiem lub omijaniem meritum wypowiedzi komentatorow. )),-"W mojej kamienicy mieszka muzyk regularnie koncertujący i jego żona śpiewaczka operowa też regularnie śpiewająca w różnych gronach. No i co z tego?"-,(( czy sa ci muzycy szefami jakiejs filharmoni lub sali koncertowej ...?! O to pytalem w kontekscie tego czy prezes stadniny musi umiec zapladniac klacz. To naturalnie w przenosni , zartobliwego porownania. A Sluzewiec to jest inna "beczka" skislej kapusty po POprzednikach i jeszcze dalej siegajac po komunistach.Tej sprawie nalezy sie bacznie przygladac i o nia walczyc. Takie moje zdanie. Sluzewiec to perelka jakich w Europie nie ma.
Domyślny avatar

HenrykInny

13.03.2016 13:55

Sam jestem przerażony tym co napisała Pani Izabela. Przez szacunek do osoby nie komentowałem więcej choć krew się we mnie burzyla. Absolutnie fałszywa ocena tego co związane z tymi stadninami , co się wydarzyło , ocena działania tu w przypadku ministerstwa.ten artykuł jest delikatnie mówiąc "falszywy" zaklamujacy stan faktyczny. Nastąpił jakiś dzień gdzie wszyscy chcieli dokopać PiS. To że kopie opozycja jestem wstanie zrozumieć ale to ze dołączaja się do tego tak zwani "nasi" to już brzydko "wanieje". Rozpoczął sie jakis mecz w którym się wszyscy ścigają kto wiecej kopnie !!!. Wszyscy (to znacz ci z prawej strony) jak na komende dołuja PiS i polityków z tego ugrupowania. Ktoś to rozpętal ... jak myślicie ...?
Losek

Lech "Losek" Mucha

13.03.2016 14:31

Dodane przez HenrykInny w odpowiedzi na Sam jestem przerażony tym co

Słyszałem Cezarego Gmyza w TV, który twierdził, że w stadninach działo się bardzo źle. Niejasne powiązania, niejasne finansowanie, błędy zarówno finansowe jak i w "polityce" hodowlanej. Co z tego, że rządzili tam doświadczeni hodowcy? Nie znam się na tym, ale jak red. Gmyz coś mówi, to moim zdaniem coś jest na rzeczy i daje do myślenia... I jeśli jeszcze opozycja wezwała na pomoc niejakiego Olbrychskiego ( a słyszałem jak w tej sprawie się wypowiadał z wrodzoną sobie butą, bezczelnością i chamstwem), to znaczy też, że dobrych argumentów im brak.
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

13.03.2016 19:44

Dodane przez Losek w odpowiedzi na Słyszałem Cezarego Gmyza w

Pan Gmyz zna się na wszystkim. na koniach, na trotylu.
Domyślny avatar

JJC

13.03.2016 20:18

Dodane przez izabela w odpowiedzi na Pan Gmyz zna się na

A Pani na czym?
Domyślny avatar

HenrykInny

13.03.2016 22:55

Dodane przez izabela w odpowiedzi na Pan Gmyz zna się na

Czy trzeba sie znac na wszystkim i na koniach tez by rozpoznac zlodzieja ?!. Nie klamac !!! , po raz kolejny mialem prosic. Gmyz nic o koniach nie wspomnial. Zapewne nie zna sie na nich. Mowil w calkiem innym kontekscie i tylko strikte o nieprawidlowosciach w tych stadninach. Prosze pani tym stwierdzeniem o Gmyzie i trotylu wykluczyla sie Pani z grona ludzi przyzwoitych. Obkladanie wszystkich swoimi zaslugami , zyciorysami niby patriotycznymi , powiazaniami rodzinnymi , antykomunizmem i w swoim mniemaniu przynaleznoscia do "elity" nie daje legitymacji do ordynarnych szwindli. Juz samo wynajecie samemu sobie domu z zasobow swojego zakladu pracy w kwocie 170zl !!! czynszu miesiecznie i zapewnienie sobie tych wyrunkow dozywotnio dyskawlifikuje jednego z tych cwaniaczkow raz na zawsze. O innych przekretach tych "superfachowcow" nie wspominam bo byc moze po doglebnej kwerendzie ich dzialalnosci opinia publiczna ujrzy ich akt oskarzenia. Pytaniem jest tylko czy bedzie wola. Tego dzis sie oczekuje od PiS i jego rzadu. Pani w tej zapalczywosci , brzydko sie chwyta ... Co mnie obchodzi ze pani kiedys jezdzila , i na jakims tam koniu ??? , do czego to niby upowaznia ... do konskiego ogona ???.
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

14.03.2016 08:04

Dodane przez HenrykInny w odpowiedzi na Czy trzeba sie znac na

Pan swoim " wykluczeniem" zwalnia mnie z dalszej dyskusji z Panem.
Domyślny avatar

zdzichu z Wielkopolski

13.03.2016 22:37

"Amicus Plato, sed magis amica veritas". Przyjaźń z Platonem jest chyba bardziej opłacalna. Platon podlega weryfikacji, prawda jest krnąbrna z natury, dlatego nieliczni ją poszukują
Domyślny avatar

