W tym szaleństwie (PiS-u) jest metoda!

Komedii dell’arte ciąg dalszy. Dziś w sejmie padły słowa prawdy: „Te wybory zostały sfałszowane”, powiedział Jarosław Kaczyński, wskazując na koalicję PO i PSL jako autora oszustwa: „Ja wiem, że was to boli, ale sfałszowaliście wybory”. Posłowie PiS już złożyli projekt ustawy. Chcą, by kadencja sejmików wojewódzkich potrwała tylko do marca.  Żeby ustawa przeszła musi uzyskać większość w sejmie. A to jest niemożliwe, o czym posłowie PiS doskonale wiedzą.
Jarosław Kaczyński będzie teraz podnosił stawkę „radykalizmu”. Jest politykiem wybornym, doskonale wie, że wyrosła mu pod bokiem prawdziwa konkurencja, której wcześniej nie zauważył, bo przekomarzał się z PO i innymi frakcjami politbiura (zob. na NB „Posiedzenie Biura Politycznego III RP”). Poza tym od dłuższego czasu głowę zaprzątała mu wielka, państwowotwórcza myśl – co z tego niesfornego Dyzia (Adasia Hofmana) wyrośnie?
W takiej sytuacji, nie dziwmy się, że na inne detale nie miał po prostu głowy. A tymczasem – ot siurpryza! Okazało się, że Polska to nie tylko koalicja rządowa plus kamaryla dworska prezesa, ale też pozostałych 38 milionów ludzi. Z których co najmniej dwa miliony nie ma pracy (a drugie tyle uciekło z kraju), około miliona zbliża się do granic skrajnego ubóstwa, około 70 tys. to, jak podała prasa niemiecka, współcześni niewolnicy. Ludzie gotowi na wszystko dla kawałka chleba. Pod tym względem jesteśmy na… uwaga: pierwszym miejscu w Europie – nawet przed braćmi Rumunami! A zdecydowana większość Polaków, choć ma na kawałek chleba, nie posiada żadnych oszczędności. Żyjemy Szanowni Państwo z dnia, na dzień – aby do wypłaty: ersatz cholera nie życie – jak mówią słowa starej piosenki.
Na biedzie, beznadziei, rosnącej frustracji i wściekłości na te twarze, które od ćwierć wieku nie schodzą z czołówek gazet, wyrosła konkurencja rządzącej nami magdalenkowej sitwie, w której PiS-owi, występującemu od 1989 r., pod różnymi nazwami, przypadła rola „radykalnej” opozycji.  
Dlaczego wzywają Państwa na wybory ci, którzy mówią już bez ogródek – wyniki ich pierwszej części są sfałszowane? Bo chcą pokazać konkurencji (i tej z którą się przez tyle lat bawili w koci, koci łapci i tej prawdziwej, groźnej, bo wyrosłej z rzeczywistych problemów, z którą żartów nie będzie) jaką mają władzę nad ludźmi: powiemy skaczcie w ogień – skoczą! Powiemy, zachowajcie się nielogicznie – zrobią to! Żadnych marzeń potencjalna konkurencjo – TKM! (Jeśli młodzi nie wiedzą o co chodzi, niech zapytają starszych). Pewnie są jeszcze inny motywy, ale te nam wystarczą. PiS chce wskoczyć na konia „radykalizmu” i pogalopować na nim tam, gdzie mu (koniowi) nawet się nie śniło.
Jak już pisałem, niepójście na wybory jest gestem niezgody na takie traktowanie nas przez sitwy i ich lokajów. Jest powiedzeniem – 17 listopada skończył się wasz fart. III RP już nie ma choć pozostały po niej bardzo bogate i bardzo wpływowe sieroty.
W tym momencie pojawia się leninowskie pytanie – co robić? Broń Boże rewolucję! Jeszcze tego nam trzeba. Rewolucja pożera własne dzieci, a chyba nie macie Państwo wątpliwości, kto byłby dzieckiem, a kto pożerającym dzieciny rewolucjonistą?
Odbudować poczucie własnej wartości i godności. Jeśli ktoś nie da się zapędzić batem propagandy (bronkowo-jarkowej) do urn, ten już pierwszy krok zrobił. A kolejny? Publiczne wyrażenie naszej niezgody i determinacji. 13 grudnia 2014 r. PiS organizuje dla kamaryli dworskiej i jej klienteli tudzież dla pozostałych  swoich członków oraz różnych niebożąt zwiedzionych manifestację poparcia dla siebie. Nazywa to dniem protestu: taki to będzie wolny protest jak 16 i 30 listopada wolne wybory. Będzie, ale „reglamentowany” – tak jak wybory 4 czerwca 1989 r.
Jeśli w tym samym czasie w naszej stolicy miałaby miejsce manifestacja ludzi, którzy mają dość nędzy swojej i rodaków, świadomych że III RP popełniła samobójstwo (albo zabił ją „seryjny samobójca”) i nie ma już polityków III RP tylko sieroty po niej, które zrobią wszystko, aby matrix okrągłostołowej Rzeczypospolitej funkcjonował nadal, to nastąpiłby drugi krok w odbudowie wspólnoty. Społeczeństwa rzeczywiście obywatelskiego. A gdyby tak jeszcze okazało się, że manifestacja obywatelska jest większa niż partyjna – no powiedzmy wolni obywatele zebraliby się w liczbie 100 tys., a Partia i jej zwolennicy – czyli kamaryla, jej klientela i niebożęta zwiedzione, zebrałaby 30 tys. – to wówczas samą obecnością ruszylibyśmy z posad bryłę świata. Po raz drugi, po 17 listopada, okazałoby się, że król jest nagi. Zdychający system, otrzymałby kolejny, potężny cios. Nasze społeczne i obywatelskie ego natężyłoby muskuły i byle pijarowski pętak nie miałby szans mieszać ludziom w głowach. Gdyby jeszcze udało się w ciągu kolejnych miesięcy zorganizować następne manifestacje – taki protest kroczący, to dodatkowo pomogłoby to wyłonić liderów społecznych.
Kto winien organizować te manifestacje? Oczywistym jest, że żadna partia polityczna. Raczej organizacje społeczne i to najlepiej o profilu religijno-charytatywnym. Działacze z kół różańcowych, osoby zaangażowane w pomoc najbiedniejszym, chorym, dzieciom i młodzieży ze środowisk patologicznych. Ci ludzie są bez zarzutu. Nie ciąży na nich odium partyjniactwa, a jednocześnie dają oni może nie gwarancję, bo tej dać nikt nie może, ale  większą pewność, że do rozrób nie dojdzie. Kościelne sztandary, emblematy towarzystw czy fundacji charytatywnych z jednej strony są bardzo widocznym znakiem, z drugiej nie tworzą klimatu dla awantur. A pomóc może każdy, kto tylko godzi się z podstawowym i jedynym przesłaniem: Dość Polski sitw. Czas na Polskę ludzi wolnych.
 
