500 plus, czyli bezprawie i niesprawiedliwość?

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej program "Rodzina 500 plus" - poinformowała w czasie briefingu prasowego premier Beata Szydło. Pozornie sukces i spełnienie obietnic wyborczych, w rzeczywistości okazuje się być programem wybitnie kontrowersyjnym, nielogicznym i niesprawiedliwym, który w mej ocenie tyle ma wspólnego z polityką prorodzinną, co Rzepliński z apolitycznością, Lis z niezależnością a Petru z geografią i historią. 

Doceniam intencje gabinetu premier Beaty Szydło i samą ideę, zwłaszcza po 8 latach rządów PO, gdzie polityka prorodzinna zamykała się w jednym słowie - nepotyzm; ale diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. W tym przypadku w całej koncepcji.

Czekałem cierpliwie z publiczną krytyką programu i jego założeń, jednocześnie próbując uzyskać odpowiedzi na nurtujące mnie kwestie. Niestety bezskutecznie, spróbuję zatem jeszcze raz, może uda się tutaj.

1). Sprzeczny z logiką, sprawiedliwością i zasadami współżycia społecznego system kwalifikacji do programu. Z jednej strony mamy bowiem brak kryterium dochodowego jako gratyfikacja posiadania dzieci niezależnie od stanu majątku, by z drugiej to samo kryterium wprowadzić w przypadku jedynaków lub rodzin, w których dzieci ukończyły już 18 lat. Dochodzi siłą rzeczy do sytuacji, w której syn kasjerki i budowlańca jest traktowany gorzej niż dwoje dzieci znanego prawnika czy polityków. Co więcej ci pierwsi ze swoich podatków ufundują tym drugim ekstra kieszonkowe na dodatkowe lekcje karate.

Nie jest ważne tu czy takich przypadków jest w skali kraju 10 czy milion - niesprawiedliwość jest rażąca i nie powinna mieć miejsca. Zadziwia mnie brak narzucającego się wręcz buforu zarobkowego, gdzie powyżej pewnej kwoty dochodów pomoc państwa nie jest po prostu potrzebna. Albo stać kraj na bezpośrednie wypłaty gotówkowe dla rodziców tej pomocy potrzebujących albo nie, stawianie bogatego rodzeństwa nad biednego jedynaka jest nie tylko dziwne i smutne, lecz wizerunkowo fatalne.

2). Obsługa i koszty systemu pomocy. Stworzenie nowej formy pomocy, która dodatkowo wymaga kreacji miejsc obsługi, wypłat, programów komputerowych itd. w kraju z armią urzędników to brak szacunku dla finansów państwa i jego obywateli. Niewydolna i rozbudowana biurokracja to gigantyczny problem, 500 plus go komplikuje, tworząc pole do nadużyć i niekompetencji. Nie wspominając o tym, że przeznaczone na cel dystrybucji środki można wykorzystać o wiele lepiej. Dlaczego nie można połączyć nowych pomysłów z systemem podatkowym lub socjalnym?

3). Demografia. Polki rodzą dzieci, tylko nie zawsze w Polsce. A te urodzone w Polsce dzieci coraz częściej po osiągnięciu pełnoletności decydują się na emigrację zarobkową a finalnie na zmianę miejsca zamieszkania. 500 zł na to nie wpłynie - liczą się praca, godne zarobki i sprawna gospodarka. Minister Waszczykowski zachęca emigrantów do powrotu, wspominając, że może zachęci ich program 500 plus. Zapomina, że statystyki są jasne - Polacy w Niemczech czy UK nie siedzą na zasiłkach, lecz pracują. Ciężko i wydajnie - ewentualny powrót determinuje rynek pracy, kwota wolna od podatku, wynagrodzenia, nie zasiłek.

Nie rozumiem oślego uporu, z jakim PiS brnie w realizację fatalnych rozwiązań - chyba, daj Boże, że się mylę, iż chodzi nie o flagowy projekt, a listek figowy i coś do chwalenia się przed wyborcami.

Program prorodzinny to nie szastanie publicznymi środkami (czyli de facto pieniędzmi podatnika), w dodatku rażąco niesprawiedliwe, a stworzenie systemu w którym rodzinom się pomaga - darmowe leki dla dzieci do 16 roku życia, ujednolicony system podręczników, darmowe przedszkola. 

A dla rodziców - kwota wolna od podatku i system wsparcia bazujący na dochodach. I wtedy możemy dorzucać coś ekstra od dziecka, bez dodatkowych warunków czy limitów. Zaczynanie od tego ekstra to pójście na skandaliczną i niedopracowaną łatwiznę, co stawia w wątpliwym świetle kompetencje rządu premier Szydło i pokładane w nim nadzieje na dobrą zmianę.

Nie tędy droga.

ps. Nie wspominam łaskawie o marketingu politycznym PiS-u i ich komunikacji z wyborcami. Dziś zamiast zachwytów nad występem premier Szydło na forum parlamentu europejskiego w głowie Polaka mamy Szydło kombinującą, jak tutaj dać kasę Rydzykowi (a na jedynaków nie ma). Pogratulować.

Porozmawiać można ze mną można także na twitterze, zachęcam: https://twitter.com/marcintomala
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika mjk1

01-02-2016 [21:28] - mjk1 | Link:

Raptem kilka miesięcy po wyborach a już się PiS czkawką odbija? Jak zadałem pytanie, na czym jakikolwiek zwolennik PiSu opiera nadzieję, że ugrupowanie cokolwiek zmieni na lepsze, to chcieli mnie tu zlinczować. Na zadane jednak pytanie nikt nie odpowiedział. Zastanawiające nieprawdaż?

