Z takim kościołem nie chcę mieć nic wspólnego

Pożegnanie generała Wojciecha Jaruzelskiego nie było zwykłą, naturalną i ludzką ceremonią pogrzebową nawróconego przed śmiercią człowieka. Przekształciło się raczej w dziwaczny polityczno-historyczny happening, gdzie starły się ze sobą hipokryzja i zakłamanie historii z jednej strony, z poczuciem bezradności i niesprawiedliwości z drugiej. Gdzie to pierwsze nazywa się dziś honorowym zwycięstwem, a to ostatnie barbarzyńskim wymiarem chrześcijaństwa.

Wybaczcie brutalną ocenę, ale czuję się wyjątkowo rozgoryczony, gdy to tej farsy przykładają ochoczo rękę polscy hierarchowie kościelni. Z całą mocą muszę podkreślić, jak znacząca jest różnica między skromnym pożegnaniem nawróconego grzesznika (tak prawdziwie, po chrześcijańsku - wybaczamy), a imprezą państwową, na której z pompą i honorami godnymi prawdziwego bohatera i katolika żegna się jednego z największych zbrodniarzy PZPR.

Historia nie kłamie. Trzy wydarzenia, tysiące ludzkich tragedii. Czystka antysemicka 1967-68, masakra robotników na Wybrzeżu w 1970 roku, decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981. Całe życie Wojciecha Jaruzelskiego nacechowane jest kłamstwem, służalczością względem Moskwy, śmiercią niewinnych, bandytyzmem, fałszem. Na pogrzebie cała parada celebrytów usiłuje mnie przekonać, że ten bandytyzm możemy co najwyżej określić słowami "postać tragiczna". "Żegnamy człowieka szczególnej epoki naznaczonej tragedią, dramatem, poszukiwaniem sensu i nadziei. Żegnamy żołnierza, który służył Polsce taką, jaką była, nie odmawiając ani poświęcenia, ani krwi. Żegnamy dowódcę, który troszczył się o polskie wojsko, o swoich żołnierzy" - mówił o prawdziwym bohaterze rodem z greckiego dramatu były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Żegnamy polityka, który w najtrudniejszym czasie podjął się odpowiedzialności za państwo w stanie kryzysu i ze szczerym przekonaniem wybrał mniejsze zło, chroniąc nas przed obcą interwencją albo domową bratobójczą wojną".

Płynęły piękne słowa, a oczy Kiszczaka, Wałęsy, Komorowskiego, Olbrychskiego napełniły się szczerymi łzami wzruszenia i miłości. Zakłamywanie historii na oczach już i tak skłóconego, podzielonego narodu. Pod sprawnym i miłosiernym nadzorem kościoła. Obrzydliwe.

Tłumaczy się nam gorliwie, jak sprawnie i szybko ikona niewierzących i wróg kościoła na łożu śmierci nastąpił nawrócenia. Powiedzieć można, że okazała się łaska Boża. U schyłku swego życia, ok. 13 dni przed ostatnim stadium choroby, przebywający w szpitalu wojskowym przy ul. Szaserów, gen. Jaruzelski w sposób świadomy, wolny, nie ulegając jakimkolwiek sugestiom czy naciskom, poprosił kapłana - kapelana Ordynariatu Polowego - o spowiedź, odbył ją, uzyskał rozgrzeszenie, wzbudził żal za grzechy. Spełnił tym samym kanoniczne warunki, aby po długiej drodze znów do swego serca przyjąć Jezusa Chrystusa - mówi ks Mokrzycki. Głódź wspomina o potrzebie ducha, szczerym żalu za grzechy, zrozumieniu, pojednaniu z Bogiem, Nycz krytykuje postawę protestujących, apeluje o szacunek dla śmierci.

Nie wiem, może ja się znam na teologii wyjątkowo średnio, ale w swej świętej, katolickiej naiwności wierzyłem zawsze, że jak się spowiada i przeprasza na przykład za kradzież roweru, to słabo to wypada, jak zaraz po uzyskaniu rozgrzeszeniu odjeżdża się szybko od konfesjonału na tym właśnie rowerze. Gdy przeprasza się za śmierć i tragedię życia tysięcy niewinnych ludzi, to nie ma w tym miejsca na żadne historyczne gdybanie, usprawiedliwianie. Skrucha i prośba o wybaczenie. Przegapiłem coś może?

Szacunek w obliczu majestatu śmierci mylony jest dziś i stawiany na równi z próbą gloryfikacji komunistycznego zbrodniarza. O ile oczywistym jest cisza i chwila refleksji nad grobem zmarłego, o tyle krzyk rozpaczy nad brutalną próbą wybielania jego życiorysu, protest nad przyzwoleniem na nazywanie go tragicznym bohaterem, współojcem dzisiejszej Polski jest jak najbardziej usprawiedliwiony. Przykro mi bardzo i nie rozumiem, jak tak łatwo do porządku dziennego przechodzą nad tym kościelni hierarchowie.

