Dziewczynka z zapałkami

Mój kolega Wojtek Karpiński bronił w 1970 roku doktorat ( „Ewolucja bohatera w teatrze Racine’a. Od "Andromachy" do "Fedry"" ). Wybrałam się po kwiaty dla niego na słynny bazar Różyckiego. Kupiłam trzy róże z farbowanych piór- o ile pamiętam czerwoną, zieloną i żółtą.

Gdy w stosownym momencie wręczyłam mu swój bukiet Wojtek powiedział dość kwaśno: „ty to się umiesz znaleźć w każdej sytuacji”. Kwiatki z piór chyba jednak trochę polubił, bo po latach widziałam je u niego w Paryżu. Nie zdziwiłabym się gdyby je wrzucił natychmiast do kosza. Powiem szczerze – nigdy nie widziałam czegoś tak ohydnego jak te kwiaty. I dokładnie o ten efekt mi chodziło. Promotor Wojtka, niezwykle nobliwy i elegancki profesor Mieczysław Brahmer wręcz zaniemówił z wrażenia. „ Ma pani bardzo wyrafinowany gust”- wyjąkał po dłuższej chwili. Nie wiem dlaczego obudziła się we mnie złośliwa dziewczynka. Byłam przecież dorosłą osobą.

Po wielu latach zobaczyłam coś równie ohydnego jak te kwiaty. Tyle, że tym razem nie był to sztubacki żart. Jest to słynna tęcza na Placu Zbawiciela. Kto by uwierzył, że można poważnie traktować metalową konstrukcję wypełnioną szmacianymi kwiatkami, że można ją zainstalować w historycznym miejscu łamiąc jego ład architektoniczny, że można angażować do jej ochrony policję, że można ją ogromnym kosztem naprawiać po każdym spaleniu ? I co gorsza, że angażują się w obronę tego paskudztwa władze miasta?

Pani prezydent miasta Hanna Gronkiewicz Waltz udowodniła, że ma jarmarczny gust. Jej sprawa. Jak mówią bracia Słowianie „Hа вкус и цвет товарищa нет”. Co się tłumaczy: „De gustibus non disputandum est”. Albo: „O gustach się nie dyskutuje”. Dlaczego jednak my mamy cierpieć z tej przyczyny?

Mój sąsiad słuchał przy otwartym oknie muzyki, którą w naiwności swojej brałam początkowo za młot pneumatyczny pracujący na budowie. Próbowałam mu wytłumaczyć niestosowność jego postępowania, ale robił wrażenie istoty zupełnie nierozumiejącej mowy ludzkiej.

Musiałam zatem w inny sposób wyjaśnić mu zasadę: „ nie rób drugiemu co tobie niemiłe”. Pewnego dnia puściłam przy otwartym oknie, na pełną moc odtwarzacza „Wielką Mszę h- mol” Jana Sebastiana Bacha. Innych sąsiadów gorąco przeprosiłam, a facet zrozumiał, że wolność nie oznacza swobody narzucania innym swoich gustów. W jego przypadku – gminnych gustów.

Naprawdę zupełnie nie obchodzi mnie kto i czego słucha. Może sobie słuchać nawet disco polo - byleby nie pod moim oknem i bylebym nie musiała za to płacić.

Rozszerzając definicję tak rozumianej wolności- nie obchodzi mnie czy ktoś ma na ścianie obraz Kossaka, reprodukcję słoneczników Van Gogha, tańczących górali Stryjeńskiej , wycinankę łowicką , jelenia na rykowisku czy gołe baby. Nie obchodzi mnie również jak się zabawiają pod kołdrą dorośli ludzie. Bylebym nie musiała na to patrzeć. I byleby ci dorośli ludzie nie chcieli wciągać w swoje zabawy moich dzieci.

Pani prezydent Hanna Gronkiewicz Waltz naruszyła wszelkie standardy. Ufundowała w publicznym miejscu jarmarczną ohydę, którą zmuszeni jesteśmy oglądać i za to słono płacić. Pani HGW znana jest poza tym ze swej czynnej niechęci do zabytków. Oczywiście nie jest jedynym burzycielem w historii.

Swego czasu władze Paryża mimo ostrych protestów zdecydowały się rozebrać słynne Hale.

W 1971 r zostały one wyburzone , a na ich miejscu wzniesiono nowoczesny kompleks nazwany Forum des Halles. O starych Halach można sobie obecnie tylko poczytać w powieści Emila Zoli pod tytułem „Le ventre de Paris” ( „Brzuch Paryża”) . A przecież Hale przetrwały prawie 800 lat.