Obrazek użytkownika cassiodorus

01-02-2016 [22:28] - cassiodorus | Link:

A kto mowil kiedykolwiek ze ma byc lepiej panu.i panskim kolesiom? Niczego takiego w programie wyborczym nie bylo, wiec swoje glupie uwagi prosze przeniesc gdzie indziej
Jak juz pan bezczelnie lga, ze nie bylo zadnej odpowiedzi na wypisywane przez pana glupoty, to jest panska sprawa, mnie pozostaje kontynuowac watek, dodajac dzisiejsze uniewinnienie wiezionego bezprawnie pana Staruchiwicza, czy wczesniejsze pana Sumlinskiego, dla tych ludzi kilka miesiecy rzadow pisu czkawka sie nie odbilo, a ze to pana nie obchodzi? Panska sprawa, tylko co to kogo obchodzi

Obrazek użytkownika mjk1

02-02-2016 [14:13] - mjk1 | Link:

Szanowny Panie Cassiodorusie. Dalej twierdzę, że na zadane przeze mnie pytanie nie odpowiedział nikt z Panem włącznie. Wszystkie posunięcia zarówno rządu, jak i Prezydenta, które Pan wymienił jako sukcesy, szczegółowo przeanalizowałem i napisałem Panu, dlaczego wg mnie sukcesami nie są. Niestety to Pan nie znalazł ani jednego kontrargumentu. Tak więc zanim zarzuci Pan komuś łgarstwo, radzę uderzyć się we własne piersi. O tym, kto pisze prawdę, każdy może się przekonać po tym blogiem: http://naszeblogi.pl/60114-osz... Pozdrawiam Szanownego Pana.

Obrazek użytkownika HenrykH.

02-02-2016 [19:10] - HenrykH. | Link:

Witam.Niech Pan łaskawie spojrzy na wpis p.Stoczniowca i wymienione przez Niego działania rządu i prezydenta.Jeżeli Pan twierdzi że np.zablokowanie prywatyzacji lasów nie jest sukcesem ,to co ma nim być?.

Obrazek użytkownika mjk1

02-02-2016 [22:13] - mjk1 | Link:

Przeanalizujmy więc wpis Stoczniowca. Banki i hipermarkety obłożone podatkiem, który w całości przerzucą na klientów, czego nie ukrywają już nawet eksperci Prawa i Sprawiedliwości. Sześciolatki nie idą do szkoły, jednak idą do zerówki. Likwidacja gimnazjów i powrót do nauki historii. Fajnie. Co jednak ze skandalicznym poziomem nauczania, o którym alarmują nauczyciele? Co do historii, czy np. o kulisach zamachu majowego, mordach na Morzu Białym, czy ludobójstwie zwanym powstaniem Szeli, będzie można mówić i pisać? A to zaledwie promil tego, o czym się milczy. O programie 500+, jak i ustawie pedalskiej jak nazywa ją Stoczniowiec, pisałem w wątku podanym w linku. Pozostaje nie, wstrzymanie sprzedaży Lasów Państwowych a wstrzymanie możliwości ich sprzedaży. Jednak skandalicznego opodatkowania Lasów Państwowych, przez które przedsiębiorstwa te zostaną doprowadzone do ruiny, PiS na razie nie wstrzymał. Pozostaje cyrk z dotacją dla Rydzyka, a jakoś dziwnie milczy się o sukcesie toruńskiej geotermii. Zrozumiałe, że milczy PO, ale jaki interes w zamilczeniu tej sprawy ma PiS, proszę sobie samemu odpowiedzieć.

Obrazek użytkownika cassiodorus

02-02-2016 [21:55] - cassiodorus | Link:

Skoro wymienilem jakies posuniecia rzadu i prezydenta to jak jednoczesnie moglem nie odpowiedziec.? Pytanie bylo na czym ja opieram swoje zaufanie do rzadu, nie pan, pan tego nie rozumie co ja pisze?
Napisal pan do autora notki, ze nikt pan nie odpowiedzial co jest oczywistym lgarstwem, oczywiscie w piersi moge sie uderzyc bo nikt nie jest bez winy, tylko panskie lgarstwo od tego prawda sie nie stanie

Oczywis5e poza antyrzadowa, orostacka propaganda nic nie ma pan do zakomunikowania, takich glupot, ze panu jest zle pod rzadsmi kaczystow w sieci bezbliku
Tylko jak mowie, kogo to obchodxi co tam u pana jestvz trawieniem

Obrazek użytkownika mjk1

02-02-2016 [22:30] - mjk1 | Link:

Jeżeli byłby Pan uprzejmy podać, co konkretnie z tego, co napisałem jest nieprawdą mógłbym się odnieść. W przeciwnym wypadku pozbawia mnie Pan tej możliwości. Proszę też przeanalizować wszystkie moje odpowiedzi z wątku, który podałem w linku. Wtedy zrozumie Pan, na co dokładnie nie odpowiedział. W dalszym ciągu podtrzymuję, że nikt nie odpowiedział do końca na moje pytanie włącznie z Szanownym Panem. Jeżeli twierdzi Pan, że jest inaczej, proszę dokładnie wskazać gdzie i w którym miejscu.