Kościół jako organizacja zawodzi wielu Polaków nie po raz pierwszy. Smoleńskie rozczarowanie, obojętność, brak zrozumienia, wyjątkowa stanowczość względem zwykłych wiernych połączona z umiłowaniem i tolerancją dla agresywnych, brutalnych i jawnych wrogów kościoła katolickiego. Także tych bezpośrednio odpowiedzialnych za śmierć wielu wspaniałych kapłanów. Dziś pod miłosiernym okiem biskupów padają swobodnie słowa typu: ks Popiełuszko celebrowałby pogrzeb generała, wielkiego Polaka. Gdyby żył, rzecz jasna.

Przekazujący sobie na pogrzebie Jaruzelskiego znak pokoju jawni wrogowie kościoła, przy akceptacji i wręcz zachęcie jego hierarchów jest policzkiem wymierzonym siarczyście i mocno barbarzyńskim przecież chrześcijanom. Brylujący Kiszczak, szczęśliwy i dumny Kwaśniewski nad grobem prawdziwego, tragicznego bohatera. Wybaczcie, ale pozbawiony katolickiego zrozumienia pozwolę sobie ironicznie zakończyć - ten kocioł, co mi tam na dole szykują niewierzący komuniści na swój sposób mnie cieszy. Przynajmniej daleko od tych wszystkich niebiańskich zasłużonych.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika bolesław

31-05-2014 [22:46] - bolesław | Link:

Panie Marcinie!
W 100% zgadzam się z Pana tekstem.
Dodam jeszcze, że aby spowiedź była ważna konieczny jest żal za grzechy, postanowienie i naprawienie wyrządzonych krzywd.
Cytuję za: "Droga do Nieba", wyd.1985:
"....Ojcze, żałuję za wszystko zło, które popełniłem i dobro, które zaniedbałem. Szczerze będę się starał zadośćuczynić za moje grzechy i poprawić moje postępowanie..... pragnę wynagrodzić wszelką szkodę, którą wyrządziłem.....".
Wyraźnie jest napisane: pragnę wynagrodzić wszelką szkodę...". Ten warunek nie został spełniony. W/g mnie minimum spełnienia warunku była by skrucha i słowo PRZEPRASZAM wszystkich, których skrzywdziłem.
A tego nie było. A gdyby było to należało (nie było by to zerwanie tajemnicy spowiedzi)podać do publicznej wiadomości aby pokrzywdzeni, których są tysiące wiedzieli, że zbrodniarz na łożu śmierci wyraził skruchę i przeprosił.
Dziękując za tekst serdecznie Pana pozdrawiam,
bolesław.
ps. może się mylę, ale w kościele nie było prochów "generała" a na cmentarzu nie było księdza. Dziwny kościelny pogrzeb.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

31-05-2014 [23:08] - Marcin Tomala | Link:

Dziękuję z całego serca za ten komentarz Panie Bolesławie. Obawiałem się, że notka powyższa może okazać się niepotrzebną szarżą, ze źle rozumianymi intencjami, starałem się, by była szczera i wyważona zarazem. Cieszę się, że nie jestem w swej ocenie odosobniony.

Pozdrawiam serdecznie!

Obrazek użytkownika bolesław

31-05-2014 [23:19] - bolesław | Link:

Marcin 23:08.
To jest już nas dwóch !! A to już coś.
Pozdrówka.

Obrazek użytkownika Thomaschek75

31-05-2014 [22:59] - Thomaschek75 | Link:

Witam,bardzo dobry tekst. Dodam od siebie,że warunkiem dobrej spowiedzi jest Postanowienie poprawy oraz zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu...Niestety mamy dzisiaj do czynienia,chyba nie tylko w Polsce z dwoma kościołami,jednym poddającym się trendom i poprawnym politycznie i drugim, logicznym,wbrew wszelkiej krytyce i bez względu na doczesne korzyści głoszącym prawdę...Od II soboru watykańskiego kościół stał się tylko firmą, dbającą o własne interesy.Ten drugi kościół gdzieś jest ale w jakichś katakumbach. Poza tym to jedynie Dyplomacja i bankowość. Jako wychowany w katolicyzmie czuję się oszukany. Mam jednak nadzieję, że po śmierci jest jednak PRAWDA, z którą dane mi będzie obcować...

Obrazek użytkownika Magdalena

01-06-2014 [12:02] - Magdalena | Link:

Historia wskazuje na to, że zawsze byli "księża patrioci", zawsze się znalazł taki wesz, który popierał a to rewolucje francuską a to bolszewicką, a to inne świństwa. Ale były tez całe rzesze, które ginęły za prawdę. Warto by doczytać o proporcji zanim się zacznie lament o oszustwie. Innymi słowy: odłączcie się trochę od protestancko-komunistycznego przekazu walącego strumieniami z telewizorów.

