Zebe do mnie dzwonił wczoraj

Okropnie był zmartwiony i nie mógł pojąć, czemu ja się cieszę, że na Śląsku drgnęło. No to sobie pomyślałam, żeby zrobić zestawienie na pocieszenie :)
 

Śląsk
2009 Śląsk
2014  
Różnica Moja gmina
2009 Moja gmina
20014  
Różnica PO 56,17% 39,82% - 16,35% 68,65% 46,47% - 22,18% PiS 22,25% 27,65% +  5,40% 18,51% 20,49% +  1,98%

PO straciło bardzo dużo, PiS zyskało niewiele - to gdzie jest ta reszta??? Proste, Korwin-Mikke, Ziobro i Gowin. Od poprzednich wyborów ( które bardzo dokładnie przeanalizowałam) – powtarzam w kółko > to nie kwestia poparcia dla PO, to kwestia przekonania do siebie miejscowych. Nie widziałam w mojej gminie żadnego posła, nawet ulotek czy czegokolwiek. Kaczyński był na Śląsku, zgoda – ale to wioski robią wyniki i trzeba po tych wiochach i małych miasteczkach jeździć, a nie po dużych miastach, gdzie i tak wygrywa PO.

Przy okazji – obok Gliwic, w stronę Koźla leży gmina Sośnicowice. Burmistrz Sośnicowic twierdzi że jest Niemcem, bo ma bardzo niemieckie nazwisko Stronczek, (czyli zwykły strączek, tyle że zniemczona pisownia). Nie dziwi fakt, że gmina wprowadziła ostatnio niemieckie nazwy dla sołectw. I tak np. Trachy nazywają się Althammer,  Sośnicowice to Kieferstädtel, Smolnica to Smolnitz itd.  
We wszystkich znanych mi zapisach historycznych te miejscowości mają zachowane polskie nazwy (najwyżej ze zniemczoną końcówką)  przez stulecia, zazwyczaj aż do lat trzydziestych ubiegłego wieku. Zaś żeby umieścić dodatkowe, tradycyjne nazwy w języku mniejszości, spis musi wykazać bodajże 20% ludności deklarującej inną przynależność narodową. Sęk w tym, że mniejszości niemieckiej w gminie Sośnicowice jest raptem 6%, a tradycyjne, stare nazwy miejscowości  są polskie i znane od Średniowiecza.
I to jest obecnie problem nr 1 na Śląsku - bardzo ostra, często ewidentnie prowadzona we współpracy z Niemcami kampania zamazywania historii i rozmywania i tak poplątanej tożsamości Ślązaków.

http://www.sosnicowice.pl/news,264,Informacja%20w%20sprawie%20wprowadzania%20dodatkowych%20nazw%20miejscowo%C5%9Bci%20w%20j%C4%99zyku%20niemieckim%20w%20gminie%20So%C5%9Bnicowice.htm
http://emusearch.net/forum/viewtopic.php?p=348850
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3304994,spor-wokol-niemieckojezycznych-tablic-w-sosnicowicach,1,2,id,t,sg,sa.html

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika KOCHAM POLSKE

27-05-2014 [22:11] - KOCHAM POLSKE | Link:

Na Śląsku Opolskim -niemieckie nazwy sołectw to standard. W szkołach podstawowych mniejszość płaci za lekcje niemieckiego-2, 3 godz. tygodniowo prawie 80% uczniów z danej klasy decyduje się na te zajęcia. Germanizacja oddolna trwa.