Obrazek użytkownika cassiodorus

02-02-2016 [23:49] - cassiodorus | Link:

Napisal pan ze nikt panu nie odpowiedzial a ja odpowiadam jak dotad na kazdy komentarz, o ile gdzies tam sie nie zawieruszy. Jezeli uruchomi pan rozum, a przestanie bezmyslnie klepac w klawisze, to bez problemu wychwyci pan, ze to nazywamy klamstwem
Wymienilem caly szereg dotychzasowych decyzji rzadu, prezydenta czy chociazby sadow, ktore daja nadzieje na lepsze jutro, juz nie dla mnie, mnie sie zle nie zyje, ale moim wszystkim rodakom. Pan sie nie pytal o swoje zdanie, tylko o moje i innych sympatykow obecnego rzadu
To sa nie tylko decyzje czy wyroki juz podjete, ale jest prowadzonych mnostwo prac, o ktorych wiem, a ktore niosa pewien optymizm, czy nawet realizm
Panskie zaslepienie nic tu nie ma do rzeczy

Obrazek użytkownika mjk1

03-02-2016 [10:41] - mjk1 | Link:

Odpowiedział Pan dopiero dzisiejszej nocy. Nie to jest jednak ważne. Jedynym rzeczowym argumentem w Pana wpisach jest to, że ufa Pan Prezydentowi a nie mnie. Wybaczy Pan ale z tym argumentem dyskutować się nie da. Pozdrawiam Pana.

Obrazek użytkownika cassiodorus

03-02-2016 [18:23] - cassiodorus | Link:

Jest pan klamca wiec w oczywisty sposob o jakimk8lw7ek za6faniu nie ma mowy, o szczepionkach przeczytal pan w Naszym Dzienniku, stamtad najprawdopodobniej wzial pan informacje o zlych skutkach jej uzycia, i to jest dla pana zbrodnia prezydenta Dudy. Moze i tak, z tym w tym samym Naszym Dzienniku mozemy przeczytac, ze zawetowana ustawa o wyborze plci nie jest wcale jakas korekta zeszytowa, a ulatwia wielokrotna zmiane plci, zawarcie zwiazku malzenskiego przez 8soby tej samej plci i adopcje dzieci przez tychze,
Zakalmanie liberalistycznych lewakow nic se nie zmienia

Obrazek użytkownika Dorota M

01-02-2016 [21:45] - Dorota M | Link:

Jak zwykle krytykanctwo. To jest pierwszy krok, bo na inne w tej chwili jeszcze nie ma w tym budżecie pieniędzy. Przecież wyraźnie pani Szydło powiedziała, że w przyszłym roku będą dalsze kroki w tym kierunku. Głównym celem tej pomocy sa biedne rodziny wielodzietne, którym trzeba pomóc natychmiast. Bawienie sie teraz w kwotę wolna od podatku, która będzie skutkowała pomocą dopiero za rok, a takze rozliczanie sie wspólne, na lepszych warunkach, to będzie później i jeszcze obejmie przyszły rok, ale nie teraz. a to bylo istotne dla tych najbiedniejszych. Nieprawda jest, że biednych jedynaków nie obejmie ten system. Jest wiele pojedynczych dzieci w rodzinach biedniejszych, niż te 800 złotych na osobę. Co panu przeszkadza pomoc dla o. Rydzyka? To jakieś uczulenie? Ten człowiek prowadzi wielkie dzieła dla młodzieży właśnie. Wychowuje i uczy.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

01-02-2016 [22:15] - Marcin Tomala | Link:

To nie jest odpowiedź na żadne z mych wątpliwości. Skoro nie ma pieniędzy dlaczego mamy fundowac kieszonkowe także dla bogatych? Skąd ta pokręcona kolejność działań? Po co tworzyć dodatkowe koszty na nowy system?

Obrazek użytkownika Ula

01-02-2016 [23:57] - Ula | Link:

Najlepszą odpowiedź na Pana wątpliwości w sprawie 500+ uzyska Pan gdy:
1). wróci na stałe do Polski
2). będzie płacił podatki w Polsce
3). będzie posiadał co najmniej 3 dzieci.

Ja wątpliwości nie mam i chętnie będę płacić (nie tylko podatki) na dzieci - nawet zamożniejsze,
mniej zestresowane biedą rodziców - bo w nich przyszłość mojej Ojczyzny. Koszty są stałe urzędy te dzieci mają zarejestrowane od urodzenia, a komputery i pracownicy MOPS resztę załatwią.

O przypowieści o robotnikach w winnicy Pan słyszał? Polska to katolicki kraj:)

No i jeszcze jedno
o tzw kilometrówkach prezydenta Andrzeja Dudy już Pan doczytał?
Czy nadal Pan twierdzi że razem z Sikorskim oszukiwał?

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

02-02-2016 [21:31] - Marcin Tomala | Link:

Pani to powie Waszczykowskiemu i Dudzie, im na powrocie emigrantów zależy, a pani odbiera im prawo do wątpliwości i pytań. Jakieś glupki to muszą być wg Pani.

Obrazek użytkownika Ula

02-02-2016 [23:21] - Ula | Link:

Pan ma włączone myślenie magiczne.
Wszystko co robi rząd, ocenia Pan pod kątem czy to zachęca emigrantów do powrotu?
Ja też Pana do tego nie namawiałam, bo w powrót emigrantów nie wierzę.
Jak ktoś wyjechał i mu dobrze niech zostanie tam gdzie ma ciepłą wodę. A jak nie ma pojęcia o życiu w Polsce na prowincji niech zamilknie.
Widział Pan w sklepie dzieci, które kupują tylko chleb i ziemniaki, bo nie ma reszty lub nie starcza ona na najmniejszy batonik. Ja to widzę dzień w dzień.