Obrazek użytkownika Deidara

31-05-2014 [23:36] - Deidara | Link:

W zasadzie polski Kościół historycznie jest konsekwentny. Do walki stawał tylko wówczas, kiedy nie miał absolutnie innego wyjścia, bo alternatywą było zniszczenie, jak w czasach Stalinizmu czy późnego Gomułki. W każdym innym przypadku preferował raczej ułożenie się z władzą niż aktywną walkę z nią, wychodząc z założenia, że koszty walki mogą być niewspółmierne do jej rezultatów - czego dowiódł m.in. konflikt w latach 30 wokół pogrzebu Piłsudskiego. Przez cały XIX wiek biskupi dogadywali się z zaborcami, raczej starając się gasić nastroje buntownicze, widząc z nich zagrożenie także dla swojej sytuacji.
Dziś Kościół robi to samo. Od 1989 dobrze żyje z każdą rządzącą partią, od SLD przez AWS, UW, PiS, PSL i PO. Każdy z prezydentów przyznawał się do związków z nim, nawet ateista Kwaśniewski jeździł papa mobile. Aby nastąpiła zmiana, musiałby chyba dojść do samodzielnej władzy Ruch Palikota, wtedy pewnie Kościół nie miałby już innego wyboru. A tak, póki co, będzie działał zgodnie z zasadą mówiącą, że najważniejszym świętym polskiego Kościoła jest św. spokój.

Obrazek użytkownika Ptr

31-05-2014 [23:38] - Ptr | Link:

W pełni się zgadzam. Dość jasno Pan to wyraził, więc nie chcę nic dodawać.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika wandaherbert

31-05-2014 [23:48] - wandaherbert | Link:

ja niestety juz po profanacji na Krakowskim Przedmiesciu i reakcji Kardynala Nycza,Dziwisza ,Glempa zrozumialem ,ze z takim Kosciołem nie jest mi po drodze A ta wczorajsza hucpa z udziałem kosciola tylko potwierdzila,ze decyzja moja byla sluszna.

Obrazek użytkownika Sceptyk

31-05-2014 [23:56] - Sceptyk | Link:

"Dziś pod miłosiernym okiem biskupów padają swobodnie słowa typu: ks Popiełuszko celebrowałby pogrzeb generała, wielkiego Polaka."
Ciekawe kto takie słowa wypowiedział.

Obrazek użytkownika Celarent

01-06-2014 [01:21] - Celarent | Link:

Pewnie jakiś ksiądz patriota...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

01-06-2014 [09:18] - NASZ_HENRY | Link:

Systemowa aktorzyna Olbrychski ;-)

Obrazek użytkownika xena2012

31-05-2014 [23:59] - xena2012 | Link:

ile podłości i pogardy mieści się w słowach Olbrychskiego o księdzu Popiełuszce zabitym przecież na rozkaz Jaruzelskiego.Abp Nycz przemilczał tę jawną zniewagę,a krytykę skierował pod adresem protestujących.Hierarchia kościelna utwierdziła nas jak łatwo zostać wielkim czlowiekiem nawet jeśli popełnilo sie szereg zbrodni-wystarczy sie wyspowiadać nie żałując za grzechy,nie biorąc pod uwagę uczuć ludzi których się skrzywdziło.I tak przy wsparciu kościoła mamy kolejną świetlaną postać,kryształową i godną szacunku.Gdyby hierarchia kościelna wykazała przy tym pochówku nieco wiecej wstrzemięźliwości w ocenach zmarłego,nie używała argumentu nawrócenia przed śmiercią jako niebywałego sukcesu kościoła jej postawa byłaby zrozumiała,a tak odczuwamy zawód .

Obrazek użytkownika Maksimus

01-06-2014 [00:02] - Maksimus | Link:

Pojednanie z Bogiem jest zawsze możliwe dla każdego zbrodniarza. Jest jednak oczywiste, że następuje ono w ciszy. Bóg przyjmuje grzeszników w ciszy i czeka na ich pokutę. Żaden nawrócony zbrodniarz nie ma prawa do fanfar i uroczystości - to też jest oczywiste. Dlatego Kościół w Polsce od dawna już, a szczególnie od 10.04.2010 roku strzela sobie notorycznie w stopę i to jest zastanawiające. Ja także z takim Kościołem nie chcę mieć nic wspólnego. Tylko wyrazistość wartości budzi szacunek. I dlatego, jedynym znanym mi mężem stanu był /niestety - Katyń II/ Prezydent Lech Kaczyński.

Obrazek użytkownika Piastowyj

01-06-2014 [00:03] - Piastowyj | Link:

Chcę przekazać wyrazy uznania dla Autora , dodając, że miałem zupełnie podobne odczucia .
Na forum Frondy , pod "lukrowanym " wywodem jednego z księży , który wręcz stawiał jako pewnik
zbawienie Jaruzelskiego napisałem m.in. :
Kapłan podobno może odmówić pogrzebu " jawnogrzesznikowi " , którego złe czyny były powszechnie znane,
a więc duchowieństwo traktując sprawę Jaruzelskiego pobłażliwie i ugodowo ,
sieją zgorszenie wśród wiernych, ofiar systemu i przyczyniają się do przedłużania, przemocą
nam narzucanego, kłamliwego i niesprawiedliwego układu .
Istotą tej postawy jest wg. mnie właśnie " wchodzenie w układy " - w pewnym sensie skorumpowanie
duchowieństwa - jest " wzgląd na osobę " , który był obcy Jezusowi .
Wysocy urzędnicy biorą bez przeszkód udział w mszach i uroczystościach religijnych, chociaż ich postawa i czyny
są zwykle jednoznacznie złe i gorszące .
Mówiąc krótko - jest to "robienie z Pana Boga idioty" , a przecież On mówił ustami proroków, że nie da się
oszukać , ani z siebie naśmiewać .
Odwracając więc te lukrowane wywody duchownych ( że pewnie Jaruzelski przywita się w niebie z ks .Popiełuszką )
raczej wyraziłbym obawę, że niejeden ksiądz i biskup może się spotkać z Jaruzelskim w ...piekle :)

