Gęstość drewna czyli koszmar Macieja Laska

Kilka dni temu ukazał się mój opis pracy M.Laska i M.Cona pt. "Modelowanie Numeryczne Materiału Brzozy w Kontekście Katastrofy Lotu PLF 101 z Dnia 2010":

bbudowniczy.salon24.pl/611558,maciej-lasek-i-maciej-con-czyli-bolesne-zderzenie-z-brzoza

Jednym z jego elementów było omówienie niesamowitego wykresu wyznaczonego przez tandem Lasek & Con, a mianowicie zależności pomiędzy gęstością drewna (density) a jego wilgotnością (moisture content) [1]:

Ponieważ powyższy wykres stoi w sprzeczności względem tego, co miliony naukowców i inżynierów dotychczas sądziło o właściwościach drewna, w notce i komentarzach wskazałem fragmenty z publikacji pokazujące rzeczywistą zależność [2][3]:

Wykres wyznaczony przez P. Laska i Cona, mógłby być prawidłowy,ale tylko wtedy, gdyby woda była lżejsza od powietrza lub drewno pęczniało pod wpływem wilgoci jak drożdże po dodaniu cukru.

W dniu wczorajszym Pan Maciej Lasek na twitterze przedstawił metodologię, wg której wyznaczono ten wykres. Oto ona:

Przybliżmy tabelkę, z której dane zaczerpnął Pan Lasek i zobaczmy jakie parametry zostały przyjęte przez niego jako gęstość (density) (na niebiesko moje zaznaczenie) [4]:

Okazuje się, że wykres powstał na podstawie dwóch zależności pomiędzy  "specific gravity"(0,60 i 0,65) oraz wilgotności (green czyli zdaniem P.Laska 50% i 12%). Jest tylko jeden problem - "specific gravity" będący parametrem bezwymiarowym (tzw. gęstość względna) to nie "density" czyli gęstość o jednostce kg/m3.

Panowie wzięli zupełnie inny - bezwymiarowy parametr "specific gravity", dodali do niego jednostki (kg/m3) i wstawili do wykresu jako "density" czyli gęstość drewna. Prawdziwe mistrzostwo świata:

Co to jest "specific gravity"? Jest to parametr bezwymiarowy, będący stosunkiem gęstości drewna (bez uwzględniania masy wody, z uwzględnieniem pęcznienia od wilgoci) do gęstości wody, służący do celów porównawczych parametrów drewna.

 Cytaty i screeny:

[1] www.faktysmolensk.gov.pl/aktua...
[2] Budownictwo Ogólne, Tom1, Arkady, 2010
[3] Specific Gravity,Moisture Content, and Density Relationship for Wood - William T. Simpson
[4]twitter.com/LasekMaciej

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Janko Walski

25-10-2014 [00:12] - Janko Walski | Link:

O wielki Leninie w Poroninie z Krupską! Lasek już przeszedł do historii. Przebił  wielkiego rosyjskiego uczonego, Łysenkę co zapylał pomidory ziemniakami, albo na odwrót.

Miło Pana tu widzieć, zwłaszcza, że coraz rzadziej zaglądam  na s24, bo coraz więcej  czasu zabiera wyszukiwanie wartościowych wpisów.

Obrazek użytkownika Lektor

25-10-2014 [21:39] - Lektor | Link:

Racja ! Łysenko był twórcą komunistycznej genetyki na rozkaz Stalina. To były kompletne oszustwa i idiotyzmy - zupełnie podobnie do obecnych idiotyzmów Laska.
A zatem możemy śmiało powiedzieć: Lasek = współczesny Łysenko !!!

Obrazek użytkownika Janko Walski

29-10-2014 [22:43] - Janko Walski | Link:

Tak,  "to były  kompletne oszustwa i idiotyzmy". Genetykę uznano za wymysł imperialistów by tumanić masy pracujące miast i wsi, podobnie jak, w co trudno uwierzyć dzisiaj, mechanikę kwantową,a zwłaszcza zasadę nieoznaczoności Heisenberga.

Obrazek użytkownika BBudowniczy

05-11-2014 [20:49] - BBudowniczy | Link:

Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

25-10-2014 [11:12] - NASZ_HENRY | Link:

Lasek ma co noc większe koszmary ;-)