Denker

13.03.2016 22:46

Szanowna Pani, Przywołuje Pani przykłady bezcennych koni,m.in. bezcennych potomków Bandoli ( dożyła sędziwych końskich lat szczęśliwie w Janowie dając utytułowane potomstwo) z czasów kiedy hodowla koni w Janowie prowadzona była fachowo i była chlubą Polski. Przykro mi ale byli dyrektorzy, może i znawcy koni, dopuścili się niestety poważnych zaniedbań. Pominę zwykła hucpę i pazerność . Skupmy się na hodowli. Sprawa Pianissimy, jej śmierci i bezmyślne pozbawienie się możliwości reprodukowania koni po tak fantastycznym koniu wystarczy, by wlać dyrektora na tzw zbity pysk. O opanowaniu handlu arabami przez prywatną firmę czerpiącą zyski, pasożytującą na stadninach, gdy te przynosiły straty nie wspomnę. Całe polskie koniarstwo zeszło na psy . Jak wszystko. Zyczę aby TS mógł znów być ważnym miejscem dla koniarzy nie tyłków a naszym arabom uczciwych fachowców z branży Polsce. D
joawa123

joawa123

13.03.2016 23:10

Ten tekst, podobnie jak cała sprawa - rozbudził sporo emocji. Wspomniana w nim Anna Dębska, to moja nieżyjąca matka. W 1962 roku nabyła ( nieomal legalnie- hihi) janowską klacz Maciejkę. Potem udało jej się kupić ogiera Muharyta. W wyniku tego powstała największa( chociaż nie jedyna) w PRL prywatna stadnina koni arabskich. Praktycznie do lat dziewięćdziesiątych, PRAWIE nikt nie mógł wejść w posiadanie konia tej rasy, więc hodowla Dębskiej była ewenementem w skali kraju. Napisałam to wszystko, by Państwa przekonać, że znam tę rasę koni i wiem o czym piszę. Znałam też p. Krzyształowicza, p. Jaworowskiego, oraz wiele osób związanych z arabami.Przy okazji jeździłam konno na Służewcu, a konie mojej matki zdobywały tam nagrody i ponosiły klęski. Podobnie jak konie z państwowych stadnin. Co ciekawe, zarówno mojej matce, jak i stadninom w Janowie i Michałowie - państwo ludowe utrudniało życie, jak mogło. Głupawym peerelowskim decydentom nie sposób było wytłumaczyć, że hodowanie rasowych koni, to coś innego od hodowania stokrotek na balkonie, a nawet kur niosek na podwórku. W zasadzie niby nie wtrącano się bezpośrednio w sprawy tak prozaiczne, jak żywienie, treningi, czy kojarzenie końskich "małżonków", ale za to żądano rzeczy niemożliwych i potwornie obciążających. Skoro kilka razy udało się sprzedać do USA konia za kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy dolarów - to durnowatej władzy (ministrowie rolnictwa) uznali, że każdy "arab" jest tyle wart. A jak nie jest - to wina dyrektorów stadnin. "Za karę" musieli zajmować się dodatkowo np opasem cieląt w skrzynkach(sic) lub hodowlą rzepaku. Tak więc wykwalifikowani masztalerze, trenerzy, koniuszy i inni specjaliści - nierzadko wybitni - zamiast zajmować się końmi - pracowali na pegieerowskich polach.
Domyślny avatar

HenrykInny

13.03.2016 23:38

Dodane przez joawa123 w odpowiedzi na Ten tekst, podobnie jak cała

Wszystko Ok , bardzo mi milo poznac Pana/Pani historie. Tylko co to ma do nieprawidlowosci w omawianych stadninach. Czy te piekne zyciorysy sa jakas legitymacja , usprawiedliwieniem dla "krecenia lodow" na panstwowym. Czy te nazwijmy je "profity" sa jakas "rekompensata" za te trudnosci w pracy w poprzednich czasach. Przytaczanie tu Sawickiego , Gomulki i cholera wie kogo tam jeszcze ... co ma usprawiedliwic. Jestes fachowcem , byc moze wybitnym , to mozesz krasc ?!. Mozesz nie swoje , powierzone , traktowac jak swoje , dowolnie , wlacznie z przewlaszczeniem i roznymi innymi trickami w ktorych ci prezesi byli niezwykle tworczy. Tak ze zlosliwosci napisze tym wszystkim obroncom tego pasozytniczego ukladu w tych stadninach ze teraz wiem dlaczego w tych stadninach chowano nawet krowy mleczne ... by moc wytlumaczyc ze stadnina byla dla tych cwaniaczkow "dojna krowa"
joawa123

joawa123

14.03.2016 09:19

Dodane przez HenrykInny w odpowiedzi na Wszystko Ok , bardzo mi milo

Oczywiście - nieuczciwości nic nie usprawiedliwia, ale nie o tym traktuje tekst p Izabeli. Minister zdecydował o usunięciu obu dyrektorów i miał ku temu podstawy. Ale zamiast zatrudnić na ich miejsca kogoś znającego się na hodowli koni tejże rasy, jak próbujemy tu wyjaśnić trudnej i wymagającej wysokich kwalifikacji - tacy ludzie są w Polsce - zatrudnia instruktorkę jeździectwa i menadżera. To tak jakby właściciel knajpy zatrudnił na kucharza zmywacza talerzy a na kelnera niewidomego o dobrych chęciach.
joawa123

joawa123

13.03.2016 23:11

cd .Historia stadniny A. Dębskiej skończyła się trzy lata temu tragiczne, ale nie to jest tematem na dziś. Kto ciekawy, to może sobie poszukać w necie. Historia stadnin w Janowie Michałowie wg mnie - właśnie dobiega końca. Niewątpliwie - podobnie tragicznego. Iza Brodacka napisała dlaczego. W pełni się z nią zgadzam. Też głosowałam na PiS, ale niestety nie uchroniło to tej formacji przed popełnianiem błędów ;). Prawda jest taka, że mądry decydent jeżeli musi podjąć decyzję w sprawie o której nie ma pojęcia ( NIE MUSI MIEĆ!) to szuka specjalistów od tego właśnie zagadnienia a nie zwraca się po radę do podobnego sobie ignoranta. Jak ktoś mądry powiedział " każdy z nas jest ignorantem - tylko każdy w innej dziedzinie"
Domyślny avatar

cassiodorus

14.03.2016 00:35

Dodane przez joawa123 w odpowiedzi na cd .Historia stadniny A.