Skąd ta Pana niechęć do prezydenta i ministra? Ja akurat ich najwyżej oceniam.
Ten tekst "Jakieś glupki to muszą być wg Pani" to klasyczna projekcja.

Ja zachęcałam Pana do zdobycia rzetelnej wiedzy na temat pracy i wyjazdów służbowych Pana Andrzeja Dudy.

Obrazek użytkownika xena2012

01-02-2016 [22:33] - xena2012 | Link:

do mjk1 z 21:38...Trudno,żeby nie odbijało się czkawką jeśli pracuje się wyłącznie pod nieustającym ostrzałem.Opozycja,ujadajace media i sceptycy wątpiący że PiS przeprowadzi zmiany.Nawet samo słowo ,,zmiana'' budzi niecheć,bo przecież przez tyle lat żadnych zmian ani propozycji nie było.Tego chcemy i o to wołamy za panią Holland, aby było tak jak było? A nie łaska trochę poczekać z marudzeniem i nagonką?

Obrazek użytkownika Jabe

01-02-2016 [23:36] - Jabe | Link:

Nagonka jest zła. Krytka to nagonka. Zatem nie wolno krytykować.

Obrazek użytkownika cassiodorus

01-02-2016 [22:44] - cassiodorus | Link:

1 Jezeli jednak prawnik ma jedno dziecko a hudowlaniec dwoje to sytuacja sie odwroci, czyli bedzie sprawiedliwie, a wiec twierdzenie ze ustawa jest razaco niesprawiedliwa jest twierdzeniem klamliwym i aroganckim, razaco klamliwym i razaco aroganckim

2.Moze pan swoje pytania kierowac bezposrednio do pani premier chociazby na fejsie, opowiadanie takich bzdur, ze rzad wspiera bogate roezenstwa kosztem biedoty jest bezczelnoscia znacznie przewyzszajaca negaty2nymi skutkami spolecznymi wszystko inne

3. Bzdury czlowieku wy9isujesz, dzieci sa tam rodzone, gdzie jest wyzsze bezpieczenstwo socjalne, pomoc panstwa itp, tam gdzie sa lepsze warunki do handlu czy prowadzenia biznesu dzieci sie nie rodza bo nie ma na nie czasu, ani ochoty, co nie znaczy oczywiscie, ze nie nalezy ulatwiac zycia przedsiebiorcom

Tak wsparcie finansowe ojca Rydzyka to zhrodnis nieslychana, na szczescie jak na razie rzad realizuj swoje wyborcze obietnice, a czy to sie wam podoba czy nie, nikogo nie obchodzi

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

01-02-2016 [23:09] - Marcin Tomala | Link:

1. Program jest niesprawiedliwy dla wielu dzieci i ich rodziców. Miał wspierać polskie rodziny, nie wybrane rodziny.

2. Kieruję. I nie, nie jest bezczelnościa, takie są założenia programu 500 plus.

3. Kwota wolna, system podatkowy itp. nie jest tożsame z prowadzeniem handlu.

Nie napisałem, że to zbrodnia. Napisałem, że to błąd wizerunkowy ogromny. Czy się z tym zgadzamy, czy nie.

Obrazek użytkownika cassiodorus

02-02-2016 [00:25] - cassiodorus | Link:

1.Program jest sprawiedliwyvdla setek tysiecy polskich dzieci, i setek tysiecy polskich matek, rzad realizuje to co im obiecal, twierdzenie, ze projekt jest dla tych ludzi niesprawiedliwoscia, i nielogika jest twierdzeniem nieludzkim
2.W mojej ocenie jest arogancka bezczelnoscia, panskie odczucia mnie nie obchodza. Nie wiem jakimi obliczeniami kierowal sie rzad, nie bylem przy pracach, wsrod ktorych byly m.in konsultacje spoleczne, moze budzetowe mozliwosci ja tym etapie sa ograniczone, a jednak latwiej jest wyzywic jedno dziecko, niz dwoje czy troje kobiecid zarabiajacej tysiac zlotych, nie wiem tego jak to bylo oboiczane, wiem natomiast na pewno, ze rzucanie hasel typu nielogika, n7esparwiedliwosc jest obrzydliwym naduzyciem. Tak uwazam
3.Kwota wolna i podatki beda realizowane w dalszej kolejnosci, jazgot i ujadanie bedzie takie samo jak teraz wiec nie ma powodu juz zgrzytac zebami, przyjdzie na to czas

Blad wizerunkowy a zbrodnia co to za roznica, i kogo to obchodzi, rzadowe wsparcie takich mediow jak torunskie przy jednoczesnym wyc8faniu sie z wspuerania pana Michnika jest zmaina na lepsze, czy komus sie to podoba czy nie

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

02-02-2016 [08:59] - Marcin Tomala | Link:

Moja notka to jazgot i ujadanie? Dzięki.

Obrazek użytkownika cassiodorus

02-02-2016 [21:46] - cassiodorus | Link:

Nie, panska notka jest skrajnie niesprawiedliwa, jazgot bedzie przy kolejnych realizacjach programu, dotyczacych kwoty wolnej, obnizania podatkow itp
Krytykowac wolno panu wszystkich i wszystko, tak jak i mnie wolno krytykowac roznych krytykantow, zwlaszcza gdy krytyka jest razaco niesprawiedliwa,

Obrazek użytkownika Jozue

02-02-2016 [19:11] - Jozue | Link:

Brawo. Dobre podsumowanie rzeczywistosci i tego malkontenta.