A na koniec coś z ulotnej poezji politycznej:
Chwytaj polski sztandar w dłoń,
sitwy z kraju goń, goń, goń!
Nie przez urnę zrobisz to, w urnie siedzi dzisiaj zło!
Więc pamiętaj drogie dziecie,
Zagłosujesz - będziesz cieciem!
 
PS Pani Uli Ujejskiej, dziękuję za inspirację.
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

26-11-2014 [16:31] - NASZ_HENRY | Link:

Mam kilka pomysłów na to jak nie wychodzić na ulicę, kiedy ulicznice wołają wychodzić ;-)

Obrazek użytkownika postman

26-11-2014 [22:48] - postman | Link:

Prosimy, prosimy :):):)

Obrazek użytkownika Janko Walski

26-11-2014 [17:00] - Janko Walski | Link:

Ula Ujejska jest pewnie młodą osóbką, wiele mogę jej wybaczyć. Z Autorem będę miał trudność bo chyba już apelowałem, by porozmawiał ze zwolennikami Komorowskiego. Jest ich 70 %. Wszelkie działania muszą liczyć się z tą ponurą rzeczywistością. której przejawem jest także to, że nie ma takiego idiotyzmu, którego media nie zdołałyby im wcisnąć.  Zwrócę tylko uwagę, że po każdej z dwóch tysięcy dwustu iluś afer rośnie zaufanie do Komorowskiego,  Tuska, Kopacz, Chlebowskiego, Dutkiewicza tego od Baumana, Sawickiej itd. Jednocześnie rośnie nienawiść do PiSu. SPRAWDŹCIE SAMI STAN UMYSŁÓW ZWOLENNIKÓW PO W SWOIM OTOCZENIU i pamiętajcie o mediach.