Ja tez odkad siegam pamiecia glosowalem na PiS, a jak nie istnialo glosowalem na inne chrzescijanskie ugrupowania, o koniach nie mam zielonego pojecia, raz jak dwie sztuki galopowaly wprost na mnie, moim zadaniem bylo zagrodzic im droge, oczywiscie zadanie wykonane nie zostalo, znam sie za to co nieco na innych sprawach i wiem, ze jezeli urzednik czy jakikolwiek panstwowiec nie bedzie ponosil zadnej odpowiedzialnosci za swoje bledne deczje, to o konstytucjonalizmie nalezy zapomniec. Nie bedziemy przestrzegac tej zasady konstytucja bedzie fikcja i nic nie pomoze sto konstytucji napisanych przez stu Rzeplinskich, jednego Biernata i jednego Kwasniewskiego Wydaje sie, ze pani Izabela ma racje twierdzac, iz Cezary Gmyz jest za madry, nie wiem tez czy PiS popelnilo razacy blad, wiem na pewno, ze jest to kolejny element walki o ustroj panstwa uczciwego, dumnego, silnego i suwerennego
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

14.03.2016 07:50

Dodane przez joawa123 w odpowiedzi na cd .Historia stadniny A.

Cieszę się, że odezwała się córka pani Dębskiej, osoba, która zajmowała się wiele lat tą stadniną, a z arabami ma do czynienia przez lat kilkadziesiąt. Wokół tej rasy faktycznie narosło wiele mitów. O jednym wspomniała Pani Joanna-istnieje głęboko ugruntowane przeświadczenie, że jeżeli kiedyś udało się sprzedać jakiegoś konia za milion dolarów, to każdy arab wart jest krocie.Otóż to nie jest prawda. W danej chwili rynek handlu końmi jest tak specyficzny ( nazwijmy to nasycony) że wielu przypadkowych hodowców oddaje konie w dobre ręce za darmo, albo sprzedaje dosłownie za grosze.Cena sprzedaży nie ma również nic wspólnego z ceną nabycia. Pewna pani kupiła tak zwanego fryza. Podobno za 18 tysięcy. Trzymała go 5 lat w nie najlepszych warunkach oczywiście płacąc za utrzymanie. Realna wartość tego konia jednak nie rosła lecz spadała. Córka chciała go kupić za 2 tysiące ( cena rzeźna, choć nawet tyle nie był wart) tylko po to żeby go uratować, odkarmić i oddać w dobre ręce.Nie był jej do niczego potrzebny. Hodowlę koni rasy fryzyjskiej utrudniają ograniczenia związane z licencją na krycie i nikt rozsądny nie kupuje ogierów tej rasy pochodzących z innej niż uprzywilejowana linia. Transakcja nie doszła jednak do skutku i nie chcę nawet myśleć jak skończył ten koń. Zapewne w puszkach dla psów i kotów. Pani Joanna może to potwierdzić. Koń jest wart tyle ile się za niego dostało a nie tyle ile sobie wymarzyliśmy. Inna znajoma oddała za darmo kilka hucułów ( może się odezwie) choć hucuł teoretycznie może kosztować co najmniej kilka tysięcy. Trzymanie ich było dla niej zbyt kłopotliwe, a nie chciała żeby trafiły do rzeźni. Kilka lat temu znajomy usiłował oddać za darmo ogiera huculskiego, który poturbował kilka osób i nikt go nie chciał nawet za darmo. Ale nie będę już państawa zanudzać.
Domyślny avatar

Orlando2000

14.03.2016 16:35

Dodane przez izabela w odpowiedzi na Cieszę się, że odezwała się

Gratuluję Pani wrażliwej córki, która chciała zainwestować własne pieniądze i uratować głodzonego konia.W dzisiejszych czasach mało jest ludzi tego typu.
joawa123

joawa123

14.03.2016 09:35

Autorka wspomniała smutną historię fryza. Potwierdzam, że tak się właśnie stało i biedny zwierzak skończył w puszkach. Co do cen arabskich koni:Są bardzo zróżnicowane, bo konie jednej rasy - to nie samochody jednej marki i z tego samego rocznika. Od ponad 20 lat, każdy kto chce i ma środki, może sobie kupić araby i założyć hodowlę. Jest ich w Polsce kilkadziesiąt, większych i mniejszych. Jak dotąd w żadnej z nich nie dochowano się konia klasy Warmii, Bandoli, czy Cometa. Może kiedyś... Rozumiem, że z racji paskudnej nagonki na PiS, krytykowanie niefortunnych decyzji pisowskich decydentów, wielu z Państwa "zgrzyta". Ale jeżeli nam, jego wyborcom będzie wolno tylko bić brawo, to szybko źle się to skończy. A chyba nie o to nam chodzi...
Domyślny avatar

HenrykInny

14.03.2016 12:37

Dodane przez joawa123 w odpowiedzi na Autorka wspomniała smutną

Naturalnie prosze Pani/Pana. Nie o to chodzi. Ale w aktualnej sytuacji gdy Rzad RP , Prezydent , PiS toczy tak dramatyczna walke o Polske jest to niewlasciwe ,szkodliwe bo daje "paliwo" Targowiczanom. Te sprawy mozemy spokojnie zostawic na pozniej i wrocic do nich. Jezeli ktos tego nie rozumie nie zrozumie i w pszyszlosci i nie pomoze. Nic tu nie da zonglerka slowami , przytaczanie jakichs zdarzen , przypowiastek , anegdot. Jak jest bitwa nikt nie zwraca uwagi na wodza czy ma czyste rece. Umyje czy my mu umyjemy po bitwie !. Teraz nalezy podjac walke a nie samobiczowanie. Piekne zyciorysy nazwe je "konskimi" nie daja legitymizacji do relatywizowania prawdy , wydarzen rodem ze stadnin konskich !!!. Mowiac wprost do usprawiedliwiania zwyklego szalbierstwa , zlodziejstwa. Tak samo zaliczanie zlodzieji i aferzystow do grona ludzi zasluzonych , godnych ze wzgledu na ich zaslugi zawodowe jest skromnie mowiac duzym naduzyciem. Przeraza mnie ... ludzie ktorzy wspoltworzyli poprzedni system , uklad , dzis "swienca" sie w piorka "elit" ,czegos ponad i aspiruja , po nowemu i do kolejnych dysydentow wmawiajac nam ordynarne klamstwa ... to tyle , krotko i az tyle. Naturalnie nie mam nic do Pani/Pana bo nie znam ale przeczytalem te wspomnienia. Zastanawiam sie tylko , taka watpliwosc , po co to pisanie tych komentarzy , takich wspomnieniowych, Czy one jakos sie odniosly do meritum wpisu pani Brodackiej-Falzman , czy tylko mialy zrobic wrazenie. Chcieliscie Panstwo powspominac to mozna bylo skorzystac z telefonu , poczty ... itd , itp.
joawa123

joawa123

14.03.2016 13:41

Dodane przez HenrykInny w odpowiedzi na Naturalnie prosze Pani/Pana.