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

01-06-2014 [00:24] - Marcin Tomala | Link:

Serdecznie dziękuję Panu i innym przychylnym, ciekawym, uzupełniającym tekst komentarzom. To dla mnie niezwykle istotne, nie będę ukrywał, że geneza i powstanie notki budziło we mnie mieszane uczucia, bałem się błędnej interpretacji intencji i niepotrzebnych emocji. Niesłusznie, jak widzę.

Pozdrawiam również

Obrazek użytkownika Celarent

01-06-2014 [01:19] - Celarent | Link:

Kapłan może i mógł, ale chyba nie może. Jeśli delikwent był ochrzczony, przyjął sakramenty inicjacji... a potem żył w odłączeniu, sprawa nie jest łatwa, ale jego ciało, jakkolwiek je traktował, jakkolwiek żył, było Świątynią Ducha Świętego. Jeśli gość przed śmiercią wyspowiadał się i otrzymał rozgrzeszenie, nie może kapłan na pewno odmówić mu pogrzebu chrześcijańskiego. Może rodzinie odmówić jeśli wie, że umarlak tego nie chciał. Tu błędem nie był chrześcijański pochówek a zrobienie z tego pompy. To powinien być cichy, skromny pogrzeb - byłby faktycznie wyrazem nawrócenia a tak pycha aż kipi. Stąd tym trudniejsze wybaczenie. Rodzina uzurpowała sobie prawo do honoru jaki mu nie przynależy. Nic dziwnego, ci za komuny widzieli wszystko inaczej, dla nich nic zaś się nie zmieniło. Oni nadal przecież rządzą Polską jak za starych dobrych czasów a demokracja jest tylko takim czasem kłopotliwym dodatkiem, urozmaiceniem. To dotyczy też księży. Jeśli któryś w tamtych czasach żył dobrze z KIMŚ, dziś też żyje sobie dobrze, często sam już jest KIMŚ. I ceni sobie układy , nigdy z nich nie zrezygnuje, bo to dzięki nim jest ważny. Nie widzą tu dylematów moralnych, ba, mogą dziwić się, że ktoś je ma lub upatruje... Ale co do piekła... mój idol, św. Augustyn, po pismach sądzę, że wybitnie inteligentny człowiek, powiedział, że idąc na sąd możemy zdziwić się kto jest w niebie i kogo tam brak oraz tym, że piekło jest puste.... Miłosierdzie boże nie zna granic. Wszystko może więc się zdarzyć. Również to, że Jaruzelski jest tym przysłowiowym dobrym łotrem - świętym łotrem. Jakkolwiek trudne to dla mnie do przełknięcia, to jednak możliwe.

Obrazek użytkownika Celarent

01-06-2014 [01:06] - Celarent | Link:

teoretycznie, ja akurat na teologii znać się powinnam i powiem ci tyle, że o ile masz bezdyskusyjnie rację w argumentach, o tyle twoja postawa, która zdaje się owocować buntem przeciw Kościołowi, jest błędna. Sytuacja, w której komuś odmawia się chrześcijańskiego pochówku, bo był pijakiem, samobójcą... jest karygodna, ale jest częsta. Tymczasem nikt nie słyszał, by odmówiono chrześcijańskiego pochówku księdzu, który raczej słabo zabłysnął świętością podrywając panienki, utrzymując kochankę a czasem i dzieci. "Jaja sobie z ludzi robią" mawia mój mąż. I to prawda. Spektakl z pogrzebem WJ był kpiną i bezczelnością również. Ktoś tu napisał wczoraj, że pycha i nienawiść powodują unicestwienie, są źródłem wszelkiego zła. Pycha, myślę, odebrała jasność widzenia sytuacji i rozum niektórym duchownym, którzy wygłosili pseudoteologię: od dziś gen sądzić nie wolno - on na sądzie Bożym. Zapomniano, że sam generał nas mało obchodzi a rozliczać chcemy jego dokonania - to obowiązek wobec ojczyzny, prawdy, Boga i przyszłych pokoleń. Ale to nie Kościół głosi. Niestety, wszędzie do koryta pierwsze dorywają się świnie. Przykre i ostre słowa, ale tak jest w każdej dziedzinie, którą choć trochę rozpracowywały UB czy SB. Biskupi oddający cześć (nie tylko grzebiący człowieka-grzesznika) generałowi, zapomnieli kim są, albo nigdy nie byli tym, czym mieli być z założenia. "Oni stoją tam, gdzie było ZOMO", pamięta pan? Kościół to my, nie trzeba go opuszczać a domagać się od nich opuszczenia... Mamy do tego prawo a może i obowiązek i oni powinni wiedzieć, że nie ma na to przyzwolenia, że nie wolno im, że nie wygrają z racji bycia na świeczniku. To sól zwietrzała, nie musisz nią solić, możesz odrzucić, ale nie zaprzestawaj jedzenia, bo zginiesz. I nie namawiaj innych do głodówki, bo spotka ich taki los. Może lepiej domagajmy się wreszcie cywilnego rozliczenia kleru ze współpracy z SB? Zobaczysz ilu w PO i SLD będzie przeciwników... Paradoks, nie? Kruk krukowi oka nie wykole. Ale to jedyna metoda na czystość, świętość i skutecznośc K-ła, ewangelizacji. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Thomaschek75

01-06-2014 [01:22] - Thomaschek75 | Link:

Jakis pokrętny ten wywód...