W miejscu gdzie od XII stulecia kwitło życie handlowe stolicy Filip August nakazał postawić dwie hale targowe. W połowie XIX wieku zrealizowano projekt Baltarda (do dzisiaj jedną z tamtych hal można oglądać w Nogent-sur-Marne pod Paryżem). Forum des Halles otwierał w 1981 roku ówczesny mer Paryża Jacques Chirac. Choć Paryżanie żałują swoich starych Hal i traktują próbę ich modernizacji jako zdecydowanie nieudaną, rada miasta Paryża przyjęła plan dalszej ich przebudowy. Plan opiewa na ćwierć miliarda euro. Socjalistyczny mer Paryża Bertrand Delanoë twierdzi, że Hale to wrota Paryża. (ciekawostka anatomiczna- był venter a jest os albo anus civitatem ) Realizacja projektu modernizacji Hal ma trwać do 2016 roku. Dla porównania- kościół świętego Eustachego, którego bryła dominuje nad kompleksem Forum des Halles. budowano przez 100 lat, cały czas wiernie trzymając się oryginalnego projektu.

Innym przykładem radosnej twórczości architektonicznej modernizatorów Paryża jest budynek Centre Georges Pompidou zwany także od dzielnicy gdzie powstał- Beaubourg, albo ze względu na swój wygląd – Rafinerią. W budynku tym mieści się muzeum sztuki współczesnej (Musée National d'Art Moderne) oraz główna biblioteka publiczna stolicy Francji (Bibliothèque publique d'information). „Rafineria” jest doskonałym przykładem kiepskiego architektonicznego żartu, który nie wiedzieć czemu traktowany jest jak dzieło sztuki.

Rodzimy przykład podobnego żartu to krzywy domek w Sopocie. Wbrew opinii jego miłośników nie dorównuje budynkom Antonio Gaudiego. Choć szkoda dla takiego paskudztwa miejsca w przestrzeni publicznej stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Cóż się dziwić- symbolem Paryża jest wieża Eiffla zbudowana na paryską Wystawę Światową w 1889 roku, która miała zostać rozebrana po 20 latach, a symbolem Warszawy upiorny Pałac Kultury, ruska Grecja (jak to nazwał Kisiel) , który został zbudowany chyba tylko po to żeby pokazać Polakom jak łatwo można ujarzmić miasto niepokonane.

Tęcza na Placu Zbawiciela odgrywa moim zdaniem tę samą rolę. Nie jest możliwe aby HGW nie widziała jej jarmarcznej ohydy. Tęcza ma jednak za zadanie pokazać nam nasze miejsce w szeregu. Musimy ją cierpieć jak Pałac Kultury, jak nocne ryki gości organizowanych przez HGW ulicznych sylwestrów. W pani prezydent obudziła się złośliwa dziewczynka. W niejednym z nas na widok tęczy też budzi się dziewczynka – z zapałkami.

Tekst drukowany w numerze 36 (377) "Gazety Warszawskiej"
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

07-09-2014 [20:49] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

Takie zjawiska jak Pekin i tęcza z Placu Zbawiciela w uczonym języku nazywają się bodaj "przemoc symboliczna" i ich wymowa jest równie czytelna, co wymowa postawienia na czele rządu nabotoksowanej baby klozetowej albo zmielenie podpisów pod obywatelskimi projektami ustaw i wnioskami o referenda: "Nie macie w tym kraju nic do powiedzenia". Dlatego są bez wątpienia przemyślanymi elementami polityki rządzącego gangu, bo na bierności obywateli opiera swoją władzę i płynące z niej profity. Ciekawe, że mniej więcej jednocześnie z ogłoszeniem Pekinu zabytkiem zburzono Dworzec Pocztowy, którego walory architektoniczne i historyczne miały w Warszawie niewiele równych.

Reakcją na przemoc symboliczną jest oczywiście niszczenie takich obiektów - do dziś pamiętam oburzone gulgoty, gdy ku radości warszawiaków diabli wzięli pomnik bandyty Dzierżyńskiego. Był to jeden z pierwszych powszechnie zauważalnych sygnałów, że w ramach "odzyskanej wolności" władcy nie zamierzają nam pozwalać na zbyt wiele.

Ale myślę, że krzywy domek w Sopocie to inne zjawisko - zwykły brak gustu, wszak powszechny w przestrzeni publicznej i prywatnej. Nikt wszelako nie rzuci się nań z kilofem, gdy ustanie opresja - po prostu gdy zmądrzeją, to go rozbiorą. I prawdopodobnie paryskie okropieństwa mają to samo pochodzenie i taki sam los je czeka.

Obrazek użytkownika izabela

07-09-2014 [22:48] - izabela | Link:

W Warszawie zburzono poza tym starą parowozownię i wiele innych zabytkowych budynków. Nie wiem jak się zakończył spór o budynek przy Placu Zamkowym o który upominało się UNESCO. Ma Pan rację, że można to nazwać "przemocą symboliczną". Co do Dzierżyńskiego- weszłam w posiadanie bryłki cementu spod jego cokołu. Podarował mi to wdzięczny uczeń, który zapewne brał udział w rozbiórce. Ludzie mają fragmenty z muru berlińskiego. Mała rzecz a cieszy.

Obrazek użytkownika jazgdyni

07-09-2014 [21:11] - jazgdyni | Link:

@Iza

Witaj!

Miód na moje serce! Krzywy domek na Monciaku jest niesłychanym szkaradztwem i wyrazem kompletnego braku gustu władz miasta. Cóż... Karnowski....
A wasza warszawska tęcza powinna być regularnie palona. Pomyśl trochę, jako fachowiec i może zachęcisz uczniów, by np. w ramach pracy dyplomowej skonstruowali i zainstalowali w tęczy cykliczny samozapłon. Strasznie by to ułatwiło wszelkie działania wszystkim służbom.
A ten wasz warszawski potwór HGW..., Kraków ma smoka ziejącego ogniem, to wy macie, jako stolyca, coś jeszcze gorszego.

Uściski

Obrazek użytkownika izabela

07-09-2014 [22:56] - izabela | Link:

Jako inspirację i ilustrację muzyczną do mego tekstu proponuję: http://www.cda.pl/video/139865...
Zajrzyj jeżeli tego nie widziałeś. Serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Marek1taki

07-09-2014 [21:15] - Marek1taki | Link:

Pani Izo!
Władza pokazuje nam wskazujący palec.
Podobny eksces budowlany na prywatnym gruncie nie dostałby pozwolenia.
Pod względem przekazu kojarzy mi się reakcja na stadionowy napis "Tusk ma Tole".

Obrazek użytkownika izabela

07-09-2014 [22:53] - izabela | Link:

Znajomi na swojej prywatnej działce nie mogą bez zgody architekta wykonać przybudówki w domku. Nawet skrzynki na balkonie czy karmnik dla ptaków mogą " naruszać ład architektoniczny". Natomiast coś tak szkaradnego traktowane jest jako dzieło sztuki. Dlaczego? To samo dotyczy słynnej palmy czy jeżiorka na Placu Grzybowskim. Jeziorko na szczęście szybko zniknęło. Palma trwa i też jest konserwowana sporym kosztem.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

08-09-2014 [00:27] - Krzysztof Pasie... | Link:

"Tęcza na Placu Zbawiciela odgrywa moim zdaniem tę samą rolę. Nie jest możliwe aby HGW nie widziała jej jarmarcznej ohydy. Tęcza ma jednak za zadanie pokazać nam nasze miejsce w szeregu. Musimy ją cierpieć jak Pałac Kultury, jak nocne ryki gości organizowanych przez HGW ulicznych sylwestrów...".
-------------------------
Na szczęście w Sylwestra Kraków olał post-komuszą sub-kulturę jarmarczno bazarową - czytaj:

http://salonowcy.salon24.pl/55...

Gratuluję pięknej notki i serdecznie Panią pozdrawiam,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika izabela

08-09-2014 [04:40] - izabela | Link:

Ja też serdecznie pozdrawiam. To, że Kraków potrafi " głosując nogami" przeciwstawić się prostackiemu modelowi świętowania, a Warszawiacy niestety nie przekonuje mnie po raz kolejny, że stolica powinna być w Krakowie. Warszawiacy uczestniczyli w święcie orła z czekolady i masowo biorą udział w innych " świeckich tradycjach" fundowanych nam przez władzę. Mieszkam w samym Śródmieściu i muszę cierpieć poza sylwestrami na przykład coroczne  finały Owsiaka z wyciem i "światełkami do nieba". Stąd moje zniecierpliwienie.