Nie napisałam "życiorysu", tylko starałam się wyjaśnić dlaczego w ogóle podejmuję ten temat. Że - nie jestem ignorantem, jak większość wypowiadających się tu osób. Po przeczytaniu powyższego postu, życzę aby w razie choroby ucha, skierowano Pana do ginekologa - Może wtedy coś do Pana dotrze...
Domyślny avatar

HenrykInny

14.03.2016 19:05

Dodane przez joawa123 w odpowiedzi na Nie napisałam "życiorysu",

Czesc 2 Za poprzedniego systemu chodowla konia czy wyscigami zajmowalo sie waskie grono tzw. "koniarzy" nie kazdy mogl , checi nie mialy zadnego znaczenia. Tylko mi tu prosze nie pociskac kitu ze to byla dzialalnosc antykomunistyczna wbrew czy w kontrze do uwczesnego systemu. Kto to byli ludzie tym sie parajacy ? ... z proznosci , zblazowani , pupilki tamtej wladzy ? ... wiemy. Andrzej Jaroszewicz zwany "czerwony Ksiaze" tez sie "sadzil" na bycie kierowca rajdowym. Ma zapewne duze doswiadczenie. Czy tez zal ze go nie wykorzystujemy. Nie bede sie wyzlosliwial ... ale jest jakas przyczyna ze pominieto potencjalnych nominatow z Waszego srodowiska. Minister nie zrobil tego sobie od tak "ciagnac" jakas prywate. Znamy niezlomna postawe P.Kaczynskiego jezeli chodzi o nieprawidlowosci , jakiekolwiek , o zlamaniu prawa to juz nie wspomne. Min.Jurgiel gdyby to byla nazwijmy to "nieprzemyslana" decyzja nie utrzymal by sie na stolku przez piec minut. Imputowanie temu rzadowi jego ministrom jakis "geszeftow" ... jest pomowieniem. Potrafie to tylko pojmowac w jeden sposob ... z jakiego srodowiska sie wyszlo w czym sie "taplalo" to tak sie widzi wszystkich innych z perspektywy tego "blota" !!!.
Domyślny avatar

HenrykInny

14.03.2016 19:07

Dodane przez joawa123 w odpowiedzi na Nie napisałam "życiorysu",

Czesc ! Z calym szacunkiem - lepiej by bylo nie trwac w uporze ... !!! Jak chce isc do lekarza to do niego ide a nie do "szefa" NFZ. On nie leczy ,kompresu mi nie przylozy. Ale kase moze dac a nwet ma obowiazek ja miec i wlasciwie nia gospodarowac. A tak to spor nie powstal na temat zyciorysow Panstwa tylko na temat naduzyc w stadninach i fachowcow z tej branzy. Zdanie o red.Gmyzie napisane przez pania Falzman dobitnie swiadczy jakim intencjom przyswiecal ten artykul. Mam swiadomosc jakie rozgoryczenie w waszym srodowisku zapanowalo gdy dotarla wiadomosc o nominacji na nowego "szefa" tych stadnin kogos kto nie jest z waszego towarzystwa. Ten partykularyzm jest jasny , czytelny w waszych wypowiedziach. Moze nie bylo kogo wybrac ?!. Znowu swiat "konski" nie jest taki duzy i napisze to tak ... specyficzny. Nie pisze tego ze zlosliwoscia , ale czy nie przerwano jakiejs uzurpacji do danej dzialalnosci grupy osob opowiadajacej sie wszem i wobec jako tych jedynych madrych. Takiej grupy wzajemnej adoracji "uwlaszczonej" na konskim interesie lub traktujacych ten interes jak swoj interes. Czego przykladem byli wywaleni prezesi stadnin. Opisywanie wieloletnich , czy przypisywanie sobie , tradycji zaslug w tym biznesie , bo to jest biznes , o czyms ma swiadczyc ale czy dawac rekojmie , gwarancje uczciwosci ?!. Sami Panstwo piszecie wprost i miedzy wierszami o tym srodowisku jako kryminogennym , korupcyjnym. Moze Minister nie dostrzegl wsrod Was ludzi odpowiednich do poprowadzenia ... Moze z tym byl klopot.
Ula Ujejska

Ula Ujejska

14.03.2016 14:29

Pani Izabelo TKM, jak zwykle przy zmianie władzy w Polsce. Czasem miejscami tak trzeba, ale jeśli staje się to normą rządzenia, to trzeba piętnować.
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

14.03.2016 19:26

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na Pani Izabelo TKM, jak zwykle

Szanowna Pani, uświadommy sobie, że wdaliśmy się w grę pod tytułem:" strzyżono golono czyli moje na wierzchu". Dyskutujemy o cenie arabów, za chwilę będziemy dyskutować o paszach lub witaminach dla ciężarnych klaczy. A przecież chodzi tylko o jedno i to jestem w stanie przyjąć- nie dokopywać PiS w trudnym dla nich i dla nas wszystkich okresie.Obawiam się jednak, że jest to tak jak w małżeństwie w którym pan domu nie chce słuchać o żadnych rodzinnych problemach ani przed wyjściem do pracy ( bo nie wolno go denerwować) ani przed obiadem ( bo traci apetyt) ani po obiedzie ( bo dokuczają mu wrzody). W ten sposób nigdy nie można poruszyć ważnych problemów.
Domyślny avatar

