Normana Daviesa opowieści niezwykłe. - raz jeszcze.

Norman Davies od lat nie tylko nie korzysta z okazji żeby siedzieć cicho, ale jeszcze zachowuje się głośno, plotąc bzdury w rodzaju:
Przeciętny Polak przed wojną miał sąsiadów Żydów czy Niemców np. w Poznaniu”
choć student historii wie, że przeciętny (i nieprzeciętny też) Polak w Poznaniu za sąsiada Żyda NIE MIAŁ, bo wg spisu z 1931 roku na 2 miliony 107 tys mieszkańców woj. poznańskiego, Żydów było 7 (siedem) tys. czyli 0,3%.

Wchrzania się też Norman Davies w polskie, wewnętrzne sprawy:

a to zaleci Polakom zaprzestanie obchodzenia rocznicy Powstania Warszawskiego*, a to Polaków pouczy, że „Opozycja w Polsce jest chora. Cały czas negacja: Tusk musi odejść, Sikorski musi odejść itd. Potencjalnie konstruktywna krytyka i kontrola zmienia się w destrukcję. I co najważniejsze, opozycyjne partie nie uznają podstawowych organów Rzeczypospolitej. Szef opozycji Jarosław Kaczyński nie uznaje prezydenta. Trwa narodowe święto, a on się nie zjawia na oficjalnych obchodach. Organizuje własne, prywatne święto. Żaden magnat w XVII wieku nie ośmieliłby się tak postąpić.”**

Nooo.... grubo! A jak na obcokrajowca - grubo bardzo!
Ja mam o (nie)skuteczności Jarosławie Kaczyńskiego zdanie fatalne, ale to jest moje, polskie zdanie, a nie jakiegoś, za przeproszeniem, gastarbeitera.

I dlatego przytaczam tekst o tym panu**** sprzed ponad 2 lat i - jak to u mnie w zwyczaju - tekst ten jest wciąż, a nawet coraz bardziej aktualny:

XXX

"Normana Daviesa opowieści niezwykłe."

Norman Davies jest historykiem, a zatem – ujmijmy rzecz skrótowo: „robi w przeszłości”.

Dokładnie – w naszej, polskiej przeszłości robi.

I na niej zarabia.

Normalna rzecz (że zarabia) bo na czymś zarabiać musi.

To znaczy, deklaruje, że jest specjalistą „od Europy wschodniej”, ale Europa wschodnia, Europą wschodnią, jednak nie żartujmy sobie (przynajmniej jeszcze nie przez następnych kilka linijek) – bo jakież pieniądze można zarobić na historii takiego, uroczego skądinąd kraju, jak Łotwa czy inna Mołdawia?

Parę dni temu, Pan Norman Davies zaproponował, żeby Polacy zaprzestali obchodzenia rocznicy Powstania Warszawskiego.*

Krótko mówiąc, zaproponował dokładnie to, co wprowadzili w życie towarzysze Bierut, Gomułka, Gierek i reszta ludzi honoru.

Ja przeciwko propozycji Normana Daviesa protestować nie myślę:

jego, gościa w moim kraju, prawo proponować, co mu do głowy przyjdzie.

Mam za to z kolei dla obywateli Zjednoczonego Królestwa propozycję, żeby skasowali monarchię, bo to, z mojej, subiektywnej i polskiej perspektywy - przepraszam za skrótowość formy - zbieranina rozrabiaków, utracjuszy, pijusów i – pardon – puszczalskich.

I mam do złożenia takiej propozycji prawo - jak Davies Polakom, tak Fedorowicz Brytyjczykom. Normalka.

Mam sporo lat, toteż pamiętam doskonały (tak, doskonały, jak wiele ówczesnych kulturalnych wydarzeń) cykl filmowy pod tytułem „Opowieści niezwykłe”, w którym bardzo dobrzy (cóż – peerelowska szkoła) reżyserzy pomieścili zestaw filmowych perełek.***

Tytuł oddawał zawartość zestawu wybornie: co jedna opowieść, to bardziej niezwykła.

No tak, ale gdzież tu niezwykła opowieść Normana Daviesa?

A, proszę bardzo:

ambitny, brytyjski historyk przyjeżdża sobie w latach sześćdziesiątych za żelazną kurtynę i robi doktorat w kluczowym dla Sowietów kraju, jakim był PRL.

I wyjeżdża tam sobie bez jakiegokolwiek zainteresowania (o opiece nie wspominając) stosownych organów rządu Jej Królewskiej Mości.

I podobnie, bez jakiegokolwiek zainteresowania (i opieki) ) stosownych organów rządu towarzyszy Gomułki i Cyrankiewicza (zasłużonych agentów służb sowieckich) żyje w tym totalitarnym (taka prawda – totalitarnym) kraju, niezakłóconym niczym życiem młodego naukowca.

Jak wspomniałem, mam swoje lata i ta opowieść Normana Daviesa jest dla mnie tak niezwykła, że aż, proszę darować - nieprawdopodobna.

*http://wiadomosci.wp.pl/page,2,title,Prof-Norman-Davies-zycie-polityczne-w-Polsce-byloby-zdrowsze-gdyby-lewica-byla-mocniejsza,wid,17054587,wiadomosc.html
**http://www.sfora.pl/polska/Norman-Davis-Ton-obchodow-Powstania-Warszawskiego-jest-niezdrowy-a46009
*** http://pl.wikipedia.org/wiki/Opowie%C5%9Bci_niezwyk%C5%82e

**** http://naszeblogi.pl/31238-normana-daviesa-opowiesci-niezwykle

---------------------
Informacja dla Czytelników:

w związku z permanentnym trollowaniem moich tekstów, wzorem pisowskich europosłów pp. Czarneckiego i Kuźmiuka, nie odpowiadam na żadne komentarze.
EF

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika mada

27-11-2014 [18:17] - mada | Link:

No i znieśli tę monarchię?

Obrazek użytkownika Deidara

27-11-2014 [18:28] - Deidara | Link:

Ale wie pan, że de facto oznacza to także, że i komentujących jak i czytających ubędzie? Bo jednak jedną z idei blogów jest dialog czytelnika z autorem.

Obrazek użytkownika niewierzacy ateusz

27-11-2014 [18:56] - niewierzacy ateusz | Link:

tak z ciekawości spytam ,a ilu zydów mieszkało w poznaniu w 1931 roku i ilu mieszkońców liczył poznań w tymze 1931 roku? bo przyganiał kocioł garnkowi , tak dla przykładu jęsli mieszkało 6 tys żydów w mieście 200 tysięcznym to bedzie 3% a nie 0,3% dla przecietnego mieszkańca poznania

Obrazek użytkownika 3rdOf9

27-11-2014 [20:26] - 3rdOf9 | Link:

Całkiem ciekawa notka się Panu przytrafiła, że tak sobie zatroluję :)

Nawiasem mówiąc tak sobie myślę, czy kiedyś dane nam będzie poznać "kulisa zwerbowania Daviesa"...

Obrazek użytkownika Boguslaw

27-11-2014 [22:13] - Boguslaw | Link:

Przygadywala łopata gracy ...

Obrazek użytkownika Adam

28-11-2014 [07:57] - Adam | Link:

100/100 nie mozna sie nie zgodzic I jescze mus polska babe dali w rozliczeniach ... Wprawdzie taka troche "ugly " jak mowiwa w Krolestwie ale widac "stukaczowi " z jego "czynem " taka sie nalezala...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

28-11-2014 [10:15] - NASZ_HENRY | Link:

Norman Davies to agent Imperium Angielskiego zrzucony na polski odcinek ;-)