Syndrom Korwina - Pasierbiewicza – analiza wstępna

      Tak mi przykro, ale muszę przeciągnąć pod pręgierzem krytycznej analizy również "naszoblogowego" celebrytę – pana Krzysztofa Pasierbiewicza – nauczyciela akademickiego – Profesora, jak i naszego nieocenionego celebrytę ogólnopolskiego – Korwina, czyli pana Janusza Korwin-Mikkego.
      Nie chodzi mi o to, że pana Krzysztofa (nauczyciela akademickiego) nie lubię, czy też, że uważam o nim coś złego. Tym bardziej nie chodzi o to, że nie lubię naszego brylującego zawsze w tonacji wysokie C – Korwina.
      Brylowanie jest cool, zwłaszcza jeśli przyczynia się do poczytności, co przekłada się na propagowanie naszego sposobu myślenia. Niestety, ale zawsze jest jakieś ale. W pewnym momencie dotykamy cienkiej czerwonej linii, która jest granicą tego co jest cool, a tego z czym się utożsamiamy (zgadzamy).
      Ten właśnie mechanizm powoduje relatywizację.

      Tu niestety, albo stety, muszę uderzyć w tony górnolotne, gdyż te pozornie drugoplanowe spostrzeżenia przesądzają o naszym być albo Być. Przesądzają o naszym człowieczeństwie, o tym czy jesteśmy, czy Jesteśmy, czy jesteśmy ludźmi, czy Ludźmi.
      Oczywiście – rozmawianie o duperelach i jednoczesne nawiązywanie do najbardziej górnolotnych dystynkcji kondycji ludzkiej, może wydawać się i nie na miejscu i bez sensu. I tak przeważnie jest.
      Ale są też wyjątki: niekiedy takie dywagacje są uzasadnione, i kolejny: niekiedy pozwala to otrząsnąć  się z bieżącej problematyki i zastanowić się, czy frazesy, które w dobrej wierze powtarzamy, nie zostały zmanipulowane, i na przekór poczciwości i dobrej woli, zaczynamy wierzyć, że na przykład zgwałcić pijaną (schlaną do nieprzytomności) małolatę, to nie gwałt. Albo - żeby nie przesadzać: zbałamucić podpitą małolatę, to nie gwałt, ani nawet nic takiego. Albo - żeby nie przesadzać: zgwałcić dorosłą kobietę, to nic takiego, bo "każda chce być trochę zgwałcona", albo żeby w ogóle już nie przesadzać to po prostu wygarnąć: „ona winna, ona dawać nie powinna”.
      Albo z innej beczki: "kijem tego, co nie pilnuje swego" (czyli winien jest okradziony, a nie złodziej), czy: „znalezione – nie kradzione” – szczególnie adekwatne w przypadku staruszki z Alzheimerem, która zapomniała portmonetki na ladzie w sklepie.

      I tak rozpuszczamy nasze zasady od – "co nie twoje, nie rusz!" -  do: „znalezione, nie kradzione”, a w sferze obyczajowej od – "bez poważnych zamiarów nie śmiej narzucać się pannie" – do: „dupa pijana, dupa sprzedana”.

      Co wspólnego ma z tym Korwin? dużo. Też jest cool, i też w dziewięćdziesięciu na sto procent - mądrych i słusznych treści - przemyca 10% kłamstwa, które dotyka samego rdzenia naszej rzeczywistości.

      A jeśli ktoś ma wątpliwości, czy takie „drobne” fałszerstwo może być groźne, niech porówna to do mnożenia kilku współczynników, z których jeden ma wartość zerową.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

25-09-2014 [05:33] - Jabe | Link:

Powtórzę za Panem – Co ma wspólnego z tym Korwin?

Że gadał o tym, że panna udaje, że nie chce, kiedy chce i trzeba się umieć zorientować? Czy rzeczywiście od tego już tylko krok do przyzwolenia na kradzież staruszce portmonetki? No i skoro zarzuca Pan kłamstwo, powinien Pan jasno wyłuszczyć, na czym ono polega.

Obrazek użytkownika JacBiel

25-09-2014 [08:01] - JacBiel | Link:

Jest to tekst o fałszywych autorytetach.
O celebrytach, którzy za cenę popularności zaczynają głosić nie tylko np. populistyczne tezy polityczne, co trudniej jednoznacznie potępić, ale zapuszczają się w obszary psychologii i moralności, na czym w ogóle się nie znają, i zaczynają propagować jakąś żulerską mentalność: że kobiety zawsze są, bo to lubią, być troszeczkę gwałcone, czy że gwałt na pijanej małolacie, to wina ojca małolaty, bo ją źle wychował.
Nie będę linkował tych bredni - każdy bez trudu sobie znajdzie.

Obrazek użytkownika angela

25-09-2014 [08:36] - angela | Link:

Bo p.Krzysztof, to chce, ale nie moze, w kontekście wielu rzeczy.