HenrykInny

14.03.2016 23:16

Dodane przez izabela w odpowiedzi na Szanowna Pani, uświadommy

)),-" wdaliśmy się w grę pod tytułem:" strzyżono golono czyli moje na wierzchu". Dyskutujemy o cenie arabów, za chwilę będziemy dyskutować o paszach lub witaminach dla ciężarnych klaczy" - no wlasnie , pani uwaza ze musi byc na wierzchu ... dowodem ten komentarz. To pani zepchnela ta dyskusje na te "witaminy" i z zajadloscia "wiejskiej przekupy" stara sie pani miec ostatnie slowo. Wytyka pani innym co sama zainicjowala by uniknac niewygodnej krytyki. Nawet ci zdazajacy na pomoc akolici rozmywaja temat opisujac swoje zyciorysy ktore nic wspolnego nie maja z trescia moich komentarzy. Czemu to maja zaswiadczac te zyciorysy ?! - uczciwosci srodowiska "koniarzy" ?!. Sami piszecie ze ten "klan" jest przezarty roznymi patologiami jak beczka po smole na starym podworcu. Ja tez mam wiedze ze od zarania lat to srodowisko bylo jednym z najbardziej kryminogennych srodowisk. Nigdy za duzo sie o tym nie pisalo bo "koniarzem" to byl "ktos" w PRL!!! Chroniony przez sluzby patologiczny uklad z tamtych czasow , pozniej przeksztalcony w "fachowcow" i roznego autoramentu znawcow , jedynych , objawionych by mozna rzec , ale dalej chronionych i dalej patologicznych. Powodem nie musze pisac co jest ... . A tam gdzie pieniadze to i sluzby ,szczegolnie te dawne. Tak to bylo w PRL i tak to jest obecnie. Pierwsze posuniecia , "oczyszczania" , powoduja wlasnie takie reakcje jak Brodackiej-Falzman. Zale ze nie zostal wybrany nikt z tego waszego srodowiska , w pani pojeciu fachowiec , stawia pytanie czy jest w tym srodowisku ktos kto w uczciwy sposob dokonalby naprawy tych szkod po poprzednikach. Widac Minister nie "odkryl" takiej osoby. A przypisywanie czy insynuowanie Ministrowi jakiejs prywaty jest delikatnie mowiac nie na miejscu. Znamy determinacje i bezwzglednosc Prezesa PiS w eliminowaniu patologi we wlasnych szeregach. Nie dam wiary by Jurgiel sie obyl bez konsultacji w tej sprawie i rozgrywal tu cos z "prywaty". Takie insynuacje to najzwyklejsze swinstwo. jezeli pani nie umie wspierac PiS a nie chce szkodzic tak jak tym wpisem to prosze sie powstrzymac od komentowania takich tematow. Prosze powrocic do wpisow w stylu poprzednich "bajek" , robi to pani "uroczo". I jeszcze jedno ... ten komentarz UliUjejskiej , do ktorego sie pani odniosla , napisze pod tym komentarzem moje zdanie.
Domyślny avatar

zdzichu z Wielkopolski

15.03.2016 01:03

Dodane przez HenrykInny w odpowiedzi na )),-" wdaliśmy się w grę pod

Nawet jak na prowokatora jest Pan co najmniej niewiarygodny. Permanentne używanie słowa "chodowla" i zwracanie się do interlokutorek per pani zamiast tak jak przyjęte Pani, zdradza dziwną , Pańską proweniencję. Robisz się niebezpiecznie bardziej papieski niż norma to przewiduje.
Domyślny avatar

HenrykInny

15.03.2016 01:44

Dodane przez zdzichu z Wiel… w odpowiedzi na Nawet jak na prowokatora jest

... pan nie zrozumial. To "c" bylo i jest u mnie dla podkreslenia dzwieku !!!. Papieze tak maja ... moga wszystko. Nawet zdzicha ochrzcic , pochowac ...
Ula Ujejska

Ula Ujejska

15.03.2016 03:28

Dodane przez izabela w odpowiedzi na Szanowna Pani, uświadommy

Pani Izabelo Podzielam Pani obawy - dlatego także napisałam swoją ostatnią notkę, a u Pani, zwróciłam uwagę na TKM. Doczekałam się dzisiaj reakcji samego Prezesa Kaczyńskiego w TVP, jest więc nadzieja że będzie korekta niektórych durnych decyzji w różnych miejscach. Pozdrawiam.
Domyślny avatar

HenrykInny

14.03.2016 23:12

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na Pani Izabelo TKM, jak zwykle

UlaUjejska - jezeli jest pani poslem wybranym z listy PiS , poslem obecnej kadencji , a takie dostalem powiadomienie wzywam pania do powstrzymania sie ze swoja "tworczoscia" na portalach spolecznosciowych. Tworczoscia prowadzona pod pseudonimem , anonimowo. Pomijam tresci. Pani nie wolno tego robic. Prosze pisac pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Chodzila pani na zajecia przygotowawcze przed objeciem mandatu a takze na szkolenia organizowane przez PiS. Czy cos umknelo pani uwadze ?!. Nie bede tu napominal pania iz to co pani wypisuje jest szkodliwe dla PiS i Rzadu wylonionego z tej parti. Pani szkodzi temu ugrupowaniu. W tej sprawie zwroce sie do Przew.K.P. PiS posla Terleckiego o wyjasnienie. Bo moze nie maja swiadomosci ze choduja sobie drugiego Migalskiego. Ta wiadomosc sprawdze i tak czy tak opisze jeszcze raz. Jezeli natomiast okaze sie jak wynika z innych zrodel ze pani pisze z Antypodow uzywajac prostackich "przechwalek" o przynaleznosci ,pogladach , wplywach by nadac sobie wieksza wiarygodnosc i posluch to ... pies pania tracal ... i male pieski tez !!!
Ula Ujejska

