500 plus, czyli bezprawie i niesprawiedliwość?

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej program "Rodzina 500 plus" - poinformowała w czasie briefingu prasowego premier Beata Szydło. Pozornie sukces i spełnienie obietnic wyborczych, w rzeczywistości okazuje się być programem wybitnie kontrowersyjnym, nielogicznym i niesprawiedliwym, który w mej ocenie tyle ma wspólnego z polityką prorodzinną, co Rzepliński z apolitycznością, Lis z niezależnością a Petru z geografią i historią. 

Doceniam intencje gabinetu premier Beaty Szydło i samą ideę, zwłaszcza po 8 latach rządów PO, gdzie polityka prorodzinna zamykała się w jednym słowie - nepotyzm; ale diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. W tym przypadku w całej koncepcji.

Czekałem cierpliwie z publiczną krytyką programu i jego założeń, jednocześnie próbując uzyskać odpowiedzi na nurtujące mnie kwestie. Niestety bezskutecznie, spróbuję zatem jeszcze raz, może uda się tutaj.

1). Sprzeczny z logiką, sprawiedliwością i zasadami współżycia społecznego system kwalifikacji do programu. Z jednej strony mamy bowiem brak kryterium dochodowego jako gratyfikacja posiadania dzieci niezależnie od stanu majątku, by z drugiej to samo kryterium wprowadzić w przypadku jedynaków lub rodzin, w których dzieci ukończyły już 18 lat. Dochodzi siłą rzeczy do sytuacji, w której syn kasjerki i budowlańca jest traktowany gorzej niż dwoje dzieci znanego prawnika czy polityków. Co więcej ci pierwsi ze swoich podatków ufundują tym drugim ekstra kieszonkowe na dodatkowe lekcje karate.

Nie jest ważne tu czy takich przypadków jest w skali kraju 10 czy milion - niesprawiedliwość jest rażąca i nie powinna mieć miejsca. Zadziwia mnie brak narzucającego się wręcz buforu zarobkowego, gdzie powyżej pewnej kwoty dochodów pomoc państwa nie jest po prostu potrzebna. Albo stać kraj na bezpośrednie wypłaty gotówkowe dla rodziców tej pomocy potrzebujących albo nie, stawianie bogatego rodzeństwa nad biednego jedynaka jest nie tylko dziwne i smutne, lecz wizerunkowo fatalne.

2). Obsługa i koszty systemu pomocy. Stworzenie nowej formy pomocy, która dodatkowo wymaga kreacji miejsc obsługi, wypłat, programów komputerowych itd. w kraju z armią urzędników to brak szacunku dla finansów państwa i jego obywateli. Niewydolna i rozbudowana biurokracja to gigantyczny problem, 500 plus go komplikuje, tworząc pole do nadużyć i niekompetencji. Nie wspominając o tym, że przeznaczone na cel dystrybucji środki można wykorzystać o wiele lepiej. Dlaczego nie można połączyć nowych pomysłów z systemem podatkowym lub socjalnym?

3). Demografia. Polki rodzą dzieci, tylko nie zawsze w Polsce. A te urodzone w Polsce dzieci coraz częściej po osiągnięciu pełnoletności decydują się na emigrację zarobkową a finalnie na zmianę miejsca zamieszkania. 500 zł na to nie wpłynie - liczą się praca, godne zarobki i sprawna gospodarka. Minister Waszczykowski zachęca emigrantów do powrotu, wspominając, że może zachęci ich program 500 plus. Zapomina, że statystyki są jasne - Polacy w Niemczech czy UK nie siedzą na zasiłkach, lecz pracują. Ciężko i wydajnie - ewentualny powrót determinuje rynek pracy, kwota wolna od podatku, wynagrodzenia, nie zasiłek.

Nie rozumiem oślego uporu, z jakim PiS brnie w realizację fatalnych rozwiązań - chyba, daj Boże, że się mylę, iż chodzi nie o flagowy projekt, a listek figowy i coś do chwalenia się przed wyborcami.

Program prorodzinny to nie szastanie publicznymi środkami (czyli de facto pieniędzmi podatnika), w dodatku rażąco niesprawiedliwe, a stworzenie systemu w którym rodzinom się pomaga - darmowe leki dla dzieci do 16 roku życia, ujednolicony system podręczników, darmowe przedszkola. 

A dla rodziców - kwota wolna od podatku i system wsparcia bazujący na dochodach. I wtedy możemy dorzucać coś ekstra od dziecka, bez dodatkowych warunków czy limitów. Zaczynanie od tego ekstra to pójście na skandaliczną i niedopracowaną łatwiznę, co stawia w wątpliwym świetle kompetencje rządu premier Szydło i pokładane w nim nadzieje na dobrą zmianę.

Nie tędy droga.

ps. Nie wspominam łaskawie o marketingu politycznym PiS-u i ich komunikacji z wyborcami. Dziś zamiast zachwytów nad występem premier Szydło na forum parlamentu europejskiego w głowie Polaka mamy Szydło kombinującą, jak tutaj dać kasę Rydzykowi (a na jedynaków nie ma). Pogratulować.

Porozmawiać można ze mną można także na twitterze, zachęcam: https://twitter.com/marcintomala
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika andzia

03-02-2016 [10:27] - andzia | Link:

A propos : ile funtów dostaje Pan na dziecko z angielskiego socjalu ??? A może Pan z niego zrezygnował, bo to "kontrowersyjne, nielogiczne i niesprawiedliwe ???