Jeśli zatem tak jest, a jest, to cokolwiek proponujemy nie może tego stanu nie uwzględniać! Czy tak trudne jest to do zrozumienia?

PS. proszę wybaczyć, że nie będę kontynuował dyskusji, muszę się wyłączyć. Może przy innej okazji.

Obrazek użytkownika Andrzej W.

26-11-2014 [17:06] - Andrzej W. | Link:

Niepójście na wybory oznacza danie do łapska komoruskim  squrwysynom danie do łapy argumentów.
My mamy walczyć  o powtórzenie wyborów, ale czas jest krótki, więc wybaczy Pan, ale jeśli Pan to propaguje jest Pan agentem PO-PSL.
Czy Pan to będzie usiłował zakłamać, czy nie. Fakty są nieubłagane.

Obrazek użytkownika Robert Kościelny

26-11-2014 [17:43] - Robert Kościelny | Link:

Nie przedstawił Pan żadnych faktów, więc nie wiem co jest nieubłagane. Wiem natomiast, że Pańska wiara w przywódców jest bezbrzeżna.

Pozdr.

Obrazek użytkownika wandaherbert

26-11-2014 [18:02] - wandaherbert | Link:

Ma Pan rację, trzeba dodać ,ze wyjatkowo pracowity , mam nadzieję - daremne jego trudy

Obrazek użytkownika ronin

26-11-2014 [17:21] - ronin | Link:

Panie Robercie, tym razem nie do konca sie z Panem zgadzam. Z moich obserwacji wynika,ze swiadomosc spoleczenstwa dopiero od trzech lat zaczela dojrzewac! W tej chwili jest gotowe do czynow,poniewaz zamknieto furtke manipulacja wyborcza! Jawnosc notorycznego zlodziejstwa i obludy rzadzacej mafii wczesniej ,czy pozniej zapali nasz kraj. Przewiduje ,ze to jest bardzo blisko! Pozdrawiam!

Obrazek użytkownika Robert Kościelny

26-11-2014 [17:50] - Robert Kościelny | Link:

Szaniwny Panie,

Dlatego moja nieśmiała propozycja. Wyjdźmy, manifestujmy na czele z tymi, któzy najbardziej wiedzą jak ludziom jest ciężko - liderzy organizacji charytatywnych. Przy okazji zobaczymy ilu nas jest. Musimy budować wspólotę i poczucie własnej wartości. Gnani jak bydło, pijarowskim batem do urn, nie pomoże nam w dobrym mniemaniu o sobie. Pan prezes ma "pomysła", ale ja (tzn. nasze społeczeństwo) winno mieć swoje zdanie. A poza tym jest to też sprawa smaku, która każe wycedzić szyderstwo za te "Miśki", Kaczmarki, Hofmany...

Pozdrawiam serdecznie

Obrazek użytkownika angela

26-11-2014 [18:50] - angela | Link:

LUDZIE, IDŹCIE NA WYBORY, NIE SŁUCHAJCIE SZALEŃSTWA BLOGEROW.
Im wiecej głosów, tym trudniej sfałszowac.Dlatego PKW wpadli na falszerstwie, ze bylo duzo głosow i nie mogli ich gdzieś wiarygodnie upakować.

Obrazek użytkownika Yagon 12

26-11-2014 [19:50] - Yagon 12 | Link:

Problemem jest wyprowadzić 100 osób na ulice a co dopiero 100 tysięcy. Ale za to juz zaczyna sie dzielenie - na "prawdziwą opozycję", "opozycję" i " o, pozycję" Służy to tylko przedłużeniu panowania nowotworu politycznego PO -PSL na nastepne lata. Internet ma być przekaźnikiem informacji a nie podmiotem do protestowania. Bo wtedy emocje wygaszają się wraz z ekranem a realnie wszystko jest ok.