Ula Ujejska

15.03.2016 02:35

Dodane przez HenrykInny w odpowiedzi na UlaUjejska - jezeli jest pani

@HenrykInny Z prymitywnym głupkiem i chamem nie dyskutuję. Zapamięta Pan?
Domyślny avatar

Imperator

14.03.2016 19:29

Pani Izabelo, Gratuluję odwagi w poruszaniu tak delikatnej sprawy. Być może trudno krytykować najlepszy od czasów nocnej zmiany (a może nawet od 1939 roku?...) rząd Polski, ale on również popełnia błędy. Zapewne mają rację ci, którzy mówią, iż za poprzednich władz dochodziło w stadninach do nieprawidłowości, ale stawianie laika na takim stanowisku może stadninie więcej zaszkodzić niż poprzednie złodziejstwo... Czy nie można było wymienić poprzedniego kierownictwa na kogoś znającego się na rzeczy? Warto by się również zająć coraz silniej nadciągającym niebezpieczeństwem coraz szerszego wachlarza obowiązkowych szczepień. Nie jestem wrogiem szczepień w ogóle, dzięki nim wyeliminowano wiele chorób, ale przymus, który jest obecnie wprowadzany staje się coraz bardziej niebezpieczny. Mamy już obowiązkową szczepionkę przeciw chorobie wenerycznej, nota bene szczepionkę wycofywaną w wielu krajach! Obecnie Ministerstwo zdrowia dalej zamierza zwiększać ilość obowiązkowych szczepień... Naprawdę, nie tego spodziewałem się po najlepszym polskim rządzie od czasów nocnej zmiany. To ostatnie zdanie nie jest kpiną, jest moją szczerą oceną. Ale pamiętajmy, że nawet najlepsi popełniają błędy. Serdecznie pozdrawiam.
joawa123

joawa123

15.03.2016 01:14

Dodane przez Imperator w odpowiedzi na Pani Izabelo, Gratuluję

To, że wyznaczeni przez PiS urzędnicy będą popełniali błędy - było łatwe do przewidzenia. Błędy można naprawić i wtedy zwykle bywają wybaczone. Gorzej, że wielu pisowskich decydentów panicznie boi się krytyki. Jednocześnie z niezrozumiałych powodów w sprawach o których nie mają pojęcia nie szukają specjalistów, poprzestając na wiernych "klaskaczach". Wieloletnia medialna nagonka na PiS spowodowała "trwały uraz" wśród zwolenników i często zachowują się jak histeryczne paniusie, którym wypomina się nadwagę. PiS ma teraz władzę, ma siłę i wsparcie wielu przyzwoitych ludzi. Więc niech nie pęka przed krytyką, zwłaszcza w słusznych sprawach, tylko przykłada się rzetelnie do roboty, żeby takie "kwiatki" jak tu opisane nie miały miejsca. Sprawa obowiązkowych szczepień jest oczywiście znacznie poważniejsza od sprawy zagrożonych stadnin. Jej zaniedbywanie budzi grozę i niestety -nieufność.
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

15.03.2016 07:49

Dodane przez Imperator w odpowiedzi na Pani Izabelo, Gratuluję

Święte słowa. Nawet najlepsi popełniają błędy. Czy należy jednak o tym mówić? Jak pisał Norwid:"Nie ten zły ptak co własne gniazdo kala, ale ten zły co mówić o tym nie pozwala". ( chyba nie pokręciłam). Sprawa szczepionek też leży mi na sercu. Nie śmiem jednak nawet myśleć żeby coś pisnąć na ten temat.
Domyślny avatar

Imperator

16.03.2016 12:01

Dodane przez izabela w odpowiedzi na Święte słowa. Nawet najlepsi

"Nie śmiem jednak nawet myśleć żeby coś pisnąć na ten temat." Pani Izabelo, Ale dlaczego? Może warto pisnąć? Pozdrawiam serdecznie.
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

15.03.2016 09:15

Ponieważ kilka osób wypowiadało się na temat losów hodowli pani Joanny zabiorę głos w tej sprawie. Została przejęta(a było to wrogie przejecie ) przez człowieka, którego buta dorównuje ignorancji. To najdelikatniejsze określenie tego osobnika. W środowisku określany jest- zapewniam- mocniej. Aby zobaczyć na własne oczy jak się to skończyło proszę wpisać w wyszukiwarkę: " araby Ochaby" i dokładnie obejrzeć galerię zdjęć. Te konie podobno ostatecznie zostały mu zabrane z urzędu. A raczej te które przetrwały. Piszę podobno, bo nie byłam przy tym a na rynku pojawiają się nadal konie z Ochabów właśnie bardzo, bardzo, tanie. To informacja dla handlarzy koni, ale powinni przecież o tym dobrze wiedzieć.
Domyślny avatar

Orlando2000

15.03.2016 17:03

Dodane przez izabela w odpowiedzi na Ponieważ kilka osób

Pani Izo, sama Pani napisała, że w branży końskiej, każdy ma coś za uszami. Trudno obiektywnie ocenić tą sytuację, skoro wypowiedziała się tylko jedna strona.Ten Pan mógłby mieć odrębne zdanie, co do wrogiego przejęcia. Pani koleżanka szybko się zacietrzewia , sądząc po jej komentarzach , dlatego wypracowanie kompromisu mogło być trudne. W efekcie najbardziej pokrzywdzone były konie.I to jest przykre."Środowisko" bardzo szybko wydaje wyroki na ludzi "przegranych".Nakłady na prowadzenie hodowli są znaczne, a zyski małe. Nie jest łatwo utrzymać się z koni.Nie każdy potrafi sobie z tym poradzić. Pojawienie się bardzo, bardzo tanich koni świadczy o ich przydatności. To tak trochę jak z odzieżą chińską , w obu przypadkach pojawia się problem jakości. Co z tego, że handlarz kupi tanio,a komu on później sprzeda takiego konia?
joawa123

joawa123

15.03.2016 10:52

UWAGA!Chodzi oczywiście o tragiczne losy stadniny arabów CHOLEWY. Ze stadniną koni w OCHABACH nie mającą na szczęście nic wspólnego. Za pomyłkę w nazwie PRZEPRASZAM.
izabela