Obrazek użytkownika ALTEREGON

02-02-2016 [01:19] - ALTEREGON | Link:

Jeśli matka z ojcem posiadają 1-no dziecko i zazdroszczą tym rodzicom , którzy posiadają 2-oje dzieci kwoty 500 PLN , to w czym problem ?
Teraz można mieć 2-ójkę lub 3-ójkę , bo kto zabrania posiadania gzieci ?!

Dokładnie to jest polityka prodemograficzna państwa .

Te kilkanaście miliardów PLN z programu 500+ to duże koło zamachowe dla gospodarki .

Pozdrawiam .

Obrazek użytkownika cassiodorus

02-02-2016 [02:11] - cassiodorus | Link:

Tu mozna znalezc uczciwy komentarz i uczciwa krytyke wolnosciowcahttp://www.radiomaryja.pl/mult...

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

02-02-2016 [08:58] - Marcin Tomala | Link:

Ale ci co nie mają dzieci nie zazdroszczą tym z jednym.

Obrazek użytkownika ALTEREGON

02-02-2016 [10:20] - ALTEREGON | Link:

Nie masz dzieci ( nie masz problemów i pieniędzy 500+ ) , masz dzieci ( masz problemy i pieniądze 500+ ) .

Jedni chcą mieć spokój , drudzy chcą mieć pieniądze , a trzeci chcą mieć dzieci .

Nic nie stoji na przeszkodzie , źeby wreszcie połączyć te 3 dobra i być jeszcze bogatszym .

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

02-02-2016 [10:43] - Marcin Tomala | Link:

No tak,tylko niektórzy mają dziecko, problemy a 500 plus nie mają.

Obrazek użytkownika Lektor

02-02-2016 [17:58] - Lektor | Link:

No to nich sobie zrobią drugie dziecko - wtedy dostaną ! Oj Marcin, ty wogóle nie rozumiesz tego programu. Wymyśliłeś sobie coś niesprawiedliwego i brniesz w tym ....

Obrazek użytkownika Jabe

01-02-2016 [23:33] - Jabe | Link:

Co to jest właściwie ta „prorodzinność”?

Obrazek użytkownika Stoczniowiec

02-02-2016 [06:46] - Stoczniowiec | Link:

Chcieli cie zlinczować pytając - co ty ślepy jesteś człowieku, nie widzisz co się dzieje dookoła? Banki i hipermarkety obłożone podatkiem, sprzedaż państwowej ziemi wstrzymana, sprzedaż państwowych lasów wstrzymana, pedalska ustawa o 'uzgodnieniu pci' wstrzymana, 6-latki mogą zostać w przedszkolu, w ciągu 3 lat likwidacja gimnazjów, będzie powrót do nauki historii Polski, teraz wchodzi 500+.
Ale ja znam takie towarzystwo - "czy to będzie lepiej"? Tak, dla ciebie człowieczku to lepiej mieć więcej programów w TV i nowy hipermarket pod domem...

A Tomala ze swoją puentą o "kasie dla Rydzyka" sam się podsumował... Z antyklerykałami nie gadam, szkoda czasu.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

02-02-2016 [08:57] - Marcin Tomala | Link:

Nie jestem antyklerykalem.

Obrazek użytkownika joawa123

02-02-2016 [15:56] - joawa123 | Link:

Lepiej zamiast inwektyw, używać argumentów. Żal!

Obrazek użytkownika ruisdael

02-02-2016 [07:40] - ruisdael | Link:

Mnie fascynuje sytuacja, że u blogerów, którzy piszą tu od dawna, widzę jak pokrętne i zaskakujące konstrukcje myślowe potrafią tu sprowadzić. Nigdy bym nie przewidział, że coś takiego jest możliwe.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

02-02-2016 [07:57] - Marcin Tomala | Link:

Moja wypowiedź jest pokretna? Cholera,a starałem się prosto z mostu napisać, sorry.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

02-02-2016 [09:06] - NASZ_HENRY | Link:

Lepsze niewątpliwe byłoby wspólne opodatkowanie rodziców i dzieci.
Ale mniej ponętne ;-)

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

02-02-2016 [10:41] - Marcin Tomala | Link:

Dzieci są poniekąd opodatkowane niestety. To konsumenci także... a do tego podręczniki,ubrania itd.

Obrazek użytkownika andzia

02-02-2016 [10:26] - andzia | Link:

Proszę Pana, rodziców którzy nie mają pracy -zobaczyć statystyki, gdzie bezrobocie jest największe, bez szans, że w tych konkretnych miejscach w Polsce szybko coś się zmieni- nie interesują ci, którzy maja i dostaną jeszcze więcej. Oni czekają na pomoc dla własnych dzieci. Ale, szkoda właściwie słów, bo jeśli ktoś nie miał głodnego dziecka czy wnuka, nie zrozumie niczego. Na szczęście Pani Premier bywając na prowincji usłyszała od matek to, co dla nich ważne : syte, uśmiechnięte dziecko !!!

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

02-02-2016 [10:40] - Marcin Tomala | Link:

To jest wypowiedź bardzo ładna,ale niestety nie ma nic wspólnego z notka. Czyli jest to w końcu zasiłek socjalny dla biednych czy nie?