Obrazek użytkownika andzia

25-09-2014 [08:45] - andzia | Link:

Zdecydowanie się z Panem zgadzam.Perfidne wykorzystywanie drugiego człowieka,a co równie ohydne,traktowanie tego jako normy społecznej jest wyjątkowo odrażające.
Na nic tu tytuły,bo to jak owe nagrobki pobielane z Biblii.
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Deidara

25-09-2014 [09:26] - Deidara | Link:

Nie wiem, co Korwin ma z tym wspólnego. Ciężko o polityka, o którym można by powiedzieć, że zgadzamy się w 100% z tym co mówi - coś tam zawsze nas będzie z nim różniło. A Korwin, jeśli chodzi o gospodarkę, mówi najsensowniej ze wszystkich naszych polityków, w dodatku pozostając swoim poglądom wierny od lat, bez względu na trendy. I dlatego cenię go sobie.

Obrazek użytkownika Ptr

25-09-2014 [11:04] - Ptr | Link:

Nawiązujac trochę do młodych w polityce:
Nam nie potrzeba polityków młodych czy starych, ani męskich, ani kobiecych, ani fajnych, ani atrakcyjnych, ani lubiacych sport, ani pasujących nam mentalnie, czy obyczajowo, czy nawet gwiazd ewangelizacji. Nam potrzeba brzydkich , bezpłciowych, nieatrakcyjnych , niemęskich, ale naszych, skutecznych, nieprzekupnych , twardych ludzi , aby nam załatwiali polityczną pozycję, gospodarczą przyszłość, bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, skutecznie rozwiązywali problemy. Żadnych gwizd polityki, nowo-wysoko urodzonych ,czy fanów bunga-bunga.
Ale przeważnie uważa się ,że wygrają atrakcyjni wyluzowani, elokwentni. Może dlatego ,że w Polsce mamy od kilku lat dominację czegoś ,co nazwałbym psychologią imprezy. Tak jak na suto zakrapianym balu wszyscy odgrywaja jakieś swoje oficjalne i nieoficjalne role. Zastanawiamy się dlaczego sprawy poważne nie są traktowane poważnie ? Tak jak na imprezie z wodzirejem, z atrakcjami, nie ma drażliwych spraw poważnych, ale jest zabawa, nie wypada nic brać na serio. To wszystko na bazie codziennej emocjonalnej dawki trunku jaką dostarczają media.
W komunie była kultura wiecu, prezentacji dobrej roboty, a dzisiaj jest jakby relacjonowany na żywo bal, z gwiazdami, omawianiem w mediach ich intryg, burzliwymi dyskusjami, które za chwilę wszyscy zapomną, gdy przejdziemy do następnego punktu programu.

Obrazek użytkownika Francik

25-09-2014 [11:32] - Francik | Link:

A gdzież to Pan znalazł 90% mądrych i słusznych treści u Korwina? Bądźmy poważni, ta jego propaganda jaskiniowego liberalizmu może przekonać kiepsko zorientowanych w świecie i niezbyt przykładających się do nauki gimnazjalistów. Współczuję tym dla których Korwin jest autorytetem. Jak powiedział św. Tomasz z Akwinu timeo hominem unius libri. Kto uważa, że znalazł uniwersalny klucz do rozwiązania wszystkich problemów jest idiotą a nie autorytetem. Choć w przypadku Korwina raczej zachodzi podejrzenie celowego robienia idiotów z innych. Najprawdopodobniej w interesie Jego Ekscelencji cara Putina i polskich postkomuchów.

Obrazek użytkownika Jabe

25-09-2014 [13:13] - Jabe | Link:

Nieuważnie Pan czyta. Autor nie pisze o 90% treści mądrych i słusznych, ale o 10% kłamstwa. I to kłamstwa dotykającego rdzenia. Niestety nie znamy szczegółów.

Zachęcam do uważniejszej lektury. Także Korwina. (A tak przy okazji, który liberalizm nie jest „jaskiniowy”?)

Obrazek użytkownika JacBiel

25-09-2014 [14:47] - JacBiel | Link:

Ma Pan rację. Nie upieram się przy konkretnej liczbie. Chodziło mi raczej o podkreślenie pozornej dysproporcji pomiędzy moralnością a społeczną i polityczną działalnością człowieka. Lansowana teoria, że polityk nie ważne jaki jest prywatnie, aby był tylko skuteczny i załatwiał obronność, finanse i makroekonomię nie sprawdza w oczywisty sposób, gdyż skundlenie moralne przekłada się później na obyczaj polityczny i rozwiązania systemowo-prawne.

Obrazek użytkownika Galiński

25-09-2014 [16:38] - Galiński | Link:

Cieszę się, że jednak widać, czy raczej czuć, tą łyżkę cyjanku w tej wspaniałej beczce miodu jaką są występy JKM.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

26-09-2014 [00:21] - Krzysztof Pasie... | Link:

Szanowny Panie,

Żeby wypowiadać się na temat kobiet trzeba je znać.
 