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

03-02-2016 [10:49] - Marcin Tomala | Link:

Pani umie czytać ze zrozumieniem? Czy ja uznaje pomoc dla dzieci za niesprawiedliwa czy to,że jedne dzieci na to pomoc wg państwa zasługują a inne nie? I te lepiej sytuowane są stawiane ponad biedne?! To jest sprawiedliwe?

Obrazek użytkownika andzia

03-02-2016 [13:55] - andzia | Link:

Pogubił się Pan zupełnie. Wystarczy przeczytać Pana wcześniejsze odpowiedzi na moje komentarze. Najlepiej gdyby Pan w ogóle nie dotykał spraw na których się nie zna, które Pana nie dotyczą i -jak na razie- za krótko Pan żyje żeby się wypowiadać tak kategorycznie w tej ważnej sprawie. Kiedy siedzi się przy pełnym ... talerzu, ogląd rzeczywistości jest nieobiektywny. Nie na darmo istnieje znane polskie powiedzenie, że syty głodnego nie zrozumie, a dopowiadając, wymyśli własną ideologię, żeby go nie nakarmić.
Żałuję bardzo, bo był Pan jednym z moich bardziej ulubionych blogerów.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

03-02-2016 [14:54] - Marcin Tomala | Link:

Jeśli zagubienie ma oznaczać samodzielność ocen to wolę się jednak zgubić. Nie mogę się doczekać odpowiedzi na konkretne pytania, w zamian się mnie obraża lub wykazuje arogancja.

Co więcej te arogancji zaczynają okazywać rządzący, pani Mazurek o samotnych matkach... oni rozumieją biednych?

Ja lubię pani komentarze, nawet jak się z nimi nie zgadzam.

Nie piszę, by mnie chwalono, ale by rozmawiać o problemach. Tego także oczekuje od rządzących.

Obrazek użytkownika krystal

26-02-2016 [09:36] - krystal | Link:

http://niewygodne.info.pl/arty...
http://niewygodne.info.pl/arty...
http://stowarzyszenierkw.org/2...

Miliardy polskie dla Ukrainy, Syrii, Turcji, 500+ ... To ostatnie wiadomo, "rząd rozdaje, rząd dobry" być może było to potrzebne dla utrzymania rządu, bo Targowica działa pełna parą a przecietny Polak nie interesuje się tym, co się w państwie dzieje.Nawet nie wie jak kolosalny mamy dług.Byle parę stówek do kieszeni.

Jestem od zawsze wyborcą PiS i uważam, że rząd robi co może, ale jest pod silna presją Targowicy, jeżdżącej do Schulza, aby wymusić interwencję Niemiec w Polsce pod pozorem obrony demokracji?

Obrazek użytkownika zawadiaka

14-03-2016 [04:48] - zawadiaka | Link:

Pan, z całym szcunkiem, nie zrozumiał wogóle IDEI projektu 500+. To nie jest dodatek na wychowanie dziecka które już zostało powołane do życia, ale pomoc rodzinie w DECYZJI by zdecydowała się na kolejne. Państwo nie wie czy która rodzina zdecyduje się na kolejne dziecko, ale pokłada nadzieję że te rodziny kótrym potencjalnie brakuje pewnej kwoty do podjęcia decyzji, zdecydują się. Jeszcze raz - to jest zachęta do podjęcia decyzji. Rodzice zastanawiają się czy zdecydować się czy też nie. Ale według mnie bardziej dotyczy to rodzin, których pytanie brzmi: Mieć dziecko teraz czy później? Bo pieniądze odgrywają znaczącą rolę a czas ucieka. Dziecka nie da się mieć w każdej chwili. Podjęcie takiej deyczji to nie jest sprawa jedynie tak lub nie. Za tym idą dość istotne dylematy takie jak kiedy? oraz, taki jak: Czy później to nie będzie zbyt późno? Rząd daje wędkę a nie rybę, gdyby chcieć ująć to metaforycznie. Oczywiście ryba, czyli dziecko jest zyskiem dla państwa/narodu/społeczenstwa w stopniu conajmniej tak samo ważnym jak dla rodziny. Wskazywanie tu na los dzieci jedynaków oraz innych "pokrzywdzonych" ma się tutaj nijak. Wogóle nie chodzi o te kategorie. Tu chodzi o zwiększenie populacji a nie pomoc socjalną. Wprowadzenie programu właśnie dziś - skutkuje tym że zastaliśmy sytuację gdzie istnieje kilka milionów rodzin, które już mają dwoje lub więcej dzieci. I tu występuje niezrozumienie IDEI. Powtarzam, to nie jest pomoc socjalna, ale pomoc dla rodzin, które zdecydowały się już dziś/wczoraj lub zdecydują w przyszłości gdy np. założą rodzinę, ąby mieć więcej niż jedno dziecko. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika ardianwoj

25-05-2016 [12:40] - ardianwoj | Link:

500+ w licznych sytuacjach pomaga rodzinom co mają faktycznie duży problem finansowy, lecz jest troche też nie sprawiedliwy. Pieniądze dostają osoby co mogą sobie pozwolić na konfortowe życie.

Strony