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

01-06-2014 [13:09] - Marcin Tomala | Link:

Zaznaczę raz jeszcze z całą mocą, dyskusja i moje opinie w żadnym razie nie odnoszą się do odmowy pochówku, której zawsze będę przeciwnikiem. Rozmawiamy o formie, słowach, honorze, żalu, kłamstwach, historii, fałszu. Dziękuję za komentarz, również pozdrawiam

Obrazek użytkownika emilian58

01-06-2014 [03:04] - emilian58 | Link:

Marcinie i ja zgadzam się z tym co napisałeś.I dodawać nie ma co.Może tylko to (tylko?) że i MY sami sobie nie potrafimy pomóc.Niestety,nie zablokowaliśmy tej hucpy!Zastanawiam się co by zrobił kościół gdyby NASZE działania okazały (gdyby takie były) się skuteczne jednak?Czy hierarchowie wyszli by wreszcie z okopów?Pozdrawiam i dziękuję za ten tekst a i nadzieje mam że może i ci w okopach czytali.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

01-06-2014 [08:46] - NASZ_HENRY | Link:

Za biskupów "patriotów" też trzeba się modlić ;-)

Obrazek użytkownika goral

01-06-2014 [10:02] - goral | Link:

Panie Marcinie.
Dziekuje za odwage i szczerosc.
Niezwykle potrzebna ta panska refleksja w dzisiejszych czasach.
Kazdy z nas wierzacych w Chrystusa jest Swiatynia jego Ducha Swietego.
Cale nasze zycie wtedy staje sie uswiecone.
Jakie bylo zycie Kata i mordercy Narodu Polskiego Jaruzelskiego,wszyscy wiemy.
Rzekome jego nawrocenie na lozu smierci nie zapewnia mu automatycznie Bozej Laski czy wybaczenia grzechow.
Do tego miedzy innymi jest potrzebne szczera skrucha za grzechy i Zadoscuczynienie.
Jak mi wiadomo te warunki nie zostaly spelnione... wiec jestem pewien ,ze ten bandyta i czlowiek ktory sluzyl cale zycie Zlu nie dostapil Laski Bozej i Zycia Wiecznego.Pisze o tym aby pana i innych prawych ludzi uspokoic :-))
Temat ,ktory pan podjal jest bardzo wazny,bowiem niektorzy kaplani i hierarchia uwazajaca sie za slugi Kosciola Katolickiego w Polsce, glosza nauki sprzeczne z naukami i zaleceniami Chrystusa.
Slusznie pan uwaza,ze takim naukom nie mozna byc poslusznym.
W swoich czasach Brat nasz Chrystus wytykal hipokryzje ,falszywe nauczanie ,brak troski o "owczarnie" tym, ktorzy powinni stac na strazy Bozego Prawa.Nazwal ich "Pobielanymi grobami".
Przestrzegal nas przed nimi i ich naukami.
Od dluzszego czasu istnieje w Polsce potrzeba polaryzacji wsrod nas wierzacych i Kaplanow naszego Kosciola.
Pogrzeb Jaruzelskiego oraz uczestnictwo i wypowiedzi niektorych katolickich hierarchow z Nyczem na czele, w zasadniczy sposob pomagaja tej polaryzacji.
Serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

01-06-2014 [13:06] - Marcin Tomala | Link:

Dziękuję wszystkim za komentarze, opinie, dyskusje. To ważne dla mnie, że nie jestem w swych opiniach odosobniony, za zrozumienie i lekturę notki, często osobiste doświadczenia, jeszcze raz dziękuję.

Obrazek użytkownika mada

01-06-2014 [11:00] - mada | Link:

WYWÓD JEST JASNY: To my jesteśmy Kościołem, a wyrzucić z Kościoła trzeba tych, którzy głoszą nieprawdy.

Obrazek użytkownika BazyliMD

01-06-2014 [11:19] - BazyliMD | Link:

Traci Pan sporo energii i czasu. Niepotrzebnie. Nie ma sprzeczności pomiędzy oceną czynów Jaruzelskiego, podsumowania go słowami sprzedawczyk, zdrajca i zbrodniarz, a mszą za jego duszę i pogrzebem z obecnością kapłana. Cała ta pompa to tylko forma. Cały ten zgiełk służy i Panu; ma Pan o czym pisać.
Pański tekst pokazuje płytkość Pańskiej wiary. Módl się Pan więcej, to i na kościelnych hierarchów spojrzysz Pan z dystansem. A tak, przyjdzie na cmentarz jąkała z jakimś dupkiem, emerytowanym cyrkowcem i gadają bzdury, z których można się nieźle uśmiać, a Pan się wściekasz i zdrowie tracisz. Wybacz Pan im wszystkim, bo nie wiedzą co czynią. I ciesz się Pan kolejnym pięknym dniem. Pozdrowienia!

