Zdjęcie satelitarne z 10 kwietnia?


Wszyscy, którzy interesują się katastrofą smoleńską znają zapewne zdjęcie satelitarne GeoEye z 11 kwietnia 2010 roku .

W ostatnich dniach w programie Google Earth pojawiło się zdjęcie satelitarne okolic Smoleńska z 9 kwietna (serdeczne dzięki dla Sceptycznego Wierzyciela za informację). Zastanowiła mnie jednak dziwna rozbieżność dat. W lewym dolnym rogu widnieje informacja, że zdjęcie zostało zrobione 9 kwietnia, natomiast na suwaku pod ikoną zegara w lewym górnym rogu wyraźnie widać 8 kwietnia. Cóż, błędy zdarzają się nawet najlepszym.
Przesunąłem nieco suwak i pojawiła się nowa mapa satelitarna:

Tym razem u góry data 10 kwietnia

natomiast u dołu wyraźnie 11 kwietnia:

Kolejna pomyłka?
Postanowiłem porównać to zdjęcie ze zdjęciem z GeoEye. Zauważyłem już wcześniej, że na zdjęciu udostępnionym przez Pluszaczka są widoczne ślady „obcej” interwencji. Poniżej jedna z nich:


 
Sprawdziłem to samo miejsce na zdjęciu z Google:

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że są to te same zdjęcia. Wniosek niby oczywisty, prawidłowa data w Google Earth to ta podana w dolnym rogu: 11 kwiecień 2010. Czasami jednak warto sprawdzać również rzeczy oczywiste. Zacząłem uważnie przeglądać oba zdjęcia. Na obu widnieje i zainteresował mnie samolot stojący na bocznym pasie lotniska:

Zrobiłem powiększenie tego fragmentu zdjęcia:

Ten samolot pod spodem to rządowy JAK-40. Nie mam wątpliwości, że ten ze zdjęcia satelitarnego to również JAK-40. Teraz najważniejsze pytanie, czy 11 kwietnia na lotnisku Siewiernyj był jasny (najprawdopodobniej biały) JAK-40?
Przypomniałem sobie również, że 10 kwietnia „przygotowano” miejsce katastrofy do wizyty Putina i Tuska. Rozstawiono namiot, wytyczono ścieżkę do uścików pod kamieniem. Prace zapewne były intensywne. Porównajmy teraz ten sam fragment zdjęcia z 11 i 12 kwietnia:

Czyżby posprzątano wszystko w nocy z 10 na 11 kwietnia bo miał się pojawić amerykański satelita i 12 ponownie rozłożono?
Odpowiedź na te pytania jest bardzo ważna, bo jeżeli jest to zdjęcie z 10 kwietnia, to proszę uważnie przyjrzeć się mgle (chmurom?) powyżej lotniska:

PS 
Informację o zdjęciu z 10 kwietnia wpisałem ze zakiem zapytania. Dzięki linkowi podanemu przez blogera intheclouds mogłem je dodatkowo zweryfikować. Na lotnisku widać stojący samolot CASA, a więc zdjęcie jest z 11 kwietnia. Lepiej się pomylić niż przeoczyć.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Gość

08-04-2011 [05:09] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Obrazek użytkownika nurt

25-02-2014 [21:34] - nurt | Link:

-
FATALNIE,
żadne z zdjęć tego posta nie jest widoczne, w żadnej z 3.różnych przeglądarek.
Autorze, można tylko prosić o próbę takiej edycji - by wklejać kopie zdjęc, uprzednio zapisane na swoim nośniku?
?
Wlk prośba, by cos zaradzić - i dzięki za ważny temat.
Pozdrawiam z nadzieją.