Izabela Brodacka Falzmann

15.03.2016 11:50

Dodane przez joawa123 w odpowiedzi na UWAGA!Chodzi oczywiście o

To ja przepraszam Pani Joanno. Przyznam że ochaby,cholewy,moczary, motyki i kociołki jakoś mi się ze sobą przykro kojarzą.
Domyślny avatar

HenrykInny

15.03.2016 21:08

Szanowna Pani Izabela Brodacka Falzman. Cieszyc moze to iz wreszcie Pani zrozumiala i przyznala ze ten tekst byl powiedzmy "nierostropny". On nie powinien sie ukazac ani tu ani w Gazecie Warszawskiej. To byl blad. Nie bede rozwijal bo mam w sobie taka watpliwosc. Ta watpliwos spowodowana jest nastepnym Pani komentarzem i przytoczeniem Norwida ... to jest ta watpliwosc czy Pani faktycznie przemyslala jak pisze , na "zimno" , czy to jest tylko pozor. Ale nie bede sie juz nad tym rozwodzil co sie stalo to sie nie odstanie. Pani wie z moich komentarzy ze darze Pania estyma i zawsze czytam , ba ... czekam na Pani teksty. Zostawmy to ... ja ze swej strony goraco przepraszam , Przepraszam Pania ,jezeli w swojej ... powiedzmy trosce o dobro jakim jest ten rzad i partia z ktorej sie wywodzi moglem czyms Pani uchybic lub jakims sformulowaniem wywolac konfuzje. Przepraszam. Musze sie jednak odniesc tez do czegos innego. Po czesci bedzie to tez wytlumaczeniem dla Panstwa dlaczego tak a nie inaczej reaguje na pewne sytuacje , komentarze. Jak wszyscy z naszej rodziny , rodziny patriotycznej widzacej w ugrupowaniu politycznym PiS , w tym Rzadzie i w tym Prezydencie ratunek dla nas Polakow i dla naszej Ojczyzny mam tez swoj wklad , udzial w doprowadzeniu do tego co teraz mamy. To nie tylko glosowanie przeze mnie we wszystkich minionych wyboryach na PiS i na kandydata na Prezydenta wywodzacego sie z tego ugrupowania. Nie tylko , jest jeszcze wiele innej pracy wykonywanej pod tym szyldem dla nas wszystkich. Pracy ku dobru wspolnemu. Nigdy by mi do glowy nie przyszlo by z tym sie obnosic . tej pracy nie wykonujemy , tysiace anonimowych ludzi , by potem nia frymarczyc. Tak jak to ma miejsce w wypadku blogerki podpisujacej sie UlaUjejska. Jeszce raz Serdecznie przepraszam Pania Izabele Brodacka Falzman za moje wczesniejsze uwagi ktore moglyby ja dotknac osobiscie , Przepraszam tez za druga czesc tego komentarza ktory pisze na Pani blogu ale uznalem ze skoro takie "indywidum" jak UlaUjejska tu za mna "przyczlapala" to bedzie dla mnie bezpieczniej (powstrzyma sie na tym blogu) i unikne inwektyw przez nia kierowanych do mojej osoby. Ze wzgledu na ograniczenia napisze to w drugiej czesci zaraz po tym.
Domyślny avatar

HenrykInny

15.03.2016 21:59

Dokonczenie mojego komentarza do Pani Izabeli Brodackiej Falzman. Tak jak ja to rozumiem a mysle ze wszyscy podziela ten poglad. Mozemy sie nie zgadzac w jakims temacie , mozemy sie spierac ... ale zawsze musimy miec na uwadze czy ktos , lub wprost , oboz nam wrogi na tym sporze nie bedzie chcial cos "ubic" , wykorzystac do ataku na nas , na nasze ugrupowanie , zdyskredytowac. To jest dzis bardzo wazne. Jestesmy u progu ale wygrane wybory to nie wszystko. Ta wygrana trzeba jeszcze przelozyc na realna wladze . A jak z tym jest widzimy. Obserwuje od dluzszego czasu "tworczosc" na portalach spolecznosciowych niejakiej UliUjejskiej. Poziom xchamstwa , buty , arogancji , przechwalek jest wprost porazajacy. Jako przyklad podam tu Panstwu jeden z jej komentarzy ... "Ula Ujejska Dobra Zmiana jest płytka a miejscami wydaje się pozorowana I na koniec, jak typowy WSIowy cham, jak nie może ugryźć, to chciałby mnie Pan obrazić. Ale to tyż trzeba umieć. Z prymitywnym głupkiem więcej nie dyskutuję. Jasne - czy mam napisać dużymi literami" Albo to jeszcze ... "Ula Ujejska Tylko koni żal @HenrykInny Z prymitywnym głupkiem i chamem nie dyskutuję. Zapamięta Pan?" Pani podpisujaca sie Ula Ujejska ma jeszcze inne zaslugi w pisaniu , na swoim blogu , roznych prowokacji pod plaszczykiem troski czy jak to nam tlumacza (bo jest ich tu wiecej) "konstruktywnej krytyki" ... Prosze zagladnac na jej blog , wpis i komentarze pod wpisem ... tutaj ;- naszeblogi.pl Prosze zwrocic uwage na komentarze , komentarze tej blogerki ... Wczesnie przy okazji sporu o Ks.Isakowicza w komentarzach pod niepszychylnymi , dyskredytujacymi tego Ksiedza wpisami wylala caly kubel pomowien ... zwyklego chamstwa. Pozniej na dwa dni przed wyborami prezydenckimi zaatakowala kandydata Andrzeja Dude jakimis zadaniami odpowiedzi na dziesiec tendencyjnie ulozonych pytan ... itd. , itp. Moglbym tu dlugo dokonania tej blogerki wymieniac. Nicpotem. Co mnie boli , o co mi chodzi ... Musze zalaczyc czesc trzecia
Domyślny avatar