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

01-06-2014 [13:04] - Marcin Tomala | Link:

Tekst jest wyrazem dystansu, i niech mi pan wierzy - wolałbym pisać o piłce, podróżach, filmach (co często czynię). Ale takie notki są wyrazem specyficznie wyrażanej troski o ojczyznę, chęci zmian - pan wybaczy, robię to, co potrafię - jak potrafię.

Cieszę się każdym dniem, niech się Pan nie martwi. I ocenianie płytkości czyjejś wiary też jest średnio na miejscu. Ale wybaczam ;)

Obrazek użytkownika BazyliMD

01-06-2014 [16:07] - BazyliMD | Link:

Nie proszę o wybaczenie. Na moim podwórku przyjaciół poznaje się po tym, że walą prosto z mostu. Jest to jedyna recepta na zdrowe międzyludzkie układy. Inna rzecz, że w swoich osądach/ocenach mogę się mylić. A i moje teksty mogą być opatrznie rozumiane; zawsze obecne ryzyko.
Proszę przypomnieć sobie przypowieść o synu marnotrawnym. Taki jest nasz Kościół, taka jest nasza wiara.
Pozdrawiam!

Obrazek użytkownika sąsiad

01-06-2014 [13:39] - sąsiad | Link:

Nie mawsz racji bo to spłyca całkowicie przestępstwa bandyty i afenta Moskwy a ludzie wierzą księzom i potem zachowują się tak jak zachowują , po wyjściu z kościoła pędzą do lokalu wyborczego( podczas wyborów) i głosują na SLD, Palikota czy tez na przestępczą PO. Mogę przytoczyć dużo przykładów na wpływ księży na takie i podobne zachowania a rzeczywistość obnaża to co jest faktem lecz naiwni wierzący w słowa , nawoływania duchownych są potem w roztargnieniu lub stają w rozkroku i to co było do niedawna naganne staje się właściwe.. Nadstawianie policzka tu nic nie daje bo bagno tylko się bardziej pogłębia, rozrasta nie można przechodzić obok takich rzeczy, zdarzeń czy tez akceptować postępku duchownych klejących się tylko do władzy tej, która zapewni im nadal azyl przed ujawnieniem ich ciemnych stron z lat PRL.Nie należy potepiać autora tego tekstu za to co pisze bo doświadczenia samo mówi , że wróg udający anioła jest gorszym wrogiem niż ten transparentny, który nadal nie kryje sie ze swoim stanowiskiem i tym co złe robił nie kaja się nawet tylko dlatego,że nie ma w nim poczucia człowieczeństwa a tylko czysty koniunkturalizm.Autor ma racje podzielam jego poglądy i równiez jestem za takim postępowaniem .

Obrazek użytkownika BazyliMD

01-06-2014 [15:55] - BazyliMD | Link:

Do pewnego momentu myślałem podobnie jak Pan i Pan Marcin. Warto zadać sobie pytanie, co jest naszym celem? Moje spojrzenie na problem wytrąca argumenty głosicielom prawd obrzezanych, czytelnikom GW:na. W dyskusji, gdy już nie było sporu co do pochówku, mogłem spokojnie kontynuować wywód o historii pana generała.
Broń Boże nie potępiam autora tekstu; gość ma prawo do swojego zdania. Stoję jednak uparcie na stanowisku, że w kwestii "mszy za duszę" hierarchowie mają swoje i racje, i pewnie interesy, i nie warto na tym polu kopii kruszyć. Warto natomiast zapamiętać ( jako bardzo ważny precedens) stanowisko administratorów kościoła katolickiego w Polsce w powyższej sprawie. Co do zysków i strat, to niewątpliwie jesteśmy ( sądzę, że jesteśmy po tej samej stronie) na plusie. Już sama burzliwa dyskusja sama w sobie dała ogromnie dużo tej części społeczeństwa, dla której nasza historia, wiara,kościół nie są pustymi terminami, a z których to ludzi kształtuje się polska elita.
A z boku patrząc nie sposób nie zauważyć, że "nawrócenie" się Jaruzelskiego jest zwycięstwem wiary i Kościoła. Syn marnotrawny. Czyżbyście tego aspektu, Szanowni Państwo, nie dostrzegali?!