Obrazek użytkownika andzia

02-02-2016 [12:22] - andzia | Link:

Proszę Pana, niech się nazywa jak chce, grunt, że pieniądze będą.Moja wypowiedź jest tragiczna, a nie ładna, bo ja nie piszę z łzawych uczuć, tylko znam ten temat.Pomoc socjalna wynosi - na troje dzieci, z rodzicami bez pracy, niespełna 300 zł. Pański komentarz -proszę wybaczyć- świadczy o braku wiedzy i empatii.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

02-02-2016 [13:07] - Marcin Tomala | Link:

Od rządzących wymagam skuteczności i kompetencji, empatia to miły dodatek. Proszę pamiętać, że rządzący swojej pensji biednym nie rozdają.

Obrazek użytkownika Lektor

02-02-2016 [17:53] - Lektor | Link:

Nie, to nie jest zasiłek socjalny !!! Każdego rodzaju pieniądze socjalne nie grają tutaj żadnej roli. Ten program to inwestycja w dzieci bez względu na inne zasiłki socjalne !

Obrazek użytkownika Jabe

02-02-2016 [18:11] - Jabe | Link:

Inwestycja?! Kto inwestuje i w jaki sposób mają mu się te nakłady zwrócić?

Obrazek użytkownika Lektor

02-02-2016 [19:01] - Lektor | Link:

Inwestuje Państwo i Pażstwu musi się ta inwestycja zwrócić. i jestem pewny że się zwróci !

Obrazek użytkownika Jabe

02-02-2016 [19:06] - Jabe | Link:

Ale w jaki sposób się zwróci? To wielkie pieniądze przez wiele lat.

Obrazek użytkownika Andrzej W.

02-02-2016 [11:37] - Andrzej W. | Link:

Można by ewentualnie dyskutować nad pretensjami Autora. Lecz, jeśli się przeczyta samo zakończenie -

"w głowie Polaka mamy Szydło kombinującą, jak tutaj dać kasę Rydzykowi (a na jedynaków nie ma) -

to już wiadomo, że dyskusja będzie jałowa. Prawdziwy problem nie tkwi w takich, czy innych poglądach, lecz w tym, jakiego typu propaganda uczyniła przez lata spustoszenie w umyśle.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

02-02-2016 [13:05] - Marcin Tomala | Link:

Pisałem, powtórzę. Autor krytykuje fakt, że PiS miast walczyć, pomaga w kreowaniu tej propagandy. Tak trudno przeczytać że zrozumieniem?

Obrazek użytkownika joawa123

02-02-2016 [15:58] - joawa123 | Link:

Nie wiem jaki jest status owej Uczelni. Jeżeli jest płatna i prywatna, to wsparcie z budżetu wydaje mi się chybione...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

02-02-2016 [12:53] - NASZ_HENRY | Link:

Druga matka kurka pojechała Rydzykiem PO bandzie!
To nie ojciec Rydzyk dostaje tylko szkoła!!
Polska dotacjami stoi: Uniwersytet Warszawski - 999 milionów, Akademia Japońsko Polska - 95 mln,
Stadion ITI (na stadion) 500 mln -------- WSK WSKSiM - 20 mln
Znaj_proporcje__mocium_panie ;-)

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

02-02-2016 [13:10] - Marcin Tomala | Link:

Absolutnie racja. Tylko ludziom pan to tłumacz, nie mnie. Żyjemy w kraju gdzie liczy się racjonalny przekaz czy polityczny marketing? Więcej ludzi wejdzie na NB czy onet, gdzie od kilku dni tytuły wręcz kipia Rydzykiem? 8 lat i ciągle tego nie pojmujecie?

Bez kreowania atmosfery wsparcia i porozumienia sukcesu nie będzie.

Obrazek użytkownika Jabe

02-02-2016 [13:38] - Jabe | Link:

Warto uwypuklić punkt 3. Można spytać: Dlaczego polski podatnik ma płacić na dzieci, które, najdalej gdy dorosną, i tak wyemigrują do Anglii? Nie lepiej, żeby od początku brytyjski podatnik płacił?

500+ nie jest próbą rozwiązania jakiegokolwiek problemu, tylko wywieszeniem białej flagi.

Obrazek użytkownika joawa123

02-02-2016 [15:52] - joawa123 | Link:

Wg mnie ma Pan absolutną rację! Dodam też, że podobną opinię wyraziłam w komentarzu do tekstu na temat "500+" z pierwszej strony. Nie został zaakceptowany przez admina... Czyżby na Niezależnej była jakaś cenzura?! Wielkie zdziwko...
Chyba chodzi o to, żebyśmy podskakiwali pijani szczęściem na każde, nawet zdecydowanie niefortunne posunięcie rządu...Jestem pewna, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku, oraz usprawnienie przepisów dotyczących prowadzenia firm - jest ważniejsze od tej bezsensownej jałmużny. Za to pracę dostanie chmara kolejnych urzędników opłacanych...no Z CZEGO?!
Moim zdaniem PiS strzelił sobie w kolano. Szkoda:(
Pewnie tylko w rodzinach patologicznych ktoś się ucieszy, ale czy zaowocuje to dzidziusiem? A nawet jeśli to cóż...Będzie za co pić jego zdrowie ;)

Obrazek użytkownika HenrykH.

02-02-2016 [19:55] - HenrykH. | Link:

Witam.Szanowny Panie.Jako świadomy wyborca PiS ,na ten program też głosowałem .Jak i na obniżenie kwoty wolnej od podatku .Pan na kogo głosował ,że spełnianie obietnic doprowadza Pana do łez ? .Przepisy o prowadzeniu firm będą poprawiane jeszcze w tym roku .
Teksty o jałmużnie i patologii wskazują na Pana złą wolę i z takimi argumentami nie warto warto dyskutować .