Obrazek użytkownika Robert Kościelny

26-11-2014 [22:39] - Robert Kościelny | Link:

Nie tak dawno, bo 11 listopada nie było z tym problemu w Warszawie, bo jak było w Krakowie nie wiem - PiS coś nie bardzo chwalił się frekwencją.

A sądzi Pan, że 13 grudnia na wezwanie Pana Premiera nie przybędzie 100 osób?

Obrazek użytkownika Studentka

26-11-2014 [20:03] - Studentka | Link:

Wszyscy Nasi na wybory marsz, choćby na czworakach. Przy okazji świetny moment na policzenie szabel. To,że się jest blogerem nie znaczy, że się ma rację,niektórzy są na bakier z logiką. Sympatycy PiS-u, Polska liczy na Was ... i moja Warszawa też.

Obrazek użytkownika terenia

26-11-2014 [20:40] - terenia | Link:

"To,że się jest blogerem nie znaczy,że się ma rację....."
I tu zawarte jest sedno problemu.Wyraźna nadaktywność co niektórych piszących i nachalne "nawalanie" na PIS daje
naprawdę do myślenia...wpisuje się takie działanie w nurt "mediów głównego ścieku".Najlepiej wyznawać zasadę"umiesz
liczyć,licz na siebie" Tak krytykować...konstruktywnie.lecz w stosownej porze...teraz natomiast nosi to znamiona
agitki bądź własnych frustracji.
Ja 30 listopada pójdę na drugą turę wyborów i nie dlatego,że prezes Kaczyński o to nawołuje,lecz po to,by u mnie
w Krakowie nie został wybrany na czwartą kadencję Majchrowski.Jest duża szansa na zwycięstwo uczciwego kandydata jakim jest dr M.Lasota.
Mam nadzieję,że mieszkańcy Warszawy też odsuną HGW.

Obrazek użytkownika Robert Kościelny

26-11-2014 [22:16] - Robert Kościelny | Link:

Skoro piszę, że uważam, iż wzywanie ludzi do udziału w sfałszowanych wyborach to robienie z nich idiotów, to co mam pisać o tym po wyborach np. 1 grudnia ?

A PiS-owi "dowalam" od dawna - proszę przejrzeć moje teksty na NB. To forum jest chyba pomyślane jako płaszczyzna wymiany opinii, a nie internetowa politagitka za PiS-em.

Kłaniam się Pani

Obrazek użytkownika terenia

26-11-2014 [22:59] - terenia | Link:

Szanowny Panie

Wyraziłam tylko swoje zdanie i to do komentarza Studentki (fakt na pańskim blogu)
Gdzie w moim komentarzu są echa politagitki???
Pan ma niezbywalne prawo do swoich poglądów i ja również,nieprawdaż?
Zamiast "dowalać -jak Pan pisze-"PIS-owi od dawna"może przełożyć to sensowne działania w praktyce a nie przy klawiaturze kompa?

pozdrawiam

Obrazek użytkownika Boguslaw

26-11-2014 [22:18] - Boguslaw | Link:

NB ostatnio mocno anty PiS - owskie. Proszę spróbować napisać w komentarzach coś w obronie PiS czy Kaczyńskiego czy o jakimś innym polityku tej partii (o innym polityku PiS to już jak trzecia swiatowa) ... pozytywnie ... . Czytaliście tu taki komentarz , wpis jakiegoś blogera - pozytywny ?!. Non stop nawalanka , huzia na Józia . Ten PiS i Prezes to jakas zaraza ... no nie P.Darski.

Obrazek użytkownika Dorota M

26-11-2014 [20:17] - Dorota M | Link:

Cóż za dywersja w tym artykule. Jeszcze teraz kiedy widzimy jak POwcom zależy, żebyśmy nie głosowali, na Niezaleznej tolerujemy prowokatorów?