Obrazek użytkownika xena2012

01-06-2014 [11:40] - xena2012 | Link:

moja Mama zmarła nagle w szpitalu,nie było mnie wtedy przy niej.Miałam olbrzymie kłopoty z pochówkiem,bo ksiądz nie chciał się zgodzić na pogrzeb,ponieważ nie odbyła spowiedzi.Moja Mama była dobrą katoliczką,wspaniałą,kochającą rodzinę osobą.Takich trudności nie miała rodzina zbrodniarza,a zwykła ,skromna msza stała się okazałą ceremonią ku jego czci pełną wzniosłych słów.Biskupi na każdym kroku podkreślali fakt ,,nawrócenia'' i spowiedzi choć do końca nie wiadomo,czy tak w ogóle było.Jeszcze dalej w zachwycie poszedł redaktor z Frondy uważając to w pełnych patosu słowach za niezwykły sukces kościoła i zwycięstwo chrześcijaństwa.Kościół ma obowiązek na życzenie rodziny urządzić katolicki pogrzeb,ale niepotrzebne było namawianie nas do modlitw za Jaruzelskiego,dowściąganie się szacunku,którego poskąpiono rodzinom ofiar Jaruzelskiego.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

01-06-2014 [12:58] - Marcin Tomala | Link:

Dziękuję za ten, bardzo osobisty komentarz. To właśnie chciałem oddać w tekście, niewspółmierność w traktowaniu "zwykłych" ludzi a honory oddawane komunistycznemu, nawróconemu dyktatorowi. Kontrast boli, bardzo - zwłaszcza w obliczu tak smutnych, jak Pani doświadczeń. Pozdrawiam!

Obrazek użytkownika Magdalena

01-06-2014 [12:06] - Magdalena | Link:

Ja też nie chcę mieć nic wspólnego z Kościołem, gdzie jako główny kapłan kazanie wygłasza Bredzisław, patron WSI.
Ale nie jest to deklaracja debilna w rodzaju "więcej chodzić nie będę" :)

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

01-06-2014 [12:56] - Marcin Tomala | Link:

Zgadzam się. Całe szczęście kościół, jak wielu słusznie tutaj zauważa, to nie tylko hierarchowie kościelni.

Obrazek użytkownika minimax

03-06-2014 [01:24] - minimax | Link:

:))) Bredzisław :))
Pięęękne :)
CHrabia CHerbu BEZWĄS :]

Obrazek użytkownika Jan Własnowolny

01-06-2014 [12:15] - Jan Własnowolny | Link:

UCZCIWE I GODNE MISTRZA.
BRAWO ! Brawo na klęcząco i stojąco !
Oto słowa trafiające przez rozum do serca.

BIEDA jest motorem Kościoła i każdej innej religii,
a STRACH przed ŚMIERCIĄ paliwem napędowym tego motoru.

Nawet soviecki morderca, który z generalskim tupetem
za życia wyparł się swoich korzeni i religii, przed odejściem z tego świata
ostatnim tchnieniem dolał oliwy do ognia.

********************

Kościół was nie nakarmi To wy go karmicie
Przed agresorem nie obroni
Wy w Armii służycie
Ludności nie powiększy z bratem brat
Przewrotny celibat
Nie wymodli mieszkań dla publiki
Za złote Bazyliki

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

01-06-2014 [13:16] - Marcin Tomala | Link:

Dziękuję za miłe słowa i komentarz, wszystkim zresztą tu udzielającym się. Słowa często pełne rozgoryczenia, smutku, bólu - ale wiary i nadziei, że nie wszystko wszak stracone. I chyba właśnie na tym musimy się teraz próbować skupić.

Obrazek użytkownika BazyliMD

01-06-2014 [16:59] - BazyliMD | Link:

Nie jest Pan człowiekiem wierzącym.
Nie życzy Pan dobrze Polskiemu Kościołowi Katolickiemu
Nie rozumie Pan różnicy pomiędzy sacrum a profanum
Nie rozumie Pan roli kościoła, jako nauczyciela
Nie dostrzega Pan różnicy pomiędzy jadłospisem, a rachunkiem sumienia

Obym się mylił, czego sobie i Panu serdecznie życzę!

Obrazek użytkownika siermięga

01-06-2014 [13:08] - siermięga | Link:

Panie Marcinie,jeśli na wskutek takich prowokacyjnych działań uznaje Pan KK za nie swój to oni już sukces osiągnęli.Czytając co poniektóre komentarze ,można im pogratulować sukcesu,smutne .

Obrazek użytkownika Jan Własnowolny

01-06-2014 [14:09] - Jan Własnowolny | Link:

Z BOGIEM panie S.

**************

A nie z takim kościołem

który diabłu

i jego czerwonym

pomiotłom służy

.... SIERMIĘŻNE

obyczaje wprowadza

Obrazek użytkownika siermięga

01-06-2014 [14:56] - siermięga | Link:

zawsze uważałem cię za głupka i moja opinia tylko się ugruntowała.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

01-06-2014 [15:27] - Marcin Tomala | Link:

Właśnie dlatego napisałem, co czuję - bo jest mój. I wielu innych wylewających szczery żal. Gdyby nie był, po co miałbym cokolwiek pisać, mówić, krytykować, prosić? Olałbym i tyle. Proszę się nie poddawać, często wyraz protestu i żalu jest szczerą drogą do prawdziwego odnowienia, pozdrawiam

Obrazek użytkownika siermięga

01-06-2014 [16:33] - siermięga | Link:

Ja nie mam zamiaru dać się odepchnąć od KK ,nie takie już przeszedł w swojej historii rzeczy,miał Papieży i jednocześnie antypapieży ,fałszywych proroków , lubieżnych biskupów i zaprzańców,to już znam.Durnowate prowokacje nie robią na mnie najmniejszego wrażenia tak jak komentarze ubezwłasnowolnionego,tyle razy już dostał po łbie i dalej się tu produkuje.