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

02-02-2016 [21:50] - Marcin Tomala | Link:

Dziękuję za wsparcie i pozdrawiam!

Obrazek użytkownika gośćXXI

02-02-2016 [17:26] - gośćXXI | Link:

I
Celny artykuł! „ Skoro nie ma pieniędzy dlaczego mamy fundować kieszonkowe także dla bogatych?”. Właśnie! Też uważam, że te 500+ w sumie niczego nie poprawi i jest nieprzemyślanym szastaniem publicznym pieniądzem. Dodatek nikogo (poza rodzinami patologicznymi) nie zachęci do rodzenia większej liczby dzieci, nie mówiąc już o tym, że dzieci te, gdy tylko zdobędą w Polsce wykształcenie –wyjadą na Zachód (chyba, że granice zostaną zamknięte, co nie jest wykluczone). Biedne, wielodzietne rodziny powinny otrzymać natychmiastową pomoc i można to zrobić w inny sposób niż fundowanie wszystkim po 500zł oraz całej masie dodatkowych urzędników comiesięczne pensje.Nie chcę powtarzać tutaj Pańskich mocnych argumentów, bo jeśli ktoś nie zrozumiał Pańskiego tekstu może przeczytać powoli i ze skupieniem jeszcze raz.
Druga rzecz, to uczelnia o. Rydzyka. Tutaj także zgadzam się z Panem- uczelni tej należy się dotacja tak samo, jak innym prywatnym uczelniom i szkołom (dostają dotacje!). A także z tym, że sprawa w mediach została przedstawiona tak, że przeciętny obywatel jest przekonany, iż PiS usiłuje wbrew przepisom sypnąć o. Rydzykowi z państwowej kiesy.
cd powyżej

Obrazek użytkownika cassiodorus

02-02-2016 [22:43] - cassiodorus | Link:

Brawo, genialny wpis
Prosze mi tylko wyjasnic np matka wychowujaca troje dzieci za tysiac zlotych, zjawisko bardzo czeste, bedzie miala do dyspozycji 2 tysiace, jak pan to obliczyl ze niczego nic jej to nie poprawi.
Jest na to jakis konkretny wzor matematyczny, czy zwykla ludzka zawisc tu zadzialala

Obrazek użytkownika gośćXXI

02-02-2016 [17:27] - gośćXXI | Link:

II
Pod rządami PiSu widać już pewne zmiany na lepsze, trzeba też dodać, że rząd pracuje stale pod obstrzałem Targowicy. Dobre zmiany, na lata, wymagają jednak znakomitych fachowców , burzy mózgów i ODWAGI. Mam wrażenie, że plan 500+ jest realizowany tak szybko, bez namysłu i bez przewidzenia konsekwencji , bo chodzi o „spełnienie obietnicy” (i zamkniecie ust targowiczanom; ale PiS powinien już dawno wiedzieć, że targowicy to ust nie zamknie). Efekt będzie odwrotny, bo program ten jedynie skłóci ludzi. A drugiej strony żaden rząd w dziejach jeszcze nie spełnił swoich wyborczych obietnic i reagowanie rządu PiS na każdy bełkot targowiczan w tej mierze oznacza jedynie słabość rządu. Rząd pierwsze, co powinien był zrobić, to całkowicie wykosić stare media i nagłaśniać to, co robi, co się zmienia, jak wygląda realna sytuacja. Wielokrotnie zastanawiałam się nad tym, dlaczego tak nie postąpiono (i trwa to nadal), bo chyba nie z braku rozeznania sytuacji ?, i dochodzę do całkiem przygnębiających wniosków…
Co do „sprawiedliwości społecznej”, to dodałabym jeszcze jedno pytanie: Skoro nie ma pieniędzy na emerytury wyższe (brutto) od 900zł miesięcznie, to dlaczego mamy fundować kieszonkowe dla bogatych dzieci?

Pozdrawiam :)

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

02-02-2016 [21:27] - Marcin Tomala | Link:

Dziękuję za te słowa i piękne uzupełnienie notki.

Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika cassiodorus

02-02-2016 [22:37] - cassiodorus | Link:

Znaczy chcecie wyjsc na ulice i zaczac bijatyki z sasiadami, bo wasz sasiad dostal pieniadze na dzieci, a nie wy...Coz chcecie to wylazcie ale nie ma co klepac glupot o zbrodniach pisu, bo sa to realizacje wyborcze. Wy nie orowadzicie wojnybz pisem, a z pisem, polskimi dziecmi i polskimi matkami
Brawo chlopaki

Obrazek użytkownika Lektor

02-02-2016 [17:44] - Lektor | Link:

Marcin, przeczytaj sobie http://naszeblogi.pl/60187-str...

To ma być odrębny program, tak aby ci co dostaną te pieniądze wiedzieli, że jak wybiorą nie daj Bóg znowu czerwonych, to oni im te pienoądze zabiorą. To jest przemyślana i moim zdaniem bardzo mądra taktyka.
Oczywiście masz trochę racji, ale nie jest możliwym wymyślenie czegoś, z czego byłoby zadowolonych 100% . Takie coś praktycznie nie istnieje, a więc nie zaprzątajmy sobie głowy skrajnościami. Pomysł dobry i na czasie, a program pionierski i w każdej chwili będzie można go modyfikować.