HenrykInny

15.03.2016 22:16

Czesc trzecia do Pani Izabeli Brodackiej Falzman - ostatnia. Doszla mnie wiadomosc a wlasciwie dostalem pare listow ze za nickiem UlaUjejska kryje sie poslanka wybrana do obecnego Sejmu z Ugrupowania PiS. Czyli moje Parti. Nie chce wymieniac nazwiska by , jezeli to nie prawda , nie skrzywdzic. Najpierw to musze sprawdzic i to juz zaczalem. Zwroce sie tez z zapytaniem do Klubu i bezposrednio do posla Terleckiego oraz wprost do Prezesa Kaczynskiego czy takie zachowanie , taki jezyk taka pogarda i wreszcie takie chamstwo przystoji Poslowi na Sejm z ich Parti ?!!! - z mojej Parti. Uczulam jeszcze na jedno , Poslowi , jest to nieformalny zakaz , nie wolno nigdzie pisac , publikowac pod "pseudonimem". Przyzwoitosc i niepisane zasady Posla nakazuja pisac pod wlasnym imieniem i nazwiskiem tak jak to czynia inni poslowie tego ugrupowania. Zapewniam ze tej sprawy nie odpuszcze bo to jest szkoda ogromna ale i ogromne niebezpieczenstwo. Czy Panstwo zdajecie sobie sprawe co moga z tym zrobic propagandzisci z Czerskiej czy ci z TVN-u o Urbanie nie wspomne. Sam dlugo wachalem sie czy pisac o tym na forum by nie naglasniac. Uznalem jednak ze to jest zbyt grozne by tak pozostawic Jezeli jednak ta pani nie jest Poslem (co by mi przynioslo ulge) tylko pisze w takiej formie , formie sugerujacej , w formie niedomowien , przechwalek i konfabulacji ... by nadac sobie wieksze znaczenia podniesc swoje ego ... to napisze tak jak w jednym komentarzu do niej ... o tych pieskach ... malych . Bo duzy piesek ... O ewentualnych wynikach moich dzialan poinformuje panstwa. Uklony dla Pani Izabeli. PS,- Mysle Pani Izabelo ze o Czarku Gmyzie jednak Pani tak nie mysli jak napisala.
Anna Borycka

Anna Borycka

20.03.2016 17:32

Dodane przez HenrykInny w odpowiedzi na Czesc trzecia do Pani Izabeli

Kolejny kapuś chce się legendować? A może chcielibyście na Ulę Ujejską nasłać seryjnego, dlatego tak pilnie chcecie poznać jej prawdziwe nazwisko?
Domyślny avatar

HenrykInny

21.03.2016 09:05

Dodane przez Anna Borycka w odpowiedzi na Kolejny kapuś chce się

Widze ze asystenci spoleczni zostali uruchomieni. Prosze czytac az do ... zwymiotowania , to co pani napisala. Jakies opamietanie , refleksja ... jezeli nie da rady to nalezy zaczac od lekarza pierwszego kontaktu , on da skierowanie gdzie trzeba bidulko.
Anna Borycka

Anna Borycka

27.03.2016 18:04

Dodane przez HenrykInny w odpowiedzi na Widze ze asystenci spoleczni

Kmiotku, zadałam ci tylko dwa niewinne pytania, a tobie już zwieracze puściły?
Domyślny avatar

HenrykInny

21.03.2016 16:32

Jeszcze tak qw kontekscie ostatnich wydarzen w stadninie ... padla klacz ... ceniona i w wielce tajemniczych okolicznosciach. Jakie "uklady" naruszyl Minister ?!. Czy Pani Brodacka , dzis , popelnilaby taki sam tekst ?! SBecki uklad sie broni !!!
Domyślny avatar

ardianwoj

25.05.2016 12:39

Interesujące poglądy i wpis :)
Izabela Brodacka Falzmann
Nazwa bloga:
Blog autorski

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 1, 063
Liczba wyświetleń: 7,769,469
Liczba komentarzy: 21,368

Ostatnie wpisy blogera

  • Było, ale nie minęło
  • Ukraina zmierza w kierunku nazizmu
  • Kto płaci za orkiestrę, wybiera muzykę

Moje ostatnie komentarze

  • Jaruzelska nie gloryfikowała. Ona sobie kpiła. I to mi się własnie nie podobało. Natomiast jestem w posiadaniu listów pana Przedpełskiego właściciel domu przy ulicy Ikara przejętym po Jaruzelskim…
  • Pisałam kiedyś niechetnie o klanie Spiewaków ale Jana będę bronic. Pomaga lokatorom bezprawnie wyrzucanym z mieszkań i zajmują go sprawy Warszawy. Moim zdaniem nie jest groźna lewicowa wrazliwośc.…
  • Ale to nie znaczy, że nalezy zakazać uzywania wentylatórów. Wydalanie też jest nieuchronne. Czy nalezy negować istnienie wodniczki tętniącej?Cóż winny jest nieszczęsny pantofelek, że tak ma? Gorzej…

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Upadek edukacji. Tym razem piszę jako fachowiec.
  • Historia pewnej kamienicy
  • Śpioszki rozmiaru XXXL

Ostatnio komentowane

  • Tomaszek, Trzeba pilnować kasy . Bo pieriestrojka czyli pieriedyszka nie wyszłaby bez pieriechwatyzacji . A w zasadzie po to to było i przyszło po wojnie dopiero w momencie wystarczającej akumulacji . 
  • Tomaszek, Taka fajna "lekkość bytu " . To dla czego sobie z ptaszkami nie porozmawiać ?
  • Marek Michalski, O towarzyszce panience też można powiedzieć, że robi dużo dobrego skoro prowadzi wywiady z osobami, które mają zakaz wstępu do mediów głównego ścieku.Najmłodszy ze Śpiewaków też śpiewa na…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności