Rosyjska propaganda w sieci - ANALIZA(Boeing)

Czytelnicy zaznajomieni z moimi wpisami wiedzą, że z lubością śledzę poczynania Rosji w polskim internecie. Popełniłem nawet w tym temacie kilka wpisów - Rosyjska-piata-kolumna-w-internecieOfensywa-informacyjna-rosji   Przyglądam się też działalności "niemieckiego organu internetowego dla Polaków"(Onet). Tak się złożyło, że również i w przypadku zestrzelenia pasażerskiego Boeinga nie mogło zabraknąć dla mnie materiału do analiz.

Tak oto już 18 lipca moskiewskie hordy zaczęły akcję spamowania internetu w Polsce. Celowo napisałem "moskiewskie", ponieważ jak będzie można za chwilę się przekonać, pisali również rodowici Rosjanie(a na pewno obcokrajowcy "zza Buga"). Zatem bez zbędnego rozpisywania się proponuję kilka zrzutów ekranu z 18 lipca:

Artykuł na Onecie:

Wpisy pod nim:

1. Widzimy tu już znane nam wcześniej "hasła", z jakich korzystali Rosjanie podczas Euromaidanu. Mamy więc "banderowców", "zbrodnie","prawy sektor" itd. Ciekawostką są wpisy podkreślone na czerwono - dalej wyjaśnię, co oznaczają.

Artykuł 2.

I wpisy pod nim:


oraz

Proszę zwróci uwagę na wpisy, podkreślone na czerwono:

- "ty mnie udowodniłeś..."  dalej "że można myśleć z dala od obcego mózgu"
- "stabilny kraj w Iraku.."
- "może Polska prowokując u USA czy Niemcami"
- "maszynę do podróży w przyszłość"

Czy powyższe wypowiedzi mają składnię typową dla języka polskiego? Nie sądzę. A zwrot "TY MNIE"(od "ty mienia") dobitnie pokazuje, z kim mamy do czynienia. Pozostałe zwroty również trącą brakiem naturalności.(prowokując "U" kogoś/czegoś) itd.

Komentarze pod kolejnym artykułem:

cytuję:
- "jedni jest pewne"...
- "protesty zostały zdemontowane"

Również i tu widzimy, że komentarz nie został napisany przez Polaka. Autorem jest ktoś, dla kogo język polski nie jest językiem ojczystym.

No i ostatnie na dziś - cytuję "Krzyśka":

-"pytanie jakie postawi douczony prawnik

Chciałoby się powiedzieć: A szto eta? Eta nie palskie zdanie ;) 

Na koniec sonda, którą nasi "bracia Słowianie" podbijali tak aby zgodna była z propagandą. Przypomnijmy jej cele - mnożenie wątków w celu dezinformacji tak, aby nigdy nie było pewności co się naprawdę stało.

Co ciekawe, pod innym artykułem inna sonda wyglądała zupełnie inaczej - najwyraźniej Rosjanie mieli braki w szeregach i nie byli w stanie zagospodarować wszystkich artykułów równocześnie:

Podsumowanie:

Rosjanie podjęli próbę dezinformacji w polskim internecie. Wygląda jednak na to, że byli kompletnie nieprzygotowani.  Ani narracja nie jest przekonywująca, ani zasoby niezbyt duże. Prawdopodobnie musiano korzystać z słabiej wyszkolonego personelu, który nawet z językiem polskim miał pewne problemy. O ile więc w przypadku Euromaidanu mogło dojść do wynajmowania Polaków do pisania komentarzy, w przypadku zestrzelenia Boeinga Rosjanie posługiwali się głównie swoimi zasobami wewnętrznymi(firmy z Rosji).

Ksawery Meta-Kowalski
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

22-07-2014 [10:10] - NASZ_HENRY | Link:

Określenia dywersantów rosyjskich:
Rzepa - rebelianci
GieWu - separatyści
Neon24 - siły samoobrony
GP Codzienna - terroryści
tak nazywają w polskich mediach bękarty Putina ;-)

Obrazek użytkownika Vinitrol

22-07-2014 [11:20] - Vinitrol | Link:

Interesujaca analiza jezykowa ... prawda, ale z ankietami to sie nie zgadzam.
Odpowiedzi na pytania sa jak najbardziej prawidlowe.
TAK - rosja stoi za tym wydazeniem.
NIE - nie poznamy prawdziwych przyczyn (jak i sprawcow)
Nie rozumiem czemu uwaza Pan te ankiety za propagande skoro to odbicie rzeczywistosci :(

Obrazek użytkownika A330

22-07-2014 [15:41] - A330 | Link:

Skoro uważamy, że Rosja stoi za zestrzeleniem, to czy możemy mówić, że nigdy się nie dowiemy jak było naprawdę?
Bowiem w pytaniu nie chodziło chyba o wiedzę o rozmiarze buta Putina czy ulubionej piosence lidera "separatystów"? ;) Ja owo pytanie  rozumiem prosto:

"Czy dowiemy się kto to zrobił - czy Ukraina czy Rosja"?