Obrazek użytkownika lala

08-09-2014 [08:12] - lala | Link:

też nie uważam, aby miejsce dla tęczy było dobre a i tzw. dzieło raczej mierne - przemoc symboliczną mamy w wielu wymiarach np. wielkiej ohydy świątynia opatrzności (finansowana z pieniędzy państwa, a jakże), której "promotorzy" chyba zapomnieli o tym, kto był dawnym inicjatorem, budynki-ohydki typu Złota-tower i wiele innych zdecydowanie przyprawiają o cierpienie duchowe, gdy przemierza się stolicę, a tu jeszcze jakiś wielki łuk tryumfalny ma powstać...
tak sobie myślę, że - niestety - estetyka naszej przestrzeni publicznej jest wyrazistym odbiciem stanu umysłu i ducha polskiej społeczności

Obrazek użytkownika izabela

08-09-2014 [12:32] - izabela | Link:

Mi też nie podoba się wiele obiektów sakralnych. To kwestia przemian w architekturze. A złote tarasy (zwane przez młodzież bardzo brzydko, nie wypada mi cytować) ? Ich dach wygląda jak przeżuta i wypluta guma. A prywatne domy , tak zwane " gargamele?" Architektura wszędzie na świecie przeżywa regres. Tyle, że "gargamele" powstają za własne pieniądze inwestorów. Natomiast za tęczę płacimy my wszyscy.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

08-09-2014 [09:04] - NASZ_HENRY | Link:

Tęcza to gender wojna kulturowa. HGW to tylko najmita do tęczowej roboty ;-)

Obrazek użytkownika izabela

08-09-2014 [12:27] - izabela | Link:

Wojna kulturowa  poprzedza inne działania.  Zdaniem Gramsciego dla zwycięstwa komunizmu należy wybrać inną strategię- nastawić się na „długi marsz przez instytucje”. Przede wszystkim instytucje kulturalne. Szkoły, prasa, muzea. Należy zmienić świadomość społeczeństw. I właśnie to się dzieje.

Obrazek użytkownika takijeden

08-09-2014 [09:46] - takijeden | Link:

Moje 3 grosze

Odnosze wrazenie ze zarowno pomnik czterech spiacych jak i tecza zyczanaja uwierac przed wyborami.
W obawie ze PIS wykorzysta w walce o Warszawe dobry gust Warszawiakow i zapowie programowo
ze w razie wygranej zlikwiduje tecze i nie dopusci do postawienia pomika czterech spiacych
zaczelo sie wycofywanie rakiem. Takie obietnice sa przeciez zgodne z oczekiwaniami
Warszawiakow i na dodatek nic nie kosztuja PIS. No i sa proste w realizacji.

Jak sie ostatnio okazalo pomnik czterech spiacych profilaktycznie nie wroci na swoje miejsce
( najpewniej do wyborow) aby nie draznic potencjalnych wyborcow...

A z tecza ... tez dzialy sie "dziwne rzeczy" Pomimo wzmocnionych patroli i calodobowych posterunkow
obserwacyjnych .. wraz z calym monitoringiem ...
Jakims cudem straznicy przysneli i udalo sie komus ponownie w srodku nocy podpalic tecze.
I ta tecza najpewniej by splonela i oczywiscie do czasu wyborow nie bylo mialo byc teczy.
Jednak zupelnie przypadkowi klienci kawiarenki spontanicznie ugasili plomienie gasnica z lokalu w ktorym przebywali. A posterunek do pilnowania teczy obudzil sie dopiero po wszystkim.

Wyglada mi to na probe "kontrolowanej" likwidacji teczy przy akompaniamecie wrzacych mediow o nietolerancji Polakow. Problemu teczy nie bylo by do wyborow...

A ratusz nie musial by oficjalnie jej likwidowac przyznajac sie do swojej porazki.

Dzieki spontanicznej akcji paru gosci kawiarnianych tecza stoi i czeka na sztandarowy
glos PISu ze pierwsza decyzja po wygranych wyborach bedzie likwidacja tego szpetnego dziadostwa.
O tym powinnien wiedziec kazdy warszawski wyborca ze wraz z PISem bedzie powrot do normalnosci
bez teczy i bez sowieckich pomnikow na zawsze.

Obrazek użytkownika izabela

08-09-2014 [12:20] - izabela | Link:

Podpisuję się pod tym postulatem. Likwidacja dziadostwa.