Obrazek użytkownika Robert Kościelny

26-11-2014 [22:35] - Robert Kościelny | Link:

Szanowna Pani,

Na dywersantów są służby. Proszę je poinformować.Mamy ich siedem (a moze więcej?) jest w czym wybierać.
Pozdr.

Obrazek użytkownika Robert Kościelny

26-11-2014 [20:29] - Robert Kościelny | Link:

Moje wypowiedzi wynikają z następujących przesłanek:
Cz.I
Kaczyński otoczony jest przez kamarylę i jej klientelę. Są wśród nich tzw. krety oraz delegatura sitw przeróżnych – pisałem o tym na NB. Być może nawet agentura.
17 listopada na naszych oczach rozsypała się III RP. Nie system głosowania – to tylko emanacja karykatury „państwa prawa”- ale system Magdalenowy oparty na kłamstwie i pozoranctwie.
W tej sytuacji przywódca partii antysystemowej występuje do swoich wyborców i mówi: widzieliście to co ja? Na to wyborcy odpowiadają chórem – Nooooo! I co dalej Panie premierze? – pytają.
Premier odpowiada: Mamy plan na taką ewentualność. Oto on. Po czym wykłada go. Wykład brzmi jasno, jednoznacznie, przekonująco. Tudzież wyczerpująco. A dla przeciwnika politycznego strasznie!
Dlaczego akurat do nas? Bo go oraz jego świtę utrzymujemy z naszych podatków, zaciągnął wobec nas dług poparcia, my jesteśmy suwerenami. Dlatego z przemyślanym planem działania? Bo jest zawodowym politykiem, więc powinien taką sytuację, że ten chory system się zawali, przewidzieć.
Zamiast tego pędzi co tchu do człowieka, który jest zaprzeczeniem tych wartości, które sam głosi i głoszą ludzie go popierający. I już samo to winno go dyskwalifikować jako przywódcę. Pytanie dlaczego to robi? Bo chce ratować system. Bo Leszek Miller wprawdzie jest (był?) komunistą, ale również (a raczej: przede wszystkim) był uczestnikiem okrągłego stołu. I tu ostatecznie upada mit PiS jako partii antysystemowej. PiS jest raczej partią rewizjonistów (wiemy o co chodzi w tym pojęciu).
 

Obrazek użytkownika Robert Kościelny

26-11-2014 [20:30] - Robert Kościelny | Link:

Cz II
Pogadali, ustalili co i jak i zaczęli działać, choć osobno, ale razem. Ku chwale III RP. Jednym z pomysłów jest taki, aby demotywować ludzi do działania żywiołowego (co nie znaczy krwawego, anarchizującego). W tym celu każe się nam robić rzeczy sprzeczne z elementarną logiką.
Teraz następuje epatowanie radykalizmem, żeby czasami nie zostać przelicytowanym: wyprowadzę ludzi na ulicę! Kiedy? 13 grudnia! Szkoda, że nie jutro w grudniu po południu! Na jedno by wyszło. I jest to drugi sposób na demotywowanie – czekanie.
Pan Kaczyński ma czas i pieniądze, podobnie jak jego kamaryla i doradcy. Ludzie nie mają ani jednego, ani drugiego. Więc powinni zacząć działać. Jak? Podałem propozycje. W końcu ktoś musiał zacząć pierwszy.
 Głupie? Nie ma sprawy, proszę podać mądre. Istotą jest odwołanie się do społeczeństwa, czyli coś czego nie zrobił Jarosław Kaczyński, ani nikt inny spod okrągłostołowej kryszy. Jest wskazanie, że istnieje życie poza systemem, w którym panują niepodzielnie, przekomarzając ze sobą od lat: PO, PSL, SLD i PiS. Że jest wybór, inna droga wyjścia. Nie trzeba „od Sasa do Lasa”. Że można na Sasa i na Lasa położyć kreskę, ale nie grubą. Bo wolne społeczeństwo będzie musiało rozliczyć i Sasa i Lasa.
Tylko co ma to wspólnego z działaniem na rzecz PO i PSL. Oraz Bronka Dwururki? Nie wiem.
 