Obrazek użytkownika Vinitrol

22-07-2014 [16:03] - Vinitrol | Link:

"Uważamy", "sądzimy" , "wiemy że" -vs- "udowodniliśmy" , "dowody wskazują niezbicie" , "komisja stwierdziła" .
czyli w skrócie :
Reszta świata -vs- Winny.
Poczekamy zobaczymy, nie zakładam z góry że jestem nieomylny ;)

Obrazek użytkownika jazgdyni

22-07-2014 [12:21] - jazgdyni | Link:

Witam

Szanowny Panie!

Prowadzę podobne obserwacje, koncentrując się bardziej na naszych, płatnych przez Moskwę trollach. Konkluzja jest identyczna, chociaż forma i styl nieco odmienne.
Nie zagladam na żadne onety, patrzę, jak zadaniowi trolle usiłują wykonać swoje prace zlecone na prawicowej blogosferze.
Bogu dzięki i panu Józefowi, że pędzi tą swołocz przynajmniej stąd.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika A330

22-07-2014 [15:42] - A330 | Link:

Cieszę się. Proszę analizować. Im więcej nas, tym łatwiej będzie  można obronić się przed tą wojną...informacyjną, ale przecież wojną.

Obrazek użytkownika adriano

22-07-2014 [13:32] - adriano | Link:

Ja już jakiś czas temu udowodniłem, że proceder werbowania trolli w sieci rzeczywiście jest.

http://www.obiektywnie.com.pl/...

Ale to o czym Pan mówi to pewnie w dużej mierze robota samych ruskich.

Obrazek użytkownika A330

22-07-2014 [15:44] - A330 | Link:

Moja hipoteza jest taka, iż nie zdążyli zrobić tego "profesjonalnie"(plan, zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanych osób itd) - pisali więc komentarze swoimi ludkami ruskimi.

Obrazek użytkownika Józef Darski

22-07-2014 [18:41] - Józef Darski | Link:

Polecam do badań Neon23 czyli Tworki na usługach Rosji. Ciekawe czy oni sią porozumiewają czy tylko agent wrzuca tezę, a wariaci ją samodzielnie twórczo rozwijają.

Obrazek użytkownika A330

22-07-2014 [23:33] - A330 | Link:

NEon24 to jak rozumiem spadkobiercy NowegoEkranu?(widzę, że poświęcili Panu artykuł nawet ;)  
Nie śledzę tego towarzystwa - już nawet NE omijałem. Ja nawet jak oglądam wasze "Kulisy Manipulacja" na TVRepublika to mam trudności, gdyż TVNu nie potrafię oglądać nawet w powtórkach mających ich demaskować:/ Jest trochę takich wariatów w sieci:  http://xportal.pl/ (dla widzów o mocnych nerwach!) 

Obrazek użytkownika Celarent

22-07-2014 [23:07] - Celarent | Link:

Już w czwartek, zaraz po pierwszych doniesieniach przeleciałam "wszystkie" fora pod najważniejszymi artykułami i pierwsze wrażenie było takie: ruscy przeszkadzają jak nigdy (choć musze przyznać, że koneserem i stałym bywalcem Onetu to ja nie jestem). Właściwie to wyglądało tak jakby nikt normalny nie komentował. I rzeczywiście znajomość języka polskiego pozostawiała wiele do życzenia. Nie trzeba było się zbytnio wysilać, by poznać, kto zacz. Nic, tylko zrobić zrzut ekranu...:)) Nic na to nie poradzimy. Ruscy to bestia, która niemowlętom wydrze chleb by starczyło na propagandę.  Mnie martwi raczej retoryka Kremla - "poczucie osaczenia przez obce służby" występujące u  Putina! I dwa - brak poparcia dla kolejnych sankcji ze strony Francji i Niemiec. Te państwa mogą całą sprawę położyć.  To kraje, którym ufać nie można -historia uczy.