Obrazek użytkownika Rapax

08-09-2014 [12:23] - Rapax | Link:

Tęcza to rzeczywiście straszne paskudztwo, ale muszę polemizować, bo to jednak Kraków przoduje obecnie w byciu najbardziej tandetnym miastem w Polsce, reprezentantem wysokiej kultury bud jarmarcznych i klubów z panienkami w oknach na rynku. Gród to obecnie tak szkaradny, że jedynie przeniesienie tu stolicy wraz z bandą znanych matołów mogło by mu zaszkodzić. Jak już kiedyś wspomniałam, jako architekt codziennie mierzę się z porcją kolejnych urzędniczych absurdów i powoli stwierdzam, że jak w opowiadaniu "Przelotne burze" Topora wszyscy wokół zwariowali, a mi jedynie pozostaje się przystosować do takich warunków. Jeśli na swojej działce inwestor pragnie wyciąć drzewa, które sam zasadził natychmiast wymierza mu się milionowe kary, natomiast nikt nie ma problemów z namnażającymi się potworkami przy każdej ulicy: baraki nazwane "Las Vegas casino 24 h",budy z alkoholami,plastikowe jarzące się szyldy, zdewastowane mury zabytkowych kamienic, kibolskie graffiti(w większości urocze napisy o tym kto jest k. a kto ch.). Absolutny upadek estetyki stanowią pobudowane jedno na drugim blokowiska na Ruczaju. W takiej przestrzeni ciężko wyrosnąć na człowieka kierującego się w życiu czymś więcej niż końcem własnego nosa. Przy tym jak pozwala się dziś na zdewastowanie przestrzeni miejskiej do poziomu chlewu, dzieła PRL (Nowa Huta)wydają się cudowną, zieloną i ludzką przestrzenią. Jest źle i niestety zapowiada się,że będzie tylko gorzej. Taka przestrzeń niczyja, bez tożsamości, wstrętna stwarza tylko większe uczucie bezsilności i gniewu.

Obrazek użytkownika izabela

08-09-2014 [13:12] - izabela | Link:

W Krakowie tylko bywam - w Warszawie mieszkam. Stąd ten nietrafny optymizm w postrzeganiu Krakowa. To paradoks, ale wkrótce faktycznie gierkowskie blokowiska zaczną nam się wydawać ludzką przestrzenią. Budowane w Warszawie  współczesne blokowiska przytłaczają swą nieludzką architekturą. Domy stawiane są zbyt ciasno, sąsiedzi zaglądają sobie do okien, to takie same slamsy tyle, że za wielkie pieniądze. Młodzi ludzie aby zdobyć klatkę w czymś takim zadłużają się do końca życia.  W okolicy dawnego Dworca Południowego w Warszawie  powstało ogromne osiedle budowane przez firmę DW CONSTRUCTION zwaną przez warszawiaków DW DDESTRUCTION gdyż jak moloch pożarła charakterystyczną willową zabudowę tych okolic. Uważam, że jest to przykład przestrzeni generującej depresje albo poważniejsze choroby psychiczne. Jak wiadomo słynna dzielnica la Défense w Paryżu stała się dzielnicą samobójców. Wcale się nie dziwię- jej architektura jest dla mnie też odpychająca. Na szczęście nie muszę tam nawet bywać.

Obrazek użytkownika Rapax

08-09-2014 [15:18] - Rapax | Link:

Trafia Pani w sedno!Przestrzeń w której mieszkamy ma ogromny wpływ na naszą psychikę, a zwłaszcza na wyrosłe pośród blokowisk bez końca dzieci. Dawniej był choć nakaz stawiania równolegle do "mieszkaniówki" żłobków, placów zabaw, sklepów. Współcześni developerzy nie chcą często nawet śmietników dodatkowo zbudować (przykład autentyczny z pewnego Krakowskiego osiedla, gdzie nowo powstałe budynki zbudowano bez takich luksusów). To jest uczenie ludzi braku odpowiedzialności za wspólną przestrzeń, katowanie ich brzydotą, która dosłownie wpędza w depresję. Jest znany pewien ciekawy syndrom, gdzie wrażliwe na piękno architektury i sztuki jednostki popadały w stan szoku po pobycie we Florencji. Niedługo osiągniemy przeciwległy biegun, kiedy idąc ulicami własnego miasta doznamy szoku pourazowego przez nieustanne bombardowanie nas wulgarnością, tandetą, brudem. Wydaje mi się, że obecny Kraków jest miastem, które ma służyć jedynie pijanym brytyjskim turystom, bezrobotnym hipsterom oraz całej rzeszy pasożytów ze struktur miejskich. Mieszkańcy są traktowani jak piąte koło u wozu, mają w ciszy i pokorze egzystować na swoich parszywych osiedlach byle nie wtrącać się w politykę i kształtowanie miasta. Próbujemy podejmować przeciwko temu wiele inicjatyw, ale skutki tego są najczęściej żadne. To okropne frustrująca walka, w której nieustannie starają się zrobić z człowieka idiotę. I o ile mogę zrezygnować z teatru marnej jakości po prostu do niego nie chodząc (jest jeszcze choćby filharmonia), to nie mam jak bronić się przed atakami na to co jest wszędzie - architekturę. Pozdrawiam!

