Niezadowoleni z życia

Niezwykle interesujące dane - za brytyjskim urzędem statystycznym (ONS) przytacza jeden z portali rynku pracy. Pokazują one dobitnie jak fatalnie Polacy odczuwają skutki ostatnich ośmiu lat rządów obecnej koalicji. Choć nasza gospodarka w tym czasie rosła (podobnie jak wysokość długu publicznego) jakość życia w naszym kraju się pogorszyła.
Z jednej strony, zdaniem Brytyjczyków, w latach 2007-2014 polska gospodarka rosła najszybciej spośród wszystkich 34. krajów wysoko i średnio rozwiniętych, należących do OECD. W tym czasie wzrost PKB na jednego mieszkańca w naszym kraju wyniósł bowiem ponad 45 proc. - podał portal rynekpracy.pl. Do podobnego poziomu (jednak poniżej 40 proc.) zbliżyła się Turcja; ledwo nieco ponad 30 proc. wzrostu zanotowało Chile, zaś po ok. 30 proc. - Słowacja i Węgry. Kilkuprocentowy wzrost przypadł wówczas w udziale takim krajom, jak Włochy, Słowenia, Wlk. Brytania, Japonia, Irlandia, Holandia, Hiszpania i Finlandia. Spadek poziomu PKB na jednego mieszkańca odnotowała jedynie zbankrutowana w praktyce Grecja.
Znacznie ciekawsze są dane ONS (za OECD) pokazujące, że w tym samym okresie poziom satysfakcji z życia w naszym kraju obniżył się (o 1,7 proc.). Niewielkim pocieszeniem zdają się analogiczne dane dotyczące kilku innych krajów członkowskich OECD. Nie dziwi niemal 30-proc. spadek z satysfakcji z życia w Grecji czy (kilkuproc.) 17 innych krajów, w tym Włoch, Portugalii i Hiszpanii.
Jak się okazuje niewiele są warte bajania naszych niemal ośmioletnich już włodarzy z Donaldem Tuskiem i Ewą Kopacz na czele o rzekomej „zielonej wyspie” czy budowaniu drugiej Irlandii. Dokonująca się na naszych oczach klęska Platformy Obywatelskiej w oczach polskiej opinii publicznej zdaje się nieprzypadkowo współgra z danymi ujawnionymi przez brytyjski urząd statystyczny. Pokazują one, co tak naprawdę czują Polacy na co dzień. Widoczny marazm, frustracja i zniechęcenie, wynikające m.in. z nierosnących zarobków czy wciąż wysokiego bezrobocia - zwłaszcza wśród młodych, przekłada się na taki, a nie inny obraz samopoczucia Polaków.
Nie wiadomo zresztą czy uwzględniono w nim samoocenę naszych rodaków, których ponad 2 mln nie wróciło z emigracji zarobkowej i wciąż przebywa na tzw. saksach w Wlk. Brytanii, Niemczech czy innych krajach zachodnich. To właśnie ci Polacy „zagłosowali nogami” w odpowiedzi na brak w ostatnich latach jakiejkolwiek polityki społecznej, zwłaszcza wobec młodych małżeństw, a w rezultacie braku perspektyw na szybkie, bezpieczne i niedrogie urządzenie się w swoim kraju.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika PiS be with you

01-08-2015 [06:38] - PiS be with you | Link:

To właśnie ci Polacy „zagłosowali nogami”

mozna zadac pytanie ile tych POlakow zaglosowalo na Partie Oszustow x2 i wyjechalo zostawiajac reszte na POzarcie PO... jeszcze w wyborach, na nastepne 4 lata wlasnie w Irlandii, Anglii glosowali na PO, wiec moga sobie POdziekowac ze ich PO wyr....chalo. I to sie stalo po zamachu nad Smolenskiem, glosowali drugi raz na tych kolaborantow i mordercow.... Nie mowie ze wszyscy, ktorzy wyemigrowali do Anglii glosowali na PO, ale wydaje mi sie ze wiecej niz mniej. Chicago zawsze glosowalo na PiS i nic nie mamy sobie do zarzucenia.. mielismy racje.

Pozdrawiam trzezwo myslacych.

Obrazek użytkownika JacBiel

01-08-2015 [08:43] - JacBiel | Link:

"To właśnie ci Polacy „zagłosowali nogami” w odpowiedzi na brak w ostatnich latach jakiejkolwiek polityki społecznej..."

Nie mogę się zgodzić z taka oceną. Polityka społeczna rządu PO, chociaż niezbyt jasno sformułowana, istnieje i wydaje się, że jest realizowana bardzo sprawnie i konsekwentnie.

Oto główne cele precyzyjnie realizowane przez ostatnie 8 lat:

1. Ograniczenie przyrostu naturalnego
2. Drenaż mózgów - czyli tanie kształcenie specjalistyczne dla Niemiec, Anglii itd.
3. Zbilansowanie funduszu emerytalnego poprzez:
a. podniesienie wieku emerytalnego
b. obniżenie emerytur
c. doprowadzenie do kryzysu na rynku farmaceutycznym
Wszystkie te elementy spowodować maja szybsze i bardziej masowe wymieranie chciwych na państwowe pieniądze staruchów.
4. Zamrożenie niskich płac oraz wysokiego bezrobocia - czyli zapewnienie taniej, ale fachowej siły roboczej Niemcom, Anglii, itd.

Więc proszę nie krytykować PO, bo, jak to wykazałem, to wysokiej klasy eksperci, którzy wzorowo realizują założoną politykę społeczną.

Obrazek użytkownika mada

01-08-2015 [11:02] - mada | Link:

Zgoda!
To są specjaliści.