Obrazek użytkownika Jabe

02-02-2016 [18:06] - Jabe | Link:

Identycznie rozumował von Bismarck: Jeśli ja, konserwatysta, przelicytuję socjalistów, to konserwatyści, nie lewica, będą wygrywali wybory. Pan rozumie, gdzie tkwi błąd?

Obrazek użytkownika Lektor

02-02-2016 [18:58] - Lektor | Link:

Pan nie tutejszy, nie ma żadnego błędu !

Mówi się: Przez żołądek do serca albo przez realizację obietnic wyborczych do wyborców.

Obrazek użytkownika Jabe

02-02-2016 [19:14] - Jabe | Link:

Ludzie będą dostawać pieniądze w ramach szumnie ogłaszanego programu, po cichu płacąc za to w podatkach (także pośrednio w cenach). Wszystko to, żeby PiS wygrał wybory. Przynajmniej uczciwie powiedziane. Trochę droga ta kiełbasa wyborcza.

Obrazek użytkownika Lektor

02-02-2016 [19:20] - Lektor | Link:

Ponieważ pan nic nie rozumie, polecam panu posłuchać: https://youtu.be/2h_yXAlktRc

Obrazek użytkownika HenrykH.

02-02-2016 [19:41] - HenrykH. | Link:

Szanowny Panie.Odnosząc się do Pana słów o tym co mają Polacy w głowach:) ,odpowiem krótko :na onetach i tym podobnych niepolskich portalach nigdy nie było opcji P.Szydło w UE , no może przez jeden dzień:) .Opinie o Polsce czerpane z tych portali tak się mają do nastrojów Polaków jak wiara w wygraną na Euro 2016.
Gdyby Pan (inni krytykanci również)zechciał poczytać małe lokalne fora to szybko opinię Pan by zmienił. Nie ma Pan pojęcia jaka bieda jest w tej lokalnej Polsce i gwarantuje że gdy program ruszy zwolenników zmian znacznie przybędzie..Wygrane Pana Andrzeja Dudy ,a także Zjednoczonej Prawicy nie były wynikiem wpisów na wp czy inerii ,a właśnie dotarciem do tysięcy ludzi w małych miejscowościach.
Co do onetów itp. Czy zauważył Pan że już rzucano na tych antypolskich portalach "faki" o tym że programu 500+ nie będzie ? Może czytał Pan te setki wyzwisk o kłamliwym programie itd...Resztę jako inteligenty człowiek sam Pan sobie dośpiewa . Pozdrawiam .
Ps.zarobki w tej "mojej Polsce" to 2000 zł ,nie euro czy też funtów .O wydatkach na mieszkanie itd ..też Pan doczyta na tych małych lokalnych forach.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

02-02-2016 [21:26] - Marcin Tomala | Link:

A gwizdali Niemcy. Ja niestety właśnie z tej lokalnej Polski dostaje informacje, ze wielu nie rozumie, dlaczego miejscowy bonzo z drugą młoda żonka i dwójką dzieci kasę dostanie, a harujacy 12 godzin na dzień ojciec jedynaka nie.

Zarobki i wydatki znam z autopsji. Nie wyjechałem, bo mi się tak zachciało.

Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika HenrykH.

02-02-2016 [21:50] - HenrykH. | Link:

Witam.Chodziło o ME W PIŁCE KOPANEJ:)- które będą ,a na onetach Lewandowski jest królem strzelców a reprezentacja jak nic srebrny medal, złoty Niemcy ,wiadomo czyj portal przecież jest .. Czy gwizdali Niemcy cy Polacy i z jakiego powodu nie wiem. Uważam że to buractwo i nawet jeśli gwizdano dlatego że to Niemcy wygrali niczego nie zmienia.Bardzo się cieszę że Pan pamięta ,często przypływ gotówki zaciemnia obraz tego co w Polsce się dzieje.Nie piszę o Panu ,ale często na FB ,czy portalach czytam takie wpisy że zgroza..
Niech Pan uwierzy że tych lokalnych bonzów z drugą żoną i czwartym dzieckiem jest bardzo mało i pomoc trafi naprawdę tam gdzie jest bardzo potrzebna.Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika antoniusz

02-02-2016 [21:38] - antoniusz | Link:

Jesteśmy sześcioosobową rodziną - czwórka dzieci +rodzice - my. Jedno dziecko dorosłe - samodzielne, dwójka na studiach - 21 i 20 lat, ostatnie 16 lat. Według programu 500+ mamy jedynaka i jako, ze oboje pracujemy mojemu 'jedynakowi' nic się nie należy, a my żyjemy sobie spokojnie i dostatnio. SLD robiło podobnie. Jak mówili,że coś 'dołożą' na rodzinę, to mniej miałem na przelewie.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

02-02-2016 [22:27] - Marcin Tomala | Link:

A recepta będzie komentarz jakiegoś forumowicza, malkontent z Pana, zrób se pan kolejne dziecko, to dostaniesz. Bo to sprawiedliwy program przecież jest.

Pozdrawiam serdecznie

Obrazek użytkownika multaneczka

03-02-2016 [09:45] - multaneczka | Link:

Według programu 500+ ma Pan CZWORO dzieci !!!!! Troje bez prawa do dodatku ( ze względu na wiek ), za to czwarte BEZ KRYTERIUM ZAROBKOWEGO.
czytać ustawę, a jak się nie rozumie - pytać, a dopiero potem krytykować.....

Strony