Obrazek użytkownika alchymista

26-11-2014 [20:34] - alchymista | Link:

Na wstępie zaznaczę, że moja wiara w Jarosława Kaczyńskiego ma swoje granice.
Natomiast muszę zaprotestować przeciwko temu, że wali Pan w Prezesa jak w przysłowiowy "kaczy kuper".

Liderów i marszałków Ci u nas dostatek. Obserwuję rzeczywistość świadomie mniej więcej od 1990 roku - żaden z liderów prawicy sie nie sprawdził, ale bez wątpienia Jarosław Kaczyński zrobił najwięcej dla Polski. Można się z nim nie zgadzać i pod względem światopoglądu i pod względem metod, ale takie są fakty. A łatwo nie było, bo podgryzano go od wewnątrz i od zewnątrz bez przerwy.

Pan teraz proponuje, żebyśmy go obśmiali obsrali i wybrali sobie anonimowych "liderów organizacji charytatywnych", lub jakichś działaczy kółek różańcowych - też anonimowych. Uwiarygadniac ich ma tylko i wyłącznie różaniec i "charytatywność", bo "chłop potęgą jest i basta". W ten sposób odtwarza Pan jak zepsuta płyta stare mity i każe nam Pan wierzyć, że lud prosty nagle sam wyłoni liderów.

Problem w tym, że to już było. Kółka różańcowe wygenerowały ZChN, a potem LPR. Obie te partie niczego dobrego dla Polski nie zrobiły, choc byli tam porzadni ludzie. Ale ZChN poparł rząd Suchockiej (patrz Niesiołowski), LPR wykreował Giertycha. No tak, jest jeszcze Ruch Narodowy, o którym Pan nie pisze - wykreowany przez kibiców. I na kibicach się jak zwykle skończy. Przypominam tez kazus Nowego Ekranu. Bardzo pouczajacy.

Obrazek użytkownika Robert Kościelny

26-11-2014 [22:33] - Robert Kościelny | Link:

Życzę dużo sił, będą  potrzebne żeby przeżyć kolejne rozczarowanie. Jeśli jest Pan z kamaryli lub jej klienteli to też życzę krzepy, będzie potrzebna w walce o dopchanie się do koryta.

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

26-11-2014 [20:44] - Andrzej-emeryt | Link:

W Dzwony bić na Trwogę panie kościelny a nie pleść Androny.

Obrazek użytkownika Robert Kościelny

26-11-2014 [22:19] - Robert Kościelny | Link:

Szanowny Pan, chyba niezdrów? Bo jeśli zdrów to współczuję.

 

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

27-11-2014 [09:48] - Andrzej-emeryt | Link:

Panie @Kościelny.
Pan sobie przeczytaj jeszcze raz swój tekst. I jeszcze raz mój komentarz do niego.

Jeżeli pan nic nie zrozumie to proszę sobie poczytać o Zagłobie.

Jeżeli pan traktujesz komentatorów o gorszym stanie zdrowia "per noga" to jak pan zbierzesz ich aż 100 000 ?.

Obrazek użytkownika Dziadek bez dowodu

27-11-2014 [01:32] - Dziadek bez dowodu | Link:

psy szczekaja karawana jedzie dalej.
kapewu?

Obrazek użytkownika Valdi

27-11-2014 [04:23] - Valdi | Link:

Autentycznie zachęcił mnie Pan do wzięcia udziału w wyborach.
Jeszcze trochę czasu, może uda mi sie namówić znajomych.

Nie dostrzega Pan, że te zabiegi są kontrskuteczne ?

Obrazek użytkownika alchymista

27-11-2014 [05:07] - alchymista | Link:

Panie Robercie, niebezpiecznie zbliża się Pan do trollowania. Ostrzegam, że kolejnych wyzwisk pod moim adresem nie będę grzecznie znosił.

Obrazek użytkownika Robert Kościelny

27-11-2014 [07:57] - Robert Kościelny | Link:

Gdyby Pan był łaskaw wskazać na te wyzwiska, będę zobowiązany przeprosić Pana za nie.

A tak nawiasem: a co Łaskawy Pan miałby zamiar zrobić, gdyby uznał, że nadal Go "wyzywam". Wezwać patrol?

Kłaniam się Panu