Obrazek użytkownika minimax

02-06-2014 [23:32] - minimax | Link:

Brawo. KK to NIE hierarchia. Słusznie!
Niemniej jednak w co zrobić z takimi fantami jak likwidacja tradycyjnej Mszy św. rytu trydenckiego, zatajenie III Tajemnicy Fatimskiej czy też Vaticanum Secundum wraz z jego hermeneutyką zerwania?

Obrazek użytkownika Pokrzywa

01-06-2014 [17:22] - Pokrzywa | Link:

"Do „ogrodu Bożego” zaglądają wszyscy.
Wielu jednak widzi w nim tylko chwasty.
Widzą i słyszą to, co widzieć i słyszeć chcą.
O księżach źle się mówi, pisze, źle przedstawia się ich na filmach.
Dla dziennikarza zły ksiądz to wyjątkowy news.
A tak naprawdę - najczęściej są to smutne wyjątki wśród rzeszy ciężko pracujących kapłanów,
wiernych Bogu i ludziom. "
http://www.niedziela.pl/artyku...

Obrazek użytkownika minimax

02-06-2014 [23:18] - minimax | Link:

"smutne wyjątki" będące przyczyną jawnego i powszechnego zgorszenia. To ewangeliczna "sol, co utracila swoj smak" jak i "groby pobielane" oraz "fałszywi pasterze".
"Ja jestem Dobrym Pasterzem, a moje owce mnie znają i idą za mną" - który z nich naśladuje Go i może to o sobie powiedzieć ???

Obrazek użytkownika osoba człowiek

01-06-2014 [16:54] - osoba człowiek | Link:

Ja tam w to "nawrócenie" nie wierzę - skoro pozostało bezobjawowe przez kolejne 13 dni "przed ostatnim stadium choroby". Ale hierarchom kk w niczym to nie przeszkadza. Co zresztą mnie nie dziwi, bo Rzym może przecież "odpuszczać grzechy" nawet za gotówkę i nawet po śmierci:

"[...]zezwalamy, a jednocześnie udzielamy przywileju, aby rodzice, krewni, przyjaciele oraz inni wierni chrześcijanie, którzy powodowani miłością do dusz przebywających w ogniu czyśćcowym dla odpokutowania kar należnych im z Bożej sprawiedliwości, w ciągu wspomnianych dziesięciu lat dadzą określoną sumę lub wartość pieniędzy na odbudowę kościoła w Saintes, odwiedzając wspomniany kościół, lub przekażą je w ciągu wspomnianych dziesięciu lat poprzez wysłanników przez nich wyznaczonych, stosownie do zarządzenia dziekana i kapituły wspomnianego kościoła lub naszego kolektora, uzyskiwali odpust zupełny jako pomoc dla tychże dusz czyśćcowych, za które uiszczą wspomnianą sumę lub wartość pieniędzy, jak to jest przedłożone, i mogli go ofiarować dla złagodzenia [ich] kar".
(BULLA PAPIEŻA SYKSTUSA IV SALVATOR NOSTER NA KORZYŚĆ KOŚCIOŁA ŚW. PIOTRA W SAINTES, 3 sierpnia 1476 r.)

Kościelne rozgrzeszenie i Boże odpuszczenie grzechów to dwie różne rzeczy.
Bóg jednak nie jest zobowiązany realizować orzeczenia kk. On odpuszcza grzechy według zasady ustalonej przez siebie.

Obrazek użytkownika gorylisko

01-06-2014 [17:53] - gorylisko | Link:

ale zdaje się, że Jezus powiedział coś w stylu..."komu odpuścicie są im odpuszczone, komu zatrzymacie, są im zatrzymane" generalnie nie przypuszczam, żeby Bóg robił co chciał ze swoimi przyrzeczeniami...to nie polityk łuuujniii... kiedys jeden koleś z Kościoła Zielonoświątkowców powiedział mi jedną rzecz...że Bóg traktuje modlitwy człowieka bardzo poważnie...  z tego wynika, ze Bóg traktuje każdego człowieka serio... kazdy człowiek jest traktowany przez Boga bardzo poważnie... skoro tak, to wspólnota która ustanowił Jezus i którą oddał Piotrowi jest wspólnota bardzo poważną...
Bóg nie zmienia swoich przyrzeczeń i obietnic... jest najbardziej Stałym Elementem Wszechświata...w końcu to ON go stworzył... i chwała Mu za to i za jego stałość...

Obrazek użytkownika minimax

02-06-2014 [22:48] - minimax | Link:

"komu odpuścicie..."
Stad pytanie o kanoniczność owego "odpuszczenia", a także o zuchwałość przy wołaniu o Boże Miłosierdzie. To już jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu i żaden duchowny nie jest mocen go odpuścić.
O ile spowiednik, rzecz jasna, jest duchownym, a nie matrioszką, co to święcenia przyjęła symonicznie, a i do seminarium wstąpiła w celach resortowych. I pytanie natury ogólnej - który biskup jest wierzący?
I co ma wspólnego Pan Bóg z hierarchią kościelną?