Obrazek użytkownika zdzichu z Polski

09-09-2014 [09:20] - zdzichu z Polski | Link:

Ciekaw jestem co znana Pani Estetyk i Krytyk ma do powiedzenia na temat tego pomnika radującego oczęta mieszkańców Poznania.
http://pl.wikipedia.org/wiki/P...
Tylko niech się Pani za bardzo nie rozpędza, pomnik ten znajduje się przy głównej poznańskiej kwaterze Radia Maryja.

Obrazek użytkownika izabela

09-09-2014 [14:17] - izabela | Link:

Dwa pytanka. Czy Pan płacił za ten pomnik? Bo za tęczę płacimy wszyscy. Czy ten pomnik jest na terenie prywatnym? Bo na swoim terenie prywatnym może sobie Pan moim zdaniem postawić nawet złoty fallus. Nic mnie to nie obchodzi. Nie przeszkadzają mi prywatne "gargamele". Najczęściej właściciele po kilku latach zaczynają się ich wstydzić i je moderują. Na przykład likwidują nadmiarowe wieżyczki. Natomiast tęcza szpeci przestrzeń publiczną i tyle. I co gorsza musimy za nią płacić.

Obrazek użytkownika zdzichu z Polski

09-09-2014 [15:25] - zdzichu z Polski | Link:

Jak najbardziej płacę. Jako Katolik i członek wspólnoty parafialnej dający na tz. tacę. Paskudztwo to z brązu, pomimo wielu sprzeciwów postawiono co prawda na "prywatnym" - parafialnym ogródku, ale w przestrzeni publicznej.

Obrazek użytkownika izabela

09-09-2014 [16:56] - izabela | Link:

Dając na tacę płaci Pan dobrowolnie. Może Pan protestować nie dając. Natomiast ja dobrowolnie nie dałabym peowiakom ani grosza na ich tęcze i inne gminne rozrywki. Na przykład na zegarki pewnego pana i pociągi, które zawsze będą stały, bo nie nadają się do naszych torów.

Obrazek użytkownika lala

10-09-2014 [10:04] - lala | Link:

niestety całkowita niewrażliwość estetyczna sprawiła, że pomników takich jest setki (bodaj 800 w całym kraju, tęcza jest jedna,hehe), wiele z nich stoi na publicznych terenach i za pieniądze również niewierzących jest budowane (do tzw. świątyni opatrzności miliony dokłada państwo z podatków nie tylko katolików) - i świątynia i pomniki wielkiej czasem ohydy - pech polega na tym, że tęczę łatwo zdemontować, ale ruszyć taki pomnik????

Obrazek użytkownika Andrzej.A

10-09-2014 [16:48] - Andrzej.A | Link:

To jest ta właśnie delikatna różnica pomiędzy demoliberalnym zwrotem "wolno wszystko, co nie narusza wolności innej osoby", od starej zasady wynikającej z nauczania Kościoła "nie rób drugiemu co tobie niemiłe"
Bo w przypadku "wolno wszystko ..." nie wiadomo kto i w jaki sposób ma określać gdzie są naruszane wolności innych. A najczęściej jest to określane przez stronę silniejszą - tu HGW i PO.
O kwestiach estetycznych nie będę wspominał, bo to jest kwestia wychowania - jakie wychowanie, taka estetyka.

Obrazek użytkownika izabela

11-09-2014 [14:10] - izabela | Link:

Wolności są po prostu asymetryczne. Obrażanie KK jest w porządku, wynika z wolności słowa. Natomiast za obrazę jakiegoś wiejskiego homoseksualisty została skazana starsza kobieta. A za obrazę Alicji 25 Tysięcy euro ( chyba tyle zarobiła za odmowę skrobanki, ale może się mylę) został skazany ksiądz i był szarpany dziennikarz.