Skoro, jako student ma Pan już trójkę dzieci najprawdopodobniej poznał Pan w swoim życiu tylko jedną kobietę, a taka populacja dalibóg nie wystarcza do wyciągania wniosków statystycznych.
 
Kochany! Żeby coś wiedzieć o kobietach trzeba ich poznać dziesiątki, a nawet setki.
 
Proszę w wolnej chwili przeczytać recenzję mojej książki pt. „Podaj hasło!” – patrz:
 
http://www.ksiazka.net.pl/?id=...
 
I już więcej mnie nie rozśmieszać.
 
Serdecznie Pana pozdrawiam,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika JacBiel

26-09-2014 [08:50] - JacBiel | Link:

"Żeby coś wiedzieć o kobietach trzeba ich poznać dziesiątki, a nawet setki."

Szanowny Panie,
co Pan ma na myśli pisząc "poznać"?
Ja znam setki kobiet (jak prawie każdy), więc nie o znajomość tu chyba chodzi, tylko o eufemizm zastępujący wyrażenie "współżyć z setkami kobiet".
Jeśli tak, to z logiki stawiam Panu niedostateczny,  czyli leżące zero.

Współżycie z żoną, jest tak samo miarodajne, jak współżycie z żoną i setkami kochanek, gdyż "próbka statystyczna" w relacji do 3 miliardów kobiet i tak ma podobną wartość.
Każda kobieta jest odrębną osobą i jest niepowtarzalna, więc nie działa tu ani statystyka, ani dedukcja - a jedynie indukcja, której do prawidłowego rozumowania w zupełności żona wystarcza.
Jeżeli poznaje Pan kobiety poprzez współżycie seksualne, to czy znaczy to, że nie zna Pan żadnego mężczyzny, czy też z każdym, którego Pan zna, współżył Pan seksualnie?

Te wszystkie rażące błędy wskazują tylko na to, że łajdactwo i amoralność usiłuje Pan maskować pięknymi, ale niestety pustymi frazesami o miłości i znajomości świata i ludzi.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

26-09-2014 [12:15] - Krzysztof Pasie... | Link:

Panie! Nie zawracaj Pan głowy! Bo są sprawy, których Pan nigdy nie zrozumie. Tak Pan już ma.

Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Janko Walski

26-09-2014 [16:38] - Janko Walski | Link:

No i wystawił pan sobie świadectwo.

Ponadto, ta niewspółmierna reakcja świadczy o jakimś pańskim problemie, do którego przypadkiem zbytnio zbliżył się Autor.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

26-09-2014 [00:46] - Krzysztof Pasie... | Link:

A teraz już na poważnie:

W Krakowie, Paryżu, Nowym Jorku...
są otoczeni zawsze gromadą „przyjaciół”
znający wszystkich „wybrańcy”
mający za sobą życie lżejsze od snu.
 
Lecz za tę butną fanaberię musieli zapłacić na starość ceną samotności
gdyż ci łakomie zachłanni na życie koryfeusze luzackiej istoty szczęścia
„tracili czas” na tyle szaleńczo, wartko i beztrosko
iż nie zdążyli, a może nie chcieli spostrzec
że słońce zaczyna powoli zachodzić
a oni zostali w kawiarni sami.
 
Ale ta „samotność”, była ich własnym, świadomym wyborem
bowiem ci z natury krnąbrnie wolni mężczyźni
mieli charaktery zbyt harde by się dać oprawić
w zbyt ciasne dla nich ramy zaściankowych konwenansów
którymi buńczucznie gardzili
i niefrasobliwie, nie bacząc na utarte kanony
czerpali z życia samo piękno i radość.
 
I choć zawsze wiedzieli
że za to ich La Dolce vita
trzeba będzie słono zapłacić
mieli się za bogaczy
gdyż w głębi duszy czuli
że skarbu świadomości życia przebytego pięknie
nikomu odebrać nie sposób.
 
Dlatego warto się zastanowić
czy owi „samotnicy”
nie byli de facto mniej samotni
 niż ci
których w bogobojnych, roztropnych i bezpiecznych stadłach
przez całe życie męczyło
skwapliwie skrywane przed samymi sobą poczucie dokuczliwej duszności.

Serdecznie Pana pozdrawiam i szczęścia w życiu życzę,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika Dziadek bez dowodu

11-10-2014 [04:11] - Dziadek bez dowodu | Link:

Ten Pasierbiewicz to jakiś grafoman, mitoman, pseudointelektualista a na dodatek erotoman gawędziarz.
Typowy nauczyciel i mędrek akademicki. Na dodatek nie umie pisać. Żaden z tych dup..kow nie umie